Switzerland 1968/69


Nationalliga A

1  FC Basel         		26   13  10   3   48  28   36 Champion
2  Lausanne-Sports           	26   15   5   6   70  43   35
3  FC Zürich                	26   12   6   8   61  37   30
4  BSC Young Boys Bern      	26   12   6   8   49  36   30
5  FC Lugano                	26   11   7   8   37  26   29
6  AC Bellinzona            	26   10   8   8   38  41   28
7  FC Biel-Bienne             	26    9   8   9   52  59   26
8  Servette FC Genève       	26    9   7  10   32  39   25
9  Grasshopper Club Zürich 	26    7   9  10   43  47   23
10 FC St.Gallen           	26    6  11   9   29  37   23
11 FC Winterthur          	26    5  12   9   28  43   22
12 FC La Chaux-de-Fonds   	26    5  11  10   51  53   21
-------------------------------------------------------------
13 FC Sion               	26    7   6  13   39  52   20 Relegated
14 FC Luzern                 	26    6   4  16   35  71   16 Relegated

Topscorers :

1. Peters Hans-Otto (GER)	24  FC Biel-Bienne
2. Künzli Fritz			22  FC Zürich
3. Müller Walter		18  BSC Young Boys
4. Kerkhoffs Pierre (NED)	17  Lausanne-Sports
5. Grahn Ove (SWE)		16  Grasshopper Club
   Vuilleumier Georges		16  Lausanne-Sports
7. Luttrop Otto (GER)		13  FC Lugano
   Hosp	Robert			13  Lausanne-Sports
   Richard Jean-Claude		13  FC La Chaux-de-Fonds
10.Nembrini Raffaele		11  AC Bellinzona
   Jeandupeux Daniel		11  FC La Chaux-de-Fonds


Nationalliga B

1  FC Wettingen            	26   15   6   5   47  24   36 Promoted Champion
2  FC Fribourg             	26   12  10   4   43  24   34 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  SC Brühl St.Gallen        	26   10  11   5   50  36   31
4  Xamax Neuchâtel        	26   12   4  10   42  35   28
5  FC Chiasso                	26   10   8   8   32  38   28
6  FC Grenchen                	26   10   7   9   45  34   27
7  FC Aarau                 	26    9   8   9   33  32   26
8  Young Fellows Zürich       	26    8  10   8   31  38   26
9  Mendrisiostar         	26    9   7  10   25  36   25
10 FC Thun                   	26   10   3  13   31  31   23
11 Etoile Carouge         	26    7   9  10   27  33   23
12 Urania-Genève-Sport     	26    6   9  11   22  34   21
-------------------------------------------------------------
13 FC Baden                 	26    6   8  12   19  33   20 Relegated
14 FC Solothurn            	26    6   4  16   27  46   16 Relegated

Topscorers :

1. Messerli Karl		16  Brühl St.Gallen
2. Manzoni Edouard		15  Xamax-Sports
3. Füllemann Hans		13  FC Grenchen 
   Beichter Horst (GER)		13  FC Wettingen
5. Ferdinand Hans-Jürgen (GER)	12  FC Chiasso
6. Duvoisin Jean-Pierre		11  Brühl St.Gallen
   Brunnenmeier	Rudolf (GER)	11  Xamax-Sports
   Schwick Ettore		11  FC Wettingen
   Allio Aldo			11  Mendrisiostar
10.Meier Franz			10  FC Aarau 
   Nusch Kurt			10  Brühl St.Gallen


Réserves [Second teams]

Group A (teams of LNA)
1. Servette FC Genève		26   20   4   2   74  29   44 Champion
2. FC Basel         		26   15   6   5   47  22   36
3. Grasshopper Club Zürich 	26   13   8   5   52  39   34
4. FC Sion               	26   12   8   6   67  51   32
5. BSC Young Boys Bern      	26   13   5   8   68  42   31
6. FC Lugano                	26   12   4  10   38  41   28
7. FC Winterthur          	26   11   3  12   45  42   25
8. FC St.Gallen           	26    8   8  10   38  43   24
9. Lausanne-Sports           	26    9   5  12   57  51   23
10.FC Luzern                 	26    9   4  13   57  50   22
11.FC Biel-Bienne             	26    6   6  14   41  52   18
12.FC Zürich                	26    3   8  15   32  56   14
13.FC La Chaux-de-Fonds   	26    6   2  18   33  64   14
14.AC Bellinzona            	26    5   3  18   32  99   13


Group B (teams of LNB)
1. FC Grenchen			24   20   2   2  115  19   42 Champion
2. FC Fribourg             	24   20   2   2   73  25   42
3. Young Fellows Zürich       	24   18   4   7   58  31   30
4. Xamax-Sports             	24   12   5   7   54  51   29
5. FC Thun                   	24   12   2  10   51  56   26
6. Brühl St.Gallen        	24   10   4  10   40  53   24
7. Etoile Carouge         	24    8   5  11   44  40   21
8. FC Aarau                 	24    7   5  12   43  55   19
9. FC Wettingen            	24    6   5  13   30  35   17
10.FC Solothurn            	24    6   4  14   31  74   16
11.FC Chiasso                	24    6   3  15   31  49   15
12.FC Baden                 	24    5   4  15   27  65   14
13.Urania-Genève-Sport     	24    2   5  17   26  70    9


1st League

Group West
1. Martigny-Sports		24   18   2   4   57  25   38 Promoted
2. FC Monthey			24   16   5   3   58  24   37 (1)
3. Vevey-Sports			24   16   5   3   49  18   37 (1)
-------------------------------------------------------------
4. Cantonal NE			24   10   6   8   36  37   26
5. US Campagnes GE		24    8   8   8   29  30   24
6. Le Locle-Sports		24    9   4  11   53  43   22
7. Yverdon-Sport		24    8   5  11   35  38   21
8. FC Moutier			24    6   7  11   34  49   19
9. FC Meyrin			24    5   9  10   26  43   19
10.CS Chênois			24    6   6  12   26  38   18
-------------------------------------------------------------
11.FC Fontainemelon		24    7   3  14   32  47   17 (2) Relegated
12.Stade Nyonnais		24    8   1  15   26  46   17 (2)
13.Stade Lausanne		24    7   3  14   35  58   17 (2) Relegated

(1) Play-off for 2nd place (Western Group)
FC Monthey		2-0 Vevey-Sports	[in Martigny]

(2) Play-off for Relegation in 2.L
Stade Nyonnais		3-0 Fontainemelon 
Stade Lausanne		1-3 Stade Nyonnais
Fontainemelon 		n/p Stade Lausanne
 Stade Lausanne and Fontainemelon are relegated

Group Central
1. FC Langenthal		24   15   4   5   44  29   34 Promoted
2. FC Bern 			24   13   5   6   43  30   31
-------------------------------------------------------------
3. Nordstern Basel		24   12   6   6   49  49   30
4. Concordia Basel		24   11   5   8   40  39   27
5. SC Burgdorf			24   10   5   9   44  39   25
6. Minerva Bern			24    9   6   9   36  29   24
7. FC Breitenbach		24   10   3  11   39  42   23
8. FC Porrentruy		24    9   4  11   40  31   22
9. FC Dürrenast			24   10   2  12   39  39   22
10.SC Zofingen			24    9   3  12   38  42   21
11.Breite Basel			24    6   9   9   28  41   21
------------------------------------------------------------- 
12.FC Trimbach			24    6   6  12   24  32   18 Relegated
13.BSC Old Boys Basel		24    4   6  14   27  49   14 Relegated

Group East-South
1. FC Frauenfeld		24   14   5   5   44  27   33
2. SC Buochs			24   14   4   6   54  30   32
-------------------------------------------------------------
3. FC Amriswil			24   11   8   5   42  30   32
4. Red Star ZH			24   11   5   8   32  28   32
5. FC Locarno			24   12   1  11   41  31   32
6. FC Küsnacht ZH		24    8   8   8   28  27   32
7. SC Zug			24    8   8   8   28  30   32
8. FC Emmenbrücke		24    9   4  11   34  43   22
9. FC Uster			24    4  13   7   25  29   22
10.FC Vaduz			24    8   5  11   28  35   22
11.Polizei Zürich		24    9   2  13   37  39   22
-------------------------------------------------------------
12.Blue Stars ZH		24    5   7  12   23  44   17 Relegated
13.FC Schaffhausen		24    4   8  12   26  49   16 Relegated


Promotion from 1.L in LNB

1st round
Martigny-Sports		2-1 1-1 SC Buochs
FC Langenthal		2-0 1-3 FC Monthey
FC Frauenfeld		1-1 1-0 FC Bern 

Final round
Martigny-Sports		3-0 0-1 FC Monthey
FC Langenthal		4-0 1-3 FC Frauenfeld
 Martigny-Sports is 1.L champion
 Martigny-Sports and FC Langenthal are promoted in LNB


Promotion from 2.L in 1.L

Group 1
Widnau			0-0 2-1 Schlieren
Schlieren		1-3 0-4 Rorschach
Rorschach		1-2 1-0 Widnau
  FC Rorschach is promoted in 1.L

Group 2
Turgi			1-2 1-3 Juventus ZH
Gambarogno		2-1 2-4 Turgi
Juventus ZH		1-0 n/p Gambarogno
 SCI Juventus ZH is promoted in 1.L

Group 3
Sursee			2-1 3-1 Turicum
Turicum			4-2 2-4 Selzach
Selzach			2-2 2-3 Sursee
 FC Sursee is promoted in 1.L

Group 4
Lyss			2-2 3-0 Kleinhüningen
Delémont		8-2 2-2 Lyss
Kleinhüningen		0-0 2-4 Delémont
 SR Delémont is promoted in 1.L

Group 5
Renens			1-1 0-1 Audax NE	
Audax NE		1-2 0-2 Malley
Malley			5-1 n/p Renens
 ES Malley is promoted in 1.L

Group 6
Raron			6-1 6-1 Central Fribourg
Onex			2-4 n/p Raron
Central Fribourg	3-2 n/p Onex
 FC Raron is promoted in 1.L



Cup 1968-69


1st Principal Round

[Sep 7-8]
Feuerthalen		1-0 FC Tössfeld
FC Vaduz		3-4 Rheineck
FC Gossau SG		2-1 FC Bad ragaz
FC Schaffhausen		5-0 FC Adliswil
Meisterschwanden	2-4 SC Buochs
SC Schöftland		1-1 Luzerner SC			[aet]
FC Küsnacht ZH		1-0 FC Uster
SC Zug			3-1 FC Küsnacht am Rigi
Gambarogno		0-1 FC Locarno
Ponte Tresa		1-5 Giubiasco			[aet]
FC Emmenbrücke		2-1 Menziken
FC Polizei ZH		2-0 Red Star ZH
Blue Stars ZH		3-1 FC Wetzikon
Turicum ZH		2-1 FC Lachen
FC Buchs SG		0-4 FC Amriswil
FC Oerlikon ZH		4-1 FC Wallisellen
FC Frauenfeld		4-1 FC Wil
FC Dürrenast		4-2 Central Fribourg
FC Bern			2-0 Länggasse BE
SC Burgdorf		5-1 Minerva Bern
FC Oensingen		2-0 FC Kirchberg BE
SC Zofingen		5-0 Kappel bei Olten
FC Breitenbach		0-1 Concordia Basel		[aet]
FC Pratteln		2-0 Black Stars Basel		[abd]
BSC Old Boys BS		0-2 VfR Kleinhüningen
Nordstern Basel		2-5 FC Breite BS
FC Porrentruy		3-1 Fontenais
SR Delémont		3-0 FC Aesch			[aet]
FC Moutier		2-4 FC Trimbach
FC Langenthal		3-2 Selzach
FC Flamatt		1-3 Rotweiss Bümpliz
FC Ecublens		0-3 CS Chênois
Le Locle		2-1 FC Couvet
Vevey-Sports		3-1 FC Salgesch
Stade Nyonnais		3-0 US Lausanne
ES Malley		3-2 US Campagnes GE
FC Compesières GE	3-0 Stade Lausanne
Martigny-Sports		2-1 FC Monthey
FC Meyrin		0-2 FC Plan-les-Ouates
Yverdon-Sport		3-0 Grünstern Ipsach
FC Boudry		3-1 Aurore Bienne
FC Bulle		3-2 FC Raron			[aet]
FC Fétigny		1-4 FC Portalban
Cantonal Neuchâtel	2-1 FC Fontainemelon


2nd Principal Round

[Sep 21-22]
CS Chênois		1-0 Le Locle
Vevey-Sports		1-0 Stade Nyonnais
ES Malley		3-0 FC Compesières GE
Martigny-Sports		2-0 FC Plan-les-Ouates
Yverdon-Sport		3-1 FC Boudry
FC Langenthal		4-2 SC Burgdorf
FC Bulle		2-0 Rotweiss Bümpliz
FC Bern			8-1 FC Portalban
FC Dürrenast		0-3 Cantonal Neuchâtel
Concordia Basel		3-0 FC Trimbach
FC Oensingen		1-3 FC Pratteln
FC Breite		0-2 SR Delémont
Feuerthalen		1-3 Rheineck			[aet]
FC Gossau SG		2-1 FC Schaffhausen		[aet]
SC Buochs		6-2 Luzerner SC
FC Küsnacht ZH		0-1 SC Zug
FC Locarno		0-1 Giubiasco
SC Zofingen		0-1 FC Emmenbrücke		[aet]
FC Polizei ZH		0-2 Blue Stars ZH		[abd at 32'due to rain]
[Sep 29]
FC Polizei ZH		2-1 Blue Stars ZH		[Replay Sep 29]
FC Porrentruy		3-0 VfR Kleinhüningen
Turicum ZH		3-4 FC Amriswil			[aet]
FC Oerlikon ZH		4-0 FC Frauenfeld
 Teams of LNB byes


1/32

[Oct 12-13]
Young Fellows ZH	0-0 FC Emmenbrücke		[aet]
FC Emmenbrücke		0-2 Young Fellows ZH		[Replay Oct 16]
FC Grenchen		4-0 FC Porrentruy
FC Solothurn		1-0 Concordia Basel		[aet]
FC Baden		1-0 FC Amriswil			[aet]
FC Fribourg		0-1 Martigny-Sports
Urania-Genève-sport	1-2 CS Chênois			[aet]
SC Zug			0-1 FC Chiasso
Cantonal Neuchâtel	1-1 FC Aarau			[aet]
FC Aarau		0-0 Cantonal Neuchâtel		[Replay Oct 16 in Wettingen; aet]
 FC Aarau is qualified on the coin toss
Yverdon-Sport		3-4 Neuchâtel Xamax
Mendrisiostar		0-0 Giubiasco			[aet]
Giubiasco		0-0 Mendrisiostar		[Replay Oct 16 in Bellinzona; aet]
 Mendrisiostar is qualified on the coin toss
Rheineck		0-6 FC Wettigen
FC Oerlikon ZH		2-3 Brühl St.Gallen
SR Delémont		1-3 FC Thun			[aet]
ES Malley		1-1 Etoile Carouge		[aet]
Etoile Carouge		2-0 ES Malley			[Replay Oct 16]
SC Buochs		3-0 FC Polizei ZH			
FC Bern			3-1 FC Pratteln			[aet]
FC Langenthal		3-2 FC Gossau
FC Bulle		1-0 Vevey-Sports
  Teams of LNA byes.


1/16

[Nov 2-3]
FC Thun			1-2 FC Basel
FC Langenthal		3-3 FC Luzern			[aet]
FC Luzern		6-4 FC Langenthal		[Replay Nov 6]
SC Buochs		1-4 AC Bellinzona		[in Bellinzona]
Etoile Carouge		1-8 Lausanne-Sports
FC Bulle		2-4 FC La Chaux-de-Fonds
CS Chênois		1-2 Servette FC Genève		[aet]
FC Grenchen		0-0 FC Winterthur		[aet]
FC Winterthur		1-2 FC Grenchen			[Replay Nov 24]
FC Baden		4-5 Grasshopper Club ZH
FC St.Gallen		3-2 FC Wettigen			[aet]
BSC Young Boys		9-1 FC Bern
Neuchâtel Xamax		2-2 FC Sion			[aet]
FC Sion			4-1 Neuchâtel Xamax		[Replay Nov 6] 
FC Biel-Bienne		1-0 FC Aarau
Martigny-Sports		1-1 FC Solothurn		[aet]
FC Solothurn		3-2 Martigny-Sports		[Replay Nov 24; aet]
FC Chiasso		2-1 Brühl St.Gallen
FC Zürich		6-3 Young Fellows ZH
FC Lugano		1-0 Mendrisiostar


1/8

[Dec 15]
FC Basel		3-1 FC Luzern
AC Bellinzona 		3-2 Lausanne-Sports
FC La Chaux-de-Fonds	1-3 Servette FC Genève
FC Grenchen		0-1 Grasshopper Club ZH
FC St.Gallen 		2-1 BSC Young Boys
FC Sion			ppd FC Biel-Bienne
FC Sion			3-1 FC Biel-Bienne		[Feb 16]
FC Solothurn		0-3 FC Chiasso			[in Chiasso]
FC Zürich               0-1 FC Lugano


1/4

[Feb 22]
FC Lugano		0-1 FC St.Gallen		[aet]
[Feb 23]
AC Bellinzona		3-1 FC Sion
Servette FC Genève	1-0 FC Basel
FC Chiasso		3-3 Grasshopper Club ZH		[aet]
Grasshopper Club ZH	1-0 FC Chiasso			[Replay March 6]


Semifinals

April 7 at Krontal Stadion in St.Gallen
FC St.Gallen		3-0 Servette FC Genève
 [8 81 Meier, 93 Bauer]

April 7 at Stadio Comunale in Bellinzona
AC Bellinzona		2-1 Grasshopper-Club Zürich
 [78 Nembrini, 83 Sörensen; 86 Gröbli]

Final

May 26 at Wankdorf Stadion in Bern   
FC St.Gallen		2-0 AC Bellinzona
 [61 71 Nafziger]

1967/68.

1969/70.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2004/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.