Switzerland 1969/70

Nationalliga A

1  FC Basel                  	26   15   7   4   59  23   37 Champion
2  Lausanne-Sports            	26   12  12   2   54  36   36
3  FC Zürich                  	26   15   4   7   49  29   34
4  Grasshopper Club Zürich  	26   12   7   7   39  24   31
5  BSC Young Boys Bern      	26   13   5   8   52  41   31
6  FC Lugano                 	26   10  10   6   43  37   30
7  Servette FC Genève        	26   10   9   7   53  37   29
8  FC Winterthur             	26   11   5  10   50  41   27
9  FC La Chaux-de-Fonds      	26    9   3  14   36  55   21
10 AC Bellinzona           	26    6   8  12   26  43   20
11 FC Fribourg              	26    7   5  14   27  37   19
12 FC Biel-Bienne        	26    7   5  14   28  55   19
-------------------------------------------------------------
13 FC Wettingen               	26    6   3  17   33  62   15 Relegated
14 FC St.Gallen             	26    6   3  17   28  57   15 Relegated

Topscorers :

1. Künzli Fritz			19  FC Zürich
2. Müller Walter		17  BSC Young Boys
3. Blättler Rolf		14  FC Lugano
   Konietzka Timo (GER)		14  FC Winterthur
   Hauser Helmuth (GER)		14  FC Basel
6. Dimmeler Herbert		13  FC Winterthur
   Luttrop Otto (GER)		13  FC Lugano
   Vuilleumier Georges		13  Lausanne-Sports 
9. Balmer Walter		12  FC Basel
   Kerkhoffs Pierre (NED)	12  Lausanne-Sports 
   Meier Franz			12  FC Wettingen
12.Hasanagic Mustafa (YUG)	11  Servette Genève
   Beichter Horst (GER)		11  FC Wettingen 
   Jeandupeux Daniel		11  FC La Chaux-de-Fonds
   Pottier Philippe		11  Genève Servette
   Zapella Pierre-André		11  Lausanne-Sports
17.Heutschi Franz		10  Servette Genève


Nationalliga B

1  FC Sion                   	26   14   9   3   62  27   37 Promoted Champion
2  FC Luzern                 	26   15   5   6   58  39   35 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Grenchen               	26   13   6   7   49  28   32
4  FC Mendrisiostar          	26    8  13   5   41  25   29
5  Young Fellows Zürich      	26   10   8   8   42  31   28
6  Xamax Neuchâtel        	26   11   6   9   48  45   28
7  FC Chiasso                	26   10   6  10   37  35   26
8  Brühl St.Gallen       	26    8  10   8   34  38   26
9  Etoile Carouge         	26    9   6  11   43  47   24
10 FC Aarau                   	26    9   6  11   22  26   24
11 Urania-Genève-Sport      	26    7   9  10   37  41   23
12 Martigny-Sports        	26    9   5  12   26  46   23
-------------------------------------------------------------
13 FC Thun                   	26    3  12  11   25  45   18 Relegated
14 FC Langenthal            	26    3   5  18   25  76   11 Relegated

Topscorers :

1. Ferdinand Hans-Jürgen (GER)	24  FC Chiasso 
2. Brunnenmeier	Rudolf (GER)	22  Xamax-Sports
3. Luisier Fernand		18  FC Sion
4. Milder Egon (GER)		15  FC Luzern 
5. Müller Kurt			13  FC Luzern 
   Laupper Max			13  Young Fellows
7. Manzoni Edouard		12  Xamax-Sports
   Fatton Michel		12  Etoile Carouge
9. Elsig Jean-Michel		11  FC Sion
   Madl Hartmann (GER)		11  FC Aarau
   Blum	Alois			11  FC Grenchen


Reserves/Reserven [Second teams]

No promotion and no relegation

Group A

1  FC Basel                  	26   20   5   1   73  23   45 Champion
2  Grasshopper Club Zürich  	26   15   5   6   67  31   35
3  Lausanne-Sports            	26   16   3   7   69  34   35
4  FC Lugano                 	25   11   8   6   37  35   30
5  BSC Young Boys Bern      	25   11   5   9   48  46   27
6  FC Fribourg              	25   12   2  11   49  50   26
7  Servette FC Genève        	26   10   6  10   42  43   26
8  FC Winterthur             	24    8   9   7   44  55   25
9  FC Biel-Bienne        	24    7   5  12   44  56   19
10 FC St.Gallen             	22    6   6  10   35  44   18
11 FC La Chaux-de-Fonds      	25    6   4  15   43  65   16
12 FC Wettingen               	24    6   3  15   28  50   15
13 AC Bellinzona           	22    4   6  12   25  54   14
14 FC Zürich                  	24    6   1  17   28  46   13

Group B

1  FC Grenchen               	26   18   3   5   86  32   39 Champion
2  FC Thun                   	26   16   7   3   71  39   39
3  FC Sion                   	26   16   4   6   77  35   36
4  Xamax-Sports               	25   15   3   7   82  29   33
5  FC Luzern                 	23   14   5   4   81  42   33
6  Young Fellows Zürich      	26   15   2   9   70  43   32
7  Etoile Carouge         	26   12   7   7   44  40   31
8  Mendrisiostar          	25    9   7   9   37  49   25
9  FC Chiasso                	24    8   6  10   34  37   22
10 Martigny-Sports        	25    8   4  13   31  48   20
11 Brühl St.Gallen       	24    6   3  15   41  61   15
12 FC Aarau                   	25    5   3  17   33  81   13
13 Urania-Genève-Sport      	24    0   6  18   31  94    6
14 FC Langenthal            	23    1   2  20   25  113   4


1st League

Western Group 
1  Vevey-Sports			24   16   3   5   49  20   35 Promoted
2  FC Monthey			24   14   4   6   66  34   32 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  Stade Nyonnais		24   11   6   7   48  32   28
4  FC Raron			24    9   9   6   34  33   27
5  FC Meyrin			24   10   5   9   40  41   24
6  CS Chênois			24    9   6   9   29  31   24
7  Le Locle-Sports 		24   11   2  11   41  46   24
8  Minerva Bern			24    9   6   9   24  36   24
9  FC Bern			24    9   3  12   42  34   21
10 Yverdon-Sport		24    6   7  11   30  36   19
11 Audax Neuchâtel 		24    7   5  12   23  45   19
-------------------------------------------------------------
12 US Campagnes GE		24    6   5  13   26  39   17 Relegated
13 ES Malley			24    7   3  14   31  56   17 Relegated

Central Group
1  SR Delémont			24   15   7   2   47  20   37 Promoted
2  FC Moutier			24   14   5   5   47  26   33
-------------------------------------------------------------
3  SC Burgdorf			24   11   7   6   43  28   29
4  FC Dürrenast			24   10   8   6   51  33   28
5  FC Porrentruy		24    8  11   5   34  26   27
6  Breite Basel			24    9   6   9   47  44   24
7  FC Solothurn			24    7   7  10   39  37   21
8  FC Emmenbrücke		24    7   6  11   24  32   20
9  Nordstern Basel		24    8   4  12   30  43   20
10 SC Zofingen			24    7   5  12   34  46   19
11 FC Breitenbach		24    7   5  12   37  52   19
-------------------------------------------------------------
12 Concordia Basel		24    6   6  12   27  42   18
13 FC Sursee			24    6   5  13   28  59   17 Relegated

Southern and Eastern Group
1  FC Baden			24   14   6   4   35  20   34
2  SC Buochs			24   13   6   5   49  27   32
-------------------------------------------------------------
3  FC Locarno			24    9   9   6   24  21   27
4  SC Zug			24    8  10   6   28  20   26
5  FC Amriswil			24    9   8   7   40  34   26
6  FC Küsnacht ZH		24    8   8   8   26  27   24
7  FC Frauenfeld		24    9   5  10   30  33   23
8  FC Rorschach			24    7   9   8   29  32   23
9  FC Uster			24    9   5  10   35  39   23
10 FC Vaduz			24    7   8   9   32  33   22
11 Red Star ZH			24    5  11   8   32  36   21
-------------------------------------------------------------
12 SC Juventus ZH		24    6   6  12   23  35   18 Relegated
13 Polizei Zürich		24    4   5  15   28  54   13 Relegated


Promotion 1.L-LNB

1st round
FC Baden		0-4 1-3 FC Monthey
SR Delémont		3-3 1-3 SC Buochs
Vevey-Sports		3-1 3-2 FC Moutier

Final round
SC Buochs		1-0 0-2 Vevey-Sports
FC Monthey		1-0 2-3 SR Delémont
 Vevey-Sports is 1.L champion
 Vevey-Sports and FC Monthey are promoted in LNB


Relegation from 1.L in 2.L

US Campagnes		1-2 ES Malley
Concordia Basel		3-1 SC Juventus ZH

ES Malley		0-3 Concordia Basel
Concordia Basel remain in 1.L.
US Campagnes, SC Juventus ZH and ES Malley are relegated 
with FC Sursee and Polizei Zürich


Promotion from 2.L in 1.L

Group 1
Oberwinterthur		2-3 1-6 Gossau
Chur			1-0 0-1 Oberwinterthur
Gossau			1-3 0-3 Chur
 FC Chur is promoted in 1.L

Group 2
Blue Stars ZH		2-0 0-1 Seebach
Pratteln		0-0 1-2 Blue Stars ZH
Seebach			1-1 0-2 Pratteln
 Blue Stars ZH is promoted in 1.L

Group 3
Gambarogno		1-1 3-1 Brunnen
Biberist		0-0 1-2 Gambarogno
Brunnen			0-0 n/p Biberist
 US Gambarogno is promoted in 1.L

Group 4
Zähringia		2-0 3-2 Lengnau
Turgi			5-1 0-2 Zähringia
Lengnau			3-5 1-2 Turgi
Play-off
FC Turgi		2-0 Zähringia		[in Trimbach]
 FC Turgi is promoted in 1.L

Group 5
City Genève		1-2 0-3 Assens
Assens			7-1 2-4 Salgesch
Salgesch		4-0 abd City Genève	[replay 3-2]
Play-off
Salgesch		3-0 Assens		[in Monthey]
 FC Salgesch is promoted in 1.L

Group 6
Montreux		4-0 0-2 Audax
Audax 			5-0 2-1 Beauregard Fribourg
Beauregard Fribourg	1-0 1-4 Montreux
 Audax NE is promoted in 1.L



Cup 1969/70


1st principal round
 
[July 6-7]
FC Crissier		7-1 FC Gingins
FC Meyrin		1-1 CS Chênois			[aet; Meyrin on coin toss]
Lancy-Sports		7-2 Campagnes GE
Stade Nyonnais		4-1 Neyruz
FC Orbe			2-5 Vevey-Sports
Montreux-Sports		3-1 FC Monthey
Martigny-Sports		n/p FC Bulle			[Bulle is qualified]
Stade Lausanne		2-1 Assens
Madretsch Biel		FF  Le Locle Sports		[Forfeit; awd 0-3]
FC Mett			0-2 Yverdon-Sport
FC Colombier		0-6 Cantonal NE
SV Lyss			1-3 FC Bern
Viktoria Bern		2-1 Dürrenast
FC Köniz		1-3 Minerva Bern
FC Aarberg		0-6 SC Burgdorf
FC Alle			2-2 FC Breitenbach		[aet; Breitenbach on coin toss]
FC Moutier		2-5 FC Porrentruy
FC Lengnau		3-0 Fulgor Grenchen
Nordstern Basel		1-2 FC Pratteln
Concordia Basel		1-0 Breite Basel
FC Frenkendorf		1-1 Laufen			[aet; Frenkendorf on coin toss]
FC Reinach BL		5-1 Old Boys Basel
SC Schöftland		2-0 FC Olten
SC Zofingen		2-3 FC Langenthal
FC Trimbach		5-1 Klus-Balstahl
FC Deitingen		5-0 FC Wohlen
Blue Stars ZH		2-3 FC Brugg
FC Turgi		4-2 Polizei Zürich
FC Oerlikon		2-0 Ballspielclub Zürich
FC Frauenfeld		10-0 Post Zürich
FC Neuhausen		1-3 FC Uster			[aet]
Turicum Zürich		2-4 FC Schaffhausen
Red Star ZH		1-2 FC Küsnacht ZH
FC Wiedikon ZH		3-1 Wallisellen
FC Uznach		1-4 SC Zug
FC Rapperswil		5-2 Dübendorf			[aet]
FC Amriswil		2-0 Rebstein
FC Uzwil		3-4 FC Arbon
FC Engstringen		2-1 Fislisbach
FC Vaduz		3-1 FC Montlingrn
FC Emmenbrücke		3-1 Rapid Lugano		[aet]
FC Hergiswil		2-1 FC Brunnen
SC Buochs		3-1 Luzerner SC
FC Locarno		3-1 Giubiasco


2nd principal round
 
[Aug 2-3]
FC Bern			1-3 SC Burgdorf			[aet]
SC Buochs		1-0 FC Emmenbrücke
FC Turgi		5-2 FC Schaffhausen
SC Schöftland		1-0 Cantonal NE
FC Frenkendorf		1-0 FC Reinach BL
FC Engstringen		0-6 FC Uster
FC Küsnacht ZH		1-0 FC Frauenfeld		[aet]
FC Amriswil		0-1 FC Vaduz
FC Wiedikon ZH		0-2 FC Arbon
SC Zug			3-1 FC Locarno
Montreux-Sports		4-1 Lancy-Sports
Vevey-Sports		4-1 Stade Nyonnais
FC Crissier		3-5 Stade Lausanne
FC Brugg		2-5 FC Rapperswil		[aet]
FC Oerlikon		2-3 FC Hergiswil		[aet]
FC Breitenbach		1-4 Concordia Basel
Yverdon-Sport		4-0 FC Meyrin
FC Bulle		1-3 Le Locle Sports		[aet]
FC Langenthal		0-2 FC Lengnau
Viktoria Bern		2-0 FC Porrentruy
FC Trimbach		0-1 Minerva Bern
FC Deitingen		1-0 FC Pratteln
 Teams of LNB byes


3th principal round
 
[Aug 16-17]
FC Thun			5-1 SC Burgdorf
SC Buochs		1-0 FC Chiasso
FC Turgi		3-1 SC Schöftland
FC Aarau		3-0 FC Frenkendorf
FC Uster		0-1 FC Baden
FC Küsnacht ZH		6-1 FC Vaduz
FC Arbon		0-2 Brühl St.Gallen
Mendrisiostar		2-1 SC Zug
Montreux-Sports		0-2 Urania-Genève-Sport
Etoile Carouge		1-0 Vevey-Sports
Stade Lausanne		1-10 FC Sion
Young Fellows Zürich	10-1 FC Rapperswil
FC Hergiswil		0-11 FC Luzern
Concordia Basel		0-0 FC Solothurn		[aet]
FC Solothurn		0-0 Concordia Basel		[Replay; aet]
 FC Solothurn is qualified on coin toss
Xamax-Sports NE		3-1 Yverdon-Sport
Le Locle Sports		5-1 FC Lengnau
Viktoria Bern		0-1 Minerva Bern
FC Grenchen		6-0 FC Deitingen
 Teams of LNA byes


1/16
 
[Sep 13-14]
FC Biel-Bienne		5-0 FC Thun
SC Buochs		2-0 FC Turgi
FC Aarau		0-2 AC Bellinzona 
FC Lugano		4-0 FC Baden
FC Küsnacht ZH		1-8 FC Zürich
Grasshopper-Club	1-0 Brühl St.Gallen		[aet]
Mendrisiostar		1-0 FC St.Gallen
Urania-Genève-Sport	3-1 Etoile Carouge
FC Sion			3-1 BSC Young Boys		[aet]
Young Fellows Zürich	0-1 FC Wettingen
FC Luzern		3-3 FC Winterthur		[aet]
FC Winterthur		4-2 FC Luzern			[Replay]
Servette Genève		7-0 FC Solothurn
FC La Chaux-de-Fonds	3-5 Xamax-Sports NE
FC Fribourg		2-0 Le Locle Sports
FC Basel	        10-0 Minerva Bern
Lausanne-Sports		0-2 FC Grenchen


1/8 

[Oct 11-12]
FC Biel-Bienne		5-0 SC Buochs
AC Bellinzona		0-3 FC Lugano
FC Zürich		5-1 Grasshopper-Club
Mendrisiostar		2-0 Urania-Genève-Sport
FC Sion			5-0 FC Wettingen
FC Winterthur		1-1 Servette Genève		[aet]
Servette Genève		4-1 FC Winterthur		[Replay]
Xamax-Sports NE		3-1 FC Fribourg
FC Basel		3-2 FC Grenchen


1/4
 
[Nov 19 and 23]
FC Biel-Bienne		0-5 2-0 FC Lugano
FC Zürich		1-1 3-1 Mendrisiostar		[2nd leg aet]
FC Sion			2-0 0-4 Servette Genève		[aet]
Xamax-Sports NE		0-2 2-5 FC Basel


Semifinals

1st leg [March 30]
FC Lugano		0-2 FC Zürich
 [31 Quentin, 54 Volckert]
Servette Genève		0-2 FC Basel
 [39 Wenger, 50 Odermatt]

2nd leg  [April 8]
FC Zürich		3-1 FC Lugano
 [4 Quentin, 26 31 Volckert; 22 Blättler]
FC Basel		4-1 Servette Genève
 [16 Hauser, 36 63 wenger, 66 Ramseier; 63 Nemeth]

FC Zürich (ag 5-1) and FC Basel (ag 6-1) are qualified for the final


Final 

May 18 at Wankdorf Stadion, Bern   
FC Zürich		4-1 FC Basel			[aet]
[74 Quentin, 92 101 Künzli, 113 Corti; 62 Odermatt]


1968/69.

1970/71.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.