Switzerland 1970/71


Nationalliga A

1  FC Basel                   	26   18   6   2   67  26   42 (1) 
2  Grasshopper Club Zürich     	26   20   2   4   59  21   42 (1) Champion
-------------------------------------------------------------
3  FC Lugano                  	26   11   9   6   50  34   31
4  Lausanne-Sports         	26   12   6   8   51  43   30
5  FC Zürich               	26   11   6   9   41  42   28
6  FC Winterthur             	26   11   5  10   36  38   27
7  Servette FC Genève       	26    8  10   8   39  36   26
8  BSC Young Boys Bern       	26   10   6  10   43  46   26
9  FC La Chaux-de-Fonds      	26    9   6  11   46  47   24
10 FC Biel-Bienne           	26    6   9  11   32  43   21
11 FC Luzern               	26    8   4  14   39  48   20
-------------------------------------------------------------
12 FC Sion                  	26    5   9  12   32  46   19 (2)
13 FC Fribourg              	26    6   7  13   35  63   19 (2) Relegated
14 AC Bellinzona            	26    1   7  18   24  61    9 Relegated

(1) Championship play-off [June 8 in Bern]
Grasshopper Club	4-3 FC Basel		[aet]
  [16 Ohlhauser, 75 97 Ove Grahn, 106 Peter Meier; 
   21 Mundschin, 70 Wenger, 119pen Benthaus]

(2) Relegation play-off [June 9 in Lausanne]
FC Sion			1-0 FC Fribourg 
  [13 Elsig]

Topscorers :

1. Müller Walter		19  BSC Young Boys
2. Jeandupeux Daniel		16  La Chaux-de-Fonds
   Grahn Ove (SWE)		16  Grasshopper-Club
   Risi Peter 			16  FC La Chaux-de-Fonds
5. Müller Kurt			15  FC Luzern
6. Konietzka Timo (GER)		14  FC Winterthur
7. Balmer Walter		13  FC Basel
   Schaller Anton		13  FC Fribourg
9. Blättler Rolf		12  FC Lugano 
   Künzli Fritz			12  FC Zürich
   Odermatt Karl		12  FC Basel
12.Dimmeler Herbert		11  FC Winterthur
   Dörfel Bernd (GER)		11  Servette Genève
   Heutschi Franz		11  Servette Genève
   Luttrop Otto (GER)		11  FC Lugano 
16.Wenger Peter			10  FC Basel
   Meier Peter			10  Grasshopper-Club
   Schneeberger	Rudolf		10  Grasshopper-Club
19.Hauser Helmuth (GER)		 9  FC Basel
   Hosp Robert			 9  Lausanne-Sports
   Mathez Guy			 9  FC Sion
   Ohlhauser Rainer (GER)	 9  Grasshopper-Club
23.Zappella Pierre-André	 8  Lausanne-Sports
   Bruttin Jean-Claude		 8  BSC Young Boys
   Vuilleumier Georges		 8  Lausanne-Sports
   Dürr Richard			 8  Lausanne-Sports
   Sundermann Jürgen (GER)	 8  FC Basel


Nationalliga B

1  FC St.Gallen             	26   18   5   3   55  24   41 Promoted Champion
2  FC Grenchen              	26   18   3   5   53  21   39 Promoted
------------------------------------------------------------- 
3  Neuchâtel Xamax         	26   13   5   8   46  32   31
4  Mendrisiostar         	26    9  10   7   28  27   28
5  SC Brühl St.Gallen         	26   11   5  10   45  42   27
6  FC Aarau                 	26    7  13   6   28  31   27
7  Etoile Carouge	  	26    9   8   9   43  43   26
8  FC Monthey                 	26    9   7  10   44  42   25
9  FC Chiasso                	26    6  11   9   24  36   23
10 FC Wettingen                	26    8   6  12   47  48   22
11 Vevey-Sports            	26    8   6  12   27  41   22
12 Martigny-Sports        	26    8   6  12   26  42   22
-------------------------------------------------------------
13 Young Fellows Zürich       	26    7   4  15   30  35   18 Relegated
14 Urania-Genève-Sport      	26    3   7  16   23  55   13 Relegated

Topscorers :

1. Meier Franz			20  FC Wettingen
2. Fatton Michel		18  Etoile Carouge
   Muhmenthaler	Serge		18  FC Grenchen
4. Brunnenmeier Rudolf (GER)	17  Neuchâtel Xamax 
5. Mabillard Pierre-Alain	12  FC Monthey 
   Rüefli Dieter		12  FC St.Gallen
7. Lander Bernhard		11  FC Grenchen
8. Beichter Horst (GER)		10  FC Wettingen
   Müller Robert		10  Etoile Carouge
   Samba Daby			10  Urania-Genève-Sport


Reserves/Reserven [Second teams]

No promotion and no relegation

Group A

1  BSC Young Boys Bern      	26   19   4   3   66  23   42 Champion
2  FC Sion                   	26   17   3   6   52  25   37
3  FC Basel                  	26   16   4   6   68  30   36
4  FC Biel-Bienne        	26   13   3  10   50  46   29
5  FC Luzern                 	25   11   7   8   47  48   29
6  FC Winterthur             	25   11   4  10   55  46   26
7  Grasshopper Club Zürich  	26   10   6  10   58  50   26
8  Servette FC Genève        	26   12   1  12   41  49   25
9  Lausanne-Sports            	26   10   5  11   44  55   25
10 FC Zürich                  	26    9   5  12   37  52   23
11 FC Fribourg              	26    8   4  14   51  53   20
12 FC Lugano                 	26    5   8  13   26  43   18
13 AC Bellinzona           	24    4   5  15   21  61   13
14 FC La Chaux-de-Fonds      	26    4   3  19   26  61   11

Group B

1  FC Grenchen               	24   14   6   4   60  26   34 Champion
2  Neuchâtel Xamax              24   14   5   5   54  41   33
3  FC Aarau                   	24   11   8   5   58  33   30
4  FC St.Gallen             	23   11   7   5   64  40   29
5  Young Fellows Zürich      	24   12   4   8   57  44   28
6  Martigny-Sports        	24   11   5   8   54  40   27
7  FC Chiasso                	24   11   2  11   54  53   24
8  Etoile Carouge         	24    8   5  11   44  52   21
9  Mendrisiostar          	24    8   5  11   32  51   21
10 Brühl St.Gallen       	24    7   5  12   47  56   19
11 Urania-Genève-Sport      	24    8   0  16   55  85   16
12 FC Wettingen               	24    4   7  13   34  62   15
13 Vevey-Sports			23    4   5  14   29  59   13


1st League

Group West
1  CS Chênois			24   14   6   4   45  24   34 Promoted 
2  Stade Nyonnais		24   13   7   4   55  28   33
------------------------------------------------------------- 
3  FC Dürrenast			24   11   8   5   40  31   30
4  FC Bern			24   10   7   7   48  35   27
5  Audax Neuchâtel		24    9   6   9   46  56   24
6  FC Thun			24    9   5  10   43  43   23
7  FC Meyrin			24    7   8   9   44  38   22
8  FC Raron			24    7   8   9   30  29   22
9  Yverdon-Sport		24    8   6  10   36  46   22
10 SC Burgdorf			24    7   7  10   34  42   21
11 Minerva Bern			24    7   7  10   29  43   21
------------------------------------------------------------- 
12 FC Langenthal		24    7   5  12   50  59   19 Relegated
13 FC Salgesch			24    5   4  15   33  59   14 Relegated 

Group Central
1  SR Delémont			24   16   5   3   55  21   37 
2  Le Locle 			24   13   3   8   55  41   29
------------------------------------------------------------- 
3  FC Porrentruy		24   10   8   6   38  27   28
4  FC Solothurn			24   12   3   9   45  39   27
5  Breite Basel			24   11   5   8   42  37   27
6  Nordstern Basel		24   11   4   9   50  43   26
7  FC Breitenbach		24   12   1  11   40  48   25
8  Concordia Basel		24    9   5  10   37  40   23
9  FC Turgi			24    7   8   9   37  40   22
10 FC Baden			24    8   6  10   29  33   22
11 FC Emmenbrücke		24    8   5  11   41  46   21
------------------------------------------------------------- 
12 FC Moutier			24    8   2  14   44  53   18 Relegated
13 SC Zofingen			24    3   1  20   26  71    7 Relegated

Group South and East
1  SC Buochs			24   18   2   4   54  25   38
2  Gambarogno			24   14   7   3   51  18   35 Promoted
------------------------------------------------------------- 
3  FC Frauenfeld		24   14   4   6   46  30   32
4  FC Chur			24   13   4   7   48  31   30
5  Red Star ZH			24   11   4   9   27  35   26
6  FC Locarno			24   10   5   9   33  26   25
7  SC Zug			24   10   4  10   42  26   24
8  FC Rorschach			24    7   7  10   30  43   21
9  FC Amriswil			24    8   3  13   26  38   19
10 FC Vaduz			24    7   4  13   32  42   18
11 Blue Stars ZH		24    7   3  14   25  46   17
------------------------------------------------------------- 
12 FC Küsnacht ZH		24    5   4  15   26  55   14 Relegated
13 FC Uster			24    5   3  16   24  49   13 Relegated


Promotion 1.L-LNB

1st round
SR Delémont		0-1 0-1 US Gambarogno
Stade Nyonnais		2-6 1-1 SC Buochs
CS Chênois		2-2 4-0 Le Locle-Sports

Final round
CS Chênois		3-0 SC Buochs
US Gambarogno		1-1 CS Chênois
SC Buochs		0-0 US Gambarogno
 CS Chênois is 1.L champion
 CS Chênois and Gambarogno are promoted in LNB


Promotion 2.L-1.L

Group 1
Tössfeld		3-1 3-0 Seebach
Seebach			2-1 1-4 Juventus
Juventus		0-1 n/p Tössfeld
  FC Tössfeld is promoted in 1.L

Group 2
Brunnen			3-1 1-1 Widnau
Widnau			1-1 0-3 Gossau
Gossau			2-1 1-1 Brunnen
  FC Gossau is promoted in 1.L

Group 3
Olten			2-0 1-1 Schöftland
Schöftland		2-2 3-2 Laufen
Laufen			2-1 2-0 Olten
  FC Laufen is promoted in 1.L

Group 4
Köniz			0-0 0-2 Lengnau
Lengnau			0-3 0-1 Giubiasco
Giubiasco		0-0 n/p Köniz
  US Giubiasco is promoted in 1.L

Group 5
Renens			4-1 2-4 Fontainemelon
Fontainemelon		2-2 1-4 La Tour-de-Peilz
La Tour-de-Peilz	3-0 n/p Renens
 CS La Tour-de-Peilz is promoted in 1.L

Group 6
Central Fribourg	3-0 1-0 Naters
Compesières		1-2 0-0 Central Fribourg
Naters			0-2 n/p Compesières
 Central Fribourg is promoted in 1.L



Cup 1970/71

1st principal round

[Sep 5-6]
FC Langenthal		2-3 SC Burgdorf
FC Dürrenast		3-2 Rapid Ostermundigen
Red Star Zürich		2-1 FC Baden			[aet]
Polizei Zürich		3-1 FC Küsnacht ZH		[aet]
US Lausanne		1-4 FC Portalban
Stade Nyonnais		6-1 ES Malley
FC Olten		2-2 Allschwil			[aet]
Allschwil		3-4 FC Olten			[Replay]
Breitenbach		1-1 Nordstern Basel		[aet]
Nordstern Basel		4-1 Breitenbach			[Replay]
Fislisbach		0-2 FC Tössfeld Winterthur
Höngg			1-2 Oberwinterthur
SR Delémont		3-2 FC Porrentruy
Fulgor Grenchen		1-3 Binningen
FC Solothurn		2-1 Tramelan
Breite Basel		4-0 Oberdorf
FC Moutier		4-2 Deitingen
Viktoria Bern		1-0 Grünstern Ipsach
FC Couvet		3-1 Sonvillier			[aet]
FC Saint-Maurice	2-3 Yverdon-Sport
Stade Lausanne		1-2 FC Salgesch
FC Bern			2-0 Minerva Bern		[aet]
Kickers Luzern		2-1 Reinach AG
Ponte Tresa		2-2 SC Goldau			[aet]
SC Goldau		3-1 Ponte Tresa			[Replay]
WinterthurTöss 		0-2 Blue Stars Zürich
FC Rorschach		5-4 Landquart
FC Schaffhausen		2-1 Wetzikon
FC Uster		1-2 FC Turgi
Chevenez		1-3 FC Laufen
Concordia Lausanne	4-2 FC Raron			[aet]
FC Onex			1-2 FC Meyrin
Le Locle Sports		4-1 Audax NE
FC Plan-les-Ouates	2-1 FC Moudon
FC Renens		1-5 CS Chênois
Novazzano		1-0 Gambarogno
FC Emmenbrücke		1-3 SC Buochs
FC Schöftland		5-0 Oberentfelden
SC Zug			0-1 SC Zofingen
Stäfa ZH		1-2 FC Uznach
Romanshorn		1-2 FC Vaduz
FC Altstätten SG	2-2 FC Frauenfeld		[aet]
FC Frauenfeld		3-1 FC Altstätten SG		[Replay]
FC Chur			2-1 Amriswil
Köniz			1-3 FC Thun
Fétigny			2-4 FC Interlaken
FC Wädenswil		4-1 Schmerikon
Rapid Lugano		1-1 FC Locarno			[aet]
FC Locarno		4-1 Rapid Lugano		[Replay]


2nd principal round

[Sep 18-19]
SC Burgdorf		4-2 FC Dürrenast
Red Star Zürich		3-1 Polizei Zürich
FC Portalban		4-2 Stade Nyonnais		[aet]
FC Olten		5-2 Nordstern Basel		[aet]
FC Tössfeld Winterthur	3-2 Oberwinterthur
SR Delémont		3-0 Binningen
FC Solothurn		1-2 Breite Basel
FC Moutier		3-2 Viktoria Bern
FC Couvet		2-3 Yverdon-Sport		[aet]
FC Salgesch		0-3 FC Bern
Kickers Luzern		0-1 SC Goldau
Blue Stars Zürich	1-2 FC Rorschach
FC Schaffhausen		4-1 FC Turgi
FC Laufen		8-0 Concordia Lausanne
FC Meyrin		3-4 Le Locle Sports		[aet]
FC Plan-les-Ouates	1-4 CS Chênois
Novazzano		0-1 SC Buochs
FC Schöftland		3-1 SC Zofingen
FC Uznach		2-1 FC Vaduz
FC Frauenfeld		2-1 FC Chur
FC Thun			2-0 FC Interlaken
FC Wädenswil		3-2 FC Locarno			[aet]
 Teams of LNB byes


3th principal round

[Oct 10-11]
Neuchâtel Xamax 	2-3 SC Burgdorf
Brühl St.Gallen		2-1 Red Star Zürich		[aet]
Etoile Carouge	       10-1 FC Portalban
FC Aarau		1-0 FC Olten
FC Tössfeld Winterthur	1-3 FC Wettingen
SR Delémont		1-2 Breite Basel
FC Moutier		1-2 FC Grenchen			[aet]
FC Monthey		8-0 Yverdon-Sport
FC Bern			0-2 Martigny-Sports
SC Goldau		1-2 Mendrisiostar
FC Rorschach		1-2 FC Schaffhausen		[aet]
FC Laufen		1-1 Le Locle Sports		[aet]
Le Locle Sports		3-1 FC Laufen			[Replay]
Vevey-Sports		2-3 CS Chênois
FC Chiasso		1-0 SC Buochs
FC Schöftland		3-2 FC Uznach
Young Fellows Zürich	4-1 FC Frauenfeld
FC Thun			2-1 Urania-Genève-Sport
FC St.Gallen		8-0 Wädenswil
 Teams of LNA byes


1/16 finals

[Oct 31-Nov 1st]
FC Winterthur		2-0 SC Burgdorf
FC Zürich		3-0 Brühl St.Gallen	
Servette Genève		2-1 Etoile Carouge
FC Aarau		1-2 BSC Young Boys
FC Wettingen		2-3 FC Sion
Breite Basel		1-0 FC Grenchen			[aet]
FC Monthey		2-2 FC La Chaux-de-Fonds	[aet]
FC La Chaux-de-Fonds	3-4 FC Monthey			[Replay]
Lausanne-Sports		2-1 Martigny-Sports
Mendrisiostar		3-1 FC Schaffhausen
Le Locle Sports		0-1 FC Biel-Bienne
FC Basel		5-1 CS Chênois
AC Bellinzona		2-0 FC Chiasso
FC Schöftland		0-1 FC Luzern
FC Lugano		1-1 Young Fellows Zürich	[aet]
Young Fellows Zürich	0-2 FC Lugano			[Replay]
FC Fribourg		3-1 FC Thun
FC St.Gallen		1-1 Grasshopper-Club		[aet]
Grasshopper-Club	3-0 FC St.Gallen		[Replay]


1/8 finals

[Nov 28-29]
FC Winterthur		0-0 FC Zürich			[aet]
FC Zürich		3-1 FC Winterthur		[Replay]
Servette Genève		5-1 BSC Young Boys
FC Sion			0-1 Breite Basel
FC Monthey		1-2 Lausanne-Sports
Mendrisiostar		2-1 FC Biel-Bienne
FC Basel		2-0 AC Bellinzona
FC Luzern		1-2 FC Lugano			[aet]
FC Fribourg		0-1 Grasshopper-Club


1/4 finals

[Feb 27-28]
FC Zürich		1-2 Servette Genève
Breite Basel 		0-1 Lausanne-Sports		[aet]
Mendrisiostar		2-0 FC Basel			[aet]
FC Lugano		2-1 Grasshopper-Club


Semifinals

March 21 at Stadio Comunale in Mendrisio
FC Mendrisiostar	0-2 FC Lugano
 [53 Blättler, 70 Tippelt]

March 23 at Stade des Charmilles in Genève
Servette FC Genève	2-1 Lausanne-Sports
 [25 Marchi, 87 Bosson; 69 Dürr]


Final

April 12 at Wankdorf Stadion, Bern   
Servette FC Genève	2-0 FC Lugano
 [55 Desbiolles, 87 Marchi]



1969/70.

1971/72.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.