Switzerland 1971/72

 
Nationalliga A

1  FC Basel                  	26   18   7   1   66  28   43 Champion
2  FC Zürich                 	26   17   5   4   55  28   39
3  Grasshopper Club Zürich     	26   16   6   4   56  24   38
4  Lausanne-Sports          	26   11   8   7   50  36   30
5  BSC Young Boys Bern        	26   12   5   9   46  31   29
6  FC Winterthur              	26   12   4  10   37  32   28
7  FC Sion                     	26    9   8   9   37  36   26
8  Servette FC Genève         	26   10   5  11   39  47   25
9  FC Lugano                 	26    8   7  11   33  39   23
10 FC Grenchen              	26    6  11   9   27  40   23
11 FC La Chaux-de-Fonds     	26    7   7  12   25  45   21
-------------------------------------------------------------
12 FC St.Gallen             	26    4   7  15   27  46   15 (1) 
13 FC Luzern                 	26    6   3  17   24  49   15 (1) Relegated
14 FC Biel-Bienne          	26    2   5  19   26  67    9     Relegated

(1) Relegation Playoff [June 13 at Hardturm Stadion in Zürich]
FC St.Gallen		4-1 FC Luzern
 [47 Blechschmidt, 48 Bigler, 72 Luder, 83 Isidor Cina; 56 Noventa]

Topscorers :

1. Dimmeler Herbert		17  FC Winterthur
   Dörfel Bernd (GER)		17  Geneve Servette
3. Hitzfeld Ottmar (GER)	16  FC Basel
   Künzli Fritz			16  FC Zürich
5. Müller Walter		15  BSC Young Boys
6. Balmer Walter		14  FC Basel
   Grahn Ove (SWE)		14  Lausanne-Sports
8. Elsig Jean-Michel		13  FC Sion
   Müller Kurt			13  Grasshopper Club
10.Mathez Guy			12  FC Sion
   Zappella Pierre-André	12  Lausanne-Sports
12.Jeandupeux Daniel		11  FC Zürich
13.Meier Peter			10  Grasshopper Club
14.Odermatt Karl		 9  FC Basel
   Peters Hans-Otto (GER)	 9  BSC Young Boys
   Meyer André			 9  Grasshopper Club
   Winiger Christian		 9  Grasshopper Club
18.Desbiolles Michel		 8  Geneve Servette
   Risi Peter			 8  FC La Chaux-de-Fonds


Nationalliga B

1  FC Chiasso               	26   17   3   6   45  25   37 Promoted Champion
2  FC Fribourg               	26   15   4   7   41  22   34 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  Neuchâtel Xamax 	    	26   12   9   5   59  41   33
4  Vevey-Sports             	26   12   8   6   44  39   32
5  Martigny-Sports       	26    9  10   7   46  37   28
6  AC Bellinzona           	26   10   6  10   48  39   26
7  Mendrisiostar         	26    8  10   8   36  30   26
8  FC Wettingen             	26    9   7  10   34  42   25
9  CS Chênois                	26   10   5  11   39  54   25
10 FC Aarau                 	26    8   7  11   32  31   23
11 Etoile Carouge	    	26    6  11   9   31  34   23
12 SC Brühl St.Gallen         	26    7   8  11   35  49   22
-------------------------------------------------------------
13 FC Monthey            	26    7   7  12   35  49   21 Relegated
14 US Gambarogno          	26    0   9  17   21  54    9 Relegated

Topscorers :

1. Rub Jean-Robert		20  Neuchâtel Xamax
2. Messerli Karl		18  FC Chiasso
3. Meier Franz			17  FC Wettingen
4. Bang	Herluf (DEN)		16  AC Bellinzona
5. Vergères Roger		15  Martigny-Sports
6. Mabillard Pierre-Alain	14  FC Monthey
7. Kvicinsky Charles		12  FC Fribourg
8. Allio Aldo			11  FC Chiasso
   Andersen Jan (DEN)		11  FC Fribourg
10.Samba Daby			10  CS Chênois 


Reserves/Reserven [Second teams]

No promotion and no relegation

Group A

1  FC Basel                  	26   22   2   2  101  28   46 Champion
2  Grasshopper Club Zürich  	26   21   2   3   80  28   44
3  Lausanne-Sports            	26   14   5   7   58  39   33
4  Servette FC Genève        	26   13   6   7   59  49   32
5  FC Grenchen               	26   10   7   9   49  35   27
6  BSC Young Boys Bern      	26   11   5  10   49  41   27
7  FC Winterthur             	24   12   3   9   45  42   27
8  FC Luzern                 	25   12   1  12   56  60   25
9  FC Biel-Bienne        	25   10   1  14   37  56   21
10 FC Zürich      		24    7   6  11   33  41   20
11 FC Lugano                 	26    7   5  14   35  64   19
12 FC St.Gallen             	26    5   6  15   44  67   16
13 FC Sion                   	26    3   6  17   13  55   12
14 FC La Chaux-de-Fonds      	26    3   3  20   28  82    9

Group B

1  Neuchâtel Xamax              22   17   3   2   84  31   37 Champion
2  FC Fribourg              	22   18   0   4   78  30   36
3  Etoile Carouge         	22   12   5   5   56  40   29
4  FC Aarau                   	22   13   2   7   74  45   28
5  Martigny-Sports        	20    9   6   5   60  49   24
6  FC Monthey			22    9   2  11   33  42   20
7  FC Chiasso                	21    8   3  10   29  41   19
8  Vevey-Sports			22    7   3  12   43  50   17
9  Mendrisiostar          	21    6   4  11   27  42   16
10 FC Wettingen               	22    4   5  13   31  68   13
11 Brühl St.Gallen       	22    4   3  15   36  89   11
12 AC Bellinzona           	22    3   4  15   30  54   10


1st League

Group West
1  Stade Nyonnais		24   17   4   3   51  22   38
2  FC Raron			24   15   4   5   45  29   34
-------------------------------------------------------------
3  FC Bern			24   12   8   4   49  30   32
4  FC Meyrin			24   12   2  10   35  38   26
5  Audax Neuchâtel		24   10   5   9   41  35   25
6  Yverdon-Sport		24    9   5  10   36  40   23
7  Le Locle 			24    6  10   8   31  30   22
8  Central Fribourg		24    8   6  10   39  53   22
9  Urania-Genève-Sport		24    8   5  11   41  34   21
10 FC Dürrenast			24    7   7  10   39  41   21
11 FC Thun			24    9   3  12   42  44   21
-------------------------------------------------------------
12 CS La Tour-de-Peolz		24    8   4  12   40  49   20 Relegated
13 Minerva Bern			24    1   5  18   19  63    7 Relegated

Group Central
1  SC Buochs			24   14   7   3   49  31   35 Promoted 
2  FC Emmenbrücke		24   14   5   5   67  38   33
-------------------------------------------------------------
3  Concordia Basel		24   14   4   6   48  35   32
4  FC Laufen			24   11   6   7   51  36   28
5  Breite Basel			24   11   4   9   42  40   26
6  FC Solothurn			24   11   4   9   43  41   26
7  FC Porrentruy		24    9   6   9   37  28   24
8  Nordstern Basel		24    9   5  10   45  37   23
9  FC Baden			24    8   6  10   42  40   22
10 SR Delémont			24    9   3  12   34  36   21
11 FC Turgi			24    5   7  12   34  52   17
-------------------------------------------------------------
12 FC Breitenbach		24    4   5  15   23  63   13 Relegated
13 SC Burgdorf			24    3   6  15   31  69   12 Relegated

Group South and East
1  Young Fellows ZH		24   17   3   4   64  29   37 Promoted
2  FC Vaduz			24   11   6   7   47  35   28 (1)
3  SC Zug			24   10   8   8   27  19   28 (1)
-------------------------------------------------------------
4  Giubiasco			24   11   5   8   36  32   27
5  FC Locarno			24   11   5   9   36  32   27
6  FC Frauenfeld		24   11   4   9   37  34   26
7  FC Gossau			24    8   8   8   45  40   24
8  Blue Stars ZH		24   10   4  10   43  47   24
9  Red Star ZH			24    9   5  10   33  39   23
10 FC Chur			24    8   4  12   24  29   20
11 FC Tössfeld			24    8   3  13   30  44   19
-------------------------------------------------------------
12 FC Rorschach			24    6   4  14   28  43   16 Relegated
13 FC Amriswil			24    4   5  15   23  50   13 Relegated

(1) play-off for 2nd place 
SC Zug			4-1 FC Vaduz	[in Küssnacht ZH]

Promotion 1.L-LNB

1st round
FC Emmenbrücke		0-3 1-4 Young Fellows ZH
FC Raron		3-3 1-1 SC Buochs
Stade Nyonnais		1-1 1-1 SC Zug
 Stade Nyonnais qualified as best classed in the regular season

Final round
Young Fellows ZH	2-1 SC Buochs	
Stade Nyonnais		2-5 Young Fellows ZH
SC Buochs		3-2 Stade Nyonnais
 Young Fellows ZH is 1.L champion
 Young Fellows ZH and SC Buochs are promoted in LNB


Promotion from 2.L in 1.L
 
Group 1
Uzwil			5-0 1-3 Brugg
Brugg			0-2 0-0 Rebstein
Rebstein		1-1 1-3 Uzwil
 FC Uzwil  is promoted in 1.L

Group 2
Rapid Lugano		1-1 1-0 Schaffhausen
Schaffhausen		1-1 0-0 Rüti ZH
Rüti ZH			4-0 0-1 Rapid Lugano
  Rapid Lugano is promoted in 1.L

Group 3
Röschenz		1-1 2-4 Kriens
Oerlikon		4-1 1-3 Röschenz
Kriens			4-3 n/p Oerlikon
  SC Kriens is promoted in 1.L

Group 4
Sparta Bern		1-0 1-3 Derendingen
Moutier			4-0 2-1 Sparta Bern
Derendingen		2-1 1-5 Moutier
  FC Moutier is promoted in 1.L

Group 5
Bulle			0-3 2-5 Renens
Renens			5-2 n/p City Genève
City Genève		1-3 n/p Bulle
 FC Renens is promoted

Group 6
Fontainemelon		3-0 4-0 Malley
Salgesch		3-4 1-3 Fontainemelon
Malley			1-3 2-2 Salgesch
 FC Fontainemelon is promoted in 1.L



Cup 1971/72


1st principal round

[Sep 4-5]
Münchwilen		1-4 FC Rorschach
Adliswil		0-1 Red Star ZH			
FC Vaduz		2-1 Rebstein		
SC Zug			4-2 Menziken			[aet]
Amriswil		1-2 FC Gossau			[aet]
Juventus Zürich		2-1 Turicum Zürich
Montreux-Sports		1-2 Stade Nyonnais
FC Bulle		4-1 Collombey-Muraz		[aet]
Audax NE		2-3 Aurore Bienne		[aet]
Kirchberg BE		0-3 Viktoria Bern
Nordstern Basel		1-2 FC Baden			
Baudepartement Basel	3-6 Concordia Basel
FC Locarno		6-2 Goldau
US Giubiasco		2-1 Biasca
Blue Stars ZH		1-1 Wiedikon			[aet]
Wiedikon		3-4 Blue Stars ZH		[Replay]
Heiden			1-4 FC Arbon
FC Raron		7-0 Concordia Lausanne
Urania Genève Sport	3-3 FC Meyrin			[aet]
FC Meyrin		3-1 Urania Genève Sport		[Replay]
Breite Basel		4-1 Trimbach
SR Delémont		2-0 Reconvillier
Fontainemelon		5-1 Tramelan
FC Saint-Imier		6-3 Bévillard
SC Buochs		6-1 Reinach AG
Rapid Lugano		1-2 Armonia Lugano
Kleinhüningen		1-3 FC Breitenbach
FC Laufen		3-2 Frenkendorf			[aet]
Yverdon-Sport		4-2 Signal Bernex
Collex-Bossy		3-5 FC Assens			[aet]
CS La Tour-de-Peilz	3-0 Chalais
Forward Morges		2-1 Stade Lausanne
FC Emmenbrücke		2-1 Wangen bei Olten
Küssnacht am Rigi	3-4 SC Kriens
FC Turgi		2-0 Neuhausen			[aet]
Oftringen		0-1 Reinach BL
FC Dürrenast		5-1 Central Fribourg
FC Thun			4-1 Minerva Bern
Portalban		1-2 FC Solothurn
Zähringia Bern		4-2 FC Bern
Uznach			2-1 FC Frauenfeld
Lachen			3-6 Young Fellows ZH
FC Tössfeld Winterthur	4-1 Wetzikon
FC Chur			5-1 Triesen
SC Burgdorf		1-2 Bözingen 34			[aet]
Le Locle-Sports		2-2 FC Porrentruy		[aet]
FC Porrentruy		1-3 Le Locle-Sports		[Replay]


2nd principal round

[Sep 17-18]
FC Rorschach		3-1 Red Star ZH
SC Zug			1-1 FC Vaduz			[aet]
FC Vaduz		2-1 SC Zug			[Replay]
FC Gossau		2-5 Juventus Zürich
Stade Nyonnais		1-2 FC Bulle
Aurore Bienne		0-1 Viktoria Bern
FC Baden		2-1 Concordia Basel
FC Locarno		3-1 US Giubiasco
Blue Stars ZH		3-2 FC Arbon
FC Raron		3-2 FC Meyrin
Breite Basel		0-0 SR Delémont			[aet]
SR Delémont		1-0 Breite Basel		[Replay]
Fontainemelon		3-2 FC Saint-Imier
SC Buochs		2-1 Armonia Lugano		[aet]
FC Breitenbach		0-5 FC Laufen
Yverdon-Sport		1-0 FC Assens
CS La Tour-de-Peilz	2-1 Forward Morges
FC Emmenbrücke		0-1 SC Kriens
FC Turgi		1-2 Reinach BL
FC Dürrenast		1-2 FC Thun			[aet]
FC Solothurn		3-1 Zähringia Bern
Uznach			5-2 Young Fellows ZH
FC Tössfeld Winterthur	0-1 FC Chur
Bözingen 34		1-0 Le Locle-Sports
 Teams of LNB byes


3th principal round

[Oct 2-3]
FC Rorschach		2-0 FC Vaduz
FC Wettingen		2-1 Juventus Zürich
FC Bulle		0-5 Vevey-Sports
Viktoria Bern		0-4 Martigny-Sports
SC Brühl St.Gallen	4-0 FC Baden
FC Locarno		1-2 AC Bellinzona
Mendrisiostar		0-0 Blue Stars ZH		[aet]
Blue Stars ZH		0-1 Mendrisiostar		[Replay; aet]
Etoile Carouge		2-0 FC Raron
SR Delémont		0-1 Fontainemelon
FC Chiasso		1-1 SC Buochs			[aet]
SC Buochs		0-0 FC Chiasso			[Replay; aet; 1-3 pen]
FC Laufen		0-6 Neuchâtel Xamax	
FC Monthey		3-0 Yverdon-Sport
CS Chênois		5-0 CS La Tour-de-Peilz
US Gambarogno		0-1 SC Kriens
Reinach BL		0-2 FC Fribourg
FC Thun			6-1 FC Solothurn
Uznach			0-0 FC Chur			[aet]
FC Chur			2-0 Uznach			[Replay]
Bözingen 34		0-3 FC Aarau
 Teams of LNA byes


1/16 finals

[Oct 23-24]
FC St.Gallen		3-0 FC Rorschach
FC Lugano		3-1 FC Wettingen
FC Biel-Bienne		3-1 Vevey-Sports		[aet]
Martigny-Sports		0-4 FC Sion
FC Winterthur		1-2 SC Brühl St.Gallen
FC Zürich		5-2 AC Bellinzona
Mendrisiostar		1-3 FC Grenchen			[aet]
BSC Young Boys	       10-0 Etoile Carouge
Fontainemelon		0-3 Lausanne-Sports
FC Chiasso		1-1 Grasshopper-Club		[aet]
Grasshopper-Club	2-0 FC Chiasso 			[Replay]
Neuchâtel Xamax		1-2 FC La Chaux-de-Fonds
FC Basel		3-1 FC Monthey
Servette Genève		3-1 CS Chênois
FC Luzern		5-1 SC Kriens
FC Fribourg		1-1 FC Thun			[aet]
FC Thun			2-3 FC Fribourg 		[Replay]
FC Chur			1-3 FC Aarau			[aet]


1/8 finals

[Nov 21 and Dec 12]
FC Biel-Bienne		2-1 FC Sion
SC Brühl St.Gallen	0-2 FC Zürich
FC La Chaux-de-Fonds	0-3 FC Basel
FC St.Gallen		ppd FC Lugano
FC St.Gallen		5-0 FC Lugano
FC Grenchen		ppd BSC Young Boys
FC Grenchen		1-1 BSC Young Boys		[aet]
BSC Young Boys		1-0 FC Grenchen 		[Replay Dec 19]
Lausanne-Sports		ppd Grasshopper-Club
Lausanne-Sports		1-2 Grasshopper-Club
Servette Genève		ppd FC Luzern
Servette Genève		1-0 FC Luzern
FC Fribourg		ppd FC Aarau
FC Fribourg		3-0 FC Aarau


1/4 finals

[March 12]
FC Biel-Bienne		0-0 FC St.Gallen		[aet]
FC St.Gallen		1-0 FC Biel-Bienne		[Replay March 15]
FC Zürich		2-1 FC Fribourg
Servette Genève		0-1 Young Boys Bern		[aet]
Grasshopper-Club	1-1 FC Basel			[aet]
FC Basel		3-2 Grasshopper-Club		[Replay March 15]


Semifinals

April 3 at Espenmoos Stadion in St.Gallen
FC St.Gallen		2-3 FC Zürich
 [53 Perusic, 89 Cornioley; 8 Künzli, 17 Konietzka, 45 Heer]

April 3 at Wankdorf Stadion in Bern 
BSC Young Boys		0-2 FC Basel
 [5 Odermatt, 82 Balmer]


Final 

May 22 at Wankdorf Stadion in Bern   
FC Zürich		1-0 FC Basel
 [45 Jeandupeux]


1970/71.

1972/73.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.