Switzerland 1982/83

Nationalliga A


Cross-Table:
               AAR BAS BEL BUL GCZ LAU LUZ NEU SER SIO STG VEV WET WIN YBB ZUR
Aarau          xxx 1-2 0-0 4-0 0-2 2-0 1-2 1-5 0-3 1-5 2-1 2-0 1-3 3-0 2-0 1-1
Basel          2-1 xxx 2-3 3-1 3-1 1-0 3-0 0-4 1-3 2-2 2-2 5-1 1-0 1-0 0-1 1-1
Bellinzona     1-0 0-3 xxx 4-0 0-2 2-2 3-1 1-1 1-4 2-2 0-4 0-1 1-0 1-0 1-3 3-2
Bulle          0-0 2-1 4-1 xxx 0-1 0-2 2-1 0-2 1-1 0-2 0-5 1-5 1-1 1-0 1-3 2-2
Grasshoppers   7-0 1-0 6-0 6-2 xxx 3-0 5-1 4-1 2-1 3-0 1-0 6-0 3-1 6-1 4-0 3-0
Lausanne       3-0 7-0 1-1 4-2 2-0 xxx 4-0 1-0 1-1 4-0 2-2 2-0 2-0 3-0 1-0 1-0
Luzern         2-1 4-3 4-0 8-0 2-3 2-0 xxx 5-2 1-2 1-1 2-1 3-1 2-0 4-1 0-1 5-2
Neuchâtel      4-1 3-2 4-2 4-1 2-1 2-0 4-1 xxx 1-1 1-2 2-0 0-2 1-1 2-1 2-2 2-1
Servette       1-0 2-0 4-1 2-0 2-1 1-0 3-0 2-1 xxx 1-0 3-1 2-0 5-1 5-1 3-0 2-1
Sion           1-0 1-0 6-1 4-2 2-2 1-1 0-0 1-2 1-1 xxx 1-1 3-1 6-2 3-0 1-0 4-0
St. Gallen     2-0 2-0 2-1 5-1 5-1 0-0 4-1 1-0 4-1 1-1 xxx 4-3 2-1 2-1 0-1 2-0
Vevey Sports   2-4 3-3 1-2 6-1 0-1 3-2 0-2 0-4 0-1 1-1 2-1 xxx 0-2 3-0 1-1 3-3
Wettingen      0-0 1-0 4-1 4-0 0-3 4-1 2-2 1-1 0-1 1-1 1-1 2-3 xxx 3-2 0-0 4-2
Winterthur     0-3 1-1 7-5 1-1 1-5 0-1 2-4 2-2 0-2 1-2 1-2 0-1 1-1 xxx 3-1 1-1
Young Boys     1-0 4-2 2-0 2-1 2-3 1-1 0-1 1-1 0-4 3-2 0-1 1-1 2-1 0-0 xxx 1-5
Zürich         2-2 4-3 4-0 2-1 2-3 0-2 5-1 3-2 2-1 2-1 0-4 4-1 2-0 4-1 2-0 xxx


Final Table:

1  Grasshopper Club Zürich    	30   24   1   5   86  29   49 Champion
2  Servette FC Genève         	30   22   4   4   65  24   48
3  FC St.-Gallen              	30   17   6   7   61  31   40
4  FC Zürich                  	30   17   4   9   55  39   38
5  Lausanne-Sports         	30   15   7   8   51  28   37
6  Neuchâtel Xamax         	30   15   7   8   61  40   37
7  FC Sion                  	30   12  11   7   51  36   35
8  FC Luzern                 	30   14   3  13   57  56   31
9  BSC Young Boys Bern       	30   11   8  11   35  42   30
10 FC Wettingen              	30    8   9  13   40  47   25
11 FC Basel                 	30   10   5  15   47  56   25
12 Vevey-Sports             	30    9   4  17   42  61   22
13 AC Bellinzona             	30    8   5  17   36  74   21
14 FC Aarau                   	30    8   4  18   32  52   20
-------------------------------------------------------------
15 FC Bulle                 	30    4   4  22   27  87   12 Relegated
16 FC Winterthur        	30    2   6  22   30  74   10 Relegated

Topscorers :

1. Brigger Jean-Paul		23  Servette Geneve 
2. Bregy Georges		18  FC Sion
3. Risi Peter			16  FC Luzern
4. Schneider Markus		15  FC Wettingen
5. Braschler Manfred		14  FC St.Gallen
   Sulser Claudio		14  Grasshopper-Club
7. Egli André			12  Grasshopper-Club
   Favre Lucien			12  Servette Geneve
   Siwek Joachim (GER)		12  Vevey-Sports
10.Gisinger Martin (AUT)	11  FC St.Gallen
   Givens Don (IRL)		11  Neuchâtel-Xamax
   Herberth Alfred 		11  FC Aarau
   Hitzfeld Ottmar		11  FC Luzern
   Kurz Winfried		11  AC Bellinzona
   Pelligrini Walter		11  Lausanne-Sports
   Ponte Raimondo		11  Grasshopper-Club
17.Jerkovic Jurica (YUG)	10  FC Zürich
   Lüthi Robert			10  Neuchâtel-Xamax
   Saunier Christophe		10  FC Bulle
   Zaugg Pascal			10  Neuchâtel-Xamax

Assists :

1. Jara Kurt (AUT)		16  Grasshopper-Club
   Ponte Raimondo		16  Grasshopper-Club
3. Risi Peter			12  FC Luzern
   Favre Lucien			12  Servette Geneve
5. Lauscher Detlev (GER)	11  FC Luzern


Nationalliga B

1  FC La Chaux-de-Fonds      	30   22   4   4   76  20   48 Promoted Champion
2  FC Chiasso                 	30   18   7   5   62  35   43 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  CS Chênois                 	30   17   6   7   62  39   40
4  FC Lugano                 	30   15   6   9   65  49   36
5  FC Biel-Bienne            	30   16   4  10   64  51   36
6  Nordstern Basel         	30   11  13   6   55  43   35
7  FC Fribourg                 	30   12  10   8   56  43   34
8  FC Monthey                 	30   12   7  11   63  51   31
9  FC Laufen                 	30   11   9  10   43  49   31
10 FC Grenchen               	30    9  10  11   35  43   28
11 Mendrisiostar              	30    9  10  11   40  50   28
12 FC Baden                   	30    9   9  12   35  48   27
13 FC Locarno                	30    8   8  14   40  57   24
-------------------------------------------------------------
14 FC Bern                   	30    9   3  18   45  63   21 Relegated
15 FC Ibach                 	30    4   5  21   29  75   13 Relegated
16 FC Rüti ZH           	30    1   3  26   31  85    5 Relegated

Topscorers :

1. Ben Brahim Mongi (TUN)	25  FC La Chaux-de-Fonds
2. Werner Christian		19  FC Chiasso
3. Jaccard Laurent		18  FC La Chaux-de-Fonds
4. Zwahlen Thomas		17  FC Lugano
   Schürmann Pierre-André	17  FC Monthey
6. Coste Christian (FRA)	15  CS Chênois
   Vohringer Klaus (GER)	15  FC Biel-Bienne
8. Matthey Christian		14  FC Fribourg
   Zimmermann Roger		14  FC Baden
10.Bernaschina Marco		13  FC Chiasso
   Rodigari Filippo		13  Mendrisiostar


Nationalliga C [Second teams]

No promotion and no relegation

1  Grasshopper-Club Zürich   	30   21   4   5  103  31   46 Champion
2  FC Basel                   	30   18   7   5   68  36   43
3  Neuchâtel Xamax            	30   19   5   6   71  39   43
4  FC Sion                   	30   17   7   6   93  39   41
5  Servette Genève         	30   17   5   8   63  42   39
6  FC Winterthur		30   14   8   8   52  32   36
7  FC Zürich                  	30   14   7   9   80  46   35
8  FC St.Gallen              	30   13   5  11   72  49   31
9  Vevey-Sports              	30   12   7  11   59  55   31
10 Lausanne-Sports            	30   12   7  11   60  59   31
11 AC Bellinzona              	30    9   6  15   46  77   24
12 BSC Young Boys Bern        	30    7   7  14   43  62   21
13 FC Aarau                   	30    4   9  15   25  66   17
14 FC Luzern                 	30    5   5  19   33  87   15
15 FC Bulle			30    3   6  21   32  111  12
16 FC Wettingen                	30    2   5  23   31  100   9


1.League

Group 1
            
 1. Etoile Carouge             	26-41  (66-20)  18  5  3
 2. Martigny-Sports            	26-37  (85-36)  16  5  5 Promoted
--------------------------------------------------------
 3. Yverdon-Sports            	26-31  (37-23)  11  9  6
 4. FC Renens                	26-31  (37-33)  11  9  6
 5. Montreux-Sports         	26-30  (39-28)   9 12  5
 6. FC Saint-Jean GE          	26-30  (40-41)  12  6  8
 7. ES Malley                 	26-27  (51-52)  12  3 11
 8. Stade Nyonnais             	26-25  (39-35)   8  9  9
 9. Stade Lausanne             	26-25  (37-40)   8  9  9
10. FC Leytron                	26-21  (31-44)   7  7 12
11. FC Fétigny                 	26-20  (33-43)   7  6 13
--------------------------------------------------------
12. FC Raron                 	26-20  (24-45)   7  6 13
--------------------------------------------------------
13. FC Orbe                	26-16  (32-67)   4  8 14 Relegated
14. FC Sierre               	26-10  (19-63)   3  4 19 Relegated

Group 2

 1. BSC Old Boys Basel          26-35  (57-36)  14  7  5
 2. SR Delémont             	26-32  (44-32)  11 10  5
--------------------------------------------------------
 3. FC Boudry                 	26-31  (52-35)  12  7  7
 4. FC Breitenbach              26-30  (53-38)  11  8  7
 5. Aurore Bienne               26-29  (42-28)   8 13  5
 6. SC Burgdorf               	26-28  (61-42)   9 10  7
 7. Concordia Basel             26-27  (49-43)  10  7  9
 8. US Boncourt            	26-26  (37-44)   8 10  8
 9. FC Köniz             	26-25  (33-38)   8 10  8
10. FC Solothurn           	26-25  (37-42)  10  5 11
11. FC Allschwil           	26-24  (34-38)   9  6 11
--------------------------------------------------------
12. FC Birsfelden              	26-23  (32-45)   7  9 10 Relegated
--------------------------------------------------------       
13. FC Bôle                    	26-19  (44-63)   5  9 12 Relegated
14. FC Superga NE               26- 8  (20-71)   1  7 18 Relegated
The play Superga - Köniz was not played and awarded 0-0 and 0 points.

Group 3
      
 1. SC Kriens           	26-41  (63-27)  17  7  2
 2. SC Zug              	26-40  (62-29)  19  2  5 Promoted
--------------------------------------------------------
 3. FC Olten                 	26-34  (49-29)  13  8  5
 4. FC Suhr                   	26-30  (47-35)  11  8  7
 5. SC Emmen                 	26-30  (57-46)  12  6  8
 6. FC Zug                     	26-28  (36-26)  10  8  8
 7. FC Klus-Balsthal         	26-24  (44-50)   9  6 11
 8. FC Emmenbrucke           	26-23  (43-41)   8  7 11
 9. FC Brugg                 	26-23  (38-50)   8  7 11
10. FC Sursee                	26-22  (36-46)   7  8 11
11. SC Buochs               	26-20  (34-58)   7  6 13
--------------------------------------------------------
12. FC Oberentfelden       	26-18  (26-41)   6  6 14 (1)
--------------------------------------------------------
13. FC Tresa                    26-18  (27-52)   4 10 12 (1) Relegated
14. US Giubiasco             	26-13  (35-67)   4  5 17 Relegated 
   
(1) Play-off for 12th place of group 3
FC Oberentfelden	2-1 Tresa		[in Zug]

Group 4
        
 1. FC Altstätten SG          	26-45  (80-31)  21  3  2
 2. Red Star ZH            	26-39  (65-31)  18  3  5 Promoted
--------------------------------------------------------
 3. FC Schaffhausen             26-36  (67-36)  15  6  5
 4. Turicum ZH                  26-29  (32-22)   9 11  6
 5. Brüttisellen               	26-27  (41-34)   9  9  8
 6. FC Küsnacht ZH            	26-26  (34-39)  11  4 11
 7. FC Kreuzlingen              26-25  (43-44)   9  7 10
 8. FC Balzers                  26-24  (40-46)   7 10  9
 9. FC Einsiedeln              	26-22  (49-64)   9  4 13
10. FC Frauenfeld              	26-21  (37-43)   7  7 12
11. FC Vaduz                    26-20  (29-42)   5 10 11
--------------------------------------------------------
12. FC Uzwil                    26-19  (31-53)   7  5 14 (2)
--------------------------------------------------------
13. Blue Stars ZH          	26-19  (34-50)   7  5 14 (2) Relegated
14. FC Widnau                   26-12  (33-80)   4  4 18 Relegated    

(2) Play-off for 12th place of group 4
FC Uzwil		4-2 Blue Stars ZH 	[aet; in Frauenfeld]


Play-off for promotion in LNB

1st round
Martigny-Sports         2-1 2-1 FC Altstätten SG
Etoile Carouge      	1-1 1-3 Red Star ZH 
SR Delémont             0-0 0-0 0-2 SC Kriens	[3th match in Solothurn]
SC Zug              	3-0 2-1 Old Boys Basel

Semifinals
Red Star ZH		1-2 1-2 SC Zug
Martigny-Sports         3-2 2-2 SC Kriens

Play-off for 3th place
SC Kriens		0-4 1-2 Red Star ZH
SC Kriens remain in 1.L and Red Star ZH is promoted in LNB

Play-off for title of 1.L
Martigny-Sports         4-1 SC Zug
Martigny-Sports is 1.L champion and is promoted in LNB with SC Zug


Play-off for relegation in 2.L

1st round
FC Raron		2-0 2-0 FC Birsfelden 
FC Uzwil		3-1 1-1 FC Oberentfelden

2nd round
FC Oberentfelden	2-3 3-1 FC Birsfelden 
FC Birsfelden is relegated in 2.L


Promotion from 2.L in 1.L [* promoted]
Reiden*			1-0 4-0 Morbio 
Derendingen		0-0 0-2 Bremgarten*
Dübendorf*		1-0 1-0 Brühl St.Gallen
Rorschach*		4-3 3-1 Embrach
Lengnau*		0-1 3-2 2-1 Sissach	[3th match in Balstahl]
Thun*			1-1 0-0 0-0 Kilchberg	[3th match in Oensingen; 2-1 pen]
Stade Payerne*		3-1 2-1 Düdingen
Savièse*		4-3 0-1 1-1 Gland	[3th match in Echallens; 4-3 pen]
Le Locle*		1-0 2-2 Meyrin 



Cup 1982/83


1stprincipal round

[Aug 7-8]
FC Lutry		4-6 Martigny-Sports		[aet]
FC Saint-Légier		2-3 Etoile Carouge		[aet]
Central Fribozug	0-3 Montreux-Sports
Folgore Lausanne	1-4 Yverdon-Sport
FC Saint-Barthélémy	4-1 CS La Tour-de-Peilz
FC Plan-les-Ouates	2-1 ES Malley
FC Echallens		1-3 FC Renens
FC Saint-Jean GE	1-8 FC Orbe
Concordia Lausanne	4-2 Stade Lausanne
FC Saint-Prex		3-0 FC Onex
FC Prilly		0-3 Urania-Genève-Sport
Racing Lausanne		1-1 FC Vernier			[aet; 3-4 pen]
Signal Bernex		2-1 Stade Nyonnais
FC Conthey		2-1 FC Ayens
FC Sierre		0-1 FC Leytron
FC La Combe		6-0 FC Chamoson
FC Bagnes		1-2 FC Raron
FC Travers		3-0 Geneveys-sur-Coffrane
FC Zollikofen		1-2 FC Estavayer-le-Lac
FC Allmendingen		3-1 SR Delémont
FC Charmey		0-2 SC Burgdorf
FC Täuffelen		0-3 FC Köniz
FC Langenthal		2-0 US Boncourt
FC Porrentruy		1-4 Superga La Chaux-de-Fonds
SC Ostermundigen	1-1 FC Fétigny			[aet; 2-5 pen]
Stade Payerne		2-3 FC Boudry
FC Plasselb		0-1 SC Derendingen
FC Courtemaîche		0-1 FC Bassecourt
Beauregard Fribourg	2-1 FC Siviriez			[aet]
FC Colombier		3-1 Aurore Bienne		[aet]
SV Lyss			0-2 FC Aarberg
FC Biberist		3-3 FC Cortaillod		[aet; 3-4 pen]
Sparta bern		3-3 FC Lengnau			[aet; 7-8 pen]
FC Interlaken		2-1 FC Lerchenfeld Thun
FC Courtepin		3-1 Vuisternens-Romont
SC Schöftland		1-3 FC Altdorf
FC Villmergen		1-6 SC Zug
FC Schötz		4-2 FC Solothurn
SC Zurzach		1-6 FC Breitenbach
FC Spreitenbach		1-2 FC Allschwil
FC Schönenwerd		3-2 FC Buchs AG			[aet]
FC Stans		0-19 FC Emmenbrücke
Concordia Basel		1-0 BSC Old Boys basel
FC Schattdorf		0-4 FC Sursee
FC Fegerkingen		3-4 SC Buochs
FC Zwingen		2-1 FC Oensingen			
SK Root			1-5 FC Littau
FC Subingen		5-2 Oberentfelden
FC Bremgarten		3-2 FC Suhr
FC Brunnen		2-1 FC Aegeri
FC Pratteln		1-6 FC Zug			[aet]
FC Aesch		0-1 SC Emmen
FC Wallbach		1-2 SC Kriens
FC Binningen		3-3 FC Birsfelden		[aet; 1-3 pen]
SV Sissach		2-1 FC Brugg
FC Wollishofen		1-5 FC Turicum ZH
FC Töss			0-1 FC Unterstrass ZH
FC Witikon		2-5 FC Einsielden
FC Dietikon		0-2 FC Olten
FC Wädenswil		0-0 Young Fellows ZH		[aet; 1-3 pen]
FC Embrach		0-4 FC Brüttisellen
FC Wollerau		1-2 FC Adliswil
SC Veltheim		1-1 Blue Stars ZH		[aet; 2-4 pen]
SV Schaffhausen		2-4 Red Star ZH
FC Hinwil		0-3 FC Stäfa ZH
FC Horgen		1-2 FC Küsnacht ZH
FC Ramsen		1-4 FC Kilchberg ZH
Grischuna Chur		1-5 FC Altstätten SG
FC Widnau		1-3 FC Kreuzlingen
FC Schaan		0-3 FC Balzers
FC Kirchberg SG		3-2 FC Rapperswil-Jona
FC Amriswil		3-1 FC Schaffhausen		[aet]
FC Wil			2-3 FC Uzwil
FC Rorschach		0-2 FC Vaduz
FC Bonaduz		0-3 FC Gossau SG
FC Berg			1-2 FC Frauenfeld
FC Chur			0-0 US Giubiasco		[aet; 5-4 pen]
SC Balerna		1-0 Morobbia
FC Morbio		1-0 Losone Sportiva
AC Sementina		2-1 Ponte Tresa			[aet]


2nd principal round

[Aug 14-15]
NLB - 1.L
FC Fétigny		0-12 CS Chênois
FC Köniz 		3-0 FC Monthey
FC Renens		0-5 FC Fribourg
FC Allschwil		1-4 FC Laufen
SC Emmen		1-4 FC Bern
SC Kriens		4-1 FC Grenchen
Blue Stars ZH		2-3 FC Mendrisio
FC Olten		0-3 FC Chiasso
FC Turicum ZH		0-0 FC Ibach			[aet; 3-5 pen]
FC Altstätten		0-3 FC Lugano
FC Balzers		2-5 FC Baden
FC Uzwil		1-3 FC Locarno
NLB - 2.L
FC Saint-Prex		0-5 FC Biel-Bienne
FC Interlaken		2-5 Nordstern Basel
Young Fellows ZH	0-6 FC Rüti ZH
NLB - 3.L
FC La Combe		0-4 FC La Chaux-de-Fonds
1.L - 1.L
FC Boudry		2-1 Montreux-Sports
FC Emmenbrücke		4-2 SC Buochs
FC Breitenbach		3-0 Concordia Basel
FC Sursee		4-2 FC Birsfelden
FC Kreuzlingen		1-2 FC Vaduz
1.L - 2.L
Yverdon-Sport		5-1 Concordia Lausanne
Beauregard Fribourg	2-7 Martigny-Sports
FC Estavayer-le-Lac	1-4 FC Leytron
FC Raron		6-1 FC Saint-Barthélémy
Etoile Carouge		2-1 Urania-Genève-Sport
FC Orbe			2-1 FC Conthey			[aet]
Superga Chaux-de-F.	3-1 FC Courtepin
SC Burgdorf		2-0 FC Aarberg
SV Sissach		3-5 FC Zug
FC Kilchberg		1-2 Red Star ZH
FC Gossau		6-3 FC Frauenfeld		[aet]
AC Sementina		2-3 FC Brüttisellen
FC Küsnacht ZH		3-1 FC Adliswil
1.L - 3.L
FC Einsielden		4-1 FC Kirchberg SG
FC Schönenwerd		1-4 SC Zug
2.L - 2.L
FC Vernier		3-6 FC Bassecourt		[aet]
Signal Bernex		3-1 FC Plan-les-Ouates		[aet]
SC Derendingen		0-0 FC Bremgarten		[aet; 4-1 pen]
FC Littau		4-1 FC Altdorf			[aet]
FC Subingen		1-3 FC Allmendingen
FC Langenthal		4-0 FC Zwingen
FC Lengnau		1-2 FC Cortaillod
FC Stäfa ZH		5-1 FC Amriswil
FC Unterstrass ZH	3-2 FC Chur
SC Balerna		1-5 FC Morbio
2.L - 3.L
FC Colombier		5-1 FC Travers
FC Brunnen		1-2 FC Schötz


1/32 finals

[Oct 9-10]
FC Breitenbach		0-4 FC Basel
FC Bassecourt		3-6 Lausanne-Sports
FC Fribourg		4-1 FC Köniz
FC Leytron		0-2 Servette Genève
FC Colombier		1-0 FC Bulle
FC Boudry		5-0 Superga La Chaux-de-Fonds
Nordstern Basel		0-1 BSC Young Boys		[aet]
Martigny-Sports  	2-5 Vevey-Sports		[aet]
Yverdon-Sport		0-6 Neuchâtel Xamax
FC Littau		1-4 FC Aarau
Signal Bernex		2-6 CS Chênois
FC Biel-Bienne		3-1 Etoile Carouge
FC La Chaux-de-Fonds	1-1 FC Sion			[aet; 4-3 pen]
FC Schötz		3-5 FC Cortaillod
FC Raron		1-2 FC Orbe
FC Chiasso		5-1 FC Unterstrass
FC Einsielden		3-4 FC Winterthur
FC Allmendingen		0-3 SC Kriens
Red Star ZH		1-2 FC Mendrisio
FC Baden		2-4 AC Bellinzona
FC Ibach		1-2 FC Luzern			[aet]
SC Burgdorf		1-3 SC Zug
FC Stäfa ZH		0-2 FC Zürich
FC Küsnacht ZH		1-3 Grasshopper-Club
FC Langenthal		3-4 FC Laufen			[aet]
FC Lugano		2-0 FC Gossau
FC Rüti ZH		0-3 FC St.Gallen
FC Vaduz		2-1 FC Morbio
FC Zug			1-0 FC Sursee
FC Locarno		2-2 FC Brüttisellen		[aet; 2-4 pen]
FC Emmenbrücke		0-4 FC Wettingen
SC Derendingen		0-1 FC Bern


1/16 finals

[March 12-13]
FC Basel		2-1 Lausanne-Sports		[aet]
FC Fribourg		1-4 Servette Genève
FC Colombier		1-3 FC Boudry
BSC Young Boys		3-0 Vevey-Sports
FC Cortaillod		1-2 Neuchâtel Xamax
FC Aarau		2-4 CS Chênois
FC Biel-Bienne		0-2 FC Bern
FC La Chaux-de-Fonds	8-0 FC Orbe
FC Chiasso		1-2 FC Winterthur
SC Kriens		0-0 FC Mendrisio		[aet; 3-4 pen]
AC Bellinzona		0-1 FC Luzern
SC Zug			0-4 FC Zürich
Grasshopper-Club	3-0 FC Laufen
FC Lugano		0-0 FC St.Gallen		[aet; 4-5 pen]
FC Vaduz		3-2 FC Zug			[aet]
FC Brüttisellen		0-1 FC Wettingen


1/8 finals

[April 4]
Neuchâtel Xamax		1-1 Grasshopper-Club		[aet]
Grasshopper-Club	0-0 Neuchâtel Xamax		[Replay April 19 ; aet; 4-2 pen]
CS Chênois		1-5 FC Winterthur
FC Bern			0-3 Servette Genève
FC La Chaux-de-Fonds	ppd BSC Young Boys
BSC Young Boys		2-0 FC La Chaux-de-Fonds	[Replay April 5]
Mendrisio		2-1 FC Basel
FC Luzern		4-1 FC Vaduz
FC Zürich		8-0 FC Boudry
FC Wettingen		2-2 FC St.Gallen		[aet]
FC St.Gallen		1-1 FC Wettingen		[Replay April 5; aet; 4-1 pen]


1/4 finals

[April 26]
FC Zürich		3-1 FC Winterthur
Servette Genève		4-1 FC Mendrisio
FC St.Gallen		0-1 Grasshopper-Club
FC Luzern		2-2 BSC Young Boys		[aet]
BSC Young Boys		1-0 FC Luzern			[Replay April 28]


Semifinals

May 3 at Hardturm Stadion in Zürich
Grasshopper-Club Zürich	5-1 FC Zürich
 [23 Sulser, 37 In-albon, 55pen Egli, 60 79 Marchand; 40 Elsener]

May 3 at Wankdorf Stadion in Bern
BSC Young Boys Bern 	0-1 Servette FC Genève
 [57 Mustapha]


Final

May 23 at Wankdorf Stadion in Bern   
Grasshopper-Club Zürich	  2-2 Servette FC Genève		[aet]
 [50og (Seramondi), 117 Egli; 47 Seramondi, 105 Brigger]

Final-Replay

June 14 at Wankdorf Stadion in Bern   
Grasshopper-Club Zürich	  3-0 Servette FC Genève
 [16 Egli, 33 72 Sulser]



1981/82.

1983/84.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Dinant Abbink, Luc Nackaerts and Anthony Zea

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.