Switzerland 1983/84


Nationalliga A


Cross-Table:
               AAR BAS BEL CHA CHI GCZ LAU LUZ NEU SER SIO STG VEV WET YBB ZUR
Aarau          xxx 4-0 8-1 1-1 3-1 0-1 2-1 2-2 0-0 1-2 0-2 1-2 7-0 2-2 0-0 4-1
Basel          0-0 xxx 5-1 0-1 4-1 0-0 1-0 5-2 4-2 3-2 1-1 4-2 5-2 0-2 2-0 3-0
Bellinzona     1-1 4-2 xxx 0-2 4-1 0-2 0-0 0-3 1-3 0-2 3-4 1-2 0-1 1-3 0-3 2-2
Chaux-de-Fonds 6-1 2-2 1-0 xxx 2-0 0-1 3-2 3-2 1-1 1-3 2-0 3-2 2-2 1-0 1-0 2-2
Chiasso        0-2 1-3 2-1 0-4 xxx 0-1 1-2 0-2 1-3 0-3 1-0 3-2 1-0 1-3 2-2 3-3
Grasshoppers   4-1 4-1 1-0 4-1 2-0 xxx 4-1 3-0 3-2 0-3 2-2 1-2 3-1 3-1 3-2 1-0
Lausanne       1-1 4-0 1-0 1-0 7-2 1-1 xxx 3-1 2-0 2-2 3-3 4-0 3-1 0-0 1-0 1-1
Luzern         2-1 4-1 1-2 3-2 2-0 0-2 1-2 xxx 1-4 0-3 1-1 2-2 1-0 1-0 2-2 1-0
Neuchâtel      2-1 2-0 8-0 0-0 2-0 2-0 3-0 1-0 xxx 1-1 3-1 0-0 3-1 3-0 2-1 2-1
Servette       2-0 3-1 1-2 5-1 5-0 0-0 3-0 2-0 1-1 xxx 2-1 3-0 1-0 4-2 2-0 5-3
Sion           2-1 5-3 5-1 4-2 1-0 3-3 2-1 1-0 1-1 3-3 xxx 2-0 7-1 4-0 2-1 6-1
St. Gallen     3-2 4-2 2-0 2-2 5-1 1-1 2-0 3-0 1-1 3-0 2-1 xxx 3-1 1-0 2-1 2-0
Vevey Sports   0-0 2-2 4-1 3-2 3-2 3-1 0-0 3-1 3-1 3-1 0-2 2-2 xxx 1-1 0-3 4-1
Wettingen      1-2 0-0 5-1 2-0 4-1 0-3 1-3 1-0 1-0 1-1 1-2 1-3 2-1 xxx 1-1 4-3
Young Boys     0-1 2-0 2-2 3-3 2-0 2-3 1-3 2-0 0-0 2-1 0-2 2-2 4-1 0-2 xxx 0-0
Zürich         2-1 2-1 2-1 1-1 5-1 3-2 1-0 1-0 1-1 0-1 0-4 0-0 3-0 0-2 0-1 xxx


Final Table:

1  Grasshopper Club Zürich 	30   19   6   5   59  32   44 Champion (1)
2  Servette FC Genève       	30   19   6   5   67  31   44 (1)
3  FC Sion                   	30   18   7   5   74  39   43
4  Neuchâtel Xamax           	30   15  10   5   54  27   40
5  FC St.Gallen              	30   16   8   6   57  41   40
6  Lausanne-Sports           	30   13   8   9   49  37   34
7  FC La Chaux-de-Fonds     	30   12   9   9   52  47   33
8  FC Wettingen              	30   12   6  12   43  43   30
9  FC Basel               	30   11   6  13   55  59   28
10 FC Aarau                	30    9   9  12   50  42   27
11 BSC Young Boys Bern     	30    8   9  13   39  40   25
12 FC Zürich                 	30    8   8  14   39  56   24
13 Vevey-Sports               	30    9   6  15   43  65   24
14 FC Luzern                 	30    9   4  17   35  52   22
-------------------------------------------------------------
15 AC Bellinzona           	30    4   4  22   30  79   12 Relegated
16 FC Chiasso                	30    4   2  24   26  82   10 Relegated

(1) Championship Playoff [June 15 at Wankdorf Stadion in Bern]
Grasshopper 		1-0 Servette 		[aet]
 [109pen Andy Egli]

Topscorers :

1. Bregy Georges		21  FC Sion
2. Gisinger Martin (AUT)	18  FC St.Gallen
   Seiler Walter		18  FC Zürich
4. Barberis Umberto		16  Servette Genève
5. Nogues Raoul (ARG)		13  FC La Chaux-de-Fonds
   Zaugg Pascal			13  Neuchâtel Xamax
7. Brigger Jean-Paul		12  Servette Genève
   Herberth Alferd (GER)	12  FC Aarau
   Matthey Christian		12  FC La Chaux-de-Fonds
   Ponte Raimondo		12  Grasshopper-Club
   Sutter Beat			12  FC Basel
12.Braschler Manfred		11  FC St.Gallen
   Kurz Winfried		11  AC Bellinzona
   Pelligrini Walter		11  Lausanne-Sports
   Siwek Joachim (GER)		11  Vevey-Sports
   Schnyder Marc		11  Servette Genève
   Tachet Pierre-Albert		11  FC Sion

      
Nationalliga B

1  SC Zug               	30   16   9   5   64  33   41 Promoted Champion
2  FC Winterthur             	30   16   9   5   56  43   41 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Lugano                 	30   13  12   5   59  35   38
4  Martigny-Sports         	30   13   7  10   49  40   33
5  FC Baden                	30   13   7  10   60  53   33
6  FC Bulle               	30   12   7  11   48  45   31
7  Mendrisiostar               	30    9  12   9   41  35   30
8  FC Locarno                	30    9  11  10   44  49   29
9  CS Chênois                 	30   10   9  11   42  51   29
10 FC Grenchen                	30    8  12  10   41  45   28
11 FC Biel-Bienne             	30    8  12  10   45  51   28
12 FC Laufen                  	30    8  12  10   38  47   28
-------------------------------------------------------------
13 FC Monthey                 	30    7  10  13   34  43   24 (2)
14 FC Fribourg                	30    8   8  14   38  51   24 (2) Relegated
15 FC Nordstern Basel         	30    7   9  14   38  60   23 Relegated
16 Red Star ZH         		30    8   4  18   48  64   20 Relegated

(2) Relegation Playoff [June 15 in Lausanne]
FC Monthey 		1-1 FC Fribourg 	[aet; 4-3 pen]
 [52 Di Renzo; 75 Zaugg]

Topscorers :

1. Wiggemansen Martin (NED)	19  FC Lugano
2. Zwahlen Thomas		16  FC Lugano
3. Zimmermann Roger		15  FC Baden
   Zuffi Dario			15  FC Winterthur
5. Wieczorek Joachim (GER)	14  SC Zug
   Rodigari Filippo		14  Mendrisiostar
7. Payot Daniel			12  Martigny-Sports
   Greub Bernard		12  FC Biel-Bienne
   Egli Urs			12  FC Winterthur
   Saunier Christophe		12  FC Bulle
   Lehnherr Michel		12  FC Grenchen
12.Wyss	Peter			11  FC Laufen
   Heuberger Stephan		11  Red Star ZH
14.De Almeida Marcial (BRA)	10  FC Laufen
   Bullo Daniele		10  FC Lugano
   Würmli Mario			10  FC Baden


Nationalliga C [Second teams]

No promotion and no relegation

1  Grasshopper Club Zürich   	30   23   3   4   78  29   49 Champion
2  Neuchâtel Xamax           	30   21   3   6   80  25   45
3  FC Basel                   	30   17   8   5   83  32   42
4  FC Sion                   	30   19   4   7   91  47   42
5  Vevey-Sports              	30   17   4   9   84  46   38
6  Servette FC Genève         	30   14   8   8   60  50   36
7  FC Luzern                 	30   14   4  12   83  63   32
8  FC Wettingen                	30    9   8  13   46  59   26
9  FC Chiasso                 	30    8  10  11   35  57   26
10 FC St.Gallen              	30   10   5  15   65  70   25
11 AC Bellinzona              	30    9   6  15   42  67   24
12 Lausanne-Sports            	30    8   6  16   34  86   22
13 FC La Chaux-de-Fonds      	30    6   8  16   38  60   20
14 FC Aarau                   	30    8   4  18   42  70   20
15 FC Zürich                  	30    7   6  16   40  70   20
16 BSC Young Boys Bern        	30    3   5  22   36  106  11


1.League

Group 1
1  Etoile Carouge		26   16   5   5   58  25   37 Promoted
2  Yverdon-Sport		26   16   4   6   61  34   36 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Leytron			26   13   9   4   54  34   35
4  Montreux-Sports		26   13   6   7   48  39   32
5  ES Malley			26   11   7   8   54  42   29
6  FC Renens			26   10   7   9   36  40   27
7  FC Saint-Jean GE		26   10   6  10   53  51   26
8  Stade Lausanne		26    9   7  10   34  39   25
9  FC Fétigny			26    9   6  11   39  44   24
10 FC Savièse			26   12   0  14   54  62   24
11 Stade Payerne		26    8   8  10   40  49   24
-------------------------------------------------------------
12 FC Raron			26    7   6  13   28  39   20 (3) Relegated
-------------------------------------------------------------
13 FC Boudry			26    6   5  15   28  52   17 Relegated
14 Stade Nyonnais		26    3   2  21   33  70    8 Relegated

Group 2
1  FC Köniz			26   16   5   5   44  28   37  
2  FC Breitenbach		26   14   3   9   45  36   31
-------------------------------------------------------------
3  Concordia Basel		26   12   6   8   35  28   30
4  FC Lengnau			26    9  11   6   42  34   29
5  SR Delémont			26   10   8   8   44  36   28
6  FC Boncourt			26    9   8   9   40  31   26
7  FC Bern    			26    9   8   9   37  43   26
8  BSC Old Boys Basel		26    9   7  10   35  30   25
9  SC Burgdorf			26    8   9   9   39  37   25
10 FC Thun    			26    8   9   9   48  48   25
11 Le Locle-Sports		26    8   9   9   41  42   25
-------------------------------------------------------------
12 FC Solothurn			26    9   7  10   40  50   25 (3)
-------------------------------------------------------------
13 FC Allschwil			26    7   7  12   32  45   21 Relegated
14 Aurore Bienne		26    3   5  18   18  52   11 Relegated

Group 3
1  SC Kriens			26   15   7   4   70  29   37
2  FC Zug			26   14   9   3   58  22   37
-------------------------------------------------------------
3  FC Olten 			26   12   9   5   42  30   33
4  FC Suhr 			26   12   7   7   43  32   31
5  FC Emmenbrücke  		26   12   6   8   44  39   30
6  FC Klus-Balsthal		26   10   9   7   42  39   29
7  FC Bremgarten  		26   11   5  10   41  49   27
8  FC Ibach 			26    6  11   9   32  33   23
9  SC Reiden			26    7   9  10   29  38   23
10 FC Sursee			26    8   7  11   39  50   23
11 SC Buochs			26    5  12   9   28  33   22
-------------------------------------------------------------
12 FC Brugg			26    8   6  12   27  47   22 (3)
-------------------------------------------------------------
13 SC Emmen			26    7   4  15   42  52   18 Relegated
14 FC Oberentfelden		26    2   5  19   19  63    9 Relegated

Group 4
1  FC Schaffhausen		26   18   5   3   60  25   41 Promoted
2  FC Vaduz       		26   15   5   6   54  36   35
-------------------------------------------------------------
3  FC Kreuzlingen		26   14   5   7   54  42   33
4  FC Rüti ZH    		26   13   7   6   33  21   33
5  FC Brüttisellen		26   12   8   6   38  24   32
6  FC Altstätten SG		26   11   4  11   55  52   26
7  FC Dübendorf  		26   10   6  10   35  35   26
8  FC Einsielden 		26   11   4  11   45  51   26
9  FC Frauenfeld 		26    9   6  11   40  37   24
10 FC Turicum ZH    		26    6   9  11   42  55   21
11 FC Küsnacht ZH  		26    6   6  14   20  39   18
-------------------------------------------------------------
12 FC Rorschach  		26    5   8  13   35  55   18 (3)
-------------------------------------------------------------
13 FC Balzers   		26    6   5  15   25  42   17 Relegated
14 FC Uzwil    			26    4   6  16   33  56   14 Relegated

Play-off for promotion in LNB

1st round
SC Kriens		2-3 1-1 Yverdon-Sport
FC Köniz		2-3 2-3 FC Zug
FC Breitenbach		1-0 0-7 FC Schaffhausen
FC Vaduz       		1-2 0-1 Etoile Carouge

Semifinals
FC Schaffhausen		2-1 3-1 FC Zug
Etoile Carouge		1-0 1-2 Yverdon-Sport

Play-off for 3th place
FC Zug			1-1 1-2 Yverdon-Sport	[aet]
 FC Zug remain in 1.L and Yverdon-Sport is promoted in LNB

Play-off for title of 1.L
FC Schaffhausen		1-0 Etoile Carouge
 FC Schaffhausen is 1.L champion and is promoted in LNB with Etoile Carouge


(3) Play-off for relegation in 2.L
1st round
FC Raron		1-6 FC Solothurn	[in Payerne]
FC Brugg		1-0 FC Rorschach	[in Wangen/Dübendorf]

2nd round
FC Raron		1-1 0-2 FC Rorschach
 FC Raron is relegated in 2.L


Promotion from 2.L in 1.L [* promoted]

Schöftland		0-1 3-3 Ascona* 
Littau*			4-0 4-2 Sissach
Eschen-Mauren		1-1 0-1 Stäfa ZH*
Young Fellows ZH	0-1 0-1 Gossau SG*
Bellach			0-2 0-0 Rapid Ostermundigen*
Langenthal*		2-0 3-0 Veltheim
Vernier*		3-3 2-0 Lutry
Romont			0-2 0-3 Lalden*
Echallens*		2-1 2-2 Saint-Imier
 


Cup 1983-84


1st Principal Round

[July 30-31]
Meinier GE		3-1 Saint-Jean GE
Saint-Prex		3-1 Yverdon
Versoix			2-1 Concordia Lausanne
Savièse			2-3 Montreux-Sports
Conthey			1-5 Stade Lausanne
Lutry			1-8 Renens
Düdingen		2-5 Bern
Amriswil		2-0 Frauenfeld
Lachen			1-3 Ibach
Embrach			3-0 Küsnacht
Dietikon		3-1 Widnau
Stäfa ZH		4-3 Vaduz
Bad Ragaz		1-0 Brüttisellen		[in Landquart]
Rümlang			FF  FC Schaffhausen		[Forfeit; awd 0-3]	 
Seebach			0-1 Rüti ZH
Bülach			1-3 Einsielden
Morbio Superga		1-1 Ponte Tresa-Monteggio	[aet; 4-5 pen]
Arbon			4-2 Blue Stars ZH
Berg			0-5 Kreuzlingen
Rapperswil-Jona		3-1 Balzers
Männedorf		1-3 Uzwil
Tuggen			1-6 Altstätten SG
Veltheim		1-4 Turicum ZH
Phönix Winterthur	1-9 FC Zug
Balerna			4-1 Giubiasco
Urania Genève Sport	0-2 Etoile Carouge
Bagnes			3-4 Orbe			[aet]
Brig			3-0 Raron
Collombey-Muraz		2-2 Sierre			[aet; 4-5 pen]
Beauregard Fribourg	0-3 Aurore Bienne
Hauterive		3-6 Fétigny
Châtel-St-Denis		4-2 Bôle
Meyrin			1-3 Stade Nyonnais
Fully			2-4 Malley
Moudon			0-9 Leytron
Estavayer-le-Lac	2-1 Superga La Chaux-de-Fonds
Le Locle		1-2 Boncourt
Travers			2-6 Boudry
Etoile Chaux-de-Fonds	3-2 Delémont
CS International GE	0-3 Stade Payerne
Hergiswil		2-1 Sursee
Kickers Luzern		0-9 Emmen
Rotkreuz		3-5 Kriens
Wolhusen		0-8 Buochs
Interlaken		0-0 Solothurn			[aet; 4-3 pen]
Altdorf			1-6 Emmenbrücke			[in Brunnen]
Pratteln		2-3 Oberentfelden
Baudepartement Basel	3-3 Concordia Basel		[aet; 14-13 pen]
Zurzach			1-3 Breitenbach
Binningen		1-2 Klus-Balsthal
Reiden			3-1 Burgdorf
Bümpliz			0-1 Köniz
Gränichen		2-6 Brugg
Oftringen		3-5 Olten			[aet]
Muri AG			0-2 Suhr
Derendingen		0-0 Old Boys Basel		[aet; 10-9 pen]
Egerkingen		2-4 Birsfelden
Windisch		0-6 Bremgarten
Ouchy Lausanne		0-4 Gland
Schmitten		0-3 Charmey
Jorat-Mézières		3-3 Romont			[aet; 3-2 pen]
Bützberg		1-2 Lerchenfeld			[aet]
Glovelier		1-5 Moutier
Worb BE			3-0 Lyss
Lengnau			7-1 Dürrenast
Orpund			1-3 Bassecourt
Cham			5-0 Buttisholz
Azzurri Bienne		0-6 Rapid Ostermundigen
Stein			0-3 Gerlafingen
Flumenthal		4-3 Zuchwil
Liestal			6-1 Riehen
Kirchberg SG		2-1 Mels
Mönchaltorf		2-4 Wald			[aet]
Wiesendangen		1-0 Seefeld ZH
Schleuis		0-1 Ascona		
Armonia Lugano		1-2 Morobbia Giubiasco
Sissach			1-3 Allschwil
Glarus			1-2 Gossau SG			[aet]
Brühl SG		3-0 Wollishofen
Puidoux-Chêbres		3-2 Saint-Légier		[awd 0-3 forfeit]
 [The player Jean-Marie Dormond of Puidoux was not qualified]


2nd Principal Round

[Aug 6-7]
NLB - 1.L
Leytron			0-2 Chênois
Renens			1-3 Martigny-Sports
Bern			0-4 Fribourg
Breitenbach		1-2 SC Zug
Olten			0-2 Laufen
Emmenbrücke		1-4 Grenchen			[aet]
Reiden			0-5 Baden
FC Schaffhausen		1-4 Winterthur
FC Zug			3-5 Lugano
Einsielden		1-4 Locarno
Rüti ZH			0-3 Red Star ZH
NLB - 2.L
Gland			2-5 Biel-Bienne
Sierre			1-1 Monthey			[aet; 4-5 pen]
Versoix			0-4 Bulle
Ascona			0-1 Mendrisio
NLB - 3.L
Flumenthal		1-2 Nordstern Basel
1.L - 1.L
Aurore Bienne		0-0 Etoile Carouge		[aet; 4-3 pen]
Boncourt		6-3 Boudry			[aet]
Concordia Basel		6-0 Bremgarten
Kriens			2-2 Köniz			[aet; 0-3 pen]
Uzwil			0-4 Kreuzlingen
1.L - 2.L
Stade Payerne		2-3 Montreux-Sports
Malley			2-0 Estavayer-le-Lac
Fétigny			2-1 Meinier GE
Suhr			2-1 Liestal
Derendingen		0-0 Oberentfelden		[aet; 4-3 pen]
Hergiswil		2-4 Allschwil
Rapid Ostermundigen	3-1 Lengnau
Brugg			0-1 Birsfelden
Interlaken		0-5 Buochs
Lerchenfeld		1-2 Klus-Balsthal
Stäfa ZH		0-2 Ibach
Bad Ragaz		0-5 Turicum ZH
1.L - 3.L
Jorat-Mézières		0-2 Stade Nyonnais
Châtel-St-Denis		2-5 Stade Lausanne
Cham			0-3 Emmen
Wiesendangen		0-4 Altstätten SG
2.L - 2.L
Kirchberg SG		1-1 Gossau SG			[aet; 4-5 pen]
Rapperswil-Jona		2-2 Amriswil			[aet; 3-4 pen]
Moutier			6-3 Bassecourt
Brig			1-2 Charmey
Saint-Prex		3-3 Saint-Légier		[aet; 4-5 pen]
Etoile Chaux-de-Fonds	3-1 Orbe
Morobbia Giubiasco	5-2 Balerna
Dietikon		0-3 Embrach	
Brühl SG		1-3 Arbon
2.L - 3.L
Worb BE			0-4 Gerlafingen
Wald			0-2 Ponte Tresa-Monteggio


1/32 finals

[Sep 10-11]
Amriswil		3-0 Gossau
Buochs			3-2 Allschwil
Derendingen		0-1 Aarau
Fétigny			2-4 Aurore Bienne
Moutier			0-2 Grenchen
Montreux-Sports		1-2 Neuchâtel Xamax
Köniz			0-2 Young Boys Bern
Charmey		        1-13 Lausanne-Sports
Biel			7-2 Monthey
Gerlafingen		0-3 Laufen
Bulle			8-1 Saint-Légier
Etoile Chaux-de-Fonds	0-3 Boncourt
Mendrisio		2-0 Bellinzona			[aet]
Suhr			3-1 Klus-Balsthal
Tresa-Monteggio		2-3 Morobbia Giubiasco		[aet]
Embrach			2-3 Chiasso
Turicum ZH		0-5 St.Gallen
Winterthur		3-1 Lugano			[aet]
Altstätten SG		1-3 Red Star ZH
Arbon			0-6 Grasshopper-Club
Stade Nyonnais		0-5 La Chaux-de-Fonds	
Martigny-Sports		1-2 Servette
Fribourg		6-2 Malley
Chênois			3-3 Sion			[aet; 3-4 pen]
Baden			6-2 Concordia Basel		[aet]
Ibach			1-5 Zürich			[aet]
Emmen			1-6 Wettingen
Birsfelden		0-8 Basel
SC Zug			1-2 Luzern 
Stade Lausanne		1-2 Vevey-Sports
Rapid Ostermundigen	0-2 Nordstern Basel
Locarno			3-3 Kreuzlingen			[aet; abandonned]
Locarno			2-3 Kreuzlingen			[Replay]


1/16 finals

[Oct 15-16]
Amriswil		5-0 Buochs
Aarau			6-0 Aurore Bienne
Young Boys Bern		2-4 Lausanne-Sports
Biel			3-3 Laufen			[aet; 3-4 pen]
Bulle			3-0 Boncourt
Mendrisio		3-0 Suhr
Morobbia Giubiasco	0-1 Chiasso
St.Gallen		2-0 Winterthur
Red Star ZH		1-2 Grasshopper-Club
La Chaux-de-Fonds	1-3 Servette
Fribourg		0-3 Sion
Baden			1-3 Zürich
Kreuzlingen		2-5 Wettingen
Basel			0-3 Luzern 
Vevey-Sports		1-0 Nordstern Basel
Grenchen		1-3 Neuchâtel-Xamax		[Protest]
 [Protest of Grenchen : erreur d'arbitrage]
Grenchen		1-0 Neuchâtel-Xamax		[Replay]


1/8 finals

[March 31-April 1st]
FC Amriswil		0-1 FC Aarau
FC Grenchen		0-2 Lausanne-Sports
FC Laufen		2-3 FC Bulle
Mendrisio		1-2 FC Chiasso
FC St.Gallen		2-1 Grasshopper-Club
Servette Genève		4-2 FC Sion
FC Zürich		5-1 FC Wettingen
FC Luzern 		2-1 Vevey-Sports


1/4 finals

[April 23]
Lausanne-Sports		3-2 FC Zürich			[aet]
FC Luzern 		0-3 FC Aarau
FC St.Gallen		2-0 FC Bulle
Servette Genève		5-0 FC Chiasso


Semifinals

May 8 at Brügglifeld Stadion in Aarau
FC Aarau		0-0 Servette FC	Genève		[aet]
May 23 at Stade des Charmilles in Genève
Servette FC Genève	1-0 FC Aarau			[Replay]
 [88 Decastel]

May 8 at Stade de la Pontaise in Lausanne
Lausanne-Sports		1-0 FC St.Gallen
 [27 Dario]


Final

June 11 at Wankdorf Stadion in Bern
Servette FC Genève	1-0 Lausanne-Sports		[aet]
 [94 Geiger]

1982/83.

1984/85.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts and Anthony Zea

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.