Argentina - Mendoza 1956

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Torneo Preparación

 

Zona A

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Andes Talleres	              6   5   0   1  17   8  10
 2. Godoy Cruz Antonio Tomba 	      6   5   0   1  18  10  10
 3. Gimnasia y Esgrima		      6   4   0   2  18  10   8
 4. Huracán Las Heras		      6   2   2   2  17  18   6
 5. Luján Sport Club		      6   1   2   3  17  19   4
 6. Boca Juniors		      6   0   3   3  10  20   3
 7. Gutiérrez Sport Club	      6   0   1   5  10  24   1
 
 
 
Round 1	
[Feb 18]
Andes Talleres			2-0	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
[Feb 19]
Godoy Cruz A.T.			4-3	Huracán LH			[at Boca Juniors]
Luján Sport Club		4-4	Boca Juniors			[at Gutiérrez Sport Club]
Gutiérrez Sport Club		bye
 
 
Round 2
[Feb 25]
Andes Talleres			4-0	Gutiérrez Sport Club		[at Atlético Argentino]
Boca Juniors			2-2	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
[Feb 26]
Gimnasia y Esgrima		3-2	Luján Sport Club		[at Andes Talleres]
Godoy Cruz A.T.			bye
 
 
Round 3	
[Mar 3]
Godoy Cruz A.T.			2-1	Andes Talleres			[at Independiente Rivadavia]
[Mar 4]
Gimnasia y Esgrima		2-3	Huracán LH			[at Andes Talleres]
Luján Sport Club		5-2	Gutiérrez Sport Club		[at Independiente Rivadavia]
Boca Juniors			bye
 
 
Round 4	
[Mar 10]
Godoy Cruz A.T.			4-1	Luján Sport Club		[at Andes Talleres]
[Mar 11]
Andes Talleres			2-1	Boca Juniors			[at Huracán LH]
Huracán LH			3-2	Gutiérrez Sport Club		[at Independiente Rivadavia]
Gimnasia y Esgrima		bye
 
 
Round 5	
[Mar 17]
Godoy Cruz A.T.			5-2	Boca Juniors			[at Leonardo Murialdo]
[Mar 18]
Gimnasia y Esgrima		6-2	Gutiérrez Sport Club		[at Atlético Argentino]
Huracán LH			3-3	Luján Sport Club		[at Godoy Cruz A.T.]
Andes Talleres			bye
 
 
Round 6	
[Mar 24]
Gimnasia y Esgrima		5-1	Boca Juniors			[at Leonardo Murialdo]
[Mar 25]
Godoy Cruz A.T.			3-1	Gutiérrez Sport Club		[at Independiente Rivadavia]
Andes Talleres			3-2	Luján Sport Club		[at Gutiérrez Sport Club]
Huracán LH			bye
 
 
Round 7	
[Mar 31]
Andes Talleres			5-3	Huracán LH			[at Gimnasia y Esgrima]
Gimnasia y Esgrima		2-0	Godoy Cruz A.T.			[at Andes Talleres]
Gutiérrez Sport Club		3-3	Boca Juniors			[at Deportivo Guaymallén]
Luján Sport Club		bye
 

 
 
 

Zona B

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Maipú		      6   4   1   1  20   8   9
 2. Leonardo Murialdo		      6   3   2   1  13  12   8
 3. Deportivo Guaymallén	      6   2   2   2  12  12   6
 4. Atlético Argentino		      6   2   2   2  11  12   6
 5. Independiente Rivadavia	      6   2   2   2   6   9   6
 6. Mayor Drummond		      6   1   2   3  10  13   4
 7. Atlético San Martín		      6   1   1   4  11  18   3
 
 
 
Round 1	
[Feb 18]
Deportivo Maipú			3-1	Deportivo Guaymallén		[at Leonardo Murialdo]
[Feb 19]
Independiente Rivadavia		1-2	Leonardo Murialdo		[at Atlético Argentino]
Atlético San Martín		5-3	Mayor Drummond			[at Deportivo Guaymallén]
Atlético Argentino		bye
 
 
Round 2
[Feb 26]
Deportivo Maipú			5-2	Atlético Argentino		[at Gutiérrez Sport Club]
Deportivo Guaymallén		4-3	Leonardo Murialdo		[at Boca Juniors]
Independiente Rivadavia		2-1	Atlético San Martín		[at Deportivo Guaymallén]
Mayor Drummond			bye
 
 
Round 3	
[Mar 3]
Deportivo Maipú			5-1	Mayor Drummond			[at Luján Sport Club]
[Mar 4]
Deportivo Guaymallén		4-1	Atlético San Martín		[at Atlético Argentino]
Leonardo Murialdo		3-2	Atlético Argentino		[at Boca Juniors]
Independiente Rivadavia		bye
 
 
Round 4	
[Mar 10]
Leonardo Murialdo		0-0	Mayor Drummond			[at Atlético Argentino]
[Mar 11]
Independiente Rivadavia		1-0	Deportivo Maipú			[at Gutiérrez Sport Club]
Atlético Argentino		1-1	Atlético San Martín		[at Leonardo Murialdo]
Deportivo Guaymallén		bye
 
 
Round 5	
[Mar 17]
Mayor Drummond			4-0	Independiente Rivadavia		[at Luján Sport Club]
[Mar 18]
Atlético Argentino		3-1	Deportivo Guaymallén		[at Leonardo Murialdo]
Leonardo Murialdo		3-2	Atlético San Martín		[at Independiente Rivadavia]
Deportivo Maipú			bye
 
 
Round 6	
[Mar 24]
Leonardo Murialdo		2-2	Deportivo Maipú			[at Andes Talleres]
[Mar 25]
Atlético Argentino		2-1	Mayor Drummond			[at Godoy Cruz A.T.]
Independiente Rivadavia		1-1	Deportivo Guaymallén		[at Atlético Argentino]
Atlético San Martín		bye
 
 
Round 7	
[Mar 31]
Independiente Rivadavia		1-1	Atlético Argentino		[at Leonardo Murialdo]
Deportivo Guaymallén		1-1	Mayor Drummond			[at Atlético Argentino]
Deportivo Maipú			5-1	Atlético San Martín		[at Gutiérrez Sport Club]
Leonardo Murialdo		bye
 

 

 

Campeonato Oficial

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     26  16   5   5  65  40  37  [Championship playoff]
    Andes Talleres		     26  16   5   5  51  30  37  [Championship playoff]
-----------------------------------------------------------------
 3. Deportivo Maipú		     26  13   6   7  58  36  32
 4. Atlético Argentino		     26  13   6   7  58  43  32
 5. Huracán Las Heras		     26  11   7   8  41  35  29
 6. Luján Sport Club		     26  10   9   7  33  31  29
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba	     26  10   5  11  44  52  25
 8. Deportivo Guaymallén	     26   8   7  11  38  48  23
 9. Leonardo Murialdo		     26   9   3  14  49  56  21
10. Boca Juniors		     26   6   8  12  38  52  20
11. Gimnasia y Esgrima		     26   7   6  13  43  58  20
12. Independiente Rivadavia	     26   8   4  14  29  43  20
13. Gutiérrez Sport Club	     26   9   2  15  43  54  20
-----------------------------------------------------------------
14. Mayor Drummond		     26   7   5  14  52  65  19  [Relegated]
 
 
 
 
Round 1	
[Apr 7]
Mayor Drummond			3-2	Deportivo Maipú
Andes Talleres			4-0	Independiente Rivadavia
[Apr 8]		
Gimnasia y Esgrima		0-2	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín		2-0	Leonardo Murialdo
Atlético Argentino		1-1	Boca Juniors
Deportivo Guaymallén		0-1	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club		0-2	Luján Sport Club
 
 
Round 2				
[Apr 14]
Andes Talleres			2-2	Gimnasia y Esgrima
Boca Juniors			2-2	Atlético San Martín
[Apr 15]
Independiente Rivadavia		0-1	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club		0-1	Deportivo Guaymallén
Huracán LH			2-0	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo		4-1	Mayor Drummond
Deportivo Maipú			6-1	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 3				
[Apr 21]
Gimnasia y Esgrima		1-4	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén		1-0	Independiente Rivadavia
[Apr 22]
Godoy Cruz A.T.			4-3	Leonardo Murialdo
Mayor Drummond			1-6	Boca Juniors
Atlético San Martín		2-3	Huracán LH
Atlético Argentino		1-2	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club		0-2	Andes Talleres
 
 
Round 4				
[Apr 28]
Andes Talleres			3-2	Deportivo Guaymallén
Leonardo Murialdo		1-0	Deportivo Maipú
[Apr 29]
Gutiérrez Sport Club		0-2	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia		3-1	Atlético Argentino
Luján Sport Club		0-0	Atlético San Martín
Huracán LH			2-1	Mayor Drummond
Boca Juniors			0-4	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 5				
[May 5]
Godoy Cruz A.T.			0-0	Huracán LH
Mayor Drummond			1-2	Luján Sport Club
[May 6]
Gimnasia y Esgrima		2-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú			0-1	Boca Juniors
Atlético San Martín		4-2	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino		2-2	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén		4-2	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 6				
[May 12]
Gutiérrez Sport Club		1-0	Atlético Argentino
Andes Talleres			1-1	Atlético San Martín
[May 13]
Deportivo Guaymallén		1-2	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia		5-1	Mayor Drummond
Luján Sport Club		1-0	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH			0-6	Deportivo Maipú
Boca Juniors			2-4	Leonardo Murialdo
 
 
Round 7				
[May 19]
Deportivo Maipú			4-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.			4-0	Independiente Rivadavia
[May 20]
Gimnasia y Esgrima		5-0	Boca Juniors
Leonardo Murialdo		1-1	Huracán LH
Mayor Drummond			2-3	Andes Talleres
Atlético San Martín		2-2	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino		5-2	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 8				
[May 25]
Independiente Rivadavia		1-2	Deportivo Maipú
[May 26]
Andes Talleres			0-1	Godoy Cruz A.T.
[May 27]
Atlético Argentino		5-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén		2-4	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club		3-1	Mayor Drummond
Luján Sport Club		2-1	Leonardo Murialdo
Huracán LH			2-0	Boca Juniors
 
 
Round 9				
[Jun 2]
Gimnasia y Esgrima		2-3	Huracán LH
[Jun 3]
Boca Juniors			4-1	Luján Sport Club
Leonardo Murialdo		1-3	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú			2-2	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.			3-1	Gutiérrez Sport Club
Mayor Drummond			4-1	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín		2-3	Atlético Argentino
 
 
Round 10				
[Jun 9]
Independiente Rivadavia		2-0	Boca Juniors
Luján Sport Club		3-1	Huracán LH
[Jun 16]
Atlético Argentino		3-1	Mayor Drummond
[Jun 17]
Atlético San Martín		4-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén		0-0	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club		0-1	Deportivo Maipú
Andes Talleres			2-3	Leonardo Murialdo
 
 
Round 11				
[Jun 23]
Gimnasia y Esgrima		0-0	Luján Sport Club
Leonardo Murialdo		4-2	Gutiérrez Sport Club
[Jun 24]
Huracán LH			2-0	Independiente Rivadavia
Boca Juniors			0-2	Andes Talleres
Deportivo Maipú			2-0	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.			0-3	Atlético Argentino
Mayor Drummond			2-3	Atlético San Martín
 
 
Round 12				
[Jun 30]
Mayor Drummond			2-2	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino		3-0	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén		2-0	Leonardo Murialdo
Gutiérrez Sport Club		3-1	Boca Juniors
Andes Talleres			2-0	Huracán LH
Independiente Rivadavia		1-1	Luján Sport Club
[Jul 1]
Atlético San Martín		2-0	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 13				
[Jul 7]
Gimnasia y Esgrima		1-1	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club		0-2	Andes Talleres
Huracán LH			2-0	Gutiérrez Sport Club
Boca Juniors			2-4	Deportivo Guaymallén
Leonardo Murialdo		1-3	Atlético Argentino
Deportivo Maipú			2-1	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.			1-4	Mayor Drummond
 
 
Round 14				
[Jul 14]
Godoy Cruz A.T.			3-2	Gimnasia y Esgrima
Boca Juniors			0-2	Atlético Argentino
[Jul 15]
Deportivo Maipú			3-3	Mayor Drummond
Leonardo Murialdo		1-3	Atlético San Martín
Huracán LH			5-2	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club		3-1	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia		1-0	Andes Talleres
 
 
Round 15				
[Jul 21]
Atlético Argentino		2-1	Huracán LH
Mayor Drummond			2-1	Leonardo Murialdo
[Jul 22]
Gimnasia y Esgrima		1-3	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club		3-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén		0-0	Luján Sport Club
Atlético San Martín		3-2	Boca Juniors
Godoy Cruz A.T.			2-2	Deportivo Maipú
 
 
Round 16				
[Jul 28]
Leonardo Murialdo		2-2	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres			3-3	Gutiérrez Sport Club
[Jul 29]
Deportivo Maipú			2-1	Gimnasia y Esgrima
Boca Juniors			2-2	Mayor Drummond
Huracán LH			4-0	Atlético San Martín
Luján Sport Club		0-0	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia		0-2	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 17				
[Aug 4]
Gimnasia y Esgrima		2-3	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén		0-1	Andes Talleres
[Aug 5]
Atlético Argentino		0-1	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín		1-0	Luján Sport Club
Mayor Drummond			3-1	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.			2-1	Boca Juniors
Deportivo Maipú			3-2	Leonardo Murialdo
 
 
Round 18				
[Aug 11]
Andes Talleres			0-2	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club		5-1	Deportivo Guaymallén
[Aug 12]
Leonardo Murialdo		1-3	Gimnasia y Esgrima
Boca Juniors			2-2	Deportivo Maipú
Huracán LH			0-0	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club		4-2	Mayor Drummond
Independiente Rivadavia		0-1	Atlético San Martín
 
 
Round 19				
[Aug 25]
Godoy Cruz A.T.			0-2	Luján Sport Club
Leonardo Murialdo		1-1	Boca Juniors
[Aug 26]
Gimnasia y Esgrima		1-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino		2-3	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín		0-3	Andes Talleres
Mayor Drummond			2-3	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú			0-0	Huracán LH
 
 
Round 20				
[Sep 1]
Independiente Rivadavia		2-1	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club		1-2	Atlético San Martín
[Sep 2]
Boca Juniors			4-2	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH			1-2	Leonardo Murialdo
Luján Sport Club		1-0	Deportivo Maipú
Andes Talleres			3-1	Mayor Drummond			[at Gimnasia y Esgrima]
Deportivo Guaymallén		2-2	Atlético Argentino
 
 
Round 21				
[Sep 8]
Godoy Cruz A.T.			4-2	Andes Talleres
Boca Juniors			1-1	Huracán LH
[Sep 9]
Gimnasia y Esgrima		2-4	Atlético Argentino
Atlético San Martín		3-1	Deportivo Guaymallén
Mayor Drummond			1-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú			5-1	Independiente Rivadavia
Leonardo Murialdo		3-1	Luján Sport Club
 
 
Round 22				
[Sep 15]
Independiente Rivadavia		1-2	Leonardo Murialdo
Atlético Argentino		1-1	Atlético San Martín
[Sep 16]
Huracán LH			1-2	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club		0-0	Boca Juniors
Andes Talleres			2-1	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club		1-3	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén		0-0	Mayor Drummond
 
 
Round 23				
[Sep 22]
Godoy Cruz A.T.			1-2	Deportivo Guaymallén
Boca Juniors			1-0	Independiente Rivadavia
[Sep 23]
Gimnasia y Esgrima		1-8	Atlético San Martín
Mayor Drummond			2-2	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		       wp-lp	Gutiérrez Sport Club		[Gutiérrez Sport Club withdrew]
Leonardo Murialdo		0-2	Andes Talleres
Huracán LH			2-2	Luján Sport Club
 
 
Round 24				
[Sep 29]
Luján Sport Club		1-1	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres			2-0	Boca Juniors
[Sep 30]
Independiente Rivadavia		1-1	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club		1-4	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymallén		2-2	Deportivo Maipú
Atlético Argentino		4-2	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín		4-2	Mayor Drummond
 
 
Round 25				
[Oct 6]
Gimnasia y Esgrima		1-2	Mayor Drummond
Godoy Cruz A.T.			2-7	Atlético San Martín
Deportivo Maipú			6-2	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo		2-4	Deportivo Guaymallén
Boca Juniors			4-3	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH			0-3	Andes Talleres
Luján Sport Club		1-1	Independiente Rivadavia
 
 
Round 26				
[Oct 13]
Independiente Rivadavia		0-1	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén		1-1	Boca Juniors
Mayor Drummond			5-2	Godoy Cruz A.T.
[Oct 14]
Andes Talleres			3-2	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club		1-5	Huracán LH
Atlético Argentino		5-4	Leonardo Murialdo
Atlético San Martín		3-1	Deportivo Maipú
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     26  16   5   5  65  40  37  [Championship playoff]
    Andes Talleres		     26  16   5   5  51  30  37  [Championship playoff]
-----------------------------------------------------------------
 3. Deportivo Maipú		     26  13   6   7  58  36  32
 4. Atlético Argentino		     26  13   6   7  58  43  32
 5. Huracán Las Heras		     26  11   7   8  41  35  29
 6. Luján Sport Club		     26  10   9   7  33  31  29
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba	     26  10   5  11  44  52  25
 8. Deportivo Guaymallén	     26   8   7  11  38  48  23
 9. Leonardo Murialdo		     26   9   3  14  49  56  21
10. Boca Juniors		     26   6   8  12  38  52  20
11. Gimnasia y Esgrima		     26   7   6  13  43  58  20
12. Independiente Rivadavia	     26   8   4  14  29  43  20
13. Gutiérrez Sport Club	     26   9   2  15  43  54  20
-----------------------------------------------------------------
14. Mayor Drummond		     26   7   5  14  52  65  19  [Relegated]
 
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. Manfredini	Deportivo Maipú		37
 2. D.Godoy	Godoy Cruz AT		22
 3. Virgilio	Deportivo Guaymallén	18
 4. Araujo	Atlético San Martín	17
    M.Sosa	Atlético Argentino	17
 
 
 
 
 
 
Championship Playoff
 
 
First leg:
[Nov 4]
Andes Talleres			2-1	Atlético San Martín			[at Independiente Rivadavia]
[36' Marina, 78' Marina]		[26' Bracamonte]
 
 
 
Second leg:
[Nov 11]
Andes Talleres			0-0	Atlético San Martín			[at Gimnasia y Esgrima]
 
 
 
.Note: Andes Talleres champion 1956.
 
 
 
 
 
INTERMEDIA 1956
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L   P
---------------------------------------------------------
 1. Chacras de Coria		     12   8   3   1   19  [Championship playoff]
    Atlético Palmira		     12   7   5   0   19  [Championship playoff]
---------------------------------------------------------
 3. Jorge Newbery		     12   4   3   5   11
 4. Cicles Club Lavalle		     12   4   1   7    9
 5. San Roque			     12   1   0  11    2
 
 
 
 
Championship Playoff
 
 
First leg:
[Nov 25]
Chacras de Coria		2-1	Atlético Palmira		[at Independiente Rivadavia]
 
 
Second leg:
[Dec 1]
Chacras de Coria		2-1	Atlético Palmira		[at Gimnasia y Esgrima]
 
 
 
.Note: Chacras de Coria promoted to first division.
 
 
 
 
 

list of champions

1955

1957

 


About this document

Sources:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 31 Aug 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.