Argentina 1926

 

 

Asociación Amateurs Argentina de Football

Primera División 1926

 
 
 
 
Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Independiente                    25  21   4   0   12  0  0   9  4  0   75 14  46   [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. San Lorenzo 		     25  21   3   1   11  1  0  10  2  1   71 21  45
 3. Platense                         25  16   5   4    9  3  1   7  2  3   41 18  37
 4. Racing Club                      25  16   2   7   10  0  3   6  2  4   51 36  34
 5. Gimnasia y Esgrima LP            25  13   7   5   10  2  1   3  5  4   41 27  33
 6. Lanús                            25  13   7   5    7  3  2   6  4  3   38 28  33
 7. Vélez Sarsfield                  25  10  11   4    6  6  1   4  5  3   38 27  31
 8. Sportivo Palermo                 25  14   3   8    7  2  3   7  1  5   51 38  31
 9. Quilmes                          25  13   3   9   10  2  1   3  1  8   46 22  29
10. Sportivo Almagro                 25  12   4   9    7  1  4   5  3  5   26 25  28
11. River Plate                      25  10   4  11    5  2  6   5  2  5   32 24  24
12. Defensores de Belgrano           25  10   4  11    7  1  4   3  3  7   24 32  24
13. Tigre                            25   7   8  10    5  5  3   2  3  7   32 36  22
14. Talleres RE                      25  10   2  13    5  2  6   5  0  7   28 36  22
15. Estudiantes LP                   25   8   5  12    8  2  2   0  3 10   37 35  21
16. Ferro Carril Oeste               25   7   6  12    5  3  4   2  3  8   28 37  20
17. Barracas Central                 25   7   5  13    5  2  6   2  3  7   31 42  19
18. Estudiantil Porteño              25   5   9  11    3  6  3   2  3  8   25 38  19
19. Sportivo Buenos Aires            25   7   5  13    4  2  7   3  3  6   24 39  19
20. Excursionistas                   25   6   7  12    3  6  4   3  1  8   23 43  19
21. Banfield                         25   5   9  11    3  6  3   2  3  8   16 37  19
22. San Isidro                       25   8   2  15    7  2  4   1  0 11   32 46  18
23. Liberal Argentino                25   7   4  14    6  2  5   1  2  9   21 37  18
24. Estudiantes BA                   25   6   5  14    2  3  7   4  2  7   22 45  17
25. Argentino del Sud                25   5   4  16    5  1  6   0  3 10   22 56  14
26. Atlanta                          25   1   6  18    1  2  9   0  4  9   22 58   8 
 
 
 
 
Round 1
[Apr 4]
Sportivo Buenos Aires   3-1     Estudiantes BA
Tigre                   3-0     Argentino del Sud
River Plate             2-0     Atlanta 
San Lorenzo             3-1     Defensores de Belgrano
Barracas Central        0-2     Sportivo Almagro	
San Isidro              0-2     Lanús
Vélez Sarsfield         0-0     Ferrocarril Oeste                      
Talleres RE             3-0     Estudiantil Porteño         
Quilmes                 4-0     Estudiantes LP                           
Liberal Argentino       1-0     Excursionistas           
[Sep 26]
Gimnasia y Esgrima LP 	4-0     Banfield     
[Nov 21]
Racing Club             3-2     Sportivo Palermo 
[Nov 28]
Platense		1-6	Independiente 
   
 
Round 2
[Apr 25]
Independiente           4-0     San Lorenzo 
Defensores de Belgrano  2-1     Barracas Central
Sportivo Almagro        2-0     San Isidro
Lanús                	0-0     Vélez Sarsfield
Ferrocarril Oeste       2-3     Talleres RE
Estudiantil Porteño     2-3     Gimnasia y Esgrima LP
Banfield                0-1     Quilmes
Estudiantes LP        	3-1     Liberal Argentino
Excursionistas          1-1     Sportivo Buenos Aires
Estudiantes BA   	0-1     Tigre
Argentino del Sud       3-2     River Plate	
Atlanta                 0-2     Racing Club
Sportivo Palermo        0-4     Platense
       
      
Round 3
[Apr 18]
San Lorenzo             3-0     Sportivo Palermo
Barracas Central        0-4     Independiente 
San Isidro		1-0     Defensores de Belgrano
Vélez Sarsfield		3-0     Sportivo Almagro
Talleres RE		1-2     Lanús
Gimnasia y Esgrima LP 	2-0   	Ferrocarril Oeste
Quilmes			1-0     Estudiantil Porteño
Liberal Argentino	0-1	Banfield 
Sportivo Buenos Aires 	1-1   	Estudiantes LP
Tigre			2-1	Excursionistas
River Plate		0-2     Estudiantes BA
Racing Club		4-1     Argentino del Sud
Platense		2-0     Atlanta
 
 
Round 4
[May 9]
Atlanta			3-3     San Lorenzo
Sportivo Palermo 	5-3     Barracas Central
Independiente 		7-0     San Isidro
Defensores de Belgrano  0-1     Vélez Sarsfield
Sportivo Almagro 	3-0	Talleres RE
Lanús 			2-2	Gimnasia y Esgrima LP
Ferrocarril Oeste 	2-0	Quilmes 
Estudiantil Porteño 	0-0	Liberal Argentino
Banfield 		2-1  	Sportivo Buenos Aires
Estudiantes LP 		5-1	Tigre
Excursionistas 		1-2	River Plate 
Estudiantes BA 		1-3  	Racing Club
Argentino del Sud 	0-1	Platense
 
 
Round 5
[May 2]
San Lorenzo             2-1	Argentino del Sud
San Isidro              2-0     Sportivo Palermo
Vélez Sarsfield         0-0     Independiente
Talleres RE             0-2     Defensores de Belgrano 
Gimnasia y Esgrima LP 	0-0     Sportivo Almagro
Quilmes 		3-0     Lanús
Liberal Argentino 	3-0     Ferrocarril Oeste
Sportivo Buenos Aires   3-4     Estudiantil Porteño
Tigre 			1-1     Banfield
River Plate 		1-0     Estudiantes LP
Racing Club 		5-0     Excursionistas
Estudiantes BA		0-5	Platense			[at Platense]
Barracas Central	2-1	Atlanta 
 
 
Round 6
[May 23]
Estudiantes BA    	2-6	San Lorenzo
Argentino del Sud 	0-3	Barracas Central
Sportivo Palermo 	4-6	Vélez Sarsfield 
Independiente 		2-0	Talleres RE
Sportivo Almagro 	1-0	Quilmes 
Ferrocarril Oeste 	1-1	Sportivo Buenos Aires
Estudiantil Porteño 	2-2	Tigre 
Banfield 		0-2	River Plate
[Oct 24]
Excursionistas 		0-2	Platense			
Estudiantes LP 		5-0	Racing Club 
[Nov 14]
Atlanta			3-0	San Isidro
[Dec 26]
Defensores de Belgrano	1-0	Gimnasia y Esgrima LP
Lanús 		       wp-lp	Liberal Argentino 		[Liberal Argentino withdrew]
 
 
Round 7
[May 16]
Barracas Central 	0-1	Estudiantes BA
San Isidro 		6-0     Argentino del Sud
Vélez Sarsfield 	1-1 	Atlanta
Talleres RE 		0-1	Sportivo Palermo
Gimnasia y Esgrima LP 	0-0   	Independiente
Quilmes 		3-0 	Defensores de Belgrano
Liberal Argentino 	0-1 	Sportivo Almagro
Sportivo Buenos Aires 	0-0	Lanús
Tigre 			1-0	Ferrocarril Oeste
River Plate 		1-1	Estudiantil Porteño 
Racing Club 		2-1	Banfield
Platense 		1-0	Estudiantes LP
[Nov 28]
San Lorenzo		5-0	Excursionistas
 
 
Round 8
[Jun 6]
Estudiantes LP        	1-2     San Lorenzo	
Atlanta			0-3	Talleres RE
Sportivo Palermo 	2-2	Gimnasia y Esgrima LP
Independiente	 	6-1	Quilmes 
Sportivo Almagro	2-1	Sportivo Buenos Aires
Lanús 			2-0	Tigre				[Suspended in 45'; not continued]
Ferrocarril Oeste 	0-1	River Plate
[Oct 17]
Estudiantil Porteño 	1-1	Racing Club 
[Oct 31]
Excursionistas		2-0	Barracas Central
[Nov 14]
Defensores de Belgrano 	3-1	Liberal Argentino 	
[Nov 21]
Banfield 		0-0	Platense 
[Jan 23, 1927]
Argentino del Sud 	1-2	Vélez Sarsfield 		
Estudiantes BA         wp-lp	San Isidro			[San Isidro withdrew]
 
 
Round 9
[May 30]
San Lorenzo		4-0 	Banfield
Barracas Central 	1-1 	Estudiantes LP
San Isidro 		3-1	Excursionistas
Vélez Sarsfield 	2-1	Estudiantes BA
Talleres RE 		3-0	Argentino del Sud
Gimnasia y Esgrima LP 	4-1	Atlanta
Quilmes 		0-0	Sportivo Palermo
Liberal Argentino 	0-5	Independiente	
Sportivo Buenos Aires 	0-2	Defensores de Belgrano
River Plate 		2-3	Lanús
Racing Club  		3-1	Ferrocarril Oeste 
Platense 		2-0	Estudiantil Porteño
[Nov 21]
Tigre  			5-2	Sportivo Almagro
 
 
Round 10
[Jun 20]
Estudiantil Porteño     1-3	San Lorenzo
Banfield  		1-1	Barracas Central
San Isidro		3-3	Estudiantes LP 
Excursionistas 		2-0	Vélez Sarsfield
Estudiantes BA 		1-2	Talleres RE
Argentino del Sud 	0-1	Gimnasia y Esgrima LP
Atlanta 		0-4	Quilmes
Sportivo Palermo  	1-0	Liberal Argentino
Independiente 		1-0	Sportivo Buenos Aires
Defensores de Belgrano 	0-1	Tigre 
Sportivo Almagro	0-3	River Plate
Lanús			1-1	Racing Club
Ferrocarril Oeste	1-3	Platense
 
 
Round 11
[Jun 13]
San Lorenzo		3-0	Ferrocarril Oeste
Barracas Central 	0-1	Estudiantil Porteño
San Isidro 		7-2	Banfield 
Vélez Sarsfield 	2-0	Estudiantes LP
Talleres RE 		0-1	Excursionistas	
Gimnasia y Esgrima LP 	2-0	Estudiantes BA
Quilmes 		6-0	Argentino del Sud
Liberal Argentino 	2-2	Atlanta	
Sportivo Buenos Aires 	1-2	Sportivo Palermo              [Suspended; not continued]
Tigre 			1-2	Independiente	
River Plate 		1-1	Defensores de Belgrano
Racing Club		1-2	Sportivo Almagro
Platense		2-1	Lanús 
 
 
Round 12
[Jul 4]
Platense		2-1	Sportivo Almagro 
Independiente           1-0     River Plate
Lanús			0-3	San Lorenzo
Defensores de Belgrano	1-0	Racing Club
Sportivo Palermo	3-3	Tigre
Banfield                1-1     Vélez Sarsfield	
Ferrocarril Oeste       1-1     Barracas Central
Estudiantil Porteño	4-1	San Isidro	
Estudiantes LP		1-0	Talleres RE
Excursionistas          3-3     Gimnasia y Esgrima LP			
Estudiantes BA		0-4	Quilmes
Argentino del Sud       3-1     Liberal Argentino		
Atlanta	                1-2     Sportivo Buenos Aires	
		
		
Round 13
[Jun 27]
Estudiantes LP        	1-1     Independiente
Platense                2-1     Talleres RE
Racing Club		3-2	Gimnasia y Esgrima LP
River Plate             1-0     Quilmes
Estudiantil Porteño     1-1	Sportivo Almagro			
Ferrocarril Oeste	1-1	Lanús
Tigre 			1-3	Liberal Argentino	
Excursionistas		1-3	Sportivo Palermo
Sportivo Buenos Aires   3-0     Argentino del Sud			
Barracas Central        4-0	San Isidro
Estudiantes BA    	2-2     Atlanta				
Banfield		3-0	Defensores de Belgrano
[Dec 19]
San Lorenzo		1-1	Vélez Sarsfield
 
Round 14
[Jul 11]
Talleres RE		2-4     Racing Club
Vélez Sarsfield         1-0     Platense
Liberal Argentino       1-0     Sportivo Buenos Aires
Barracas Central        3-3     Lanús
Atlanta		       lp-wp	Excursionistas			[Atlanta withdrew]	
[Oct 31]
Sportivo Palermo	3-0	Estudiantes LP
Sportivo Almagro	0-0	Ferrocarril Oeste
Quilmes			3-2	Tigre
Independiente		4-0	Banfield
San Isidro		1-3	San Lorenzo
[Nov 28]
Defensores de Belgrano	2-1	Estudiantil Porteño
[Dec 8]
Argentino del Sud	1-0	Estudiantes BA	
Gimnasia y Esgrima LP  wp-lp	River Plate			[River Plate withdrew]		
 
 
Round 15
[Jul 18]
Estudiantil Porteño	0-3	Independiente
Platense		5-0     San Isidro
Racing Club 		2-1    	Vélez Sarsfield
San Lorenzo		4-2	Barracas Central	
River Plate 		2-0	Talleres RE
Tigre 			1-1	Gimnasia y Esgrima LP
Lanús 			1-0	Sportivo Almagro
Ferrocarril Oeste 	2-0 	Defensores de Belgrano	
Sportivo Buenos Aires 	2-1	Quilmes
Banfield		0-1	Sportivo Palermo
Excursionistas 		0-0	Argentino del Sud
Estudiantes LP 		4-0	Atlanta	
Liberal Argentino 	1-0	Estudiantes BA
 
 
Round 16
[Jul 25]
Sportivo Almagro	1-2	San Lorenzo			[at San Lorenzo]
Barracas Central 	1-1	Platense			[Suspended; Barracas Central won points]
San Isidro 		1-2	Racing Club
Vélez Sarsfield 	0-2	River Plate
Talleres RE		1-0	Tigre 				[Suspended; Talleres won points]
Gimnasia y Esgrima LP 	4-1	Sportivo Buenos Aires
Atlanta			0-0	Banfield 			[Suspended; Banfield won points]
Sportivo Palermo 	4-0	Estudiantil Porteño
Independiente          	3-2	Ferrocarril Oeste
Defensores de Belgrano 	1-2	Lanús 
[Nov 21]
Quilmes 		0-0	Liberal Argentino
[Dec 12]
Argentino del Sud 	2-0	Estudiantes LP
[Dec 19]
Excursionistas		2-2	Estudiantes BA
 
Round 17
[Aug 1]
Sportivo Almagro	1-2	Defensores de Belgrano
Lanús			1-2	Independiente
Ferrocarril Oeste	1-5	Sportivo Palermo
Estudiantil Porteño	2-2	Atlanta
Banfield		1-1	Argentino del Sud
Estudiantes LP		3-1	Estudiantes BA
Quilmes                 2-0     Excursionistas	
Sportivo Buenos Aires	0-1	Talleres RE
Tigre			1-1	Vélez Sarsfield
River Plate		3-0	San Isidro
Racing Club		3-0	Barracas Central
Platense		0-0	San Lorenzo
[unknown]
Liberal Argentino	0-1	Gimnasia y Esgrima LP
 
Round 18
[Aug 8]
Independiente		3-0	Sportivo Almagro
San Lorenzo		2-1	Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Quilmes
Vélez Sarsfield		1-1	Sportivo Buenos Aires
San Isidro		0-0	Tigre	
Platense		0-0	Defensores de Belgrano
Atlanta			1-5	Ferrocarril Oeste	
Excursionistas		3-1	Estudiantes LP
Talleres RE		1-0	Liberal Argentino
Barracas Central	2-1	River Plate
Estudiantes BA		2-0	Banfield
Argentino del Sud	1-1	Estudiantil Porteño
[Nov 28]
Sportivo Palermo	2-0	Lanús
 
 
Round 19
[Aug 22]
Racing Club             1-2     Platense
Defensores de Belgrano  1-1	Independiente	
River Plate  		1-2 	San Lorenzo
Estudiantes LP		3-1	Gimnasia y Esgrima LP
Sportivo Almagro	2-0	Sportivo Palermo
Liberal Argentino	1-1	Vélez Sarsfield
Quilmes 		5-1	Talleres RE
Lanús 			5-1	Atlanta
Tigre			0-1 	Barracas Central
Estudiantil Porteño 	2-2	Estudiantes BA
Ferrocarril Oeste 	2-1	Argentino del Sud
[Oct 24]
Sportivo Buenos Aires   1-3	San Isidro
[Nov 14]
Banfield 		0-0	Excursionistas
 
 
Round 20
[Sep 12]
Racing Club 		1-3	Independiente	
San Lorenzo 		4-0	Tigre			
Argentino del Sud 	1-3	Lanús
Barracas Central 	0-1	Sportivo Buenos Aires 
San Isidro 		1-0	Liberal Argentino
Vélez Sarsfield 	1-1	Quilmes
Platense 		1-1	River Plate
Estudiantes LP		1-1 	Banfield
Excursionistas 		0-0	Estudiantil Porteño
[Nov 28]
Estudiantes BA 		0-0	Ferrocarril Oeste 
[Dec 8]
Talleres RE	        1-1	Gimnasia y Esgrima LP 
[Dec 19]
Atlanta 		0-1	Sportivo Almagro
[unknown]
Sportivo Palermo 	4-1	Defensores de Belgrano
 
 
Round 21
[Sep 5]
Independiente		3-2	Sportivo Palermo 
Sportivo Buenos Aires 	0-4	San Lorenzo
River Plate 		0-1	Racing Club
Tigre	 		1-1	Platense 
Quilmes 		2-1	San Isidro
Sportivo Almagro 	3-0	Argentino del Sud
Liberal Argentino 	1-0	Barracas Central
Ferrocarril Oeste  	2-0	Excursionistas 
Defensores de Belgrano 	2-0	Atlanta
Talleres RE 		0-0	Banfield
Estudiantil Porteño    wp-lp	Estudiantes LP			[Estudiantes LP withdrew]	
[Oct 31]
Lanús 			3-1	Estudiantes BA	
[Dec 12]
Gimnasia y Esgrima LP	0-2	Vélez Sarsfield 		[Suspended; not continued]	
 
 
Round 22 
[Sep 26]
River Plate		0-1	Sportivo Palermo
San Lorenzo		6-0	Liberal Argentino
Platense		2-0	Sportivo Buenos Aires
Barracas Central	2-1	Quilmes				[Suspended; not continued]
Argentino del Sud	3-0	Defensores de Belgrano
Estudiantes BA		0-0	Sportivo Almagro
Excursionistas		0-2	Lanús
Estudiantes LP		2-1	Ferrocarril Oeste
[Oct 31]
Vélez Sarsfield		4-2	Talleres RE
[Dec 12]
Atlanta			0-1	Independiente			[Suspended; continued Dec 26]
[Dec 19]
Racing Club		4-2	Tigre				[Suspended; Racing Club won points]
[Dec 26]
Atlanta			0-2	Independiente
Gimnasia y Esgrima (LP wp-lp	San Isidro			[San Isidro withdrew]
Banfield	       wp-lp	Estudiantil Porteño		[Estudiantil Porteño withdrew]
 
Round 23
[Sep 26]
Vélez Sarsfield		3-1	Estudiantil Porteño
[Oct 17]
Talleres RE		1-0	San Isidro
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Barracas Central
Quilmes			0-1	San Lorenzo
Liberal Argentino	0-2	Platense
Tigre			2-2	River Plate
Sportivo Palermo	3-1	Atlanta
Defensores de Belgrano	1-2	Estudiantes BA
Sportivo Almagro	0-1	Excursionistas
Lanús			4-2	Estudiantes LP
[Dec 5]
Independiente		4-0	Argentino del Sud
[Dec 12]
Sportivo Buenos Aires	1-4	Racing Club
Ferrocarril Oeste	4-2	Banfield
 
 
Round 24
[Oct 24]
Tigre			3-1	Atlanta
Barracas Central	1-2	Talleres RE
San Lorenzo		3-1	Gimnasia y Esgrima LP
Banfield		0-0	Lanús
Argentino del Sud	1-3	Sportivo Palermo
Estudiantes BA		0-2	Independiente
Platense	       wp-lp	Quilmes				[Quilmes withdrew]
[Nov 21]
San Isidro		2-1	Vélez Sarsfield
[Dec 8]
Racing Club		3-2	Liberal Argentino
Estudiantes LP		0-1	Sportivo Almagro
River Plate	       lp-wp	Sportivo Buenos Aires		[River Plate withdrew]
[unknown]
Excursionistas		1-1	Defensores de Belgrano
Estudiantil Porteño	1-0	Ferrocarril Oeste
 
Round 25
[Oct 31]
Gimnasia y Esgrima LP	4-1	Platense
Liberal Argentino	3-2	River Plate
Atlanta			2-2	Argentino del Sud
Sportivo Buenos Aires  wp-lp	Tigre				[Tigre withdrew]
Sportivo Almagro       wp-lp	Banfield			[Banfield withdrew]
San Isidro	       lp-wp	Ferrocarril Oeste		[San Isidro withdrew]
[Nov 14]
Sportivo Palermo	0-1	Estudiantes BA
Quilmes			4-1	Racing Club
Talleres RE		0-2	San Lorenzo
Vélez Sarsfield		3-3	Barracas Central
[Nov 21]
Independiente		6-3	Excursionistas
Defensores de Belgrano wp-lp	Estudiantes LP			[Estudiantes LP withdrew]
Lanús		       wp-lp	Estudiantil Porteño		[Estudiantil Porteño withdrew]
 
 
 
 
 
Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Independiente                    25  21   4   0   12  0  0   9  4  0   75 14  46   [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. San Lorenzo 		     25  21   3   1   11  1  0  10  2  1   71 21  45
 3. Platense                         25  16   5   4    9  3  1   7  2  3   41 18  37
 4. Racing Club                      25  16   2   7   10  0  3   6  2  4   51 36  34
 5. Gimnasia y Esgrima LP            25  13   7   5   10  2  1   3  5  4   41 27  33
 6. Lanús                            25  13   7   5    7  3  2   6  4  3   38 28  33
 7. Vélez Sarsfield                  25  10  11   4    6  6  1   4  5  3   38 27  31
 8. Sportivo Palermo                 25  14   3   8    7  2  3   7  1  5   51 38  31
 9. Quilmes                          25  13   3   9   10  2  1   3  1  8   46 22  29
10. Sportivo Almagro                 25  12   4   9    7  1  4   5  3  5   26 25  28
11. River Plate                      25  10   4  11    5  2  6   5  2  5   32 24  24
12. Defensores de Belgrano           25  10   4  11    7  1  4   3  3  7   24 32  24
13. Tigre                            25   7   8  10    5  5  3   2  3  7   32 36  22
14. Talleres RE                      25  10   2  13    5  2  6   5  0  7   28 36  22
15. Estudiantes LP                   25   8   5  12    8  2  2   0  3 10   37 35  21
16. Ferro Carril Oeste               25   7   6  12    5  3  4   2  3  8   28 37  20
17. Barracas Central                 25   7   5  13    5  2  6   2  3  7   31 42  19
18. Estudiantil Porteño              25   5   9  11    3  6  3   2  3  8   25 38  19
19. Sportivo Buenos Aires            25   7   5  13    4  2  7   3  3  6   24 39  19
20. Excursionistas                   25   6   7  12    3  6  4   3  1  8   23 43  19
21. Banfield                         25   5   9  11    3  6  3   2  3  8   16 37  19
22. San Isidro                       25   8   2  15    7  2  4   1  0 11   32 46  18
23. Liberal Argentino                25   7   4  14    6  2  5   1  2  9   21 37  18
24. Estudiantes BA                   25   6   5  14    2  3  7   4  2  7   22 45  17
25. Argentino del Sud                25   5   4  16    5  1  6   0  3 10   22 56  14
26. Atlanta                          25   1   6  18    1  2  9   0  4  9   22 58   8 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Asociación Argentina de Football 
Copa Campeonato  1926

 
 
 
Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors                     17  15   2   0    7  1  0   8  1  0   67  4  32   [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Argentinos Juniors               17  12   4   1    7  2  0   5  2  1   26 11  28
 3. Huracán                          17  11   2   4    7  1  1   4  1  3   37  8  24
 4. Sportivo Balcarce                17  10   3   4    7  0  2   3  3  2   29 19  23
 5. Palermo                          17  10   3   4    3  3  2   7  0  2   28 23  23
 6. Argentino de Banfield            17   9   2   6    6  1  2   3  1  4   31 26  20
 7. Chacarita Juniors                17   7   4   6    5  1  2   2  3  4   18 16  18
 8. Argentino de Quilmes             17   8   2   7    5  2  1   3  0  6   25 30  18
 9. San Fernando                     17   8   1   8    6  0  3   2  1  5   21 24  17
10. Boca Alumni                      17   5   5   7    2  3  3   3  2  4   21 18  15
11. Sportsman                        17   5   5   7    5  2  1   0  3  6   17 22  15
12. Alvear                           17   5   5   7    4  4  1   1  1  6   13 20  15
13. Universal                        17   5   4   8    5  2  2   0  2  6   12 36  14
14. General San Martín               17   5   3   9    3  1  5   2  2  4   15 24  13
15. Sportivo Dock Sud                17   5   2  10    2  1  5   3  1  5   22 21  12
16. Del Plata                        17   4   1  12    4  1  3   0  0  9   15 43   9
17. Progresista                      17   4   0  13    3  0  6   1  0  7   19 20   8
18. Porteño                          17   0   2  15    0  0  8   0  2  7   17 68   2 
 
 
 
Round 1	
[Apr 18]
Universal		2-4	El Porvenir			[annulled]
Sportivo Barracas	0-1	Nueva Chicago			[annulled]
Sportivo Dock Sud	2-2	Chacarita Juniors
Alvear			0-1	All Boys			[annulled]
San Fernando		1-1	Temperley			[annulled]
Sportsman		2-0	Del Plata
Argentino de Quilmes	3-2	Palermo
Progresista		4-1	Porteño
Colegiales		6-2	Boca Alumni			[annulled]
Argentino de Banfield	1-0	Gral. San Martín
[Sep 12]
Sportivo Balcarce	0-2	Boca Juniors
 
Round 2
[Apr 25]
Huracán			6-0	Del Plata
All Boys		3-1	Universal			[annulled]
El Porvenir		2-0	Sportivo Balcarce		[annulled]
Palermo			2-0	Temperley			[annulled]
Boca Alumni		4-0	Argentino de Banfield
Porteño			0-5	Sportivo Dock Sud
Nueva Chicago		1-0	San Fernando			[annulled]
Alvear			0-1	Colegiales			[annulled]
Progresista		0-1	Argentino de Quilmes
Chacarita Juniors	2-0	Gral. San Martín
[Sep 26]
Boca Juniors		2-2	Argentinos Juniors
			
Round 3
[May 2]
Colegiales		5-1	Huracán				[annulled]
Boca Juniors		3-0	Sportivo Dock Sud
Gral. San Martín	0-3	Argentinos Juniors
Argentino de Banfield	2-2	Sportivo Barracas		[annulled]
Palermo			2-2	Sportivo Balcarce
Universal		2-1	Argentino de Quilmes
Del Plata		1-2	Boca Alumni
All Boys		0-0	Chacarita Juniors		[annulled]
Sportsman		1-0	San Fernando
Alvear			0-0	El Porvenir			[annulled]
 
Round 4
[May 9]
Progresista		2-3	Colegiales			[annulled]
Alvear			0-1	Temperley			[annulled]
Del Plata		2-5	Sportivo Barracas		[annulled]
Huracán			3-1	Sportivo Balcarce
Boca Juniors		5-0	El Porvenir			[annulled]
San Fernando		1-2	Palermo
Universal		1-1	Gral. San Martín
Argentino de Banfield	0-2	Nueva Chicago			[annulled]
Boca Alumni		0-0	Chacarita Juniors
Argentinos Juniors	3-0	All Boys			[annulled]
Argentino de Quilmes	1-0	Sportivo Dock Sud
Sportsman		4-1	Porteño
 
Round 5
[May 16]
Palermo			0-3	Boca Juniors
Nueva Chicago		1-0	Progresista			[annulled]
Huracán			2-0	Argentino de Quilmes
Sportivo Barracas	3-0	San Fernando			[annulled]
Chacarita Juniors	1-0	Argentino de Banfield
Porteño			2-3	Argentinos Juniors		[at Argentinos Juniors]
Del Plata		0-1	El Porvenir			[annulled]
Temperley		2-0	All Boys			[annulled]
Sportivo Balcarce	3-1	Alvear
Gral. San Martín	2-2	Sportsman
Universal	       wp-lp	Sportivo Dock Sud		[Sportivo Dock Sud withdrew]
 
Round 6
[May 30]
Boca Juniors		4-0	Sportsman
Sportivo Barracas	2-1	Huracán				[annulled]
Sportivo Dock Sud	3-3	Colegiales			[annulled]
Temperley		1-1	Chacarita Juniors		[annulled]
Porteño			2-6	Sportivo Balcarce
Argentino de Banfield	2-0	Universal
El Porvenir		0-1	Nueva Chicago			[annulled]
Argentino de Quilmes	1-1	Boca Alumni
Progresista		4-1	Del Plata
San Fernando		3-1	All Boys			[annulled]
Alvear			4-1	Gral. San Martín
[Sep 19]
Palermo			1-1	Argentinos Juniors
 
Round 7	
[Jun 6]
Argentinos Juniors	2-1	Del Plata
Boca Alumni		1-2	Progresista
Universal		1-4	Palermo
San Fernando		3-1	Argentino de Banfield
Colegiales		2-2	Sportivo Barracas		[annulled]
Nueva Chicago		1-1	Alvear				[annulled]
Sportsman		0-0	Sportivo Dock Sud
Gral. San Martín	1-1	Temperley			[annulled]
All Boys		2-2	Sportivo Balcarce		[Suspended; played again Aug 1]
[Dec 19]
Chacarita Juniors	3-1	Porteño
Huracán			0-2	Boca Juniors
 
Round 8
[Jun 13]
Boca Juniors		0-0	Colegiales			[annulled]
El Porvenir		3-2	Sportsman			[annulled]
Sportivo Balcarce	3-1	Universal
Sportivo Barracas	4-0	Alvear				[annulled]
Huracán			0-0	Chacarita Juniors
Palermo			3-3	Argentino de Banfield
Sportivo Dock Sud	5-4	Progresista			[at Progresista]
Boca Alumni		0-2	Temperley			[annulled]
Del Plata		4-1	Porteño
Nueva Chicago		1-0	All Boys			[Suspended; not continued] [annulled]
Gral. San Martín	1-2	San Fernando
Argentino de Quilmes	1-4	Argentinos Juniors
 
Round 9
[Jun 20]
Colegiales		2-2	Palermo				[annulled]
Alvear			0-0	Boca Juniors
Sportivo Dock Sud	0-2	Sportivo Barracas		[annulled]
Huracán			3-0	San Fernando
Argentinos Juniors	0-0	Sportivo Balcarce
Del Plata		1-2	Nueva Chicago			[annulled]
All Boys		3-2	Argentino de Quilmes		[annulled]
Universal		0-2	Chacarita Juniors		[at Chacarita Juniors]
Boca Alumni		1-1	El Porvenir			[annulled]
Argentino de Banfield	2-1	Sportsman
Porteño			2-4	Temperley			[annulled]
Progresista            lp-wp	Gral. San Martín		[Progresista withdrew]
 
Round 10
[Jul 18]
Boca Juniors		5-0	Del Plata
Boca Alumni		1-1	Huracán
Sportsman		0-0	Colegiales			[annulled]
Palermo			1-2	Nueva Chicago			[annulled]
Sportivo Dock Sud	0-3	Argentinos Juniors		[at Colegiales]
All Boys		2-1	Argentino de Banfield		[annulled]
Alvear			1-1	Universal
Argentino de Quilmes	1-1	Porteño
Sportivo Balcarce	2-0	San Fernando
[Sep 12]
Chacarita Juniors	1-2	Argentinos Juniors
 
Round 11
[Jul 25]
Boca Juniors		2-1	Boca Alumni
Colegiales		2-1	San Fernando			[annulled]
Nueva Chicago		2-1	Argentino de Quilmes		[annulled]
Porteño			1-4	Sportivo Barracas		[annulled]
Temperley		0-0	Sportivo Dock Sud		[annulled]
Huracán			7-1	Universal
Gral. San Martín	0-2	El Porvenir			[annulled]
Del Plata		1-0	Argentino de Banfield
Argentinos Juniors	1-0	Alvear				[Suspended at 45'; continued Jan 16, 1927]
[Jan 16, 1927]
Argentinos Juniors     wp-lp	Alvear	 			[Alvear withdrew]
 
Round 12
[Aug 1]
Boca Juniors		9-0	Argentino de Quilmes
Universal		2-1	Nueva Chicago			[annulled]
Argentino de Banfield	2-0	Argentinos Juniors
All Boys		3-0	Sportivo Balcarce		[played again]  [annulled]
Sportsman		0-1	Boca Alumni
Chacarita Juniors	3-1	El Porvenir			[annulled]
Alvear			1-2	Palermo
San Fernando		2-1	Porteño
Del Plata		1-3	Temperley			[annulled]
 
Round 13	
[Aug 8]
Sportivo Barracas	0-4	Boca Juniors			[annulled]
Colegiales		3-1	Universal			[annulled]
Sportivo Balcarce	1-1	Nueva Chicago			[annulled]
Palermo			0-2	Huracán
Temperley		2-1	Argentino de Banfield		[annulled]
Argentinos Juniors	3-0	San Fernando
Boca Alumni		0-2	Sportivo Dock Sud
El Porvenir		4-1	All Boys			[annulled]
Argentino de Quilmes	2-1	Sportsman
Del Plata		1-1	Gral. San Martín
Alvear			0-0	Porteño
[Dec 5]
Progresista		3-1	Chacarita Juniors
 
Round 14
[Aug 22]
Temperley		1-3	Boca Juniors			[annulled]
Chacarita Juniors	1-0	Colegiales			[annulled]
Argentino de Quilmes	2-4	Sportivo Barracas		[annulled]
All Boys		0-0	Sportivo Dock Sud		[annulled]
Sportivo Balcarce	3-0	Del Plata
Palermo			2-1	Sportsman
Porteño			3-6	Boca Alumni
Argentino de Banfield	1-0	Alvear
San Fernando		2-0	Universal
 
Round 15
[Sep 5]
Argentino de Banfield	0-4	Boca Juniors
Huracán			4-0	Porteño
Temperley		2-1	Universal			[annulled]
Del Plata		1-4	Palermo
Gral. San Martín	1-2	Sportivo Dock Sud
Boca Alumni		1-3	Sportivo Balcarce
San Fernando		1-2	Chacarita Juniors
Argentinos Juniors	2-0	Sportsman
[Apr 11]
Colegiales		7-3	All Boys			[annulled]
 
 
Note:
. In this round All Boys, Colegiales, El Porvenir, Nueva Chicago, Sportivo Barracas and
  Temperley lost affiliation and changed the association.
 
 
Round 16
[Sep 12]
Del Plata		2-1	Alvear
Porteño			1-4	Palermo
Universal		1-1	Sportsman
 
Round 17
[Sep 19]
Chacarita Juniors	1-0	Del Plata
Alvear			1-1	Boca Alumni
Argentino de Quilmes	3-1	San Fernando
Universal		3-1	Porteño
Sportivo Dock Sud	0-2	Argentino de Banfield
Gral. San Martín	0-1	Sportivo Balcarce
 
Round 18
[Sep 26]
Huracán			5-1	Alvear
Chacarita Juniors	3-2	Palermo
San Fernando		3-2	Sportivo Dock Sud
Argentino de Quilmes	6-1	Del Plata
Boca Alumni		2-0	Universal
Argentino de Banfield	2-2	Sportivo Balcarce
Porteño			0-3	Gral. San Martín		[at Gral. San Martín]
 
Round 19
[Nov 7]
Chacarita Juniors	0-0	Sportsman
Gral. San Martín	3-2	Argentino de Quilmes
 
Round 20
[Nov 14]
Del Plata		0-4	San Fernando
Porteño			2-7	Argentino de Banfield
Sportivo Balcarce	1-2	Argentino de Quilmes
Universal	       wp-lp	Progresista			[Progresista withdrew]
 
Round 21
[Nov 21]
Argentino de Banfield	2-4	Huracán
San Fernando		2-1	Alvear
Progresista		1-4	Boca Juniors
Gral. San Martín	2-0	Boca Alumni
Universal	       wp-lp	Del Plata			[Del Plata withdrew]
 
Round 22
[Nov 28]
Porteño			0-9	Boca Juniors
Sportivo Balcarce	2-0	Sportsman
Del Plata		2-1	Sportivo Dock Sud
Boca Alumni		0-0	San Fernando
Alvear		       wp-lp	Progresista			[Progresista withdrew]
Argentinos Juniors      1-1	Universal
 
Round 23
[Dec 5]
Argentino de Banfield	2-1	Argentino de Quilmes
 
Round 24
[Dec 12]
San Fernando		0-2	Boca Juniors
Sportsman		2-1	Progresista
Sportivo Dock Sud	0-2	Huracán				[Suspended; not continued]
Alvear		       wp-lp    Argentino de Quilmes		[Argentino de Quilmes withdrew]
 
Round 25
[Dec 17]
Chacarita Juniors      lp-wp    Argentino de Quilmes		[Chacarita Juniors withdrew]
[Dec 19]
Sportivo Dock Sud	3-0	Sportivo Balcarce
Argentinos Juniors     wp-lp	Progresista			[Progresista withdrew]
 
Round 26
[Dec 26]
Boca Juniors		5-0	Chacarita Juniors
Progresista		0-4	Argentino de Banfield
Sportsman		2-2	Alvear
Argentinos Juniors     wp-lp	Boca Alumni			[Boca Alumni withdrew]
Sportivo Dock Sud      lp-wp	Palermo				[Sportivo Dock Sud withdrew]
 
Round 27
[Jan 8, 1927]
Argentinos Juniors     wp-lp	Huracán				[Huracán withdrew]
[Jan 9, 1927]
Boca Juniors		8-0	Universal
 
Round 28
[Jan 16, 1927]
Gral. San Martín	0-3	Boca Juniors
 
 
Alvear		       wp-lp    Chacarita Juniors
Gral. San Martín       wp-lp    Huracán
Palermo		       wp-lp    Boca Alumni
Palermo		       wp-lp	Gral. San Martín
Progresista	       lp-wp    Huracán
Progresista            lp-wp	Palermo
San Fernando	       wp-lp    Progresista
Sportivo Balcarce      wp-lp    Chacarita Juniors
Sportivo Balcarce      wp-lp    Progresista
Sportsman	       wp-lp    Huracán
Sportivo Dock Sud      lp-wp	Alvear
Sportivo Dock Sud      lp-wp    Huracán
Universal	       wp-lp    Del Plata
 
 
 
Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors                     17  15   2   0    7  1  0   8  1  0   67  4  32   [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Argentinos Juniors               17  12   4   1    7  2  0   5  2  1   26 11  28
 3. Huracán                          17  11   2   4    7  1  1   4  1  3   37  8  24
 4. Sportivo Balcarce                17  10   3   4    7  0  2   3  3  2   29 19  23
 5. Palermo                          17  10   3   4    3  3  2   7  0  2   28 23  23
 6. Argentino de Banfield            17   9   2   6    6  1  2   3  1  4   31 26  20
 7. Chacarita Juniors                17   7   4   6    5  1  2   2  3  4   18 16  18
 8. Argentino de Quilmes             17   8   2   7    5  2  1   3  0  6   25 30  18
 9. San Fernando                     17   8   1   8    6  0  3   2  1  5   21 24  17
10. Boca Alumni                      17   5   5   7    2  3  3   3  2  4   21 18  15
11. Sportsman                        17   5   5   7    5  2  1   0  3  6   17 22  15
12. Alvear                           17   5   5   7    4  4  1   1  1  6   13 20  15
13. Universal                        17   5   4   8    5  2  2   0  2  6   12 36  14
14. General San Martín               17   5   3   9    3  1  5   2  2  4   15 24  13
15. Sportivo Dock Sud                17   5   2  10    2  1  5   3  1  5   22 21  12
16. Del Plata                        17   4   1  12    4  1  3   0  0  9   15 43   9
17. Progresista                      17   4   0  13    3  0  6   1  0  7   19 20   8
18. Porteño                          17   0   2  15    0  0  8   0  2  7   17 68   2 
 
 
 
Note:
 
. Alvear, Argentino de Banfield, Boca Alumni, Del  Plata, General San Martín,
  Palermo, Progresista, Sportivo Balcarce, Sportivo Dock Sud, Sportsman and
  Universal were removed when the associations merged.
 
 
 



1925.

1927.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources: Newspapers: La Nación and La Prensa.

Thanks to Osvaldo Gorgazzi, Javier Roimiser and Pablo Wally. 

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 6 Sep 2011

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.