Argentina 1927

 

 

Asociación Amateurs Argentina de Football

Primera División 1927

 
 

Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. San Lorenzo 	             33  26   5   2   15  1  1  11  4  1   86 26  57  [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Boca Juniors                     33  25   6   2   14  3  0  11  3  2   79 22  56
 3. Lanús                            33  22   6   5   14  2  0   8  4  5   52 25  50
 4. Ferro Carril Oeste               33  19   9   5   10  3  3   9  6  2   58 36  47
 5. Huracán                          33  18   8   7   11  3  2   7  5  5   58 28  44
 6. Independiente                    33  20   4   9   13  2  2   7  2  7   65 39  44
 7. Racing Club                      33  18   5  10   10  2  4   8  3  6   66 42  41
 8. Sportivo Palermo                 33  17   7   9   10  3  4   7  4  5   50 34  41
 9. Sportivo Barracas                33  17   7   9    9  5  3   8  2  6   56 39  41
10. River Plate                      33  17   6  10    9  4  3   8  2  7   53 35  40
11. Estudiantes LP                   33  15  10   8   11  2  4   4  8  4   69 46  40
12. Quilmes                          33  16   7  10   10  3  4   6  4  6   62 48  39
13. Argentino de Quilmes             33  14   8  11    8  4  4   6  4  7   55 45  36
14. Platense                         33  14   8  11   11  2  4   3  6  7   40 46  36
15. Chacarita Juniors                33  11  13   9    6  7  3   5  6  6   57 48  35
16. San Fernando                     33  12  11  10    8  6  3   4  5  7   55 48  35
17. Banfield                         33  13   6  14   11  2  4   2  4 10   45 47  32
18. Argentinos Juniors               33  11  10  12    6  6  4   5  4  8   38 40  32
19. Barracas Central                 33  11   9  13    7  4  5   4  5  8   54 56  31
20. Sportivo Buenos Aires            33  13   5  15   11  0  5   2  5 10   46 50  31
21. Almagro                          33  11   8  14    7  4  5   4  4  9   38 34  30
22. Liberal Argentino                33   9   9  15    6  6  5   3  3 10   40 47  27
23. Talleres RE                      33  10   9  14    7  5  4   3  4 10   30 38  27
24. Vélez Sarsfield                  33  11   5  17    8  3  5   3  2 12   42 62  27
25. Gimnasia y Esgrima LP            33   8   9  16    6  5  5   2  4 11   40 57  25
26. Argentino del Sud                33   9   6  18    4  6  7   5  0 11   42 67  24
27. Estudiantil Porteño              33   9   5  19    5  5  7   4  0 12   43 62  23
28. Excursionistas                   33   8   6  19    7  3  6   1  3 13   40 69  22
29. Atlanta                          33   8   6  19    6  3  8   2  3 11   28 50  22
30. Defensores de Belgrano           33   8   5  20    4  4  8   4  1 12   30 51  21   [Playoff 31st place]
--------------------------------------------------------------------------------------
31. Tigre                            33   9   3  21    7  2  7   2  1 14   35 76  21   [Playoff 31st place]
32. San Isidro                       33   6   8  19    4  3 10   2  5  9   39 80  20   [not relegated]
33. Estudiantes BA                   33   5   9  19    4  5  8   1  4 11   22 51  19   [not relegated]
34. Porteño                          33   1   2  30    1  2 14   0  0 16   24 93   4   [not relegated]
    
 
Notes:
    
. Banfield 1-2 Talleres RE, later Talleres RE lost points and had 2 points deducted.
. Sportivo Almagro was renamed Almagro.
. The clubs founders of the Asociación Amateur would only relegate when they occupied for 
  second time one of the last four positions.
 
 
 
 
Round 1
[Mar 19]
Sportivo Barracas	1-0	Tigre
San Isidro		3-2	Gimnasia y Esgrima LP
Platense		2-1	Chacarita Juniors
Liberal Argentino	0-1	Lanús
Banfield		1-2	Talleres RE               	   [Banfield won points]
Argentino del Sud	0-1	Argentinos Juniors
Atlanta			1-3	Defensores de Belgrano
Estudiantes LP		0-1	Ferro Carril Oeste
San Fernando		3-3	Barracas Central
Estudiantil Porteño     0-1	Huracán
Independiente		3-0	Independiente
Boca Juniors		1-0	Almagro
Quilmes			2-1	River Plate
Sportivo Palermo	2-4	Argentino de Quilmes
Estudiantes BA		0-3	Sportivo Buenos Aires
Porteño			0-3	Racing Club
San Lorenzo		5-0	Vélez Sarsfield
 
Round 2
[Mar 27]
Vélez Sarsfield		1-2	Sportivo Barracas
Racing Club		1-2	San Lorenzo
Sportivo Buenos Aires	2-1	Porteño
Argentino de Quilmes	1-1	Estudiantes BA
River Plate		2-0	Sportivo Palermo
Excursionistas		2-2	Boca Juniors
Huracán			2-0	Independiente
San Fernando		0-1	Estudiantil Porteño
Ferro Carril Oeste	3-1	Atlanta
Defensores de Belgrano	0-2	Argentino del Sud
Argentinos Juniors	1-0	Banfield
Talleres RE		2-0	Liberal Argentino
Lanús			2-0	Platense
Chacarita Juniors	4-1	San Isidro
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Tigre
[Dec 8]
Barracas Central	2-2	Estudiantes LP
[Dec 18]
Almagro			3-0	Quilmes

 
Round 3
[Apr 3]
Sportivo Barracas	4-3	Gimnasia y Esgrima LP
Tigre			1-4	Chacarita Juniors
San Isidro		1-3	Lanús                      	    [Suspended; not continued]
Platense		1-0	Talleres RE
Liberal Argentino	0-1	Argentinos Juniors
Banfield		2-0	Defensores de Belgrano
Argentino del Sud	1-1	Ferro Carril Oeste
Atlanta			4-1	Barracas Central
Estudiantes LP		4-2	Estudiantil Porteño
Independiente		2-1	San Fernando
Boca Juniors		1-1	Huracán
Quilmes			2-0	Excursionistas
Sportivo Palermo	0-1	Almagro
Estudiantes BA		0-4	River Plate
Porteño			1-4	Argentino de Quilmes
San Lorenzo		3-1	Sportivo Buenos Aires
Vélez Sarsfield		2-1	Racing Club	
 
Round 4
[Apr 10]
Racing Club		1-0	Sportivo Barracas
Sportivo Buenos Aires	3-0	Vélez Sarsfield
Argentino de Quilmes	0-1	San Lorenzo
Almagro			5-1	Estudiantes BA
Excursionistas		0-2	Sportivo Palermo
Huracán			3-1	Quilmes
San Fernando		2-4	Boca Juniors
Estudiantes LP		2-2	Independiente
Estudiantil Porteño	1-1	Atlanta
Barracas Central	1-3	Argentino del Sud
Ferro Carril Oeste	1-1	Banfield
Defensores de Belgrano	1-1	Liberal Argentino
Argentinos Juniors	1-3	Platense
Talleres RE		1-1	San Isidro
Lanús			3-1	Tigre
Chacarita Juniors	0-0	Gimnasia y Esgrima LP
[Apr 14]
River Plate		1-0	Porteño

 
Round 5
[Apr 17]
Sportivo Barracas	1-4	Chacarita Juniors
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Lanús
Tigre			0-0	Talleres RE
San Isidro		0-0	Argentinos Juniors
Platense		1-0	Defensores de Belgrano
Liberal Argentino	2-2	Ferro Carril Oeste
Banfield		2-1	Barracas Central
Argentino del Sud	4-2	Estudiantil Porteño
Atlanta			2-0	Independiente
Boca Juniors		1-1	Estudiantes LP
Quilmes			4-0	San Fernando
Sportivo Palermo	2-2	Huracán
Estudiantes BA		0-0	Excursionistas
Porteño			0-3	Almagro
San Lorenzo		1-1	River Plate
Vélez Sarsfield		1-1	Argentino de Quilmes
Racing Club		4-2	Sportivo Buenos Aires
 
Round 6
[Apr 24]
Sportivo Buenos Aires	1-2	Sportivo Barracas
Argentino de Quilmes	3-1	Racing Club
River Plate		2-0	Vélez Sarsfield
Almagro			0-1	San Lorenzo
Excursionistas		2-1	Porteño
Huracán			2-0	Estudiantes BA
San Fernando		0-4	Sportivo Palermo
Estudiantes LP		0-1	Quilmes
Atlanta			2-5	Boca Juniors
Independiente		2-0	Argentino del Sud
Estudiantil Porteño	0-1	Banfield
Barracas Central	1-0	Liberal Argentino
Ferro Carril Oeste	0-0	Platense
Defensores de Belgrano	2-3	San Isidro
Argentinos Juniors	1-0	Tigre
Talleres RE		0-0	Gimnasia y Esgrima LP
Lanús			1-1	Chacarita Juniors
 
Round 7
[May 1]
Sportivo Barracas	0-1	Lanús
Chacarita Juniors	1-1	Talleres RE
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Argentinos Juniors
Tigre			0-2	Defensores de Belgrano
San Isidro		1-4	Ferro Carril Oeste
Platense		0-4	Barracas Central
Liberal Argentino	1-3	Estudiantil Porteño
Banfield		2-1	Independiente
Argentino del Sud	0-1	Boca Juniors
Quilmes			2-0	Atlanta
Sportivo Palermo	6-1	Estudiantes LP
Estudiantes BA		2-1	San Fernando
Porteño			1-5	Huracán
San Lorenzo		3-0	Excursionistas
Vélez Sarsfield        wp-lp	Almagro				[Almagro withdrew]
Racing Club		2-0	River Plate
Sportivo Buenos Aires	1-0	Argentino de Quilmes
 
Round 8
[May 8]
Argentino de Quilmes	1-0	Sportivo Barracas
River Plate		1-1	Sportivo Buenos Aires
Almagro			0-2	Racing Club
Excursionistas  	0-1	Vélez Sarsfield		   	[Suspended; continued Dec 25]
Huracán			1-2	San Lorenzo
San Fernando		7-1	Porteño
Estudiantes LP		1-0	Estudiantes BA
Atlanta    		2-2	Sportivo Palermo	 	[Suspended; not continued]
Argentino del Sud	0-2	Quilmes
Boca Juniors		6-0	Banfield
Independiente		1-0	Liberal Argentino
Estudiantil Porteño	0-0	Platense                 	[Suspended; continued Dec 25]
Barracas Central	2-0	San Isidro
Ferro Carril Oeste	2-1	Tigre
Defensores de Belgrano	2-0	Gimnasia y Esgrima LP
Argentinos Juniors	2-3	Chacarita Juniors
Talleres RE		0-2	Lanús
[Dec 25]
Vélez Sarsfield		3-2	Excursionistas 
Estudiantil Porteño	1-1	Platense 
 
Round 9
[May 15]
Sportivo Barracas	1-1	Talleres RE
Lanús			2-0	Argentinos Juniors
Chacarita Juniors	0-1	Defensores de Belgrano
Gimnasia y Esgrima LP	0-0	Ferro Carril Oeste
Tigre			0-4	Barracas Central
San Isidro		4-2	Estudiantil Porteño
Platense		0-2	Independiente
Liberal Argentino	0-0	Boca Juniors                  	[Suspended in 85'; not continued]
Banfield		1-2	Quilmes
Sportivo Palermo	2-0	Argentino del Sud
Estudiantes BA		0-2	Atlanta
Porteño			1-6	Estudiantes LP
San Lorenzo		5-1	San Fernando
Vélez Sarsfield		1-1	Huracán
Racing Club		5-0	Excursionistas
Sportivo Buenos Aires	0-1	Almagro
Argentino de Quilmes	3-1	River Plate
 
Round 10
[May 22]
River Plate		1-1	Sportivo Barracas
Almagro			1-1	Argentino de Quilmes
Excursionistas		3-2	Sportivo Buenos Aires
Huracán			0-0	Racing Club
San Fernando		3-0	Vélez Sarsfield
Estudiantes LP		0-2	San Lorenzo
Atlanta			3-1	Porteño
Argentino del Sud	1-3	Estudiantes BA
Banfield		1-2	Sportivo Palermo
Quilmes			2-3	Liberal Argentino
Boca Juniors		0-0	Platense
Independiente		5-2	San Isidro
Estudiantil Porteño	4-0	Tigre
Barracas Central	1-4	Gimnasia y Esgrima LP
Ferro Carril Oeste	2-2	Chacarita Juniors
Defensores de Belgrano	1-2	Lanús
Argentinos Juniors	2-1	Talleres RE
 
Round 11
[May 29]
Sportivo Barracas	1-1	Argentinos Juniors
Talleres RE		3-1	Defensores de Belgrano
Lanús			0-0	Ferro Carril Oeste             	[Suspended; not continued, Lanús won points]
Chacarita Juniors	4-1	Barracas Central
Gimnasia y Esgrima LP	4-2	Estudiantil Porteño
Tigre			1-4	Independiente
San Isidro		1-6	Boca Juniors
Platense		0-5	Quilmes
Liberal Argentino	0-0	Sportivo Palermo
Estudiantes BA		2-1	Banfield
Porteño			0-1	Argentino del Sud
San Lorenzo		5-1	Atlanta
Vélez Sarsfield		1-1	Estudiantes LP
Racing Club		2-2	San Fernando
Sportivo Buenos Aires	1-0	Huracán
Argentino de Quilmes	3-2	Excursionistas
River Plate		0-0	Almagro
 
Round 12
[Jun 5]
Almagro			2-0	Sportivo Barracas
Excursionistas		0-1	River Plate
Huracán			1-0	Argentino de Quilmes
San Fernando		2-0	Sportivo Buenos Aires
Estudiantes LP		2-1	Racing Club
Argentino del Sud	0-3	San Lorenzo
Banfield		2-1	Porteño
Liberal Argentino	1-0	Estudiantes BA
Sportivo Palermo	0-1	Platense
Boca Juniors		4-0	Tigre
Independiente		1-0	Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantil Porteño	0-3	Chacarita Juniors
Barracas Central	1-1	Lanús
Ferro Carril Oeste	1-0	Talleres RE
Defensores de Belgrano	1-3	Argentinos Juniors
[Jun 16]
Quilmes			3-1	San Isidro
[Jan 1, 1928]
Atlanta			2-1	Vélez Sarsfield
 
Round 13
[Jun 12]
Sportivo Barracas	2-1	Defensores de Belgrano
Argentinos Juniors	1-2	Ferro Carril Oeste
Talleres RE		1-1	Barracas Central
Lanús			4-0	Estudiantil Porteño
Chacarita Juniors	2-1	Independiente
Gimnasia y Esgrima LP	0-2	Boca Juniors
Tigre			3-3	Quilmes
San Isidro		0-2	Sportivo Palermo
Platense		1-0	Estudiantes BA
Porteño			2-0	Liberal Argentino
San Lorenzo		3-1	Banfield
Vélez Sarsfield		3-2	Argentino del Sud
Racing Club		4-0	Atlanta
Sportivo Buenos Aires	2-1	Estudiantes LP
Argentino de Quilmes	2-1	San Fernando
River Plate		3-2	Huracán
Almagro			3-2	Excursionistas
 
Round 14
[Jun 19]
Excursionistas		1-3	Sportivo Barracas
Huracán			2-0	Almagro
San Fernando		1-0	River Plate
Estudiantes LP		6-3	Argentino de Quilmes
Atlanta			1-1	Sportivo Buenos Aires
Argentino del Sud	1-2	Racing Club
Banfield		3-0	Vélez Sarsfield
Liberal Argentino	2-2	San Lorenzo
Platense		2-1	Porteño
Estudiantes BA		2-2	San Isidro
Sportivo Palermo	3-0	Tigre
Quilmes			3-0	Gimnasia y Esgrima LP
Boca Juniors		3-0	Chacarita Juniors
Independiente		2-1	Lanús
Estudiantil Porteño	1-3	Talleres RE
Barracas Central	1-0	Argentinos Juniors
Ferro Carril Oeste	2-1	Defensores de Belgrano
 
 
Round 15
[Jun 26]
Sportivo Barracas	1-1	Ferro Carril Oeste
Defensores de Belgrano	0-0	Barracas Central
Argentinos Juniors	3-1 	Estudiantil Porteño
Talleres RE		0-2	Independiente
Lanús			2-1	Boca Juniors
Chacarita Juniors	3-3	Quilmes
Gimnasia y Esgrima LP	1-2	Sportivo Palermo
Tigre			1-0	Estudiantes BA
San Isidro		3-1	Porteño
San Lorenzo		3-0	Platense
Vélez Sarsfield		1-4	Liberal Argentino
Racing Club		2-1	Banfield
Sportivo Buenos Aires	5-1	Argentino del Sud
Argentino de Quilmes	2-2	Atlanta
River Plate		0-3	Estudiantes LP
Almagro			0-0	San Fernando
Excursionistas		1-0	Huracán
 
Round 16
[Jul 3]
Huracán			2-0	Sportivo Barracas
San Fernando		5-0	Excursionistas
Estudiantes LP		4-1	Almagro
Atlanta			0-1	River Plate
Argentino del Sud	2-1	Argentino de Quilmes
Banfield		1-1	Sportivo Buenos Aires
Liberal Argentino	0-1	Racing Club
Platense		2-0	Vélez Sarsfield
San Isidro		0-5	San Lorenzo
Porteño			0-1	Tigre
Estudiantes BA		0-0	Gimnasia y Esgrima LP
Sportivo Palermo	0-0	Chacarita Juniors
Quilmes			2-2	Lanús
Boca Juniors		2-1	Talleres RE
Independiente		5-3	Argentinos Juniors
Estudiantil Porteño	1-0	Defensores de Belgrano
Barracas Central	1-2	Ferro Carril Oeste
 
Round 17
[Jul 17]
Sportivo Barracas	3-2	Barracas Central
Ferro Carril Oeste	1-0	Estudiantil Porteño
Defensores de Belgrano	0-0	Independiente
Argentinos Juniors	1-0	Boca Juniors
Talleres RE		0-1	Quilmes
Lanús			3-0	Sportivo Palermo
Chacarita Juniors	1-1	Estudiantes BA
Gimnasia y Esgrima LP	5-1	Porteño
Tigre			2-4	San Lorenzo
Vélez Sarsfield		3-1	San Isidro
Racing Club		1-3	Platense
Sportivo Buenos Aires	2-1	Liberal Argentino
Argentino de Quilmes	1-1	Banfield
River Plate		4-0	Argentino del Sud
Almagro			2-0	Atlanta
Excursionistas		1-0	Estudiantes LP
Huracán			0-1	San Fernando	
 
Round 18
[Jul 24]
Sportivo Barracas	0-0	San Fernando
Atlanta   		3-1	Excursionistas   	     	[Suspended; not continued, Atlanta won points]
Argentino del Sud	1-2	Almagro
Banfield		1-2	River Plate
Liberal Argentino	1-1	Argentino de Quilmes
Platense		1-1	Sportivo Buenos Aires
San Isidro		0-1	Racing Club
Tigre			3-2	Vélez Sarsfield
Porteño			0-3	Chacarita Juniors
Estudiantes BA		0-1	Lanús
Sportivo Palermo	3-2	Talleres RE
Quilmes			3-1	Argentinos Juniors
Boca Juniors		1-0	Defensores de Belgrano
Independiente		0-1	Ferro Carril Oeste
Estudiantil Porteño	3-1	Barracas Central
[Dec 25]
Estudiantes LP   	2-1	Huracán			   	[Suspended; continued Jan 22, 1928]
[Jan 22, 1928]
Estudiantes LP   	5-1	Huracán
[Feb 5, 1928]
San Lorenzo		5-2	Gimnasia y Esgrima LP
 
Round 19
[Jul 31]
Estudiantil Porteño	0-1	Sportivo Barracas
Barracas Central	1-0	Independiente		    	[Suspended; continued Jan 8, 1928]
Argentinos Juniors	1-1	Sportivo Palermo
Talleres RE		2-1	Estudiantes BA
Lanús			4-0	Porteño
Chacarita Juniors	1-1	San Lorenzo
Gimnasia y Esgrima LP	2-2	Vélez Sarsfield
Racing Club		4-0	Tigre
Sportivo Buenos Aires	0-2	San Isidro
Argentino de Quilmes	2-1	Platense
River Plate		4-1	Liberal Argentino
Almagro			4-1	Banfield
Excursionistas		6-3	Argentino del Sud
Huracán			0-0	Atlanta
San Fernando		2-2	Estudiantes LP
[Dec 11]
Ferro Carril Oeste	0-3	Boca Juniors
[Jan 1, 1928]
Defensores de Belgrano	3-1	Quilmes
[Jan 8, 1928]
Barracas Central	1-0	Independiente

 
Round 20
[Aug 7]
Sportivo Barracas	1-1	Estudiantes LP
Atlanta			0-1	San Fernando
Argentino del Sud	2-2	Huracán
Banfield		4-1	Excursionistas
Liberal Argentino	3-1	Almagro
Platense		0-2	River Plate
San Isidro		0-1	Argentino de Quilmes
Tigre			0-1	Sportivo Buenos Aires
Gimnasia y Esgrima LP	1-1	Racing Club
Vélez Sarsfield		3-2	Chacarita Juniors
San Lorenzo		3-0	Lanús
Porteño			0-1	Talleres RE
Estudiantes BA		1-1	Argentinos Juniors
Sportivo Palermo	1-0	Defensores de Belgrano
Quilmes			0-1	Ferro Carril Oeste
Boca Juniors		4-0	Barracas Central
[Jan 22, 1928]
Independiente		4-3	Estudiantil Porteño

 
 
Round 21
[Aug 14]
Independiente		1-2	Sportivo Barracas
Estudiantil Porteño	1-1	Boca Juniors
Ferro Carril Oeste	3-0	Sportivo Palermo
Defensores de Belgrano	1-0	Estudiantes BA
Argentinos Juniors	4-0	Porteño
Talleres RE		0-0	San Lorenzo
Argentino de Quilmes	6-1	Tigre
River Plate		2-1	San Isidro
Almagro			1-1	Platense
Excursionistas		1-0	Liberal Argentino
Huracán			2-0	Banfield
San Fernando		2-0	Argentino del Sud
Estudiantes LP		0-1	Atlanta
[Dec 11]
Sportivo Buenos Aires	2-0	Gimnasia y Esgrima LP
[Dec 18]
Lanús			2-0	Vélez Sarsfield
[Dec 24]
Chacarita Juniors	3-4	Racing Club
[Dec 25]
Barracas Central	2-2	Quilmes
 
Round 22
[Aug 21]
Sportivo Barracas	3-0	Atlanta
Argentino del Sud	2-2	Estudiantes LP
Estudiantes LP		1-3	San Fernando
Liberal Argentino	1-3	Huracán
Platense		3-1	Excursionistas
San Isidro		1-1	Almagro
Tigre      	       wp-lp	River Plate		         [River Plate withdrew]
Gimnasia y Esgrima LP	0-1	Argentino de Quilmes
Chacarita Juniors	2-1	Sportivo Buenos Aires
Vélez Sarsfield		1-0	Talleres RE
San Lorenzo		2-0	Argentinos Juniors
Porteño			2-2	Defensores de Belgrano
Estudiantes BA		0-1	Ferro Carril Oeste
Sportivo Palermo	1-0	Barracas Central
Quilmes			3-1	Estudiantil Porteño
Boca Juniors		3-0	Independiente
[Dec 31]
Racing Club		3-1	Lanús
 
Round 23
[Sep 4]
Boca Juniors		4-3	Sportivo Barracas
Independiente		2-0	Quilmes
Estudiantil Porteño	1-2	Sportivo Palermo
Barracas Central	5-1	Estudiantes BA
Ferro Carril Oeste	6-4	Porteño
Defensores de Belgrano	1-3	San Lorenzo
Argentinos Juniors	2-4	Vélez Sarsfield
Talleres RE		1-5	Racing Club
Lanús			2-1	Sportivo Buenos Aires
River Plate		2-3	Gimnasia y Esgrima LP
Almagro			1-2	Tigre
Excursionistas		1-1	San Isidro
Huracán			1-1	Platense
San Fernando		2-2	Liberal Argentino
Estudiantes LP		2-1	Banfield
Atlanta			1-3	Argentino del Sud
[Dec 18]
Argentino de Quilmes	3-0	Chacarita Juniors
 
Round 24
[Sep 18]
Sportivo Barracas	5-1	Argentino del Sud
Banfield       	       wp-lp	Atlanta				[Atlanta withdrew]
Liberal Argentino	3-1	Estudiantes LP
Platense		2-1	San Fernando
San Isidro		1-2	Huracán
Tigre			2-0	Excursionistas
Gimnasia y Esgrima LP	1-1	Almagro
[Morgada]			[Pertini]
Chacarita Juniors	1-3	River Plate
Lanús			1-0	Argentino de Quilmes
Racing Club		1-0	Argentinos Juniors
Vélez Sarsfield		0-1	Defensores de Belgrano
San Lorenzo		3-2	Ferro Carril Oeste
Porteño			1-7	Barracas Central
Estudiantes BA		1-0	Estudiantil Porteño
Sportivo Palermo	1-0	Independiente
Quilmes			1-2	Boca Juniors
[Jan 29, 1928]
Sportivo Buenos Aires	0-2	Talleres RE
 
Round 25
[Sep 25]
Estudiantes LP		3-2	Platense
[Dec 8]
Quilmes			1-1	Sportivo Barracas
Independiente		1-1	Estudiantes BA
Estudiantil Porteño    wp-lp	Porteño				[Porteño withdrew]
Ferro Carril Oeste	1-0	Vélez Sarsfield
Defensores de Belgrano	0-1	Racing Club
Argentinos Juniors	1-1	Sportivo Buenos Aires
Talleres RE	       wp-lp	Argentino de Quilmes		[Argentina de Quilmes withdrew]
River Plate		2-1	Lanús
Excursionistas		3-0	Gimnasia y Esgrima LP
Huracán			2-0	Tigre
San Fernando		1-1	San Isidro
Argentino del Sud	0-0	Banfield
[Dec 24]
Atlanta			0-2	Liberal Argentino
Boca Juniors		2-1	Sportivo Palermo
[Jan 8, 1928] 
Almagro			1-1	Chacarita Juniors
[Feb 12, 1928]
Barracas Central	1-3	San Lorenzo

Round 26
[Oct 16]
Sportivo Barracas	1-2	Banfield
Liberal Argentino	2-0	Argentino del Sud
Platense		2-0	Atlanta
San Isidro		1-2	Estudiantes LP
Tigre			1-4	San Fernando
Chacarita Juniors	2-1	Excursionistas
Argentino de Quilmes	2-2	Argentinos Juniors
Sportivo Buenos Aires	2-1	Defensores de Belgrano
Racing Club		1-1	Ferro Carril Oeste
Vélez Sarsfield		1-2	Barracas Central
Porteño			2-3	Independiente
Estudiantes BA		0-1	Boca Juniors
Sportivo Palermo	0-0	Quilmes
Lanús		       wp-lp	Almagro		       		[Almagro withdrew]
[Dec 18]
Talleres RE		2-1	River Plate
San Lorenzo		2-0	Estudiantil Porteño
[Dec 31]
Gimnasia y Esgrima LP   0-4	Huracán			        [Suspended; not continued]

 
Round 27
[Oct 23]
Sportivo Palermo	0-2	Sportivo Barracas
Quilmes			2-1	Estudiantes BA
Boca Juniors		3-0	Porteño
Estudiantil Porteño	2-2	Vélez Sarsfield
Barracas Central	3-2	Racing Club
Ferro Carril Oeste	2-1	Sportivo Buenos Aires
Defensores de Belgrano	0-2	Argentino de Quilmes
Argentinos Juniors	1-1	River Plate
Excursionistas		1-2	Lanús
Huracán			3-1	Chacarita Juniors
San Fernando		2-1	Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes LP		4-0	Tigre
Argentino del Sud	2-2	Platense
Banfield		1-0	Liberal Argentino
[Dec 18]
Atlanta			0-0	San Isidro
[Dec 24]
Independiente		2-2	San Lorenzo
[Dec 25]
Almagro			2-0	Talleres RE
 
Round 28
[Oct 30]
Sportivo Barracas	2-1	Liberal Argentino
Platense		2-1	Banfield
San Isidro		2-4	Argentino del Sud
Tigre			3-1	Atlanta
Chacarita Juniors	1-1	San Fernando
Lanús			2-1	Huracán
Argentinos Juniors	1-1	Almagro
River Plate		2-0	Defensores de Belgrano
Argentino de Quilmes	1-2	Ferro Carril Oeste
Sportivo Buenos Aires	3-2	Barracas Central
Racing Club		3-1	Estudiantil Porteño
Vélez Sarsfield		0-1	Independiente
Porteño			1-2	Quilmes
Estudiantes BA		0-0	Sportivo Palermo
[Dec 18]
Gimnasia y Esgrima LP	0-3	Estudiantes LP
[Dec 31]
Talleres RE		1-1	Excursionistas
San Lorenzo		1-2	Boca Juniors
 
Round 29
[Nov 6]
Estudiantes BA		1-3	Sportivo Barracas
Boca Juniors		5-0	Vélez Sarsfield
Estudiantil Porteño	4-0	Sportivo Buenos Aires
Barracas Central	0-0	Argentino de Quilmes
Ferro Carril Oeste	2-4	River Plate
Defensores de Belgrano	2-1	Almagro
Excursionistas		1-3	Argentinos Juniors
Huracán			3-0	Talleres RE
San Fernando		1-1	Lanús
Estudiantes LP		3-2	Chacarita Juniors
Atlanta			1-0	Gimnasia y Esgrima LP
Argentino del Sud	2-1	Tigre
Banfield		6-0	San Isidro
Liberal Argentino	3-2	Platense
[Dec 18]
Independiente		7-4	Racing Club
[Jan 8, 1928]
Quilmes			3-2	San Lorenzo
[unknown] 
Sportivo Palermo	3-0	Porteño

 
Round 30
[Nov 13]
Sportivo Barracas	3-0	Platense
San Isidro		3-1	Liberal Argentino
Tigre			4-3	Banfield
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Argentino del Sud
Chacarita Juniors	2-0	Atlanta
Lanús			1-1	Estudiantes LP
Argentinos Juniors	0-0	Huracán
Defensores de Belgrano	1-3	Excursionistas
Almagro			0-2	Ferro Carril Oeste
River Plate		1-1	Barracas Central
Argentino de Quilmes	2-3	Estudiantil Porteño
Sportivo Buenos Aires	1-2	Independiente
Racing Club		1-2	Boca Juniors
Vélez Sarsfield		3-1	Quilmes
Porteño			1-1	Estudiantes BA
[Jan 15, 1928]
San Lorenzo		3-1	Sportivo Palermo
[Jan 22, 1928]
Talleres RE		2-0	San Fernando
 
Round 31
[Nov 20]
Ferro Carril Oeste	6-1	Excursionistas
[Dec 11]
Sportivo Palermo	2-1	Vélez Sarsfield
Quilmes			1-1	Racing Club
Estudiantil Porteño	2-4	River Plate
Barracas Central       wp-lp	Almagro				[Almagro withdrew]
Huracán			3-0	Defensores de Belgrano
San Fernando		1-0	Argentinos Juniors
Atlanta                lp-wp	Lanús				[Atlanta withdrew]
Argentino del Sud	1-1	Chacarita Juniors
Liberal Argentino	3-2	Tigre
Platense		2-0	San Isidro
Sportivo Barracas      wp-lp	Porteño				[Porteño withdrew]
[Dec 18]
Boca Juniors		2-0	Sportivo Buenos Aires
[Dec 25]
Banfield		2-0	Gimnasia y Esgrima LP
[Jan 1, 1928]
Independiente		3-0	Argentino de Quilmes
[Jan 15, 1928]
Estudiantes LP		2-2	Talleres RE
[Jan 22, 1928]
Estudiantes BA		0-3	San Lorenzo

Round 32
[Nov 26]
Argentino de Quilmes	1-4	Boca Juniors
[Nov 27]
Sportivo Barracas	7-0	San Isidro
Gimnasia y Esgrima LP	2-2	Liberal Argentino
Chacarita Juniors	2-2	Banfield
Talleres RE 	       wp-lp	Atlanta				[Atlanta withdrew]
Argentinos Juniors	0-0	Estudiantes LP
Defensores de Belgrano	2-2	San Fernando
Ferro Carril Oeste	1-3	Huracán
Almagro		       lp-wp    Estudiantil Porteño		[Almagro withdrew]
River Plate		0-2	Independiente
Sportivo Buenos Aires	4-2	Quilmes
Vélez Sarsfield		2-1	Estudiantes BA
San Lorenzo	       wp-lp	Porteño     			[Porteño withdrew]                        
[Dec 18]
Tigre			2-0	Platense
Excursionistas		2-2	Barracas Central
[Dec 25]
Lanús			3-0	Argentino del Sud
[Jan 8, 1928]
Racing Club		1-2	Sportivo Palermo
 
Round 33
[Dec 4]
Porteño			0-4	Vélez Sarsfield
Estudiantes BA		1-0	Racing Club
Sportivo Palermo	3-0	Sportivo Buenos Aires
Quilmes			2-3	Argentino de Quilmes
Boca Juniors		1-0	River Plate
Excursionistas   	1-1	Estudiantil Porteño	  	[Suspended; continued Feb 5, 1928]
Barracas Central	0-3	Huracán
San Fernando		2-2	Ferro Carril Oeste
Estudiantes LP		4-0	Defensores de Belgrano
Banfield		0-0	Lanús
Liberal Argentino	0-0	Chacarita Juniors
Platense		2-2	Gimnasia y Esgrima LP
San Isidro		2-2	Tigre
Atlanta		       lp-wp	Argentinos Juniors     		[Atlanta withdrew]	
[Jan 8, 1928]
Argentino del Sud	2-1	Talleres RE
[Jan 15, 1928]
Independiente		4-0	Almagro
[Jan 29, 1928]
San Lorenzo		3-0	Sportivo Barracas
[Feb 5, 1928]
Estudiantil Porteño	1-1	Excursionistas
 
 
 
Playoff against 31st. place:
 
[Apr 5, 1928]
Defensores de Belgrano	1-1	Tigre				[at Sportivo Barracas]
[Apr 8, 1928]
Defensores de Belgrano	1-0	Tigre				[at Sportivo Barracas]
 
 
 
.Note: Tigre not relegated.
 

Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. San Lorenzo 	             33  26   5   2   15  1  1  11  4  1   86 26  57  [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Boca Juniors                     33  25   6   2   14  3  0  11  3  2   79 22  56
 3. Lanús                            33  22   6   5   14  2  0   8  4  5   52 25  50
 4. Ferro Carril Oeste               33  19   9   5   10  3  3   9  6  2   58 36  47
 5. Huracán                          33  18   8   7   11  3  2   7  5  5   58 28  44
 6. Independiente                    33  20   4   9   13  2  2   7  2  7   65 39  44
 7. Racing Club                      33  18   5  10   10  2  4   8  3  6   66 42  41
 8. Sportivo Palermo                 33  17   7   9   10  3  4   7  4  5   50 34  41
 9. Sportivo Barracas                33  17   7   9    9  5  3   8  2  6   56 39  41
10. River Plate                      33  17   6  10    9  4  3   8  2  7   53 35  40
11. Estudiantes LP                   33  15  10   8   11  2  4   4  8  4   69 46  40
12. Quilmes                          33  16   7  10   10  3  4   6  4  6   62 48  39
13. Argentino de Quilmes             33  14   8  11    8  4  4   6  4  7   55 45  36
14. Platense                         33  14   8  11   11  2  4   3  6  7   40 46  36
15. Chacarita Juniors                33  11  13   9    6  7  3   5  6  6   57 48  35
16. San Fernando                     33  12  11  10    8  6  3   4  5  7   55 48  35
17. Banfield                         33  13   6  14   11  2  4   2  4 10   45 47  32
18. Argentinos Juniors               33  11  10  12    6  6  4   5  4  8   38 40  32
19. Barracas Central                 33  11   9  13    7  4  5   4  5  8   54 56  31
20. Sportivo Buenos Aires            33  13   5  15   11  0  5   2  5 10   46 50  31
21. Almagro                          33  11   8  14    7  4  5   4  4  9   38 34  30
22. Liberal Argentino                33   9   9  15    6  6  5   3  3 10   40 47  27
23. Talleres RE                      33  10   9  14    7  5  4   3  4 10   30 38  27
24. Vélez Sarsfield                  33  11   5  17    8  3  5   3  2 12   42 62  27
25. Gimnasia y Esgrima LP            33   8   9  16    6  5  5   2  4 11   40 57  25
26. Argentino del Sud                33   9   6  18    4  6  7   5  0 11   42 67  24
27. Estudiantil Porteño              33   9   5  19    5  5  7   4  0 12   43 62  23
28. Excursionistas                   33   8   6  19    7  3  6   1  3 13   40 69  22
29. Atlanta                          33   8   6  19    6  3  8   2  3 11   28 50  22
30. Defensores de Belgrano           33   8   5  20    4  4  8   4  1 12   30 51  21   [Playoff 31st place]
--------------------------------------------------------------------------------------
31. Tigre                            33   9   3  21    7  2  7   2  1 14   35 76  21   [Playoff 31st place]
32. San Isidro                       33   6   8  19    4  3 10   2  5  9   39 80  20   [not relegated]
33. Estudiantes BA                   33   5   9  19    4  5  8   1  4 11   22 51  19   [not relegated]
34. Porteño                          33   1   2  30    1  2 14   0  0 16   24 93   4   [not relegated]
    
 
Notes:
    
. Banfield 1-2 Talleres RE, later Talleres RE lost points and had 2 points deducted.
. Sportivo Almagro was renamed Almagro.
. The clubs founders of the Asociación Amateur would only relegate when they occupied for 
  second time one of the last four positions.
 
 
 

 
 
 
 

PRIMERA DIVISION B

 
No. Team                    GP   W   D   L   PT
------------------------------------------------
 1. El Porvenir		    34  27   4   3   58    [promoted to first division]
 2. Argentino de Banfield   34  20  10   4   50    [promoted to first division]
------------------------------------------------
 3. Temperley		    34  18   8   8   44
 4. Nueva Chicago           34  16   9   9   41
 5. All Boys                33  12  15   6   39
 6. Nacional                33  14   9  10   37
 7. Sportivo Dock Sud       34  14   9  11   37
 8. Colegiales              34  14   9  11   37
 9. San Martín              33  12   9  12   33
10. Sportivo Balcarce       33  11  11  11   33
11. Honor y Patria          34  10  10  14   30
12. Universal               34  10  10  14   30
13. Progresista             34  11   7  16   29
14. Alvear                  34  10   7  17   27
15. Del Plata               34  11   5  18   27
16. Palermo                 34   9   9  16   27
17. Sportsman               34   4   7  23   15
18. Boca Alumni             34   2   9  23   13 
 
 
 


1926.

1927 (2nd level).

1928.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources:  Newspaper: La Nación and La Prensa.

With thanks to Pablo Wally.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 29 Jun 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.