Argentina 1930

 

 

 

 

Asociación Amateurs Argentina de Football
Primera División 1930 

 
 
 
Table: 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors                     35  29   3   3 113  33   61  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Estudiantes LP                   35  27   2   6 113  39   56 
 3. River Plate                      35  22   8   5  66  29   52 
 4. San Lorenzo		             35  23   5   7  96  43   51 
 5. Talleres RE                      35  21   9   5  56  34   51 
 6. Racing Club                      35  22   5   8  82  30   49 
 7. Independiente                    35  18  11   6  71  41   47 
 8. Gimnasia y Esgrima LP            35  19   4  12  72  42   42 
 9. Chacarita Juniors                35  18   6  11  57  43   42 
10. Quilmes                          35  19   4  12  67  56   42 
11. Sportivo Buenos Aires            35  18   5  12  57  44   41 
12. Platense                         35  16   8  11  59  48   40 
13. Banfield                         35  19   2  14  68  62   40 
14. Huracán                          35  16   7  12  75  49   39 
15. Vélez Sarsfield                  35  13  10  12  45  49   36 
16. Sportivo Barracas                35  13   9  13  54  49   35 
17. Argentinos Juniors               35  12  11  12  46  43   35 
18. Ferro Carril Oeste               35  13   8  14  45  55   34 
19. San Fernando                     35  13   7  15  47  63   33 
20. Tigre                            35  12   8  15  58  52   32 
21. Estudiantil Porteño              35  13   6  16  66  67   32 
22. Estudiantes BA                   35  12   7  16  49  58   31 
23. Almagro                          35  11   8  16  36  47   30 
24. Atlanta                          35  10  10  15  43  63   30 
25. El Porvenir                      35  11   6  18  52  77   28 
26. Defensores de Belgrano           35  12   4  19  50  75   28 
27. Excursionistas                   35  11   6  18  32  56   28 
28. Lanús                            35   8  11  16  39  54   27 
29. Barracas Central                 35  10   7  18  40  64   27 
30. Argentino de Banfield            35   9   8  18  33  69   26 
31. Sportivo Palermo                 35   7  11  17  46  65   25 
32. Argentino de Quilmes             35   7  11  17  45  67   25 
33. Colegiales                       35   9   6  20  37  65   24 
34. San Isidro                       35   6  11  18  29  66   23 
-----------------------------------------------------------------
35. Honor y Patria                   35   4   6  25  30  91   14  [Relegated]
36. Argentino del Sud                35   1   2  32  14 100    4  [Relegated]
 
 
 
Round 1	
[Mar 23]
Barracas Central	0-3	Almagro
Gimnasia y Esgrima LP	4-0	Defensores de Belgrano
Vélez Sarsfield		2-3	Chacarita Juniors
Talleres RE		1-0	Argentino del Sud 
Estudiantes BA		0-3	Lanús
Sportivo Barracas	3-1	San Lorenzo
River Plate		0-0	San Fernando
Racing Club		5-2	Sportivo Palermo
Quilmes			0-2	Excursionistas
Argentinos Juniors	1-3	Independiente
El Porvenir		2-1	Ferro Carril Oeste
Honor y Patria		2-1	Banfield
Atlanta			3-2	Estudiantil Porteño
Platense		5-2	Estudiantes LP
Colegiales		0-1	Argentino de Banfield
[Apr 17]
San Isidro		0-0	Argentino de Quilmes
[May 29]
Huracán			0-2	Boca Juniors
[Jun 19]
Tigre			1-0	Sportivo Buenos Aires
 
Round 2	
[Mar 30]		
Colegiales		2-2	Barracas Central
Argentino de Banfield	2-0	Platense
Boca Juniors		2-1	Tigre
Sportivo Buenos Aires	1-0	Argentinos Juniors
Independiente		4-1	Quilmes
Excursionistas		0-2	San Isidro
Sportivo Palermo	1-2	River Plate
San Lorenzo		0-0	Estudiantes BA
Lanús			1-2	Talleres RE
Chacarita Juniors	1-0	Gimnasia y Esgrima LP
Defensores de Belgrano	3-1	Almagro
[Apr 17]
Estudiantes LP		4-1	Atlanta
Estudiantil Porteño	1-2	Honor y Patria
Banfield		1-2	El Porvenir
San Fernando		1-1	Sportivo Barracas
Argentino del Sud 	1-6	Vélez Sarsfield
[May 29]
Argentino de Quilmes	1-1	Racing Club
[Jun 19]
Ferro Carril Oeste	3-1	Huracán
 
Round 3	
[Apr 6]	
Barracas Central	3-1	Defensores de Belgrano
Almagro			0-1	Chacarita Juniors
Gimnasia y Esgrima LP	4-0	Argentino del Sud 
Vélez Sarsfield		1-0	Lanús
Talleres RE		2-2	San Lorenzo
Estudiantes BA		0-2	San Fernando
Sportivo Barracas	1-1	Sportivo Palermo
River Plate		1-0	Argentino de Quilmes
Racing Club		3-0	Excursionistas
San Isidro		0-3	Independiente
Quilmes			3-2	Sportivo Buenos Aires
Tigre			4-2	Ferro Carril Oeste
Huracán			6-0	Banfield
El Porvenir		0-3	Estudiantil Porteño
Honor y Patria		2-4	Estudiantes LP
Atlanta			1-1	Argentino de Banfield
Platense		2-1	Colegiales
[Nov 2]
Argentinos Juniors	1-1	Boca Juniors
 
Round 4	
[Apr 13]		
Platense		2-0	Barracas Central
Colegiales		1-1	Atlanta
Argentino de Banfield	1-1	Honor y Patria
Estudiantes LP		7-0	El Porvenir
Estudiantil Porteño	0-1	Huracán
Banfield		1-2	Tigre
Ferro Carril Oeste	2-0	Argentinos Juniors
Boca Juniors		3-4	Quilmes
Sportivo Buenos Aires	6-0	San Isidro
Independiente		3-1	Racing Club
Excursionistas		2-3	River Plate
Argentino de Quilmes	4-2	Sportivo Barracas
Sportivo Palermo	1-1	Estudiantes BA
San Fernando		0-4	Talleres RE
San Lorenzo		1-1	Vélez Sarsfield
Lanús			2-1	Gimnasia y Esgrima LP
Argentino del Sud 	2-3	Almagro
Chacarita Juniors	2-0	Defensores de Belgrano
 
Round 5	
[Apr 20]		
Barracas Central	1-0	Chacarita Juniors
Defensores de Belgrano	1-1	Argentino del Sud 
Almagro			0-0	Lanús
Gimnasia y Esgrima LP	3-1	San Lorenzo
Vélez Sarsfield		4-1	San Fernando
Talleres RE		2-1	Sportivo Palermo
Estudiantes BA		2-2	Argentino de Quilmes
Sportivo Barracas	0-1	Excursionistas
River Plate		1-1	Independiente
Racing Club		1-0	Sportivo Buenos Aires
San Isidro		0-4	Boca Juniors
Quilmes			4-1	Ferro Carril Oeste
Argentinos Juniors	3-2	Banfield
Tigre			3-1	Estudiantil Porteño
Huracán			1-3	Estudiantes LP
El Porvenir		1-0	Argentino de Banfield
Honor y Patria		0-0	Colegiales
Atlanta			1-3	Platense
 
Round 6	
[Apr 27]		
Platense		3-1	Honor y Patria
Argentino de Banfield	1-1	Huracán
Estudiantes LP		2-1	Tigre
Estudiantil Porteño	2-1	Argentinos Juniors
Banfield		1-3	Quilmes
Ferro Carril Oeste	3-0	San Isidro
Boca Juniors		0-0	Racing Club
Sportivo Palermo	3-3	Vélez Sarsfield
San Fernando		2-1	Gimnasia y Esgrima LP
[May 29]
Atlanta			0-2	Barracas Central
Colegiales		3-1	El Porvenir
Sportivo Buenos Aires	1-4	River Plate
Independiente		0-0	Sportivo Barracas
Excursionistas		2-1	Estudiantes BA
San Lorenzo		2-0	Almagro
Lanús			4-2	Defensores de Belgrano
Argentino del Sud       1-3	Chacarita Juniors
[Róscolo]			[Benavídez(2), Stochetti] 
[Jun 19]
Argentino de Quilmes	1-2	Talleres RE
             
 
Round 7
[May 4]			
Barracas Central	5-1	Argentino del Sud 
Chacarita Juniors	3-1	Lanús
Defensores de Belgrano	0-1	San Lorenzo
Almagro			3-2	San Fernando
Gimnasia y Esgrima LP	4-1	Sportivo Palermo
Vélez Sarsfield		2-1	Argentino de Quilmes
Talleres RE		1-0	Excursionistas
Estudiantes BA		1-1	Independiente
Sportivo Barracas	2-1	Sportivo Buenos Aires
River Plate		3-2	Boca Juniors
Racing Club		7-2	Ferro Carril Oeste
San Isidro		3-0	Banfield
Quilmes			2-1	Estudiantil Porteño
Argentinos Juniors	1-1	Estudiantes LP
Tigre			4-0	Argentino de Banfield
Huracán			2-1	Colegiales
El Porvenir		1-4	Platense
Honor y Patria		1-2	Atlanta
 
Round 8
[May 18]			
Honor y Patria		2-2	Barracas Central
Atlanta			1-2	El Porvenir
Platense		2-2	Huracán
Colegiales		1-0	Tigre
Argentino de Banfield	1-1	Argentinos Juniors
Estudiantes LP		3-1	Quilmes
Estudiantil Porteño	5-3	San Isidro
Banfield		1-0	Racing Club
Ferro Carril Oeste	1-0	River Plate
Boca Juniors		2-1	Sportivo Barracas
Sportivo Buenos Aires	2-1	Estudiantes BA
Independiente		4-1	Talleres RE
Excursionistas		0-2	Vélez Sarsfield
Argentino de Quilmes	2-1	Gimnasia y Esgrima LP       	[Suspended in 61'; not continued]
Sportivo Palermo	3-0	Almagro
San Fernando		3-0	Defensores de Belgrano
San Lorenzo		0-0	Chacarita Juniors
Lanús			6-0	Argentino del Sud 
 
Round 9
[Jun 1]			
Almagro			4-3	Argentino de Quilmes
Gimnasia y Esgrima LP	0-0	Excursionistas
Vélez Sarsfield		0-0	Independiente
Estudiantes BA		1-3	Boca Juniors
San Isidro		2-1	Estudiantes LP
Argentinos Juniors	4-1	Colegiales
Tigre			2-2	Platense
Huracán			6-0	Atlanta
[Jun 19]
Barracas Central	1-2	Lanús
Argentino del Sud 	1-6	San Lorenzo
Chacarita Juniors	0-2	San Fernando
Defensores de Belgrano	1-1	Sportivo Palermo
River Plate		1-0	Banfield
Racing Club		3-1	Estudiantil Porteño
Quilmes			3-0	Argentino de Banfield
El Porvenir		4-0	Honor y Patria
[Dec 28]
Talleres RE		2-3	Sportivo Buenos Aires
[Jan 6, 1931]
Sportivo Barracas	1-2	Ferro Carril Oeste
 
Round 10
[Jun 8]		
Honor y Patria		1-2	Huracán
Atlanta			0-4	Tigre
Platense		3-0	Argentinos Juniors
Colegiales		2-3	Quilmes
Argentino de Banfield	1-1	San Isidro
Estudiantes LP		0-1	Racing Club
Estudiantil Porteño	1-1	River Plate
Banfield		3-1	Sportivo Barracas
Ferro Carril Oeste	3-2	Estudiantes BA
Boca Juniors		2-0	Talleres RE
Sportivo Buenos Aires	0-1	Vélez Sarsfield
Independiente		2-2	Gimnasia y Esgrima LP
Sportivo Palermo	1-1	Chacarita Juniors               [Suspended; not continued, Chacarita Juniors won points]
San Fernando		3-1	Argentino del Sud 
San Lorenzo		5-1	Lanús
[Jun 19]
Excursionistas		0-0	Almagro
[Nov 2]
El Porvenir		3-0	Barracas Central
Argentino de Quilmes	0-3	Defensores de Belgrano
 
Round 11
[Jun 15]
Barracas Central	0-3	San Lorenzo
Lanús			2-2	San Fernando
Argentino del Sud 	0-2	Sportivo Palermo
Defensores de Belgrano	0-1	Excursionistas
Almagro			0-1	Independiente
Gimnasia y Esgrima LP	3-0	Sportivo Buenos Aires
Vélez Sarsfield		1-3	Boca Juniors
Talleres RE		1-0	Ferro Carril Oeste
Estudiantes BA		0-1	Banfield
River Plate		0-2	Estudiantes LP
Racing Club		2-0	Argentino de Banfield
San Isidro		0-0	Colegiales
Quilmes			4-0	Platense
Argentinos Juniors	3-0	Atlanta
Tigre			1-1	Honor y Patria
Huracán			3-1	El Porvenir
[Nov 2]
Sportivo Barracas	1-4	Estudiantil Porteño
[Apr 5, 1931]
Chacarita Juniors	5-1	Argentino de Quilmes
 
Round 12
[Jun 22]		
Huracán			5-1	Barracas Central
El Porvenir		1-1	Tigre
Honor y Patria		0-1	Argentinos Juniors
Atlanta			4-1	Quilmes
Platense		2-0	San Isidro
Colegiales		1-2	Racing Club
Argentino de Banfield	1-2	River Plate
Estudiantes LP		5-2	Sportivo Barracas
Estudiantil Porteño	5-2	Estudiantes BA
Banfield		0-2	Talleres RE
Ferro Carril Oeste	0-0	Vélez Sarsfield
Boca Juniors		6-1	Gimnasia y Esgrima LP
Sportivo Buenos Aires	1-0	Almagro
Independiente		2-3	Defensores de Belgrano
Excursionistas		1-3	Chacarita Juniors
Argentino de Quilmes	1-1	Argentino del Sud 
Sportivo Palermo	0-0	Lanús
San Fernando		1-2	San Lorenzo
 
Round 13
[Jun 29]		
Barracas Central	2-3	San Fernando
San Lorenzo		4-0	Sportivo Palermo
Lanús			0-0	Argentino de Quilmes
Chacarita Juniors	0-3	Independiente
Defensores de Belgrano	1-2	Sportivo Buenos Aires
Almagro			1-3	Boca Juniors
Gimnasia y Esgrima LP	0-1	Ferro Carril Oeste
Vélez Sarsfield		4-0	Banfield
Talleres RE		2-1	Estudiantil Porteño
Estudiantes BA		4-1	Estudiantes LP
Sportivo Barracas	1-2	Argentino de Banfield
River Plate		4-0	Colegiales
Racing Club		3-2	Platense
San Isidro		1-1	Atlanta
Quilmes			6-0	Honor y Patria
Argentinos Juniors	2-1	El Porvenir
Tigre			1-2	Huracán
[Nov 2]
Argentino del Sud 	0-2	Excursionistas
 
Round 14
[Aug 17]		
Tigre			1-1	Barracas Central
Huracán			1-0	Argentinos Juniors
El Porvenir		2-2	Quilmes
Honor y Patria		1-1	San Isidro
Atlanta			0-0	Racing Club
Platense		1-2	River Plate
Colegiales		2-1	Sportivo Barracas
Argentino de Banfield	1-2	Estudiantes BA
Estudiantes LP		3-0	Talleres RE
Estudiantil Porteño	3-1	Vélez Sarsfield
Banfield		3-3	Gimnasia y Esgrima LP
Ferro Carril Oeste	0-1	Almagro
Boca Juniors		8-0	Defensores de Belgrano
Sportivo Buenos Aires	1-2	Chacarita Juniors
Independiente		2-0	Argentino del Sud 
Excursionistas		1-0	Lanús
Argentino de Quilmes	1-5	San Lorenzo
Sportivo Palermo	1-3	San Fernando
 
Round 15
[Aug 24]	
Barracas Central	1-1	Sportivo Palermo
San Fernando		3-2	Argentino de Quilmes
San Lorenzo		5-1	Excursionistas
Lanús			0-6	Independiente
Argentino del Sud 	0-0	Sportivo Buenos Aires          [Suspended in 10', not continued, Argentino del Sud lost points]
Chacarita Juniors	2-3	Boca Juniors
Defensores de Belgrano	0-1	Ferro Carril Oeste
Almagro			0-1	Banfield
Gimnasia y Esgrima LP	0-1	Estudiantil Porteño
Vélez Sarsfield		2-3	Estudiantes LP
Talleres RE		2-1	Argentino de Banfield
Estudiantes BA		1-0	Colegiales
Sportivo Barracas	0-0	Platense
River Plate		3-3	Atlanta
Racing Club		4-1	Honor y Patria
San Isidro		0-0	El Porvenir
Quilmes			2-1	Huracán
Argentinos Juniors	1-1	Tigre
 
Round 16
[Sep 14]			
Argentinos Juniors	2-1	Barracas Central
Tigre			1-2	Quilmes
Huracán			5-0	San Isidro
El Porvenir		1-3	Racing Club
Honor y Patria		0-5	River Plate
Atlanta			1-1	Sportivo Barracas
Platense		3-1	Estudiantes BA
Colegiales		0-0	Talleres RE
Argentino de Banfield	1-1	Vélez Sarsfield
Estudiantes LP		4-1	Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantil Porteño	2-2	Almagro
Banfield		4-1	Defensores de Belgrano
Ferro Carril Oeste	1-1	Chacarita Juniors
Boca Juniors		5-0	Argentino del Sud 
Sportivo Buenos Aires	2-0	Lanús
Independiente		2-4	San Lorenzo
Excursionistas		1-1	San Fernando
Argentino de Quilmes	2-1	Sportivo Palermo
 
Round 17
[Sep 21]		
Barracas Central	1-0	Argentino de Quilmes
Sportivo Palermo	4-0	Excursionistas
San Fernando		3-2	Independiente
San Lorenzo		2-5	Sportivo Buenos Aires
Lanús			0-2	Boca Juniors
Argentino del Sud 	0-1	Ferro Carril Oeste
Chacarita Juniors	2-3	Banfield
Defensores de Belgrano	2-3	Estudiantil Porteño
Almagro			1-2	Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP	7-0	Argentino de Banfield
Vélez Sarsfield		2-1	Colegiales
Talleres RE		1-0	Platense
Estudiantes BA		1-0	Atlanta                       	[Suspended; not continued]
Sportivo Barracas	4-0	Honor y Patria
River Plate		3-2	El Porvenir
Racing Club		2-1	Huracán
San Isidro		0-0	Tigre
Quilmes			1-0	Argentinos Juniors
 
Round 18
[Sep 28]			
Quilmes			4-1	Barracas Central
Argentinos Juniors	4-1	San Isidro
Tigre			3-0	Racing Club
Huracán			1-2	River Plate
El Porvenir		1-5	Sportivo Barracas
Honor y Patria		0-1	Estudiantes BA
Platense		0-0	Vélez Sarsfield
Colegiales		2-1	Gimnasia y Esgrima LP
Argentino de Banfield	0-0	Almagro
Estudiantes LP		6-1	Defensores de Belgrano
Estudiantil Porteño	1-3	Chacarita Juniors
Banfield		4-1	Argentino del Sud 
Ferro Carril Oeste	1-1	Lanús
Boca Juniors		2-0	San Lorenzo
Sportivo Buenos Aires	2-0	San Fernando
Independiente		3-1	Sportivo Palermo
Excursionistas		0-2	Argentino de Quilmes
[Nov 2]
Atlanta			0-2	Talleres RE
 
Round 19
[Oct 5]		
Barracas Central	3-0	Excursionistas
Argentino de Quilmes	1-1	Independiente
Sportivo Palermo	1-1	Sportivo Buenos Aires
San Fernando		0-6	Boca Juniors
San Lorenzo		2-3	Ferro Carril Oeste
Lanús			2-3	Banfield
Argentino del Sud 	3-2	Estudiantil Porteño
Chacarita Juniors	0-2	Estudiantes LP
Defensores de Belgrano	0-2	Argentino de Banfield
Almagro			3-1	Colegiales
Gimnasia y Esgrima LP	3-1	Platense
Vélez Sarsfield		1-0	Atlanta
Talleres RE		2-0	Honor y Patria
Estudiantes BA		4-1	El Porvenir
Sportivo Barracas	2-3	Huracán
River Plate		4-2	Tigre
Racing Club		0-0	Argentinos Juniors
San Isidro		0-2	Quilmes
 
Round 20
[Oct 12]		
San Isidro		0-0	Barracas Central
Quilmes			1-4	Racing Club
Argentinos Juniors	1-1	River Plate
Tigre			2-3	Sportivo Barracas
Huracán			6-0	Estudiantes BA
El Porvenir		0-0	Talleres RE
Honor y Patria		0-1	Vélez Sarsfield
Atlanta			1-3	Gimnasia y Esgrima LP
Platense		0-0	Almagro
Colegiales		0-0	Defensores de Belgrano
Argentino de Banfield	1-2	Chacarita Juniors
Estudiantes LP		6-0	Argentino del Sud 
Estudiantil Porteño	2-1	Lanús
Banfield		3-2	San Lorenzo
Ferro Carril Oeste	2-1	San Fernando
Boca Juniors		2-0	Sportivo Palermo
Sportivo Buenos Aires	1-1	Argentino de Quilmes
Independiente		2-1	Excursionistas
 
Round 21
[Oct 19]			
Barracas Central	1-0	Independiente                   [Suspended; not continued]
Excursionistas		0-1	Sportivo Buenos Aires           [Suspended; not continued]
Argentino de Quilmes	0-2	Boca Juniors
Sportivo Palermo	2-2	Ferro Carril Oeste
San Fernando		1-2	Banfield
San Lorenzo		3-1	Estudiantil Porteño             [Suspended; not continued]
Lanús			0-3	Estudiantes LP
Argentino del Sud 	0-1	Argentino de Banfield
Chacarita Juniors	3-0	Colegiales
Defensores de Belgrano	1-2	Platense
Almagro			1-4	Atlanta
Gimnasia y Esgrima LP	5-1	Honor y Patria
Vélez Sarsfield		2-1	El Porvenir
Talleres RE		2-2	Huracán
Estudiantes BA		2-3	Tigre
Sportivo Barracas	1-0	Argentinos Juniors
River Plate		4-1	Quilmes
Racing Club		6-1	San Isidro
 
Round 22
[Oct 26]		
Racing Club		4-1	Barracas Central
San Isidro		1-2	River Plate
Quilmes			0-0	Sportivo Barracas
Argentinos Juniors	1-1	Estudiantes BA
Tigre			0-0	Talleres RE
Huracán			1-1	Vélez Sarsfield
El Porvenir		1-2	Gimnasia y Esgrima LP
Honor y Patria		1-3	Almagro
Atlanta			2-2	Defensores de Belgrano
Platense		2-2	Chacarita Juniors
Colegiales		1-0	Argentino del Sud 
Argentino de Banfield	2-1	Lanús
Estudiantes LP		2-1	San Lorenzo
Estudiantil Porteño	0-1	San Fernando
Banfield		3-1	Sportivo Palermo
Ferro Carril Oeste	1-1	Argentino de Quilmes
Boca Juniors		2-1	Excursionistas
Sportivo Buenos Aires	1-1	Independiente
 
Round 23
[Nov 9]			
Barracas Central	0-3	Sportivo Buenos Aires
Independiente		3-1	Boca Juniors
Excursionistas		1-1	Ferro Carril Oeste            	[Excursionistas won points]
Argentino de Quilmes	1-4	Banfield
Sportivo Palermo	0-3	Estudiantil Porteño
San Fernando		1-4	Estudiantes LP
San Lorenzo		7-0	Argentino de Banfield
Lanús			3-1	Colegiales
Argentino del Sud 	0-2	Platense
Chacarita Juniors	0-1	Atlanta
Defensores de Belgrano	3-0	Honor y Patria
Almagro			2-0	El Porvenir
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Huracán
Vélez Sarsfield		1-0	Tigre
Talleres RE		1-1	Argentinos Juniors
Estudiantes BA		6-2	Quilmes
Sportivo Barracas	2-1	San Isidro
River Plate		1-0	Racing Club
 
Round 24
[Nov 16]
River Plate		1-0	Barracas Central
Racing Club		1-0	Sportivo Barracas
San Isidro		0-0	Estudiantes BA
Quilmes			4-0	Talleres RE
Argentinos Juniors	1-3	Vélez Sarsfield
Tigre			1-3	Gimnasia y Esgrima LP
Huracán			2-0	Almagro
El Porvenir		2-4	Defensores de Belgrano
Honor y Patria		2-1	Chacarita Juniors
Atlanta			2-0	Argentino del Sud 
Platense		3-0	Lanús
Colegiales		0-3	San Lorenzo
Argentino de Banfield	4-1	San Fernando
Estudiantes LP		5-1	Sportivo Palermo
Estudiantil Porteño	4-2	Argentino de Quilmes
Banfield		2-0	Excursionistas
Ferro Carril Oeste	2-2	Independiente
Boca Juniors		2-0	Sportivo Buenos Aires
 
Round 25
[Nov 23]			
Barracas Central	0-2	Boca Juniors
Sportivo Buenos Aires	2-1	Ferro Carril Oeste
Independiente		0-3	Banfield
Excursionistas		2-1	Estudiantil Porteño
Argentino de Quilmes	1-1	Estudiantes LP
Sportivo Palermo	0-2	Argentino de Banfield
San Fernando		1-0	Colegiales
San Lorenzo		3-1	Platense
Lanús			1-2	Atlanta
Argentino del Sud 	1-2	Honor y Patria
Chacarita Juniors	3-2	El Porvenir
Defensores de Belgrano	2-1	Huracán
Almagro			1-2	Tigre
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Argentinos Juniors
Vélez Sarsfield		0-1	Quilmes
Talleres RE		5-1	San Isidro
Estudiantes BA		2-0	Racing Club
Sportivo Barracas	0-1	River Plate
 
Round 26
[Nov 30]			
Sportivo Barracas	5-1	Barracas Central
River Plate		2-0	Estudiantes BA
Racing Club	       lp-wp	Talleres RE                  	[Racing Club withdrew]
San Isidro		3-0	Vélez Sarsfield
Quilmes			0-1	Gimnasia y Esgrima LP
Argentinos Juniors	2-1	Almagro
Tigre			0-1	Defensores de Belgrano
Huracán			1-4	Chacarita Juniors
El Porvenir		1-0	Argentino del Sud 
Honor y Patria		0-2	Lanús
Atlanta			1-3	San Lorenzo
Platense		2-1	San Fernando
Colegiales		2-1	Sportivo Palermo
Argentino de Banfield	1-1	Argentino de Quilmes
Estudiantes LP		6-0	Excursionistas			[Suspended in 45'; not continued]
Estudiantil Porteño	2-2	Independiente
Banfield		0-0	Sportivo Buenos Aires
Ferro Carril Oeste	0-4	Boca Juniors
 
Round 27
[Nov 2]
Vélez Sarsfield		1-3	Racing Club
[Dec 6]
Talleres RE	        1-0	River Plate                    
[Dec 7]			
Boca Juniors		6-1	Banfield
Sportivo Buenos Aires	0-2	Estudiantil Porteño
Independiente		3-2	Estudiantes LP
Excursionistas		3-1	Argentino de Banfield
Argentino de Quilmes	1-0	Colegiales
Sportivo Palermo	0-0	Platense
Barracas Central	0-1	Ferro Carril Oeste		[Suspended in 45'; continued in Apr 5, 1931]		
San Fernando		1-1	Atlanta
San Lorenzo		4-1	Honor y Patria
Lanús			1-1	El Porvenir
Argentino del Sud 	0-4	Huracán
Chacarita Juniors	2-0	Tigre
Defensores de Belgrano	3-2	Argentinos Juniors
Almagro			1-0	Quilmes
Gimnasia y Esgrima LP	4-0	San Isidro
Estudiantes BA		0-2	Sportivo Barracas
[Apr 5, 1931]
Barracas Central	2-1	Ferro Carril Oeste
 
 
Round 28
[Dec 14]			
Estudiantes BA		4-1	Barracas Central
Sportivo Barracas	2-2	Talleres RE
River Plate		3-0	Vélez Sarsfield
Racing Club		2-0	Gimnasia y Esgrima LP
San Isidro		0-0	Almagro
Tigre			5-0	Argentino del Sud 
Huracán			1-1	Lanús
Atlanta			2-1	Sportivo Palermo
Platense		1-1	Argentino de Quilmes
Colegiales		3-2	Excursionistas
Estudiantes LP		4-0	Sportivo Buenos Aires		[Suspended in 75'; not continued]
Quilmes			0-0	Defensores de Belgrano		[Suspended in 42'; played again in Dec 28]
Argentinos Juniors	1-1	Chacarita Juniors		[Suspended in 45'; played again in Dec 28]	
El Porvenir		2-2	San Lorenzo			[Suspended in 55'; played again in Dec 28]
Argentino de Banfield	0-1	Independiente			[Suspended in 45'; continued in Dec 28]
Estudiantil Porteño	2-1	Boca Juniors			[Suspended in 45'; continued in Dec 28]
Banfield		2-0	Ferro Carril Oeste		[Suspended in 45'; continued in Dec 28]
[Dec 28]
Quilmes			2-0	Defensores de Belgrano		[played again]
Argentinos Juniors	1-0	Chacarita Juniors		[played again]
El Porvenir		0-5	San Lorenzo			[played again]
Argentino de Banfield	0-2	Independiente
Estudiantil Porteño	3-3	Boca Juniors
Banfield		3-1	Ferro Carril Oeste
Honor y Patria		3-4	San Fernando                   
 
 
Round 29
[Dec 21] 			
Barracas Central	2-1	Banfield
Ferro Carril Oeste	1-1	Estudiantil Porteño
Boca Juniors		2-1	Estudiantes LP			[Suspended in 85'; not continued]
Sportivo Buenos Aires	2-1	Argentino de Banfield
Independiente		4-1	Colegiales
Excursionistas		2-1	Platense
Sportivo Palermo	2-0	Honor y Patria
San Fernando		0-2	El Porvenir
San Lorenzo		3-1	Huracán
Lanús			2-0	Tigre
Argentino del Sud 	0-3	Argentinos Juniors
Chacarita Juniors	5-1	Quilmes
Defensores de Belgrano	2-1	San Isidro			[Suspended in 75'; not continued]
Almagro			1-1	Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	River Plate
Vélez Sarsfield		1-1	Sportivo Barracas
Talleres RE		3-1	Estudiantes BA
Argentino de Quilmes	2-3	Atlanta
[Maceda, Cacciopoli]		[Delgado, Ordóñez, Iglesias]
 
Round 30
[Nov 2]
Tigre			1-4	San Lorenzo
[Jan 3, 1931]
Huracán			3-3	San Fernando			 [Suspended in 60' or 75', two versions][Huracán won points] 
[Jan 6, 1931]
Argentino de Banfield	1-3	Boca Juniors
[Mar 1, 1931]		
Talleres RE		4-1	Barracas Central
Estudiantes BA		2-0	Vélez Sarsfield
Sportivo Barracas	2-1	Gimnasia y Esgrima LP
River Plate		2-0	Almagro
Racing Club		7-0	Defensores de Belgrano
San Isidro		1-2	Chacarita Juniors
Quilmes			3-0	Argentino del Sud 
Argentinos Juniors	1-0	Lanús
El Porvenir		4-3	Sportivo Palermo
Honor y Patria		1-2	Argentino de Quilmes
Atlanta			0-0	Excursionistas
Platense		3-1	Independiente
Colegiales		1-3	Sportivo Buenos Aires
Estudiantes LP		5-1	Ferro Carril Oeste
Estudiantil Porteño	1-3	Banfield
 
Round 31
[Jan 6, 1931]
Independiente		1-0	Atlanta
[Mar 8, 1931]
Barracas Central	1-1	Estudiantil Porteño
Banfield		1-3	Estudiantes LP
Ferro Carril Oeste	3-0	Argentino de Banfield
Boca Juniors		4-0	Colegiales
Sportivo Buenos Aires	1-0	Platense
Excursionistas		1-1	Honor y Patria
Argentino de Quilmes	2-3	El Porvenir
Sportivo Palermo	3-2	Huracán
San Fernando		0-4	Tigre
San Lorenzo		1-0	Argentinos Juniors
Lanús			0-0	Quilmes
Argentino del Sud 	0-1	San Isidro
Chacarita Juniors	0-3	Racing Club
Defensores de Belgrano	2-1	River Plate
Almagro			2-0	Sportivo Barracas
Vélez Sarsfield		0-3	Talleres RE
[Apr 5, 1931]	
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Estudiantes BA
 
 
Round 32
[Mar 15, 1931]			
Vélez Sarsfield		0-0	Barracas Central
Talleres RE		1-1	Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes BA		3-1	Almagro
Sportivo Barracas	4-3	Defensores de Belgrano
River Plate		0-0	Chacarita Juniors
Racing Club		7-0	Argentino del Sud 
San Isidro		2-2	Lanús
Quilmes			1-4	San Lorenzo
Argentinos Juniors	1-1	San Fernando
Tigre			2-2	Sportivo Palermo
Huracán			5-1	Argentino de Quilmes
El Porvenir		4-1	Excursionistas
Honor y Patria		1-2	Independiente
Atlanta			2-1	Sportivo Buenos Aires
Platense		2-5	Boca Juniors
Colegiales		3-1	Ferro Carril Oeste
Argentino de Banfield	1-5	Banfield
Estudiantes LP		5-1	Estudiantil Porteño
 
Round 33
[Mar 22, 1931]		
Barracas Central	0-1	Estudiantes LP
Estudiantil Porteño	1-2	Argentino de Banfield
Banfield		3-1	Colegiales
Ferro Carril Oeste	1-2	Platense
Boca Juniors		4-1	Atlanta
Sportivo Buenos Aires	6-1	Honor y Patria
Independiente		1-1	El Porvenir
Excursionistas		3-0	Huracán
Argentino de Quilmes	4-2	Tigre
Sportivo Palermo	3-3	Argentinos Juniors
San Fernando		2-2	Quilmes
San Lorenzo		2-1	San Isidro
Lanús			0-4	Racing Club
Argentino del Sud 	0-5	River Plate
Chacarita Juniors	0-3	Sportivo Barracas
Defensores de Belgrano	3-1	Estudiantes BA
Almagro			1-3	Talleres RE
Gimnasia y Esgrima LP	4-1	Vélez Sarsfield
 
Round 34
[Mar 29, 1931]		
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Barracas Central
Vélez Sarsfield		0-0	Almagro
Talleres RE		1-0	Defensores de Belgrano
Estudiantes BA		1-1	Chacarita Juniors
Sportivo Barracas      wp-lp	Argentino del Sud             	[Argentino del Sud withdrew]
River Plate		0-0	Lanús
Racing Club		2-3	San Lorenzo
San Isidro		2-0	San Fernando
Quilmes			0-1	Sportivo Palermo
Argentinos Juniors	2-1	Argentino de Quilmes
Tigre			2-1	Excursionistas
Huracán			1-1	Independiente
El Porvenir		2-5	Sportivo Buenos Aires
Honor y Patria		1-9	Boca Juniors
Atlanta			0-0	Ferro Carril Oeste
Platense		2-1	Banfield
Colegiales		5-1	Estudiantil Porteño
Argentino de Banfield	1-5	Estudiantes LP
 
Round 35
[Nov 2]	
Sportivo Buenos Aires	2-2	Huracán
[Apr 5]	
Boca Juniors		3-2	El Porvenir
[Apr 12]
Barracas Central	3-0	Argentino de Banfield
Estudiantes LP		5-0	Colegiales
Estudiantil Porteño	3-1	Platense
Banfield		4-2	Atlanta
Ferro Carril Oeste     wp-lp	Honor y Patria                	[Honor y Patria withdrew]
Independiente		3-1	Tigre
Excursionistas		1-1	Argentinos Juniors
Argentino de Quilmes	0-1	Quilmes
Sportivo Palermo	1-0	San Isidro
San Fernando	       wp-lp	Racing Club                   	[Racing Club withdrew]
San Lorenzo		2-2	River Plate
Lanús			0-0	Sportivo Barracas
Argentino del Sud      lp-wp	Estudiantes BA          	[Argentino del Sud withdrew]
Chacarita Juniors	1-1	Talleres RE
Defensores de Belgrano	5-0	Vélez Sarsfield
Almagro		       wp-lp	Gimnasia y Esgrima LP       	[Gimnasia y Esgrima LP withdrew]
 
 
 
Table: 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors                     35  29   3   3 113  33   61  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Estudiantes LP                   35  27   2   6 113  39   56 
 3. River Plate                      35  22   8   5  66  29   52 
 4. San Lorenzo		             35  23   5   7  96  43   51 
 5. Talleres RE                      35  21   9   5  56  34   51 
 6. Racing Club                      35  22   5   8  82  30   49 
 7. Independiente                    35  18  11   6  71  41   47 
 8. Gimnasia y Esgrima LP            35  19   4  12  72  42   42 
 9. Chacarita Juniors                35  18   6  11  57  43   42 
10. Quilmes                          35  19   4  12  67  56   42 
11. Sportivo Buenos Aires            35  18   5  12  57  44   41 
12. Platense                         35  16   8  11  59  48   40 
13. Banfield                         35  19   2  14  68  62   40 
14. Huracán                          35  16   7  12  75  49   39 
15. Vélez Sarsfield                  35  13  10  12  45  49   36 
16. Sportivo Barracas                35  13   9  13  54  49   35 
17. Argentinos Juniors               35  12  11  12  46  43   35 
18. Ferro Carril Oeste               35  13   8  14  45  55   34 
19. San Fernando                     35  13   7  15  47  63   33 
20. Tigre                            35  12   8  15  58  52   32 
21. Estudiantil Porteño              35  13   6  16  66  67   32 
22. Estudiantes BA             	     35  12   7  16  49  58   31 
23. Almagro                          35  11   8  16  36  47   30 
24. Atlanta                          35  10  10  15  43  63   30 
25. El Porvenir                      35  11   6  18  52  77   28 
26. Defensores de Belgrano           35  12   4  19  50  75   28 
27. Excursionistas                   35  11   6  18  32  56   28 
28. Lanús                            35   8  11  16  39  54   27 
29. Barracas Central                 35  10   7  18  40  64   27 
30. Argentino de Banfield            35   9   8  18  33  69   26 
31. Sportivo Palermo                 35   7  11  17  46  65   25 
32. Argentino de Quilmes             35   7  11  17  45  67   25 
33. Colegiales                       35   9   6  20  37  65   24 
34. San Isidro                       35   6  11  18  29  66   23 
-----------------------------------------------------------------
35. Honor y Patria                   35   4   6  25  30  91   14  [Relegated]
36. Argentino del Sud                35   1   2  32  14 100    4  [Relegated]
 
 
 


1929.

1930 (2nd level).

1931 (professional).

1931 (amateur).

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources: Newspapers: La Nación and La Prensa.

With thanks to Pablo Wally

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 6 Sep 2011

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.