Argentina - First Division A 1963

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Independiente (A)       26   14    9    3    53    25   37 Champion
 2. River Plate             26   13    9    4    48    23   35
 3. Racing Club             26   11    8    7    43    32   30 
    Boca Juniors            26   12    6    8    30    29   30 
 5. Atlanta                 26   12    4   10    35    37   28
 6. Huracán (BA)            26    8   11    7    36    31   27
 7. Banfield                26    7   11    8    36    27   25
    San Lorenzo de Almagro  26    9    7   10    37    46   25
 9. Estudiantes LP          26    9    6   11    37    43   24
10. Rosario Central         26    6   10   10    34    43   22 
    Argentinos Juniors      26    5   12    9    28    43   22 
12. Gimnasia y Esgrima LP   26    7    7   12    33    41   21 
13. Vélez Sarsfield         26    5   10   11    32    44   20 
14. Chacarita Juniors       26    4   10   12    25    43   18 


Round 1 [Apr 28]:
Argentinos Juniors     1:4 Boca Juniors           [at Atlanta]
Banfield               0:2 Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP  2:2 Rosario Central
Huracán (BA)           1:4 Atlanta
Independiente (A)      3:0 Chacarita Juniors
River Plate            4:0 San Lorenzo de Almagro
Vélez Sarsfield        2:1 Racing Club

Round 2 [May 5]:
Atlanta                1:0 Vélez Sarsfield
Boca Juniors           2:2 Huracán (BA)
Chacarita Juniors      0:2 River Plate
Estudiantes LP         2:1 Gimnasia y Esgrima LP
Racing Club            0:0 Banfield
Rosario Central        1:2 Independiente (A)
San Lorenzo de Almagro 1:3 Argentinos Juniors

Round 3 [May 12]:
Argentinos Juniors     1:1 Chacarita Juniors
Banfield               0:2 Atlanta
Gimnasia y Esgrima LP  1:1 Racing Club
Independiente (A)      1:1 Estudiantes LP
River Plate            4:0 Rosario Central
San Lorenzo de Almagro 2:1 Boca Juniors
Vélez Sarsfield        0:0 Huracán (BA)

Round 4 [May 19]:
Atlanta                1:0 Gimnasia y Esgrima LP
Boca Juniors           3:0 Vélez Sarsfield
Chacarita Juniors      4:0 San Lorenzo de Almagro
Estudiantes LP         1:2 River Plate
Huracán (BA)           2:2 Banfield
Racing Club            0:0 Independiente (A)
Rosario Central        0:1 Argentinos Juniors

Round 5 [May 26]:
Argentinos Juniors     3:2 Estudiantes LP
Banfield               2:2 Vélez Sarsfield
Chacarita Juniors      0:0 Boca Juniors
Gimnasia y Esgrima LP  0:1 Huracán (BA)
Independiente (A)      5:0 Atlanta
River Plate            4:2 Racing Club
San Lorenzo de Almagro 1:1 Rosario Central

Round 6 [Jun 2]:
Atlanta                0:1 River Plate
Boca Juniors           0:0 Banfield
Estudiantes LP         3:2 San Lorenzo de Almagro
Huracán (BA)           1:1 Independiente (A)
Racing Club            2:1 Argentinos Juniors
Rosario Central        1:3 Chacarita Juniors
Vélez Sarsfield        2:1 Gimnasia y Esgrima LP

Round 7 [Jun 9]:
Argentinos Juniors     1:1 Atlanta
Chacarita Juniors      2:2 Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP  1:1 Banfield
Independiente (A)      3:3 Vélez Sarsfield
River Plate            1:1 Huracán (BA)
Rosario Central        3:0 Boca Juniors
San Lorenzo de Almagro 3:4 Racing Club

Round 8 [Jun 23]:
Atlanta                3:2 San Lorenzo de Almagro
Banfield               1:3 Independiente (A)
Boca Juniors           1:0 Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes LP         2:2 Rosario Central
Huracán (BA)           1:1 Argentinos Juniors
Racing Club            5:1 Chacarita Juniors
Vélez Sarsfield        3:3 River Plate

Round 9 [Jun 30]:
Argentinos Juniors     1:0 Vélez Sarsfield
Chacarita Juniors      0:2 Atlanta
Estudiantes LP         3:1 Boca Juniors
Independiente (A)      3:0 Gimnasia y Esgrima LP
River Plate            2:2 Banfield
Rosario Central        0:0 Racing Club
San Lorenzo de Almagro 3:1 Huracán (BA)

Round 10 [Jul 14]:
Atlanta                4:2 Rosario Central
Banfield               5:0 Argentinos Juniors
Boca Juniors           3:2 Independiente (A)
Gimnasia y Esgrima LP  1:4 River Plate
Huracán (BA)           4:2 Chacarita Juniors
Racing Club            2:0 Estudiantes LP
Vélez Sarsfield        2:2 San Lorenzo de Almagro

Round 11 [Jul 21]:
Argentinos Juniors     1:1 Gimnasia y Esgrima LP
Chacarita Juniors      1:0 Vélez Sarsfield
Estudiantes LP         2:1 Atlanta
Racing Club            2:0 Boca Juniors
River Plate            0:0 Independiente (A)
Rosario Central        0:0 Huracán (BA)
San Lorenzo de Almagro 1:0 Banfield

Round 12 [Jul 28]:
Atlanta                0:2 Racing Club
Banfield               3:0 Chacarita Juniors
Boca Juniors           2:0 River Plate
Gimnasia y Esgrima LP  0:1 San Lorenzo de Almagro
Huracán (BA)           0:1 Estudiantes LP
Independiente (A)      1:1 Argentinos Juniors
Vélez Sarsfield        2:2 Rosario Central

Round 13 [Aug 4]:
Argentinos Juniors     0:5 River Plate            [at Atlanta]
Boca Juniors           0:3 Atlanta
Chacarita Juniors      1:1 Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes LP         1:3 Vélez Sarsfield
Racing Club            1:1 Huracán (BA)
Rosario Central        2:0 Banfield
San Lorenzo de Almagro 0:1 Independiente (A)

Round 14:
[Aug 11]
Rosario Central        3:2 Gimnasia y Esgrima LP
[Aug 18]
Atlanta                0:3 Huracán (BA)
Boca Juniors           0:0 Argentinos Juniors
Chacarita Juniors      2:2 Independiente (A)
Estudiantes LP         1:1 Banfield
Racing Club            2:1 Vélez Sarsfield
San Lorenzo de Almagro 1:1 River Plate

Round 15 [Aug 25]:
Argentinos Juniors     1:1 San Lorenzo de Almagro
Banfield               3:0 Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP  5:2 Estudiantes LP
Huracán (BA)           2:0 Boca Juniors
Independiente (A)      0:1 Rosario Central
River Plate            2:0 Chacarita Juniors
Vélez Sarsfield        2:1 Atlanta

Round 16 [Sep 1]:
Atlanta                1:5 Banfield
Boca Juniors           0:3 San Lorenzo de Almagro
Chacarita Juniors      0:0 Argentinos Juniors
Estudiantes LP         1:2 Independiente (A)
Huracán (BA)           2:1 Vélez Sarsfield
Racing Club            2:1 Gimnasia y Esgrima LP
Rosario Central        1:0 River Plate

Round 17 [Sep 15]:
Argentinos Juniors     1:1 Rosario Central
Banfield               2:1 Huracán (BA)
Gimnasia y Esgrima LP  2:0 Atlanta
Independiente (A)      0:4 Racing Club
River Plate            0:0 Estudiantes LP
San Lorenzo de Almagro 2:0 Chacarita Juniors
Vélez Sarsfield        0:1 Boca Juniors

Round 18 [Sep 22]:
Atlanta                0:2 Independiente (A)
Boca Juniors           2:1 Chacarita Juniors
Estudiantes LP         3:1 Argentinos Juniors
Huracán (BA)           0:1 Gimnasia y Esgrima LP
Racing Club            1:2 River Plate
Rosario Central        2:2 San Lorenzo de Almagro
Vélez Sarsfield        1:1 Banfield

Round 19 [Sep 29]:
Argentinos Juniors     1:1 Racing Club            [at Atlanta]
Banfield               2:0 Boca Juniors
Chacarita Juniors      1:1 Rosario Central
Gimnasia y Esgrima LP  3:0 Vélez Sarsfield
Independiente (A)      2:1 Huracán (BA)
River Plate            2:2 Atlanta
San Lorenzo de Almagro 2:0 Estudiantes LP

Round 20 [Oct 6]:
Atlanta                3:2 Argentinos Juniors
Banfield               1:2 Gimnasia y Esgrima LP
Boca Juniors           1:0 Rosario Central
Estudiantes LP         1:0 Chacarita Juniors
Huracán (BA)           1:1 River Plate
Racing Club            0:1 San Lorenzo de Almagro
Vélez Sarsfield        1:3 Independiente (A)

Round 21 [Oct 20]:
Argentinos Juniors     2:0 Huracán (BA)
Chacarita Juniors      2:1 Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP  0:3 Boca Juniors
Independiente (A)      1:0 Banfield
River Plate            0:0 Vélez Sarsfield
Rosario Central        3:1 Estudiantes LP
San Lorenzo de Almagro 0:2 Atlanta

Round 22 [Oct 27]:
Atlanta                0:0 Chacarita Juniors
Banfield               0:1 River Plate
Boca Juniors           2:1 Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP  1:1 Independiente (A)
Huracán (BA)           0:0 San Lorenzo de Almagro
Racing Club            4:2 Rosario Central
Vélez Sarsfield        1:1 Argentinos Juniors

Round 23 [Nov 3]:
Argentinos Juniors     0:0 Banfield
Chacarita Juniors      1:4 Huracán (BA)
Estudiantes LP         1:3 Racing Club
Independiente (A)      1:1 Boca Juniors
River Plate            3:0 Gimnasia y Esgrima LP
Rosario Central        0:1 Atlanta
San Lorenzo de Almagro 3:0 Vélez Sarsfield

Round 24 [Nov 10]:
Atlanta                2:1 Estudiantes LP
Banfield               2:2 San Lorenzo de Almagro
Boca Juniors           1:1 Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP  3:2 Argentinos Juniors
Huracán (BA)           3:1 Rosario Central
Independiente (A)      2:1 River Plate
Vélez Sarsfield        2:1 Chacarita Juniors

Round 25 [Nov 17]:
Argentinos Juniors     0:3 Independiente (A)      [at Atlanta]
Chacarita Juniors      0:0 Banfield
Estudiantes LP         1:1 Huracán (BA)
Racing Club            1:1 Atlanta
River Plate            0:1 Boca Juniors
Rosario Central        3:3 Vélez Sarsfield
San Lorenzo de Almagro 1:2 Gimnasia y Esgrima LP

Round 26:
[Nov 20]
Huracán (BA)           3:1 Racing Club
[Nov 24]
Atlanta                0:1 Boca Juniors
Banfield               3:0 Rosario Central
Gimnasia y Esgrima LP  2:2 Chacarita Juniors
Independiente (A)      9:1 San Lorenzo de Almagro
  [Savoy 30, 44 pen, 74, 86, Bernao 64, 83, Vázquez 75, Rodríguez 80, Rossi 88 og;
   Veira 20]
River Plate            3:2 Argentinos Juniors
Vélez Sarsfield        1:2 Estudiantes LP

Independiente (Avellaneda) won the championship in this round with the following
line-ups:

Independiente (A)          Osvaldo Raúl Toriani; Rubén Marino Navarro, Tomás Rolan;
                           Roberto Ocar Ferreiro, José Andrés Paflik, Jorge Alberto
                           Maldonado; Raúl Emilio Bernao, Osvaldo Luis Mura, Jorge Abel
                           Vázquez, Mario Rodríguez, Raúl Armando Savoy.

San Lorenzo de Almagro     Agustín Enrique Irusta; Alberto Jorge Mariotti, Silvio Ramón
                           Ruiz; Raúl Alberto Páez, Roberto Telch (48 injured), Rafael
                           José Albretch (45 sent out); Héctor Osvaldo Facundo, Oscar
                           Pablo Rossi, Eladio Zárate, Héctor Rodolfo Veira (25
                           injured), Victorio Francisco Casa.

Referee:                   Manuel Velarde.

Att.:                      32,000.- (tickets).

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Independiente (A)       26   14    9    3    53    25   37 Champion
 2. River Plate             26   13    9    4    48    23   35
 3. Racing Club             26   11    8    7    43    32   30 
    Boca Juniors            26   12    6    8    30    29   30 
 5. Atlanta                 26   12    4   10    35    37   28
 6. Huracán (BA)            26    8   11    7    36    31   27
 7. Banfield                26    7   11    8    36    27   25
    San Lorenzo de Almagro  26    9    7   10    37    46   25
 9. Estudiantes LP          26    9    6   11    37    43   24
10. Rosario Central         26    6   10   10    34    43   22 
    Argentinos Juniors      26    5   12    9    28    43   22 
12. Gimnasia y Esgrima LP   26    7    7   12    33    41   21 
13. Vélez Sarsfield         26    5   10   11    32    44   20 
14. Chacarita Juniors       26    4   10   12    25    43   18 

Copa Libertadores 1964: Independiente (A).

Relegation table:
                            ----Season----            
                            1961 1962 1963 MP Average  
 1. River Plate              38   41   35  84  1.357
 2. Boca Juniors             35   43   30  84  1.285
 3. Independiente (A)        33   35   37  84  1.250
 4. Racing Club              47   26   30  84  1.226
 5. Atlanta                  37   28   28  84  1.107
 6. San Lorenzo de Almagro   40   22   25  84  1.035
    Gimnasia y Esgrima LP    28   38   21  84  1.035
 8. Banfield                           25  26  0.961 
 9. Huracán (BA)             25   28   27  84  0.952    
10. Chacarita Juniors        31   30   18  84  0.940
11. Rosario Central          23   30   22  84  0.892
12. Vélez Sarsfield          31   21   20  84  0.857
13. Argentinos Juniors       24   23   22  84  0.821 
----------------------------------------------------
14. Estudiantes LP           22   20   24  84  0.785

The relegation was suspended and Estudiantes LP was saved.



1962.

1963 (2nd level).

1964.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources: [CIHF-], [Ram-2], magazine: El Gráfico

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (osvaldogorgazzi@yahoo.com.ar)
Last updated: 15 Jan 2006

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2001/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.