Argentina - First Division A 1965

 
 
 
Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors	    	     34	 19  12   3   11  5  1   8  7  2   55 30   50  [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. River Plate	 	             34	 22   5   7   12  3  2  10  2  5   55 24   49
 3. Vélez Sársfield	    	     34	 14  12   8    9  3  5   5  9  3   48 32   40
 4. Ferro Carril Oeste	   	     34	 11  15   8    5  8  4   6  7  4   41 33   37
 5. Racing Club		    	     34	 10  16   8    8  7  2   2  9  6   39 35   36
 6. Estudiantes (LP)	    	     34	 13  10  11    7  8  2   6  2  9   41 39   36
 7. Platense		   	     34	 12  11  11    7  5  5   5  6  6   37 30   35
 8. San Lorenzo		   	     34	 12  10  12    6  5  6   6  5  6   41 35   34
 9. Banfield		   	     34	 11  12  11    8  6  3   3  6  8   34 32   34
10. Rosario Central	   	     34	  9  14  11    5  7  5   4  7  6   37 39   32
11. Newell's Old Boys	    	     34	  9  14  11    5  8  4   4  6  7   29 40   32
12. Independiente	    	     34	  8  15  11    6  6  5   2  9  6   30 31   31
13. Huracán		   	     34	 11   9  14    5  4  8   6  5  6   45 54   31
14. Atlanta		    	     34	  9  11  14    5  5  7   4  6  7   33 42   29
15. Lanús		    	     34	  9  11  14    6  7  4   3  4 10   31 43   29
16. Argentinos Juniors	   	     34	 10   8  16    4  3 10   6  5  6   41 51   28
17. Gimnasia y Esgrima (LP)	     34	  9   7  18    3  6  8   6  1 10   31 57   25
18. Chacarita Juniors	   	     34	  5  14  15    4  7  6   1  7  9   32 53   24

 

Round 1 
[Apr 18]
Newell's Old Boys 	1-1	Banfield			[at Central Córdoba]
  [Zucca]			  [Raffo]
Lanús			0-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
				  [Restivo]
Racing Club		1-1	Chacarita Juniors
  [Cáceres]			  [Vidal o/g]
Ferro Carril Oeste	3-1	River Plate
  [Garabal(2), Berón]		  [Cubilla]
Argentinos Juniors	1-1	San Lorenzo			[at Atlanta]
  [Ulrich]			  [Albretch]
Huracán			3-1	Atlanta
  [Loayza, Horster, Clariá o/g]	  [Zarich]
Boca Juniors		1-1	Vélez Sarsfield
  [Pianetti]			  [Carone]
Platense		1-0	Independiente			[at River Plate]
  [Gennoni]
Estudiantes (LP)	0-2	Rosario Central
				  [Borgogno, Manfredi]
 
Round 2	
[Apr 25]
Banfield		3-2	Estudiantes (LP)
  [Zárate(2), Raffo]		  [Verón(2)]			
Rosario Central		2-0	Platense
  [Juárez, Borbogno]
Independiente		1-1	Boca Juniors
  [M.Rodríguez]			  [A.Rojas]
Vélez Sarsfield		2-1	Huracán
  [Willington, Carone]		  [Loayza]
Atlanta			1-3	Argentinos Juniors
  [Zarich]			  [Ulrich(2), Malleo]
San Lorenzo		0-0	Ferro Carril Oeste
River Plate		3-0	Racing Club
  [Matosas, Lallana, Sarnari]
Chacarita Juniors	2-1	Lanús
  [Biaggio, Rambert]		  [Ferro o/g]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-2	Newell's Old Boys
  [Galeano]			  [Zucca, E.Rodríguez]
 
 
Round 3
[Apr 28]
Boca Juniors		2-1	Rosario Central
  [A.C.Rojas, A.Rojas]		  [Mesiano]
Platense		0-1	Estudiantes (LP)		[at Atlanta]
				  [Flores]
[Apr 29]
Gimnasia y Esgrima (LP)	0-1	Banfield
				  [Zárate]
Newell's Old Boys 	1-1	Chacarita Juniors
  [Cardoso]			  [Nardiello]
Lanús			1-0	River Plate			[at Atlanta]
  [Parenti]
Racing Club		3-1	San Lorenzo
  [Castillo(2), Ferreyra]	  [Carotti] 
Ferro Carril Oeste	0-0	Atlanta
Argentinos Juniors	1-3	Vélez Sarsfield
  [Ulrich]			  [Willington, Carone, Curia]
Huracán			1-1	Independiente
  [Zárate]			  [Bernao]
 
 
Round 4	
[May 2]
Banfield		2-0	Platense
  [Villano, San Lorenzo]
Estudiantes (LP)	2-2	Boca Juniors
  [Conigliaro, Verón]		  [A.Rojas, A.C.Rojas]
Rosario Central		1-1	Huracán
  [Sasía]			  [Viberti]
Independiente		1-2	Argentinos Juniors
  [Bernao]			  [Benítez, Luraschi]
Vélez Sarsfield		0-1	Ferro Carril Oeste
				  [Pastorini]
Atlanta			3-3	Racing Club
  [Zarich(2), Luna] 		  [Castillo(2), Canadel]
San Lorenzo		0-1	Lanús
				  [Acosta]
River Plate		0-0	Newell's Old Boys
Chacarita Juniors	1-2	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Nardiello]			  [Blanco o/g, Antonio]
 
 
Round 5	
[May 9]
Chacarita Juniors	2-2	Banfield
  [Nardiello, Rambert]		  [Raffo, Villano]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-3	River Plate
  [Pardo]			  [Lallana, Delem, Cubilla]
Newell's Old Boys 	1-3	San Lorenzo
  [Belén]			  [Albretch(2), Castiglia]
Lanús			1-1	Atlanta
  [Silva]			  [Luna]
Racing Club		0-2	Vélez Sarsfield
				  [Carone, Curia]
Ferro Carril Oeste	0-0	Independiente
Argentinos Juniors	2-2	Rosario Central			[at Atlanta]
  [Malleo, Puppo]		  [Manfredi(2)]
Huracán			1-4	Estudiantes (LP)
  [Zárate]			  [Verón(2), Conigliaro]
Boca Juniors		0-0	Platense
 
 
Round 6	
[May 12,13]
Banfield		1-3	Boca Juniors
  [Raffo]			  [A.C.Rojas, A.Rojas, Pianetti]
Platense		3-1	Huracán				[at Atlanta]
  [Miranda(2), Guzmán]		  [Horster]
Estudiantes (LP)	3-1	Argentinos Juniors
  [Flores(2), Conigliaro]	  [Luraschi]
Rosario Central		2-0	Ferro Carril Oeste
  [Juárez ,Bielli]
Independiente		2-2	Racing Club			[Suspended at 65']
  [Acevedo(2)]			  [Rulli, Cárdenas]
Vélez Sarsfield		1-1	Lanús
  [Recúpero]			  [Acosta]
Atlanta			2-0	Newell's Old Boys 
  [Punturero, Domínguez]
San Lorenzo		0-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
				  [Pardo]
River Plate		3-0	Chacarita Juniors
  [Lallana(2), Delem]

 
 
Round 7	
[May 16]
River Plate		2-1	Banfield
  [Cubilla, Mas]		  [N.López]
Chacarita Juniors	0-0	San Lorenzo
Gimnasia y Esgrima (LP)	0-1	Atlanta
				  [Zarich]
Newell's Old Boys 	1-1	Vélez Sarsfield
  [Belén]			  [Carone]
Lanús			1-1	Independiente
  [Pando]			  [Avallay]
Racing Club		1-1	Rosario Central
  [Rulli]			  [Borgogno]
Ferro Carril Oeste	3-0	Estudiantes (LP)
  [Ribaudo, Berón, Tojo]
Argentinos Juniors	1-3	Platense
  [Ulrich]			  [Miranda, Gennoni, Marchesse]
Huracán			2-2	Boca Juniors
  [Zárate, Facundo]		  [Pianetti(2)]
 
 
Round 8	
[May 22]
Banfield		3-1	Huracán
  [R.Zárate(2), Blázquez]	  [E.Zárate] 
Boca Juniors		1-1	Argentinos Juniors
  [A.C.Rojas]			  [Benítez]
Platense		1-1	Ferro Carril Oeste
  [Marchesse]			  [Tojo]
Estudiantes (LP)	0-0	Racing Club
Rosario Central		2-1	Lanús
  [Sasía, Bielli]		  [Acosta]
Independiente		2-0	Newell's Old Boys 
  [Avallay(2)]
Vélez Sarsfield		5-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Recúpero, Carone(2), A.González(2)]
  [Pardo] 
Atlanta			0-0	Chacarita Juniors
San Lorenzo		0-3	River Plate
				  [Lallana(2), Mas]
 
Round 9	
[May 25]
San Lorenzo		0-2	Banfield
				  [Chaldú, Maidana]
River Plate		2-0	Atlanta
  [Mas, Cubilla]
Chacarita Juniors	1-1	Vélez Sarsfield
  [Leeb]			  [Recúpero]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-3	Independiente
  [Restivo]			  [Bernao(2), Avallay]
Newell's Old Boys 	1-0	Rosario Central
  [Belén]
Lanús			2-0	Estudiantes (LP)
  [De Mario, Silva]
Racing Club		0-0	Platense
Ferro Carril Oeste	3-0	Boca Juniors
  [Tojo(2), Ribaudo]
Argentinos Juniors	0-2	Huracán
				  [Horster(2)]
 
 
Round 10 
[May 29]
Banfield		0-1	Argentinos Juniors
				  [Luraschi]
Huracán			1-1	Ferro Carril Oeste
  [Loayza]			  [Garabal]
Boca Juniors		1-0	Racing Club
  [Marzolini]
Platense		0-0	Lanús
Estudiantes (LP)	2-0	Newell's Old Boys
  [Conigliaro, Flores]
Rosario Central		2-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Cortés, Mesiano]		  [Escalada]
Independiente		0-0	Chacarita Juniors
Vélez Sarsfield		1-3	River Plate
  [A.González]			  [Artime(2), Cubilla]
Atlanta			0-3	San Lorenzo
				  [Albretch, Doval(2)]
 
 
Round 11 
[Jun 13]
Atlanta			0-1	Banfield
				  [Claría o/g]
San Lorenzo		2-2	Vélez Sarsfield
  [Doval, Albretch]		  [Willigton, Carone]
River Plate		1-1	Independiente
  [Mas]				  [De la Mata]
Chacarita Juniors	2-0	Rosario Central
  [Manilo o/g, Iñigo]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-1	Estudiantes (LP)
  [Restivo]			  [Flores]
Newell's Old Boys 	1-1	Platense
  [Zucca]			  [Gennoni]
Lanús			0-1	Boca Juniors
				  [A.Rojas]
Racing Club		1-3	Huracán
  [Cuervo]			  [Zárate, Loayza, Tito Gómez]
Ferro Carril Oeste	0-3	Argentinos Juniors
				  [Puppo(2), Ulrich]

 
Round 12 
[Jun 17]
Banfield		0-1	Ferro Carril Oeste
				  [Garabal]
Argentinos Juniors	1-3	Racing Club
  [R.Pérez]			  [J.J.Rodríguez, Basile, Martinoli]
Huracán			2-1	Lanús
  [Loayza, Horster]		  [Acosta]
Boca Juniors		2-2	Newell's Old Boys 
  [Pianetti, A.C.Rojas]		  [Cardoso(2)]
Platense		1-2	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Guzmán]			  [Guagliardi, Ciaccia]
Estudiantes (LP)	3-1	Chacarita Juniors
  [Flores(3)]			  [Rambert]
Rosario Central		0-2	River Plate
				  [Delem, Lallana]
Independiente		0-0	San Lorenzo			[at Racing Club]
Vélez Sarsfield		3-1	Atlanta
  [Carone(2), Subiat]		  [Luna]
 
 
Round 13 
[Jun 20]
Vélez Sarsfield		3-1	Banfield
  [Carone(2), Willington]	  [Bayo]
Atlanta			0-0	Independiente
San Lorenzo		3-0	Rosario Central
  [Rendo, Veira, Doval]
River Plate		2-0	Estudiantes (LP)
  [Mas, Cubilla]
Chacarita Juniors	1-0	Platense
  [Leeb]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-1	Boca Juniors
  [Guagliardi]			  [Corbatta]
Newell's Old Boys 	1-2	Huracán
  [Zucca]			  [Zárate, Hornes]
Lanús			1-1	Argentinos Juniors
  [De Mario]			  [R.Pérez]
Racing Club		1-1	Ferro Carril Oeste
  [J.J.Rodríguez]		  [Marcos]
 
 
Round 14 
[Jun 27]
Banfield		2-0	Racing Club
  [Chaldú, Vázquez]
Ferro Carril Oeste	0-0	Lanús
Argentinos Juniors	1-2	Newell's Old Boys 
  [Malleo]			  [Cardoso, Zucca]
Huracán			0-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
				  [Guagliardi]
Boca Juniors		7-2	Chacarita Juniors
  [Pianetti, A.C.Rojas(2), A.Rojas(2), Rattín, González]
  [Nardiello, Roldán]
Platense		1-2	River Plate
  [Miranda]			  [Lallana, Sarnari]
Estudiantes (LP)	2-2	San Lorenzo
  [Santiago, Flores]		  [Rendo, Doval]
Rosario Central		1-2	Atlanta
  [Sasía]			  [J.Fernández(2)]
Independiente		0-1	Vélez Sarsfield			[at Racing Club]
				  [Subiat]
 
 
Round 15 
[Jul 4]
Independiente		2-1	Banfield			[at Racing Club]
  [M.Rodríguez, Arámbulo]	  [Somma]
Vélez Sarsfield		1-1	Rosario Central
  [Carone]			  [Palma]
Atlanta			2-1	Estudiantes (LP)
  [Cheves o/g, J.Fernández]	  [Madero]
San Lorenzo		2-0	Platense
  [Doval(2)]
River Plate		1-2	Boca Juniors
  [Cubilla]			  [Ayres Moraes, Pianetti]
Chacarita Juniors	1-3	Huracán
  [Roldán]			  [Zárate(3)]
Gimnasia y Esgrima (LP)	2-1	Argentinos Juniors
  [Restivo, Guagliardi]		  [R.Pérez]
Newell's Old Boys 	0-0	Ferro Carril Oeste
Lanús			1-0	Racing Club
  [Iglesias]
 
 
Round 16
[Jul 9]	
Banfield		4-2	Lanús
  [Maidana, Zárate, Bayo, San Lorenzo]
  [Acosta, De Mario]
Huracán			0-2	River Plate
				  [Mas, Onega]
[Jul 11]
Racing Club		0-0	Newell's Old Boys
Ferro Carril Oeste	5-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Pastorini(2), Ribaudo(2), Berón]
  [Ciaccia]
Argentinos Juniors	2-1	Chacarita Juniors
  [Ramos, R.Pérez]		  [Biaggio]
Boca Juniors		0-1	San Lorenzo
				  [Doval]
Platense		1-1	Atlanta
  [Miranda]			  [J.Fernández]
Estudiantes (LP)	1-0	Vélez Sarsfield
  [Santiago]
Rosario Central		1-1	Independiente
  [Cortés]			  [Savoy]
 
 
Round 17
[Jul 18]
Atlanta			0-1	Boca Juniors
				  [Sacchi]
River Plate		2-1	Argentinos Juniors
  [Mas, Sarnari]		  [Malleo]
Gimnasia y Esgrima (LP)	2-1	Racing Club
  [Guagliardi, Restivo]		  [Castillo]
Newell's Old Boys 	2-1	Lanús
  [Vizzo, Zucca]		  [De Mario]
[Sep 5]		
Chacarita Juniors	2-2	Ferro Carril Oeste
  [Rabbito, Iñigo]		  [Pastorini, Ribaudo]
Huracán			0-1	San Lorenzo
				  [Santamaría]
Banfield		0-0	Rosario Central
Vélez Sarsfield		2-0	Platense
  [Carone(2)]
[Oct 20]
Independiente		0-0	Estudiantes (LP)
 
 
 
Round 18
[Sep 12]
Banfield		0-0	Newell's Old Boys
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-1	Lanús
  [Ciaccia]			  [Cabrero]
Chacarita Juniors	0-0	Racing Club
River Plate		1-3	Ferro Carril Oeste
  [Onega]			  [Ribaudo, Leonardi, Pastorini]
San Lorenzo		1-1	Argentinos Juniors		   [at Huracán]
  [Doval]			  [Ulrich]
Atlanta			1-1	Huracán
  [Punturero]			  [Arias]
Vélez Sarsfield		0-2	Boca Juniors
				  [Menéndez, A.Rojas]
Rosario Central		1-2	Estudiantes (LP)
  [Juárez]			  [Flores, Conigliaro]
[Nov 17]
Independiente		0-0	Platense
 
 
 
Round 19 
[Sep 19]
Estudiantes (LP)	0-0	Banfield
Platense		4-1	Rosario Central
  [Garro(2), Ruiz, Miranda]	  [Canseco]
Boca Juniors		1-0	Independiente
  [Menéndez]
Huracán			0-2	Vélez Sarsfield
				  [O.Fernández, Carone]
Argentinos Juniors	1-2	Atlanta
  [R.Pérez]			  [Domínguez, Zarich]
Ferro Carril Oeste	2-3	San Lorenzo
  [Marcos, Pastorini]		  [Páez, Di Gioia o/g, Veira]
Racing Club		3-1	River Plate
  [Castillo, J.J.Rodríguez(2)]	  [Artime]
Lanús			1-1	Chacarita Juniors
  [Acosta]			  [Roldán]
Newell's Old Boys 	0-3	Gimnasia y Esgrima (LP)
				  [Guagliardi(2), O.González]
 
 
Round 20 
[Sep 26]
Banfield		0-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
Chacarita Juniors	2-2	Newell's Old Boys 
  [Confesor(2)]			  [Cardoso, Zucca]	
River Plate		1-0	Lanús
  [Mas]
San Lorenzo		2-0	Racing Club
  [Carotti, Doval]
Atlanta			1-0	Ferro Carril Oeste
  [Luna]
Vélez Sarsfield		4-0	Argentinos Juniors
  [Willington, Carone, Subiat(2)]
Independiente		1-2	Huracán
  [Mori]			  [Zárate(2)]
Rosario Central		2-2	Boca Juniors
  [Borgogno, Bielli]		  [Menotti, A.Rojas]
Estudiantes (LP)	1-1	Platense
  [Conigliaro]			  [Garro]
 
 
Round 21 
[Oct 3]
Platense		0-0	Banfield
Boca Juniors		2-1	Estudiantes (LP)
  [Menéndez, Pianetti]		  [Bilardo]
Huracán			0-3	Rosario Central
				  [Borgogno(2), Manfredi]
Argentinos Juniors	0-0	Independiente			[at Atlanta]
Ferro Carril Oeste	0-0	Vélez Sarsfield
Racing Club		1-1	Atlanta
  [Castillo]			  [Villegas]
Lanús			1-0	San Lorenzo
  [Parenti]
Newell's Old Boys 	1-1	River Plate
  [Ferrero]			  [Lallana]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-1	Chacarita Juniors
  [Guagliardi]			  [Leeb]
 
 
Round 22
[Oct 7]
Atlanta			1-2	Lanús
  [Punturero]			  [Parenti, Acosta]
[Oct 10]
Banfield		1-0	Chacarita Juniors
  [Raffo]
River Plate		3-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Mas(3)]
San Lorenzo		4-1	Newell's Old Boys 
  [Veira, Casa, Albretch(2)]	  [Cardoso]
Vélez Sarsfield		1-1	Racing Club
  [Willington]			  [Pastoriza]
Independiente		1-2	Ferro Carril Oeste
  [M.Rodríguez]			  [Garabal, Pastorini]
Rosario Central		0-0	Argentinos Juniors
Estudiantes (LP)	3-1	Huracán
  [Flores(2), Verón]		  [Zárate]
Platense		3-1	Boca Juniors
  [Gennoni(2), Garro]		  [A.Rojas]
 
 
Round 23 
[Oct 17]
Boca Juniors		1-0	Banfield
  [Pianetti]
Huracán			0-1	Platense
				  [Miranda]
Argentinos Juniors	2-0	Estudiantes (LP)
  [R.Pérez, Ulrich]
Ferro Carril Oeste	0-2	Rosario Central
				  [Sasía, Bielli]
Racing Club		2-0	Independiente
  [Pentrelli, J.J.Rodríguez]
Lanús			0-0	Vélez Sarsfield
Newell's Old Boys 	1-0	Atlanta
  [Ferrero]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-0	San Lorenzo
  [Guagliardi]
Chacarita Juniors	0-1	River Plate
				  [Lallana]
 
 
Round 24 
[Oct 24]
Banfield		2-1	River Plate
  [Raffo(2)]			  [Lallana]
San Lorenzo		0-2	Chacarita Juniors
				  [Juvatti, Leeb]
Atlanta			3-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [J.Fernández(2), Griguol]
Vélez Sarsfield		2-0	Newell's Old Boys 
  [Curia(2)]
Independiente		3-0	Lanús
  [M.Rodríguez, Esclavo, R.Fernández]
Rosario Central		1-1	Racing Club
  [Giménez]			  [Martinoli]
Estudiantes (LP)	1-1	Ferro Carril Oeste
  [Bilardo]			  [Ribaudo]
Platense		0-2	Argentinos Juniors
				  [R.Pérez, Ulrich]
Boca Juniors		1-1	Huracán
  [A.C.Rojas]			  [Zárate]
 
 
Round 25
[Oct 27]
Newell's Old Boys 	1-0	Independiente
  [Aguirre]
[Oct 31]
Huracán			2-0	Banfield
  [Gómez, Arrigó]
Argentinos Juniors	0-1	Boca Juniors			[at Atlanta]
				  [A.Rojas]
Ferro Carril Oeste	1-1	Platense
  [Topini o/g]			  [Garro]
Racing Club		1-0	Estudiantes (LP)
  [Cárdenas]	
Lanús			0-1	Rosario Central
				  [Manfredi]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-1	Vélez Sarsfield
  [Restivo]			  [A.González]
Chacarita Juniors	1-1	Atlanta
  [Rambert]			  [J.Fernández]
River Plate		1-0	San Lorenzo
  [Lallana]
 
 
Round 26
[Nov 6]
Estudiantes (LP)	2-1	Lanús
  [Bedogni, Verón]		  [Acosta]
[Nov 7]
Banfield		0-0	San Lorenzo
Atlanta			0-1	River Plate
				  [Vasallo o/g]
Vélez Sarsfield		2-0	Chacarita Juniors
  [Carone, Curia]
Independiente		2-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Savoy, Mircoli]
Rosario Central		0-1	Newell's Old Boys 
				  [Cardoso]
Platense		0-0	Racing Club
Boca Juniors		1-0	Ferro Carril Oeste
  [González]
Huracán			4-1	Argentinos Juniors
  [T.Gómez, Zárate(2), Loayza]	  [Ulrich]
 
 
 
Round 27
[Nov 10]
Newell's Old Boys 	2-0	Estudiantes (LP)
  [Cardoso(2)]
Chacarita Juniors	2-0	Independiente			[at Atlanta]
  [Juvatti, Roldán]
[Nov 11]
Argentinos Juniors	1-0	Banfield
  [Puppo]
Ferro Carril Oeste	0-0	Huracán
Racing Club		0-0	Boca Juniors
Lanús			1-4	Platense
  [Parenti]			  [Guzmán(2), Garro, Yudica]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-1	Rosario Central
  [Guagliardi]			  [Bielli]
River Plate		1-0	Vélez Sarsfield
  [Lallana]
San Lorenzo		0-0	Atlanta
 
 
Round 28
[Nov 13]
Estudiantes (LP)	3-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Bilardo, Bedogni, Verón]	  [Restivo]
[Nov 14]
Banfield		3-1	Atlanta
  [Zárate(2), Vázquez]		  [Punturero]
Vélez Sarsfield		3-2	San Lorenzo
  [Carone, Willington(2)]	  [Albretch(2)]
Independiente		0-2	River Plate
				  [Mas, Onega]
Rosario Central		3-1	Chacarita Juniors
  [Manfredi, Borgogno(2)]	  [Leeb]
Platense		1-0	Newell's Old Boys
  [Oliveri]
Boca Juniors		5-0	Lanús
  [A.C.Rojas(2), A.Rojas(2), Menéndez]
Huracán			0-2	Racing Club
				  [Pastoriza, Martinoli]
Argentinos Juniors	2-3	Ferro Carril Oeste
  [Cominelli(2)]		  [Garabal, Berón(2)]
 
 
Round 29
[Nov 19]
Chacarita Juniors	1-2	Estudiantes (LP)		[at Atlanta]
  [Rambert]			  [Madero, Flores]
[Nov 21]
Ferro Carril Oeste	2-2	Banfield
  [Berón(2)]			  [Raffo, Zárate]
Racing Club		2-1	Argentinos Juniors
  [J.J.Rodríguez, Martinoli]	  [Luraschi]
Lanús			0-0	Huracán
Newell's Old Boys 	1-2	Boca Juniors
  [Ferrero]			  [A.C.Rojas, A.Rojas]
Gimnasia y Esgrima (LP)	0-2	Platense
				  [Marchesse, Guzmán]
River Plate		1-1	Rosario Central
  [Onega]			  [Borgogno]
San Lorenzo		2-0	Independiente
  [Telch, Veira]
Atlanta			4-1	Vélez Sarsfield
  [Punturero, Griguol, Zarich, J.Fernández]
  [Willington]
 
 
Round 30
[Nov 26]	
Rosario Central		0-1	San Lorenzo
				  [Albretch]
[Nov 28]
Banfield		1-1	Vélez Sarsfield
  [Raffo]			  [Willington]
Independiente		2-1	Atlanta
  [Suárez, M.Rodríguez]		  [Griguol]
Estudiantes (LP)	0-0	River Plate
Platense		4-0	Chacarita Juniors
  [Guzmán(2), Marchesse, Garro]
Boca Juniors		2-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [A.Rojas(2)]
Huracán			4-2	Newell's Old Boys 
  [Poncio, Zárate(2), T.Gómez]	  [Zucca(2)]
Argentinos Juniors	2-5	Lanús
  [Malleo, Luraschi]		  [Paz, Parenti(2), De Mario, Acosta]
Ferro Carril Oeste	1-1	Racing Club
  [Pastorini]			  [J.J.Rodríguez]
 
 
Round 31
[Dec 2]
Atlanta			0-0	Rosario Central
[Dec 3]
Newell's Old Boys 	0-0	Argentinos Juniors
[Dec 4]
Racing Club		2-0	Banfield
  [Cárdenas, Pentrelli]
Lanús			1-0	Ferro Carril Oeste
  [Iglesias]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-2	Huracán
  [Guagliardi]			  [Zárate, Cabaleiro]
Chacarita Juniors	0-1	Boca Juniors
				  [A.C.Rojas]
River Plate		2-0	Platense
  [Onega, Mas]
San Lorenzo		1-2	Estudiantes (LP)
  [Areán]			  [Flores, Verón]
Vélez Sarsfield		0-1	Independiente
				  [M.Rodríguez]
 
Round 32
[Dec 7]
Estudiantes (LP)	0-1	Atlanta
				  [Luna]
[Dec 8]
Banfield		0-0	Independiente
Rosario Central		1-1	Vélez Sarsfield			[at Newell's Old Boys]
  [Sasía]			  [Willington]
Platense		2-1	San Lorenzo
  [Guzmán, Schneider]		  [Rendo]
Boca Juniors		2-1	River Plate
  [Pianetti, Menéndez]		  [Artime]
Huracán			2-2	Chacarita Juniors
  [Cabaleiro, Viberti]		  [Leeb, Nardiello]
Argentinos Juniors	3-0	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Ulrich(2), Luraschi]
Ferro Carril Oeste	1-2	Newell's Old Boys 
  [Garabal]			  [Ferrero, Aguirre]
Racing Club		4-2	Lanús
  [J.J.Rodríguez(2), Perfumo, Cárdenas]
  [De Mario, Acosta]
 
 
Round 33
[Dec 10]
Atlanta			0-2	Platense
				  [Garro, Marchesse]
[Dec 11]
Newell's Old Boys 	0-0	Racing Club
[Dec 12]
Lanús			1-0	Banfield
  [Parenti]
Gimnasia y Esgrima (LP)	1-2	Ferro Carril Oeste
  [Trebucq]			  [R.Fernández(2)]
Chacarita Juniors	0-2	Argentinos Juniors
				  [Cominelli, Ocaño] 
River Plate		4-0	Huracán
  [Lallana, Mas(2), Onega]
San Lorenzo		1-1	Boca Juniors
  [Casa]			  [A.Rojas]
Vélez Sarsfield		0-1	Estudiantes (LP)
				  [Bilardo]
Independiente		4-2	Rosario Central
  [M.Rodríguez(2), Avallay, Suárez]
  [Giménez, Sasía]
 
 
Round 34
[Dec 14]
Estudiantes (LP)	1-1	Independiente
  [Cheves]			  [Savoy]
[Dec 15]
Ferro Carril Oeste	2-1	Chacarita Juniors		[at Atlanta]
  [R.Fernández, Ribaudo]	  [Rabbito]
[Dec 19]
Rosario Central		0-0	Banfield
Platense		0-1	Vélez Sarsfield
				  [Gallo]
Boca Juniors		3-1	Atlanta
  [Pianetti(2), A.C.Rojas]	  [Zárate]
San Lorenzo		4-2	Huracán
  [Fischer(2), Doval, Casa]	  [Gramari o/g, T.Gómez]
Argentinos Juniors	0-1	River Plate			[at Atlanta]
				  [Mas]
Racing Club		3-1	Gimnasia y Esgrima (LP)
  [Pentrelli, Cárdenas, Martinoli]
  [Spedaletti]
Lanús			0-0	Newell's Old Boys 
 
Boca Juniors won the championship in this round with the following line-ups:
Boca Juniors: 	Roma; Silvero, Marzolini; Simeone, Rattín, Silveira; 
		Pianetti, A.C.Rojas, A.Rojas, Menéndez, González.
 
Atlanta: 	Biasutto; Clariá, Rico; Vasallo, Griguol, Andrade;
		Domínguez, Zarich, Zárate, Punturero, Villegas.
 
Referee: 	Coerezza.
 
 
Table:
--------------------------------------------------------------------------------------
						         Home	   Away
No. Team 			      G   W   D   L    W  D  L   W  D  L   Gf Ga   P
--------------------------------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors	    	     34	 19  12   3   11  5  1   8  7  2   55 30   50  [Champion]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. River Plate	 	             34	 22   5   7   12  3  2  10  2  5   55 24   49
 3. Vélez Sársfield	    	     34	 14  12   8    9  3  5   5  9  3   48 32   40
 4. Ferro Carril Oeste	   	     34	 11  15   8    5  8  4   6  7  4   41 33   37
 5. Racing Club		    	     34	 10  16   8    8  7  2   2  9  6   39 35   36
 6. Estudiantes (LP)	    	     34	 13  10  11    7  8  2   6  2  9   41 39   36
 7. Platense		   	     34	 12  11  11    7  5  5   5  6  6   37 30   35
 8. San Lorenzo		   	     34	 12  10  12    6  5  6   6  5  6   41 35   34
 9. Banfield		   	     34	 11  12  11    8  6  3   3  6  8   34 32   34
10. Rosario Central	   	     34	  9  14  11    5  7  5   4  7  6   37 39   32
11. Newell's Old Boys	    	     34	  9  14  11    5  8  4   4  6  7   29 40   32
12. Independiente	    	     34	  8  15  11    6  6  5   2  9  6   30 31   31
13. Huracán		   	     34	 11   9  14    5  4  8   6  5  6   45 54   31
14. Atlanta		    	     34	  9  11  14    5  5  7   4  6  7   33 42   29
15. Lanús		    	     34	  9  11  14    6  7  4   3  4 10   31 43   29
16. Argentinos Juniors	   	     34	 10   8  16    4  3 10   6  5  6   41 51   28
17. Gimnasia y Esgrima (LP)	     34	  9   7  18    3  6  8   6  1 10   31 57   25
18. Chacarita Juniors	   	     34	  5  14  15    4  7  6   1  7  9   32 53   24
 
 
Goals: 700.
 
Libertadores cup 1966: Boca Juniors, River Plate and Independiente(Holder).
 
Top scorers:
 
 1. Carone, Juan            Vélez Sarsfield         19
 2. Zárate, Eladio          Huracán                 18
 3. Rojas, Alfredo          Boca Juniors            17
 4. Mas, Oscar              River Plate             16
 5. Flores, Eduardo         Estudiantes LP          14
    Lallana, Juan           River Plate             14
 7. Rojas, Angel	    Boca Juniors	    13
 8. Pianetti, Oscar	    Boca Juniors	    12
    Ulrich, Ricardo	    Argentinos Juniors	    12
10. Guagliardi, Beny	    Gimnasia y Esgrima LP   11
    Doval, Narciso	    San Lorenzo             11
    Willington, Daniel      Vélez Sarsfield	    11
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------

1965 - PRIMERA  B

 
No. Team 			 G    W   D   L   Gf  Ga   P
-------------------------------------------------------------
 1. Colón (Santa Fe)		44   25  12   7   72  33   62   [Promoted to First Division]
 2. Quilmes			44   22  15   7   55  38   59	[Promoted to First Division]
-------------------------------------------------------------
 3. Deportivo Morón 		44   23	 12   9	  68  37   58
 4. Los Andes         		44   21	 16   7	  65  44   58
 5. All Boys           		44   24	  9  11	  63  36   57
 6. Arsenal F.C.        	44   22	  8  14	  75  58   52
 7. Temperley           	44   18	 15  11	  95  62   51
 8. Nueva Chicago         	44   18	 15  11	  75  46   51
 9. Almagro            		44   21	  8  15	  85  68   50
10. Unión (Santa Fe)		44   18	 13  13	  65  45   49
11. San Telmo         		44   19	 10  15	  65  53   48
12. Deportivo Español		44   17	 12  15	  59  62   46
13. Villa Dálmine       	44   13	 18  13	  68  64   44
14. Defensores de Belgrano	44   16	 11  17	  64  68   43
15. Sarmiento          		44   17	  9  18	  58  61   43
16. Talleres          		44   14	 14  16	  69  72   42
17. Tigre              		44   13	 10  21	  57  73   36
18. Deportivo Italiano		44   12	  9  23	  50  70   33
19. El Porvenir          	44   10	 13  21	  42  75   33
20. Sportivo Dock Sud		44   10	 13  21	  38  60   33	
21. Central Córdoba (Ros.) (*)	44   13	  8  23	  68  89   24
22. Excursionistas        	44    5	  9  30	  42  91   19
23. Argentino de Quilmes	44    1	  9  34	  31 117   11	
 
Note:
(*) Central Córdoba (Rosario) had 10 points deducted.
 
----------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------
 

1965 - PRIMERA  C

No. Team 			 G   P
---------------------------------------
 1. Almirante Brown		34   54   [Promoted to Primera B]
---------------------------------------
 2. Estudiantes (Bs.As.)	34   50
 3. Fenix			34   47
 4. Colegiales			34   47
 5. Luján			34   44
 6. Liniers			34   44
 7. L.N.Alem			34   40
 8. Cambaceres			34   36
 9. Arsenal (Lavallol)		34   36
10. Flandria			34   33
11. Deportivo Riestra		34   32
12. Comunicaciones		34   29
13. Sacachispas			34   26
14. Barracas Central		34   25
15. J.J.Urquiza			34   22
16. Brown (Adrogué)		34   21
17. Porteño			34   17
18. Sportivo Palermo		34    9
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------
 

1965 - PRIMERA  D

Group A
No. Team 			 G   P
---------------------------------------
 1. Piraña			20   34   [Qualified]
 2. General Mitre		20   30   [Qualified]
 3. Tristán Suárez		20   28   [Qualified]
 4. Luz y Fuerza		20   24   [Qualified]
---------------------------------------
 5. Macabi			20   22
 6. Victoriano Arenas		20   20
 7. General Lamadrid		20   16
 8. General San Martín		20   14
 9. Juventud Unida de Bernal    20   14
10. Defensores de Almagro       20   13
11. Deportivo Paraguayo	        20    5
 
 
Group B
No. Team 			 G   P
---------------------------------------
 1. Centro Español		18   27   [Qualified]
 2. F.C.Midland			18   25   [Qualified]
 3. La Paternal			18   24   [Qualified]
 4. Juventud Unida		18   21   [Qualified]
---------------------------------------
 5. Acassuso			18   20
 6. Central Argentino		18   19
 7. Ituzaingó			18   18
 8. Defensores de Corrientes    18   17
 9. Atlas			18    8
10. 9 de Julio			18    1
 
 
Final Group	
No. Team 			 G   P
---------------------------------------
 1. Centro Español		11   7    [Championship Playoff]
 2. General Mitre		11   7    [Championship Playoff]
 3. Piraña			11   7    [Championship Playoff]
---------------------------------------
 4. Juventud Unida		 6   7
 5. Tristán Suárez		 5   7
 6. La Paternal			 4   7
 7. Luz y Fuerza		 4   7
 8. F.C.Midland			 4   7
 
 
Championship Playoff
 
General Mitre 	3-0	Centro Español
Piraña		4-2	Centro Español
General Mitre	3-2	Piraña
 
Promoted to Primera C: General Mitre 
 
 
 


1964.

1965 (2nd level).

1966.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources:  Newspaper: La Nación and La Prensa  Magazine: El Gráfico

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)

Last updated: 15 Jan 2006

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.