Ascension Island 2010/11


Championship 2011
Flipper Trophy Tournament 2010
Knockout Tournament 2011
District Competition 2011

Championship

Table:

 1.Retards                       8  8  0  0 24- 6 24  Champions
 2.Harts                         8  3  2  3 16-17 11  [*]
 3.VC Milan                      8  2  3  3  7- 7  9  [*]
 4.Raiders                       7  0  4  3  6-13  4
 5.Two Boats Rowdies/Dream Team  7  0  3  4  3-13  3
  
[*] missing goals match rd 2

Round 1 [Apr 3]
VC Milan          2-1 TBR/DT
  [Rico Williams, Geordie Peters; Johnny Stroud]
Raiders           2-2 Harts
  [Cruyff Buckley, Antonio Green; Jonah Williams (2)]
Retards           bye   
 
Round 2 
[Apr 10]
TBR/DT            0-1 Retards  
  [Adrian Henry]
[Jul 3]
Harts             bt  VC Milan
Raiders           bye    
 
Round 3 [Apr 17]
Harts             2-5 Retards
  [Chris Owen (2); Nicky John (2), Dane Wade, Carlyn Yon, Adrian Henry]
VC Milan         1-1 Raiders
  [Ricardo Williams; Ashley Lawrence]
TBR/DT            bye 

Round 4 [May 1]
Retards           4-1 Raiders
  [Nicky John, Jeremy Constantine, Adrian Henry, Schmichael Benjamin;
   Robert Yon]
Harts             3-0 TBR/DT
  [Melvyn Moyce, Chris Owen, Colin Thomas (og)]
VC Milan          bye

Round 5 [May 8]
TBR/DT            0-0 Raiders
VC Milan          1-2 Retards
  [Geordie Peters; Jeremy Constantine, Schmichael Benjamin]
Harts             bye 

Round 6 [May 15] 
TBR/DT            0-0 VC Milan     
Harts             5-2 Raiders
Retards           bye  
 
Round 7 [May 22]
Retards           5-0 TBR/DT       
  [George Forman (3), Eugene Bennett, Anthony George (pen)]
VC Milan          2-1 Harts        
  [Cardi Green, Geordie Peters; Jimmy]
Raiders           bye
 
Round 8 [May 29]
Raiders           0-0 VC Milan     
Retards           4-1 Harts        
  [Adrian Henry (2), George Forman, Nicky John; Jamie]
TBR/DT            bye 
 
Round 9 [Jun 5]
TBR/DT            2-2 Harts        
  [Andrew Ellick, Chris George; Daryl Henry, Michael Yon]
Raiders           0-1 Retards      
  [Adrian Henry]
VC Milan          bye    
 
Round 10 
[Jun 25]
Retards           2-1 VC Milan  
  [Adrian Henry, Schmichael Benjamin; Germaine O'Connor]
[tba]
Raiders            -  TBR/DT   
Harts             bye   

Table:

 1.Retards                       8  8  0  0 24- 6 24  Champions
 2.Harts                         8  3  2  3 16-17 11  [*]
 3.VC Milan                      8  2  3  3  7- 7  9  [*]
 4.Raiders                       7  0  4  3  6-13  4
 5.Two Boats Rowdies/Dream Team  7  0  3  4  3-13  3
  
[*] missing goals match rd 2


Flipper Trophy Tournament 2010

NB: 9th edition sponsored by Cable & Wireless; this is the opening tournament of the season

Semifinals
[Aug 28]
VC Milan             30 Two Boats Rowdies
  [Elliott Price, Geordie Peters, Ashley Dutch]
[Aug 29]
Retards              10 Harts
  [Schmichael Benjamin]

Final [Sep 11]
Retards              4-0 VC Milan
  [Jeremy Constantine, Carlyn Yon (pen), Dane Wade,
   Schmichael Benjamin]


Jimmy Lawrence Knockout Tournament

NB: this is the closing tournament of the season

[Jul 3]
Retards      bt  Raiders

Semifinals [Jul 10]
Retards      2-2 VC Milan     [aet, 3-4 pen]
TBR/DT       3-1 Harts
 
Final [Aug 6]
VC Milan     1-0 Two Boats Rowdies/Dream Team
  [Geordie Peters]



District Competition

Round 1 [Jul 16]      
Georgetown        0-3 Travellers Hill
Two Boats         1-1 US Base
 
Round 2 [Jul 23,24]
US Base           9-0 Georgetown
Travellers Hil    2-5 Two Boats

Round 3
[Jul 30]
US Base           drw Travellers Hill
[Jul 31]
Two Boats         bt  Georgetown   

Winners: Two Boats

2009/10

2011/12

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 17 Jul 2014

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2011/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.