Belgium 2016/17


First Division A
First Division B
Amateur First Class (National)
Amateur Second Class (National)
Amateur Third Class (National)
Amateur Provincial Classes:
West Vlaanderen | Oost Vlaanderen | Antwerpen | Limburg | Brabant | Hainault | Namur | Liège | Luxembourg

First Division A

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.RSC Anderlecht                   30  18  7  5  67-30  61             Championship Playoff
 2.Club Brugge KV                   30  18  5  7  56-24  59  [C]        Championship Playoff
 3.SV Zulte-Waregem                 30  15  9  6  49-38  54             Championship Playoff
 4.KAA Gent                         30  14  8  8  45-29  50             Championship Playoff
 5.KV Oostende                      30  14  8  8  52-37  50             Championship Playoff
 6.R. Charleroi SC                  30  13 10  7  34-29  49        [!]  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.KV Mechelen                      30  14  6 10  41-36  48             Playoff II
 8.KRC Genk                         30  14  6 10  40-35  48             Playoff II
 9.R. Standard de Liège             30  10 12  8  47-38  39  [-3]  [!]  Playoff II
10.KV Kortrijk                       30   8  7 15  38-55  31             Playoff II
11.KSC Lokeren OV                   30   7 10 13  24-34  31             Playoff II
12.K. Sint-Truiden VV               30   8  6 16  35-48  30             Playoff II
13.K. AS Eupen                      30   8  6 16  40-64  30  [P]        Playoff II
14.KV Red Star Waasland-SK Beveren  30   7  9 14  28-43  30             Playoff II
15.R. Excel Mouscron                30   7  3 20  29-53  24  [*]        Playoff II
-----------------------------------------------------------
16.KVC Westerlo                     30   5  8 17  33-65  23             Relegated

[*] R. Mouscron-Péruwelz were renamed R. Excel Mouscron
[!] the match Charleroi vs Standard from round 17 was abandoned at 1-3 due to crowd trouble;
    the result stood but no points were awarded for the match, effectively penalizing Standard
    with a 3-point deduction

Round 1
[Jul 29]
KV Mechelen       0-2 Club Brugge       
[Jul 30]
Excel Mouscron    1-2 Anderlecht        
Sint-Truiden      1-0 Lokeren           
Zulte Waregem     3-0 Eupen             
Charleroi         1-0 Waasland-Beveren  
[Jul 31]
Westerlo          2-2 Standard          
Genk              2-1 Oostende          
Kortrijk           1-1 Gent              

Round 2
[Aug 5]
Oostende          1-0 Club Brugge       
[Aug 6]
Excel Mouscron    0-1 Charleroi         
Eupen             0-2 KV Mechelen       
Waasland-Beveren  0-2 Zulte Waregem     
Standard          2-0 Sint-Truiden      
[Aug 7]
Lokeren           3-0 Westerlo          
Anderlecht        5-1 Kortrijk           
Gent              1-0 Genk              

Round 3
[Aug 12]
Sint-Truiden      0-0 Anderlecht        
[Aug 13]
Charleroi         1-1 Gent              
KV Mechelen       0-0 Kortrijk           
Westerlo          1-2 Eupen             
Genk              2-2 Waasland-Beveren  
[Aug 14]
Zulte Waregem     1-0 Standard          
Club Brugge       1-0 Lokeren           
Oostende          2-1 Excel Mouscron    

Round 4
[Aug 19]
Standard          0-0 Charleroi         
[Aug 20]
Kortrijk           2-1 Club Brugge       
Excel Mouscron    2-1 Sint-Truiden      
Waasland-Beveren  2-2 KV Mechelen       
Zulte Waregem     1-1 Oostende          
[Aug 21]
Eupen             2-2 Anderlecht        
Lokeren           0-3 Genk              
Gent              4-2 Westerlo          

Round 5
[Aug 26]
Charleroi         3-2 Eupen             
[Aug 27]
Lokeren           2-1 Excel Mouscron    
Sint-Truiden      1-2 Kortrijk           
Westerlo          1-2 KV Mechelen       
Oostende          2-1 Waasland-Beveren  
[Aug 28]
Club Brugge       2-2 Standard          
Anderlecht        2-2 Gent              
Genk              1-0 Zulte Waregem     

Round 6
[Sep 9]
Waasland-Beveren  1-0 Club Brugge       
[Sep 10]
Eupen             2-1 Oostende          
Kortrijk           4-1 Westerlo          
KV Mechelen       2-0 Sint-Truiden      
Excel Mouscron    1-5 Zulte Waregem     
[Sep 11]
Gent              3-0 Lokeren           
Anderlecht        3-2 Charleroi         
Standard          2-0 Genk              

Round 7
[Sep 16]
Charleroi         0-0 KV Mechelen       
[Sep 17]
Club Brugge       3-2 Eupen             
Sint-Truiden      4-1 Waasland-Beveren  
Westerlo          1-3 Excel Mouscron    
Zulte Waregem     2-1 Kortrijk           
[Sep 18]
Genk              0-2 Anderlecht        
Lokeren           0-1 Standard          
Oostende          1-0 Gent              

Round 8
[Sep 23]
Excel Mouscron    0-3 Club Brugge       
[Sep 24]
Waasland-Beveren  1-1 Lokeren           
Gent              2-1 Sint-Truiden      
KV Mechelen       2-3 Zulte Waregem     
Charleroi         2-1 Oostende          
[Sep 25]
Standard          3-0 Eupen             
Kortrijk           4-1 Genk              
Anderlecht        1-2 Westerlo          

Round 9
[Sep 30]
Oostende          2-2 Sint-Truiden      
[Oct 1]
Zulte Waregem     1-1 Charleroi         
Eupen             1-4 Excel Mouscron    
Westerlo          1-0 Waasland-Beveren  
Lokeren           2-1 Kortrijk           
[Oct 2]
Club Brugge       1-0 Gent              
Standard          0-1 Anderlecht        
Genk              2-1 KV Mechelen       

Round 10
[Oct 14]
Charleroi         1-0 Club Brugge       
[Oct 15]
Kortrijk           3-3 Standard          
Sint-Truiden      2-2 Westerlo          
Waasland-Beveren  4-2 Eupen             
Excel Mouscron    2-2 Genk              
[Oct 16]
Gent              3-0 Zulte Waregem     
Anderlecht        1-0 Lokeren           
KV Mechelen       2-3 Oostende          

Round 11
[Oct 21]
Oostende          2-2 Kortrijk           
[Oct 22]
Zulte Waregem     2-0 Lokeren           
KV Mechelen       2-0 Excel Mouscron    
Westerlo          0-0 Charleroi         
[Oct 23]
Club Brugge       2-1 Anderlecht        
Genk              1-0 Sint-Truiden      
Eupen             3-2 Gent              
Standard          5-0 Waasland-Beveren  

Round 12
[Oct 25]
Lokeren           1-2 Oostende          
[Oct 26]
Anderlecht        2-0 KV Mechelen       
Charleroi         2-1 Genk              
Club Brugge       4-0 Westerlo          
Kortrijk           1-1 Eupen             
Sint-Truiden      0-2 Zulte Waregem     
[Oct 27]
Gent              1-0 Standard          
Waasland-Beveren  0-0 Excel Mouscron    

Round 13
[Oct 29]
Zulte Waregem     0-0 Club Brugge       
Eupen             2-2 Lokeren           
Genk              2-1 Westerlo          
Sint-Truiden      2-2 Charleroi         
[Oct 30]
Oostende          3-1 Standard          
KV Mechelen       2-0 Gent              
Excel Mouscron    0-1 Kortrijk           
Waasland-Beveren  2-1 Anderlecht        

Round 14
[Nov 4]
Kortrijk           2-1 Charleroi         
[Nov 5]
Westerlo          1-2 Zulte Waregem     
Eupen             4-2 Sint-Truiden      
Lokeren           0-0 KV Mechelen       
[Nov 6]
Club Brugge       1-1 Genk              
Anderlecht        1-1 Oostende          
Gent              2-0 Waasland-Beveren  
Standard          2-1 Excel Mouscron    

Round 15
[Nov 18]
Sint-Truiden      0-1 Club Brugge       
[Nov 19]
Genk              2-0 Eupen             
Oostende          5-0 Westerlo          
Waasland-Beveren  1-1 Kortrijk           
Excel Mouscron    0-2 Gent              
[Nov 20]
Zulte Waregem     3-2 Anderlecht        
KV Mechelen       2-1 Standard          
Charleroi         2-1 Lokeren           

Round 16
[Nov 25]
Club Brugge       6-1 KV Mechelen       
[Nov 26]
Waasland-Beveren  0-1 Charleroi         
Lokeren           1-0 Sint-Truiden      
Eupen             3-3 Westerlo          
[Nov 27]
Gent              3-0 Kortrijk           
Oostende          6-0 Genk              
Standard          4-1 Zulte Waregem     
Anderlecht        7-0 Excel Mouscron    

Round 17
[Dec 2]
KV Mechelen       1-0 Eupen             
[Dec 3]
Club Brugge       2-0 Oostende          
Sint-Truiden      1-0 Excel Mouscron    
Zulte Waregem     1-1 Waasland-Beveren  
Westerlo          0-0 Gent              
[Dec 4]
Kortrijk           1-3 Anderlecht        
Charleroi         1-3 Standard          [abandoned at 1-3 in 67' due to crowd trouble started by
Genk              1-2 Lokeren            Standard "fans"; result stood but no points were awarded]

Round 18
[Dec 9]
Lokeren           1-1 Zulte Waregem     
[Dec 10]
Eupen             2-2 Charleroi         
Kortrijk           0-1 Sint-Truiden      
Excel Mouscron    1-4 KV Mechelen       
[Dec 11]
Anderlecht        0-0 Club Brugge       
Gent              1-1 Oostende          
Standard          3-1 Westerlo          
[Feb 7]
Waasland-Beveren  0-0 Genk              

Round 19
[Dec 17]
Oostende          1-1 Zulte Waregem     
Charleroi         2-0 Excel Mouscron    
KV Mechelen       2-0 Waasland-Beveren  
Westerlo          1-3 Lokeren           
Sint-Truiden      3-1 Gent              
[Dec 18]
Genk              2-2 Standard          
Club Brugge       5-1 Kortrijk           
Anderlecht        4-0 Eupen             

Round 20
[Dec 20]
Excel Mouscron    0-0 Westerlo          
KV Mechelen       1-0 Charleroi         
Waasland-Beveren  3-1 Sint-Truiden      
[Dec 21]
Eupen             1-4 Club Brugge       
Kortrijk           0-2 Oostende          
Standard          1-1 Lokeren           
Zulte Waregem     1-0 Genk              
[Dec 22]
Gent              2-3 Anderlecht        

Round 21
[Dec 26]
Lokeren           0-0 Waasland-Beveren  
Oostende          1-3 Eupen             
Westerlo          4-1 Kortrijk           
Zulte Waregem     0-0 KV Mechelen       
Charleroi         0-2 Anderlecht        
Club Brugge       2-1 Excel Mouscron    
[Dec 27]
Genk              2-0 Gent              
Sint-Truiden      2-2 Standard          

Round 22
[Jan 20]
Gent              1-0 Charleroi         
[Jan 21]
Kortrijk           2-3 Zulte Waregem     
Excel Mouscron    2-1 Lokeren           
Waasland-Beveren  0-1 Oostende          
Eupen             0-1 Genk              
[Jan 22]
Standard          0-3 Club Brugge       
Anderlecht        3-1 Sint-Truiden      
KV Mechelen       1-2 Westerlo          

Round 23
[Jan 24]
Oostende          1-2 Charleroi         
Genk              3-0 Kortrijk           
Zulte Waregem     1-0 Excel Mouscron    
[Jan 25]
Club Brugge       2-1 Waasland-Beveren  
Lokeren           0-0 Gent              
Sint-Truiden      2-1 KV Mechelen       
Westerlo          2-4 Anderlecht        
[Jan 26]
Eupen             2-2 Standard          

Round 24
[Jan 27]
Charleroi         2-1 Zulte Waregem     
[Jan 28]
Kortrijk           2-1 Lokeren           
Sint-Truiden      3-0 Oostende          
Waasland-Beveren  0-0 Westerlo          
KV Mechelen       1-0 Genk              
[Jan 29]
Gent              2-0 Club Brugge       
Anderlecht        0-0 Standard          
Excel Mouscron    3-0 Eupen             

Round 25
[Feb 3]
Lokeren           0-0 Anderlecht        
[Feb 4]
Standard          0-3 Kortrijk           
Eupen             0-2 Waasland-Beveren  
Genk              1-0 Excel Mouscron    
Oostende          2-0 KV Mechelen       
[Feb 5]
Club Brugge       1-0 Charleroi         
Zulte Waregem     1-1 Gent              
Westerlo          1-0 Sint-Truiden      

Round 26
[Feb 10]
Sint-Truiden      0-3 Genk              
[Feb 11]
Excel Mouscron    1-2 Oostende          
Charleroi         2-1 Westerlo          
Kortrijk           0-2 KV Mechelen       
Gent              0-1 Eupen             
[Feb 12]
Anderlecht        4-2 Zulte Waregem     
Lokeren           1-0 Club Brugge       
Waasland-Beveren  0-1 Standard          

Round 27
[Feb 17]
Westerlo          1-2 Club Brugge       
[Feb 18]
KV Mechelen       3-0 Lokeren           
Excel Mouscron    1-2 Waasland-Beveren  
Eupen             1-0 Kortrijk           
Zulte Waregem     4-1 Sint-Truiden      
[Feb 19]
Standard          1-1 Gent              
Oostende          1-4 Anderlecht        
Genk              1-1 Charleroi         

Round 28
[Feb 24]
Club Brugge       5-0 Zulte Waregem     
[Feb 25]
Charleroi         1-0 Sint-Truiden      
Kortrijk           1-2 Waasland-Beveren  
Lokeren           1-2 Eupen             
Westerlo          0-4 Oostende          
[Feb 26]
Standard          2-2 KV Mechelen       
Anderlecht        2-0 Genk              
Gent              3-1 Excel Mouscron    

Round 29 [Mar 4]
Waasland-Beveren  2-3 Gent              
KV Mechelen       3-2 Anderlecht        
Charleroi         1-1 Kortrijk           
Oostende          0-0 Lokeren           
Excel Mouscron    1-0 Standard          
Sint-Truiden      2-1 Eupen             
Zulte Waregem     2-2 Westerlo          
Genk              2-1 Club Brugge       

Round 30 [Mar 12]
Gent              3-0 KV Mechelen       
Anderlecht        3-0 Waasland-Beveren  
Club Brugge       2-2 Sint-Truiden      
Eupen             1-3 Zulte Waregem     
Kortrijk           0-2 Excel Mouscron    
Lokeren           0-0 Charleroi         
Standard          2-2 Oostende          
Westerlo          0-4 Genk              

Final Table:

 1.RSC Anderlecht                   30  18  7  5  67-30  61             Championship Playoff
 2.Club Brugge KV                   30  18  5  7  56-24  59  [C]        Championship Playoff
 3.SV Zulte-Waregem                 30  15  9  6  49-38  54             Championship Playoff
 4.KAA Gent                         30  14  8  8  45-29  50             Championship Playoff
 5.KV Oostende                      30  14  8  8  52-37  50             Championship Playoff
 6.R. Charleroi SC                  30  13 10  7  34-29  49        [!]  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.KV Mechelen                      30  14  6 10  41-36  48             Playoff II
 8.KRC Genk                         30  14  6 10  40-35  48             Playoff II
 9.R. Standard de Liège             30  10 12  8  47-38  39  [-3]  [!]  Playoff II
10.KV Kortrijk                       30   8  7 15  38-55  31             Playoff II
11.KSC Lokeren OV                   30   7 10 13  24-34  31             Playoff II
12.K. Sint-Truiden VV               30   8  6 16  35-48  30             Playoff II
13.K. AS Eupen                      30   8  6 16  40-64  30  [P]        Playoff II
14.KV Red Star Waasland-SK Beveren  30   7  9 14  28-43  30             Playoff II
15.R. Excel Mouscron                30   7  3 20  29-53  24  [*]        Playoff II
-----------------------------------------------------------
16.KVC Westerlo                     30   5  8 17  33-65  23             Relegated

[*] R. Mouscron-Péruwelz were renamed R. Excel Mouscron
[!] the match Charleroi vs Standard from round 17 was abandoned at 1-3 due to crowd trouble;
    the result stood but no points were awarded for the match, effectively penalizing Standard
    with a 3-point deduction


Playoff Stage

Championship Playoff | Playoff II

Championship Playoff

Final Table:

 1.RSC Anderlecht                   10   6  3  1  14- 6  52  [31]  [*]       Champions
 2.Club Brugge KV                   10   4  3  3  16-14  45  [30]  [*]  [C]
 3.KAA Gent                         10   4  4  2  16-11  41  [25]
 4.KV Oostende                      10   3  3  4  14-17  37  [25]            Europa League Playoff
 5.R. Charleroi SC                  10   2  4  4  10-13  35  [25]  [*]
 6.SV Zulte-Waregem                 10   1  3  6  12-21  33  [27]

NB: bonus points regular stage (halved, rounded upward) between square brackets
[*] gained an additional half point due to rounding; in case of a tie on points,
    ranked below a club who did not profit from rounding 

Round 1
[Mar 31]
Zulte Waregem     1-2 Anderlecht        
[Apr 1]
Charleroi         1-1 Oostende          
[Apr 2]
Gent              2-1 Club Brugge       

Round 2
[Apr 7]
Oostende          1-1 Zulte Waregem     
[Apr 8]
Club Brugge       1-1 Charleroi         
[Apr 9]
Anderlecht        0-0 Gent              

Round 3
[Apr 16]
Oostende          0-1 Anderlecht        
[Apr 17]
Zulte Waregem     2-2 Club Brugge       
Charleroi         0-1 Gent              

Round 4
[Apr 21]
Gent              1-1 Oostende          
[Apr 22]
Charleroi         2-0 Zulte Waregem     
[Apr 23]
Anderlecht        2-0 Club Brugge       

Round 5
[Apr 25]
Zulte Waregem     0-2 Gent              
[Apr 26]
Club Brugge       3-1 Oostende          
[Apr 27]
Anderlecht        0-1 Charleroi         

Round 6
[Apr 30]
Gent              0-0 Anderlecht        
Oostende          1-0 Charleroi         
[May 1]				
Club Brugge       2-1 Zulte Waregem     

Round 7
[May 5]
Charleroi         1-3 Club Brugge       
[May 7]
Oostende          4-3 Gent              
Anderlecht        2-0 Zulte Waregem     

Round 8
[May 13]
Zulte Waregem     3-1 Oostende          
[May 14]
Gent              1-1 Charleroi         
Club Brugge       1-1 Anderlecht        

Round 9 [May 18]
Gent              5-2 Zulte Waregem     
Charleroi         1-3 Anderlecht        
Oostende          2-1 Club Brugge       

Round 10 [May 21]
Anderlecht        3-2 Oostende          
Club Brugge       2-1 Gent              
Zulte Waregem     2-2 Charleroi         

Final Table:

 1.RSC Anderlecht                   10   6  3  1  14- 6  52  [31]  [*]       Champions
 2.Club Brugge KV                   10   4  3  3  16-14  45  [30]  [*]  [C]
 3.KAA Gent                         10   4  4  2  16-11  41  [25]
 4.KV Oostende                      10   3  3  4  14-17  37  [25]            Europa League Playoff
 5.R. Charleroi SC                  10   2  4  4  10-13  35  [25]  [*]
 6.SV Zulte-Waregem                 10   1  3  6  12-21  33  [27]

NB: bonus points regular stage (halved, rounded upward) between square brackets
[*] gained an additional half point due to rounding; in case of a tie on points,
    ranked below a club who did not profit from rounding 

Europa League Playoff

[May 31]
Oostende          3-1 Genk              

NB: KV Oostende qualified for Europa League


Playoff II

Group A | Group B | Final

Group A

Final Table:

 1.K. Sint-Truiden VV               10   7  1  2  23- 7  22  Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.KV Mechelen                      10   5  1  4   7-16  16
 3.KV Red Star Waasland-SK Beveren  10   5  0  5  17-19  15
 4.R. Standard de Liège             10   4  2  4  14-11  14
 5.Union Saint-Gilloise             10   3  1  6  15-19  10  [*]
 6.K. Lierse SK                     10   3  1  6  12-16  10  [*]

[*] qualified from second level

Round 1 
[Apr 1]
Sint-Truiden      3-0 Waasland-Beveren  
Union             3-0 KV Mechelen       
[Apr 2]
Lierse            1-0 Standard          

Round 2 
[Apr 8]
Waasland-Beveren  1-4 Union             
Standard          2-2 Sint-Truiden      
[Apr 9]
KV Mechelen       1-0 Lierse            

Round 3
[Apr 14]
Union             2-2 Standard          
[Apr 15]
Waasland-Beveren  1-2 KV Mechelen       
Sint-Truiden      2-1 Lierse            

Round 4 [Apr 22]
Lierse            2-3 Waasland-Beveren  
Sint-Truiden      0-1 Union             
KV Mechelen       1-0 Standard          

Round 5
[Apr 25]
Standard          0-2 Waasland-Beveren  
Union             1-3 Lierse            
[Apr 26]
KV Mechelen       1-0 Sint-Truiden      

Round 6 
[Apr 28]
Standard          3-1 Union             
[Apr 29]
Waasland-Beveren  0-1 Sint-Truiden      
Lierse            0-0 KV Mechelen       

Round 7 [May 6]
KV Mechelen       1-3 Waasland-Beveren  
Lierse            2-1 Union             
Sint-Truiden      1-0 Standard          

Round 8
[May 12]
Standard          2-0 KV Mechelen       
[May 13]
Union             1-4 Sint-Truiden      
Waasland-Beveren  3-2 Lierse            

Round 9 [May 16]
Waasland-Beveren  1-3 Standard          
KV Mechelen       1-0 Union             
Lierse            1-3 Sint-Truiden      

Round 10 [May 19]
Standard          2-0 Lierse            
Sint-Truiden      7-0 KV Mechelen       
Union             1-3 Waasland-Beveren  

Final Table:

 1.K. Sint-Truiden VV               10   7  1  2  23- 7  22  Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.KV Mechelen                      10   5  1  4   7-16  16
 3.KV Red Star Waasland-SK Beveren  10   5  0  5  17-19  15
 4.R. Standard de Liège             10   4  2  4  14-11  14
 5.Union Saint-Gilloise             10   3  1  6  15-19  10  [*]
 6.K. Lierse SK                     10   3  1  6  12-16  10  [*]

[*] qualified from second level

Group B

Final Table:

 1.KRC Genk                         10   8  2  0  26- 4  26  Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.KSC Lokeren OV                   10   3  6  1  21-20  15
 3.K. AS Eupen                      10   3  4  3  20-20  13  [P]
 4.KV Kortrijk                       10   3  3  4  15-22  12
 5.R. Excel Mouscron                10   2  2  6  11-22   8
 6.KSV Roeselare                    10   2  1  7  17-22   7  [*]

[*] qualified from second level

Round 1 [Apr 1]
Kortrijk           2-1 Excel Mouscron    
Eupen             2-2 Roeselare         
Genk              4-0 Lokeren           

Round 2 [Apr 8]
Lokeren           0-0 Kortrijk           
Excel Mouscron    0-2 Eupen             
Roeselare         0-1 Genk              

Round 3
[Apr 15]
Roeselare         3-5 Excel Mouscron    
Eupen             3-3 Lokeren           
[Apr 16]
Kortrijk           0-3 Genk              

Round 4
[Apr 22]
Kortrijk           3-3 Eupen             
Lokeren           2-1 Roeselare         
[Apr 23]
Genk              6-0 Excel Mouscron    

Round 5
[Apr 25]
Roeselare         2-3 Kortrijk           
[Apr 26]
Eupen             1-1 Genk              
Excel Mouscron    2-2 Lokeren           

Round 6
[Apr 29]
Genk              3-0 Kortrijk           
Lokeren           4-1 Eupen             
[Apr 30]
Excel Mouscron    1-0 Roeselare         

Round 7
[May 6]
Lokeren           2-2 Excel Mouscron    
Kortrijk           0-3 Roeselare         
[May 7]
Genk              2-1 Eupen             

Round 8
[May 13]
Eupen             3-2 Kortrijk           
Roeselare         2-3 Lokeren           
[May 14]
Excel Mouscron    0-2 Genk              

Round 9 [May 17]
Eupen             2-0 Excel Mouscron    
Kortrijk           4-4 Lokeren           
Genk              3-1 Roeselare         

Round 10 [May 20]
Excel Mouscron    0-1 Kortrijk           
Lokeren           1-1 Genk              
Roeselare         3-2 Eupen             

Final Table:

 1.KRC Genk                         10   8  2  0  26- 4  26  Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.KSC Lokeren OV                   10   3  6  1  21-20  15
 3.K. AS Eupen                      10   3  4  3  20-20  13  [P]
 4.KV Kortrijk                       10   3  3  4  15-22  12
 5.R. Excel Mouscron                10   2  2  6  11-22   8
 6.KSV Roeselare                    10   2  1  7  17-22   7  [*]

[*] qualified from second level

Final

[May 27]
Genk              3-0 Sint-Truiden      

NB: Genk qualified for Europa League Playoff

First Division B

Periode 1 | Periode 2 | Aggregate Table | Promotion Playoff | Playoff III

Periode 1

Final Table:

 1.KSV Roeselare                    14   9  3  2  24-15  30       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.K. Lierse SK                     14   8  4  2  26-14  28
 3.R. Antwerp FC                    14   5  5  4  19-15  20
 4.Union Saint-Gilloise             14   5  3  6  22-22  18
 5.AFC Tubize                       14   5  2  7  23-29  17
 6.Oud-Heverlee Leuven              14   3  6  5  18-21  15  [R]
 7.Lommel United                    14   3  4  7  20-27  13
 8.Cercle Brugge KSV                14   3  3  8  18-27  12

Periode 2

Final Table:

 1.R. Antwerp FC                    14   8  5  1  21-11  29       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.K. Lierse SK                     14   7  6  1  25-11  27
 3.Cercle Brugge KSV                14   6  3  5  14-13  21
 4.KSV Roeselare                    14   5  5  4  18-17  20
 5.AFC Tubize                       14   5  2  7  19-24  17
 6.Union Saint-Gilloise             14   4  5  5  11-12  17
 7.Oud-Heverlee Leuven              14   4  3  7  15-21  15  [R]
 8.Lommel United                    14   0  5  9  11-25   5

Aggregate Table

Final Table:

 1.K. Lierse SK                     28  15 10  3  51-25  55             Playoff II
 2.KSV Roeselare                    28  14  8  6  42-32  50             Playoff II
 3.R. Antwerp FC                    28  13 10  5  40-26  49
 4.Union Saint-Gilloise             28   9  8 11  33-34  35             Playoff II
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AFC Tubize                       28  10  4 14  42-53  34             Playoff III
 6.Cercle Brugge KSV                28   9  6 13  32-40  33             Playoff III
 7.Oud-Heverlee Leuven              28   7  9 12  33-42  30  [R]        Playoff III
 8.Lommel United                    28   3  9 16  31-52  18             Playoff III

NB: as Antwerp were promoted, they do not enter Playoff II

Promotion Playoff

First Leg [Mar 5]
Antwerp           3-1 Roeselare         

Second Leg [Mar 11]
Roeselare         1-2 Antwerp           

NB: R. Antwerp FC promoted

Playoff III

Final Table:

 5.AFC Tubize                        6   1  4  1   6- 6  24  [17]
 6.Oud-Heverlee Leuven               6   2  2  2   4- 4  23  [15]       [R]
 7.Cercle Brugge KSV                 6   1  3  2   4- 9  23  [17]  [*]
-----------------------------------------------------------
 8.Lommel United                     6   3  1  2   9- 4  19  [ 9]            Relegated

NB: bonus points regular stage (halved, rounded upward) between square brackets
[*] gained an additional half point due to rounding; in case of a tie on points,
    ranked below a club who did not profit from rounding 

Promoted: FCO Beerschot Wilrijk


Amateur First Class (National)

1st class amateurs (National)
 1 FC O. Beerschot-Wilrijk         30  26  2  2  80  63-x16    
 2 K FC Dessel Sport               30  20  6  4  66  68- 28    
 3 R Excelsior Virton              30  19  2  9  59  63- 30    
 4 K SK Heist                      30  16  3 11  51  61- 42    
 5 FC V.Dender E.H.                30  15  5 10  50  53- 43    
 6 K MSK.Deinze                    30  14  6 10  48  46- 34    
 7 FC Seraing                      30  14  6 10  48  42- 36    
 8 A.S. Verbroedering Geel         30  13  5 12  44  53- 44    
 9 K SV Oudenaarde                 30  12  4 14  40  41- 43    
10 K Patro Eisden Maasmechelen     30  11  5 14  38  37- 45    
11 K FC Vigor Wuitens Hamme        30   9  8 13  35  52- 59    
12 KFC Oosterzonen Oosterwijk      30   8  7 15  31  32- 44    
13 Sporting Hasselt                30   6  8 16  26  29- 48    
14 K VV.Coxyde                     30   6  4 20  22  27- 81    
15 White Star Bruxelles            30   4  8 18  20  23- 66    
16 R Sprimont Comblain Sport       30   4  7 19  19  30- 61    


Amateur Second Class (National)

2nd classe A amateurs VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 R Knokke FC                     30  23  3  4  72  73- 25    
 2 K FC Sparta Petegem             30  17  7  6  58  60- 44    
 3 SC Eendracht Aalst              30  17  5  8  56  55- 37    
 4 K FC Izegem                     30  16  5  9  53  53- 42    
 5 K Sint-Eloois-Winkel Sp.        30  15  8  7  53  55- 30    
 6 K Olsa Brakel                   30  12  7 11  43  59- 51    
 7 K SV Temse                      30  13  3 14  42  38- 45    
 8 Racing Club Gent                30  11  8 11  41  46- 43    
 9 Torhout 1992 KM.                30  11  6 13  39  36- 45    
10 FC Gullegem                     30  10  7 13  37  46- 52    
11 SK Sint-Niklaas                 30   9  8 13  35  45- 49    
12 RC Harelbeke                    30  10  4 16  34  36- 45    
13 VK Westhoek                     30   9  7 14  34  40- 56    
14 K SV Bornem                     30   8 10 12  34  31- 39    
15 K SK Halle                      30   5  8 17  23  27- 55    
16 S.C.T. Menen                    30   4  4 22  16  35- 77    

2e klasse B amateurs VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 K Berchem Sport 2004            30  20  8  2  68  65- 24    
 2 VV.Thes Sport Tessenderlo       30  21  3  6  66  61- 38    
 3 K Rupel Boom FC                 30  15  7  8  52  55- 38    
 4 Spouwen-Mopertingen             30  15  5 10  50  54- 56    
 5 K Olympia FC Wijgmaal           30  12  8 10  44  45- 42    
 6 K Bocholter VV                  30  10 11  9  41  44- 39    
 7 K FC Zwarte Leeuw               30  12  4 14  40  39- 56    
 8 K Londerzeel SK                 30  10  8 12  38  46- 39    
 9 Hoogstraten VV.                 30  11  4 15  37  51- 60    
10 RC Hades                        30  11  4 15  37  45- 60    
11 Tempo Overijse                  30  11  3 16  36  53- 59    
12 R Cappellen FC                  30   8 12 10  36  41- 42    
13 K FC Duffel                     30  10  5 15  35  53- 56    
14 K VK Tienen                     30   8  6 16  30  29- 45    
15 K SC Grimbergen                 30   7  8 15  29  35- 46    
16 KV Woluwe-Zaventem              30   7  8 15  29  46- 62    

VFV Championship : FC Knokke - K Berchem Sport 2004 1-2 en 1-1
rel. playoff     : K SV Bornem-K VK Tienen          1-4

prom playoff VFV
St.Eloois-Winkel - Eendr. Aalst    0-4
Rupel Boom - Thes Sport            0-2

Eendr.Aalst - Gent Zeehaven        1-0
Olsa Brakel - Thes Sport           2-2 str 4-3

2e klasse amateurs ACFF (Association des Clubs Francophones de Football)
 1 Chatelet-Farciennes SC          30  21  7  2  70  67- 32    
 2 R FC De Liège                   30  19  8  3  65  66- 30    
 3 Olympic Club De Charleroi       30  15  6  9  51  61- 46    
 4 U.R. LA Louvière-Centre         30  13 11  6  50  54- 35    
 5 R RC Hamoir                     30  12  8 10  44  50- 49    
 6 Entente Acren Lessines          30  12  6 12  42  48- 48    
 7 Solières Sport                  30  11  9 10  42  52- 48    
 8 R W Walhain CG                  30  11  8 11  41  52- 53    
 9 R FC Ul. La Calamine            30  11  7 12  40  65- 59    
10 R Stade Waremmien FC            30  12  2 16  38  60- 58    
11 R U Wallonne Ciney              30   9 10 11  37  56- 57    
12 R FC Meux                       30  10  6 14  36  53- 51    
13 R ES Couvin-Mariembourg         30   9  6 15  33  54- 66    
14 R US Givry                      30   7  9 14  30  39- 60    
15 Charleroi-Couillet-Fleurus      30   6  8 16  26  37- 77    
16 Union Royale Namur              30   3  7 20  16  32- 77    

prom playoff ACFF 
Ol.Charleroi - La Louviere Centre  2-2 Pen. 6-5
Liège - Ol. Charleroi              2-1

prom playoff National
Olsa Brakel-Liege                  3-1 en 1-3 str 2-4
Sp.Hasselt-Eendr Aalst             1-3 en 3-2
  
Final
Eendr.Aalst-Liege                  0-1 en 2-1 


Amateur Third Class (National)

3e klasse A amateurs VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 Oms.Iingelmunster               30  22  5  3  71  71- 33    
 2 FC Wetteren                     30  20  2  8  62  58- 37    
 3 FC Pepingen                     30  16  7  7  55  50- 38    
 4 K SK Ronse                      30  16  5  9  53  54- 33    
 5 SC Dikkelvenne                  30  12 11  7  47  56- 45    
 6 K VK Ninove                     30  13  5 12  44  59- 43    
 7 FC Mariekerke                   30  11  6 13  39  49- 51    
 8 HO Wolvertem Meerchtem          30  11  6 13  39  38- 52    
 9 FC Lebbeke                      30  10  9 11  39  49- 43    
10 K VC Jong Lede                  30  10  7 13  37  53- 52    
11 K FC Merelbeke                  30   9 10 11  37  40- 46    
12 K Eendracht Wervik              30   9  9 12  36  41- 44    
13 K SK Vlamertinge                30   8  7 15  31  37- 46    
14 SK Berlere                      30   8  6 16  30  31- 55    
15 K FC Sp. St-Gillis Waas         30   4 12 14  24  24- 49    
16 K FC Eendracht Zele             30   3  9 18  18  25- 68    

3e klasse B amateurs VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 FC Turnhout                     30  19  6  5  63  74- 38    
 2 SC City Pirates Antwerpen       30  18  5  7  59  80- 40    
 3 K FC St.-Lenaarts               30  15  9  6  54  45- 32    
 4 K Diegem Sport                  30  14  8  8  50  54- 49    
 5 K VV Vosselaar                  30  15  4 11  49  55- 49    
 6 FC Esperanza Pelt               30  13  6 11  45  49- 44    
 7 K VC Houtvenne                  30  13  5 12  44  60- 53    
 8 K FC Eppegem                    30  12  7 11  43  49- 49    
 9 K ESK Leopoldsburg              30  10  9 11  39  38- 38    
10 K FC Nijlen                     30  10  8 12  38  31- 36    
11 K VK Wellen                     30  10  6 14  36  48- 42    
12 K OVC Sterrebeek                30   9  9 12  36  37- 40    
13 K FC Diest                      30   9  7 14  34  46- 67    
14 FC Helson Helchteren            30   9  5 16  32  29- 44    
15 K AC Betekom                    30   9  5 16  32  45- 67    
16 K RC Mechelen                   30   2  7 21  13  29- 81    

VFV kampioenschap : FC Turnhout - IMS Ingelmunster 0-5
rel. playoff      : Vlamertinge - Diest            3-0

prom. playoff VFV
Pepingen - Ronse              2-3
Vosselaar-Diegem Sport        2-0
KSC City Pirates-Wetteren Kw. 3-2
Dikkelvenne-St. Lenaarts      0-3

Pepingen-Diegem Sport         2-1 aet
Dikkelvenne-Wetteren Kw.      2-0 

Pepingen-Dikkelvenne          3-2 

3e klasse A amateurs ACFF (Association des Clubs Francophones de Football)
 1 Rac. White Daring Molenbeek     26  19  4  3  61  72- 31    
 2 US Rebecquoise                  26  19  4  3  61  58- 24    
 3 Francs Borains                  26  18  6  2  60  63- 21    
 4 Albert Quevy-Mons               26  13  8  5  47  54- 28    
 5 R FC Tournai                    26  11  7  8  40  55- 46    
 6 CS Onhaye                       26  11  4 11  37  34- 44    
 7 CS Entité Manageoise            26   9  8  9  35  34- 35    
 8 Léopold FC                      26   8 10  8  34  44- 32    
 9 Racing Jet Wavre                26   8  6 12  30  41- 35    
10 US Solrezienne                  26   6  9 11  27  32- 59    
11 R Racing Club De Waterloo       26   7  5 14  26  30- 49    
12 FC Ganshoren                    26   7  4 15  25  38- 66    
13 JS Taminoise                    26   5  5 16  20  29- 51    
14 R CS Profondeville              26   0  2 24   2  18- 81    

3e klasse B amateurs ACFF (Association des Clubs Francophones de Football)
 1 Entente Durbuy                  26  20  4  2  64  52- 15    
 2 FC Tilleur                      26  17  6  3  57  60- 20    
 3 R CS Verlaine                   26  13  6  7  45  40- 29    
 4 FC United Richelle              26  12  7  7  43  46- 36    
 5 R RC Mormont                    26  12  5  9  41  49- 42    
 6 R FC Huy                        26  12  3 11  39  51- 44    
 7 R Ent.Bertrigeoise              26   8  8 10  32  39- 46    
 8 R Dar.CL. De Cointe-Liège       26   9  4 13  31  38- 47    
 9 R Jeun.Aischoise                26   9  3 14  30  35- 42    
10 R RC Longlier                   26   8  6 12  30  35- 40    
11 FC Herstal                      26   7  7 12  28  30- 36    
12 R Aywaille FC                   26   7  7 12  28  30- 43    
13 R FC Warnant                    26   8  3 15  27  34- 61    
14 FC Jeun.Lorr.Arlonoise          26   2  7 17  13  32- 70    

ACFF championship : Rac. White Daring Molenbeek - Entente Durbuy  3-1
rel. playoff      : Warnant - JS Taminoise                        1-4 
                     
prom. playoff  ACFF
Rebecq-Albert Quevy Mons 4-2 aet
Tilleur-Verlaine         1-1 pen. 3-4
Mormont-Francs Borain    3-2
Richelle United-Tournai  1-0

Rebecq-Mormont           2-1
Verlaine-Richelle Utd.   4-0

Verlaine-Rebecq          2-2 pen. 2-4
                   

Amateur Provincial Classes

          
West Vlaanderen

1st class
 1 K VC Wingene                    30  19  7  4  64  48- 23    
 2 K WS Lauwe                      30  19  6  5  63  74- 41    
 3 K SKV Zwevezele A               30  17  9  4  60  66- 27    
 4 K V.C.S.V. Oostkamp             30  16  7  7  55  87- 46    
 5 VV Westkapelle                  30  16  6  8  54  56- 49    
 6 K Sassport Boezinge             30  15  8  7  53  62- 39    
 7 K VV Oostduinkerke              30  13  7 10  46  46- 42    
 8 RC Lauwe                        30  12  6 12  42  60- 61    
 9 K S.C. Wielsbeke                30   9 11 10  38  58- 54    
10 S.K. Eernegem                   30   9  7 14  34  49- 58    
11 K S.K. Oostnieuwkerke           30  10  3 17  33  45- 53    
12 S.V.D. Kortemark                30   9  6 15  33  40- 52    
13 K R.C. Waregem                  30   8  6 16  30  66- 68    
14 K SV Rumbeke                    30   7  6 17  27  40- 73    
15 S.V.V. Damme                    30   4 13 13  25  30- 45    
16 K WS Adinkerke                  30   1  4 25   7  29-125    

2nd class A
 1 K SC Blankenberge               30  22  3  5  69  84- 33    
 2 K SV De Ruiter Roeselare        30  21  5  4  68  77- 30    
 3 K FC  Meulebeke                 30  19  5  6  62  77- 33    
 4 K EXC. Zedelgem                 30  17  6  7  57  59- 36    
 5 K FC Varsenare                  30  15  8  7  53  68- 34    
 6 CLUB Roeselare                  30  13  9  8  48  59- 47    
 7 K WS Oudenburg                  30  12  8 10  44  52- 44    
 8 K FC Heist                      30  11  8 11  41  62- 46    
 9 V.V. Tielt                      30  10 10 10  40  39- 38    
10 SK Spermalie-Middelkerke        30  11  6 13  39  51- 49    
11 K SV Bredene                    30  10  6 14  36  53- 46    
12 SK Staden                       30   7 12 11  33  39- 44    
13 K EG Gistel                     30   7  9 14  30  44- 51    
14 K E De Haan                     30   7  5 18  26  41- 64    
15 SV Moorslede                    30   5  4 21  19  30- 71    
16 K SV Nieuwpoort                 30   0  2 28   2  23-192    

2nd class B
 1 K FC Poperinge A                30  23  2  5  71  68- 27    
 2 R Dottignies SP.                30  15  9  6  54  64- 42    
 3 K FC Moen                       30  16  3 11  51  55- 41    
 4 VK Dadizele A                   30  15  6  9  51  51- 48    
 5 FC Sp. Heestert                 30  14  9  7  51  76- 56    
 6 K Zwevegem SP.                  30  11 12  7  45  42- 41    
 7 K VC Deerlijk Sport             30  12  8 10  44  44- 45    
 8 K SK Geluwe                     30  11 10  9  43  46- 34    
 9 OL. Ledegem                     30  11  8 11  41  55- 46    
10 S.V. Wevelgem City A            30  10 10 10  40  43- 38    
11 SV Anzegem                      30  11  5 14  38  47- 57    
12 BL. Otegem                      30  11  3 16  36  45- 66    
13 SK Nieuwkerke                   30   7 13 10  34  49- 49    
14 K SK Beveren-Leie               30   8  5 17  29  56- 74    
15 R FC Luingnois                  30   7  6 17  27  33- 58    
16 K VK Avelgem                    30   0  7 23   7  23- 75    

3rd class A
 1 K SV Diksmuide                  30  22  5  3  71  85- 33    
 2 SK Westrozebeke                 30  21  2  7  65  74- 30    
 3 K FC Eendracht Hooglede         30  16  7  7  55  74- 44    
 4 SC Zonnebeke                    30  16  6  8  54  77- 43    
 5 K EVC Beselare                  30  15  7  8  52  64- 44    
 6 K RC De Panne                   30  14  8  8  50  45- 42    
 7 K WS Houthulst                  30  13  8  9  47  60- 58    
 8 K SV Veurne A                   30  13  4 13  43  47- 38    
 9 TSC Proven                      30  12  6 12  42  59- 58    
10 US Ploegsteert                  30  10  7 13  37  53- 62    
11 BS Geluveld                     30  10  4 16  34  40- 67    
12 NSVD Handzame                   30   7  7 16  28  37- 57    
13 K Brielen Sport                 30   7  6 17  27  42- 85    
14 R Jespo Comines-Warneton A      30   6  9 15  27  41- 61    
15 SK Elverdinge                   30   5  6 19  21  26- 64    
16 SK Reningelst                   30   6  2 22  20  41- 79    

3rd class B
 1 K SV Jabbeke                    30  21  6  3  69  68- 31    
 2 FC Veldegem                     30  18  7  5  61  73- 42    
 3 VVC Beernem                     30  17  3 10  54  65- 47    
 4 Jong Male                       30  13  8  9  47  60- 51    
 5 DAVO Westende                   30  14  4 12  46  53- 52    
 6 K VC Ichtegem                   30  13  5 12  44  62- 48    
 7 Sporting Keiem                  30  12  8 10  44  47- 44    
 8 K FC Moerkerke                  30  12  5 13  41  53- 52    
 9 K SK Steemnrugge A              30  12  5 13  41  42- 53    
10 SV Loppem                       30  12  2 16  38  64- 68    
11 K SK Snaaskerke                 30  10  8 12  38  54- 60    
12 VV Koekelare                    30  10  6 14  36  53- 61    
13 K Daring Ruddervoorde           30   8  8 14  32  40- 52    
14 Union Zandvoorde                30   9  3 18  30  46- 68    
15 K FC Lissewege                  30   8  4 18  28  43- 65    
16 K FC Sint-Joris Sp.             30   8  4 18  28  54- 83    

3rd class C
 1 V.V. Emelgem-Kachten            30  18  5  7  59  56- 29    
 2 K FC Lendelede Sport            30  16  6  8  54  53- 33    
 3 K S.V. Pittem                   30  16  6  8  54  50- 41    
 4 DOSKO Kanegem                   30  15  9  6  54  74- 51    
 5 GD Ingooigem                    30  15  9  6  54  63- 49    
 6 K SKV Zwevezele B               30  15  4 11  49  50- 39    
 7 Hulste SP.                      30  14  7  9  49  53- 49    
 8 K VC Ardooie                    30  13  5 12  44  60- 48    
 9 K DOSKO Beveren A               30  11  9 10  42  54- 49    
10 K FC Lichtervelde               30  11  8 11  41  58- 48    
11 KSV Kortrijk                    30   9 10 11  37  48- 42    
12 K RC Bissegem                   30   9  8 13  35  43- 59    
13 K FC Aarsele                    30   9  7 14  34  44- 60    
14 SC Oostrozebeke                 30   9  6 15  33  40- 56    
15 K NS Heule                      30   5  4 21  19  47- 83    
16 SV Wevelgem City B              30   2  3 25   9  36- 93    

4th class A
 1 Merkem SP.                      30  23  5  2  74 123- 31    
 2 Sporting Dikkebus               30  21  4  5  67  71- 27    
 3 FC Houthem                      30  16  7  7  55  79- 63    
 4 GS Voormezele                   30  14  9  7  51  49- 35    
 5 J.V. Lo-Rreninge                30  14  8  8  50  61- 47    
 6 E. Jonkershove                  30  13  8  9  47  68- 52    
 7 VK Langemark-Poelkapelle        30  13  7 10  46  56- 44    
 8 K FC Poperinge B                30  12  6 12  42  46- 59    
 9 VKW Vleteren                    30  11  7 12  40  48- 50    
10 FC Westouter                    30  12  2 16  38  61- 64    
11 VV Alveringem                   30  11  5 14  38  63- 64    
12 RW Hollebeke                    30  10  7 13  37  57- 67    
13 WS Bulskamp                     30   7  7 16  28  44- 70    
14 K SV Veurne B                   30   5  7 18  22  36- 65    
15 SK Zillebeke                    30   6  2 22  20  43- 96    
16 R Jespo Comines-Warneton B      30   4  5 21  17  28- 99    

4th class B
 1 K DOSKO Sint-Krruis             30  24  2  4  74 115- 30    
 2 K VV Aartrijke                  30  20  4  6  64  73- 38    
 3 Daring Brugge                   30  19  6  5  63  83- 40    
 4 SK Torhout                      30  17  6  7  57  94- 35    
 5 K VP Gits                       30  17  6  7  57  82- 35    
 6 HO Oedelem                      30  16  7  7  55  86- 48    
 7 VK Zerkegem                     30  15  6  9  51  62- 58    
 8 SKD Hertsberge                  30  15  5 10  50  65- 62    
 9 SC Lombardsijde                 30  14  8  8  50  67- 48    
10 VK Dudzele                      30  13  7 10  46  68- 63    
11 FC Doomkerke                    30  12  3 15  39  53- 62    
12 WS Zarren                       30  10  4 16  34  62- 65    
13 GL Ruiselede                    30   2  6 22  12  31- 87    
14 K SK Steenbrugge B              30   2  4 24  10  27-114    
15 K SK Wenduine                   30   2  3 25   9  30-109    
16 E. Brugge                       30   1  5 24   8  15-119    

4th class C
 1 K SV Moorsele                   32  27  3  2  84 113- 32    
 2 K Rekkem Sport                  32  23  4  5  73 111- 46    
 3 WS Bellegem                     32  22  4  6  70  96- 47    
 4 K WS Desselgem                  32  20  6  6  66  86- 47    
 5 K Z Dentergem                   32  19  4  9  61  88- 43    
 6 VK Dadizele B                   32  18  2 12  56  96- 62    
 7 K FC Aalbeke Sport              32  17  4 11  55 108- 67    
 8 FC Eendracht Kuurne             32  14  5 13  47  77- 65    
 9 Jong Vijve                      32  13  8 11  47  78- 49    
10 Sporting Kruiseke               32  12  6 14  42 102- 91    
11 F.C. Passendale                 32  11  7 14  40  68- 77    
12 K FC Izegem B                   32  11  3 18  36  72- 87    
13 K DOSKO Beveren B               32   9  6 17  33  53- 78    
14 VK Wikings Kortrijk             32   9  4 19  31  57-109    
15 K FC Marke                      32   8  3 21  27  41- 71    
16 K Eendracht Wervik B            32   2  4 26  10  40-145    
17 OG Stasegem                     32   0  1 31   1  18-188    

Oost Vlaanderen

1st class
 1 Melsele A                       30  21  5  4  68  68- 36    
 2 KVV Zelzate                     30  14 11  5  53  69- 47    
 3 SK Lochristi A                  30  16  3 11  51  60- 44    
 4 Elene-Grotenberge A             30  15  5 10  50  58- 48    
 5 Avanti Stekene A                30  13 11  6  50  55- 40    
 6 VK Robur A                      30  13  9  8  48  45- 40    
 7 Appelterre A                    30  13  6 11  45  45- 43    
 8 Voorde                          30  13  6 11  45  54- 55    
 9 Aalter                          30  13  5 12  44  46- 36    
10 KVV.Ardennen                    30  10 11  9  41  50- 51    
11 Bambrugge                       30  13  1 16  40  49- 52    
12 SK Maldegem                     30   9  6 15  33  39- 55    
13 Kemzeke                         30   8  8 14  32  44- 56    
14 KE Buggenhout A                 30   7  4 19  25  31- 58    
15 JV Kruibeke                     30   7  2 21  23  34- 62    
16 Lovendegem                      30   5  7 18  22  30- 54    

2nd class A
 1 KVE Drongen                     30  24  4  2  76  78- 23    
 2 DE Pinte                        30  17  7  6  58  65- 24    
 3 LS Merendree                    30  13 10  7  49  65- 46    
 4 Meetjesland                     30  13  8  9  47  67- 46    
 5 Jong Zulte                      30  13  7 10  46  61- 42    
 6 Zeveren                         30  12  9  9  45  49- 45    
 7 Kleit                           30  10 12  8  42  47- 43    
 8 KFC Evergem C.                  30   9 13  8  40  36- 40    
 9 Sleidinge                       30   9  9 12  36  50- 65    
10 Belzele                         30   9  8 13  35  47- 62    
11 Zomergem                        30   8  9 13  33  49- 61    
12 Adegem                          30   7 12 11  33  48- 66    
13 Waarschoot                      30   8  8 14  32  39- 49    
14 Latem                           30   8  7 15  31  43- 66    
15 St.Kruis-Winkel                 30   4 12 14  24  35- 68    
16 Lembeke                         30   4  9 17  21  50- 83    

2nd class B
 1 Sottegem A                      30  22  5  3  71  98- 36    
 2 TK Meldert                      30  16  5  9  53  67- 41    
 3 Windeke                         30  15  7  8  52  58- 42    
 4 Gavere-Asper                    30  15  6  9  51  56- 36    
 5 Burst                           30  15  3 12  48  51- 51    
 6 Kluisbergen Sp. A               30  14  4 12  46  55- 51    
 7 SK Denderhoutem                 30  13  7 10  46  57- 45    
 8 Lebeke-Aalst                    30  13  4 13  43  54- 48    
 9 SV Geraardsbergen               30  12  7 11  43  42- 44    
10 Eine                            30  11  9 10  42  48- 48    
11 Meerbeke                        30  12  5 13  41  35- 43    
12 Munkzwalm                       30  11  5 14  38  65- 68    
13 Winnik                          30  10  2 18  32  46- 68    
14 Eendracht Houtem                30   9  3 18  30  38- 65    
15 FC Vurste-Semmerzake            30   5  8 17  23  25- 66    
16 FC Kluisbergen A                30   5  4 21  19  37- 80    

2nd class C
 1 HO Kalken A                     30  22  3  5  69  73- 28    
 2 Dendermonde                     30  21  5  4  68  68- 23    
 3 Grembergen                      30  20  5  5  65  50- 22    
 4 Sinaai                          30  20  3  7  63  61- 32    
 5 Heikant                         30  18  3  9  57  62- 32    
 6 Sporting Waasmunster            30  12  7 11  43  50- 54    
 7 KFC Vrasene                     30  11  7 12  40  43- 45    
 8 FC Moerbeke                     30  11  6 13  39  50- 50    
 9 Bazel                           30  11  6 13  39  46- 51    
10 Haasdonk A                      30  11  4 15  37  44- 42    
11 SKL Doorselaar                  30  10  7 13  37  46- 56    
12 Schoonaarde                     30  10  6 14  36  34- 46    
13 Edeboys A                       30   9  8 13  35  39- 47    
14 Serskamp-Schellebelle           30   9  1 20  28  39- 60    
15 Massemen                        30   3  3 24  12  32-106    
16 FCDKG Beervelde A               30   2  6 22  12  36- 79    

3rd class A
 1 Bellem                          30  23  3  4  72  91- 34    
 2 Poesele A                       30  19  4  7  61  75- 31    
 3 Watervliet                      30  19  3  8  60  85- 38    
 4 Assenede                        30  17  9  4  60  63- 37    
 5 Vinkt                           30  15  6  9  51  68- 53    
 6 St.Laureins                     30  14  5 11  47  56- 57    
 7 DKW.Evergem                     30  14  4 12  46  58- 51    
 8 Hansbeke                        30  14  4 12  46  50- 53    
 9 Ursel A                         30  12  6 12  42  61- 51    
10 Nevele                          30  12  6 12  42  53- 63    
11 Maria-Aalter                    30  13  2 15  41  55- 57    
12 Knesselare                      30  11  6 13  39  46- 47    
13 Kaprijke-Bentille               30   7  6 17  27  39- 61    
14 Bassevelde                      30   5  7 18  22  39- 74    
15 AK.Middelburg                   30   6  3 21  21  41- 72    
16 Balgerhoeke                     30   1  2 27   5  34-135    

3rd class B
 1 Excelsior Mariakerke            30  24  6  0  78  89- 21    
 2 VC Zwijnaarde                   30  15 12  3  57  66- 39    
 3 Zaffelare A                     30  17  4  9  55  65- 43    
 4 Laarne-Kalken A                 30  15  8  7  53  62- 51    
 5 Cercle Melle                    30  14  5 11  47  59- 54    
 5 VSV Gent                        30  14  5 11  47  42- 42    
 7 FC Destelbergen                 30  12  8 10  44  55- 49    
 8 HT Zwijnaarde                   30  11  9 10  42  53- 42    
 9 ST Muide Gent A                 30  10  9 11  39  49- 47    
10 ST Denijs                       30  10  7 13  37  71- 65    
11 Eksaarde                        30   9 10 11  37  42- 48    
12 Wachterbeke                     30   8 11 11  35  49- 60    
13 Heusden A                       30   8  8 14  32  55- 76    
14 Daknam                          30   8  5 17  29  46- 61    
15 SK Lochristi B                  30   6  7 17  25  37- 64    
16 Vinderhoute                     30   1  2 27   5  24-102    

3rd class C
 1 Gijzel-Oosterzele               30  22  3  5  69  96- 32    
 2 Machelen                        30  22  2  6  68  99- 32    
 3 Oudenaarde                      30  19  4  7  61  66- 41    
 4 Wortegem                        30  17  7  6  58  66- 41    
 5 Zingem                          30  16  4 10  52  67- 43    
 6 Nokere-Kruishoutem A            30  14  9  7  51  70- 38    
 7 Nazareth-Eke A                  30  13  6 11  45  72- 44    
 8 Bevere                          30  14  1 15  43  61- 60    
 9 Moortzele                       30  12  5 13  41  57- 65    
10 Boekel                          30  10  7 13  37  53- 53    
11 Michelbeke A                    30  10  7 13  37  62- 73    
12 Velzeke                         30  11  3 16  36  71- 82    
13 Sottegem B                      30  10  5 15  35  43- 58    
14 Horebeke                        30   7  8 15  29  50- 65    
15 Melsen                          30   2  4 24  10  32-136    
16 Balegem                         30   1  5 24   8  30-132    

3rd class D
 1 Borsbeke                        30  23  3  4  72  97- 27    
 2 Nederhasselt                    30  21  4  5  67  82- 43    
 3 Hofstade                        30  18  7  5  61  72- 41    
 4 Erembodegem                     30  18  6  6  60  69- 36    
 5 Standaard Denderleeuw           30  17  5  8  56  74- 42    
 6 Doggen                          30  14  3 13  45  68- 62    
 7 Baardegem                       30  13  5 12  44  61- 48    
 8 Bonanza                         30  12  6 12  42  58- 62    
 9 Mere                            30  11  8 11  41  57- 60    
10 Sporting Moerbeke-G.Bergen      30  10 10 10  40  58- 48    
11 Kerksken                        30  11  5 14  38  42- 59    
12 Elene-Grotenberge B             30  10  8 12  38  49- 51    
13 Haaltert                        30   9  4 17  31  51- 74    
14 Zandbergen                      30   8  2 20  26  52- 80    
15 SV Sint-Antelinks               30   4  4 22  16  29- 85    
16 Wilskracht Idegem               30   0  2 28   2  23-124    

3rd class E
 1 Yellow Blue Beveren             30  23  5  2  74  86- 25    
 2 KV St.Gillis                    30  23  4  3  73  95- 30    
 3 Rangers Opdorp                  30  19  2  9  59  55- 32    
 4 Melsele B                       30  17  7  6  58  60- 41    
 5 SK Gerda                        30  17  4  9  55  76- 39    
 6 WB St.Niklaas                   30  15  8  7  53  78- 41    
 7 Kieldrecht                      30  14  7  9  49  71- 41    
 8 Oudegem                         30  10  9 11  39  48- 51    
 9 Klinge                          30  11  4 15  37  34- 46    
10 SKV Overmere                    30   9  8 13  35  43- 38    
11 St.Pauwels                      30   8  9 13  33  38- 41    
12 VK Robur B                      30   9  5 16  32  38- 56    
13 SKB St.Niklaas                  30   6 10 14  28  38- 57    
14 Wichelen                        30   6  7 17  25  39- 85    
15 Verrebroek                      30   3  6 21  15  22- 91    
16 Sombeke                         30   2  1 27   7  28-135    

4th class A
 1 Ertvelde United                 28  22  5  1  71  98- 21    
 2 Donk                            28  20  5  3  65 109- 34    
 3 VC Boekhoute                    28  19  3  6  60  81- 37    
 4 VV 9000 Gent                    28  18  5  5  59  88- 48    
 5 VS Destelbergen                 28  18  4  6  58  90- 46    
 6 Tenstar Melle                   28  17  2  9  53  87- 51    
 7 Avrasya Gent                    28  16  3  9  51  80- 68    
 8 Heusden B                       28  12  4 12  40  67- 55    
 9 JAGO St.Amandsberg              28   8  5 15  29  53- 73    
10 Ursel B                         28   7  6 15  27  52- 73    
11 SK Oostakker                    28   7  4 17  25  39- 66    
12 Poesele B                       28   6  1 21  19  43-102    
13 ST Muide Gent B                 28   5  2 21  17  45-109    
14 SK Merelbeke                    28   4  5 19  17  32- 97    
15 FC Dampoort                     28   4  0 24  12  43-127    

4th class B
 1 Olsene                          26  23  2  1  71  75- 24    
 2 Bottelare                       26  18  6  2  60  74- 15    
 3 Maarkedal                       26  18  3  5  57  91- 37    
 4 Nokere-Kruishoutem B            26  16  3  7  51  65- 30    
 5 Zevergem                        26  15  5  6  50  85- 40    
 6 Volkegem A                      26  13  6  7  45  57- 36    
 7 Huise-Ouwegem                   26  11  5 10  38  57- 40    
 8 Kluisbeggne Sp. B               26  10  2 14  32  42- 54    
 9 FCLC.Ronse                      26   7  3 16  24  47- 72    
10 FC Kluisbergen B                26   7  3 16  24  38- 67    
11 Nazareth-Eke B                  26   7  2 17  23  40- 71    
12 Mater                           26   6  4 16  22  40- 74    
13 Petegem Sparta                  26   5  7 14  22  53- 47    
14 Ophasselt B                     26   0  1 25   1  11-168    

4th class C
 1 St.Goriks                       26  21  3  2  66  79- 23    
 2 Herzele-Ressegem                26  20  2  4  62  66- 31    
 3 Aaigem                          26  15  6  5  51  59- 33    
 4 Okegem                          26  14  8  4  50  63- 31    
 5 Deftinge                        26  14  4  8  46  53- 27    
 6 Neigen                          26  13  6  7  45  66- 46    
 7 Opbrakel                        26   9  5 12  32  52- 60    
 8 Everbeek                        26   9  4 13  31  63- 52    
 9 Ophasselt A                     26   9  3 14  30  40- 61    
10 Volkegem B                      26   5  7 14  22  29- 50    
11 Michelbeke B                    26   4  9 13  21  41- 70    
12 Strijpen                        26   5  5 16  20  37- 77    
13 Jong Geraardsbergen             26   5  4 17  19  48- 97    
14 Zegelsem                        26   4  4 18  16  39- 77    
15 Appelterre B                     0   0  0  0   0   0-  0    

4th class D
 1 Gijzegem                        26  22  3  1  69 104- 19    
 2 Oranje Blauw Wieze              26  20  4  2  64  86- 25    
 3 Vlierzele                       26  20  3  3  63  85- 32    
 4 HO.Kalken B                     26  16  6  4  54  73- 27    
 5 Nnieuwerkerken                  26  13  3 10  42  61- 52    
 6 S.Moorsel                       26  12  3 11  39  66- 59    
 7 K VC Jong Lede B                26  10  4 12  34  50- 56    
 8 Edeboys B                       26  10  4 12  34  59- 67    
 9 Smetlede                        26   9  5 12  32  66- 53    
10 Herdersen                       26   9  3 14  30  42- 78    
11 Baasrode                        26   8  5 13  29  47- 57    
12 Laarne-Kalken B                 26   7  2 17  23  48- 79    
13 Bavegem                         26   2  0 24   6  20-102    
14 KE Buggenhout B                 26   1  1 24   4  18-119    

4th class E
 1 Kallo                           26  22  3  1  69  93- 33    
 2 Hamme-Zogge                     26  18  4  4  58  74- 33    
 3 SVH.Waasmunster                 26  15  6  5  51  66- 40    
 4 Bosdam Beveren                  26  14  7  5  49  54- 36    
 5 Meerdonk                        26  14  3  9  45  60- 46    
 6 Rupelmonde                      26  12  7  7  43  60- 35    
 7 K FC EendRacht Zele B           26  11  7  8  40  43- 45    
 8 PD.Kruibeke                     26  12  3 11  39  59- 46    
 9 Tielrode                        26  10  8  8  38  65- 53    
10 Zaffelare B                     26   9  3 14  30  50- 82    
11 Haasdonk B                      26   4  6 16  18  36- 69    
12 Avanti Stekene B                26   5  2 19  17  34- 68    
13 Hoodeinde                       26   4  1 21  13  40- 81    
14 FCDKG.Beervelde B               26   1  2 23   5  23- 90    

Antwerpen

1st class
 1 K Ternesse VV A                 30  20  4  6  64  74- 40    
 2 KFC Lille                       30  19  5  6  62  70- 48    
 3 VC Herentals                    30  18  4  8  58  55- 28    
 4 K Lyra TSV                      30  14  9  7  51  60- 44    
 5 FC Oppuurs                      30  13  8  9  47  56- 45    
 6 K Groen Rood Katelijne          30  13  5 12  44  54- 54    
 7 Heikant Berlaar                 30  12  8 10  44  40- 39    
 8 SK Rapid Leest                  30  10  9 11  39  49- 52    
 9 KSK Branddonk                   30  10  8 12  38  47- 50    
10 KSV Schriek                     30   9 11 10  38  44- 38    
11 K Berg er Dal VV                30  11  4 15  37  52- 62    
12 KFC Antonia A                   30   9  8 13  35  38- 62    
13 KFC De Kempen TL A              30   9  7 14  34  47- 46    
14 KFC Brasschaat                  30   7  9 14  30  58- 65    
15 VERBR. Zwijndrecht              30   6  6 18  24  45- 77    
16 White Star                      30   5  5 20  20  42- 81    

2nd class A
 1 K Kontich FC A                  28  18  8  2  62  72- 27    
 2 Sporting Tisselt                28  16  8  4  56  76- 35    
 3 VC Wijnegem                     28  17  4  7  55  48- 37    
 4 K Sint Job FC                   28  16  6  6  54  64- 35    
 5 SK 's Gravenwezel-Schilde       28  15  6  7  51  74- 41    
 6 KV Bonheiden                    28  15  5  8  50  69- 51    
 7 K VV Duffel                     28  14  5  9  47  51- 39    
 8 Katelijne KFC A                 28  11  5 12  38  52- 60    
 9 KFC Ranst A                     28  10  4 14  34  53- 59    
10 KFC Lint                        28  10  2 16  32  40- 51    
11 KFC Herenthout                  28   9  4 15  31  58- 67    
12 K Mariaburg VK                  28   7  5 16  26  46- 77    
13 K Bevel FC                      28   5  8 15  23  30- 46    
14 KSK Wavria A                    28   3  5 20  14  27- 93    
15 Excelsior. Kaart                28   1  9 18  12  20- 72    
16 KVV Belgica Edegem Sp.           0   0  0  0   0   0-  0    

2nd class B
 1 K Merksplas SK                  30  21  6  3  69  65- 29    
 2 K Wuustwezel FC                 30  19  6  5  63  86- 35    
 3 KVV OG Vorselaar                30  17  6  7  57  68- 39    
 4 Witgoor Sp.Dessel               30  17  4  9  55  71- 47    
 5 K Eendracht Zoersel             30  15  5 10  50  74- 48    
 6 K Retie SK                      30  12  8 10  44  59- 46    
 7 KSK Weelde                      30  12  7 11  43  63- 59    
 8 Minderhout VV                   30  11 10  9  43  50- 42    
 9 KSV Oud Turnhout                30  11  6 13  39  43- 54    
10 K Vlimmeren Sp.                 30  11  4 15  37  33- 52    
11 KFC Beekhoek Sp. A              30  10  6 14  36  43- 52    
12 KFC Linda Olen                  30   9  8 13  35  50- 63    
13 K Vrijheid Herselt              30   8  8 14  32  45- 65    
14 Verbroedering Balen             30   7  5 18  26  50- 65    
15 KFC Lentezon Beerse             30   6  5 19  23  37- 74    
16 Loenhout SK                     30   6  2 22  20  31- 98    

3rd class A
 1 RVC Hoboken                     30  16  9  5  57  56- 34    
 2 K S.K. Wilrijk                  30  15 11  4  56  51- 28    
 3 KVV DOSKO Baarle Hertog         30  16  4 10  52  60- 47    
 4 Rochus Deurne                   30  15  5 10  50  66- 39    
 5 Ekeren FC                       30  13  9  8  48  49- 38    
 6 K Kalmthout SK                  30  14  5 11  47  58- 52    
 7 Zandvliet Sport                 30  14  5 11  47  44- 39    
 8 FC Merksem                      30  13  6 11  45  47- 41    
 9 Soorting Burcht FC              30  13  5 12  44  60- 51    
10 K Meerle FC                     30  12  7 11  43  48- 43    
11 KFC Meer                        30  12  3 15  39  63- 52    
12 KFC Schoten SK                  30  11  2 17  35  45- 68    
13 FC Turk Sp.                     30   8  9 13  33  45- 57    
14 K Achterbroek VV                30   8  2 20  26  43- 80    
15 KVC Olympic Deurne              30   6  7 17  25  37- 67    
16 K Gooreind VV                   30   6  7 17  25  43- 79    

3rd class B
 1 FC Walem                        30  24  5  1  77  80- 18    
 2 SV Aartselaar A                 30  17  6  7  57  59- 41    
 3 K VS Branst                     30  16  6  8  54  78- 44    
 4 KV Hooikt                       30  15  8  7  53  56- 44    
 5 KFC Broechem                    30  14  8  8  50  76- 49    
 6 K Puurs Excelsior RSK           30  14  6 10  48  68- 43    
 7 K Zandhovense SK                30  14  4 12  46  66- 60    
 8 KFC St. Martinus Halle          30  14  4 12  46  59- 58    
 9 K F.C. Putte                    30  13  5 12  44  59- 60    
10 Kessel United                   30  12  8 10  44  52- 47    
11 Willebroekss SV                 30   8  9 13  33  55- 67    
12 K Borsbeek SP.                  30   8  8 14  32  50- 53    
13 K BO Beerzel FC                 30   7  5 18  26  24- 49    
14 VVH Lippelo                     30   7  3 20  24  30- 93    
15 KFC Antonia B                   30   5  5 20  20  38- 82    
16 KFC Duffel B                    30   5  4 21  19  34- 76    

3rd class C
 1 K Zwaluwen Olmen                30  20  6  4  66  75- 37    
 2 FC Wezel Sport                  30  19  7  4  64  82- 30    
 3 KSK Kasterlee                   30  18  7  5  61  68- 43    
 4 FC Zwaneven                     30  18  5  7  59  79- 50    
 5 K SAV St. Dimpna                30  17  4  9  55  62- 38    
 6 Verbroedering Arendonk          30  15  8  7  53  64- 35    
 7 FC Gierle                       30  13  8  9  47  63- 54    
 8 VV Laakdal                      30  12  5 13  41  63- 65    
 9 KFC Mol                         30  11  6 13  39  54- 58    
10 K FC Poppel                     30  11  6 13  39  50- 55    
11 KFC Vrij Arendonk               30   8 10 12  34  48- 57    
12 KSK Herentals                   30   8 10 12  34  36- 50    
13 VC Poederlee                    30   7  3 20  24  50- 94    
14 KFC Ezaart SP.                  30   6  2 22  20  51- 92    
15 KAC Olen                        30   4  7 19  19  45- 81    
16 KSK Oosthoven                   30   3  6 21  15  32- 83    

4th class A
 1 KSOC Maria ter Heiden           32  21  5  6  68  85- 39    
 2 KSK Donk                        32  20  5  7  65  86- 40    
 3 Putte SK                        32  19  6  7  63  90- 38    
 4 KVK Westmalle                   32  19  4  9  61  94- 54    
 5 St. Jozef Rijkevorsel           32  17  6  9  57  78- 43    
 6 KFC Berendrecht Sp.             32  16  5 11  53  64- 49    
 7 Horendonk FC                    32  15  8  9  53  73- 53    
 8 K Brecht SK                     32  15  7 10  52  62- 41    
 9 VNA Wortel                      32  15  4 13  49  58- 51    
10 K Heibos SV                     32  14  7 11  49  62- 71    
11 KSV Wildert                     32  14  5 13  47  64- 60    
12 K Nieuwmoer FC                  32  11  5 16  38  60- 63    
13 KFC Wechelderzande              32  10  2 20  32  48- 84    
14 KFC Olympic Essen               32   9  3 20  30  57- 92    
15 EXC. FC Essen                   32   8  6 18  30  53- 80    
16 KVC Oostmalle                   32   6  6 20  24  51- 93    
17 Alberta FC Schilde              32   1  0 31   3  22-156    

4th class B
 1 VC Mortsel OG                   30  26  2  2  80 100- 31    
 2 K FC Pulle                      30  21  4  5  67  77- 31    
 3 KFC Heidebloem Pulderbos        30  21  3  6  66  72- 39    
 4 K Hove SP.                      30  18  4  8  58  75- 35    
 5 KSK Oelegen                     30  17  5  8  56  66- 43    
 6 KSC Maccabi                     30  16  7  7  55  55- 40    
 7 K Tub. Borgerhout               30  13  4 13  43  49- 50    
 8 K Massenhoven VC                30  13  4 13  43  52- 62    
 9 K Kontich FC B                  30  13  2 15  41  52- 60    
10 K Ternesse VV B                 30  12  5 13  41  54- 48    
11 KFC Ranst B                     30  10  5 15  35  56- 67    
12 SC City Pirates Antwerpen B     30   9  3 18  30  48- 63    
13 Jong Antwerpen Sp.              30   8  5 17  29  54- 85    
14 K Boechoutse VV                 30   5  6 19  21  32- 65    
15 K RAC. Emblem                   30   4  4 22  16  39- 97    
16 FC Brothers Utd Antwerp         30   1  3 26   6  41-106    

4th class C
 1 FC Oxford Hemiksem              32  26  4  2  82  94- 28    
 2 Nielse SV                       32  24  6  2  78  97- 21    
 3 K Schelle SP.                   32  24  2  6  74 100- 44    
 4 SK Sint-Amands                  32  21  6  5  69  76- 43    
 5 K SC Mechelen                   32  18  4 10  58 103- 63    
 6 KVK Hingene                     32  16  5 11  53  85- 62    
 7 Zennester Hombeek               32  14  5 13  47  57- 53    
 8 Leest United                    32  13  7 12  46  59- 68    
 9 KFC Volharding Wintam           32  13  5 14  44  62- 53    
10 K Reet SK                       32  13  4 15  43  46- 47    
11 VK Heindonk                     32   7  8 17  29  53- 82    
12 HEFFEN SK                       32   7  7 18  28  49- 82    
13 SV Aartselaar B                 32  7   5 20  26  40- 75    
14 K Rumst SK                      32  6   7 19  25  37- 84    
15 KFC Muizen                      32  7   3 22  24  31- 98    
16 RB Elzestraat                   32  6   6 20  24  43- 76    
17 FC Blaasveld                    32  5   6 21  21  40- 93    

4th class D
 1 FCM Hallaar                     32  25  3 4   78 112- 32    
 2 K Noordstar VV                  32  24  5 3   77 112- 44    
 3 Blauberg Sport                  32  19  8 5   65  69- 25    
 4 Racing Westneerbeek             32  20  3 9   63  70- 44    
 5 KFC Excelsior Bouwel            32  19  6 7   63  93- 46    
 6 SK Peulis                       32  19  4 9   61  75- 56    
 7 KFC Heultje                     32  19  3 10  60  71- 48    
 8 Wiekevorst Sp.                  32  15  3 14  48  71- 59    
 9 SK Rita Berlaar                 32  14  5 13  47  64- 59    
10 SV Grasheide                    32  14  2 16  44  56- 68    
11 KVC Booischot                   32  11  3 18  36  54- 67    
12 KFC Grobbendonk                 32  11  1 20  34  58- 78    
13 VC Rijmenam                     32  10  3 19  33  49- 84    
14 K Immer Voort FC                32  8   2 22  26  38- 73    
15 Katelijne KFC B                 32  6   5 21  23  46- 98    
16 K Ransel FC                     32  6   2 24  20  36-104    
17 KSK Wavria B                    32  2   2 28   8  31-120    

4th class E
 1 Oosterzonen B                   30  23  5 2   74  97- 21    
 2 KVV Rauw Sp.                    30  21  5 4   68  80- 29    
 3 FC Netezonen                    30  19  8 3   65  72- 29    
 4 KFC Excelsior Voorst            30  16  6 8   54  77- 41    
 5 FC Punt-Larum                   30  15  3 12  48  54- 53    
 6 KFC Flandria                    30  13  6 11  45  72- 58    
 7 KFC Zammel                      30  13  5 12  44  60- 57    
 8 K Blauwvoet Oevel               30  13  5 12  44  50- 55    
 9 KFC Tongerlo                    30  13  3 14  42  66- 69    
10 KFC Verbroedering Alberta       30  11  7 12  40  54- 52    
11 FC Rosselaar Hulsen             30  11  6 13  39  60- 67    
12 K HIH Turnhout                  30  10  6 14  36  57- 70    
13 KFC De Kempen TL B              30  9   2 19  29  54- 74    
14 VV Molenkring Lichtaart         30  6   4 20  22  33- 88    
15 SK Achter Olen                  30  4   4 22  16  34- 91    
16 KFC Beekhoek Sp. B              30  4   3 23  15  25- 91    

Limburg

1st class
 1 E.Termien                       30  21  3 6   66  78- 45    
 2 Bilzen-Waltwilder               30  20  3 7   63  73- 38    
 3 Heur-Tongeren                   30  18  7 5   61  62- 26    
 4 Zepperen Brusten                30  16  4 10  52  57- 51    
 5 Daring Huvo Jeuk                30  15  5 10  50  52- 38    
 6 Melo Zonhoven                   30  15  4 11  49  57- 55    
 7 Herk-De-Stad FC                 30  13  5 12  44  49- 45    
 8 Vlijtingen VV                   30  11  8 11  41  55- 56    
 9 HIH Hoepertingen                30  11  3 16  36  50- 63    
10 KVK Beringen                    30  10  5 15  35  55- 62    
11 Racing Peer                     30  10  5 15  35  53- 66    
12 Zonhoven VV                     30  10  4 16  34  38- 49    
12 Bregel Sp.                      30  10  4 16  34  40- 54    
14 FC Landen A                     30   8 10 12  34  45- 56    
15 SK Bree                         30   6  5 19  23  43- 72    
16 Lutlommel VV                    30   5  7 18  22  35- 66    

2nd class A
 1 SV Herkol                       30  20  4  6  64  84- 52    
 2 W. Koersel                      30  18  7  5  61  77- 26    
 3 MD Halen                        30  16  9  5  57  59- 38    
 4 FL. Paal                        30  14  8  8  50  59- 50    
 5 GS Beek                         30  14  8  8  50  50- 42    
 6 Achel VV                        30  13  8  9  47  63- 46    
 7 K F.C. Hamont 99                30  13  7 10  46  48- 36    
 8 N. Gruitrode                    30  13  4 13  43  53- 54    
 9 Lindelhoeven VV                 30  11  4 15  37  50- 60    
10 Turkse FC                       30   9  9 12  36  45- 58    
11 K SK Meeuwen                    30  10  5 15  35  46- 57    
12 FC Anadol                       30  10  5 15  35  44- 60    
13 RC Reppel                       30   9  8 13  35  36- 44    
14 Sporting Grote Heide            30   8  7 15  31  41- 54    
15 Kadijk SK                       30   6  4 20  22  43- 81    
16 KFC Ham United                  30   5  5 20  20  33- 73    

2nd class B
 1 Park Houthalen                  30  21  3  6  66  85- 41    
 2 E. Mechelen aan de Maas         30  20  6  4  66  72- 34    
 3 Torpedo Hasselt                 30  20  5  5  65  83- 29    
 4 Thor Hasselt                    30  16  5  9  53  78- 52    
 5 WS Schoonbeek-Beverst           30  12 11  7  47  71- 53    
 6 K ST. Elen                      30  13  7 10  46  67- 59    
 7 Zutendaal V.V.                  30  13  7 10  46  62- 58    
 8 Eendracht henis                 30  14  3 13  45  60- 54    
 9 SK Munsterbilzen                30  13  2 15  41  63- 61    
10 KWS Alken                       30  10  6 14  36  46- 66    
11 E.Mechelen Bobelingen Opheers   30  11  2 17  35  58- 71    
12 VV Hoeselt A                    30  10  5 15  35  49- 56    
13 VV Nieuwerkerken                30   9  4 17  31  33- 71    
14 Diepenbeek VVDZ                 30   8  2 20  26  37- 80    
15 Grimbie 69                      30   7  3 20  24  46- 81    
16 Calcio Genk                     30   6  3 21  21  37- 81    

3rd class A
 1 Stal Sport                      30  20  6  4  66  59- 23    
 2 A.C.Tervant                     30  20  5  5  65  64- 34    
 3 FC Eksel A                      30  18  7  5  61  67- 33    
 4 Sporting Wijchmaal              30  14  8  8  50  68- 52    
 5 Hechtel FC                      30  15  3 12  48  68- 47    
 6 White Star Linkhout             30  12  7 11  43  59- 51    
 7 Soorting Grote Brogel           30  12  6 12  42  43- 47    
 8 Excelsior Hamont                30  12  6 12  42  45- 53    
 9 Peer SV                         30  11  8 11  41  52- 49    
10 Kattenbos SP.                   30  11  6 13  39  60- 63    
11 S.K.Meldert                     30  11  5 14  38  59- 61    
12 Bolderberg FC                   30  11  4 15  37  53- 55    
13 Kaulille F.C.                   30   9  9 12  36  41- 61    
14 VK Gestel                       30   8  7 15  31  33- 51    
15 Verbroedering Lommel            30   6  4 20  22  42- 77    
16 G.T. Lommel Kolonie             30   3  3 24  12  27- 83    

3rd class B
 1 Lanaken VV                      30  19  3  8  60  68- 42    
 2 SK Rooierheide                  30  18  5  7  59  89- 58    
 3 Opitter F.C.                    30  16  4 10  52  67- 49    
 4 Ven Maaseik                     30  16  3 11  51  58- 54    
 5 Umitspor Maasmechelen           30  14  8  8  50  53- 44    
 6 VV Stokkem                      30  15  3 12  48  52- 46    
 7 Genk VV 30                      30  13   43   11  60- 49    
 8 Boorsem SP.                     30  13  4 13  43  52- 52    
 9 FC Maasland NO                  30  12  7 11  43  59- 52    
10 Eendracht Louwel                30  12  6 12  42  53- 51    
11 SSD Opoeteren                   30  13  1 16  40  50- 67    
12 HO Heide Hasselt                30  11  4 15  37  53- 54    
13 Godsheide VV                    30  10  5 15  35  62- 64    
14 Kabouters Opglabbeek            30  10  5 15  35  53- 56    
15 Turkse rangers                  30  10  0 20  30  40- 84    
16 Niel K.S.K.                     30   5  4 21  19  41- 88    

3rd class C
 1 K M.R. Biesen                   30  23  2  5  71 100- 27    
 2 Sporting Kolmont                30  21  2  7  65  76- 36    
 3 V. 's Herenelderen              30  18  8  4  62  82- 45    
 4 RDK Gravelo                     29  17  5  7  56  74- 40    
 5 Heers VV                        30  14  7  9  49  56- 48    
 6 VC Kesselt                      30  13  8  9  47  59- 47    
 7 Eendracht Stevoort              30  13  6 11  45  47- 39    
 8 SC Donk                         30  11  9 10  42  57- 48    
 9 F.C. Vliermaal                  29  11  7 11  40  50- 48    
10 SK Herkenrode                   30  10 10 10  40  46- 57    
11 ESJ Alken                       30   8  8 14  32  40- 46    
12 Herk Sport                      30   8  6 16  30  44- 74    
13 U. Rutten                       30   7  5 18  26  42- 78    
14 FC Herderen Millen              30   6  5 19  23  32- 65    
15 St. Rostmeer                    30   5  6 19  21  50- 87    
16 Kortessemse VV                  30   5  4 21  19  39-109    

4th class A
 1 FC Racing Boxberg               24  21  2  1  65  73- 22    
 2 Bokrijk SP.                     24  15  4  5  49  59- 26    
 3 Sporting Aalst                  24  15  3  6  48  52- 30    
 4 Terkoest Alken                  24  14  5  5  47  59- 30    
 5 Velm VV                         24  10  6  8  36  43- 31    
 6 V. Loksbergen                   24   8  7  9  31  45- 45    
 7 Eendracht Zelem                 24   8  5 11  29  27- 38    
 8 ZwartebergFC                    24   8  3 13  27  34- 53    
 9 Eendracht Gingelom              24   7  6 11  27  39- 40    
10 FC Landen B                     24   6  5 13  23  38- 62    
11 Amandina VC                     24   6  3 15  21  31- 54    
12 BS Sport Berbroek-Schulen       24   4  9 11  21  27- 57    
13 VKM St. Truiden                 24   2  6 16  12  21- 60    

4th class B
 1 SK Moelingen                    26  20  6  0  66 105- 15    
 2 HABO SK Borgloon                26  20  3  3  63 106- 35    
 3 Membruggen V&V                  26  19  4  3  61  76- 22    
 4 Riemst V.                       26  14  4  8  46  63- 41    
 5 Jungle Boys Eigenbilzen         26  12  5  9  41  54- 34    
 6 Heis Sport                      26  12  3 11  39  71- 57    
 7 Jeugd Borgloon                  26   9 10  7  37  67- 56    
 8 Zwaluwen Vechmaal               26   9  3 14  30  52- 79    
 9 VV Hoeselt B                    26   8  6 12  30  64- 73    
10 Valencia Piringen               26   8  5 13  29  48- 54    
11 Vroenhoven VV                   26   8  4 14  28  45- 63    
12 Zwaluwen Wiemismeer             26   6  5 15  23  37- 66    
13 SK Vliermaalroot                26   5  1 20  16  38-105    
14 Kanne VV                        26   1  3 22   6  21-147    

4th class C
 1 K VV Heusden Zolder             26  21  4  1  67  87- 15    
 2 VV Lummen                       26  18  3  5  57  84- 37    
 3 Houthalen VV                    26  17  4  5  55  81- 48    
 4 SV Breugel                      26  16  2  8  50  78- 51    
 5 Thes Sport Tessenderlo B        26  15  4  7  49  86- 41    
 6 Sporting Lille                  26  14  5  7  47  57- 36    
 7 SK Heusden 06                   26  11  4 11  37  52- 56    
 8 FC Eksel B                      26  11  2 13  35  44- 60    
 9 Heidebloem Wijshagen            26  10  4 12  34  39- 67    
10 Statie Zolder                   26   8  2 16  26  65- 77    
11 Halveweg Zonhoven               26   8  0 18  24  52- 79    
12 Sporting Winterslag             26   7  3 16  24  36- 66    
13 Flandria Termolen               26   4  1 21  13  40- 99    
14 Sporting Ellikom                26   1  4 21   7  28- 97    

4th class D
 1 As VV                           26  19  5  2  62  81- 29    
 2 HO Molenbeersel                 26  17  6  3  57  77- 39    
 3 SLW Maaseik                     26  16  4  6  52  77- 30    
 4 K Waterloos VV                  26  15  4  7  49  70- 40    
 5 Heidebloem Dilsen VV            26  14  2 10  44  71- 43    
 6 Lindeboys Sp. Leut              26  13  2 11  41  54- 43    
 7 VV Voorshoven                   26  11  5 10  38  47- 50    
 8 Eendracht Rotem                 26   9  7 10  34  66- 56    
 9 AA Rekem                        26   9  7 10  34  50- 52    
10 Uikhoven VC                     26   9  5 12  32  57- 49    
11 K Fortuna Smeermaas             26  10  1 15  31  60- 67    
12 Neeroeteren FC                  26   6  5 15  23  35- 65    
13 FC Veldwezelt                   26   6  3 17  21  47- 61    
14 Lanklaar VV                     26   0  0 26   0  12-180    

Brabant
                                          
1st class
 1 KSK Kampenhout A                30  18  8  4  62  53- 32    
 2 ERC Hoeilaart A                 30  19  3  8  60  76- 35    
 3 HO Bierbeek A                   30  18  5  7  59  69- 40    
 4 KFC Strombeek                   30  13  9  8  48  48- 37    
 5 HO Velten A                     30  13  9  8  48  42- 37    
 6 RCS Brainois A                  30  14  3 13  45  58- 55    
 7 FC Borght                       30  12  8 10  44  39- 34    
 8 RSD Jette A                     30  11 10  9  43  46- 35    
 9 VK Liedekerke A                 30  12  4 14  40  46- 52    
10 Sporting Bruxelles A            30   9 11 10  38  30- 32    
11 Crossing Schaerbeek A           30   9  9 12  36  32- 37    
12 RC BuitselA                     30   9  4 17  31  40- 64    
13 ROFC Stockel A                  30   8  7 15  31  41- 56    
14 REN.CL.Schaerbeek               30   8  7 15  31  34- 51    
15 VV.Houtem A                     30   8  5 17  29  33- 60    
16 RFC Grez-Doiceau A              30   6  4 20  22  32- 62    

2nd class A VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 SC Aarschot A                   34  30  3  1  93 145- 31    
 2 VK Linden A                     34  26  5  3  83  83- 24    
 3 VC.Berten-Leefdaal A            34  25  3  6  78  71- 33    
 4 SC Out-Hoegaarden A             34  19 10  5  67  81- 45    
 5 FC Averbode-Okselaar A          34  20  4 10  64  89- 45    
 6 K Stormvogels Haasrode A        34  17  6 11  57  87- 52    
 7 Sporting Rotselaar A            34  15  9 10  54  67- 51    
 8 KFC Rapide Wezemaal A           34  12  9 13  45  61- 65    
 9 FC Binkom                       34  13  5 16  44  54- 62    
10 Wolfsdonk Sp. A                 34  13  3 18  42  59- 78    
11 VC.Bekkevoort A                 34  12  6 16  42  65- 84    
12 U.Lovenjoel                     34  11  3 20  36  52- 82    
13 CR.Vissemaken                   34   9  7 18  34  52- 79    
14 K Arsenal Oplinter              34   8  9 17  33  51- 78    
15 VK Holsbeek A                   34   8  7 19  31  50- 70    
16 SK Kampelaar                    34   7  9 18  30  53- 90    
17 ST.Meerbeek                     34   4 11 19  23  42- 71    
18 Sporting Kortenberg             34   2  1 31   7  19-141    

2nd class B VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 FC Melsbroek                    34  23  5  6  74  82- 40    
 2 KV.Tervuren-Duisburg A          34  19  8  7  65  82- 54    
 3 BOKA United A                   34  19  5 10  62  70- 55    
 4 KFC Meise A                     34  18  8  8  62  59- 38    
 5 KSK.L Ternat A                  34  16 14  4  62  67- 36    
 6 KFC Wambeek A                   34  18  6 10  60  61- 49    
 7 KFC Rhodienne-De Hoek A         34  15  7 12  52  59- 53    
 8 OHR.Huldenberg A                34  15  7 12  52  56- 54    
 9 SK Oetingen VC                  34  13  8 13  47  46- 47    
10 KV.Kester-Gooik                 34  14  3 17  45  56- 53    
11 SK Steenhuffel A                34  13  5 16  44  47- 53    
12 VC Groot-Dilbeek A              34  12  6 16  42  61- 61    
13 Denderzonen Pamel               34  11  5 18  38  64- 82    
14 SK Leeuw A                      34  10  8 16  38  49- 73    
15 KCS.Machelen                    34  10  5 19  35  50- 70    
16 L.Teralfene A                   34   8 10 16  34  47- 59    
17 FC Herne A                      34   6  8 20  26  39- 63    
18 KFC AV Lembeek A                34   5  4 25  19  29- 84    

2nd class ACFF (Association des Clubs Francophones de Football)
 1 BX.Brussels                     30  20  8  2  68  83- 18    
 2 Union Lasne Ohain A             30  19 10  1  67  66- 26    
 3 RC Villers La Ville A           30  18  8  4  62  69- 33    
 4 Stade Everois RC A              30  16  6  8  54  89- 55    
 5 FC Kosova Schaerbeek A          30  16  3 11  51  60- 50    
 6 RAS Jodoigne A                  30  13  7 10  46  68- 53    
 7 RSC Ixelles A                   30  13  7 10  46  55- 46    
 8 ASE Chastre A                   30  12 10  8  46  65- 46    
 9 RRC Etterbeek A                 30  13  6 11  45  40- 42    
10 RRC Boitsfort A                 30  10 14  6  44  60- 48    
11 SC Beauvechain                  30   8  6 16  30  42- 81    
12 R Wavre Limal A                 30   7  7 16  28  38- 61    
13 FC Saint-Josse                  30   7  6 17  27  37- 70    
14 RCS Brainois B                  30   7  4 19  25  45- 80    
15 RCS Ways-GgenappeA              30   5  7 18  22  43- 86    
16 ROFC Stockel B                  30   0  3 27   3  33- 98    

3rd class A VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 KVZ Glabbeek                    32  23  4  5  73  79- 37    
 2 SNA Keiberg                     32  22  5  5  71  86- 41    
 3 Tielt Winge 3000 A              32  18  7  7  61  59- 36    
 4 Sporting Roosbeek-Neervelp A    32  16  6 10  54  73- 46    
 5 FC Rillaar Sp. A                32  16  3 13  51  61- 56    
 6 Sporting Kumtich-Tienen         32  13 12  7  51  63- 43    
 7 Toekomst Bunsbeek               32  14  8 10  50  62- 52    
 8 RD Zoutleeuw                    32  14  5 13  47  74- 63    
 9 KVC Langdorp A                  32  13  7 12  46  71- 62    
10 HO Bierbeek B                   32  14  3 15  45  67- 76    
11 VS Kortenaken                   32  13  6 13  45  76- 59    
12 KVV Scherpenheuvel              32  13  6 13  45  84- 79    
13 SMS Lubbeek A                   32  11  6 15  39  58- 45    
14 Sporting Budingen               32  11  5 16  38  63- 75    
15 KVW Hakendover                  32   8  6 18  30  47- 76    
16 HO Testelt                      32   6  3 23  21  53- 89    
17 KFC Zichem                      32   0  2 30   2  18-159    

3rd class B VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 KFC Herent A                    32  26  2  4  80 109- 44    
 2 KVC.Haacht A                    32  22  4  6  70 104- 42    
 3 Spoorting Erps-Kwerps           32  22  4  6  70  81- 30    
 4 KV Tremelo                      32  20  3  9  63  93- 53    
 5 GR Vossem A                     32  18  4 10  58  61- 41    
 6 FC Perk                         32  16  6 10  54  64- 48    
 7 KFC Baal                        32  16  3 13  51  83- 48    
 8 KVC Kessel-Lo 2000              32  15  5 12  50  68- 55    
 9 ERC Hoeilaart B                 32  13 10  9  49  72- 56    
10 KDN United A                    32  12  8 12  44  52- 56    
11 Eendracht Eizer                 32  12  6 14  42  56- 65    
12 VK Berg-Op                      32  11  4 17  37  62- 69    
13 KCVV Elewijt A                  32  10  7 15  37  83- 86    
14 KFC KO Begijnendijk             32   6  6 20  24  42- 86    
15 KFC Wezembeek A                 32   6  4 22  22  46-104    
16 HO Velten B                     32   4  4 24  16  40-104    
17 KSC Keersbergen                 32   2  2 28   8  27-156    

3rd class C VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 Asse-Zellik 2002 A              30  23  5  2  74  81- 32    
 2 K Delta Londerzeel A            30  19  8  3  65  65- 32    
 3 Eendracht Mazenzele Opwijk A    30  15  7  8  52  70- 35    
 4 SJ Londerzeel                   30  16  3 11  51  73- 50    
 5 KFC Malderen                    30  15  6  9  51  65- 51    
 6 SK Nossegem                     30  15  4 11  49  55- 42    
 7 Toekomst Relegem A              30  14  5 11  47  67- 51    
 8 SC Vilvoorde                    30  13  8  9  47  58- 60    
 9 FC Beigem                       30  12  8 10  44  52- 54    
10 K Europa 90 Kraainem A          30  13  3 14  42  64- 67    
11 Zemst Sp.                       30  10  5 15  35  86- 63    
12 KVC Asse Terheide               30   9  6 15  33  55- 66    
13 VW Mollem                       30   9  4 17  31  61- 67    
14 FC Ransdonk                     30   8  7 15  31  47- 63    
15 SV Kobbegem                     30   4  5 21  17  54- 94    
16 KFC Haren                       30   2  2 26   8  31-157    
17 Eendracht Peizegem               0   0  0  0   0   0-  0    

3rd class D VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 KFC Lennik                      32  28  3  1  87 117- 26    
 2 KHO Huizingen A                 32  24  1  7  73  87- 36    
 3 V Beersel Drogenbos A           32  20  6  6  66  92- 38    
 4 FC Galmaarden                   32  19  7  6  64  81- 45    
 5 KVK Wemmel A                    32  19  2 11  59  80- 53    
 6 FC Schepdaal                    32  16  6 10  54  68- 50    
 7 VK Borchtlombeek  A             32  15  5 12  50  78- 57    
 8 Ritterklub Jette  A             32  13  7 12  46  80- 61    
 9 VC Groot-Dilbeek  B             32  13  6 13  45  71- 76    
10 KV Zuun A                       32  13  5 14  44  71- 62    
11 VK Liedekerke B                 32  12  4 16  40  58- 72    
12 Eendracht Hekelgem A            32  10  6 16  36  60- 73    
13 KFC MZ Tollembeek               32   9  9 14  36  56- 64    
14 KVC ITNA Itterbeek              32   8  5 19  29  58- 97    
15 Sporting Eizeringen A           32   7  5 20  26  39- 93    
16 EMI Essene A                    32   5  5 22  20  51-121    
17 KFC Rhodienne-De Hoek B         32   0  0 32   0  14-137    

3rd class A ACFF (Association des Clubs Francophones de Football)
 1 Renaissance SP Forestois        30  20  7  3  67  60- 27    
 2 US Ophain A                     30  20  5  5  65  67- 27    
 3 FC Suryoyés Bruxellois          30  17 10  3  61  67- 25    
 4 FC Acad. Jeun.Molenbeek         30  17  5  8  56  91- 62    
 5 RCS Nivellois A                 30  17  4  9  55  62- 38    
 6 VK Berchem                      30  13  8  9  47  43- 42    
 7 Houtain Genappe A               30  12  7 11  43  58- 63    
 8 Anderlecht SCB                  30  11  6 13  39  45- 55    
 9 AS Brussels City A              30  11  4 15  37  52- 76    
10 ES Brainoise                    30  11  3 16  36  54- 62    
11 RAS Saintoise                   30  10  6 14  36  71- 68    
12 FC M Uccle                      30   8  6 16  30  57- 66    
13 AFCCM Braine Waterloo A         30   8  4 18  28  48- 86    
14 RSD Jette B                     30   7  7 16  28  52- 73    
15 Educ El Hikma Bruxelles A       30   6  6 18  24  45- 80    
16 JS Ittroise A                   30   6  4 20  22  45- 67    

3rd class B ACFF (Association des Clubs Francophones de Football)
 1 RFC Orp-Noduwez                 30  19  6  5  63  70- 35    
 2 FC Saint-Michel A               30  19  3  8  60  82- 40    
 3 R Union Rixensartoise A         30  18  4  8  58  61- 38    
 4 FC Polonia Boitsfort            30  14  7  9  49  50- 44    
 5 RC Melin                        30  13  9  8  48  51- 50    
 6 ASE Chastre B                   30  14  2 14  44  61- 57    
 7 SR Incourt A                    30  12  5 13  41  62- 49    
 8 RFC Perwez A                    30  10  8 12  38  61- 67    
 9 RC Villers La Ville B           30  10  7 13  37  51- 60    
10 RU Auderghem A                  30   8 11 11  35  50- 50    
11 Racing Jet Wavre B              30   9  7 14  34  55- 62    
12 JS Chaumont Gistoux             30   8 10 12  34  36- 64    
13 Union Lasne Ohain B             30   9  6 15  33  50- 65    
14 Mont St.Guibert A               30   9  6 15  33  58- 78    
15 RRC Etterbeek B                 30   8  8 14  32  49- 61    
16 CS Biergeois                    30   7  7 16  28  48- 75    

4th class A VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 KV.Boutersem                    30  27  2  1  83 127- 27    
 2 WS Wommersom                    30  25  2  3  77 136- 40    
 3 SK Rummen-Geetbets              30  19  4  7  61 103- 40    
 4 SC Orsmaal                      30  19  4  7  61  76- 36    
 5 FC Geetbets                     30  18  3  9  57  87- 54    
 6 KA Goetsenhoven                 30  14  6 10  48  55- 50    
 7 Atlas Linter                    30  13  4 13  43  70- 69    
 8 RC Meldert                      30  13  4 13  43  72- 72    
 9 K ST.Drieslinter                30  12  5 13  41  51- 56    
10 Sporting Roosbeek-Neervelp B    30  10  2 18  32  65- 96    
11 SC Out-Hoegaarden B             30  10  2 18  32  51- 99    
12 K Halle VV                      30   7  8 15  29  47- 94    
13 VV Houten B                     30   7  6 17  27  60-100    
14 ST Neerwinden                   30   6  4 20  22  42- 83    
15 Sporting Heide Linter           30   5  7 18  22  37- 75    
16 RC BuitselB                     30   2  3 25   9  32-120    

4th class B VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 SK Waanrode                     30  24  4  2  76  87- 24    
 2 Sparta Schaffen                 30  24  2  4  74 119- 38    
 3 Meensel-Kiezegem                30  23  4  3  73 104- 19    
 4 SK Deurne                       30  18  5  7  59  78- 34    
 5 VC Bekkevoort B                 30  15  6  9  51  96- 64    
 6 SC Aarschot B                   30  15  3 12  48  79- 56    
 7 Wolfsdonk Sp. B                 30  13  6 11  45  84- 59    
 8 Tielt-Winge 3000 B              30  11  9 10  42  70- 57    
 9 VK Holsbeek B                   30  12  4 14  40  59- 51    
10 KVC Langdorp B                  30  11  3 16  36  54- 74    
11 FC Rillaar Sp. B                30  11  2 17  35  66- 70    
12 FC Averbode-Okselaar B          30   8  6 16  30  51- 98    
13 VK Linden B                     30   6  7 17  25  29- 73    
14 Sporting Molenbeek              30   5  3 22  18  28-120    
15 SMS LubbeeK B                   30   5  2 23  17  37-138    
16 KDN United B                    30   1 10 19  13  28- 94    

4th class C VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 FC Tildonk                      30  24  5  1  77  94- 22    
 2 KRC Boortmeerbeek               30  20  5  5  65  86- 41    
 3 K St.Haasrode B                 30  19  4  7  61  69- 38    
 4 K Steenokkerzeel Vlug op        30  16  5  9  53  65- 50    
 5 KNV Keerbergen                  30  15  3 12  48  50- 48    
 6 Korbeek Sp.                     30  14  6 10  48  63- 54    
 7 KFC Werchter                    30  12 12  6  48  69- 46    
 8 Sporting Rotselaar B            30  13  7 10  46  58- 43    
 9 KFC Sp.Haacht Statie            30  12 10  8  46  53- 39    
10 SK Plenke Werchter              30  11  4 15  37  48- 64    
11 KVC Haacht B                    30  10  7 13  37  63- 63    
12 KFC Hever                       30   8  5 17  29  44- 68    
13 VC BeremM-Leefdaal B            30   7  8 15  29  49- 67    
14 KFC Herent B                    30   8  4 18  28  52- 74    
15 KSK Kampenhout B                30   3  4 23  13  31- 74    
16 KFC RAPide Wezemaal B           30   2  3 25   9  39-142    

4th class D VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 Tempo Overijse B                28  24  1  3  73 132- 25    
 2 FC Moorsel                      28  22  3  3  69  89- 31    
 3 FC Kapelle op den Bos           28  21  1  6  64  63- 24    
 4 OHR.Huldenberg B                28  19  2  7  59  66- 35    
 5 KFC Peutie                      28  17  5  6  56  59- 33    
 6 VK Weerde                       28  17  4  7  55  87- 49    
 7 KFC Humbeek                     28  14  5  9  47  55- 58    
 8 V Hofstade                      28  12  4 12  40  55- 50    
 9 KCVV.Elewijt B                  28   8  3 17  27  56-100    
10 K Sp.Tange                      28   7  3 18  24  48- 73    
11 KV Tervuren Duisburg B          28   6  5 17  23  51- 86    
12 KFC Eppegem B                   28   4  8 16  20  47- 68    
13 Greunsjotters Vossem B          28   5  2 21  17  33- 96    
14 K Europa 90 Kraainem B          28   3  6 19  15  42- 94    
15 Vilvoorde UTD                   28   4  2 22  14  34- 95    
16 KFC Wezembeek B                  0   0  0  0   0   0-  0    

4th class E VFV (Voetbal Federatie Vlaanderen)
 1 KFC Meise B                     30  22  4  4  70 116- 36    
 2 Boka United B                   30  20  3  7  63 100- 39    
 3 Eendracht Mazenzele Opwijk B    30  19  4  7  61  97- 44    
 4 KFC Wambeek B                   30  17  5  8  56  79- 54    
 5 K DEL Londerzeel B              30  16  7  7  55  59- 44    
 6 Toekomst Relegem B              30  16  5  9  53  79- 63    
 7 Asse-Zellik 2002 B              30  14  8  8  50  76- 54    
 8 L Teralfene B                   30  15  4 11  49  72- 55    
 9 KSK L Ternay B                  30  14  6 10  48  70- 60    
10 Ritterklub Jette B              30  13  2 15  41  58- 67    
11 SK Steenhuffel B                30  12  3 15  39  62- 60    
12 KSK Londerzeel B                30  11  1 18  34  67- 85    
13 KVK Weimel B                    30   9  5 16  32  56- 87    
14 EMI Essene B                    30   7  2 21  23  53-101    
15 VK Borchtlombeek B              30   3  3 24  12  43-127    
16 Eendracht Hekelingen B          30   0  2 28   2  25-136    

4th class  ACFF (Association des Clubs Francophones de Football)
 1 A.Huppaytoise                   30  24  2  4  74  70- 30    
 2 Mont Saint André                30  20  6  4  66  85- 35    
 3 R Union Rixensartoise B         30  20  2  8  62  74- 29    
 4 RAS Jodoigne B                  30  19  2  9  59  90- 43    
 5 R Ottignies St. A               30  18  3  9  57  83- 43    
 6 RFC Perwez B                    30  15  6  9  51  69- 63    
 7 R La Hulpe SC                   30  13  7 10  46  62- 50    
 8 RFC GrzZ-Doiceau B              30  13  5 12  44  68- 46    
 9 R Wavre Limal B                 30  13  5 12  44  60- 50    
10 RE Stéphanois                   30  12  6 12  42  52- 53    
11 FC Ronvau Chaaunont             30  10  4 16  34  53- 67    
12 RCS Ways-Genappe B              30   9  3 18  30  51- 73    
13 I Jandrain                      30   8  6 16  30  42- 88    
14 SR Incourt B                    30   5  6 19  21  33- 79    
15 Mont St.Guibert B               30   4  3 23  15  42- 98    
16 AOC Biston                      30   1  6 23   9  28-115    

4th class B ACFF (Association des Clubs Francophones de Football)
 1 Crossing Schaerbeek B           26  22  1  3  67  98- 29    
 2 Maccabi Brussels                26  20  4  2  64  96- 16    
 3 RRC.Boitsfort B                 26  17  3  6  54  77- 45    
 4 R Union St.-Gilloise B          26  16  5  5  53  89- 40    
 5 OL.Clabecq                      26  16  3  7  51  80- 51    
 6 FC Forest                       26  15  3  8  48  73- 46    
 7 FC Black Star N-O-H             26  10  6 10  36  73- 70    
 8 JS Ittroise B                   26   9  4 13  31  43- 70    
 9 RCS Nivellois B                 26   8  6 12  30  63- 75    
10 RU Auderghem B                  26   7  6 13  27  53- 65    
11 US Ophain B                     26   6  2 18  20  40- 92    
12 R Ottignies St. B               26   4  4 18  16  42- 75    
13 AFCCM Braine Waterloo B         26   4  3 19  15  26- 87    
14 Brussels Fire St.-Gilles        26   2  2 22   8  32-124    
15 Houtain Ganappe B                0   0  0  0   0   0-  0    

4th class C ACFF (Association des Clubs Francophones de Football)
 1 U Africa FC Bruxelles           26  20  3  3  63 100- 39    
 2 FSI Berchem                     26  19  3  4  60 119- 40    
 3 Sporting Bruxelles B            26  18  2  6  56  92- 41    
 4 FC Anderlecht-Milan             26  17  5  4  56  62- 32    
 5 FC Jorez Sp.Anderlecht          26  16  4  6  52 107- 55    
 6 Stade Everois RC B              26  16  3  7  51  77- 46    
 7 FC Kosova Schaerbeek B          26  16  2  8  50  82- 47    
 8 AS Brussels City B              26  10  2 14  32  54- 78    
 9 Brussels Utd FC                 26   8  2 16  26  58- 63    
10 St.Guidon Anderlecht            26   7  1 18  22  39- 99    
11 RSC.Ixelles B                   26   6  2 18  20  40- 92    
12 CFU Espanola Anderlecht         26   4  4 18  16  28- 89    
13 FC Saint-Michel B               26   3  5 18  14  39- 85    
14 Educ.El Hikma Bruxelles B       26   2  2 22   8  28-119    
15 RC Schaerbeek                    0   0  0  0   0   0-  0    
16 Léopold FC  B                    0   0  0  0   0   0-  0    

Hainault

1st class
 1 RJ Entente Binchoise            30  18  4  8  58  65- 42    
 2 R Soignies SP A                 30  18  3  9  57  50- 36    
 3 CS Pays Vert Ostiches-Ath A     30  15  8  7  53  53- 33    
 4 RSC Paturages                   30  16  4 10  52  60- 42    
 5 U St.Ghislain Tertre-Hautrage A 30  15  6  9  51  58- 36    
 6 RFC Houdeng A                   30  14  8  8  50  62- 49    
 7 R Stade Brainois A              30  15  3 12  48  56- 50    
 8 RAS Monceau A                   30  14  6 10  48  48- 43    
 9 Peruwelz FC A                   30  12  4 14  40  56- 53    
10 RUS Beloeil A                   30   9  7 14  34  37- 52    
11 Ass. Montkainoise A             30   8  9 13  33  45- 60    
12 Pont-à-Celles Buzet A           30   9  5 16  32  53- 62    
12 R Gosselies SP                  30   9  5 16  32  39- 55    
14 RUFC Ransart A                  30   8  7 15  31  40- 57    
15 RUS Courcelles A                30   7  9 14  30  42- 60    
16 Un. ENT. Estinnoise A           30   6  6 18  24  43- 77    

2nd class A
 1 RAS Pays Blanc Antoinien A      30  19  9  2  66  74- 32    
 2 Albert Quevy-Mons B             30  19  5  6  62  65- 29    
 3 RFC Molenbaix A                 30  18  8  4  62  76- 28    
 4 RFC Wiers A                     30  16  6  8  54  59- 33    
 5 RSC Templeuvois A               30  14  7  9  49  62- 45    
 6 ASC HauvinnesA                  30  14  5 11  47  47- 40    
 7 JS Meslin-Grand Marais A        30  13  8  9  47  58- 42    
 8 AC Estaimbourg A                30  13  6 11  45  56- 54    
 9 FC Harchies-Berniussart         30  12  7 11  43  61- 57    
10 FC Etoiles d'Ere A              30  11  5 14  38  58- 60    
11 FC Havre                        30   9  8 13  35  49- 53    
12 R Excelsioir Bievene A          30  10  4 16  34  53- 58    
13 Entente Acren Lessines B        30   8  7 15  31  46- 60    
14 RUS Herseautoise A              30   8  4 18  28  40- 73    
15 AS Obigies A                    30   6  6 18  24  33- 68    
16 RUS Flobecq A                   30   2  1 27   7  27-132    
                                                       -       
2nd class B
 1 RFCR Symphorinois A             30  22  5  3  71  97- 31    
 2 RSC Naast A                     30  18  4  8  58  70- 47    
 3 CO Trivières A                  30  18  3  9  57  67- 47    
 4 US Neufvilles A                 30  17  6  7  57  69- 44    
 5 FC Flénu                        30  16  4 10  52  55- 43    
 6 RFCE Maurage A                  30  13  9  8  48  52- 45    
 7 AS Snef-Tyber A                 30  13  7 10  46  47- 50    
 8 RLC Givry A                     30  13  6 11  45  48- 48    
 9 FC Aedec-Hyon A                 30  10 11  9  41  51- 51    
10 FC Vacresse A                   30  11  3 16  36  47- 66    
11 RLC Hornu                       30  10  5 15  35  34- 45    
12 Bracquegnies Sp. A              30   8  9 13  33  39- 54    
13 RAFC Cuesnes A                  30   8  6 16  30  29- 46    
14 FC Thulin A                     30   7  6 17  27  38- 55    
15 RFC Ronquières-HY A             30   5  7 18  22  37- 71    
16 ESC Horrues A                   30   4  3 23  15  33- 70    

2nd class C
 1 AC LE Roeulx A                  30  26  1  3  79  94- 32    
 2 SC Montignees A                 30  20  5  5  65  73- 27    
 3 RUSC Anderlues                  30  18  6  6  60  56- 37    
 4 AS Fontainoise                  30  16  5  9  53  47- 39    
 5 Erpion-Lacs Eau d'Heure A       30  12  6 12  42  58- 54    
 6 JS Turque                       30  12  6 12  42  52- 48    
 7 FC Gerpinnes A                  30  12  4 14  40  50- 56    
 8 RJS Thuin A                     30  12  4 14  40  44- 57    
 9 R Jumet SC A                    30  12  4 14  40  43- 57    
10 RES Roux A                      30  10  9 11  39  47- 40    
11 RFC Gilly A                     30  10  7 13  37  48- 48    
12 FC Mont March-Collège A         30   9 10 11  37  44- 40    
13 REC Beaumont A                  30   9  4 17  31  40- 60    
14 RUS Binche                      30   8  7 15  31  39- 61    
15 FC Nalinnes A                   30   8  5 17  29  44- 68    
16 RUS Grabd Reng A                30   3  3 24  12  24- 79    

3rd class A
 1 RUS Tournai A                   30  22  7  1  73  93- 23    
 2 Ass. Montkainoise B             30  19  8  3  65  86- 32    
 3 FC Beclers A                    30  20  4  6  64  92- 39    
 4 FC Brunehaut                    30  18  8  4  62  75- 39    
 5 FC Enghiennois A                30  18  5  7  59  72- 35    
 6 AC Anvaing                      30  17  4  9  55  88- 39    
 7 DR Rongy                        30  15  5 10  50  68- 61    
 8 RSC Templeyvois B               30  15  4 11  49  48- 44    
 9 CS Taintignies                  30  11  5 14  38  51- 67    
10 AC Estaimbourg B                30   8  8 14  32  45- 58    
11 R ASS Leuze-Lignette A          30   9  3 18  30  47- 79    
12 FC Bleharies A                  30   9  3 18  30  54- 87    
13 FC Mont De l'Enclus             30   6 11 13  29  30- 51    
14 RAS Pays Blanc Antoinien B      30   5  5 20  20  34- 75    
15 RFC Herinnes                    30   6  1 23  19  57-103    
16 FC Houtaing                     30   1  1 28   4  32-140    
                
3rd class B
 1 OC Warcoing A                   30  22  7  1  64  83- 17    
 2 RAJS Honnelloise A              30  18  3  9  57  64- 39    
 3 Peruwelz FC B                   30  15 10  5  55  53- 35    
 4 U St.Ghislain Tertre-Hautrage B 30  17  3 10  54  54- 36    
 5 ES Elouges-Dour A               30  15  5 10  50  57- 47    
 6 JS Istères A                    30  13 10  7  49  46- 29    
 7 RCS EscanaffleS                 30  11  9 10  42  59- 56    
 8 RAS Risquons-Tout               30  12  4 14  40  50- 60    
 9 R Excelsior Bievene B           30  11  7 12  40  62- 53    
10 US Thumaide                     30  10  7 13  37  49- 53    
11 USC Jemappes A                  30   9  8 13  35  54- 54    
12 ASC Baudoir                     30   9  5 16  32  41- 58    
13 CS Pays Vert Ostiches-Ath B     30   9  4 17  31  48- 70    
14 US Hensies A                    30   7 10 13  31  55- 69    
15 AS Baisieux                     30   6  6 18  24  37- 85    
16 RSC Wasmes                      30   5  4 21  19  34- 85    

3rd class C
 1 AS Morlanwelz A                 30  23  3  4  72  71- 27    
 2 Un. Ent. Estinnoise B           30  18  3  9  57  63- 46    
 3 RSB Frameries                   30  15  6  9  51  61- 34    
 4 Un. Ent. Chapelloise A          30  14  9  7  51  59- 45    
 5 RFC Houdeng B                   30  14  7  9  49  68- 46    
 6 Athenes Sport Peronnes          30  13  9  8  48  57- 41    
 7 RFCR Symphorinois B             30  14  5 11  47  67- 57    
 8 FC Casteau A                    30  13  8  9  47  58- 49    
 9 CS Lens                         30  11 10  9  43  50- 49    
10 RLC Mesvin A                    30   8 11 11  35  50- 56    
11 R Stade Brainois B              30  10  4 16  34  44- 54    
12 JSC Brugelette                  30   8  8 14  32  47- 74    
13 AJS Bonne Esp. Buvrinnes A      30   8  5 17  29  41- 63    
14 RFC LA Buissière A              30   8  5 17  29  53- 83    
15 RFC Chièvres                    30   7  8 15  29  41- 64    
16 RES Obourg Nimy Maissères A     30   5  1 24  16  33- 75    

3rd class D
 1 Pont-à-Celles Buzet B           28  21  2  5  65  84- 37    
 2 RSA Forchies A                  28  18  3  7  57  63- 37    
 3 JS Jamioulx A                   28  17  4  7  55  62- 36    
 4 R Goutroux Sp. A                28  16  7  5  55  69- 31    
 5 FC Bouffioulx A                 28  16  7  5  55  56- 33    
 6 JS Ragnies                      28  15  4  9  49  68- 55    
 7 ES Mominoise A                  28  12  3 13  39  62- 59    
 8 SC Montignies B                 28  11  6 11  39  75- 52    
 9 Entente Chatelet A              28   9  6 13  33  45- 68    
10 RES Roux B                      28   9  5 14  32  60- 59    
11 Trazegnies SP A                 28   8  6 14  30  42- 55    
12 R Baileux SP                    28   8  6 14  30  33- 62    
13 WSAC Wangenies A                28   7  5 16  26  44- 62    
14 RUFC Ransart B                  28   6  3 19  21  47- 81    
15 JS Marcinelle                   28   2  3 23   9  23-106    
16 RFC Gilly B                      0   0  0  0   0   0-  0    

4th class A
 1 FC Étoiles d'Ere B              26  20  3  3  63  77- 24    
 2 FC Esplechin                    26  18  2  6  56  99- 34    
 3 FC Ellezelles A                 26  15  5  6  50  70- 39    
 4 FC Rumes la Glanerie            26  15  3  8  48  66- 36    
 5 SC Nechin                       26  14  4  8  46  74- 49    
 6 RUS Herseautoise B              26  13  3 10  42  56- 32    
 7 RFC Molenbaix B                 26  13  2 11  41  56- 56    
 8 JES Velaines                    26  11  5 10  38  46- 49    
 9 FC Wodecq A                     26  10  5 11  35  53- 79    
10 JS Wez Guignies                 26   8  3 15  27  46- 54    
11 FC Bleharies B                  26   8  1 17  25  33- 58    
12 AS Obigies B                    26   6  4 16  22  44- 68    
13 FC Beclers B                    26   6  3 17  21  38- 70    
14 OC Warcoing B                   26   3  1 22  10  24-134    

4th class B
 1 ASC Havinnes B                  24  20  4  0  64  95- 13    
 2 JS Meslin-Grand Marais B        24  18  3  3  57  87- 17    
 3 FC Ellezelles B                 24  18  2  4  56  78- 22    
 4 FC St. Jean Tournai             24  15  3  6  48  82- 35    
 5 JS Isières B                    24  14  2  8  44  74- 38    
 6 RUS Tournai B                   24  14  2  8  44  71- 46    
 7 RUS Beloeil B                   24  10  3 11  33  41- 36    
 8 JUS Maubray                     24   9  4 11  31  61- 74    
 9 RFC Wiers B                     24   8  2 14  26  42- 61    
10 R Ass. Leuze-Lignette           24   8  1 15  25  57- 72    
11 FC Enghiennois B                24   5  2 17  17  36- 76    
12 RUS Flobecq B                   24   1  1 22   4  19-132    
13 FC Wodecq B                     24   1  1 22   4  20-141    
14 Inter Barray                     0   0  0  0   0   0-  0    

4th class C
 1 FC Colfontaine                  24  23  0  1  69 107- 16    
 2 A.C. Quaregnon-Wasmuel          24  20  3  1  63  88- 25    
 3 AS Vaudignies A                 23  18  2  3  56  62- 21    
 4 LC Ghlin                        23  12  2  9  38  70- 61    
 5 USC Jemappes B                  24  11  2 11  35  57- 58    
 6 CDF Espanola                    24  10  4 10  34  57- 46    
 7 AS Ghlin B                      24  10  3 11  33  68- 66    
 8 FC Thulin B                     24   9  5 10  32  54- 45    
 9 FC Vacresse B                   24  10  1 13  31  45- 75    
10 RLC Mesvin B                    24   7  4 13  25  49- 63    
11 RAJS Honnelloise B              24   5  1 18  16  34- 96    
12 ES Elouges-Dour B               24   2  3 19   9  20- 81    
13 AS Pommeroeul Ville B           24   1  4 19   7  27- 85    
14 US HENSIES B                    0    0  0  0   0   0-  0    

4th class D
 1 AS Pommeroeul Ville A           26  21  3  2  66  83- 32    
 2 AS Ghlin A                      26  20  5  1  65  85- 20    
 3 US Neufvilles B                 26  19  2  5  59 131- 43    
 4 FC Aedec-Hyon B                 26  13  5  8  44  72- 51    
 5 ESC Horrues B                   26  13  3 10  42  59- 55    
 6 RAFC Cuesmes B                  26  12  4 10  40  55- 50    
 7 RFC Ecaussinnes B               26  10  6 10  36  65- 54    
 8 RLC Givry B                     26  10  4 12  34  50- 50    
 9 RCS Aulnois                     26   9  3 14  30  51- 74    
10 AS Vaudignies B                 26   9  1 16  28  41- 62    
11 FC Peronnes B                   26   6  5 15  23  34- 75    
12 RES Obourg Nimy Maisières B     26   6  3 17  21  29- 76    
13 Shape Youth FC                  26   6  1 19  19  54-117    
14 FC Casteau B                    26   4  1 21  13  41-101    

4th class E
 1 RFC Ecaussinnes A               28  23  4  1  73  95- 25    
 2 RSC Naast B                     28  19  4  5  61  89- 56    
 3 Bracquegnies SP B               28  17  5  6  56  75- 35    
 4 AC Le Roeulx B                  28  17  4  7  55  72- 33    
 5 R Soignies SP B                 28  15  2 11  47  85- 54    
 6 AS Morlanwelz B                 28  13  8  7  47  56- 50    
 7 FC Peronnes A                   28  14  4 10  46  76- 41    
 8 RFC Ronquières-HY B             28  14  3 11  45  73- 47    
 9 CO Trivières B                  28  12  3 13  39  83- 70    
10 AS Snef-Tyber B                 28  10  5 13  35  52- 61    
11 RFCE Maurage B                  28  10  3 15  33  49- 50    
12 US Merbesars A                  28   8  3 17  27  56- 81    
13 Un. Ent. Chapelloise B          28   7  3 18  24  46- 90    
14 AJS Bonne Esp. Buvrinnes B      28   2  2 24   8  27-102    
15 RUS Grand Reng B                28   2  1 25   7  30-169    

4th class F
 1 Marcinelle Sport                26  20  5  1  65 127- 30    
 2 RES Frasnes A                   26  20  2  4  62 105- 31    
 3 Mellet SP A                     26  18  2  6  56 101- 67    
 4 AS Dcheries B                   26  17  4  5  55  85- 51    
 5 RAS Monceau B                   26  15  2  9  47  79- 60    
 6 R Goutroux SP B                 26  12  2 12  38  68- 67    
 7 RUS Courcelles B                26  11  4 11  37  64- 62    
 8 AF US St.Amand-BryE             26  11  2 13  35  85-106    
 9 Trazegnies SP B                 26  10  1 15  31  76- 96    
10 FC Mont March-Collège B         26   9  0 17  27  57- 85    
11 FC Bouffioulx B                 26   7  6 13  27  42- 67    
12 R Jumet SC B                    26   8  1 17  25  61- 87    
13 JS Aiseau Presles A             26   3  3 20  12  52-119    
14 RC Gouy A                       26   3  2 21  11  40-114    

4th class G
 1 AS Docherie A                   24  22  0  2  66  98- 13    
 2 RRFC Gozee                      24  20  1  3  61 106- 23    
 3 FC Marbaix                      24  17  2  5  53  72- 27    
 4 RC Gouy B                       24  14  3  7  45  58- 37    
 5 JS Jamioulx B                   24  14  1  9  43  61- 48    
 6 RSA Forchies B                  24  12  4  8  40  65- 50    
 7 RFC Baulet                      24  11  4  9  37  68- 50    
 8 JS Aiseau Presles B             24  10  2 12  32  73- 58    
 9 FC Nalinnes B                   24  10  1 13  31  55- 61    
10 Entente Chatelet B              24   7  0 17  21  36- 76    
11 Mellet SP B                     24   6  1 17  19  37- 95    
12 RES Frasnes B                   24   2  1 21   7  25-112    
13 WSAC Wangenies B                24   1  0 23   3  17-121    
14 RFC La Buissière B               0   0  0  0   0   0-  0    

4th class H
 1 JS Froidchapelle                26  20  4  2  64 102- 24    
 2 US Merbesars B                  26  20  4  2  64  85- 25    
 3 CS Forges                       26  20  3  3  63 116- 28    
 4 FC Gerpinnes B                  26  19  4  3  61 110- 15    
 5 RC Rance                        26  16  3  7  51  66- 30    
 6 FC Boussu Walcourt              26  12  5  9  41  67- 55    
 7 RJS Thuin B                     26  10  2 14  32  52- 62    
 8 AS Chimay/Virelles              26   9  4 13  31  45- 58    
 9 REC Beaumont B                  26   9  4 13  31  41- 69    
10 Erpion-Lacs Eau d'Heure B       26   8  4 14  28  34- 80    
11 Sivry SP                        26   6  2 18  20  44- 72    
12 ES Mominoise B                  26   5  3 18  18  42- 99    
13 RFC Lobbes                      26   3  3 20  12  37-126    
14 JS Solre St.Géry                26   1  3 22   6  22-120    
15 FC Marbaix B                     0   0  0  0   0   0-  0    

Namur

1st class
 1 RFC Spy A                       30  21  3  6  66  77- 40    
 2 Wépion A                        30  20  6  4  66  70- 25    
 3 OC Nismes                       30  15  9  6  54  61- 40    
 4 Jeunesse Rochefortoise FC A     30  14  8  8  50  60- 42    
 5 RUS Assesse A                   30  13 10  7  49  53- 41    
 6 Flavion A                       30  15  3 12  48  61- 51    
 7 ES Molignée                     30  12  6 12  42  53- 66    
 8 RFC Grand-Leez A                30  11  9 10  42  56- 51    
 9 Pesche A                        30  11  5 14  38  46- 52    
10 RUS Loyers A                    30  10  7 13  37  55- 58    
11 FC Ligny A                      30   9  9 12  36  50- 60    
12 Cercle Sportif Andennais A      30  10  5 15  35  49- 61    
13 Fosses A                        30  10  4 16  34  55- 80    
14 R Arquet FC A                   30   7 13 10  34  41- 54    
15 RFC Meux B                      30   6  7 17  25  48- 66    
16 R Anhée FC A                    30   3  2 25  11  22- 70    

2nd class A
 1 RFC Rhisnes A                   28  20  6  2  66  97- 33    
 2 RUS Biesme A                    28  16 10  2  58  73- 35    
 3 Naninne A                       28  17  5  6  56  80- 40    
 4 Flawinne A                      28  15  7  6  52  75- 50    
 5 Eghezée A                       28  14  5  9  47  64- 61    
 6 Malonne A                       28  13  5 10  44  61- 59    
 7 Jemeppe A                       28  12  6 10  42  65- 63    
 8 AC Lustin A                     28  12  4 12  40  71- 64    
 9 R Gembloux Sports A             28  11  5 12  38  56- 61    
10 R Arquet FC B                   28   9  4 15  31  52- 65    
11 FCO Namur A                     28   9  3 16  30  54- 67    
12 RFC Sart-Bernard                28   7  5 16  26  49- 68    
13 RES Gesves A                    28   5  9 14  24  33- 67    
14 Wall.Ass.Sauveniére A           28   7  1 20  22  50- 87    
15 RAEC Sclayn                     28   3  5 20  14  29- 89    
16 Onoz A                           0   0  0  0   0   0-  0    

2nd class B
 1 RCS Condruzien A                30  23  2  5  71  83- 30    
 2 R Stade Gedinne A               30  19 11  0  68  70- 22    
 3 US Beauraing 61 A               30  19  8  3  65  85- 37    
 4 R Standard FC Bièvre            30  20  4  6  64  66- 40    
 5 RCS Schaltin A                  30  16  8  6  56  72- 41    
 6 RSC Neffe                       30  15  7  8  52  63- 45    
 7 Chevetogne Football             30  14  8  8  50  61- 55    
 8 US St.Hadelin-Haversin A        30  10  9 11  39  44- 48    
 9 R RC Havelange A                30  10  5 15  35  61- 84    
10 RFC Surice                      30  10  4 16  34  54- 70    
11 R Dinant FC A                   30   7  8 15  29  36- 71    
12 RFC Bioul 81 A                  30   7  6 17  27  46- 56    
13 FC Vencimont                    30   5 12 13  27  41- 54    
14 RES Philippeville A             30   6  3 21  21  32- 68    
15 Entente Dion                    30   4  7 19  19  37- 76    
16 US Thy-Chateau A                30   2  4 24  10  49-103    

3rd class A
 1 ARS Entité Floreffe A           30  26  3  1  81 116- 27    
 2 Jambes                          30  23  5  2  74 105- 36    
 3 R Jeun. Aische B                30  20  4  6  64  76- 41    
 4 RS Fernelmont-Hemptinne A       30  19  6  5  63 102- 31    
 5 CS Bossière A                   30  17  6  7  57  82- 37    
 6 Taviers A                       30  15  5 10  50  66- 66    
 7 RAC Leuze Lonchamps             30  12  5 13  41  41- 52    
 8 Cercle Sportif Andennais B      30  11  3 16  36  63- 68    
 9 St-Germain                      30  10  5 15  35  54- 80    
10 US Emines A                     29  10  4 15  34  51- 77    
11 RUS Loyers B                    30   9  5 16  32  46- 67    
12 ES Boninne A                    30   9  4 17  31  48-100    
13 RFC Templaux-Suarlée            30   8  3 19  27  58- 97    
14 R Ent.Wartet FC A               30   6  5 19  23  50- 93    
15 Flawinne B                      30   5  6 19  21  58- 79    
16 Naninne B                       29   4  1 24  13  40-105    

3rd class B
 1 JS Morialmé A                   30  23  4  3  73  76- 37    
 2 RU Sambreville                  30  20  4  6  64  87- 46    
 3 RCS Profondeville B             30  17  8  5  59  86- 44    
 4 Wépion B                        30  16  7  7  55  67- 38    
 5 FC Espoir Tarcienne A           30  16  4 10  52  59- 38    
 6 Walcourt A                      30  13  8  9  47  62- 54    
 7 Fraire                          30  13  1 16  40  57- 67    
 8 Falisolle-Aisemont A            30  12  4 14  40  70- 67    
 9 Bois-Villers A                  30  12  2 16  38  75- 72    
10 RFC Sonzée A                    30  10  7 13  37  55- 54    
11 ES Petigny-Frasnes              30  10  7 13  37  63- 66    
12 Pesche B                        30  10  6 14  36  55- 64    
13 FC Ligny B                      30   9  9 12  36  58- 67    
14 Belgrade A                      30   8  5 17  29  57- 89    
15 Flavion B                       30   4  6 20  18  35- 94    
16 Union St-Gérard                 30   4  4 22  16  37-102    

3rd class C
 1 AL  Lisogne-Thynes A            30  18  9  3  63  79- 37    
 2 US Beauraing 61 B               30  18  7  5  61  76- 45    
 3 R Sorée FC A                    30  18  4  8  58  82- 54    
 4 RUS Pondrome A                  30  15  6  9  51  80- 62    
 5 FC Eprave                       30  15  6  9  51  69- 51    
 6 RCS  Ent. Mosane                30  14  7  9  49  64- 56    
 7 RCS Faulx-les-Tombes            30  13  6 11  45  78- 62    
 8 Achène                          30  12  8 10  44  76- 60    
 9 RCS Condruzien B                30  12  7 11  43  70- 59    
10 Excelsior FC Evelette-Jallet    30  13  3 14  42  75- 78    
11 RUS Méan                        30  11  4 15  37  56- 59    
12 Standard Club Feschaux          30  10  7 13  37  61- 66    
13 RCS Hastière                    30  10  4 16  34  45- 68    
14 Entente Sommenoise A            30  10  3 17  33  59- 76    
15 R Standard Club Ohey A          30   5  4 21  19  50- 99    
16 R U.St.Georges Sinsin-Waillet   30   3  1 26  10  35-123    

4th class A
 1 SC Petit-Waret A                26  23  2  1  71 109- 20    
 2 RFC Rhisnes B                   26  19  5  2  62  95- 31    
 3 RFC Grand-Leez B                26  18  4  4  58  92- 25    
 4 Eghezée B                       26  18  2  6  56  97- 40    
 5 Mazy A                          26  13  4  9  43  62- 57    
 6 CS Bossière B                   26  12  6  8  42  77- 57    
 7 UBS Auvelais A                  26  11  3 12  36  59- 65    
 8 ES Boninne B                    26  10  2 14  32  59- 75    
 9 R Gemblous Sports B             26   7  5 14  26  62- 72    
10 US Emines B                     26   8  1 17  25  36- 73    
11 RS Fernelmont-Hemptinne B       26   7  4 15  25  53- 81    
12 Taviers B                       26   7  2 17  23  44- 90    
13 Wall.Ass.Sauvenière B           26   3  3 20  12  30-105    
14 Andoy B                         26   3  3 20  12  44-128    

4th class B
 1 Malonne B                       24  20  2  2  62 122- 30    
 2 Andoy A                         24  19  3  2  60 118- 24    
 3 AC Lustin B                     24  16  5  3  53  84- 48    
 4 FCO Namur B                     24  13  3  8  42  82- 61    
 5 RES Gesves B                    24  12  6  6  42  77- 49    
 6 R Ent.Wartet FC B               24  12  3  9  39  77- 64    
 7 RSC Haltinne                    24  10  4 10  34  84- 63    
 8 Bonneville SP                   24   9  1 14  28  58- 74    
 9 R Ham F.C. B                    24   8  3 13  27  52- 74    
10 Union Namèche FC                24   8  1 15  25  44- 71    
11 Belgrade B                      24   6  3 15  21  43- 77    
12 SC Petit-Waret B                24   4  0 20  12  38-143    
13 Mazy B                          24   2  0 22   6  25-126    
14 UR Namur B                       0   0  0  0   0   0-  0    

4th class C
 1 RFC Yvoir A                     26  22  2  2  68 144- 28    
 2 RFC Miécret                     26  18  4  4  58 121- 36    
 3 R Anhée FC B                    26  18  3  5  57  98- 43    
 4 RUS Assesse B                   26  16  3  7  51  87- 25    
 5 RJS Leignon                     26  13  3 10  42  77- 58    
 6 RCS Schaltin B                  26  12  5  9  41  74- 53    
 7 R Standard Club Ohey B          26  12  3 11  39  73- 62    
 8 R Soeée FC B                    25  10  6 10  36  86- 60    
 9 R RC Havelange B                26   9  3 14  30  66- 81    
10 US St.Hadelin-Haversin B        26   9  1 16  28  81- 98    
11 Entente Sommenoise B            26   7  3 16  24  53- 89    
12 RAS Houyet B                    26   7  2 17  23  51-100    
13 RFC Natoye                      26   6  4 16  22  38- 88    
14 Pessoux                         26   2  0 24   6  14-242    

4th class D
 1 RAS Houyet A                    26  21  3  2  66  82- 24    
 2 Rienne Sports                   26  20  3  3  63  88- 32    
 3 CS Esp. Han-sur-Lesse           26  19  4  3  61  81- 19    
 4 RC Ciergnon                     26  15  3  8  48  65- 34    
 5 Jeunesse Rochefortoise FC B     26  14  6  6  48  69- 32    
 6 R Stade Gedinne B               26  13  9  4  48  46- 19    
 7 Sommière                        26  14  1 11  43  82- 59    
 8 RJS Anseremme                   26  13  3 10  42  65- 48    
 9 Bohan                           26   9  6 11  33  49- 48    
10 ES Ardennaise                   26   9  4 13  31  43- 43    
11 AL Lisogne-Thynes B             26   4  2 20  14  49-114    
12 Mesnil                          26   3  1 22  10  27- 87    
13 RUS Pondrome B                  26   3  0 23   9  27-122    
14 R Dinant FC B                   26   2  1 23   7  25-117    

4th class E
 1 R Excelsior FC Moustier A       26  22  3  1  69 108- 14    
 2 US Viroin-Treignes              26  21  3  2  66  77- 16    
 3 RES Philippeville B             26  19  3  4  60  81- 38    
 4 FC Clermont                     26  13  4  9  43  96- 45    
 5 RFC Sonzée B                    26  11  3 12  36  45- 51    
 6 US Thy-Chateau B                26  10  4 12  34  44- 47    
 7 RUS Biesme B                    26   9  7 10  34  43- 58    
 8 RCS Florennes                   26   9  6 11  33  66- 67    
 9 Ginnée-Mazée                    26   9  5 12  32  45- 51    
10 Walcourt B                      26   7  3 16  24  40- 94    
11 ES Frontieres                   26   6  5 15  23  29- 63    
12 Ent.Sp Viroin-Olloy             25   6  3 16  21  38- 87    
13 JS Morialmé B                   25   5  6 14  21  51- 84    
14 FC Espoir Tarcienne B           26   3  7 16  16  44- 92    

4th class F
 1 R Ham FC A                      24  23  1  0  70 134- 31    
 2 RFC Spy B                       24  20  2  2  62 162- 40    
 3 Et. Taminoise                   24  18  2  4  56 110- 30    
 4 ARS Entité floreffe B           24  14  1  9  43  75- 48    
 5 Jemeppe B                       24  13  2  9  41  57- 50    
 6 Lesue-Arbre                     24  11  3 10  36  61- 60    
 7 Fosses B                        24  10  3 11  33  67- 58    
 8 RFC Bioul 81 B                  24  10  3 11  33  57- 69    
 9 Falisolle-Aisemont B            24   8  1 15  25  62- 95    
10 Bois-Villers B                  24   8  1 15  25  56- 97    
11 R Excelsior FC Moustier B       24   4  1 19  13  34-104    
12 RFC Yvoir B                     24   4  0 20  12  44-153    
13 UBS Auvelais B                  24   2  0 22   6  34-128    
14 Onoz B                           0   0  0  0   0   0-  0    

Liège

1st class
 1 Stockay                         30  21  3  6  66  81- 31    
 2 URSL Visé                       30  18  9  3  63  62- 25    
 3 Stade Disonais                  30  18  7  5  61  66- 35    
 4 Banneux                         30  14  5 11  47  44- 40    
 5 Wanze Bas-Oha                   30  13  6 11  45  57- 52    
 6 Fizoise                         30  12  6 12  42  42- 50    
 7 Beaufais                        30  11  9 10  42  49- 37    
 8 RC Entente Amay                 30  10 11  9  41  37- 35    
 9 AC Milanello Milmort            30  11  6 13  39  43- 60    
10 Xhoffraix                       30   9  9 12  36  43- 53    
11 Raeren-Eynatten                 30   9  7 14  34  49- 54    
12 Melen                           30   8 10 12  34  44- 53    
13 Aubel                           30   9  6 15  33  52- 73    
14 Weywertz                        30   8  7 15  31  32- 53    
15 Minerois                        30   8  3 19  27  39- 59    
16 Hombourg                        30   5  8 17  23  19- 49    

2nd class A
 1 Ougrée                          30  21  4  5  67  83- 28    
 2 ES Geer                         30  20  6  4  66  80- 30    
 3 Braives                         30  19  6  5  63  89- 39    
 4 Momalle                         30  17  5  8  56  63- 50    
 5 Entité Engis                    30  17  4  9  55  69- 41    
 6 Hannut                          30  16  7  7  55  63- 36    
 7 Jehay                           30  14  6 10  48  61- 55    
 8 Templiers Nandrin               30  11  8 11  41  46- 41    
 9 Waremme B                       30  12  3 15  39  52- 50    
10 Oreye                           30  12  3 15  39  58- 66    
11 Xhoris                          30  11  3 16  36  51- 66    
12 Seraing Athl                    30   9  5 16  32  50- 66    
13 Couthuin                        30   9  5 16  32  48- 72    
14 Strée                           30   7  6 17  27  40- 75    
15 Ferrières                       30   6  3 21  21  38- 86    
16 Clavinoise                      30   1  2 27   5  14-104    

2nd class B
 1 UCE Liège                       30  23  5  2  74  84- 24    
 2 Ent.Blegnytoise                 30  17  8  5  59  55- 22    
 3 Rechain                         30  17  5  8  56  64- 42    
 4 Warsage                         30  16  6  8  54  73- 51    
 5 Saive                           30  15  7  8  52  62- 37    
 6 Beaufays B                      30  15  5 10  50  87- 57    
 7 FC Trooz                        30  15  4 11  49  63- 54    
 8 Andrimont                       30  14  6 10  48  68- 40    
 9 Stade Disonais B                30  10  6 14  36  46- 65    
10 US Liège                        30   9  6 15  33  49- 61    
11 Richelle B                      30   9  5 16  32  60- 61    
12 Hermée                          30   7  9 14  30  52- 88    
13 Cornesse                        30   9  2 19  29  38- 63    
14 Vivegnis                        30   7  8 15  29  36- 54    
15 Jupille                         30   5  9 16  24  46- 74    
16 JS Chênée                       30   4  5 21  17  30-120    

2nd class C
 1 Ambléve                         30  21  5  4  68  76- 31    
 2 Ster Francorchamps              30  18  6  6  60  65- 29    
 3 Malmundaria                     30  19  2  9  59  59- 44    
 4 FC Eupen                        30  17  7  6  58  67- 37    
 5 RAF Franchimontois              30  16  3 11  51  58- 51    
 6 K Recht                         30  15  5 10  50  49- 42    
 7 Sart                            30  13  2 15  41  47- 46    
 8 RFC Welkenraedt                 30  11  7 12  40  49- 57    
 9 Stavelot                        30  10  9 11  39  46- 45    
10 Elsautoise                      30  10  9 11  39  43- 43    
11 Waimes                          30   9  9 12  36  30- 34    
12 Herve                           30   9  5 16  32  42- 47    
13 St.Vith                         30   8  8 14  32  38- 51    
14 Trois Ponts                     30   9  4 17  31  45- 76    
15 RSV.Honsfeld                    30   7 10 13  31  47- 57    
16 Raeren-Eynatten B               30   2  1 27   7  33-104    

3rd class A
 1 Huccorgne                       30  24  4  2  76 107- 21    
 2 Faimes                          30  24  4  2  76 118- 44    
 3 Verlaine B                      30  17  7  6  58  76- 43    
 4 RFC Wallonia Thisnes            30  16  9  5  57  67- 45    
 5 Wanze Bas-Oha B                 30  14 10  6  52  71- 51    
 6 Limont                          30  14  8  8  50  65- 48    
 7 RFC Huy B                       30  13  3 14  42  83- 59    
 8 Warnant B                       30  11  6 13  39  63- 75    
 9 JSK Crisnée                     30  11  4 15  37  77- 79    
10 Ouffet Warzée                   30  10  6 14  36  48- 67    
11 Fumal                           30  10  6 14  36  55- 86    
12 RSC Haneffe                     30   9  9 12  36  49- 62    
13 Anthisnes                       30   7  6 17  27  47- 70    
14 R Fraiture Sp.                  30   7  6 17  27  40- 76    
15 Vyle Tharoul                    30   4  2 24  14  50-113    
16 Braives B                       30   4  0 26  12  38-115    

3rd class B
 1 Pontisse                        30  26  2  2  80  99- 22    
 2 Football Club Liège B           30  24  1  5  73 123- 33    
 3 R DC Cointe Liège B             30  18  5  7  59  88- 50    
 4 URSL Visé B                     30  19  0 11  57  84- 57    
 5 MCS Liège                       30  17  2 11  53  81- 57    
 6 Oupeye                          30  16  3 11  51  87- 59    
 7 Union Flémalle                  30  15  2 13  47  73- 59    
 8 Croatia Wandre                  30  12  6 12  42  52- 59    
 9 Roclenge-Wonck                  30  10  8 12  38  47- 58    
10 FC Bressoux                     30  10  4 16  34  71- 95    
11 Esneux                          30   9  5 16  32  61- 88    
12 Fouron                          30   9  4 17  31  48- 96    
13 Hognoul                         30   8  5 17  29  43- 76    
14 FC Herstal B                    30   9  1 20  28  56- 93    
15 Harzé                           30   7  3 20  24  51- 91    
16 Rrmouchamps                     30   4  3 23  15  40-111    

3rd class C
 1 Fléron                          30  23  2  5  71  98- 31    
 2 Etoile Verviétoise              30  22  4  4  70  88- 38    
 3 Etoile Dalhem                   30  22  1  7  67  62- 29    
 4 Battice                         30  18  3  9  57  69- 54    
 5 Olne                            30  17  6  7  57  68- 45    
 6 FC Ent. Pepine                  30  15  3 12  48  62- 65    
 7 Charneux                        30  13  7 10  46  68- 57    
 8 Aubel B                         30  11  3 16  36  57- 69    
 9 Elsautoise B                    30   9  9 12  36  54- 63    
10 Baelen                          30   8  8 14  32  48- 61    
11 UCE Liaege B                    30   8  6 16  30  56- 92    
12 Houtain                         30   7  6 17  27  36- 59    
13 Minerois B                      30   7  6 17  27  42- 76    
14 Ent.Blegnytoise B               30   6  9 15  27  54- 72    
15 Hombourg B                      30   6  7 17  25  32- 56    
16 Herve B                         30   6  4 20  22  47- 74    

3rd class D
 1 La Calamine B                   30  24  2  4  74  90- 27    
 2 RFC Rocherath                   30  17  6  7  57  68- 36    
 3 Emmels                          30  16  8  6  56  59- 33    
 4 FC Trois-Frontières             30  16  7  7  55  63- 39    
 5 Walhorn                         30  17  2 11  53  65- 41    
 6 Lontzen                         30  16  5  9  53  57- 39    
 7 Heusy                           30  15  8  7  53  71- 43    
 8 Bullange                        30  15  7  8  52  62- 45    
 9 Butgenbach                      30  14  5 11  47  77- 53    
10 Oudler                          30   9  6 15  33  41- 59    
11 Turkania Faymonville            30   8  7 15  31  49- 61    
12 Elsenborn                       30   7  6 17  27  29- 65    
13 Goé                             30   6  8 16  26  44- 81    
14 All.Hautes Fagnes               30   5 10 15  25  31- 63    
15 Xhoffraix B                     30   6  3 21  21  36- 83    
16 Malmundaria B                   30   3  2 25  11  37-111    

4th class A
 1 Racour                          30  24  1  5  73 103- 29    
 2 Marchin                         30  21  5  4  68 117- 46    
 3 Patro Othée                     30  21  3  6  66  79- 32    
 4 Aas Montegnée                   30  19  5  6  62  83- 35    
 5 Lensois                         30  18  4  8  58 102- 58    
 6 FC Horion                       30  18  4  8  58  91- 53    
 7 Oleye                           30  16  6  8  54  96- 59    
 8 Wasseiges                       30  15  7  8  52  69- 44    
 9 FC Villers                      30  10  5 15  35  54- 83    
10 Burdinne                        30   8 10 12  34  57- 56    
11 Modave                          30   9  6 15  33  55- 61    
12 Juprelle                        30   8  5 17  29  72- 93    
13 Vaux Borset                     30   8  4 18  28  40- 62    
14 Rosoux                          30   6  4 20  22  58-103    
15 Un. Hesbignonne                 30   2  2 26   8  35-150    
16 Merdorp                         30   1  1 28   4  27-174    

4th class B
 1 US Grâce Hollogne               28  27  1  0  82 144- 21    
 2 AS Hermalle                     28  23  3  2  72 103- 31    
 3 Thier à Liège                   28  18  4  6  58  83- 40    
 4 Haccourt                        28  18  3  7  57  75- 51    
 5 Fexhe Slins-Fragnée             28  17  1 10  52  89- 65    
 6 Montagnarde                     28  14  5  9  47  55- 41    
 7 Wandruzienne                    28  13  5 10  44  69- 64    
 8 Cheratte                        28  13  3 12  42  75- 54    
 9 Elias Liège                     28  12  5 11  41  90- 59    
10 JSN Ans                         28  10  1 17  31  71- 82    
11 CS Juprelle                     28   5  6 17  21  48- 71    
12 RRC Vottem                      28   4  4 20  16  43-134    
13 Glons                           28   5  0 23  15  36-119    
14 Pierreuse                       28   3  6 19  15  49-135    
15 FC Grivegnée                    28   3  3 22  12  42-105    

4th class C
 1 Tilff                           24  22  2  0  68 100- 23    
 2 RFC Queue du Bois               24  18  2  4  56  80- 36    
 3 Oneutois                        24  14  3  7  45 101- 40    
 4 Elan Dalhem                     24  14  2  8  44  77- 44    
 5 Soumagne                        24  14  1  9  43  63- 46    
 6 RC Vaux                         24  13  3  8  42  59- 33    
 7 Sart Tilman                     24  11  2 11  35  51- 47    
 8 Mont                            24  11  2 11  35  65- 62    
 9 Magnée                          24  10  4 10  34  65- 58    
10 R Fraiture FC                   24   8  5 11  29  62- 48    
11 FC  Barchon                     24   3  1 20  10  34- 99    
12 GD  Poulseur                    24   3  0 21   9  23-120    
13 Olympique Ronsée                24   1  1 22   4  19-143    
14 US Neuville                      0   0  0  0   0   0-  0    
15 My                               0   0  0  0   0   0-  0    
16 Ocquier                          0   0  0  0   0   0-  0    

4th class D
 1 Cercle Sportif Verviers         30  27  1  2  82 149- 26    
 2 Union Limbourg                  30  20  5  5  65  81- 41    
 3 Soiron                          30  20  3  7  63 101- 36    
 4 Rechain B                       30  19  3  8  60  75- 53    
 5 Stembertoise                    30  18  4  8  58  89- 49    
 6 Bolland                         30  17  5  8  56  70- 35    
 7 Cornesse B                      29  16  4  9  52 105- 57    
 8 Etoile Verviétoise B            29  14  6  9  48  93- 57    
 9 Jalhay                          30  13  6 11  45  49- 58    
10 RFC Welkenraedt B               30  13  4 13  43  74- 55    
11 Olne B                          30   8  6 16  30  53- 78    
12 FC Trois-Frontières B           30   8  3 19  27  64- 95    
13 Lambermont                      30   8  3 19  27  43- 74    
14 Charneux B                      30   4  4 22  16  54-111    
15 Andrimont B                     30   3  1 26  10  62-185    
16 Baelen B                        30   1  2 27   5  21-173    

4th class E
 1 ES Geer B                       28  20  5  3  65  97- 42    
 2 Fizoise B                       28  17  7  4  58  97- 40    
 3 Fexhe Slins-Fragnée B           28  18  3  7  57  76- 43    
 4 RSC. Haneffe B                  28  17  5  6  56  86- 50    
 5 RC Ent. Amay B                  28  16  6  6  54  75- 46    
 6 Jehay B                         28  15  5  8  50  83- 54    
 7 HannuitB                        28  15  3 10  48  94- 61    
 8 Oreye B                         28  12  5 11  41  73- 59    
 9 Momalle B                       28  10  5 13  35  66- 66    
10 Faimes B                        28   8  6 14  30  53- 60    
11 Limont B                        28   9  2 17  29  55- 76    
12 Stockay B                       28   8  2 18  26  61- 79    
13 Couthuin B                      28   8  1 19  25  46-103    
14 Entité Engis B                  28   6  6 16  24  63- 93    
15 FC Horion B                     28   0  1 27   1  22-175    

4th class F
 1 Ougrée B                        24  18  2  4  56  88- 37    
 2 Templiers Nandrin B             24  17  3  4  54  71- 27    
 3 FC Trooz B                      24  16  2  6  50  73- 25    
 4 FC Tilleur B                    24  15  1  8  46  65- 52    
 5 Union Flémalle B                24  14  4  6  46  70- 36    
 6 Pierreuse B                     24  14  2  8  44  71- 57    
 7 Clavinoise B                    24   9  4 11  31  49- 63    
 8 JS Chênée B                     24   8  3 13  27  48- 78    
 9 Anthisnes B                     24   8  2 14  26  41- 60    
10 Xhoris B                        24   8  1 15  25  51- 71    
11 Sart Tilman B                   24   7  2 15  23  44- 65    
12 US Liège B                      24   7  2 15  23  54- 80    
13 Vyle Tharoul B                  24   0  2 22   2  21- 95    
14 RRC Vottem B                     0   0  0  0   0   0-  0    
14 GD. Poulseur B                   0   0  0  0   0   0-  0    
14 R Fraiture Sp. B                 0   0  0  0   0   0-  0    

4th class G
 1 Saive B                         30  23  4  3  73 117- 40    
 2 Melen B                         30  21  6  3  69 102- 40    
 3 Wandruzienne B                  30  21  5  4  68 107- 45    
 4 Fléron B                        30  21  1  8  64 114- 64    
 5 Croatia Wandre B                30  15  5 10  50  61- 64    
 6 Etoile Dalhem B                 30  15  4 11  49  80- 74    
 7 Warsage B                       30  13  7 10  46  92- 72    
 8 FC Grivegnée B                  30  13  6 11  45  73- 44    
 9 Jupille B                       30  13  3 14  42  74- 85    
10 Oupeye B                        30  11  6 13  39  73- 78    
11 Bolland B                       30  11  5 14  38  65- 64    
12 Battice B                       30  10  5 15  35  78- 80    
13 Vivegnis B                      30   9  4 17  31  57- 87    
14 Houtain B                       30   6  4 20  22  43- 86    
15 RFC Queue du Bois B             30   4  2 24  14  35-113    
16 FC Bressoux B                   30   0  1 29   1  33-168    

4th class H
 1 Union Limbourg B                28  22  3  3  69  79- 33    
 2 Weywertz B                      28  21  2  5  65  87- 31    
 2 Stavelot B                      28  21  2  5  65  83- 32    
 4 Ster Francorchamps B            28  20  3  5  63  68- 26    
 5 Spa                             28  19  3  6  60 106- 42    
 6 FC Eupen B                      28  11  4 13  37  58- 63    
 7 Sart B                          28  11  4 13  37  55- 61    
 8 Waimes B                        28  11  4 13  37  45- 56    
 9 Heusy B                         28  10  4 14  34  47- 73    
10 RAF Franchimontois B            28   8  5 15  29  54- 81    
11 Amblève B                       28   8  3 17  27  31- 64    
12 FC Ent. Pepine B                28   7  2 19  23  71- 84    
14 Bellevaux                       28   6  4 18  22  25- 63    
13 Lambermont B                    28   6  4 18  22  42- 84    
15 Goé B                           28   3  5 20  14  44-102    
16 Jalhay B                         0   0  0  0   0   0-  0    

Luxembourg

1e
 1 Habay-la-Neuve                  26  18  5  3  59  66- 20    
 2 Ethe A                          26  16  5  5  53  67- 23    
 3 Oppagne A                       26  14  7  5  49  48- 29    
 4 Champlon A                      26  14  5  7  47  41- 21    
 5 St.Léger                        26  11  7  8  40  35- 30    
 6 Libramont                       26  11  6  9  39  37- 32    
 7 Meix-dt-Virton A                26   8 12  6  36  40- 31    
 8 La Roche                        26   9  6 11  33  41- 44    
 9 Marloie A                       26   7  8 11  29  35- 40    
10 Wellin                          26   7  7 12  28  40- 63    
11 Melreux-Hotton A                26   7  5 14  26  34- 48    
12 Bastogne                        26   6  4 16  22  28- 61    
13 Florenville                     26   4  9 13  21  23- 49    
14 Freylange A                     26   5  4 17  19  15- 59    

2nd class A
 1 Nothomb-Post A                  26  19  3  4  60  82- 25    
 2 Rossignol                       26  18  5  3  59  78- 25    
 3 Longlier B                      26  14  9  3  51  47- 24    
 4 RJS Habaysienne                 26  15  5  6  50  72- 41    
 5 Messancy A                      26  15  3  8  48  77- 45    
 6 Vance                           26  11  5 10  38  44- 33    
 7 St.Mard A                       26  11  3 12  36  52- 51    
 8 Tontelange                      26   9  6 11  33  41- 51    
 9 Aubange                         26   8  8 10  32  36- 44    
10 Fouches                         26   8  6 12  30  33- 47    
11 Arlon JL B                      26   6  8 12  26  37- 53    
12 Les Bulles                      26   6  6 14  24  36- 61    
13 Halanzy                         26   3  2 21  11  37-105    
14 Jamoigne-Chiny                  26   2  3 21   9  27-104    

2nd class B
 1 Chaumont                        26  20  2  4  62  79- 30    
 2 Bercheux                        26  20  1  5  61 102- 37    
 3 Nassogne A                      26  18  1  7  55  70- 29    
 4 Tenneville                      26  16  5  5  53  75- 37    
 5 Poupehan                        26  17  1  8  52  68- 45    
 6 Bertrix B                       26  14  4  8  46  52- 39    
 7 Neuvillers                      26  12  6  8  42  52- 38    
 8 Sibret                          26  10  4 12  34  52- 62    
 9 Paliseul                        26   8  4 14  28  33- 54    
10 Libin                           26   6  6 14  24  38- 65    
11 Ochamps                         26   5  7 14  22  37- 59    
12 Bras                            26   6  3 17  21  34- 82    
13 Transinne                       26   3  5 18  14  30- 76    
14 Carlsbourg                      26   2  1 23   7  23- 92    

2nd class C
 1 Erezée                          26  17  4  5  55  65- 29    
 2 Vaux-Noville                    26  17  2  7  53  49- 36    
 3 Waha-Marche                     26  15  5  6  50  65- 39    
 4 Gouvy A                         26  14  5  7  47  67- 35    
 5 Halthier A                      26  13  5  8  44  60- 40    
 6 Winaloise                       26  13  2 11  41  62- 62    
 7 Aye                             26  12  4 10  40  47- 47    
 8 Sart                            26  12  2 12  38  38- 38    
 9 Salmchâteau                     26  10  4 12  34  48- 63    
10 Lierneux A                      26   8  6 12  30  48- 57    
11 Harre                           26   7  5 14  26  37- 56    
12 Anonines                        26   6  5 15  23  34- 54    
13 Roy                             26   7  0 19  21  42- 77    
14 RE Durbuy B                     26   5  3 18  18  39- 68    

3rd class A
 1 Ethe B                          26  24  2  0  74 122- 22    
 2 Waltzing                        26  21  2  3  65 103- 17    
 3 Châtillon                       26  17  3  6  54 102- 34    
 4 Messancy B                      26  17  1  8  52  71- 38    
 5 Bleid A                         26  15  7  4  52  73- 32    
 6 Rachecourt                      26  16  2  8  50  73- 44    
 7 Autelbas                        26  14  3  9  45  65- 49    
 8 Toernich                        26  11  2 13  35  81- 82    
 9 ST.Mard B                       26   9  3 14  30  47- 62    
10 Signeulx                        26   7  2 17  23  40- 96    
11 Meix-le-Tige                    26   5  2 19  17  25- 68    
12 Torgnu-Rouvroy                  26   4  2 20  14  34- 95    
13 Mussy                           26   3  0 23   9  21-159    
14 Athus                           26   2  3 21   9  33- 92    

3rd class B
 1 Muno                            26  21  2  3  65 137- 40    
 2 Etalle                          26  20  2  4  62  64- 29    
 3 Assenois                        26  16  5  5  53  83- 40    
 4 Tintigny                        26  16  3  7  51  88- 40    
 5 Meix-dt-Virton B                26  12  5  9  41  69- 41    
 6 Gérouville                      26  12  5  9  41  53- 41    
 7 Nothomb-Post B                  26  12  3 11  39  55- 47    
 8 Ste Cécile                      26  11  3 12  36  44- 53    
 9 Bellefontaine                   26  11  2 13  35  59- 73    
10 Martelange                      26   8  3 15  27  49- 84    
11 Ste.Marie-Semois                26   7  4 15  25  36- 69    
12 Marbehan                        26   6  5 15  23  42- 64    
13 Freylange B                     26   4  7 15  19  27- 56    
14 Bleid B                         26   1  1 24   4  19-148    

3rd class C
 1 Bouillon                        26  18  7  1  61  80- 25    
 2 Grandvoir                       26  17  7  2  58  80- 47    
 3 Orgéo                           26  17  6  3  57  90- 29    
 4 Vaux-sur-Sûre                   26  15  7  4  52  93- 36    
 5 Warmifontaine                   26  14  5  7  47  70- 40    
 6 St.Pierre                       26  11 10  5  43  70- 29    
 7 Léglise                         26   9  8  9  35  61- 51    
 8 Ste.Marie-Wideumont             26   9  7 10  34  53- 49    
 9 Corbion                         26   8  4 14  28  63- 63    
10 Witry                           26   7  5 14  26  31- 51    
11 Namoussart                      26   5  3 18  18  32- 90    
12 Neufchâteau                     26   7  4 15  16  36- 61    
13 Cobreville                      26   4  3 19  15  27- 86    
14 St.Médard                       26   3  0 23   9  26-155    

3rd class D
 1 St.Hubert                       24  22  1  1  67 106- 18    
 2 Vegmont                         24  15  2  7  47  76- 42    
 3 Tellin                          24  14  4  6  46  57- 30    
 3 Redu                            24  14  4  6  46  67- 41    
 5 Haut-Fays                       24  13  2  9  41  61- 49    
 6 Maelote B                       24  11  4  9  37  68- 52    
 7 Champion B                      24  11  4  9  37  40- 39    
 8 Villance                        24  10  2 12  32  42- 58    
 9 Ste.Ode                         24   7  3 14  24  64- 61    
10 Ortho                           24   7  2 15  23  39- 65    
11 Nassogne B                      24   6  5 13  23  45- 75    
12 Bure                            24   3  6 15  15  36- 69    
13 Opont                           24   2  3 19   9  29-131    
14 Ste.Marie-Wideumont              0   0  0  0   0   0-  0    

3rd class E
 1 Mormont B                       24  18  3  3  57  76- 28    
 2 Bérismenil                      24  15  4  5  49  57- 24    
 3 Melreux-Hotton B                24  13  2  9  41  48- 41    
 4 Oppagne B                       24  12  4  8  40  44- 29    
 5 Rendeux                         24  11  4  9  37  57- 44    
 6 Petit-Han                       24  10  6  8  36  50- 48    
 7 Izier                           24   9  8  7  35  43- 39    
 8 Chevron                         24   8  3 13  27  60- 66    
 9 Bourdon                         24   7  4 13  25  41- 64    
10 Manhay                          24   7  4 13  25  51- 77    
11 Odeigne                         24   6  5 13  23  32- 51    
12 Heyd                            24   5  7 12  22  41- 67    
13 Houmart                         24   4  8 12  20  28- 50    
14 Bra                              0   0  0  0   0   0-  0    

3rd class F
 1 Compogne                        26  24  2  0  74 100-  9    
 2 Mageret                         26  18  5  3  59  76- 31    
 3 Houffalize                      26  17  5  4  56  77- 33    
 4 Hakthier B                      26  15  2  9  47  50- 40    
 5 Givry B                         26  12  7  7  43  61- 40    
 6 Bourcy                          26  10  7  9  37  54- 51    
 7 Tavigny                         26   9  7 10  34  54- 50    
 8 Regne                           26   8  9  9  33  42- 49    
 9 Bonnerie                        26   7  9 10  30  34- 35    
10 Gouvy B                         26   8  2 16  26  41- 75    
11 Montleban                       26   6  5 15  23  33- 67    
12 Vielsalm                        26   5  7 14  22  20- 38    
13 Bovigny                         26   4  5 17  17  33- 85    
14 Lierneux B                      26   1  4 21   7  25- 97    

2015/16

2017/18

list of champions.

final tables (1st and 2nd level).

final tables (3rd level).

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of topscorers.

all-time table.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans
Last updated: 11 Jan 2018

(C) Copyright Jan Schoenmakers, Karel Stokkermans and RSSSF 2016/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.