Bosnia-Hercegovina 2016/17


Premijer Liga
Prva Liga
Druga Liga

Premijer Liga 2016/17

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            22  13  6  3  38-19  45  [C]  Championship Playoff
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        22  13  5  4  28-14  44       Championship Playoff
 3.FK Sarajevo (Sarajevo)           22  12  7  3  30-16  43       Championship Playoff
 4.FK Radnik (Bijeljina)            22  10  7  5  31-22  37       Championship Playoff
 5.FK Sloboda (Tuzla)               22   9  8  5  31-24  35       Championship Playoff
 6.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       22   9  5  8  27-22  32  [P]  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 22   7  7  8  23-26  28       Relegation Playoff
 8.FK Mladost (Doboj Kakanj)        22   6  8  8  27-26  26       Relegation Playoff
 9.NK Vitez (Vitez)                 22   5  8  9  12-19  23       Relegation Playoff
10.NK Metalleghe B.S.I. (Jajce)     22   6  3 13  20-29  21  [P]  Relegation Playoff
11.NK Čelik (Zenica)                22   2  7 13  14-34  13       Relegation Playoff
12.FK Olimpic (Sarajevo)            22   2  5 15  15-45  11       Relegation Playoff

Round 1
[Jul 23]
Čelik             1-3 Metalleghe-BSI    
Sloboda           3-0 Olimpic           
Željezničar       1-1 Sarajevo          
[Jul 24]
Krupa             1-1 Mladost           
Široki Brijeg     1-1 Vitez             
Zrinjski          2-1 Radnik            

Round 2
[Jul 30]
Metalleghe-BSI    0-2 Krupa             
Vitez             1-1 Mladost           
Olimpic           0-2 Željezničar       
[Jul 31]
Radnik            2-3 Čelik             
Sarajevo          2-0 Zrinjski          
Široki Brijeg     2-2 Sloboda           

Round 3
[Aug 5]
Sloboda           1-0 Vitez             
[Aug 6]
Čelik             1-1 Sarajevo          
Krupa             2-2 Radnik            
Željezničar       2-0 Široki Brijeg     
Zrinjski          4-1 Olimpic           
[Aug 7]
Mladost           3-2 Metalleghe-BSI    

Round 4 [Aug 10]
Olimpic           3-0 Čelik             
Sarajevo          3-2 Krupa             
Vitez             1-0 Metalleghe-BSI    
Radnik            0-0 Mladost           
Sloboda           2-0 Željezničar       
Široki Brijeg     1-1 Zrinjski          

Round 5
[Aug 13]
Krupa             2-0 Olimpic           
Mladost           0-0 Sarajevo          
Čelik             0-1 Široki Brijeg     
Zrinjski          2-0 Sloboda           
[Aug 14]
Metalleghe-BSI    1-2 Radnik            
Željezničar       0-2 Vitez             

Round 6
[Aug 20]
Olimpic           2-3 Mladost           
Sloboda           2-0 Čelik             
Željezničar       0-1 Zrinjski          
[Aug 21]
Vitez             1-4 Radnik            
Široki Brijeg     3-1 Krupa             
[Aug 22]
Sarajevo          1-2 Metalleghe-BSI    

Round 7
[Aug 27]
Krupa             3-0 Sloboda           
Metalleghe-BSI    1-1 Olimpic           
Radnik            0-0 Sarajevo          
Čelik             1-1 Željezničar       
Zrinjski          2-1 Vitez             
[Aug 28]
Mladost           3-1 Široki Brijeg     

Round 8
[Sep 10]
Zrinjski          4-0 Čelik             
Željezničar       2-1 Krupa             
[Sep 11]
Olimpic           0-3 Radnik            
Vitez             0-1 Sarajevo          
Sloboda           1-1 Mladost           
Široki Brijeg     3-1 Metalleghe-BSI    

Round 9
[Sep 17]
Mladost           0-0 Željezničar       
Čelik             0-1 Vitez             
Krupa             0-0 Zrinjski          
Radnik            2-1 Široki Brijeg     
[Sep 18]
Metalleghe-BSI    0-0 Sloboda           
Sarajevo          1-0 Olimpic           

Round 10
[Sep 24]
Čelik             1-2 Krupa             
Vitez             0-0 Olimpic           
Sloboda           0-1 Radnik            
Zrinjski          2-1 Mladost           
[Sep 25]
Široki Brijeg     2-2 Sarajevo          
Željezničar       2-1 Metalleghe-BSI    

Round 11
[Sep 30]
Mladost           1-0 Čelik             
[Oct 1]
Sarajevo          1-1 Sloboda           
Olimpic           3-1 Široki Brijeg     
Krupa             2-0 Vitez             
Metalleghe-BSI    0-4 Zrinjski          
Radnik            1-2 Željezničar       

Round 12
[Oct 15]
Olimpic           3-3 Sloboda           
Mladost           0-1 Krupa             
Metalleghe-BSI    1-1 Čelik             
Vitez             0-1 Široki Brijeg     
Radnik            1-1 Zrinjski          
[Oct 16]
Sarajevo          0-0 Željezničar       

Round 13
[Oct 22]
Mladost           1-2 Vitez             
Krupa             1-0 Metalleghe-BSI    
Sloboda           1-0 Široki Brijeg     
Zrinjski          1-0 Sarajevo          
Željezničar       3-2 Olimpic           
[Oct 23]
Čelik             0-1 Radnik            

Round 14
[Oct 29]
Metalleghe-BSI    2-0 Mladost           
Vitez             0-0 Sloboda           
Olimpic           0-5 Zrinjski          
Radnik            3-1 Krupa             
[Oct 30]
Sarajevo          4-0 Čelik             
Široki Brijeg     1-0 Željezničar       

Round 15
[Nov 5]
Krupa             0-1 Sarajevo          
Metalleghe-BSI    0-1 Vitez             
Zrinjski          0-0 Široki Brijeg     
Željezničar       1-1 Sloboda           
[Nov 6]
Čelik             3-0 Olimpic           
Mladost           0-0 Radnik            

Round 16
[Nov 19]
Vitez             0-2 Željezničar       
Radnik            1-0 Metalleghe-BSI    
Sloboda           3-3 Zrinjski          
[Nov 20]
Sarajevo          4-3 Mladost           
Olimpic           0-3 Krupa             
Široki Brijeg     1-0 Čelik             

Round 17
[Nov 26]
Čelik             0-2 Sloboda           
Mladost           3-0 Olimpic           
Krupa             1-0 Široki Brijeg     
Radnik            1-1 Vitez             
Zrinjski          0-4 Željezničar       
[Nov 27]
Metalleghe-BSI    0-2 Sarajevo          

Round 18
[Dec 2]
Vitez             0-1 Zrinjski          
[Dec 3]
Olimpic           0-2 Metalleghe-BSI    
Sloboda           2-1 Krupa             
Željezničar       1-0 Čelik             
[Dec 4]
Sarajevo          2-0 Radnik            
Široki Brijeg     2-1 Mladost           

Round 19
[Feb 25]
Radnik            2-0 Olimpic           
Mladost           3-1 Sloboda           
Metalleghe-BSI    1-0 Široki Brijeg     
Čelik             1-1 Zrinjski          
[Feb 26]
Sarajevo          1-0 Vitez             
Krupa             0-1 Željezničar       

Round 20 [Mar 4]
Vitez             0-0 Čelik             
Olimpic           0-1 Sarajevo          
Željezničar       1-0 Mladost           
Sloboda           2-1 Metalleghe-BSI    
Zrinjski          3-1 Krupa             
Široki Brijeg     2-2 Radnik            

Round 21 [Mar 11]
Krupa             0-0 Čelik             
Radnik            2-1 Sloboda           
Metalleghe-BSI    0-1 Željezničar       
Mladost           0-1 Zrinjski          
Olimpic           0-0 Vitez             
Sarajevo          2-0 Široki Brijeg     

Round 22 [Mar 18]
Široki Brijeg     0-0 Olimpic           
Vitez             0-0 Krupa             
Željezničar       2-0 Radnik            
Zrinjski          0-2 Metalleghe-BSI    
Sloboda           3-0 Sarajevo          
Čelik             2-2 Mladost           

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            22  13  6  3  38-19  45  [C]  Championship Playoff
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        22  13  5  4  28-14  44       Championship Playoff
 3.FK Sarajevo (Sarajevo)           22  12  7  3  30-16  43       Championship Playoff
 4.FK Radnik (Bijeljina)            22  10  7  5  31-22  37       Championship Playoff
 5.FK Sloboda (Tuzla)               22   9  8  5  31-24  35       Championship Playoff
 6.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       22   9  5  8  27-22  32  [P]  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 22   7  7  8  23-26  28       Relegation Playoff
 8.FK Mladost (Doboj Kakanj)        22   6  8  8  27-26  26       Relegation Playoff
 9.NK Vitez (Vitez)                 22   5  8  9  12-19  23       Relegation Playoff
10.NK Metalleghe B.S.I. (Jajce)     22   6  3 13  20-29  21  [P]  Relegation Playoff
11.NK Čelik (Zenica)                22   2  7 13  14-34  13       Relegation Playoff
12.FK Olimpic (Sarajevo)            22   2  5 15  15-45  11       Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            32  18 10  4  54-25  64  [C]  Champions
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        32  18  9  5  41-22  63
 3.FK Sarajevo (Sarajevo)           32  16 11  5  41-22  59
 4.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       32  12 10 10  40-34  46  [P]
 5.FK Sloboda (Tuzla)               32  11 10 11  39-42  43
 6.FK Radnik (Bijeljina)            32  10 10 12  37-39  40

Round 23
[Apr 1]
Zrinjski          4-0 Krupa             
Željezničar       4-2 Sloboda           
[Apr 2]
Sarajevo          1-1 Radnik            

Round 24 [Apr 5]
Krupa             1-1 Radnik            
Sloboda           0-2 Sarajevo          
Zrinjski          0-0 Željezničar       

Round 25
[Apr 8]
Radnik            0-1 Sloboda           
Željezničar       1-0 Krupa             
[Apr 9]
Sarajevo          0-0 Zrinjski          

Round 26 [Apr 15]
Zrinjski          2-0 Radnik            
Krupa             3-0 Sloboda           
Željezničar       0-0 Sarajevo          

Round 27
[Apr 22]
Sloboda           0-0 Zrinjski          
[Apr 23]
Radnik            0-1 Željezničar       
Sarajevo          1-1 Krupa             

Round 28
[Apr 29]
Krupa             1-1 Zrinjski          
Radnik            0-3 Sarajevo          
[Apr 30]
Sloboda           2-2 Željezničar       

Round 29
[May 5]
Sarajevo          1-0 Sloboda           
[May 6]
Željezničar       2-1 Zrinjski          
[May 7]
Radnik            2-2 Krupa             

Round 30
[May 13]
Sloboda           2-0 Radnik            
Zrinjski          3-2 Sarajevo          
[May 14]
Krupa             1-1 Željezničar       

Round 31 [May 20]
Radnik            1-2 Zrinjski          
Sloboda           1-3 Krupa             
Sarajevo          1-0 Željezničar       

Round 32 [May 28]
Krupa             1-0 Sarajevo          
Zrinjski          3-0 Sloboda           
Željezničar       2-1 Radnik            

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            32  18 10  4  54-25  64  [C]  Champions
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        32  18  9  5  41-22  63
 3.FK Sarajevo (Sarajevo)           32  16 11  5  41-22  59
 4.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       32  12 10 10  40-34  46  [P]
 5.FK Sloboda (Tuzla)               32  11 10 11  39-42  43
 6.FK Radnik (Bijeljina)            32  10 10 12  37-39  40

Relegation Playoff

Final Table:

 7.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 32   9 10 13  34-35  37
 8.FK Mladost (Doboj Kakanj)        32   8 13 11  42-45  37
 9.NK Vitez (Vitez)                 32   8 11 13  20-30  35
10.NK Čelik (Zenica)                32   8 11 13  28-39  35
-----------------------------------------------------------
11.NK Metalleghe B.S.I. (Jajce)     32   7 11 14  25-34  32  [P]  Relegated (FBiH)
12.FK Olimpic (Sarajevo)            32   5  8 19  28-62  23       Relegated (FBiH)

Round 23
[Apr 1]
Mladost           3-3 Čelik             
Vitez             1-1 Metalleghe-BSI    
[Apr 2]
Široki Brijeg     5-1 Olimpic           

Round 24 [Apr 5]
Olimpic           1-0 Metalleghe-BSI    
Čelik             1-0 Vitez             
Široki Brijeg     4-0 Mladost           

Round 25
[Apr 8]
Vitez             1-1 Široki Brijeg     
Mladost           2-2 Olimpic           
[Apr 9]
Metalleghe-BSI    0-0 Čelik             

Round 26
[Apr 14]
Olimpic           0-1 Čelik             
[Apr 15]
Mladost           4-1 Vitez             
Široki Brijeg     0-1 Metalleghe-BSI    

Round 27 [Apr 22]
Metalleghe-BSI    0-0 Mladost           
Čelik             1-0 Široki Brijeg     
Vitez             0-2 Olimpic           

Round 28
[Apr 29]
Čelik             1-0 Mladost           
[Apr 30]
Metalleghe-BSI    0-0 Vitez             
Olimpic           2-0 Široki Brijeg     

Round 29 [May 6]
Vitez             0-2 Čelik             
Mladost           1-0 Široki Brijeg     
Metalleghe-BSI    1-1 Olimpic           

Round 30
[May 12]
Široki Brijeg     0-1 Vitez             
[May 13]
Olimpic           3-3 Mladost           
Čelik             0-0 Metalleghe-BSI    

Round 31 [May 21]
Čelik             4-1 Olimpic           
Vitez             3-0 Mladost           
Metalleghe-BSI    0-0 Široki Brijeg     

Round 32 [May 27]
Mladost           2-2 Metalleghe-BSI    
Olimpic           0-1 Vitez             
Široki Brijeg     1-1 Čelik             

Final Table:

 7.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 32   9 10 13  34-35  37
 8.FK Mladost (Doboj Kakanj)        32   8 13 11  42-45  37
 9.NK Vitez (Vitez)                 32   8 11 13  20-30  35
10.NK Čelik (Zenica)                32   8 11 13  28-39  35
-----------------------------------------------------------
11.NK Metalleghe B.S.I. (Jajce)     32   7 11 14  25-34  32  [P]  Relegated (FBiH)
12.FK Olimpic (Sarajevo)            32   5  8 19  28-62  23       Relegated (FBiH)


Prva Liga

Prva Liga FBiH | Prva Liga RS 

Prva Liga FBiH

Final Table:

 1.NK GOŠK (Gabela)                 36  16  8  6  50-26  56       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.NK Bosna (Visoko)                30  15  5 10  39-29  50
 3.FK Sloga (Simin Han)             30  15  3 12  43-36  48  [P]
 4.FK Rudar (Kakanj)                30  13  7 10  40-28  46
 5.HNK Čapljina                     30  13  7 10  34-25  46
 6.NK Travnik (Travnik)             30  12 10  8  44-36  46  [R]
 7.NK Bratstvo (Gračanica)          30  13  6 11  43-34  45
 8.NK Zvijezda (Gradačac)           30  13  6 11  40-32  45
 9.HNK Orašje                       30  12  8 10  40-42  44
10.NK Jedinstvo (Bihać)             30  12  8 10  34-37  44
11.FK Velež (Mostar)                30  11 10  9  39-33  43  [R]
-----------------------------------------------------------
12.FK Goražde                       30  12  7 11  35-32  43       Relegated
13.FK Radnički (Lukavac)            30  11  3 16  37-51  36       Relegated
14.FK Budućnost (Banovići)          30  10  5 15  36-40  35       Relegated
15.FK Bosna (Sema Sarajevo)         30   9  5 16  38-46  32  [P]  Relegated
16.NK Novi Travnik                  30   2  4 24  14-79  10       Relegated

Prva Liga RS

Regular Stage

Final Table:

 1.FK Borac (Banja Luka)            22  17  4  1  41- 6  55  [R]  Promotion Group
 2.FK Rudar (Prijedor)              22  12  5  5  48-25  41  [R]  Promotion Group
 3.FK Podrinje (Janja)              22  12  4  6  34-18  40  [P]  Promotion Group
 4.FK Drina (Zvornik)               22   9  6  7  22-20  33  [R]  Promotion Group
 5.FK Tekstilac Kort (Derventa)     22   8  8  6  17-14  32       Promotion Group
 6.FK Kozara (Gradiška)             22   8  6  8  31-27  30       Promotion Group
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Zvijezda 09 (Stanišić)        22   9  2 11  23-34  29       Relegation Group
 8.SDFK Sloga (Doboj)               22   6  8  8  34-37  26  [P]  Relegation Group
 9.FK Sloboda (Mrkonjić Grad)       22   7  5 10  20-41  26       Relegation Group
10.FK Slavija (Istočno Sarajevo)    22   6  5 11  31-28  23  [R]  Relegation Group
11.FK Sutjeska (Foča)               22   6  3 13  17-35  21       Relegation Group
12.FK Borac (Šamac)                 22   2  4 16  18-51  10       Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.FK Borac (Banja Luka)            32  25  6  1  61-12  55  [R]  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FK Podrinje (Janja)              32  18  5  9  47-29  40  [P]
 3.FK Drina (Zvornik)               32  15  7 10  39-29  33  [R]
 4.FK Rudar (Prijedor)              32  15  7 10  59-40  41  [R]
 5.FK Kozara (Gradiška)             32  10  6 16  39-44  36
 6.FK Tekstilac Kort (Derventa)     32   8 12 12  18-26  36

Relegation Group

Final Table:

 7.SDFK Sloga (Doboj)               32  13  8 11  61-52  47  [P]
 8.FK Sloboda (Mrkonjić Grad)       32  13  7 12  43-51  46
 9.FK Slavija (Istočno Sarajevo)    32  12  6 14  51-41  42  [R]
10.FK Zvijezda 09 (Stanišić)        32  13  3 16  36-51  42
11.FK Sutjeska (Foča)               32   9  6 17  30-52  33
-----------------------------------------------------------
12.FK Borac (Šamac)                 32   2  5 25  24-81  11       Relegated


Druga Liga

Druga Liga FBiH | Druga Liga RS 

Druga Liga FBiH

Druga Liga FBiH Jug | Druga Liga FBiH Sjever | Druga Liga FBiH Zapad | Druga Liga FBiH Centar

Druga Liga FBiH Jug

Final Table:

 1.FK Igman (Konjic)                28  23  2  3  79-24  71       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.HŠK Posušje (Posušje)            28  20  3  5  69-19  63
 3.HNK Branitelj (Mostar)           28  17  4  7  69-36  55  [R]
 4.HNK Tomislav (Tomislavgrad)      28  16  3  9  50-29  51
 5.FK Klis (Buturović Polje)        28  15  5  8  68-27  50
 6.FK Turbina (Jablanica)           28  16  0 12  49-39  48
 7.HNK Sloga (Gji. Vakuf-Uskoplje)  28  13  1 14  52-50  40
 8.NK Kamešnica (Podhum (Livno))    28  11  5 12  33-53  38
 9.NK Troglav 1918 (Livno)          28  10  5 13  38-46  35
10.HNK Grude (Grude)                28   9  5 14  41-41  32
11.NK Cim (Mostar)                  28   9  4 15  40-61  31
12.HNK Rama (Rama)                  28   9  3 16  55-78  30
13.HNK Brotnjo (Čitluk)             28   9  2 17  36-55  26  [-3]
14.NK Sloga (Ljubuški)              28   7  3 18  33-58  21  [-3]  [R]
15.HNK Kupres (Kupres)              28   2  3 23  16-112  9

Druga Liga FBiH Sjever

Final Table:

 1.NK Slaven (Živinice)             28  16  5  7  46-24  53       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.NK Mladost (Malešići)            28  12  9  7  53-27  45
 3.FK Bosna (Mionica)               28  14  2 12  39-45  44
 4.NK Mramor (Mramor)               28  12  7  9  55-54  43
 5.NK Dinamo (Donja Mahala)         28  12  6 10  49-35  42
 6.OFK Gradina (Srebrenik)          28  12  5 11  42-39  41
 7.NK Prokosovići (Prokosovići)     28  11  7 10  52-48  40
 8.FK Sloga (Tojšići)               28  11  7 10  38-34  40
 9.FK Lokomotiva (Mirčina)          28  12  3 13  47-32  39
10.FK Priluk (Priluk)               28  11  6 11  33-34  39
11.NK Ingram (Duboki Potok)         28  11  4 13  36-39  37
12.NK Svatovac (Poljice)            28  10  7 11  35-38  37
13.FK Bosna (Kalesija)              28   9  9 10  35-33  36
14.FK Dizdaruša (Brčko)             28  10  1 17  35-79  31
15.NK Hajduk (Orašje)               28   6  4 18  26-60  22

Druga Liga FBiH Zapad

Final Table:

 1.NK Iskra (Bugojno)               24  16  4  4  53-17  52       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FK Vitez (Vitez)                 24  16  4  4  70-26  52
 3.FK Krajina (Cazin)               24  14  5  5  39-23  47
 4.FK Radnik (Donji Vakuf)          24  14  1  9  48-29  43
 5.NK Busovača (Busovača)           24  13  3  8  35-27  42
 6.NK Kiseljak (Kiseljak)           24  11  2 11  39-38  35
 7.NK Bratstvo (Bosanska Krupa)     24   8  5 11  35-35  29
 8.NK Krajišnik (Velika Kladuša)    24   6  7 11  40-48  25
 9.NK Podgrmeč (Sanski Most)        24   9  3 12  30-44  24  [-6]  [R]
10.NK Sloga (Bosanska Otoka)        24   5  8 11  27-37  23
11.NK Vitez (Bužim)                 24   6  5 13  30-55  23
12.NK Ključ (Ključ)                 24   4  8 12  35-52  20
13.NK Vlašić (Turbe)                24   5  3 16  20-70  18

Druga Liga FBiH Centar

Final Table:

 1.NK Tošk (Tešanj)                 26  22  3  1  64-12  69       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FK Famos (Hrasnica)              26  16  5  5  59-33  53
 3.NK Natron (Maglaj)               26  16  1  9  54-34  49
 4.FK Radnik (Hadžići)              26  12  9  5  36-22  45
 5.FK Novi Grad (Sarajevo)          26  14  2 10  41-31  44
 6.NK Usora (Žabljak)               26  12  5  9  50-33  41
 7.NK Ilijaš (Ilijaš)               26  11  2 13  41-51  35
 8.NK Pobjeda (Tešanjka)            26  11  1 14  38-48  34
 9.NK Borac (Jelah)                 26   9  6 11  41-34  33
10.NK Žepče (Žepče)                 26   8  5 13  46-52  29
11.NK Azot (Vitkovići)              26   8  5 13  32-49  29
12.NK Krivaja (Zavidovići)          26   8  4 14  37-57  28
13.FK Rudar (Zenica)                26   5  2 19  22-66  17
14.FK Mladost (Župča)               26   4  2 20  23-62  11  [-3]

Druga Liga RS

Druga Liga RS Zapad | Druga Liga RS Istok

Druga Liga RS Zapad

Final Table:

 1.FK Željezničar ST (Banja Luka)   30  21  7  2 106-21  70       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FK BSK (Banja Luka)              30  17  6  7  60-36  57
 3.FK Omarska (Omarska)             30  16  4 10  58-42  52
 4.FK Mladost (Donja Slatina)       30  15  6  9  70-40  51
 5.FK Sloboda (Novi Grad)           30  16  3 11  64-46  51  [R]
 6.FK Proleter (Teslić)             30  14  4 12  55-51  46
 7.FK Sloga (Trn)                   30  13  4 13  52-49  43
 8.FK Modriča Maksima               30  11  9 10  51-40  42
 9.FK Sloga (Srbac)                 30  11  7 12  41-59  40
10.FK Laktaši (Laktaši)             30   9 11 10  46-51  38
11.FK Jedinstvo (Žeravica)          30  10  8 12  42-48  38
12.FK Ljubić (Prnjavor)             30  11  5 14  65-75  38
13.FK Željezničar (Doboj)           30  10  5 15  38-52  35
14.FK Ozren (Petrovo)               30  10  3 17  40-75  33
15.FK Borac (Kozarska Dubica)       30   5 11 14  29-66  26
16.FK Mineral (Banja Vrućica)       30   2  5 23  30-96  11

Druga Liga RS Istok

Final Table:

 1.FK Napredak (Donji Šepak)        30  22  6  2  82-30  72       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.FK Jedinstvo (Brčko)             30  19  6  5  56-28  63
 3.FK Famos (Istočna Ilidža)        30  18  5  7  60-34  59
 4.FK Leotar (Trebinje)             30  15  6  9  50-27  51  [R]
 5.UFK Ilićka 01 (Brčko)            30  15  5 10  59-34  50
 6.OFK Glasinac 2011 (Sokolac)      30  13  6 11  48-49  45
 7.FK Guber (Srebrenica)            30  12  4 14  57-54  40
 8.FK Sloga United (Bijeljina)      30  12  4 14  51-62  40
 9.FK Mladost (Gacko)               30  12  2 16  57-64  38
10.FK Jedinstvo (Brodac)            30  10  8 12  57-66  38
11.FK Velež (Nevesinje)             30  11  4 15  42-54  37
12.FK Mladost (Bogutovo Selo)       30   9  7 14  53-67  34
13.FK Mladost (Rogatica)            30  10  3 17  46-74  33
14.FK Proleter (Dvorovi)            30   9  5 16  54-68  32
15.FK Drina HE (Višegrad)           30   9  3 18  32-54  30  [R]
16.FK Vlasenica                     30   5  4 21  39-78  19  [R]


2015/16.

2017/18.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 24 Aug 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.