Brazil 2020


Série A
Copa do Brasil

Série A

Table:

 1.Internacional         10   6  2  2  15- 6  20
 2.Atlético/MG            9   6  0  3  14- 9  18
 3.São Paulo             10   5  3  2  13-11  18
 4.Vasco da Gama          9   5  2  2  15- 9  17
 5.Flamengo              10   5  2  3  13-13  17  [C]
 6.Palmeiras              9   4  5  0  13- 8  17
 7.Santos                10   4  3  3  14-12  15
 8.Fluminense            10   4  2  4  12-13  14
 9.Ceará                 10   4  1  5  10-12  13
10.Fortaleza             10   3  3  4  10- 9  12
11.Corinthians           10   3  3  4  15-16  12
12.Atlético/GO            9   3  3  3   9-11  12  [P]
13.Grêmio                 9   2  6  1   8- 6  12
14.Athletico/PR          10   3  2  5   8-10  11
15.Sport Recife          10   3  2  5  10-13  11  [P]
16.Bahia                 10   2  3  5  12-18   9
------------------------------------------------
17.Botafogo               9   1  6  2   9-11   9
18.Goiás                  8   2  2  4  11-13   8
19.Coritiba              10   2  2  6   7-12   8  [P]
20.RB Bragantino         10   1  4  5  10-16   7  [P]

Round 1
[Aug 8]
Fortaleza       0-2 Athletico/PR    
Coritiba        0-1 Internacional   
Sport Recife    3-2 Ceará           
[Aug 9]
Flamengo        0-1 Atlético/MG     
Santos          1-1 Bragantino      
Grêmio          1-0 Fluminense      
[Sep 30]
Botafogo         -  Bahia           
Corinthians      -  Atlético/GO     
[tba]
Goiás            -  São Paulo       
Palmeiras        -  Vasco da Gama   

Round 2
[Aug 12]
Athletico/PR    2-1 Goiás           
Atlético/MG     3-2 Corinthians     
Bragantino      1-1 Botafogo        
Atlético/GO     3-0 Flamengo        
Bahia           1-0 Coritiba        
Ceará           1-1 Grêmio          
Fluminense      1-1 Palmeiras       
[Aug 13]
São Paulo       1-0 Fortaleza       
Internacional   2-0 Santos          
Vasco da Gama   2-0 Sport Recife    

Round 3
[Aug 15]
Grêmio          0-0 Corinthians     
Coritiba        0-1 Flamengo        
Palmeiras       1-1 Goiás           
[Aug 16]
Atlético/MG     2-0 Ceará           
Bahia           2-1 Bragantino      
Vasco da Gama   2-1 São Paulo       
Fluminense      2-1 Internacional   
Atlético/GO     1-1 Sport Recife    
Fortaleza       0-0 Botafogo        
Santos          3-1 Athletico/PR    

Round 4
[Aug 19]
Flamengo        1-1 Grêmio          
Bragantino      2-1 Fluminense      
Athletico/PR    0-1 Palmeiras       
Goiás           1-3 Fortaleza       
Internacional   3-0 Atlético/GO     
Botafogo        2-1 Atlético/MG     
Corinthians     3-1 Coritiba        
[Aug 20]
Sport Recife    0-1 Santos          
Ceará           0-3 Vasco da Gama   
São Paulo       1-1 Bahia           

Round 5
[Aug 22]
Athletico/PR    0-1 Fluminense      
Internacional   1-0 Atlético/MG     
Goiás           2-0 Atlético/GO     
[Aug 23]
Flamengo        1-1 Botafogo        
Bragantino      1-2 Coritiba        
Vasco da Gama   0-0 Grêmio          
Palmeiras       2-1 Santos          
Sport Recife    0-1 São Paulo       
Ceará           2-0 Bahia           
[Aug 26]
Corinthians     1-1 Fortaleza       

Round 6
[Aug 29]
Botafogo        0-2 Internacional   
Bahia           1-1 Palmeiras       
Fluminense      2-1 Vasco da Gama   
Fortaleza       3-0 Bragantino      
[Aug 30]
São Paulo       2-1 Corinthians     
Coritiba        1-0 Sport Recife    
Santos          0-1 Flamengo        
Atlético/GO     0-2 Ceará           
[tba]
Atlético/MG      -  Athletico/PR    
Grêmio           -  Goiás           

Round 7
[Sep 2]
Ceará           1-0 Fortaleza       
Fluminense      1-1 Atlético/GO     
Goiás           1-2 Corinthians     
Athletico/PR    1-1 Bragantino      
Bahia           3-5 Flamengo        
Botafogo        0-0 Coritiba        
Palmeiras       1-1 Internacional   
Santos          2-2 Vasco da Gama   
[Sep 3]
Grêmio          1-2 Sport Recife    
Atlético/MG     3-0 São Paulo       

Round 8
[Sep 5]
Flamengo        2-1 Fortaleza       
Corinthians     2-2 Botafogo        
Ceará           0-1 Santos          
[Sep 6]
Bragantino      1-2 Palmeiras       
Internacional   2-2 Bahia           
São Paulo       3-1 Fluminense      
Vasco da Gama   1-0 Athletico/PR    
Atlético/GO     1-1 Grêmio          
Coritiba        0-1 Atlético/MG     
Sport Recife    2-1 Goiás           

Round 9
[Sep 9]
Athletico/PR    1-1 Botafogo        
Fortaleza       1-0 Sport Recife    
Goiás           3-3 Coritiba        
São Paulo       1-1 Bragantino      
Fluminense      1-2 Flamengo        
Santos          3-1 Atlético/MG     
[Sep 10]
Bahia           0-2 Grêmio          
Corinthians     0-2 Palmeiras       
Internacional   2-0 Ceará           
Vasco da Gama   1-2 Atlético/GO     

Round 10
[Sep 12]
Athletico/PR    1-0 Coritiba        
Santos          2-2 São Paulo       
[Sep 13]
Atlético/MG     2-1 Bragantino      
Fluminense      2-1 Corinthians     
Grêmio          1-1 Fortaleza       
Bahia           0-1 Atlético/GO     
Ceará           2-0 Flamengo        
Goiás           1-0 Internacional   
Palmeiras       2-2 Sport Recife    
Botafogo        2-3 Vasco da Gama   

Round 11
[Aug 26]
São Paulo       1-0 Athletico/PR    
[Sep 16]
Corinthians     3-2 Bahia           
[Sep 19
Fortaleza        -  Internacional   
Bragantino       -  Ceará           
Atlético/GO      -  Atlético/MG     
[Sep 20]
Coritiba         -  Vasco da Gama   
Grêmio           -  Palmeiras       
Botafogo         -  Santos          
Sport Recife     -  Fluminense      
[Oct 13]
Flamengo         -  Goiás           

Table:

 1.Internacional         10   6  2  2  15- 6  20
 2.Atlético/MG            9   6  0  3  14- 9  18
 3.São Paulo             10   5  3  2  13-11  18
 4.Vasco da Gama          9   5  2  2  15- 9  17
 5.Flamengo              10   5  2  3  13-13  17  [C]
 6.Palmeiras              9   4  5  0  13- 8  17
 7.Santos                10   4  3  3  14-12  15
 8.Fluminense            10   4  2  4  12-13  14
 9.Ceará                 10   4  1  5  10-12  13
10.Fortaleza             10   3  3  4  10- 9  12
11.Corinthians           10   3  3  4  15-16  12
12.Atlético/GO            9   3  3  3   9-11  12  [P]
13.Grêmio                 9   2  6  1   8- 6  12
14.Athletico/PR          10   3  2  5   8-10  11
15.Sport Recife          10   3  2  5  10-13  11  [P]
16.Bahia                 10   2  3  5  12-18   9
------------------------------------------------
17.Botafogo               9   1  6  2   9-11   9
18.Goiás                  8   2  2  4  11-13   8
19.Coritiba              10   2  2  6   7-12   8  [P]
20.RB Bragantino         10   1  4  5  10-16   7  [P]


Copa do Brasil

Participants

ABC/RN - ABC Futebol Clube (Natal/RN)
Afogados da Ingazeira/PE - Afogados da Ingazeira Futebol Clube (Afogados da Ingazeira/PE)
Águia Negra/MS - Esporte Clube Águia Negra (Rio Brilhante/MS)
Altos/PI - Associação Atlética de Altos (Altos/PI)
América/MG - América Futebol Clube (Belo Horizonte/MG)
América/RN - América Futebol Clube (Natal/RN)
Aquidauanense/MS - Aquidauanense Futebol Clube (Aquidauana/MS)
Atlético/AC - Atlético Acreano (Rio Branco/AC)
Atlético/BA - Alagoinhas Atlético Clube (Alagoinhas/BA)
Atlético/GO - Atlético Clube Goianiense (Goiânia/GO)
Atlético/MG - Clube Atlético Mineiro (Belo Horizonte/MG)
Avaí/SC - Avaí Futebol Clube (Florianópolis/SC)
Bahia/BA - Esporte Clube Bahia (Salvador/BA)
Bahia de Feira/BA - Associação Desportiva Bahia de Feira (Feira de Santana/BA)
Bangu/RJ - Bangu Atlético Clube (Rio de Janeiro/RJ)
Barbalha/CE - Barbalha Futebol Clube (Barbalha/CE)
Boa Esporte/MG - Boa Esporte Clube (Varginha/MG)
Boavista/RJ - Boavista Sport Club (Saquarema/RJ)
Botafogo/PB - Botafogo Futebol Clube (João Pessoa/PB)
Botafogo/RJ - Botafogo de Futebol e Regatas (Rio de Janeiro/RJ)
Bragantino/PA - Bragantino Club do Pará (Bragança/PA)
Brasil/RS - Grêmio Esportivo Brasil (Pelotas/RS)
Brasiliense/DF - Brasiliense Futebol Clube Taguatinga (Brasília/DF)
Brusque/SC - Brusque Futebol Clube (Brusque/SC)
Campinense/PB - Campinense Clube (Campina Grande/PB)
Caucaia/CE - Caucaia Esporte Clube (Caucaia/CE)
Caxias/RS - Sociedade Esportiva e Recreativa Caxias do Sul (Caxias do Sul/RS)
Ceará/CE - Ceará Sporting Club (Fortaleza/CE)
Chapecoense/SC - Associação Chapeconese de Futebol (Chapecó/SC)
Coritiba/PR - Coritiba Foot Ball Club (Curitiba/PR)
Coruripe/AL - Associação Atlética Coruripe (Coruripe/AL)
CRB/AL - Clube de Regatas Brasil (Maceió/AL)
Criciúma/SC - Criciúma Esporte Clube (Criciúma/SC)
Cruzeiro/MG - Cruzeiro Esporte Clube (Belo Horizonte/MG)
CSA/AL - Centro Sportivo Alagoano (Maceió/AL)
Fast/AM - Nacional Fast Clube (Manaus/AM)
Ferroviária/SP - Ferroviária Futebol S/A (Araraquara/SP)
Figueirense/SC - Figueirense Futebol Clube (Florianópolis/SC)
Fluminense/RJ - Fluminense Football Club (Rio de Janeiro/RJ)
Freipaulistano/SE - Associação Desportiva Freipaulistano (Frei Paulo/SE)
Galvez/AC - Galvez Esporte Clube (Rio Branco/AC)
Gama/DF - Sociedade Esportiva do Gama (Brasília/DF)
Goiás/GO - Goiás Esporte Clube (Goiânia/GO)
Imperatriz/MA - Sociedade Imperatriz de Desportos (Imperatriz/MA)
Independente/PA - Independente Atlético Clube (Tucuruí/PA)
Juventude/RS - Esporte Clube Juventude (Caxias do Sul/RS)
Lagarto/SE - Lagarto Futebol Clube (Lagarto/SE)
Londrina/PR - Londrina Esporte Clube (Londrina/PR)
Luverdense/MT - Luverdense Esporte Clube (Lucas do Rio Verde/MT)
Manaus/AM - Manaus Futebol Clube (Manaus/AM)
Moto Club/MA - Moto Club de São Luís (São José do Ribamar/MA)
Náutico/PE - Clube Náutico Capibaribe (Recife/PE)
Novo Hamburgo/RS - Esporte Clube Novo Hamburgo (Novo Hamburgo/RS)
Novorizontino/SP - Grêmio Novorizontino (Novo Horizonte/SP)
Oeste/SP - Oeste Futebol Clube (Barueri/SP)
Operário/PR - Operário Ferroviário Esporte Clube (Ponta Grossa/PR)
Operário(VG)/MT - Clube Esportivo Operário Varzeagrandense (Várzea Grande/MT)
Palmas/TO - Palmas Futebol e Regatas (Palmas/TO)
Paraná/PR - Paraná Clube (Curitiba/PR)
Paysandu/PA - Paysandu Sport Club (Belém/PA)
Ponte Preta/SP - Associação Atlética Ponte Preta (Campinas/SP)
Remo/PA - Clube do Remo (Belém/PA)
River/PI - River Atlético Clube (Teresina/PI)
Sampaio Corrêa/MA - Sampaio Corrêa Futebol Clube (São Luís/MA)
Santa Cruz/PE - Santa Cruz Futebol Clube (Recife/PE)
Santo André/SP - Esporte Clube Santo André (Santo André/SP)
Santos/AP - Santos Futebol Clube (Macapá/AP)
São José/RS - Esporte Clube Sao José (Porto Alegre/RS)
São Luiz/RS - Esporte Clube São Luiz (Ijuí/RS)
São Raimundo/RR - São Raimundo Esporte Clube (Boa Vista/RR)
Sport/PE - Sport Club do Recife (Recife/PE)
Toledo/PR - Toledo Esporte Clube Ltda (Toledo/PR)
União/MT - União Esporte Clube (Rondonópolis/MT)
Vasco da Gama/RJ - Club de Regatas Vasco da Gama (Rio de Janeiro/RJ)
Vila Nova/GO - Vila Nova Futebol Clube (Goiânia/GO)
Vilhenense/RO - Vilhenense Esportivo Clube (Vilhena/RO)
Vitória/BA - Esporte Clube Vitória (Salvador/BA)
Vitória/ES - Vitória Futebol Clube (Vitória/ES)
Volta Redonda/RJ - Volta Redonda Futebol Clube (Volta Redonda/RJ)
XV de Piracicaba/SP - Esporte Clube XV de Novembro (Piracicaba/SP)

First Phase

Single Leg
[Feb 5]
São Luiz/RS               0-0  América/RN 
XV de Piracicaba/SP       1-0  Londrina/PR 
  [Samuel Andrade 56]
Bahia de Feira/BA         3-1  Luverdense/MT 
  [Deon 13, Menezes 67, Jarbas 75; Kauê 86]
Aquidauanense/MS          0-1  ABC/RN 
  [Igor Goularte 78]
Operário(VG)/MT           0-0  Santa Cruz/PE 
River/PI                  1-0  Bahia/BA 
  [Jean Natal 87f]
Caxias/RS                 1-1  Botafogo/RJ 
  [Carlos Alberto 17; Pedro Raul 12]
Palmas/TO                 0-2  Paraná/PR 
  [Thiago Alves 31, 68]
Fast/AM                   0-2  Goiás/GO 
  [Daniel Bessa 52, Marcinho 87]
Coruripe/AL               0-0  Juventude/RS 
Independente/PA           2-3  CRB/AL 
  [Cabecinha 02, 90+3p; Rafael Longuine 05, 45'35, Léo Gamalho 59]
Barbalha/CE               0-3  Operário/PR 
  [Rafael Bonfim 20, Jefinho 48, Hector Bustamante 71]
Santo André/SP            4-1  Criciúma/SC 
  [Ronaldo 00, Douglas Baggio 03, Branquinho 48, 58; Andrew 87]
Vilhenense/RO             1-1  Boa Esporte/MG 
  [Ariel 73; Jefferson 31]
Santos/AP                 1-1  América/MG 
  [Diego MacLaren 80; Rodolfo 16]
[Feb 6]
Vitória/ES                2-1  CSA/AL 
  [Cássio 42, Edinho 49; Alano 21]
União/MT                  0-1  Atlético/GO 
  [Matheuzinho 49]
Novorizontino/SP          1-2  Figueirense/SC 
  [Thiago Ribeiro 13p; Alemão 62c, Diego Gonçalves 70]
Brasiliense/DF            1-1  Paysandu/PA 
  [Marcos Aurélio 52p; Perema 02c]
[Feb 11]
Imperatriz/MA             0-0  Vitória/BA 
[Feb 12]
Atlético/BA               0-0  Botafogo/PB 
Gama/DF                   3-3  Brasil/RS 
  [Nunes 12p, Luquinhas 31, Michel Platini 85; Wesley 08, Wellington Simião 19p, Gabriel Poveda 61]
Águia Negra/MS            2-1  Sampaio Corrêa/MA 
  [Erick Bahia 17, Paulo Sérgio 83 (og); Gustavo 90+4]
Campinense/PB             0-0  Atlético/MG 
Toledo/PR                 0-2  Náutico/PE 
  [Jean Carlos 59p, Matheus Carvalho 69]
Altos/PI                  1-1  Vasco da Gama/RJ 
  [Marrony 19 (og); Cano 45+2]
Manaus/AM                 1-0  Coritiba/PR 
  [Rossini 45]
Bragantino/PA             1-2  Ceará/CE 
  [Canga 88; Luiz Otávio 45+1, Bergson 90+4]
Caucaia/CE                1-2  São José/RS 
  [Jacaré 54; Alexandre 75, Crystopher 88]
Bangu/RJ                  1-1  Oeste/SP 
  [Rodrigo Lobão 11c; Alyson 51c]
Freipaulistano/SE         1-2  Remo/PA 
  [Luan 20; Fredson 34, Gustavo Ermel 69]
Galvez/AC                 0-1  Vila Nova/GO 
  [Adalberto 56]
Brusque/SC                2-1  Sport/PE 
  [Edu 23c, Ianson 81; Leandro Barcia 36]
[Feb 13]
Afogados da Ingazeira/PE  3-0  Atlético/AC 
  [Diego Ceará 23, 40, Douglas Bomba 74]
São Raimundo/RR           2-2  Cruzeiro/MG 
  [Veracruz 25, Stanley 64; Edu 33, Alexandre Jesus 49]
Ferroviária/SP            2-0  Avaí/SC 
  [Henan 65, Hygor 71]
Novo Hamburgo/RS          1-2  Ponte Preta/SP 
  [Alison 52c; João Paulo 02, Roger 78]
[Feb 19]
Lagarto/SE                1-0  Volta Redonda/RJ 
  [Sapé 60]
Boavista/RJ               0-2  Chapecoense/SC 
  [Aylon 40, Foguinho 58]
[Feb 26]
Moto Club/MA              2-4  Fluminense/RJ 
  [Wallace 01c, George 11; Nenê 16p, 48f, Nino 71c, Marcos Paulo 83]

Second Phase

Single Leg
[Feb 18]
Vitória/ES                0-1  Figueirense/SC 
  [Diego Gonçalves 90+2]
[Feb 19]
Náutico/PE                1-1  Botafogo/RJ [Pen 3-4]
  [Jean Carlos 42; Bruno Nazário 68c]
Paysandu/PA               1-1  CRB/AL [Pen 3-5]
  [Caíque Oliveira 45+2; Léo Gamalho 45p]
Oeste/SP                  1-1  Ceará/CE [Pen 2-4]
  [De Paula 43; Leandro Carvalho 07]
[Feb 20]
Brusque/SC                5-1  Remo/PA 
  [Thiago Alagoano 38, 90+2, Airton 58f, Neguete 76 (og), Edu 77; Giovane Gomez 70]
[Feb 26]
River/PI                  1-1  América/RN [Pen 3-4]
  [Valdo Bacabal 65; Dione 10]
Ferroviária/SP            6-2  Águia Negra/MS 
  [Henan 07, Tony 33p, Claudinho 45+1, 45+2, Max 59, Caio Rangel 90+3; Salomão 18f, Pedro 83]
Afogados da Ingazeira/PE  2-2  Atlético/MG [Pen 7-6]
  [Candinho 61, Philip 72; Gabriel 65, Ricardo Oliveira 78]
XV de Piracicaba/SP       1-1  Juventude/RS [Pen 7-8]
  [Daniel Costa 47; Eltinho 71]
Paraná/PR                 3-2  Bahia de Feira/BA 
  [Thales 90+1c, Fabrício 90+2, Renan Bressan 90+8f; Léo Porto 58, Alex Cazumba 68f]
[Feb 27]
Ponte Preta/SP            0-0  Vila Nova/GO [Pen 5-3]
São José/RS               0-0  Chapecoense/SC [Pen 5-4]
[Mar 4]
Brasil/RS                 1-0  Manaus/AM 
  [Lázaro 26]
Boa Esporte/MG            1-1  Cruzeiro/MG [Pen 4-5]
  [Claudeci 58; João Lucas 36]
Atlético/GO               1-1  Santa Cruz/PE [Pen 4-3]
  [Renato Kayser 13; Patrick Nonato 38c]
Fluminense/RJ             2-0  Botafogo/PB 
  [Marcos Paulo 51, Nenê 71p]
Santo André/SP            0-2  Goiás/GO 
  [Rafael Vaz 60c, Daniel Bessa 90+1p]
[Mar 5]
Operário/PR               0-2  América/MG 
  [Rodolfo 67, Felipe Augusto 70]
Vasco da Gama/RJ          1-0  ABC/RN 
  [Cano 60]
Vitória/BA                3-1  Lagarto/SE 
  [Vico 04, 76, Léo Ceará 41p; Edilson 45]

Third Phase

1st Leg
[Mar 10]
Botafogo/RJ               1-0  Paraná/PR 
  [Luiz Fernando 11]
[Mar 11]
Ferroviária/SP            0-0  América/MG 
Figueirense/SC            1-0  Fluminense/RJ 
  [Alemão 82c]
Atlético/GO               2-0  São José/RS 
  [Nicolas 31, Renato Kayzer 41]
Cruzeiro/MG               0-2  CRB/AL 
  [Léo Gamalho 16c, 58]
Juventude/RS              1-1  América/RN 
  [Iago Dias 83c; Dione 36]
[Mar 12]
Vasco da Gama/RJ          0-1  Goiás/GO 
Brasil/RS                 0-1  Brusque/SC 
Ponte Preta/SP            3-0  Afogados da Ingazeira/PE 
Ceará/CE                  1-0  Vitória/BA 

2nd Leg
[Aug 25]
Afogados da Ingazeira/PE  0-2  Ponte Preta/SP 
Fluminense/RJ             3-0  Figueirense/SC 
América/MG                1-0  Ferroviária/SP 
[Aug 26]
América/RN                1-1  Juventude/RS [Pen 3-5]
CRB/AL                    1-1  Cruzeiro/MG 
Paraná/PR                 1-2  Botafogo/RJ 
Goiás/GO                  1-2  Vasco da Gama/RJ  [Pen 2-3]
Vitória/BA                3-4  Ceará/CE 
[Aug 27]
Brusque/SC                1-0  Brasil/RS 
São José/RS               1-0  Atlético/GO 

Fourth Phase

1st Leg
[Sep 16]
Ponte Preta/SP            2-2 América/MG                
Brusque/SC                0-2 Ceará/CE 
Fluminense/RJ             1-0 Atlético/GO  
[Sep 17]
Juventude/RS               -  CRB/AL                    
Botafogo/RJ                -  Vasco da Gama/RJ  

2nd Leg
[Sep 22]
CRB/AL                     -  Juventude/RS 
América/MG                 -  Ponte Preta/SP 
[Sep 23]
Ceará/CE                   -  Brusque/SC                
Vasco da Gama/RJ           -  Botafogo/RJ 
[Sep 24]
Atlético/GO                -  Fluminense/RJ             

NB: 11 clubs obtained a bye to the 1/8 Finals:
    Athletico/PR, Corinthians/SP, Cuiabá/MG, Flamengo/RJ, Fortaleza/CE,
    Grêmio/RS, Internacional/RS, Palmeiras/SP, Red Bull Bragantino/SP,
    Santos/SP, São Paulo/SP

2019

list of champions.

list of 2nd division champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: RSSSF Brazil
Last updated: 17 Sep 2020

(C) Copyright RSSSF and RSSSF Brazil 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.