Bulgaria 2011/12


A grupa
Kupa
B grupa

A grupa

Final Table:

 1.Ludogorets 1945 (Razgrad)          30  22  4  4  73-16  70  Champions
 2.CSKA (Sofija)                      30  22  3  5  60-19  69
 3.Levski (Sofija)                    30  20  2  8  61-28  62
 4.Chernomorets Burgas (Burgas)       30  17  9  4  57-23  60
 5.Litex (Lovech)                     30  17  8  5  57-28  59
 6.Lokomotiv 1936 (Plovdiv)           30  17  6  7  44-39  57
 7.Cherno more (Varna)                30  16  4 10  46-25  52
 8.Slavija 1913 (Sofija)              30  15  6  9  42-36  51
 9.Minyor (Pernik)                    30   8 12 10  35-40  36
10.Beroe (Stara Zagora)               30   9  8 13  30-37  35
11.Montana (Montana)                  30   8  7 15  29-51  31
12.Botev (Vratsa)                     30   7  8 15  30-44  29
13.Lokomotiv (Sofija)                 30   5  9 16  26-50  24
-------------------------------------------------------------
14.Vidima Rakovski (Sevlievo)         30   3  6 21  19-59  15  Relegated
15.Kaliakra (Kavarna)                 30   2  5 23  26-77  11  Relegated
16.Svetkavitsa (Targovishte)          30   1  5 24   8-71   8  Relegated

Cross-Table:

Chernomorets            1-0  1-1  2-0  0-0  1-0  2-0  4-0  3-1  1-1  2-0  2-0  2-3  6-0  2-2  3-2
Kaliakra           0-4       0-2  2-3  0-4  2-2  1-2  3-2  0-0  0-0  1-2  1-4  1-2  1-1  3-1  0-5
Litex              0-0  5-0       0-0  2-1  2-2  6-2  3-0  3-1  2-0  0-2  1-0  1-0  6-0  2-1  1-0
Montana            2-4  2-1  1-0       1-4  1-2  2-2  1-0  2-0  1-1  0-5  0-3  1-2  0-0  0-0  1-3
Ludogorets 1945    3-1  2-0  1-1  3-0       4-1  0-0  4-0  3-0  4-0  1-0  2-1  6-0  5-0  3-0  0-2
Minyor             1-1  1-1  2-2  3-1  0-7       0-0  1-0  1-3  1-2  2-0  0-1  1-1  3-0  1-1  0-1
Lokomotiv 1936 Pl  2-0  2-0  2-1  1-0  1-0  1-1       3-2  2-1  2-1  0-3  3-2  2-1  2-0  4-2  1-0
Vidima Rakovski    0-1  1-0  1-1  1-2  0-5  0-3  0-3       0-1  2-2  0-1  1-6  1-2  1-0  0-1  0-0
Botev              0-0  6-2  1-3  2-4  0-1  0-0  1-1  2-2       2-0  2-2  0-2  0-1  1-0  1-1  0-1
Lokomotiv Sofia    0-4  3-2  1-2  1-1  0-1  1-1  2-0  0-1  0-1       1-2  1-1  0-3  4-1  3-0  0-0
CSKA               1-0  3-1  4-1  2-0  2-2  3-1  3-0  4-1  2-0  4-0       1-0  1-2  3-0  1-0  4-1
Levski             2-2  3-2  3-2  1-0  0-1  0-1  3-2  2-1  3-0  4-0  1-0       1-0  7-0  2-0  2-1
Slavija            1-1  3-0  0-2  1-1  3-2  2-1  3-0  1-1  3-2  2-1  0-1  0-3       2-0  0-0  1-1
Svetkavitsa        0-3  1-0  1-3  1-2  0-1  0-3  0-1  0-0  0-0  1-1  0-3  0-1  0-3       1-3  1-3
Beroe              1-2  3-1  1-1  2-0  1-2  0-0  1-1  1-0  1-2  1-0  0-1  1-2  1-0  2-0       2-0
Cherno more        0-2  7-1  0-1  2-0  0-1  2-0  1-2  2-1  1-0  3-0  0-0  3-1  2-0  1-0  2-0


Kupa

Round 1
[Oct 19]
Urvich             0-5 Chavdar Etropole   
[Oct 20]
Pirin Zemen        0-6 Ljubimets          
Chavdar BS         2-3 Dobrudzha          
Etar               2-1 Akademik Sf        
Neftohimik Burgas  0-0 Spartak V          [aet, 8-7 pen]
Lokomotiv GO       1-3 Septemvri Sm       
Pirin GD           2-0 Dorostol           [aet]
Tundzha            7-0 Bdin               
Sliven             0-1 Nesebar            
Spartak Pv         2-0 Rakovski           
Botev Pd           2-1 Malesh             
Sportist Svoge     3-0 Chernomorets Pm    [aet]
Chepinets          0-1 Botev Kozloduy     
Bansko             bye
Vereja             bye
Slivnishki geroy   bye

Round 2
[Nov 23]
Botev Kozloduy     2-2 Septemvri Sm       [aet, 7-8 pen]
Chavdar Etropole   0-2 Lokomotiv Pd       
Minyor Pernik      1-1 Cherno more        [aet, 5-3 pen]
Bansko             0-1 Levski             
Vidima Rakovski    1-1 Svetkavitsa        [aet, 3-4 pen]
Slavija            0-1 CSKA               
Kaliakra           1-1 Lokomotiv Sf       [aet, 4-3 pen]
Pirin GD           1-3 Chernomorets Bg    
Botev Pd           1-0 Botev Vr           
Sportist Svoge     0-5 Litex              
Spartak Pv         4-1 Ljubimets          
Dobrudzha          1-0 Nesebar            
Tundzha            0-0 Montana            [aet, 5-4 pen]
Beroe              0-1 Ludogorets         [aet]
[Nov 24]
Etar               2-0 Neftohimik Burgas  
Vereja             1-4 Slivnishki geroy   

1/8 Finals
[Dec 3]
Etar               0-3 Levski             
Dobrudzha          0-4 Lokomotiv Pd       
Tundzha            0-3 Minyor Pernik      
Septemvri Sm       3-0 Slivnishki geroy   
Ludogorets         5-1 Svetkavitsa        
Spartak Pv         0-3 CSKA               
Litex              5-0 Kaliakra           
[Dec 4]
Botev Pd           2-1 Chernomorets Bg    

Quarterfinals
[Mar 14]
Botev Pd           0-3 Ludogorets         
Litex              2-0 Minyor Pernik      
[Mar 15]
Lokomotiv Pd       2-1 Levski             [aet]
Septemvri Sm       2-1 CSKA               

Semifinals [Apr 11]
Septemvri Sm       1-4 Ludogorets         
Litex              0-1 Lokomotiv Pd       

Final [May 16, "Lazur", Burgas]
Lokomotiv Pd       1-2 Ludogorets         

B grupa

Zapadna B grupa | Iztochna B grupa

Zapadna B grupa

Final Table:

 1.Pirin (Gotse Delchev)              27  19  5  3  41-12  62  Promoted
-------------------------------------------------------------
 2.Sportist 1924 (Svoge)              27  17  5  5  44-23  56  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Bdin (Vidin)                       27  15  6  6  42-20  51
 4.Bansko 1951 (Bansko)               27  10 10  7  36-24  40
 5.Chavdar (Etropole)                 27  10  9  8  36-33  39
 6.Septemvri (Simitli)                27   8 10  9  35-33  34
 7.Akademik (Sofija)                  27   9  4 14  25-33  31  [*]
-------------------------------------------------------------
 8.Slivenshki geroj (Slivintsa)       27   7  4 16  28-48  25  Relegated
 9.Malesh (Mikrevo)                   27   6  4 17  19-38  22  Relegated
10.Chavdar (Bjala Slatina)            27   4  3 20  14-56  12  [-3]  Relegated

[*] Akademik were denied a license for 2012/13 and relegated to the third level

Cross-Table:

Bansko 1951             1-0  1-1  0-0  1-1  0-0  1-2  2-0  3-0  1-0
Bdin               2-2       3-0  4-0  0-0  2-0  1-1  1-0  2-0  5-0
Chavdar Bjala Sl.  0-3  1-3       0-1  0-1  0-3  2-1  4-0  1-0  0-0
Chavdar Etropole   1-1  1-1  3-0       1-2  0-2  1-0  2-0  1-1  2-2
Pirin GD           2-1  3-0  2-0  2-0       3-0  1-0  1-0  0-0  1-0
Malesh             2-0  0-1  1-1  1-2  0-1       0-0  0-0  1-0  0-2
Septemvri          1-1  2-0  0-2  3-3  1-0  2-0       2-0  2-0  0-0
Akademik           0-3  1-1  3-0  1-0  2-1  1-0  1-1       1-2  2-3
Slivnishki geroy   0-3  0-1  3-2  1-1  0-1  2-0  2-2  0-1       2-4
Sportist 1924      1-0  3-1  1-0  3-0  1-1  2-0  0-0  2-0  3-0
Matches Bdin-Chavdar BS, Chavdar BS-Bansko, Chavdar BS-Malesh and Akademik-Bansko have 
an awarded result

Bansko 1951        ---            1-1                 2-2  1-0  0-3
Bdin               1-0  ---       1-0                 1-0       3-1
Chavdar Bjala Sl.  0-3  0-3  ---  0-3       0-3  0-3
Chavdar Etropole                  ---  2-2       2-0  1-0  4-3  0-1
Pirin GD           2-0  2-1  3-0       ---  2-0
Malesh             0-3  0-3       1-4       ---  3-2  0-1
Septemvri          2-2  1-1            0-1       ---       5-3
Akademik                     3-0       0-1       2-0  ---  4-2  0-1
Slivnishki geroy        1-0  3-0       0-4  2-1            ---
Sportist 1924                3-0       2-1  2-1  4-2       0-1  ---
All matches of Chavdar BS have an awarded result
Chavdar Bjala Slatina -3 points

Iztochna B grupa

Final Table:

 1.Etar 1924 (Veliko Tarnovo)         27  15  8  4  31-14  53  Promoted
-------------------------------------------------------------
 2.Botev (Plovdiv)                    27  14  9  4  40-17  51  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Neftokhimik 1962 (Burgas)          27  14  7  6  46-28  49
 4.Ljubimets 2007 (Ljubimets)         27  14  6  7  42-22  48
 5.Chernomorets (Pomorie)             27  10  7 10  38-29  37  [*]
 6.Sliven 2000 (Sliven)               27  10  6 11  29-23  36
 7.Spartak 1918 (Varna)               27  10  6 11  27-35  36
-------------------------------------------------------------
 8.Dobrudzha 1919 (Dobrich)           27   8  8 11  22-28  32  Relegated
 9.Nesebar (Nesebar)                  27   7  5 15  24-44  26  Relegated
10.Dorostol 2003 (Silistra)           27   1  2 24   6-65   2  [-3]  Relegated

[*] Chernomorets (Pomorie) were denied a license for 2012/13 and relegated to the third level

Cross-Table:

Dobrudzha 1919          1-0  0-0  0-1  1-0  0-1  2-1  0-0  3-0  0-0
Dorostol 2003      1-1       1-0  0-3  0-2  0-3  0-2  1-1  0-1  1-2
Ljubimets 2007     4-0  3-0       2-0  2-0  2-1  1-0  3-1  0-0  0-0
Neftokhimik        2-1  7-1  3-1       2-3  2-2  1-0  1-0  3-2  1-0
Nesebar            0-1  1-0  1-4  0-0       0-1  2-3  0-2  2-0  0-3
Botev Plovdiv      1-0  4-0  2-2  1-1  1-1       1-1  1-0  1-1  0-1
Chernomorets Pom.  1-0  1-0  1-2  1-1  6-0  1-1       2-1  4-0  0-0
Sliven             2-0  3-0  0-1  1-0  4-0  0-0  1-0       2-1  1-2
Spartak 1918       0-0  2-1  0-0  1-0  0-1  1-0  1-5  0-2       0-0
Etar 1924          2-1  1-0  1-0  0-0  0-1  0-0  0-1  1-0  3-2

Dobrudzha 1919     ---       1-3  2-3                 1-1       1-1
Dorostol 2003      0-3  ---                 0-3  0-3       0-3
Ljubimets 2007          3-0  ---            0-1  3-1       1-2
Neftokhimik             3-0  3-1  ---  3-1            0-0  3-1
Nesebar            1-2  3-0  1-1       ---  1-2
Botev Plovdiv      3-0            2-0       ---       3-1       3-1
Chernomorets Pom.  0-0            2-2  2-2  0-2  ---            0-2
Sliven                  3-0  0-3       0-0       2-0  ---  1-2
Spartak 1918       0-1                 3-1  1-0  2-0       ---  1-1
Etar 1924               3-0  2-0  3-1  1-0            1-0       ---

Promotion Playoff

[May 30, Sofija]
Botev P            2-0 Sportist 1924

NB: Botev Plovdiv promoted

2010/11.

2012/13.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

list of cup finals.

list of topscorers.

list of name changes.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans
Last updated: 11 Apr 2019

(C) Copyright Jan Schoenmakers, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.