Bulgaria 2021/22


Prva profesionalna Liga

Prva profesionalna Liga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Table:

 1.Ludogorets 1945 (Razgrad)           8   7  0  1  23- 6  21  [C]
 2.Botev (Plovdiv)                    10   6  3  1  15- 9  21
 3.CSKA-Sofia (Sofija)                 7   6  1  0  15- 7  19
 4.Slavija 1913 (Sofija)              10   5  3  2  11- 8  18
 5.Cherno more (Varna)                10   4  4  2  13- 8  16
 6.Beroe (Stara Zagora)               10   5  1  4  12-12  16
 7.Lokomotiv 1929 (Sofija)             9   3  4  2   9-12  13  [P]
 8.Botev (Vratsa)                     10   2  4  4  11-17  10
 9.Arda (Kardzhali)                    8   2  3  3   8- 8   9
10.CSKA 1948 (Sofija)                 10   2  2  6  14-21   8
11.Levski (Sofija)                    10   2  2  6  12-19   8
12.Lokomotiv 1936 (Plovdiv)            9   1  4  4   6- 9   7
13.Tsarsko selo 2015 (Sofija)         10   1  3  6   4-11   6
14.OFK Pirin (Blagoevgrad)             9   1  2  6  12-18   5  [P]

Round 1
[Jul 23]
Tsarsko selo       0-0 Cherno more        
Beroe              1-0 Lokomotiv S        
[Jul 24]
Botev P            2-1 Pirin              
Levski             1-2 Slavija            
[Jul 25]
CSKA 1948          2-4 CSKA               
Lokomotiv P        1-3 Ludogorets         
[Jul 26]
Botev V            0-0 Arda               

Round 2
[Jul 30]
Slavija            0-0 Tsarsko selo       
[Jul 31]
Botev V            2-0 Levski             
Ludogorets         3-0 CSKA 1948          
[Aug 1]
Lokomotiv S        1-0 Lokomotiv P        
[Aug 2]
Cherno more        2-0 Botev P            
Pirin              2-3 Beroe              
[tba]
Arda                -  CSKA               

Round 3
[Aug 6]
Tsarsko selo       1-2 Botev V            
CSKA 1948          1-1 Lokomotiv S        
[Aug 7]
Botev P            1-0 Slavija            
Beroe              0-2 Cherno more        
[Aug 8]
Levski             0-2 Arda               
[tba]
Lokomotiv P         -  Pirin              
CSKA                -  Ludogorets         

Round 4
[Aug 13]
Pirin              4-1 CSKA 1948          
[Aug 14]
Slavija            3-2 Beroe              
Levski             3-1 Tsarsko selo       
[Aug 16]
Cherno more        0-0 Lokomotiv P        
Botev V            1-1 Botev P            
[tba]
Lokomotiv S         -  CSKA               
Arda                -  Ludogorets         

Round 5
[Aug 20]
Tsarsko selo       1-0 Arda               
Botev P            3-1 Levski             
[Aug 21]
CSKA 1948          2-3 Cherno more        
Ludogorets         5-0 Lokomotiv S        
[Aug 22]
Lokomotiv P        0-1 Slavija            
CSKA               1-0 Pirin              
[Aug 23]
Beroe              1-0 Botev V            

Round 6
[Aug 26]
Tsarsko selo       0-0 Botev P            
[Aug 27]
Slavija            2-1 CSKA 1948          
Arda               1-1 Lokomotiv S        
[Aug 28]
Botev V            0-0 Lokomotiv P        
Levski             2-1 Beroe              
[Aug 29]
Cherno more        0-1 CSKA               
Pirin              1-3 Ludogorets         

Round 7
[Sep 10]
Lokomotiv S        2-1 Pirin              
[Sep 11]
Ludogorets         2-0 Cherno more        
CSKA               1-1 Slavija            
[Sep 12]
CSKA 1948          5-1 Botev V            
Lokomotiv P        2-2 Levski             
[Sep 13]
Beroe              1-0 Tsarsko selo       
Botev P            2-1 Arda               

Round 8
[Sep 17]
Tsarsko selo       0-2 Lokomotiv P        
Arda               3-0 Pirin              
Botev P            2-1 Beroe              
[Sep 18]
Cherno more        1-1 Lokomotiv S        
Levski             0-0 CSKA 1948          
[Sep 19]
Botev V            2-4 CSKA               
Slavija            1-0 Ludogorets         

Round 9
[Sep 24]
Beroe              1-1 Arda               
[Sep 25]
Lokomotiv P        1-1 Botev P            
CSKA 1948          1-0 Tsarsko selo       
[Sep 26]
CSKA               2-1 Levski             
Ludogorets         3-1 Botev V            
[Sep 27]
Pirin              2-2 Cherno more        
Lokomotiv S        1-0 Slavija            

Round 10
[Oct 1]
Botev P            3-1 CSKA 1948          
Beroe              1-0 Lokomotiv P        
[Oct 2]
Botev V            2-2 Lokomotiv S        
Slavija            1-1 Pirin              
Arda               0-3 Cherno more        
[Oct 3]
Tsarsko selo       1-2 CSKA               
Levski             2-4 Ludogorets         

Table:

 1.Ludogorets 1945 (Razgrad)           8   7  0  1  23- 6  21  [C]
 2.Botev (Plovdiv)                    10   6  3  1  15- 9  21
 3.CSKA-Sofia (Sofija)                 7   6  1  0  15- 7  19
 4.Slavija 1913 (Sofija)              10   5  3  2  11- 8  18
 5.Cherno more (Varna)                10   4  4  2  13- 8  16
 6.Beroe (Stara Zagora)               10   5  1  4  12-12  16
 7.Lokomotiv 1929 (Sofija)             9   3  4  2   9-12  13  [P]
 8.Botev (Vratsa)                     10   2  4  4  11-17  10
 9.Arda (Kardzhali)                    8   2  3  3   8- 8   9
10.CSKA 1948 (Sofija)                 10   2  2  6  14-21   8
11.Levski (Sofija)                    10   2  2  6  12-19   8
12.Lokomotiv 1936 (Plovdiv)            9   1  4  4   6- 9   7
13.Tsarsko selo 2015 (Sofija)         10   1  3  6   4-11   6
14.OFK Pirin (Blagoevgrad)             9   1  2  6  12-18   5  [P]

Playoff Stage


2020/21.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

list of cup finals.

list of topscorers.

list of name changes.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 7 Oct 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.