CECAFA Club Championship 2008

Tournament for clubs for East and Central Africa. 

In Dar es Salaam and Morogoro, Tanzania, July 12-27, 2008

NB: Rwanda have two entries as APR are holders;
    Tanzania have two entries as hosts;
    Sudanese representatives (originally given as Al-Mawrada,
    later listed as Al-Hilal or Al-Merreikh) excluded for
      failure to honour the invitation;
    SID (= Société Immobilière de Djibouti) and Denden (from
      Eritrea) withdrew from the tournament early July for
      financial reasons; as both were to play in group B,
      Awassa Kenema were moved from group C to group B.

Pool A (in Dar es Salaam)
12 Jul Simba          2-3 Tusker
         [Ulimboka Mwakinwe 21, Adam Kingwande 30; Simon Mburu 9,
          Oscar Kadenge 45, John Keo 53]
14 Jul Vital'ô        1-2 Banaadir Telecom
         [Kabungulu Nimubona 89; Ivan Edward 59, Nune Abdi 90]
16 Jul Tusker         1-3 Vital'ô       
         [Kenneth Wendo 70; Eric Gatoto 16, Kabungulu Nimubona 30,
          Stanley Minzi 67]
17 Jul Simba          5-0 Banaadir Telecom
         [Mussa Hassan 45+, 71, Adam Kingwande 62, Ulimboka Mwakingwe 68,
          Emeh Izechukwu 88]
20 Jul Tusker         5-0 Banaadir Telecom
         [John Njoroge 14, Joseph Shikokoti 22, Jeff Oyando 74,
          Kenneth Wendo 76, Osborne Monday 83]
20 Jul Simba          1-0 Vital'ô
         [Kelvin Yondan 42]

 1.Simba                 3  2  0  1  8- 3  6  (Tanzania) 
 2.Tusker                3  2  0  1  9- 5  6  (Kenya)
 3.Vital'ô               3  1  0  2  4- 4  3  (Burundi)
 4.Banaadir Telecom      3  1  0  2  2-11  3  (Somalia)

Pool B (in Morogoro)
13 Jul URA            4-1 Rayon Sport  
         [Johnson Bagole 31, 48, Robert Okello 69, Eric Obua 84;
          Jimmy Gatete 90]
16 Jul Awassa Kenema  1-1 URA
         [Ftisum Tsegazab 86; Johnson Bagoole 26]
19 Jul Rayon Sport    2-0 Awassa Kenema
         [Jean Lomani 16, Kalisa Kasse 83]

 1.URA                   2  1  1  0  5- 2  4  (Uganda)
 2.Rayon Sport           2  1  0  1  3- 4  3  (Rwanda)
 3.Awassa Kenema         2  0  1  1  1- 3  1  (Ethiopia)

Pool C (in Dar es Salaam)
13 Jul Young Africans 2-2 APR
         [Mrisho Ngasa 65, Jerry Tegete 68; Mbuyu Twite 15, 77]
15 Jul APR            1-2 Miembeni
         [Baptiste Mugiraneza 86; Amri Kiemba 42, Maulid Ibrahim 72]
19 Jul Young Africans 1-0 Miembeni
         [Kigi Makasi 22pen]

 1.Young Africans        2  1  1  0  3- 2  4  (Tanzania)
 2.Miembeni              2  1  0  1  2- 2  3  (Zanzibar)
 3.APR                   2  0  1  1  3- 4  1  (Rwanda)

Quarterfinals (old National Stadium, Dar es Salaam)
22 Jul Simba          2-0 APR
         [Orji Obina 80, Mussa Hassan 87]
22 Jul URA            2-0 Miembeni
         [Ismail Kigozi 25, Sam Mubiru 71 (also listed as 
          Lulanga Mapunda 71og)]
23 Jul Young Africans 2-0 Vital'ô  
         [Shamte Ally 14, Boniface Ambani 20]
23 Jul Tusker         0-0 Rayon Sport        [7-6 pen (no extra time)]

Semifinals (new National Stadium, Dar es Salaam)
24 Jul Simba          0-1 URA                [aet]
         [Eric Obua 111]
         [Simba: Amani Simba, Nico Nyagawa, Ramadhan Wasoo, Kelvin Yondan,
            Henry Joseph, Anthony Matangalu (Emeh Izechukwu), Mohamed Banka
            (Ulimboka Mwakingwe), Ramadhan Chombo, Obinwa Orji (Adam Kingwande),
            Meshack Abel, Mussa Hassan "Mgosi"; coach: Kiwelu Jamhuri;
          URA: Abbey Dhaira, Johnson Bagoole, Manco Kaweesa, Joseph Owino,
            David Kyobe (Martin Muwanga), Ismael Kigozi, Mussa Docca,
            Robert Okello (Jackson Ssenabulya), Dan Wagaluka, Henry Kiseka
            (Eric Obua), Samuel Mubiru; coach: Moses Basena;
          ref: Thomas Onyango (Kenya); Mussie Kinde (Ethiopia),
               Hesborne Mbogo (Kenya);
          missed pen: Emeh Izechukwu (S) 119 (held)]
25 Jul Young Africans 0-1 Tusker
         [Simon Mburu 53]
         [Young Africans: Ivo Mapunda, Shadrack Msajigwa, Wisdom Ndhlovu, 
            George Owino, Nurdin Bakari, Shamte Ally, Geoffrey Bonny, 
            Athman Iddi Chugi (Vincent Barnabas), Kigi Makasi (Abdi Kassim), 
            Boniface Ambani (Gaudence Mwaikimba), Mrisho Ngassa; coach:
            Dusan Kondic (Serbia);
          Tusker: Boniface Otieno, Ibrahim Shikanda, John Njoroge, 
            Joseph Shikokoti, Humphrey Okoti, Japhery Oyando (Crispin Odula),
            Edward Kauka, Osborne Monday, Simon Mburu, John Kio (Robson Ndondo),
            Justus Anene (Hassan Aden); coach: Jacob Mulee;
          ref: Hudu Munyemana (Rwanda); Ally Kombo (Zanzibar),
               Berhe Tesfagiorgis (Ethiopia)]

Third Place Match (new National Stadium, Dar es Salaam)
27 Jul Simba          w/o Young Africans     [Young Africans dns]
         [Simba: Amani Simba, Kelvin Yondan, Henry Joseph, Musa Hassan,
            Ramadhani Chombo, Juma Jabu, Nico Nyagawa, Jabir Azizi,
            Emmanuel Gabriel, Antony Matangalu, Meshack Abel; coach:
            Krasimir Bezinski (Bulgaria);
          Young Africans: not there;
          ref: Caleb Amwayi (Kenya); Hesborn Mbogo (Kenya),
               Berhe Tesfagiorgis (Eritrea)]

NB: due to their no show, CECAFA banned Young Africans from taking
    part in the next three editions of the tournament

Final (new National Stadium, Dar es Salaam)
27 Jul URA            1-2 Tusker
         [Martin Muwanga 23; Joseph Shikokoti 71, Oscar Kadenge 88]
         [URA: 1 Abbey Dhaira, 2 Tony Mawejje, 4 Manco Kaweesa,
            5 Joseph Owino, 6 David Kyobe, 8 Ismail Kogozi
            (10 Robert Okello), 12 Dan Wagaluka, 14 Mussa Docca
            (13 John Karangwa), 15 Johnson Bagoole, 9 Martin Muwanga,
            19 Samuel Mubiru; unused subs: 16 Jackson Ssenabulya,
            17 Saddat Kakaire, 18 Henry Kiseka, 25 Muwonge Mulindwa,
            20 Eric Obua;
          Tusker: 1 Boniface Otieno, 5 Ibrahim Shikanda, 9 John Njoroge,
            2 Joseph Shikokoti, 15 Humphrey Okoti, 13 Edward Kauka,
            3 Osborne Monday, 10 Simon Mburu (26 Oscar Kadenge), 
            7 Hassan Aden (6 John Kio), 21 Crispin Odula (8 Kelvin Omondi),
            14 Justus Anene; coach: Jacob Mulee (Kenya); unused subs:
            20 Joseph Ruto, 17 Robson Ndondo, 12 Japhary Oyando;
          ref: Hudu Munyemana (Rwanda); Ally Juma Kombo (Zanzibar), 
               Hamisi Changwalu (Tanzania)]

overview file

2007

2009


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the RSSSF

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 26 Jun 2009

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.