Cuba 2018


Campeonato Nacional de Liga 2018
Torneo de Ascenso 2019

Campeonato Nacional de Liga 2018

NB: 103rd edition

Group Stage | Final Stage

Group Stage

Llave A | Llave B | Llave C

Llave A

NB: rounds 1-6 in Santiago de Cuba, rounds 7-12 in Sancti Spíritus     

Final Table:

 1.Santiago de Cuba                   12   8  2  2  20- 6  26  [C]              Qualified
 2.Sancti Spíritus                    12   4  4  4   8- 9  16                   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Las Tunas                          12   4  3  5   9-16  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.La Habana                          12   3  1  8  10-16  10                   Relegation Playoff

Round 1 [Feb 19] 
Santiago de Cuba    3-0 La Habana           
Las Tunas           1-0 Sancti Spíritus     

Round 2 [Feb 22]
Santiago de Cuba    2-0 Las Tunas           
Sancti Spíritus     1-0 La Habana           

Round 3 [Feb 25]
La Habana           4-1 Las Tunas           
Santiago de Cuba    3-0 Sancti Spíritus     

Round 4 [Feb 28]
Sancti Spíritus     0-0 Las Tunas           
Santiago de Cuba    2-1 La Habana           

Round 5 [Mar 3]
La Habana           2-0 Sancti Spíritus     
Santiago de Cuba    2-1 Las Tunas           

Round 6 [Mar 6]
Las Tunas           1-0 La Habana           
Santiago de Cuba    2-1 Sancti Spíritus     

Halfway Table:

 1.Santiago de Cuba                    6   6  0  0  14- 3  18  [C]
 2.Las Tunas                           6   2  1  3   4- 8   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.La Habana                           6   2  0  4   7- 8   6
 4.Sancti Spíritus                     6   1  1  4   2- 8   4

Round 7 [Mar 21]
Las Tunas           0-4 Santiago de Cuba    
Sancti Spíritus     0-0 La Habana           

Round 8 [Mar 24]
Santiago de Cuba    1-0 La Habana           
Sancti Spíritus     3-1 Las Tunas           

Round 9 [Mar 27]
La Habana           1-3 Las Tunas           
Sancti Spíritus     0-0 Santiago de Cuba    

Round 10 [Mar 30]
Santiago de Cuba    0-0 Las Tunas           
Sancti Spíritus     2-0 La Habana           

Round 11 [Apr 2]
La Habana           2-1 Santiago de Cuba    
Sancti Spíritus     0-0 Las Tunas           

Round 12 [Apr 5]
Las Tunas           1-0 La Habana           
Sancti Spíritus     1-0 Santiago de Cuba    

Final Table:

 1.Santiago de Cuba                   12   8  2  2  20- 6  26  [C]              Qualified
 2.Sancti Spíritus                    12   4  4  4   8- 9  16                   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Las Tunas                          12   4  3  5   9-16  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.La Habana                          12   3  1  8  10-16  10                   Relegation Playoff

Llave B

NB: rounds 1-6 in Camagüey, rounds 7-12 in Cienfuegos

Final Table:

 1.Pinar del Río                      12   6  4  2  17-11  22  [P]              Qualified
 2.Camagüey                           12   5  2  5  15-13  17  [4 2 0 2 7-5 6]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Cienfuegos                         12   5  2  5  15-16  17  [4 2 0 2 5-7 6]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 12   3  2  7  12-19  11

NB: as best fourth placed team, Isla de la Juventud are exempt from the Torneo de Ascenso

Round 1
[Feb 19]
Camagüey            0-1 Cienfuegos          
[Feb 20]
Pinar del Río       2-1 Isla de la Juventud 

Round 2 [Feb 22]
Camagüey            1-3 Pinar del Río       
Isla de la Juventud 1-3 Cienfuegos          

Round 3 [Feb 25]
Cienfuegos          1-2 Pinar del Río       
Camagüey            2-0 Isla de la Juventud 

Round 4 [Feb 28]
Isla de la Juventud 0-3 Pinar del Río       
Camagüey            3-0 Cienfuegos          

Round 5 [Mar 3]
Cienfuegos          0-1 Isla de la Juventud 
Camagüey            0-1 Pinar del Río       

Round 6 [Mar 6]
Pinar del Río       0-0 Cienfuegos          
Camagüey            2-3 Isla de la Juventud 

Halfway Table:

 1.Pinar del Río                       6   5  1  0  11- 3  16  [P]
 2.Cienfuegos                          6   2  1  3   5- 7   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Camagüey                            6   2  0  4   8- 8   6
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona)  6   2  0  4   6-12   6

Round 7 [Mar 21]
Pinar del Río       2-2 Isla de la Juventud 
Cienfuegos          1-4 Camagüey            

Round 8 [Mar 24]
Isla de la Juventud 0-0 Camagüey            
Cienfuegos          0-0 Pinar del Río       

Round 9 [Mar 27]
Camagüey            1-0 Pinar del Río       
Cienfuegos          2-1 Isla de la Juventud 

Round 10 [Mar 30]
Isla de la Juventud 2-0 Pinar del Río       
Cienfuegos          awd Camagüey            [awarded 3-0; abandoned at 2-0 in 
                                             second half, Camagüey walked off]
Round 11 [Apr 2]
Camagüey            1-0 Isla de la Juventud 
Cienfuegos          2-3 Pinar del Río       

Round 12 [Apr 5]
Pinar del Río       1-1 Camagüey            
Cienfuegos          2-1 Isla de la Juventud 

Final Table:

 1.Pinar del Río                      12   6  4  2  17-11  22  [P]              Qualified
 2.Camagüey                           12   5  2  5  15-13  17  [4 2 0 2 7-5 6]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Cienfuegos                         12   5  2  5  15-16  17  [4 2 0 2 5-7 6]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Isla de la Juventud (Nueva Gerona) 12   3  2  7  12-19  11

NB: as best fourth placed team, Isla de la Juventud are exempt from the Torneo de Ascenso

Llave C

NB: rounds 1-6 in Morón and Venezuela (Ciego de Ávila province), rounds 7-12 in Villa Clara province

Final Table:

 1.Ciego de Ávila (Morón)             11   7  2  2  24-11  23                   Qualified
 2.Granma                             12   5  3  4  14-16  18                   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Guantánamo                         11   4  2  5  17-14  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Villa Clara (Zulueta)              12   3  1  8  13-27  10                   Relegation Playoff

NB: remaining match not played due to irrelevance

Round 1 [Feb 26]
Guantánamo          1-0 Villa Clara         
Ciego de Ávila      1-1 Granma              

Round 2 [Feb 28]
Villa Clara         1-2 Granma              
Ciego de Ávila      2-1 Guantánamo          

Round 3 [Mar 3]
Granma              1-1 Guantánamo          
Ciego de Ávila      3-2 Villa Clara         

Round 4 [Mar 6]
Villa Clara         0-0 Guantánamo          
Ciego de Ávila      3-0 Granma              

Round 5 [Mar 9]
Granma              5-0 Villa Clara         
Ciego de Ávila      4-2 Guantánamo          

Round 6 [Mar 12]
Guantánamo          0-2 Granma              
Ciego de Ávila      1-1 Villa Clara         

Halfway Table:

 1.Ciego de Ávila (Morón)              6   4  1  1  14- 8  13
 2.Granma                              6   3  2  1  11- 6  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Guantánamo                          6   1  2  3   5- 9   5
 4.Villa Clara (Zulueta)               6   1  1  4   5-12   4

Round 7
[Mar 21]
Villa Clara         0-1 Granma              
[Apr 7]
Ciego de Ávila      n/p Guantánamo          

Round 8 [Mar 24]
Granma              1-1 Ciego de Ávila      
Villa Clara         2-1 Guantánamo          

Round 9 [Mar 27]
Guantánamo          2-0 Granma              
Villa Clara         0-4 Ciego de Ávila      

Round 10 [Mar 30]
Guantánamo          1-2 Ciego de Ávila      
Villa Clara         5-0 Granma              

Round 11 [Apr 2]
Ciego de Ávila      0-1 Granma              
Villa Clara         1-6 Guantánamo          

Round 12 [Apr 5]
Granma              0-2 Guantánamo          
Villa Clara         0-3 Ciego de Ávila      

Final Table:

 1.Ciego de Ávila (Morón)             11   7  2  2  24-11  23                   Qualified
 2.Granma                             12   5  3  4  14-16  18                   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Guantánamo                         11   4  2  5  17-14  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Villa Clara (Zulueta)              12   3  1  8  13-27  10                   Relegation Playoff

NB: remaining match not played due to irrelevance


Final Stage

Final Table:

 1.Santiago de Cuba                   10   7  1  2  16- 5  22  [C]  Champions
 2.Ciego de Ávila (Morón)             10   6  1  3  20-14  19
 3.Pinar del Río                      10   3  5  2  14-15  14  [P]
 4.Camagüey                           10   3  3  4  14-15  12
 5.Sancti Spíritus                    10   2  3  5  12-19   9
 6.Granma                             10   2  1  7  13-21   7

Round 1 [Apr 28]
Ciego de Ávila      2-0 Camagüey            
Pinar del Río       2-1 Granma              
Santiago de Cuba    2-0 Sancti Spíritus     

Round 2
[May 5]
Sancti Spíritus     0-2 Granma              
Ciego de Ávila      1-1 Pinar del Río       
Camagüey            abd Santiago de Cuba    [abandoned at 0-0 at half-time due to rain]
[Jun 5]
Camagüey            0-2 Santiago de Cuba    [second half]

Round 3 [May 12]
Santiago de Cuba    2-0 Granma              
Camagüey            1-1 Pinar del Río       
Sancti Spíritus     2-1 Ciego de Ávila      

Round 4 [May 19]
Pinar del Río       0-1 Santiago de Cuba    
Granma              3-4 Ciego de Ávila      
Camagüey            1-0 Sancti Spíritus     

Round 5
[May 26]
Granma              1-2 Camagüey            
[Jun 13]
Ciego de Ávila      1-0 Santiago de Cuba    
Pinar del Río       2-1 Sancti Spíritus     

Round 6 [Jun 2]
Granma              2-2 Pinar del Río       
Camagüey            2-4 Ciego de Ávila      
Sancti Spíritus     1-1 Santiago de Cuba    

Round 7 [Jun 9]
Granma              1-2 Sancti Spíritus     
Pinar del Río       2-0 Ciego de Ávila      
Santiago de Cuba    1-0 Camagüey            

Round 8 [Jun 16]
Granma              2-0 Santiago de Cuba    
Pinar del Río       1-1 Camagüey            
Ciego de Ávila      awd Sancti Spíritus     [awarded 3-0; abandoned at 2-1 in 75']

Round 9 [Jun 23]
Ciego de Ávila      3-1 Granma              
Santiago de Cuba    4-0 Pinar del Río       
Sancti Spíritus     3-3 Camagüey            

Round 10 [Jun 30]
Camagüey            4-0 Granma              
Sancti Spíritus     3-3 Pinar del Río       
Santiago de Cuba    3-1 Ciego de Ávila      

Final Table:

 1.Santiago de Cuba                   10   7  1  2  16- 5  22  [C]  Champions
 2.Ciego de Ávila (Morón)             10   6  1  3  20-14  19
 3.Pinar del Río                      10   3  5  2  14-15  14  [P]
 4.Camagüey                           10   3  3  4  14-15  12
 5.Sancti Spíritus                    10   2  3  5  12-19   9
 6.Granma                             10   2  1  7  13-21   7


Torneo de Ascenso (Promotion Playoff) 2019

Cancelled, as top level is extended to 16 clubs for the 2019 season and all six
participants are therefore admitted c.q. promoted:

   La Habana                          
   Villa Clara (Zulueta)              
   Artemisa                           
   Mayabeque                          
   Matanzas                           
   Holguín                            

2017

2019

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 7 Feb 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.