East Germany 1964/65

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1964/1965

ROUND 1
 9/ 8/1964
BSG Chemie Leipzig        6:0 SC Neubrandenburg
BSG Motor Zwickau         2:1 BSG Lokomotive Stendal
BSG Wismut Aue            0:0 SC Empor Rostock
SC Aufbau Magdeburg       2:0 SC Leipzig
SC Dynamo Berlin          1:2 SC Motor Jena
SC Karl-Marx-Stadt        4:1 BSG Motor Steinach
SG Dynamo Dresden         1:4 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 2
16/ 8/1964
BSG Motor Steinach        1:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Empor Rostock          4:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Karl-Marx-Stadt        1:1 SG Dynamo Dresden
SC Leipzig                3:0 SC Dynamo Berlin
SC Motor Jena             1:0 BSG Motor Zwickau
SC Neubrandenburg         1:1 BSG Wismut Aue
ZASK Vorwärts Berlin      2:1 BSG Chemie Leipzig

ROUND 3
23/ 8/1964
BSG Chemie Leipzig        3:1 SC Karl-Marx-Stadt
BSG Lokomotive Stendal    2:3 SC Motor Jena
BSG Motor Zwickau         3:3 SC Leipzig
BSG Wismut Aue            2:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Aufbau Magdeburg       2:0 SC Neubrandenburg
SC Dynamo Berlin          0:2 SC Empor Rostock
SG Dynamo Dresden         3:2 BSG Motor Steinach

ROUND 4
30/ 8/1964
BSG Motor Steinach        2:1 SC Motor Jena
SC Empor Rostock          3:0 BSG Motor Zwickau
SC Karl-Marx-Stadt        0:0 BSG Wismut Aue
SC Leipzig                1:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Neubrandenburg         1:2 SC Dynamo Berlin
SG Dynamo Dresden         0:0 BSG Chemie Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin      1:0 SC Aufbau Magdeburg

ROUND 5
 6/ 9/1964
BSG Chemie Leipzig        6:0 BSG Motor Steinach
BSG Lokomotive Stendal    1:2 SC Empor Rostock
BSG Motor Zwickau         5:3 SC Neubrandenburg
BSG Wismut Aue            0:0 SG Dynamo Dresden
SC Aufbau Magdeburg       0:0 SC Karl-Marx-Stadt
SC Dynamo Berlin          0:0 ZASK Vorwärts Berlin
SC Motor Jena             1:1 SC Leipzig

ROUND 6
12/ 9/1964
BSG Chemie Leipzig        1:1 BSG Wismut Aue
BSG Motor Steinach        0:4 SC Leipzig
SC Empor Rostock          1:2 SC Motor Jena
SC Karl-Marx-Stadt        0:2 SC Dynamo Berlin
SC Neubrandenburg         1:1 BSG Lokomotive Stendal
SG Dynamo Dresden         1:0 SC Aufbau Magdeburg
ZASK Vorwärts Berlin      1:1 BSG Motor Zwickau

ROUND 7
20/ 9/1964
BSG Lokomotive Stendal    2:6 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Motor Zwickau         1:3 SC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue            0:0 BSG Motor Steinach
SC Aufbau Magdeburg       2:2 BSG Chemie Leipzig
SC Motor Jena             3:0 SC Neubrandenburg
25/11/1964
SC Dynamo Berlin          1:0 SG Dynamo Dresden
28/11/1964
SC Leipzig                2:0 SC Empor Rostock

ROUND 8
18/11/1964
BSG Chemie Leipzig        1:0 SC Dynamo Berlin
BSG Motor Steinach        2:0 SC Empor Rostock
BSG Wismut Aue            1:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Karl-Marx-Stadt        1:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Neubrandenburg         1:1 SC Leipzig
SG Dynamo Dresden         1:0 BSG Motor Zwickau
ZASK Vorwärts Berlin      1:1 SC Motor Jena

ROUND 9
15/11/1964
BSG Lokomotive Stendal    5:2 SG Dynamo Dresden
BSG Motor Zwickau         3:3 BSG Chemie Leipzig
SC Aufbau Magdeburg       1:0 BSG Motor Steinach
SC Dynamo Berlin          0:0 BSG Wismut Aue
SC Empor Rostock          2:1 SC Neubrandenburg
SC Leipzig                1:2 ZASK Vorwärts Berlin
SC Motor Jena             3:0 SC Karl-Marx-Stadt

ROUND 10
22/11/1964
BSG Chemie Leipzig        2:1 BSG Lokomotive Stendal
BSG Motor Steinach        0:1 SC Neubrandenburg
BSG Wismut Aue            1:2 BSG Motor Zwickau
SC Aufbau Magdeburg       1:1 SC Dynamo Berlin
SC Karl-Marx-Stadt        1:0 SC Leipzig
SG Dynamo Dresden         0:1 SC Motor Jena
ZASK Vorwärts Berlin      0:1 SC Empor Rostock

ROUND 11
29.11/1964
BSG Lokomotive Stendal    3:0 BSG Wismut Aue
BSG Motor Zwickau         0:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Dynamo Berlin          1:3 BSG Motor Steinach
SC Empor Rostock          3:1 SC Karl-Marx-Stadt
SC Leipzig                2:1 SG Dynamo Dresden
SC Motor Jena             2:1 BSG Chemie Leipzig
SC Neubrandenburg         1:3 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 12
 6/12/1964
BSG Chemie Leipzig        0:3 SC Leipzig
BSG Motor Steinach        0:2 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Wismut Aue            1:0 SC Motor Jena
SC Aufbau Magdeburg       2:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Dynamo Berlin          1:2 BSG Motor Zwickau
SC Karl-Marx-Stadt        5:1 SC Neubrandenburg
SG Dynamo Dresden         2:1 SC Empor Rostock

ROUND 13
13/12/1964
BSG Lokomotive Stendal    1:0 SC Dynamo Berlin
BSG Motor Zwickau         3:2 BSG Motor Steinach
SC Empor Rostock          3:1 BSG Chemie Leipzig
SC Leipzig                2:2 BSG Wismut Aue
SC Motor Jena             3:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Neubrandenburg         2:0 SG Dynamo Dresden
ZASK Vorwärts Berlin      2:1 SC Karl-Marx-Stadt

ROUND 14
13/ 2/1965
BSG Lokomotive Stendal    1:1 BSG Motor Zwickau
BSG Motor Steinach        2:1 SC Karl-Marx-Stadt
SC Empor Rostock          1:2 BSG Wismut Aue
SC Leipzig                6:2 SC Aufbau Magdeburg
SC Motor Jena             0:0 SC Dynamo Berlin
SC Neubrandenburg         1:1 BSG Chemie Leipzig
28/ 3/1965
ZASK Vorwärts Berlin      3:0 SG Dynamo Dresden

5ROUND 15
14/ 2/1965
SG Dynamo Dresden         4:1 SC Karl-Marx-Stadt
20/ 2/1965
BSG Chemie Leipzig        3:1 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Lokomotive Stendal    4:0 BSG Motor Steinach
BSG Motor Zwickau         3:2 SC Motor Jena
BSG Wismut Aue            2:1 SC Neubrandenburg
SC Aufbau Magdeburg       1:2 SC Empor Rostock
SC Dynamo Berlin          2:2 SC Leipzig

ROUND 16
27/ 2/1965
BSG Motor Steinach        2:0 SG Dynamo Dresden
SC Empor Rostock          2:3 SC Dynamo Berlin
SC Karl-Marx-Stadt        4:4 BSG Chemie Leipzig
SC Leipzig                5:1 BSG Motor Zwickau
SC Motor Jena             1:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Neubrandenburg         3:2 SC Aufbau Magdeburg
ZASK Vorwärts Berlin      2:0 BSG Wismut Aue

ROUND 17
 6/ 3/1965
BSG Chemie Leipzig        1:0 SG Dynamo Dresden
BSG Lokomotive Stendal    2:0 SC Leipzig
BSG Motor Zwickau         0:1 SC Empor Rostock
BSG Wismut Aue            1:1 SC Karl-Marx-Stadt
SC Aufbau Magdeburg       4:2 ZASK Vorwärts Berlin
SC Dynamo Berlin          4:0 SC Neubrandenburg
SC Motor Jena             3:0 BSG Motor Steinach

ROUND 18
13/ 3/1965
BSG Motor Steinach        1:1 BSG Chemie Leipzig
SC Empor Rostock          1:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Karl-Marx-Stadt        2:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Leipzig                1:0 SC Motor Jena
SC Neubrandenburg         1:0 BSG Motor Zwickau
SG Dynamo Dresden         1:1 BSG Wismut Aue
ZASK Vorwärts Berlin      3:0 SC Dynamo Berlin

ROUND 19
20/ 3/1965
BSG Lokomotive Stendal    4:4 SC Neubrandenburg
BSG Motor Zwickau         1:4 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Wismut Aue            1:0 BSG Chemie Leipzig
SC Aufbau Magdeburg       3:0 SG Dynamo Dresden
SC Dynamo Berlin          3:1 SC Karl-Marx-Stadt
SC Leipzig                4:1 BSG Motor Steinach
SC Motor Jena             3:1 SC Empor Rostock

ROUND 20
25/ 5/1965
BSG Chemie Leipzig        0:0 SC Aufbau Magdeburg
BSG Motor Steinach        1:2 BSG Wismut Aue
SC Empor Rostock          2:1 SC Leipzig
SC Karl-Marx-Stadt        3:0 BSG Motor Zwickau
SC Neubrandenburg         2:1 SC Motor Jena
SG Dynamo Dresden         5:0 SC Dynamo Berlin
ZASK Vorwärts Berlin      2:0 BSG Lokomotive Stendal

ROUND 21
 3/ 4/1965
BSG Lokomotive Stendal    3:1 SC Karl-Marx-Stadt
BSG Motor Zwickau         1:1 SG Dynamo Dresden
SC Aufbau Magdeburg       4:0 BSG Wismut Aue
SC Dynamo Berlin          1:0 BSG Chemie Leipzig
SC Empor Rostock          0:2 BSG Motor Steinach
SC Leipzig                2:1 SC Neubrandenburg
SC Motor Jena             1:0 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 22
27/ 3/1965
BSG Chemie Leipzig        1:0 BSG Motor Zwickau       [played in Gera]
BSG Motor Steinach        1:1 SC Aufbau Magdeburg
BSG Wismut Aue            1:1 SC Dynamo Berlin
SC Karl-Marx-Stadt        1:0 SC Motor Jena
SC Neubrandenburg         4:2 SC Empor Rostock
SG Dynamo Dresden         4:0 BSG Lokomotive Stendal
ZASK Vorwärts Berlin      2:1 SC Leipzig

ROUND 23
10/ 4/1965
BSG Lokomotive Stendal    1:1 BSG Chemie Leipzig
BSG Motor Zwickau         3:1 BSG Wismut Aue
SC Dynamo Berlin          0:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Empor Rostock          0:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Leipzig                3:1 SC Karl-Marx-Stadt
SC Motor Jena             2:0 SG Dynamo Dresden
SC Neubrandenburg         1:0 BSG Motor Steinach

ROUND 24
30/ 5/1965
BSG Chemie Leipzig        3:0 SC Motor Jena           [Played in Meerane]
BSG Motor Steinach        1:2 SC Dynamo Berlin
BSG Wismut Aue            1:4 BSG Lokomotive Stendal
SC Aufbau Magdeburg       0:1 BSG Motor Zwickau
SC Karl-Marx-Stadt        1:2 SC Empor Rostock
SG Dynamo Dresden         2:1 SC Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin      4:0 SC Neubrandenburg

ROUND 25
 2/ 6/1965
BSG Lokomotive Stendal    2:1 SC Aufbau Magdeburg
BSG Motor Zwickau         1:0 SC Dynamo Berlin
SC Empor Rostock          1:0 SG Dynamo Dresden
SC Leipzig                1:3 BSG Chemie Leipzig
SC Motor Jena             3:1 BSG Wismut Aue
SC Neubrandenburg         0:0 SC Karl-Marx-Stadt
ZASK Vorwärts Berlin      2:1 BSG Motor Steinach

ROUND 26
 6/ 6/1965
BSG Chemie Leipzig        2:0 SC Empor Rostock        [played in Cottbus]
BSG Motor Steinach        3:2 BSG Motor Zwickau
BSG Wismut Aue            1:3 SC Leipzig
SC Aufbau Magdeburg       3:2 SC Motor Jena
SC Dynamo Berlin          2:4 BSG Lokomotive Stendal
SC Karl-Marx-Stadt        1:0 ZASK Vorwärts Berlin
SG Dynamo Dresden         5:3 SC Neubrandenburg

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. ZASK Vorwärts Berlin ................. 37   26   17 -  3 -  6   51: 24 +27 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. SC Motor Jena ........................ 32   26   14 -  4 -  8   41: 27 +14
 3. BSG Chemie Leipzig ................... 31   26   11 -  9 -  6   47: 29 +18
 4. SC Leipzig ........................... 30   26   12 -  6 -  8   53: 34 +19 Fairs Cup [EC3]
 5. SC Empor Rostock ..................... 28   26   13 -  2 - 11   37: 33 + 4
 6. BSG Lokomotive Stendal ............... 26   26    9 -  8 -  9   47: 42 + 5
 7. SC Aufbau Magdeburg .................. 25   26    9 -  7 - 10   35: 35 = 0 Cup Winners [EC2]
 8. BSG Motor Zwickau .................... 24   26    9 -  6 - 11   36: 46 -10
 9. BSG Wismut Aue ....................... 24   26    6 - 12 -  8   23: 36 -13
10. SG Dynamo Dresden .................... 23   26    9 -  5 - 12   34: 38 - 4
11. SC Karl-Marx-Stadt ................... 23   26    8 -  7 - 11   36: 41 - 5
12. SC Dynamo Berlin ..................... 22   26    8 -  6 - 12   27: 37 -10
------------------------------------------------------------------------------
13. SC Neubrandenburg .................... 20   26    7 -  6 - 13   34: 58 -24 Relegated
14. BSG Motor Steinach ................... 19   26    8 -  3 - 15   28: 49 -21 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 14 Bernd Bauchspieß ........ Chemie Leipzig
 13 Henning Frenzel ......... SC Leipzig
 12 Gerd Backhaus ........... Lokomotive Stendal
 12 Rolf Steinmsnn .......... Karl-Marx-Stadt
 12 Reinhard Trölitzsch ..... SC Leipzig
 11 Helmut Müller ........... Motor Jena
 11 Hartmund Rentysch ....... Motor Zwickau
 10 Peter Ducke ............. Motor Jena
 10 Gerhard Vogt ............ Vorwärts Berlin
  9 Peter Güssau ............ Lokomotive Stendal
  9 Peter Karow ............. Lokomotive Stendal
  9 Jürgen Piepenburg ....... Vorwärts Berlin
  9 Joachim Walter .......... Aufbau Magdeburg


 ZASK VORWÄRTS BERLIN:
 TRAINER: Günter Lammich

 [Appearances/Goals]
 26/ 4 Gerhard Körner
 26/ 1 Dieter Krampe
 25/ 0 Werner Unger
 24/ 4 Otto Fräsdorf
 24/10 Gerhard Vogt
 23/ 5 Jürgen Nölder
 20/ 9 Jürgen Piepenburg
 17/ 0 Alfred Zulkowski
 16/ 3 Jürgen Großheim
 15/ 6 Horst Begerad
 15/ 1 Hans-Georg Kiupel
 13/ 0 Peter Kalinge
 11/ 0 Manfred Müller
  9/ 0 Gerhard Weiß
  6/ 3 Manfred Schütze
  6/ 0 Günther Wirth
  4/ 0 Rainer Nachtigall
  3/ 0 Peter Pera
  2/ 0 Werner Michalzik
  1/ 2 Reiner Müller

CROSSTABLE 1964/1965
                                 VoB MoJ ChL SCL EmR LoS AuM MoZ WiA DyD KMS DyB Neu MoS  Ave. Spectators
ZASK Vorwärts Berlin             XXX 1:1 2:1 2:1 0:1 2:0 1:0 1:1 2:0 3:0 2:1 3:0 4:0 2:1       6.923
SC Motor Jena                    1:0 XXX 2:1 1:1 3:1 1:1 3:1 1:0 3:1 2:0 3:0 0:0 3:0 3:0       8.038
BSG Chemie Leipzig               3:1 3:0 XXX 0:3 2:0 2:1 0:0 1:0 1:1 1:0 3:1 1:0 6:0 6:0      14.538
SC Leipzig                       1:2 1:0 1:3 XXX 2:0 1:1 6:2 5:1 2:2 2:1 3:1 3:0 2:1 4:1       9.692
SC Empor Rostock                 0:1 1:2 3:1 2:1 XXX 1:1 4:0 3:0 1:2 1:0 3:1 2:3 2:1 0:2      10.846
BSG Lokomotive Stendal           2:6 2:3 1:1 2:0 1:2 XXX 2:1 1:1 3:0 5:2 3:1 1:0 4:4 4:0       6.577
SC Aufbau Magdeburg              4:2 3:2 2:2 2:0 1:2 2:1 XXX 0:1 4:0 3:0 0:0 1:1 2:0 1:0       9.231
BSG Motor Zwickau                1:4 3:2 3:3 3:3 0:1 2:1 0:0 XXX 3:1 1:1 1:3 1:0 5:3 3:2       7.885
BSG Wismut Aue                   2:1 1:0 1:0 1:3 0:0 1:4 1:1 1:2 XXX 0:0 1:1 1:1 2:1 0:0       6.538
SG Dynamo Dresden                1:4 0:1 0:0 2:1 2:1 4:0 1:0 1:0 1:1 XXX 4:1 5:0 5:3 3:2      20.846
SC Karl Marx Stadt               1:0 1:0 4:4 1:0 1:2 1:1 2:1 3:0 0:0 1:1 XXX 0:2 5:1 4:1      14.308
SC Dynamo Berlin                 0:0 1:2 1:0 2:2 0:2 2:4 0:1 1:2 0:0 1:0 3:1 XXX 4:0 1:3       4.038
SC Neubrandenburg                1:3 2:1 1:1 1:1 4:2 1:1 3:2 1:0 1:1 2:0 0:0 1:2 XXX 1:0       8.808
BSG Motor Steinach               0:2 2:1 1:1 0:4 2:0 1:0 1:1 3:2 1:2 2:0 2:1 1:2 0:1 XXX       7.615

RELEGATED:
SC Neubrandenburg
BSG Motor Steinach

PROMOTED:
SC Chemie Halle
SC Turbine Erfurt

ZUSCHAUER: 1.767.500 (schnitt: 9.712)
SPIELE:          182
TORE:            529 (schnitt: 2,91)

FDGB POKAL 1964/1965 QUALIFICATION ROUND =================== BSG Chemie Bitterfeld - SC Chemie Halle ..................... 0:3 BSG Motor Hennigsdorf - SC Potsdam .......................... 3:4 aet BSG Aufbau Jüterbog - TSC Berlin ............................ 3:2 aet BSG Aktivist Laubusch - SC Cottbus .......................... 0:1 SG Dynamo Adlershof Berlin - BSG Motor Dessau ............... 0:2 TSG Wismar - ASK Vorwärts Rostock ........................... 4:3 BSG Einheit Gersdorf - SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin .... 1:4 aet SG Adlershof Berlin - BSG Motor Köpenick Berlin ............. 0:1 BSG Traktor Lassan - BSG Motor Wolgast ...................... 2:3 ZSG Seifennersdorf - SC Einheit Frankfurt/Oder .............. 1:3 BSG Rotation Blankenstein - BSG Wismut Gera ................. 0:1 aet BSG Empor Wurzen - SC Fortschritt Weißenfels ................ 2:3 ASK Vorwärts Beetzendorf - SG Dynamo Eisleben ............... 1:4 BSG Wismut Gera II - BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau ......... 1:5 BSG Einheit Reichenbach - BSG Motor West Karl-Marx-Stadt .... 3:1 BSG Fortschritt Spremberg - BSG Motor Bautzen ............... 2:3 BSG Motor Oberlind - ASK Vorwärts Leipzig ................... 1:8 BSG Motor Breitungen - BSG Motor Eisenach ................... 0:2 BSG Aktivist Zwenkau - BSG Chemie Zeitz ..................... 0:1 BSG Lokomotive Halberstadt - BSG Stahl Eisleben ............. 7:0 SG Dynamo Eisleben II - BSG Chemie Wolfen ................... 0:2 BSG Vekehrbetriebe Demmin - BSG Einheit Greifswald .......... 2:3 aet BSG Empor Neustrelitz - ASK Vorwärts Neubrandenburg ......... 0:7 BSG Lokomotive Frankfurt/Oder - BSG Stahl Eissenhüttenstadt . 3:3 aet BSG Stahl Finow - SC Frankfurt/Oder ......................... 2:2 aet BSG Fortschritt Apolda - BSG Motor Weimar ................... 1:1 aet SG Dynamo Dresden II - BSG Stahl Riesa ...................... 4:4 aet BSG Einheit Breitenbach - SC Turbine Erfurt ................. 0:2 aet BSG Chemie Veritas Wittenberge - SG Dynamo Schwerin ......... ? q. Dynamo Schwerin BSG Lokomotive Wittenberge - BSG Turbine Magdenburg ......... ? q. Turbine Magdenburg REPLAYS: -------- BSG Stahl Eissenhüttenstadt - BSG Lokomotive Frankfurt/Oder . 6:1 SC Frankfurt/Oder - BSG Stahl Finow ......................... 6:1 BSG Motor Weimar - BSG Fortschritt Apolda ................... 1:0 BSG Stahl Riesa - SG Dynamo Dresden II ...................... 5:1 By's: ASK Vorwärts Cottbus, BSG Stahl Lippendorf ROUND 1: ======== SG Dynamo Eisleben - SC Turbine Erfurt ...................... 1:0 SC Fortschritt Weißenfels - SC Chemie Halle ................. 1:3 BSG Chemie Zeitz - SC Potsdam ............................... 3:2 BSG Einheit Greifswald - ASK Vorwärts Neubrandenburg ........ 0:3 SG Dynamo Schwerin - BSG Turbine Magdenburg ................. 0:1 BSG Motor Wolgast - TSG Wismar .............................. 2:4 SG Dynamo Hohenschönhausen - BSG Lokomotive Halberstadt ..... 0:1 aet BSG Motor Dessau - SC Frankfurt/Oder ........................ 7:1 SC Cottbus - BSG Aufbau Jüterborg ........................... 2:0 BSG Motor Eisenach - BSG Motor Weimar ....................... 2:1 BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau - BSG Einheit Reichenbach .... 3:0 ASK Vorwärts Leipzig - BSG Stahl Lippendorf ................. 1:0 aet [Altenburg] BSG Motor Bautzen - ASK Vorwärts Cottbus .................... 1:2 BSG Wismut Gera - SC Einheit Dresden ........................ 2:1 BSG Stahl Riesa - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ............... 5:0 BSG Chemie Wolfen - BSG Motor Köpenick Berlin ............... 0:0 aet REPLAY: ------- BSG Motor Köpenick Berlin - BSG Chemie Wolfen ............... ? q. Motor Köpenick By's: all 14 Teams from the Oberliga ROUND 2: ======== SC Chemie Halle - BSG Motor Steinach ........................ 6:0 BSG Wismut Gera - SC Aufbau Magdenburg ...................... 1:2 BSG Chemie Zeitz - BSG Motor Zwickau ........................ 2:3 SC Cottbus - SC Neubrandenburg .............................. 0:2 TSG Wismar - SC Empor Rostock ............................... 0:2 ASK Vorwärts Leipzig - SC Leipzig ........................... 0:4 BSG Turbine Magdenburg - BSG Motor Dessau ................... 0:1 BSG Lokomotive Halberstsdt - SC Karl-Marx-Stadt ............. 1:2 aet ASK Vorwärts Cottbus - SG Dynamo Dresden .................... 2:1 aet BSG Stahl Riesa - BSG Chemie Leipzig ........................ 0:1 ASG Vorwärts Neubrandenburg - SC Dynamo Berlin .............. 1:0 aet [Waren] SG Dynamo Eisleben - BSG Lokomotive Stendal ................. 2:3 BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau - BSG Wismut Aue ............. 1:1 aet BSG Motor Köpenick Berlin - ASK Vorwärts Berlin ............. 1:1 aet BSG Motor Eisenach - SC Motor Jena .......................... 0:0 aet REPLAYS: -------- BSG Wismut Aue - BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau ............. 6:1 ASK Vorwärts Berlin - BSG Motor Köpenick Berlin ............. 0:0 aet; Vorwärts won on the draw SC Motor Jena - BSG Motor Eisenach .......................... 3:0 ROUND 3: ======== SC Empor Rostock - SC Motor Jena ............................ 0:1 BSG Chemie Leipzig - ASK Vorwärts Berlin .................... 3:1 BSG Motor Zwickau - ASK Vorwärts Cottbus .................... 3:1 SC Leipzig - ASG Vorwärts Neubrandenburg .................... 5:2 BSG Lokomotive Stendal - BSG Wismut Aue ..................... 2:5 BSG Motor Dessau - SC Chemie Halle .......................... 2:2 aet SC Neubrandenburg - SC Aufbau Magdenburg .................... 1:1 aet REPLAYS: -------- SC Chemie Halle - BSG Motor Dessau .......................... 3:0 SC Aufbau Magdenburg - SC Neubrandenburg .................... 2:0 By: SC Karl-Marx-Stadt QUARTER-FINALS: =============== SC Karl-Marx-Stadt - SC Aufbau Magdenburg ................... 2:4 aet BSG Wismut Aue - BSG Chemie Leipzig ......................... 1:0 SC Motor Jena - SC Leipzig .................................. 3:1 SC Chemie Halle - BSG Motor Zwickau ......................... 0:0 aet REPLAY: ------- BSG Motor Zwickau - SC Chemie Halle ......................... 0:2 SEMI-FINALS: ============ SC Chemie Halle - SC Motor Jena ............................. 0:1 SC Aufbau Magdenburg - BSG Wismut Aue ....................... 4:2 aet FINAL: [8/5/1964; Berlin] ====== »Friedrich Ludwig Jahn Sportpark« - att 25.000 SC Aufbau Magdenburg - SC Motor Jena ........................ 2:1 0-1 66' Müller 1-1 82' Walter 2-1 89' Hirschmann [pen] SC AUFBAU MAGDENBURG: SC MOTOR JENA: ********************* ************** Blochwitz Fritzsche Wiedemann Stricksner Fronzeck Rock Zapf Woitzat Kubisch Hergert Ruhloff Marx Stöcker Knobloch Hirschmann Müller Walter P. Ducke Seguin Lange Klingbiel R. Ducke Trainer: Kümmel Trainer: Buschner REFEREES: Riedel [LM: Köpcke, Einbeck] DDR-Liga 1964/1965 [Second Level] DS-Liga NORD: ============= ChH Cot VoR DyS Wis StE Ber MoD PoT VoN DyH VoC EiG EmN TuM ABO 1. SC Chemie Halle XXX 2:1 3:1 2:0 6:1 0:0 2:0 4:0 2:1 1:0 4:1 1:0 6:1 3:1 5:0 4:1 2. SC Cottbus 1:1 XXX 1:0 1:1 5:0 0:2 3:0 3:1 3:0 1:1 0:0 6:1 2:1 0:0 2:0 3:0 3. ASG Vorwärts Rostock 2:1 2:1 XXX 0:1 0:0 5:0 0:1 1:2 0:1 4:1 1:0 2:3 2:0 3:0 7:0 1:0 4. SG Dynamo Schwerin 1:2 0.0 1:5 XXX 0:1 0:2 1:0 5:0 1:0 0.0 0:3 5:1 2:1 7:1 0:1 3:0 5. TSG Wismar 2:1 0:0 1:2 0:2 XXX 1:0 2:1 2:1 5:0 2:1 1:0 2:1 6:2 1:2 4:2 2:1 6. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:3 1:1 4:0 2:0 4:1 XXX 3:2 1:2 3:0 1:1 1:0 0:1 4:1 3:2 9:1 4:1 7. TSC Berlin 2:0 1:0 1:1 0:0 0:1 4:1 XXX 5:0 1:1 3:0 2:0 1:0 2.2 0:2 4:0 9:1 8. BSG Motor Dessau 1:1 2:3 2:0 2:2 3:1 2:1 0:0 XXX 0:1 3:3 3:2 1:0 4:0 1:2 1:1 4:0 9. SC Potsdam 1:5 0:1 (1) 0:1 4:2 2:3 3:1 1:0 XXX 1:1 0:0 2:0 1:2 0:2 3:1 4:1 10. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 4:3 0:1 2:2 1:1 2:5 1:1 3:0 1:3 0:2 XXX 5:1 0:0 0:1 2:2 2:2 5:1 11. SG Dynamo Hohenschönhausen 3:4 1:4 0:1 4:4 2:1 1:0 1:2 1:0 3:3 2:2 XXX 1:0 1:1 2:1 2:1 2:1 12. ASG Vorwärts Cottbus 0:2 1:1 3:1 1:3 1:0 2:1 1:0 1:1 0:1 0:2 2:1 XXX 1:2 5:2 0:0 4:1 13. BSG Einheit Greifswald 1:2 1:1 0:3 2:0 2:0 1:2 1:1 1:1 0:1 1:0 1:3 0:2 XXX 3:1 1:0 2:1 14. BSG Empor Neustrelitz 1:2 0:1 3:4 0:5 1:2 0:0 2:0 2:1 1:2 2:3 1:1 4:0 1:2 XXX 1:0 4:0 15. BSG Turbine Magdeburg 0:4 0:4 0:0 0:2 1:1 1:1 2:2 2:2 1:1 0:1 1:1 1:5 2:0 1:3 XXX 1:1 16. BSG Aktivist Brieske-Ost 1:2 0:3 0:1 2:7 2:3 2:1 1:3 2:3 3:0 1:2 0:4 0:0 1:3 3:0 4:1 XXX NOTES: (1) SC Potsdam - ASG Vorwärts Rostock (1:0) awarded with 0:0 on goals and 0-2 on points for Rostock. Vorwärts Neubrandenburg - Vorwärts Cottbus played in Waren. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SC Chemie Halle ...................... 49 30 23 - 3 - 4 78: 29 +49 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. SC Cottbus ........................... 42 30 16 - 10 - 4 53: 19 +34 3. ASG Vorwärts Rostock ................. 36 30 16 - 4 - 10 51: 32 +19 4. SG Dynamo Schwerin ................... 35 30 14 - 7 - 9 55: 34 +21 5. TSG Wismar ........................... 35 30 16 - 3 - 11 50: 49 + 1 6. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 34 30 14 - 6 - 10 56: 38 +18 7. TSC Berlin ........................... 31 30 12 - 7 - 11 48: 34 +14 8. BSG Motor Dessau ..................... 30 30 11 - 8 - 11 46: 49 - 3 9. SC Potsdam ........................... 29 30 12 - 5 - 13 36: 43 - 7 10. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 28 30 8 - 12 - 10 46: 47 - 1 11. SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin .... 28 30 10 - 8 - 12 43: 47 - 4 12. ASG Vorwärts Cottbus ................. 27 30 11 - 5 - 14 36: 44 - 8 13. BSG Einheit Greifswald ............... 27 30 11 - 5 - 14 36: 53 -17 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Empor Neustrelitz ................ 24 30 10 - 4 - 16 44: 57 -13 Relegated 15. BSG Turbine Magdeburg ................ 15 30 2 - 11 - 17 23: 73 -50 Relegated 16. BSG Aktivist Brieske-Ost ............. 10 30 4 - 2 - 24 32: 85 -53 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ SC Cottbus became BSG Energie Cottbus TSC Berlin became 1. FC Union Berlin SC Potsdam demolished and BSG Motor Babelsberg took the place and the players over TOP SCORERS : 20 Bernd Bransch ........ Chemie Halle 16 Helmut Stein ......... Chemie Halle 16 Werner Lehrmann ...... Chemie Halle DS-Liga Süd: ============ TuE DyE VoL ChZ AkZ StR EiD FoW MoE MoW MoP WiG MoB ChR MWK MoR 1. SC Turbine Erfurt XXX 2:0 1:0 3:0 3.1 2:1 2:0 1:2 3:0 1:1 3.1 2:1 2:0 2.0 4:0 4:0 2. SG Dynamo Eisleben 4:1 XXX 1:2 4:2 3:2 3:0 1:1 3:0 2:1 3.1 4.1 2:1 6:1 2:2 6:1 3:1 3. ASG Vorwärts Leipzig 3:1 0:3 XXX 2:2 3:1 3:0 2:1 3:1 2:1 6:2 4:2 1:3 3:2 2:1 1:2 2:0 4. BSG Chemie Zeitz 1:1 1:0 2:2 XXX 3:1 3:0 0:0 1:0 2:2 1:1 1:1 3:2 0:0 2:0 0:1 3:1 5. BSG Aktivist "KM" Zwickau 1:0 0:2 4:4 2:2 XXX 0:0 2:1 2:0 3:0 3:3 2:0 5:0 2:0 3:0 2:0 7:1 6. BSG Stahl Riesa 2:2 0:1 3:2 5:1 2:0 XXX 3:1 0:1 2:2 6:0 2:1 1:2 2:1 2:0 2:1 3:1 7. SC Einheit Dresden 0:0 2:1 2:3 2:1 2:1 0:0 XXX 6:1 0:2 2:1 2:1 0:3 3:1 1:1 2:0 0:0 8. BSG Fortschritt Weißenfels 0:0 1:1 2:0 1:0 4:2 0:2 0:0 XXX 0:0 2:0 3:1 4:1 3:1 4:0 2:0 2:2 9. BSG Motor Eisenach 2:2 3:1 2:0 0:2 0:3 2:1 0:1 0:2 XXX 1:0 2:2 1:0 1:1 2:1 5:1 2:0 10. BSG Motor Weimar 1:1 1:0 4:2 0:2 2:1 1:1 4:1 2:0 4:2 XXX 1:1 2:1 3:1 2:0 1:0 2:2 11. BSG Motor "WeMa" Plauen 1:2 3:1 1:1 5:0 0:1 2:1 1:2 3:2 3:0 1:1 XXX 6:1 1:4 3:0 3:2 4:0 12. BSG Wismut Gera 1:0 0:1 0:1 1:2 1:0 3.0 2:1 1:1 0:2 1:0 3:0 XXX 1:1 0:0 0:0 4:0 13. BSG Motor Bautzen 0:2 0:0 1:1 0:2 1:1 2:4 2:2 3:0 3:0 2:1 1:1 3:3 XXX 1:0 1:0 5:0 14. BSG Chemie Riesa 1:2 5:2 2:4 5:0 2:1 0:1 0:4 0:0 0:2 2:0 2:2 4:1 1:0 XXX 5:0 2:1 15. BSG Motor West KMS 0:2 0:1 1:3 1:2 0:3 1:0 3:3 2:1 1:0 2:0 0:1 2:0 0:1 1:0 XXX 0:1 16. BSG Motor Rudisleben 2:2 2:2 1:0 0:2 1:3 1:1 0:0 2:2 0:3 1:2 5:3 2:8 1:5 1:2 1:0 XXX Vorwärts Leipzig - Chemie Zeitz played in Altenburg. Vorwärts Leipzig - Einheit Dresden played in Altenburg. Vorwärts Leipzig - Wismut Gera played in Altenburg. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SC Turbine Erfurt .................... 42 30 17 - 8 - 5 53: 26 +27 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. SG Dynamo Eisleben ................... 39 30 17 - 5 - 8 63: 37 +36 3. ASG Vorwärts Leipzig ................. 37 30 16 - 5 - 9 62: 50 +12 4. BSG Chemie Zeitz ..................... 35 30 13 - 9 - 8 43: 43 = 5. BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau ..... 33 30 14 - 5 - 11 49: 40 +19 6. BSG Stahl Riesa ...................... 32 30 13 - 6 - 11 47: 39 + 8 7. SC Einheit Dresden ................... 32 30 11 - 10 - 9 42: 38 + 4 8. BSG Fortschritt Weißenfels ........... 32 30 12 - 8 - 10 41: 39 + 2 9. BSG Motor Eisenach ................... 30 30 12 - 6 - 12 40: 42 - 2 10. BSG Motor Weimar ..................... 30 30 11 - 8 - 11 43: 49 - 6 11. BSG Motor "WeMa" Plauen .............. 27 30 10 - 7 - 13 56: 53 + 3 12. BSG Wismut Gera ...................... 27 30 11 - 5 - 14 45: 47 - 2 13. BSG Motor Bautzen .................... 27 30 9 - 9 - 12 44: 46 - 2 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Chemie Riesa ..................... 23 30 9 - 5 - 16 38: 48 -10 Relegated 15. BSG Motor West Karl-Marx-Stadt ....... 18 30 8 - 2 - 20 22: 53 -31 Relegated 16. BSG Motor Rudisleben ................. 16 30 4 - 8 - 18 30: 78 -48 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ SC Turbine Erfurt to become FC Rot-Weiß Erfurt SG Dynamo Eisleben to become SG Dynamo Mansfeld-Kombinat Eisleben SC Einheit Dresden to become FSV Lokomotive Dresden TOP SCORERS : 16 Klaus Engels ......... Einheit Dresden 21 Sigward Reinicke ..... Dynamo Eisleben 18 Jürgen Dobmeier ...... Chemie Zeitz 17 Hans Böhme ........... Motor Bautzen RELEGATED: BSG Empor Neustrelitz BSG Turbine Magdeburg BSG Aktivist Brieske-Ost BSG Chemie Riesa BSG Motor West Karl-Marx-Stadt BSG Motor Rudisleben PROMOTED: BSG Aktivist Schwarze Pumpe BSG Motor Köpenick Berlin BSG Motor Henningsdorf BSG Chemie Buna Schkopau ASG Vorwärts Meiningen BSG Motor Görlitz (BSG Motor "WaMa" Görlitz) Promotion Play-Offs to DDR-LIGA I: The 15 District-Champions for 6 places ASP MoK MoW MoE LoP 1. BSG Aktivist Schwarze Pumpe XXX 4:0 5:2 6 4 3-0-1 12: 6 + 6 ++ 2. BSG Motor Köpenick 3:1 XXX 2:0 6 4 3-0-1 9: 4 + 5 ++ 3. BSG Motor Wolgast 1:2 XXX 2:1 4 4 2-0-2 6: 7 - 1 4. BSG Motor Eberswalde 2:1 XXX 3:0 4 4 2-0-2 6: 7 - 1 5. BSG Lokomotive Prenzlau 1:3 2:3 XXX 0 4 0-0-4 5:14 - 9 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B MoH CBS MoA LoL EiB 1. BSG Motor Henningsdorf XXX 0:1 2:1 6 4 3-0-1 11: 3 + 8 ++ 2. BSG Chemie Buna Schkopau XXX 4:1 1:1 6 4 3-0-1 9: 5 + 4 ++ 3. BSG Motor Altenburg XXX 1:1 4:3 3 4 1-1-2 7:10 - 3 4. BSG Lokomotive Wittenberge 1:4 XXX 3:3 3 4 0-3-1 6: 9 - 3 5. BSG Einheit Burg 0:5 3:3 XXX 2 4 0-2-2 9:15 - 6 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C VoM MoG MZJ MBL MNW 1. ASG Vorwärts Meiningen XXX 1:0 2:0 6 4 3-0-1 8: 5 + 3 ++ 2. BSG Motor Görlitz 3:2 XXX 2:6 6 4 3-0-1 8: 9 - 1 ++ 3. BSG Motor Zeiss Jena XXX 2:2 1:0 5 4 2-1-1 9: 5 + 4 4. BSG Motor Brand-Langenau 0:1 XXX 3:2 3 4 1-1-2 5: 7 - 2 5. BSG Motor Nordhausen-West 2:3 1:2 XXX 0 4 0-0-4 5: 9 - 4 BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] (**) overall winners and qualified for the promotions play-off's Berlin : BSG Motor Köpenick Cottbus : BSG Aktivist Schwarze Pumpe Dresden : BSG Motor Görlitz Erfurt : BSG Motor Nordhausen-West Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Motor Zeiß Jena Halle Nord : BSG Aktivist Gräfenhainichen Halle Süd : BSG Chemie Buna Schkopau (**) K.M.Stadt Ost : BSG Motor Brand-Langenau (**) K.M.Stadt West : BSG Einheit Gersdorf Leipzig : BSG Motor Altenburg Magdeburg : BSG Einheit Burg Neubrandenburg : BSG Lokomotive Prenzlau Potsdam : BSG Motor Hennigsdorf Rostock : BSG Motor Wolgast Schwerin : BSG Lokomotive Wittenberge Suhl 1 : BSG Motor Veilsdorf Suhl 2 : ASG Vorwärts Meiningen (**) HALLE FINALS: BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Aktivist Gräfenhainichen . 2:2 BSG Aktivist Gräfenhainichen - BSG Chemie Buna Schkopau . 0:2 KARL-MARX-STADT FINALS: BSG Motor Brand-Langenau - BSG Einheit Gersdorf ......... 6:0 BSG Einheit Gersdorf - BSG Motor Brand-Langenau ......... 2:4 SUHL FINALS: ASG Vorwärts Meiningen - BSG Motor Veilsdorf ............ 2:0 BSG Motor Veilsdorf - ASG Vorwärts Meiningen ............ 0:6

1963/64.

1965/66.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.