East Germany 1974/75

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1974/1975

ROUND 1
24/ 8/1974
1. FC Magdeburg            5:3 FC Karl-Marx-Stadt
ASG Vorwärts Stralsund     3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Stahl Riesa            1:0 FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue             0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         1:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 5:2 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie       0:0 SG Dynamo Dresden

ROUND 2
28/ 8/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   3:2 ASG Vorwärts Stralsund
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 BSG Stahl Riesa
FC Hansa Rostock           2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo         1:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Sachsenring Zwickau    2:5 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       1:1 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden          4:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 3
31/ 8/1974
1. FC Magdeburg            1:1 Berliner FC Dynamo
ASG Vorwärts Stralsund     1:2 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Riesa            1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue             3:0 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         3:0 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         0:2 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 4
 7/ 9/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   4:5 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo         0:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             0:0 ASG Vorwärts Stralsund
FC Hansa Rostock           2:3 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt         1:2 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie       7:1 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          0:0 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 5
14/ 9/1974
1. FC Magdeburg            4:0 FC Rot-Weiß Erfurt
ASG Vorwärts Stralsund     3:2 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            4:1 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 FC Hansa Rostock
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  -  Hallescher FC Chemie [abandoned due floodlight failure at 55' (1:0)]
23/11/1974
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 Hallescher FC Chemie [replay]

ROUND 6
20/ 9/1974
FC Rot-Weiß Erfurt         3:0 FC Karl-Marx-Stadt
21/ 9/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   0:3 1. FC Magdeburg
ASG Vorwärts Stralsund     0:0 BSG Stahl Riesa
BSG Wismut Aue             2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           1:2 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       0:2 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden          3:2 Berliner FC Dynamo

ROUND 7
27/ 9/1974
1. FC Magdeburg            2:0 Hallescher FC Chemie
28/ 9/1974
Berliner FC Dynamo         0:0 FC Hansa Rostock
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Stahl Riesa            2:2 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         2:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 5:0 ASG Vorwärts Stralsund

ROUND 8
16/10/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 BSG Sachsenring Zwickau
ASG Vorwärts Stralsund     0:3 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Riesa            2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             0:1 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt         2:0 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie       3:1 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden          1:0 FC Hansa Rostock

ROUND 9
18/10/1974
1. FC Magdeburg            3:1 ASG Vorwärts Stralsund
19/10/1974
Berliner FC Dynamo         3:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena         2:1 BSG Stahl Riesa
FC Hansa Rostock           2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:3 SG Dynamo Dresden

ROUND 10
 9/11/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   3:1 FC Hansa Rostock
ASG Vorwärts Stralsund     0:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Riesa            3:1 1. FC Magdeburg
BSG Wismut Aue             5:3 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:0 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie       1:1 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden          1:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 11
30/11/1974
1. FC Magdeburg            1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo         6:0 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau    4:0 ASG Vorwärts Stralsund
FC Carl Zeiss Jena         3:1 SG Dynamo Dresden
FC Hansa Rostock           2:2 Hallescher FC Chemie
FC Karl-Marx-Stadt         0:1 BSG Stahl Riesa
FC Rot-Weiß Erfurt         4:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 12
14/12/1974
FC Carl Zeiss Jena         3:1 1. FC Magdeburg
15/12/1974
ASG Vorwärts Stralsund     0:1 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            4:2 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue             1:1 FC Hansa Rostock
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:2 FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie       2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden          2:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 13
21/12/1974
1. FC Lokomotive Leipzig   5:3 Hallescher FC Chemie
1. FC Magdeburg            3:0 SG Dynamo Dresden
Berliner FC Dynamo         3:0 BSG Stahl Riesa
BSG Sachsenring Zwickau    0:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           1:0 ASG Vorwärts Stralsund
FC Karl-Marx-Stadt         3:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         2:0 BSG Wismut Aue

ROUND 14
22/ 2/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   0:1 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock           3:1 BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt         4:0 ASG Vorwärts Stralsund
SG Dynamo Dresden          1:1 Hallescher FC Chemie

ROUND 15
 1/ 3/1975
1. FC Magdeburg            2:1 BSG Sachsenring Zwickau
ASG Vorwärts Stralsund     0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Riesa            1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue             2:0 Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena         3:2 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt         3:2 SG Dynamo Dresden
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:1 FC Hansa Rostock

ROUND 16
 8/ 3/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 BSG Stahl Riesa
Berliner FC Dynamo         2:2 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Hansa Rostock           0:2 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie       1:1 ASG Vorwärts Stralsund
SG Dynamo Dresden          5:0 BSG Wismut Aue

ROUND 17
 4/ 4/1975
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
 5/ 4/1975
1. FC Magdeburg            2:0 FC Hansa Rostock
ASG Vorwärts Stralsund     2:1 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa            2:1 Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena         1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 Berliner FC Dynamo

ROUND 18
12/ 4/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   0:0 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo         1:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue             0:0 BSG Stahl Riesa
FC Hansa Rostock           1:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt         2:3 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       0:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden          1:0 ASG Vorwärts Stralsund

ROUND 19
25/ 4/1975
Berliner FC Dynamo         1:1 SG Dynamo Dresden
26/ 4/1975
1. FC Magdeburg            3:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau    2:1 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Riesa            2:1 ASG Vorwärts Stralsund
FC Carl Zeiss Jena         3:2 Hallescher FC Chemie
FC Karl-Marx-Stadt         3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:0 BSG Wismut Aue

ROUND 20
 3/ 5/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 FC Karl-Marx-Stadt
ASG Vorwärts Stralsund     1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             0:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock           1:3 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       1:3 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          2:0 BSG Stahl Riesa

ROUND 21
 7/ 5/1975
1. FC Magdeburg            4:2 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         3:0 ASG Vorwärts Stralsund
FC Hansa Rostock           1:0 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 Hallescher FC Chemie
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 3:0 BSG Stahl Riesa

ROUND 22
10/ 5/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   3:1 Berliner FC Dynamo
ASG Vorwärts Stralsund     1:1 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Riesa            2:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             2:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt         3:2 FC Hansa Rostock
Hallescher FC Chemie       2:1 BSG Sachsenring Zwickau
SG Dynamo Dresden          2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 23
14/ 5/1975
1. FC Magdeburg            1:0 BSG Stahl Riesa
Berliner FC Dynamo         8:0 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau    4:1 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         0:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         2:0 ASG Vorwärts Stralsund
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 24
17/ 5/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   4:1 FC Rot-Weiß Erfurt
ASG Vorwärts Stralsund     4:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Stahl Riesa            2:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             0:0 Berliner FC Dynamo
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:0 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       1:1 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden          4:0 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 25
21/ 5/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   1:2 SG Dynamo Dresden
1. FC Magdeburg            1:1 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo         2:0 ASG Vorwärts Stralsund
BSG Sachsenring Zwickau    6:3 BSG Stahl Riesa
FC Hansa Rostock           4:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         4:3 Hallescher FC Chemie

ROUND 26
24/ 5/1975
ASG Vorwärts Stralsund     1:1 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Riesa            0:2 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         3:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 3:1 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       0:2 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden          1:1 1. FC Magdeburg

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. 1. FC Magdeburg ...................... 41   26   17 -  7 -  2   57: 28 +29 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. FC Carl Zeiss Jena ................... 38   26   17 -  4 -  5   42: 23 +19 UEFA Cup [EC3]
 3. SG Dynamo Dresden .................... 32   26   12 -  8 -  6   42: 30 +12 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 4. Berliner FC Dynamo ................... 30   26   10 - 10 -  6   47: 29 +18
 5. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 26   26    8 - 10 -  8   37: 31 + 6
 6. BSG Stahl Riesa ...................... 26   26   11 -  4 - 11   34: 42 - 8
 7. BSG Sachsenring Zwickau .............. 25   26    9 -  7 - 10   42: 39 + 3 Cup Winners [EC2]
 8. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 24   26    9 -  6 - 11   37: 39 - 2
 9. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 23   26    9 -  5 - 12   37: 42 - 5
10. FC Karl-Marx-Stadt ................... 22   26    7 -  8 - 11   28: 38 -10
11. Hallescher FC Chemie ................. 21   26    5 - 11 - 10   37: 49 -12
12. BSG Wismut Aue ....................... 21   26    7 -  7 - 12   24: 43 -19
------------------------------------------------------------------------------
13. FC Hansa Rostock ..................... 20   26    7 -  6 - 13   29: 35 - 6 Relegated
14. ASG Vorwärts Stralsund ............... 15   26    4 -  7 - 15   21: 46 -25 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 17 Manfred Vogel ........... Hallescher FC Chemie
 15 Jürgen Pommerencke ...... 1. FC Magdeburg
 14 Eberhard Vogel .......... Carl Zeiss Jena
 13 Frieder Andrich ......... Vorwärts Frankfurt/O.
 13 Werner Peter ............ Hallescher FC Chemie
 13 Horst Weißhaupt ......... Rot-Weiß Erfurt
 11 Martin Hoffmann ......... 1. FC Magdeburg
 11 Norbert Johanssen ....... BFC Dynamo
 11 Joachim Schykowski ...... Sachsenring Zwickau
 10 Henning Frenzel ......... 1. FC Lokomotive Leipzig

 1. FC MAGDEBURG:
 TRAINER: Heinz Krügel

 [Appearances/Goals]
 26/ 0 Ulrich Schulze
 26/ 3 Wolfgang Seguin
 25/ 2 Wolfgang Abraham
 25/ 0 Klaus Decker
 25/11 Martin Hoffmann
 25/15 Jürgen Pommerencke
 24/ 3 Manfred Zapf
 20/ 6 Axel Tyll
 19/ 2 Detlef Raugust
 17/ 2 Wolfgang Steinbach
 15/ 3 Siegmund Mewes
 14/ 0 Bodo Sommer
 13/ 1 Hans-Jürgen Hermann
 11/ 7 Jürgen Sparwasser
  9/ 2 Heinz Oelze
  6/ 0 Helmut Gaube
  5/ 0 Detlef Enge
  4/ 0 Uwe Grüning
  3/ 0 Dietmar Hempel
  3/ 0 Jörg Ohm
  2/ 0 Peter Kohde
  1/ 0 Norbert Pysall

CROSSTABLE 1974/1975
                                 Mag CZJ DyD BFC VoB StR SaZ LoL RWE KMS HaC WiA HaR VoS  Ave. Spectators
 1. 1. FC Magdeburg              XXX 1:1 3:0 1:1 1:0 1:0 2:1 3:1 4:0 5:3 2:0 4:2 2:0 3:1      19.365
 2. FC Carl Zeiss Jena           3:1 XXX 3:1 3:2 0:1 2:1 1:0 2:1 1:0 3:0 3:2 2:0 3:0 3:0      13.654
 3. SG Dynamo Dresden            1:1 4:0 XXX 3:2 2:0 2:0 0:0 2:1 1:0 4:1 1:1 5:0 1:0 1:0      20.058
 4. Berliner FC Dynamo           2:2 1:1 1:1 XXX 2:2 3:0 1:0 3:1 2:0 0:0 8:0 6:0 0:0 2:0      11.115
 5. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   0:0 0:0 2:3 5:2 XXX 3:0 3:1 1:1 1:2 2:2 1:2 1:0 2:1 5:0       8.396
 6. BSG Stahl Riesa              3:1 2:0 2:2 0:2 2:0 XXX 4:2 1:0 1:1 2:1 2:1 4:1 1:0 2:1      10.019
 7. BSG Sachsenring Zwickau      2:5 2:0 1:1 2:0 0:0 6:3 XXX 1:1 2:0 1:1 1:1 4:1 2:1 4:0       8.904
 8. 1. FC Lokomotive Leipzig     0:3 0:0 1:2 3:1 4:5 2:1 1:0 XXX 4:1 1:0 5:3 0:1 3:1 3:2      11.000
 9. FC Rot-Weiß Erfurt           2:3 1:2 1:1 2:0 1:1 1:0 1:1 4:1 XXX 3:0 4:3 2:0 3:2 4:0      11.577
10. FC Karl Marx Stadt           1:1 3:1 3:2 1:1 0:0 0:1 0:2 2:1 3:0 XXX 1:1 0:0 2:1 2:0      12.692
11. Hallescher FC Chemie         1:3 0:2 0:0 1:1 0:0 7:1 2:1 0:2 2:2 3:1 XXX 1:1 1:1 1:1      12.404
12. BSG Wismut Aue               0:1 0:1 3:0 0:0 2:1 0:0 5:3 0:0 2:1 2:0 2:0 XXX 1:1 0:0      10.519
13. FC Hansa Rostock             2:3 0:2 1:0 1:3 2:0 3:1 1:2 0:0 2:0 1:0 2:2 4:0 XXX 1:0      11.519
14. ASG Vorwärts Stralsund       1:1 0:3 3:2 0:1 1:1 0:0 4:1 0:0 3:1 0:1 1:2 2:1 1:1 XXX       8.761

RELEGATED:
FC Hansa Rostock
ASG Vorwärts Stralsund

PROMOTED:
BSG Chemie Leipzig
BSG Energie Cottbus

ZUSCHAUER: 2.209.800 (schnitt: 12.142)
SPIELE:          182
TORE:            514 (schnitt: 2,82)

Aufstiegsrunde zur Oberliga: (Promotions Play-offs)
                                ChL EnC WiG DyS UnB
 1. BSG Chemie Leipzig          XXX 3:0 1:2 1:0 2:0    12  8  5-2-1  12: 5  +7 Promoted
 2. BSG Energie Cottbus         0:1 XXX 2:0 5:1 2:0     9  8  4-1-3  15:10  +5 Promoted
 3. BSG Wismut Gera             2:2 3:0 XXX 1:2 3:1     8  8  3-2-3  12:10  +2
 4. SG Dynamo Schwerin          0:1 1:1 1:0 XXX 1:5     7  8  3-1-4   8:15  -7
 5. 1. FC Union Berlin          1:1 1:5 1:1 1:2 XXX     4  8  1-2-5  10:17  -7

    Top-Scorer:
  5 Klaus Krebasch .......... Energie Cottbus

FDGB POKAL 1974/1975 QUALIFYING ROUND: ================= BSG Stahl Maxhütte - 1. FC Lokomotive Leipzig II ............ 0:8 FC Karl-Marx-Stadt II - ASK Vorwärts Plauen ................. 3:1 aet BSG Aktivist Schwarze Pumpe - SG Dynamo Fürstenwalde ........ 4:0 ROUND 1: ======== 1. FC Union Berlin II - BSG Aufbau Schwedt .................. 4:0 SG Dynamo Lübben - BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin ............ 2:1 aet BSG WaMa Görlitz - SG Dynamo Dresden II ..................... 1:5 BSG Lokomotive Erurt - BSG Motor Steinach ................... 2:1 BSG Aufbau Eissenhüttenstadt - BSG Motor Eberswalde ......... 0:1 aet FC Carl Zeiss Jena III - FC Rot-Weiß Erfurt II .............. 1:0 SG Dynamo Eisleben - BSG Zentronik Sömmerda ................. 2:1 BSG Fortschritt Krumhermersdorf - FSV Lokomotive Dresden .... 1:2 SC DHfK Leipzig - BSG Wismut Gera ........................... 2:4 aet BSG Stahl Blankenburg - 1. FC Magdenburg II ................. 1:5 aet BSG Lokomotive Malchin - BSG Post Neubrandenburg ............ 2:1 BSG Motor Hennigsdorf - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ......... 3:2 BSG Lokomotive Bergen - FC Hansa Rostock II ................. 1:2 BSG Aufbau Boitzenburg - SG Dynamo Schwerin ................. 1:2 BSG A. Kali Werra Tiefenort - BSG Motor »Ernst Thälmann« Suhl 4:0 ASV Vorwärts Neubrandenburg - FC Vörwärts Frankfurt/Oder II . 1:5 BSG Demminer Verkehrsbetriebe - Berliner FC Dynamo II ....... 0:5 BSG Motor Schwerin - BSG Stahl Brandenburg .................. 1:4 BSG Motor Köpenick Berlin - BSG Chemie Veritas Wittenberge .. 0:2 BSG Rotation 1950 Leipzig - BSG Chemie Zeitz ................ 4:4 aet, 4-3 pen BSG Chemie Wolfen - BSG Motor Germania Karl-Marx-Stadt ...... 2:4 TSG Bau Rostock - TSG Wismar ................................ 2:3 ASK Vorwärts Löbau - TSG Gröditz ............................ 2:1 BSG Motor Eisenach - BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt .... 2:3 aet BSG Chemie Schwarza - BSG Sachsenring Zwickau II ............ 2:0 BSG Motor Schönebeck - BSG Motor Babelsberg ................. 1:5 BSG Lokomotive Stendal -BSG Stahl Hennigsdorf ............... 1:0 FC Energie Cottbus - ASG Vorwärts Dessau (1) ................ 1:0 BSG Motor Nordhausen West - BSG Chemie Buna Schkopau ........ 5:2 ASG Vorwärts Kamenz - BSG Motor Werdau ...................... 3:1 BSG KKW Nord Greifswald - 1. FC Union Berlin ................ 3:3 aet, 4-5 pen BSG Einheit Güstrow - BSG Shiffahrt/Hafen Rostock ........... 3:1 BSG Stahl Riesa II - FC Carl Zeiss Jena II .................. 3:1 1. FC Lokomotive Leipzig II - BSG Chemie Leipzig ............ 4:5 FC Karl-Marx-Stadt II - BSG Chemie Böhlen ................... 1:2 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - BSG Akt. Brieske/Senftenberg .. 3:0 Notes: (1) ASV Vorwärts Leipzig transfered to Dessau BSG KKW Nord Greifwald changed to BSG KKW (Kern-Kraft-Werk) Greifswald [1/1975] BSG Motor Nordhausen West changed to BSG Motor Nordhausen [1/1975] INTERMEDIATE ROUND: =================== BSG Lokomotive Malchin - FC Hansa Rostock II ................ 0:1 BSG Einheit Güstrow - TSG Wismar ............................ 3:1 BSG Chemie Veritas Wittenberge - SG Dynamo Schwerin ......... 1:2 BSG Rotation 1950 Leipzig - BSG Lokomotive Stendal .......... 3:2 BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt - BSG Chemie Leipzig .... 0:4 1. FC Magdenburg II - SG Dynamo Eisleben .................... 3:2 BSG Stahl Brandenburg - BSG Chemie Böhlen ................... 1:1 aet, 5-6 pen FC Carl Zeiss Jena III - BSG Motor Nordhausen West .......... 0:3 BSG Lokomotive Erfurt - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort ... 2:1 BSG Chemie Schwarza - BSG Wismut Gera ....................... 0:1 1. FC Union Berlin II - BSG Motor Babelsberg ................ 3:2 SG Dynamo Lübben - FC Vorwärts Frankfurt/Oder II ............ 0:2 BSG Motor Eberswalde - Berliner FC Dynamo II ................ 1:2 BSG Motor Hennigsdorf - 1. FC Union Berlin .................. 0:4 BSG Stahl Riesa II - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ............ 1:0 ASK Vorwärts Löbau - FSV Lokomotive Dresden ................. 4:1 ASG Vorwärts Kamenz - FC Energie Cottbus .................... 0:2 BSG Motor Germania Karl-Marx-Stadt - SG Dynamo Dresden II ... 1:2 ROUND 2: ======== FC Energie Cottbus - SG Dynamo Dresden ...................... 1:2 aet FC Hansa Rostock II - 1. FC Magdenburg ...................... 1:2 BSG Motor Nordhausen West - BSG Chemie Leipzig .............. 2:0 ASK Vorwärts Löbau - FC Karl-Marx-Stadt ..................... 0:1 (1) 1. FC Magdenburg II - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ............ 0:2 BSG Chemie Böhlen - BSG Wismut Aue .......................... 1:3 BSG Lokomotive Erfurt - FC Carl Zeiss Jena .................. 0:2 BSG Stahl Riesa II - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 0:5 Berliner FC Dynamo II - FC Hansa Rostock .................... 0:4 BSG Einheit Güstrow - Berliner FC Dynamo .................... 0:4 FC Vorwärts Frankfurt/Oder II - BSG Stahl Riesa ............. 0:2 SG Dynamo Dresden II - FC Rot-Weiß Erfurt ................... 0:2 SG Dynamo Schwerin - ASG Vorwärts Stralsund ................. 2:4 BSG Rotation 1950 Leipzig - BSG Sachsenring Zwickau ......... 1:3 1. FC Union Berlin II - Hallescher FC Chemie ................ 0:3 BSG Wismut Gera - 1. FC Union Berlin ........................ 0:3 note: (1) The match Löbau - Karl-Marx-Stadt was counted as a loss for KMS, and for Löbau NOT won. The reason was the ineligible Player [Bernd Schneider] of KMS [was not 17 years old]. Löbau was also ignored the win, because before the start, they checked the list and not able to found the mistake. ROUND 3: [Teams in capital qualified] ======== SG DYNAMO DRESDEN - 1. FC Magdenburg ........................ 3:3, 1:0 BSG WISMUT AUE - Hallescher FC Chemie ....................... 4:0, 1:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder - FC HANSA ROSTOCK ............... 1:5, 1:1 FC Rot-Weiß Erfurt - 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG ............... 1:1, 1:3 Berliner FC Dynamo - BSG SACHSENRING ZWICKAU ................ 2:3, 2:4 FC CARL ZEISS JENA - 1. FC Union Berlin ..................... 1:0, 1:1 BSG STAHL RIESA - BSG Motor Nordhausen West ................. 1:0, 1:0 ASG VORWÄRTS STRALSUND - FC Karl-Marx-Stadt ................. X-0; X-0 Stralsund Walkover QUARTER-FINALS: =============== SG DYNAMO DRESDEN - BSG Stahl Riesa ......................... 2:0, 2:1 ASG Vorwärts Stralsund - BSG SACHSENRING ZWICKAU ............ 1:1, 2:4 FC CARL ZEISS JENA - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 3:1, 0:1 BSG WISMUT AUE - FC Hansa Rostock ........................... 2:0, 2:1 SEMI-FINALS: ============ SG DYNAMO DRESDEN - FC Carl Zeiss Jena ...................... 3:1, 0:1 BSG SACHSENRING ZWICKAU - BSG Wismut Aue .................... 1:0, 1:2 FINAL: [14/5/1975; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 55.000 BSG Sachsenring Zwickau - SG Dynamo Dresden ................. 1:1 aet, 4-3 pen 0-1 65' Heidler 1-1 73' Schykowski Penalty Shoot-Out: Dresden first 0-1 Wätzlich .......... Dresden 1-1 Dietzsch .......... Zwickau - Weber [saved] ..... Dresden - Blank [saved] ..... Zwickau 1-2 Geyer ............. Dresden 2-2 Bräutigam ......... Zwickau - Dörner [saved] .... Dresden 3-2 H. Schyowski ...... Zwickau 3-3 Kotte ............. Dresden 4-3 Croy .............. Zwickau BSG SACHSENRING ZWICKAU: SG DYNAMO DRESDEN: ************************ ****************** Croy Boden H. Schykowski Dörner Stemmler Weber Henschel -> /74' Schubert Schmuck J. Schykowski Wätzlich Leuschner -> /11' Reichelt Häfner Dietzsch Geyer Braun Ganzera Blank Riedel Bräutigam Kotte Nestler Heidler -> /80' Richter Trainer: Kluge Trainer: Fritzsch REFEREE: Einbeck DDR-Liga 1974/1975 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== DyS KKW VoN VeW PoN Han Wis BaR SHR LoB AuB VBW 1. SG Dynamo Schwerin XXX 2:2 3:0 2:1 1:0 1:0 2:1 5:0 2:1 3:1 4:1 4:1 2. BSG K.K.W. Nord-Greifswald 3:2 XXX 2:2 2:3 4:2 1:1 1:0 3:1 1:1 1:2 3:0 5:0 3. ASG Vorwärts Neubrandenb. 4:1 3:0 XXX 2:2 1:1 (1) 1:0 2:2 5:0 0:2 11:0 2:1 4. BSG C/M Veritas Wittenber. 1:0 1:2 1:1 XXX 3:4 5:3 1:1 1:0 4:1 2:1 5:1 2:0 5. BSG Post Neubrandenburg 1:1 1:0 1:1 3:3 XXX 0:1 2:1 2:2 4:1 4:0 2:0 3:1 6. FC Hansa Rostock II 2:0 1:1 0:4 1:1 0:1 XXX 4:2 1:0 4:1 4:1 7:0 5:1 7. TSG Wismar 2:3 4:0 2:3 1:1 5:4 2:1 XXX 1:2 1:0 1:0 7:2 2:2 8. TSG Bau Rostock 1:5 0:1 1:0 1:1 0:2 1:2 4:0 XXX 0:0 0:0 5:0 1:0 9. BSG Schiffahrt/Hafen R. 1:5 1:2 1:1 3:3 2:0 1:0 2:2 0:4 XXX 2:2 2:2 4:0 10. BSG Lokomotive Bergen 0:1 2:4 1:1 1:4 0:0 1:1 2:2 2:2 1:2 XXX 2:0 2:2 11. BSG Aufbau Boitzenburg 2:5 1:5 2:1 3:2 1:3 1:1 2:3 2:0 1:2 2:1 XXX 1:0 12. BSG Verkehrs-Betriebe War. 2:2 1:2 1:2 1:3 0:1 1:0 0:3 1:1 2:3 0:3 3:1 XXX NOTE: (1) Vorwärts Neubrandenburg - Hansa Rostock II (1:2) awarded with 0:0 on Goals and 2-0 on Points for Vorwärts. Hansa II used the ineligible player Bernhard Zuch (belonged to Hansa I) TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SG Dynamo Schwerin ................... 33 22 15 - 3 - 4 54: 27 +27 + 2. BSG Kern-Kraft-Werk Nord-Greifswald .. 29 22 12 - 5 - 5 45: 31 +14 3. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 28 22 10 - 8 - 4 47: 24 +23 4. BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge . 28 22 10 - 8 - 4 50: 34 +16 5. BSG Post Neubrandenburg .............. 28 22 11 - 6 - 5 41: 28 +13 ------------------------------------------------------------------------------ 6. FC Hansa Rostock II .................. 23 22 9 - 5 - 8 39: 26 +13 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 7. TSG Wismar ........................... 21 22 8 - 5 - 9 43: 39 + 4 8. TSG Bau Rostock ...................... 19 22 6 - 7 - 9 28: 31 - 3 9. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 19 22 6 - 7 - 9 31: 46 -15 10. BSG Lokomotive Bergen ................ 16 22 4 - 8 - 10 27: 38 - 9 ------------------------------------------------------------------------------ 11. BSG Aufbau Boitzenburg ............... 12 22 5 - 2 - 15 25: 74 -49 Relegated 12. BSG Verkehrsbetriebe Waren ........... 8 22 2 - 4 - 16 20: 52 -32 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTE: Hansa Rostock II relegated due the relegation of the First Team. TOP SCORERS : 23 Michael Jendrusch .... Post Neubrandenburg 15 Wolfgang Feige ....... Vorwärts Neubrandenburg 15 Reinhard Retzlaff .... Kern-Kraft-Werk Nord-Greifswald 13 Hans-Jürgen Pohl ..... Dynamo Schwerin 12 Herbert Nekwapil ..... Kern-Kraft-Werk Nord-Greifswald 12 Klaus Materna ........ Chemie/Motor Veritas Wittenberge DS-Liga Staffel B: ================== UnB BeD StE StH VoF StF DyF EAB MoB MoL NaB AuS 1. 1.FC Union Berlin XXX 3:2 3:1 3:2 4:1 5:0 3:0 1:0 7.0 1:0 3:1 3:2 2. Berliner FC Dynamo II 2:1 XXX 1:1 2:2 3:2 3:1 1:1 0:0 2:1 3:2 0:2 1:0 3. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:2 2:1 XXX 2:0 1:1 2:1 4:2 3:4 3:0 1:0 6:1 2:1 4. BSG Stahl Henningsdorf 0:0 (1) 3:5 XXX 1:2 3:3 5:0 1:0 1:4 2:1 7:0 2:1 5. FC Vorwärts Frankfurt II 0:2 0:0 2:1 4:2 XXX 1:1 4:2 0:0 8:1 5:1 0:1 4:0 6. BSG Stahl Finow 2:4 1:1 2:0 1:1 3:1 XXX 2:1 0:0 0:1 4:0 1:1 1:1 7. SG Dynamo Fürstenwalde 2:1 1:1 2:2 4:0 4:1 2:1 XXX 5:1 0:0 1:2 0:0 1:1 8. BSG EAB Lichtenberg 47 B. 0:0 0:4 1:2 0:2 1:0 0:1 1:1 XXX 2:0 1:0 1:1 3:0 9. BSG Motor Babelsberg 1:1 0:3 2:0 3:1 2:1 1:2 0:2 2:0 XXX 3:4 3:0 3:2 10. BSG Motor Ludwigsfelde 2:2 2:4 0:2 3:2 1:1 3:1 1:2 0:0 3:1 XXX 2:0 3:1 11. BSG NARVA Berlin 0:1 0:2 0:1 1:2 1:1 1:0 1:0 0:2 1:1 5:1 XXX 0:1 12. BSG Aufbau Schwedt 0:4 0:2 1:1 0:1 0:0 0:5 6:1 2:0 3:1 2:1 0:1 XXX NOTES: (1) St. Henningsdorf - BFC Dynamo II (1:1) awarded with 0:0 on Goals and 2-0 on Points for Stahl. BFC Dynamo used the ineligible player Detlef Weber (belonged to BFC Dynamo I) Stahl Eisenhüttenstadt - Motor Ludwigsfelde played in Wilhelm-Pieck-Stadt Guben. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. 1. FC Union Berlin ................... 35 22 15 - 5 - 2 54: 20 +32 + 2. Berliner FC Dynamo II ................ 29 22 11 - 7 - 4 38: 22 +16 3. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 29 22 12 - 5 - 5 44: 30 +14 4. BSG Stahl Henningsdorf ............... 22 22 9 - 4 - 9 40: 39 + 1 5. FC Vorwärts Frankfurt II ............. 21 22 7 - 7 - 8 39: 32 + 7 6. BSG Stahl Finow ...................... 21 22 7 - 7 - 8 33: 32 + 1 7. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 21 22 7 - 7 - 8 34: 38 - 4 8. BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin ........ 19 22 6 - 7 - 9 17: 25 - 8 9. BSG Motor Babelsberg ................. 19 22 8 - 3 - 11 30: 45 -15 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor Ludwigsfelde ............... 17 22 7 - 3 - 12 32: 45 -13 Relegated 11. BSG NARVA Berlin ..................... 17 22 6 - 5 - 11 18: 35 -17 Relegated 12. BSG Aufbau Schwedt ................... 14 22 5 - 4 - 13 24: 40 -16 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 19 Michael Paschek ...... 1. FC Union Berlin 13 Hartwik Köpcke ....... Stahl Eisenhüttenstadt 12 Roland Köhle ......... Stahl Finow 10 Werner Seibt ......... Motor Babelsberg 10 Roland von Paulitz ... Dynamo Fürstenwalde 10 Wolfram Herlitschke .. Stahl Henningsdorf DS-Liga Staffel C: ================== ChL DyE CBS VoD ChB Mag LoS StB SBl LoL LVH LLO 1. BSG Chemie Leipzig XXX 4:2 1:0 2:0 4:1 3:1 2:1 4:2 6:0 3:1 1:0 1:0 2. SG Dynamo Eisleben 2:2 XXX 1:1 2:2 2:1 2:2 3:2 2:2 2:1 0:0 2:1 7:0 3. BSG Chemie Buna Schkopau 0:2 2:0 XXX 3:0 0:0 2:0 5.1 2:0 2:1 3:1 3:0 3:0 4. ASG Vorwärts Dessau 0:0 2:2 2:1 XXX 1:1 1:3 1:1 1:0 2:0 1:1 2:1 1:0 5. BSG Chemie Böhlen 0:3 2:5 5:1 3:2 XXX 2:1 1:0 1:0 2:1 2:2 4:0 4:0 6. 1. FC Magdenburg II 2:4 1:1 1:3 1:1 2:1 XXX 3:0 0:2 1:0 3:0 1:1 5:1 7. BSG Lokomotive Stendal 0:0 2:0 1:0 2:1 2:1 2:0 XXX 1:0 1:0 5:2 1:1 1:0 8. BSG Stahl Brandenburg 1:0 1:3 4:1 1:1 2:1 0:1 3:0 XXX 0:1 2:1 3:0 4:0 9. BSG Stahl Blankenburg 2:1 1:1 2:0 2:3 0:0 0:0 3:1 2:1 XXX 1:0 2:1 3:1 10. 1. FC Lokomotive Lei. II 1:2 0:3 2:2 1:2 4:1 1:0 1:0 2:1 1:0 XXX 4:0 1:1 11. BSG Lok/Vor. Halberstadt 0:5 1:1 3:0 0:4 1:2 2:4 1:3 0:3 0:0 2:3 XXX 4:0 12. BSG Lokomotive Leipzig-Ost 0:6 1.2 3:5 2:2 0:7 0:3 2:0 1:3 1:3 3:3 1:0 XXX NOTE: Chemie Buna Schkopau - Lokomotive Leipzig-Ost (3:0) replayed, due a Referee mistake, and ended again 3:0! TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Chemie Leipzig ................... 37 22 17 - 3 - 2 57: 16 +41 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. SG Dynamo Eisleben ................... 28 22 9 - 10 - 3 45: 31 +14 3. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 25 22 11 - 3 - 8 39: 30 + 9 4. ASG Vorwärts Dessau .................. 25 22 8 - 9 - 5 32: 29 + 3 5. BSG Chemie Böhlen .................... 24 22 10 - 4 - 8 42: 33 + 9 6. 1. FC Magdenburg II .................. 23 22 9 - 5 - 8 35: 29 + 6 7. BSG Lokomotive Stendal ............... 23 22 10 - 3 - 9 27: 30 - 3 8. BSG Stahl Brandenburg ................ 22 22 10 - 2 - 10 35: 25 +10 9. BSG Stahl Blankenburg ................ 22 22 9 - 4 - 9 25: 27 - 2 ------------------------------------------------------------------------------ 10. 1. FC Lokomotive Leipzig II .......... 20 22 7 - 6 - 9 32: 37 - 5 Relegated 11. BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt .. 8 22 2 - 4 - 16 19: 49 -30 Relegated 12. BSG Lokomotive Ost Leipzig ........... 7 22 2 - 3 - 17 17: 69 -52 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ ASG Vorwärts Dessau took the place and the players of ASG Vorwärts Leipzig over. TOP SCORERS : 18 Manfred Vogel ........ HFC Chemie 18 Hartmut Pelka ........ Chemie Leipzig 13 Bernd Trunzer ........ Chemie Leipzig 13 Jürgen Grzega ........ Dynamo Eisleben 12 Peter Ozik ........... Stahl Brandenburg 11 Günter Dobmeier ...... Chemie Böhlen DS-Liga Staffel D: ================== EnC LoD DyD SaZ MoW ASP Grö WiA MoB ABS LoC MoG 1. BSG Energie Cottbus XXX 4:1 1:1 3:0 1:1 1:1 2:1 2:1 3:1 1:1 4:1 6:0 2. FSV Lokomotive Dresden 3:1 XXX 0:2 1:2 3:0 3:2 2:1 2:0 1:1 1:1 0:0 5:0 3. SG Dynamo Dresden II 1:3 1:2 XXX 4:0 1:0 2:1 0:1 3:2 1:1 2:1 5:0 6:0 4. BSG Sachsenring Zwickau II 1:1 2:1 0:0 XXX 1:0 2:2 3:0 1:1 1:1 3:1 4:2 2.1 5. BSG Motor Werdau 2:5 2:3 4:1 0:1 XXX 5:4 3:2 4:0 3:0 3:1 4:2 4:0 6. BSG Aktivist Schwarze P. 1:1 2:0 1:2 3:0 1:1 XXX 1:1 2:1 2:1 0:0 2:0 1:0 7. TSG Gröditz 0:1 1:2 3:0 1:1 2:3 2:2 XXX 2:1 3:0 2:0 6:0 1:0 8. BSG Wismut Aue II 2:2 1:1 4:0 3:1 3:0 1:1 2:1 XXX 0:1 1:0 2:0 8:0 9. BSG Motor Bautzen 0:0 2:3 0:1 0:3 2:2 1:0 0:0 1:1 XXX 3:1 1:0 2:0 10. BSG A. Brieske-Senftenberg 0:2 0:1 0:1 4:0 3:0 0:0 3:0 1:0 0:0 XXX 3:1 3:1 11. BSG Lokomotive Cottbus 1:3 0:2 1:1 0:3 3:3 2:0 1:1 1:1 2:3 2:0 XXX 1:2 12. BSG Motor Germania Karl MS 1:3 0:1 0:4 1:1 1:3 1:1 1:6 1:1 1:0 0.3 2:3 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Energie Cottbus .................. 34 22 13 - 8 - 1 50: 21 +29 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. FSV Lokomotive Dresden ............... 30 22 13 - 4 - 8 38: 25 +13 3. SG Dynamo Dresden II ................. 28 22 12 - 4 - 6 39: 25 +14 4. BSG Sachsenring Zwickau II ........... 27 22 10 - 7 - 5 32: 30 + 2 5. BSG Motor Werdau ..................... 24 22 10 - 4 - 8 47: 40 + 7 6. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 22 22 6 - 10 - 6 30: 27 + 3 7. TSG Gröditz .......................... 21 22 8 - 5 - 9 37: 28 + 9 8. BSG Wismut Aue II .................... 21 22 7 - 7 - 8 36: 27 + 9 9. BSG Motor Bautzen .................... 20 22 6 - 8 - 8 21: 28 - 7 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 19 22 7 - 5 - 10 26: 24 + 2 Relegated 11. BSG Lokomotive Cottbus ............... 11 22 3 - 5 - 14 23: 52 -29 Relegated 12. BSG Motor Germania Karl Marx Stadt ... 7 22 2 - 3 - 17 13: 65 -52 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 11 Werner Hartmann ...... Lokomotive Dresden 13 Erhard Gröger ........ Energie Cottbus 9 Kurt Hartung ......... Lokomotive Dresden 9 Peter Brändel ........ Motor Werdau 9 Klaus Grebasch ....... Energie Cottbus 9 Rainhard Waschnik .... Aktivist Schwarze Pumpe 9 Frank Stein .......... Wismut Aue II DS-Liga Staffel E: ================== WiG MoS VoP CZJ MNW ZeS ChZ MoH KWT RWE MoS Ruh 1. BSG Wismut Gera XXX 3:1 3:1 3:2 5:0 1:0 4:0 4:0 2:0 3:1 5:0 4:1 2. BSG Motor Suhl 2:2 XXX 4:1 5:2 0:1 1:1 1:0 3:1 1:2 5:0 3:0 5:0 3. ASG Vorwärts Plauen 1:1 3:2 XXX 3:0 3:0 2:2 1:0 4:0 1:0 2:1 1:2 4:1 4. FC Carl-Zeiss-Jena II 1:1 1:0 2:0 XXX 2:1 2:1 0:0 1:1 3:1 3:0 6:0 0:1 5. BSG Motor Nordhausen-West 0:4 2:2 2:0 0:1 XXX 2:2 2:0 6:2 2:2 1:0 5:2 1:0 6. BSG Zentronik Sömmerda 2:3 1:1 1:0 0:0 0:1 XXX 1:1 1:1 3:1 2:1 3:1 3:1 7. BSG Chemie Zeitz 2:1 1:1 1:1 3:3 0:0 0:0 XXX 2:1 2:0 1:1 4:1 1:1 8. BSG Motor Hermsdorf 2:3 1:0 2:2 3:3 5:2 1:3 2:0 XXX 2:1 2:0 6:2 2:0 9. BSG Kali Werra Tiefenort 2:1 0:4 1:3 1:1 2:2 4:1 2:3 2:0 XXX 2:1 3:1 3:1 10. FC Rot-Weiss Erfurt II 1:1 1:3 3:2 1:0 2:3 1:0 5:0 1:1 1:0 XXX 3:1 1:0 11. BSG Motor Steinach 1:2 1:8 1:7 1:1 2:0 2:1 4:2 2:3 1:1 2:2 XXX 0:0 12. TSG Ruhla 0:1 1:1 3:6 1:2 2:1 0:0 2:7 3:1 0:2 0:2 2:2 XXX NOTE: TSG Ruhla - Motor Steinach played in Tiefenort. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Wismut Gera ...................... 36 22 16 - 4 - 2 57: 20 +37 + 2. BSG Motor Suhl ....................... 26 22 10 - 6 - 6 53: 25 +28 3. ASG Vorwärts Plauen .................. 26 22 11 - 4 - 7 48: 32 +16 4. FC Carl-Zeiss-Jena II ................ 26 22 9 - 8 - 5 48: 32 +16 5. BSG Motor Nordhausen-West ............ 23 22 9 - 5 - 8 34: 38 - 4 6. BSG Zentronik Sömmerda ............... 21 22 6 - 9 - 7 28: 27 + 1 7. BSG Chemie Zeitz ..................... 21 22 6 - 9 - 7 30: 34 - 4 8. BSG Motor Hermsdorf .................. 21 22 8 - 5 - 9 39: 45 - 5 9. BSG Kali Werra Tiefenort ............. 20 22 8 - 4 - 10 32: 36 - 4 ------------------------------------------------------------------------------ 10. FC Rot-Weiss Erfurt II ............... 20 22 8 - 4 - 10 29: 34 - 5 Relegated 11. BSG Motor Steinach ................... 13 22 4 - 5 - 13 29: 68 -39 Relegated 12. TSG Ruhla ............................ 11 22 3 - 5 - 14 20: 49 -29 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ ASG Vorwärts Plauen took the place and the majority of the demolished ASG Vorwärts Meiningen over. BSG Motor Nordhausen West bacame BSG Motor Nordhausen TOP SCORERS : 14 Harald Schramm ....... Chemie Zeitz 12 Gerd Stuppert ........ Wismut Gera 11 Lothar Stahl ......... Motor Hermsdorf 11 Lothar Bach .......... Wismut Gera 10 Erhard Mosert ........ Motor Suhl RELEGATED: FC Hansa Rostock II BSG Aufbau Boitzenburg BSG Verkehrsbetriebe Waren BSG Motor Ludwigsfelde BSG NARVA Berlin BSG Aufbau Schwedt 1. FC Lokomotive Leipzig II BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt BSG Lokomotive Leipzig-Ost BSG Aktivist Brieske-Senftenberg BSG Lokomotive Cottbus BSG Motor Germania Karl Marx Stadt FC Rot-Weiss Erfurt II BSG Motor Steinach TSG Ruhla PROMOTED: BSG Einheit Pankow Berlin BSG Energie Cottbus II BSG Stahl Riesa II BSG Motor Weimar BSG Motor Eberswalde BSG Chemie Schwarza Hallescher FC Chemie II BSG Aktivist Espenhain BSG Einheit Wernigerode BSG Nord "Max Matern" Torgelow BSG Einheit Güstrow BSG Einheir Grevesmühlen FC Karl-Marx-Stadt II BSG Motor Veilsdorf BSG Chemie Premnitz BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] Champions (or runners-up, 3rd placed) promoted Berlin : 1. FC Union Berlin II (runners-up: BSG Einheit Pankow) Cottbus : BSG Energie Cottbus II Dresden : BSG Stahl Riesa II Erfurt : BSG Motor Weimar Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Wismut Gera II (runners-up: BSG Chemie Schwarza) Halle : Hallescher FC Chemie II Karl-Marx-Stadt : FC Karl-Marx-Stadt II Leipzig : BSG Aktivist Espenhain Magdeburg : BSG Einheit Wernigerode Neubrandenburg : BSG Nord "Max Mattern" Torgelow Potsdam Nord : BSG Chemie Premnitz (**) Potsdam Süd : BSG Motor Süd Brandenburg Rostock West : BSG Einheit Grevesmülen Rostock Ost : ASG Vorwärts Stralsund II (*) Schwerin : BSG Einheit Güstrow Suhl : BSG Motor Veilsdorf (*) Vorwärts Stralsund won the championship after play-offs, but Einheit Grevesmühlen promoted POTSDAM FINAL: ? ROSTOCK FINALS: ?

1973/74.

1975/76.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.