East Germany 1975/76

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1975/1976

ROUND 1
23/ 8/1975
1. FC Magdeburg            5:1 BSG Stahl Riesa
Berliner FC Dynamo         7:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Chemie Leipzig         2:3 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Energie Cottbus        1:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue             0:3 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt         0:2 Hallescher FC Chemie
SG Dynamo Dresden          3:1 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 2
27/ 8/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 1. FC Magdeburg
Berliner FC Dynamo         6:1 BSG Energie Cottbus
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa            1:1 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         5:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt         4:1 BSG Chemie Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:2 Hallescher FC Chemie

ROUND 3
30/ 8/1975
1. FC Magdeburg            3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Leipzig         0:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Energie Cottbus        2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         1:2 BSG Stahl Riesa
Hallescher FC Chemie       2:1 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden          5:1 Berliner FC Dynamo

ROUND 4
 6/ 9/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 FC Karl-Marx-Stadt
Berliner FC Dynamo         1:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Energie Cottbus        3:4 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    1:0 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Riesa            1:1 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt         5:2 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 5:1 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 5
12/ 9/1975
1. FC Magdeburg            2:1 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena         4:1 BSG Stahl Riesa
13/ 9/1975
BSG Chemie Leipzig         1:4 BSG Energie Cottbus
BSG Wismut Aue             1:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie       2:3 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden          2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 6
20/ 9/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo         1:0 BSG Wismut Aue
BSG Energie Cottbus        2:2 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau    2:2 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt         1:2 Hallescher FC Chemie
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:0 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          5:0 BSG Chemie Leipzig

ROUND 7
15/10/1975
1. FC Magdeburg            2:2 SG Dynamo Dresden
BSG Chemie Leipzig         2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Riesa            1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue             3:1 BSG Energie Cottbus
FC Carl Zeiss Jena         1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt         0:3 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie       2:0 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 8
18/10/1975
Berliner FC Dynamo         3:0 Hallescher FC Chemie
BSG Chemie Leipzig         0:1 1. FC Magdeburg
BSG Energie Cottbus        2:3 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau    2:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 BSG Stahl Riesa
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:1 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden          5:1 BSG Wismut Aue

ROUND 9
 1/11/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Magdeburg            5:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Riesa            4:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue             1:1 BSG Chemie Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         3:0 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt         0:2 SG Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie       2:0 BSG Energie Cottbus

ROUND 10
 8/11/1975
1. FC Magdeburg            6:0 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         1:1 BSG Stahl Riesa
BSG Chemie Leipzig         1:3 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Energie Cottbus        0:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Sachsenring Zwickau    0:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:7 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden          2:4 Hallescher FC Chemie

ROUND 11
12/11/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            1:0 BSG Energie Cottbus
BSG Wismut Aue             2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Carl Zeiss Jena         1:1 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         2:2 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       4:0 BSG Chemie Leipzig

ROUND 12
13/12/1975
1. FC Magdeburg            1:1 Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo         1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Leipzig         1:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Energie Cottbus        0:2 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue             3:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:1 BSG Sachsenring Zwickau
14/12/1975
SG Dynamo Dresden          3:0 BSG Stahl Riesa

ROUND 13
20/12/1975
1. FC Lokomotive Leipzig   0:2 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    0:5 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            7:1 BSG Chemie Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         1:1 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         0:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         5:0 BSG Energie Cottbus
Hallescher FC Chemie       1:1 BSG Wismut Aue

ROUND 14
 7/ 2/1976
1. FC Lokomotive Leipzig   0:1 BSG Chemie Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 BSG Energie Cottbus
BSG Stahl Riesa            0:1 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         2:0 BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 SG Dynamo Dresden
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie       0:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 15
14/ 2/1976
1. FC Magdeburg            3:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig         4:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Energie Cottbus        0:5 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             3:0 BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt         3:0 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie       3:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden          3:0 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 16
21/ 2/1976
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         3:4 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Stahl Riesa             -  FC Karl-Marx-Stadt    [adandoned for unkwown reasons]
FC Carl Zeiss Jena         2:0 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 1. FC Magdeburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 4:0 BSG Energie Cottbus
 2/ 3/1976
BSG Stahl Riesa            0:0 FC Karl-Marx-Stadt    [replay]

ROUND 17
28/ 2/1976
1. FC Magdeburg            3:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Leipzig         0:2 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         5:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
Hallescher FC Chemie       2:0 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          3:0 BSG Energie Cottbus

ROUND 18
 6/ 3/1976
1. FC Lokomotive Leipzig   3:1 Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo         4:0 1. FC Magdeburg
BSG Energie Cottbus        1:1 BSG Chemie Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau    1:2 BSG Wismut Aue
BSG Stahl Riesa            3:4 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         0:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:3 SG Dynamo Dresden

ROUND 19
13/ 3/1976
1. FC Magdeburg            3:0 BSG Energie Cottbus
BSG Chemie Leipzig         1:1 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa            2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             1:0 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena         1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         5:2 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       1:1 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 20
27/ 3/1976
1. FC Lokomotive Leipzig   2:2 BSG Stahl Riesa
Berliner FC Dynamo         4:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Energie Cottbus        0:2 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau    2:1 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt         2:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 4:1 BSG Chemie Leipzig
SG Dynamo Dresden          2:0 1. FC Magdeburg

ROUND 21
10/ 4/1976
1. FC Lokomotive Leipzig   4:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
1. FC Magdeburg            5:1 BSG Chemie Leipzig
BSG Stahl Riesa            0:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue             0:0 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         2:2 BSG Sachsenring Zwickau
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 BSG Energie Cottbus
Hallescher FC Chemie       0:2 Berliner FC Dynamo

ROUND 22
17/ 4/1976
Berliner FC Dynamo         3:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Chemie Leipzig         0:0 BSG Wismut Aue
BSG Energie Cottbus        1:0 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau    1:0 BSG Stahl Riesa
FC Rot-Weiß Erfurt         2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:3 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          3:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 23
28/ 4/1976
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Stahl Riesa            0:1 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             3:1 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         3:3 BSG Energie Cottbus
FC Karl-Marx-Stadt         1:2 BSG Chemie Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie       0:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 24
 8/ 5/1976
1. FC Magdeburg            1:0 FC Karl-Marx-Stadt
Berliner FC Dynamo         6:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig         2:2 Hallescher FC Chemie
BSG Energie Cottbus        0:3 BSG Stahl Riesa
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:0 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden          4:0 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 25
12/ 5/1976
1. FC Lokomotive Leipzig   1:2 BSG Energie Cottbus
BSG Sachsenring Zwickau    0:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Riesa            0:6 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         4:0 BSG Chemie Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt         1:3 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie       1:2 1. FC Magdeburg

ROUND 26
15/ 5/1976
1. FC Magdeburg            5:2 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo         2:2 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Leipzig         2:4 BSG Stahl Riesa
BSG Energie Cottbus        0:3 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue             2:1 Hallescher FC Chemie
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:1 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden          3:2 1. FC Lokomotive Leipzig

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. SG Dynamo Dresden .................... 43   26   19 -  5 -  2   70: 23 +47 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. Berliner FC Dynamo ................... 37   26   17 -  3 -  6   67: 24 +43 UEFA Cup [EC3]
 3. 1. FC Magdeburg ...................... 36   26   15 -  6 -  5   59: 33 +26 UEFA Cup [EC3]
 4. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 31   26   13 -  5 -  8   40: 34 + 6 Cup Winners [EC2]
------------------------------------------------------------------------------
 5. FC Carl Zeiss Jena ................... 29   26   11 -  7 -  8   50: 43 + 7
 6. BSG Wismut Aue ....................... 27   26    9 -  9 -  8   30: 35 - 5
 7. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 26   26    8 - 10 -  8   44: 36 + 8
 8. Hallescher FC Chemie ................. 25   26    9 -  7 - 10   37: 35 + 2
 9. BSG Sachsenring Zwickau .............. 22   26    7 -  8 - 11   29: 43 -14
10. BSG Stahl Riesa ...................... 21   26    7 -  7 - 12   35: 46 -11
11. FC Karl-Marx-Stadt ................... 21   26    7 -  7 - 12   25: 41 -16
12. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 20   26    8 -  4 - 14   41: 57 -16
------------------------------------------------------------------------------
13. BSG Chemie Leipzig ................... 14   26    4 -  6 - 16   25: 62 -37 Relegated
14. BSG Energie Cottbus .................. 12   26    3 -  6 - 17   23: 63 -40 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 24 Hans-Jürgen Kreische .... Dynamo Dresden
 19 Manfred Vogel ........... Hallescher FC Chemie
 18 Hans-Jürgen Riediger .... BFC Berlin
 13 Jürgen Sparwasser ....... 1. FC Magdeburg
 13 Joachim Streich ......... 1. FC Magdeburg
 12 Martin Hoffmann ......... 1. FC Magdeburg
 12 Wolf-Rüdiger Netz ....... BFC Dynamo
 12 Berd Runge .............. Stahl Riesa
 11 Holger Erler ............ Wismut Aue
 10 Horst Weißhaupt ......... Rot-Weiß Erfurt
 10 Werner Peter ............ Hallescher FC Chemie
 10 Frank Terletzki ......... BFC Dynamo

 SG DYNAMO DRESDEN
 TRAINER: Walter Fritzsch

 [Appearances/Goals]
 26/ 0 Claus Boden
 26/24 Hans-Jürgen Kreische
 26/ 7 Dieter Riedel
 26/ 2 Udo Schmuck
 25/ 8 Hans-Jürgen Dörner
 25/ 2 Reinhard Häfner
 25/ 6 Gerd Heidler
 24/ 1 Gerd Weber
 22/ 4 Peter Kotte
 22/ 4 Hartmud Schade
 18/ 2 Klaus Müller
 12/ 8 Reiner Sachse
 10/ 2 Siegmar Wätzlich
  9/ 0 Frank Richter
  7/ 0 Christian Helm
  6/ 0 Matthias Müller
  1/ 0 Frank Ganzera
  1/ 0 Klaus Lichtenberger

CROSSTABLE 1975/1976
                                 DyD BFC Mag LoL CZJ WiA RWE HaC SaZ StR KMS VoF ChL EnC  Ave. Spectators
 1. SG Dynamo Dresden            XXX 5:1 2:0 3:2 4:0 5:1 3:1 2:4 3:0 3:0 3:0 2:0 5:0 3:0      28.385
 2. Berliner FC Dynamo           3:4 XXX 4:0 6:0 3:0 1:0 1:1 3:0 2:2 1:1 4:0 7:1 1:0 6:1      16.538
 3. 1. FC Magdeburg              2:2 2:1 XXX 3:1 5:2 6:0 3:1 1:1 3:1 5:1 1:0 5:2 5:1 3:0      19.115
 4. 1. FC Lokomotive Leipzig     0:2 1:0 2:1 XXX 1:1 1:0 3:0 3:1 2:1 2:2 2:0 4:0 0:0 1:2      16.231
 5. FC Carl Zeiss Jena           1:1 3:0 1:1 1:1 XXX 2:0 1:1 2:0 2:2 4:1 5:0 5:2 4:0 3:3       8.808
 6. BSG Wismut Aue               0:0 1:0 3:1 1:1 0:3 XXX 1:1 2:1 1:1 3:0 3:0 2:1 1:1 3:1       8.654
 7. FC Rot-Weiß Erfurt           1:0 1:3 1:1 2:2 2:0 5:2 XXX 1:2 1:1 1:1 0:0 1:1 4:1 5:0      11.962
 8. Hallescher FC Chemie         0:1 0:2 1:2 2:3 2:1 1:1 1:1 XXX 2:0 2:0 0:0 3:2 4:0 2:0      14.769
 9. BSG Sachsenring Zwickau      1:1 0:5 1:0 0:1 2:1 1:2 2:0 2:1 XXX 1:0 2:2 0:2 2:0 2:0       9.038
10. BSG Stahl Riesa              0:6 0:1 0:1 1:0 3:4 1:1 0:1 1:1 4:1 XXX 0:0 2:2 7:1 1:0       7.077
11. FC Karl Marx Stadt           0:2 0:3 2:2 2:1 3:0 0:0 2:1 0:2 5:2 1:2 XXX 0:1 1:2 0:0      10.885
12. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   2:3 1:2 1:3 0:1 5:1 1:0 1:7 2:2 2:1 2:0 0:1 XXX 4:1 4:0       4.785
13. BSG Chemie Leipzig           1:1 0:2 0:1 3:3 1:2 0:0 4:1 2:2 0:0 2:4 1:3 2:0 XXX 1:4      12.308
14. BSG Energie Cottbus          3:4 0:5 2:2 0:2 0:1 0:2 0:3 1:0 1:1 0:3 2:3 2:2 1:1 XXX       5.562

RELEGATED:
BSG Chemie Leipzig
BSG Energie Cottbus

PROMOTED:
FC Hansa Rostock
1. FC Union Berlin

ZUSCHAUER: 2.283.200 (schnitt: 12.545)
SPIELE:          182
TORE:            575 (schnitt: 3,16)

Aufstiegsrunde zur Oberliga: (Promotions Play-offs)
                                HaR UnB MoW MoS VoD
 1. FC Hansa Rostock            XXX 3:0 3:1 5:1 2:2    13  8   5-3-0  20: 8 +12 Promoted
 2. 1. Union Berlin             1:1 XXX 0:0 1:0 4:0    12  8   5-2-1  13: 8 + 5 Promoted
 3. BSG Motor Werdau            2:3 1:2 XXX 5:2 3:1     7  8   3-1-4  14:13 + 1
 4. BSG Motor Suhl              1:1 2:3 2:1 XXX 2:1     5  8   2-1-5  12:21 - 9
 5. ASG Vorwärts Dessau         0:2 1:2 0:1 4:2 XXX     3  8   1-1-6   9:18 - 9

    Top-Scorer:
  6 Reiner Jarohs ........... Hansa Rostock

FDGB POKAL 1975/1976 QUALIFYING ROUND: ================= BSG Chemie Zeitz - BSG Wismut Aue II ........................ 2:1 BSG Ak. Brieske/Senftenberg - FC Vörwärts Frankfurt/Oder II . 3:2 BSG Stahl Hennigsdorf - 1. FC Magdenburg II ................. 0:4 ROUND 1: ======== BSG Chemie Veritas Wittenberge - SG Dynamo Schwerin ......... 0:2 TSG Wismar - 1. FC Union Berlin ............................. 3:6 BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt - 1. FC Magdenburg II ... 1:7 BSG Post Neubrandenburg - BSG Aktivist Brieske/Senftenberg .. 5:2 BSG Chemie Premnitz - Berliner FC Dynamo II ................. 0:1 SG Hoheschönhausen Berlin - BSG Stahl Finow ................. 0:1 TSG Apolda - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort .............. 0:1 BSG Stahl Brandenburg - SG Dynamo Fürstenwalde .............. 5:0 BSG Aktivist Laubusch - BSG Motor Bautzen ................... 1:2 aet BSG Motor ROBUR Zittau - BSG Wismut Gera .................... 2:1 BSG Motor Eberswalde - BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin ........ 2:1 BSG Wismut Gera II - BSG Motor Suhl ......................... 0:1 aet BSG Fortschritt Weißenwels - 1. FC Lokomotive Leipzig II .... 0:3 BSG Wismut Aue III - SG Dynamo Dresden II ................... 1:2 TSG MAB Schkeuditz - ASG Vorwärts Dessau .................... 0:2 BSG Einheit Wernigerode - BSG Motor Nordhausen .............. 4:1 BSG Lokomotive Malchin - FC Hansa Rostock ................... 2:7 TSG Wismar II - ASV Vorwärts Neubrandenburg ................. 0:2 ASG Vorwärts Glöwen - TSG Bau Rostock ....................... 1:3 BSG Aufbau Boitzenburg - BSG Lokomotive Stendal ............. 0:1 BSG Glas Chemie Ilmenau - FC Rot-Weiß Erfurt II ............. 2:0 BSG Verkehrsbetriebe Waren - FC Hansa Rostock II ............ 1:2 (1) BSG Motor Ludwigsfelde - TSG Gröditz ........................ 4:1 BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald - BSG NARVA Berlin ........... 1:1 aet, 5-4 pen BSG Aufbau Schwedt - ASG Vorwärts Stralsund ................. 1:1 aet, 3-5 pen BSG Shiffahrt/Hafen Rostock - BSG Lokomotive Bergen ......... 2:0 BSG Lokomotive Ost Leipzig - FC Carl Zeiss Jena II .......... 2:1 BSG Lokomotive Cottbus - BSG Motor Babelsberg ............... 2:1 BSG Motor Germania Karl-Marx-Stadt - ASG Vorwärts Plauen .... 0:0 aet, 6-5 BSG Motor Steinach - SG Dynamo Eisleben ..................... 1:4 TSG Ruhla - BSG Stahl Blankenburg ........................... 1:0 BSG Stahl Eissenhüttenstadt - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ... 1:2 FSV Lokomotive Dresden - BSG Sachsenring Zwickau II ......... 1:3 BSG Motor Werdau - BSG Motor Hermsdorf ..................... 10:1 BSG Zentronik Sömmerda - BSG Chemie Buna Schkopau ........... 0:1 BSG Chemie Böhlen - BSG Chemie Zeitz ........................ 3:0 Note: (1) originally 0-2; match replayed because the referee did not excluded 2 players INTERMEDIATE ROUND: =================== ASV Vorwärts Neubrandenburg - FC Hansa Rostock .............. 1:1 aet, 4-2 pen Berliner FC Dynamo II - BSG Post Neubrandenburg ............. 1:2 BSG Lokomotive Cottbus - 1. FC Union Berlin ................. 2:1 1. FC Magdenburg II - BSG Motor Eberswalde .................. 4:0 BSG Lokomotive Stendal - ASG Vorwärts Stralsund ............. 2:1 TSG Bau Rostock - BSG Shiffahrt/Hafen Rostock ............... 2:1 SG Dynamo Schwerin - BSG Einheit Wernigerode ................ 5:0 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - BSG Sachsenring Zwickau II .... 3:2 aet BSG Stahl Finow - BSG Stahl Brandenburg ..................... 4:5 BSG Motor ROBUR Zittau - BSG Motor Bautzen .................. 1:2 aet BSG Lokomotive Ost Leipzig - ASG Vorwärts Dessau ............ 1:7 BSG Motor Germania Karl-Marx-Stadt - SG Dynamo Dresden II ... 0:6 BSG Motor Ludwigsfelde - BSG Chemie Böhlen .................. 1:4 BSG Chemie Glas Ilmenau - SG Dynamo Eisleben ................ 3:4 aet BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - BSG Chemie Buna Schkopau 2:3 TSG Ruhla - BSG Motor Suhl .................................. 1:4 1. FC Lokomotive Leipzig II - BSG Motor Werdau .............. 3:1 FC Hansa Rostock II - BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald ........ 5:5 aet, 1-3 pen ROUND 2: ======== SG Dynamo Eisleben - FC Karl-Marx-Stadt ..................... 5:2 SG Dynamo Schwerin - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ............. 2:3 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - 1. FC Lokomotive Leipzig ...... 2:3 aet 1. FC Lokomotive Leipzig II - BSG Stahl Riesa ............... 0:2 BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald - 1. FC Magdenburg ........... 0:1 ASG Vorwärts Dessau - BSG Lokomotive Cottbus ................ 7:2 BSG Stahl Brandenburg - ASV Vorwärts Neubrandenburg ......... 2:1 BSG Lokomotive Stendal - Hallescher FC Chemie ............... 1:3 BSG Chemie Buna Schkopau - FC Rot-Weiß Erfurt ............... 3:4 BSG Motor Bautzen - BSG Sachsenring Zwickau ................. 1:2 1. FC Magdenburg II - BSG Chemie Leipzig .................... 0:1 BSG Chemie Böhlen - SG Dynamo Dresden ....................... 1:2 aet SG Dynamo Dresden II - BSG Wismut Aue ....................... 2:0 BSG Motor Suhl - FC Carl Zeiss Jena ......................... 0:3 BSG Post Neubrandenburg - FC Energie Cottbus ................ 0:2 ROUND 3: [Teams in capital qualified] ======== SG Dynamo Eisleben - SG DYNAMO DRESDEN ...................... 1:4, 1:8 SG Dynamo Dresden II - BSG SACHSENRING ZWICKAU .............. 2:1, 0:2 FC VORWÄRTS FRANKFURT/ODER - Hallescher FC Chemie ........... 7:1, 0:2 BSG Stahl Riesa - FC CARL ZEISS JENA ........................ 1:2, 3:4 FC Energie Cottbus - 1. FC MAGDENBURG ....................... 0:3, 0:3 ASG VORWÄRTS DESSAU - BSG Chemie Leipzig .................... 1:0, 1:2 BERLINER FC DYNAMO - BSG Stahl Brandenburg .................. 5:0, 9:0 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG - FC Rot-Weiß Erfurt ............... 5:1, 3:2 QUARTER-FINALS: =============== Berliner FC Dynamo - 1. FC MAGDENBURG ....................... 3:1, 0:4 FC VORWÄRTS FRANKFURT/ODER - BSG Sachsenring Zwickau ........ 3:0, 1:2 FC Carl Zeiss Jena - 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG ............... 2:3, 1:4 SG DYNAMO DRESDEN - ASG Vorwärts Dessau ..................... 3:0, 4:1 SEMI-FINALS: ============ FC VORWÄRTS FRANKFURT/ODER - 1. FC Magdenburg ............... 1:2, 3:0 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG - SG Dynamo Dresden ................ 1:1, 3:1 FINAL: [1/5/1976; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 50.000 1. FC Lokomotive Leipzig - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ....... 3:0 1-0 44' Frenzel 2-0 47' Frenzel 3-0 70' Roth 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG: FC VORWÄRTS FRANKFURT/ODER: ************************* *************************** Friese Kreutzer Hammer Strübing Sekora Probst Gröbner Hause Fritsche Andreßen Moldt Herbst -> /80' Schuth Lisiewicz Krautzig Frenzel Segger Roth Conrad -> /53' Nachtigall Löwe Andrich Kühn -> /78' Bornschein Wruck Trainer: Scherbaum Trainer: Trautmann REFEREES: Prokop [LM: Heinemann, Di Carlo] DDR-Liga 1975/1976 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== HaR VoS PoN Wis DyS KKW SHR BaR EiG EGr NoT LoB 1. FC Hansa Rostock XXX 2:2 3:1 5:1 2:0 3:2 4:0 2:0 6:0 2:0 8:0 5:2 2. ASG Vorwärts Stralsund 0:2 XXX 5:2 2:0 0:0 1:2 4:1 4:0 5:1 5:2 6:1 1:0 3. BSG Post Neubrandenburg 0:0 1:1 XXX 1:0 7:1 2:1 0:0 5:0 3:1 3:0 5:0 6:0 4. TSG Wismar 2:3 2:1 0:1 XXX 2:0 1:0 2:1 5:0 2:1 3:2 3:0 2:0 5. SG Dynamo Schwerin 0:0 1:3 3:2 1:2 XXX 4:0 6:1 4:0 1:2 1:0 6:0 4:1 6. BSG KKW Greifswald 1:1 0:1 1:3 1:2 1:1 XXX 0:0 4:1 1:1 2:1 4:0 2:0 7. BSG Schiffahrt/Hafen Ro. 2:3 1:3 0:0 3:3 0:0 1:1 XXX 1:1 1:1 2:0 3:0 3:2 8. TSG Bau Rostock 0:1 1:3 1:4 2:2 3:2 2:2 3:3 XXX 2:0 1:2 6:1 2:0 9. BSG Einheit Güstrow 1:1 1:3 1:3 2:3 0:5 2:1 2:0 1:2 XXX 2:2 1:1 2:2 10. BSG Einheit Grevesmühlen 1:3 1:2 1:4 0:6 1:3 0:1 1:2 0:1 0:2 XXX 1:4 1:0 11. BSG Nord "Max Mattern" T. 2:4 0:4 1:2 0:2 2:4 1:4 3:0 0:0 0:0 1:2 XXX 4:0 12. BSG Lokomotive Bergen 0:5 0:2 1:4 1:3 1:2 1:1 1:2 2:3 3:3 0:1 2:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. FC Hansa Rostock ..................... 39 22 17 - 5 - 0 65: 17 +48 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. ASG Vorwärts Stralsund ............... 35 22 16 - 3 - 3 58: 21 +37 3. BSG Post Neubrandenburg .............. 34 22 15 - 4 - 3 59: 21 +38 4. TSG Wismar ........................... 32 22 15 - 2 - 5 48: 27 +21 5. SG Dynamo Schwerin ................... 26 22 11 - 4 - 7 49: 30 +19 6. BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald ....... 21 22 7 - 7 - 8 32: 29 + 3 7. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 19 22 5 - 9 - 8 27: 40 -13 8. TSG Bau Rostock ...................... 19 22 7 - 5 - 10 31: 48 -17 9. BSG Einheit Güstrow .................. 16 22 4 - 8 - 10 27: 47 -20 10. BSG Einheit Grevesmühlen ............. 9 22 4 - 1 - 17 19: 50 -31 11. BSG Nord "Max Mattern" Torgelow ...... 9 22 3 - 3 - 16 21: 67 -56 ------------------------------------------------------------------------------ 12. BSG Lokomotive Bergen ................ 5 22 1 - 3 - 16 19: 58 -39 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 21 Michael Jendrusch .... Post Neubrandenburg 18 Hans-Joachim Fröck ... TSG Wismar 17 Hans-Jürgen Pohl ..... Dynamo Schwerin 16 Wolfgang Rahn ........ Hansa Rostock 11 Franz Strahl ......... Post Neubrandenburg 10 Hartwig Klatt ........ Einheit Güstrow DS-Liga Staffel B: ================== UnB StE BeD VoN MoE StH VoF DyF MoB StF EAB EPB 1. 1.FC Union Berlin XXX 2:2 0:1 1:0 3:2 5:2 1:3 2:3 2:1 6:1 1:0 2:0 2. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 2:0 XXX 2:1 3:3 0:1 3:1 2:2 3:1 1:0 4:1 9:0 1:0 3. Berliner FC Dynamo II 0:0 0:1 XXX 3:0 1:2 3:2 3:2 6:2 3:1 2:0 2:1 2:1 4. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 0:1 4:3 2:2 XXX 3:1 1:1 3:1 0:5 2:0 2:0 3:1 1:1 5. BSG Motor Eberswalde 0:4 2:1 2:0 0:2 XXX 0:3 0:4 1:0 2:3 3:2 4:1 2:1 6. BSG Stahl Henningsdorf 1:3 2:0 2:0 1:2 0:2 XXX 1:1 5:2 4:1 2:1 5:1 5:0 7. FC Vorwärts Frankfurt II 1:3 1:1 1:0 1:3 0:0 2:1 XXX 1:2 0:0 3:1 5:1 1:2 8. SG Dynamo Fürstenwalde 0:0 2:3 1:1 1:3 1:1 2:2 0:3 XXX 2:0 2:0 5:1 3:1 9. BSG Motor Babelsberg 1:1 2:1 0:2 1:1 1:1 1:2 2:0 3:1 XXX 4:1 4:0 3.1 10. BSG Stahl Finow 0:2 0:0 2:1 1:0 1:1 1:0 1.0 1:1 2:0 XXX 1:1 3:2 11. BSG EAB Lichtenberg 47 B. 0:0 0:1 0:1 3:2 2:1 1:4 5:3 2:0 1:1 0:1 XXX 3:1 12. BSG Einheit Pankow Berlin 0:2 1:4 0:1 1:2 1:5 3:2 0:3 0:1 0:0 1:1 1:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. 1. FC Union Berlin ................... 31 22 13 - 5 - 4 41: 20 +21 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 29 22 12 - 5 - 5 47: 26 +21 ------------------------------------------------------------------------------ 3. Berliner FC Dynamo II ................ 27 22 12 - 3 - 7 35: 24 +11 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 4. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 27 22 11 - 5 - 6 39: 32 + 7 5. BSG Motor Eberswalde ................. 24 22 10 - 4 - 8 33: 34 - 1 6. BSG Stahl Henningsdorf ............... 23 22 10 - 3 - 9 48: 35 +13 ------------------------------------------------------------------------------ 7. FC Vorwärts Frankfurt II ............. 21 22 8 - 5 - 9 38: 32 + 6 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 8. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 21 22 8 - 5 - 9 37: 39 - 2 9. BSG Motor Babelsberg ................. 20 22 7 - 6 - 9 29: 30 - 1 10. BSG Stahl Finow ...................... 19 22 7 - 5 - 10 22: 37 -15 11. BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin ........ 13 22 5 - 3 - 14 24: 55 -31 ------------------------------------------------------------------------------ 12. BSG Einheit Pankow Berlin ............ 9 22 3 - 3 - 16 18: 47 -29 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 19 Michael Paschek ...... 1. FC Union Berlin 17 Wolfgang Herlitscke .. Stahl Henningsdorf 14 Peter Zierau ......... Stahl Eisenhüttenstadt 13 Michael Jakob ........ EAB 47 Lichtenberg 13 Wolf-Rüdiger Netz .... 1. FC Union Berlin 12 Hartwig Köpcke ....... Stahl Eisenhüttenstadt 12 Gerald Schwierske .... Dynamo Fürstenwalde DS-Liga Staffel C: ================== HaC Mag VoD DyE LoS EiW CBS StB SBl VeW AkE ChP 1. Hallescher FC Chemie II XXX 4:0 1:1 2:0 3:1 1:0 2:0 2:1 2:2 3:1 2:0 3:0 2. 1. FC Magdeburg II 2:3 XXX 1:1 1:1 0:0 3:2 3:1 2:0 3:0 0:0 2:2 3:0 3. ASG Vorwärts Dessau 2:2 0:2 XXX 1:0 0:0 2:1 2:2 0:0 1:0 1:0 2:1 3:0 4. SG Dynamo Eisleben 3:0 4:3 3:0 XXX 4:1 1:2 1:2 1:1 4:0 3:1 5:1 4:3 5. BSG Lokomotive Stendal 1:1 1:1 0:0 2:3 XXX 6:0 4:0 1:1 2:1 2:2 5:1 0:0 6. BSG Einheit Wernigerode 0:1 1:0 5:1 3:2 0:4 XXX 2:2 4:0 2:0 5:1 2:0 2:2 7. BSG Chemie Buna Schkopau 3:0 1:0 1:2 1:1 1:1 2:4 XXX 2:3 2:0 6:0 4:1 5:2 8. BSG Stahl Brandenburg 1:3 1:1 1:1 1:2 2:0 2:2 5:1 XXX 3:2 6:3 2:2 1:1 9. BSG Stahl Blankenburg 1:1 2:0 1:0 1:0 1:1 3:1 2:2 0:0 XXX 3:1 2:0 2:0 10. BSG C/M Veritas Wittenb. 3:2 1:2 1:0 2:1 3:0 3:0 3:2 0:0 0:1 XXX 2:1 1:1 11. BSG Aktivist Espenhain 1:6 1:3 0:0 0:0 0:1 1:0 0:1 4:1 0:0 2:2 XXX 2:1 12. BSG Chemie Premnitz 1:0 3:5 0:4 2:0 0:0 1:2 1:1 0:2 1:0 2:2 2:3 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. Hallescher FC Chemie II .............. 31 22 13 - 5 - 4 44: 24 +20 Relegated 2. 1. FC Magdeburg II ................... 25 22 9 - 7 - 6 37: 29 + 8 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 3. ASG Vorwärts Dessau .................. 25 22 8 - 9 - 5 24: 22 + 2 + ------------------------------------------------------------------------------ 4. SG Dynamo Eisleben ................... 24 22 10 - 4 - 8 43: 30 +13 5. BSG Lokomotive Stendal ............... 23 22 6 - 11 - 5 33: 24 + 9 6. BSG Einheit Wernigerode .............. 23 22 10 - 3 - 9 40: 38 + 2 7. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 22 22 8 - 6 - 8 42: 39 + 3 8. BSG Stahl Brandenburg ................ 22 22 6 - 10 - 6 34: 34 = 9. BSG Stahl Blankenburg ................ 22 22 8 - 6 - 8 24: 26 - 2 10. BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge . 20 22 7 - 6 - 9 32: 43 -11 11. BSG Aktivist Espenhain ............... 14 22 4 - 6 - 12 23: 45 -22 ------------------------------------------------------------------------------ 12. BSG Chemie Premnitz .................. 13 22 3 - 7 - 12 23: 45 -22 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 15 Heinz Oezle .......... 1. FC Magdeburg II 12 Jürgen Ganz .......... HCF Chemie II 11 Lutz Brauner ......... Chemie Buna Sckopau 10 Hans-Jürgen Nasarek .. Veritas Wittenberge 9 Rüdiger Bast ......... Lokomotive Stendal 9 Werner Drews ......... Einheit Wernigerode DS-Liga Staffel D: ================== MoW WiG ChB DyD WiA StR LoD VoP Grö ASP EnC MoB 1. BSG Motor Werdau XXX 0:0 3:1 0.0 3:0 2:1 5:0 2:0 8:3 2:0 3:1 6:0 2. BSG Wismut Gera 2:2 XXX 0:0 1:0 1:0 1:0 3.1 3:0 1:1 3:1 3:0 5:0 3. BSG Chemie Böhlen 1:2 2:1 XXX 3:1 2:0 3:2 5:2 1:1 5:1 6:1 2:1 8:0 4. SG Dynamo Dresden II 1:0 8:1 1:0 XXX 0:0 1:2 2:2 2:2 1:0 3:3 1:0 4:1 5. BSG Wismut Aue II 0:2 0:2 3:3 2:1 XXX 0:1 1:0 3:2 0:0 2:1 2:1 5:1 6. BSG Stahl Riesa II 1:3 2:0 2:1 2:2 3:3 XXX 3:3 1:3 4:3 1:0 1:2 1:0 7. FSV Lokomotive Dresden 3:1 0:3 0:2 3:3 1:0 2:4 XXX 1:0 0:0 1:0 0:0 2:0 8. ASG Votrwärts Plauen 1:1 0:4 1:1 1:3 1:2 4:2 1:2 XXX 3:2 4:1 1:0 3:0 9. TSG Gröditz 0:1 0:1 0:0 2:1 0:1 3:3 4:3 3:2 XXX 2:0 1:0 3:0 10. BSG Aktivist Schwarze P. 0:1 1:0 1:0 2:7 0:0 2:0 3:1 2:1 2:0 XXX 2:1 1:0 11. BSG Energie Cottbus II 0:1 0:0 1:1 2:0 1:1 2:1 0:1 1:1 1:1 3:2 XXX 3:1 12. BSG Motor Bautzen 2:2 1:1 0:4 0:5 1:4 1:2 1:4 1:2 1:1 0:0 0:4 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Motor Werdau ..................... 35 22 15 - 5 - 2 50: 17 +33 + 2. BSG Wismut Gera ...................... 30 22 12 - 6 - 4 36: 19 +17 3. BSG Chemie Böhlen .................... 28 22 11 - 6 - 5 51: 24 +27 ------------------------------------------------------------------------------ 4. SG Dynamo Dresden II ................. 25 22 9 - 7 - 6 47: 29 +18 Relegated 5. BSG Wismut Aue II .................... 24 22 9 - 6 - 7 29: 27 + 2 Relegated 6. BSG Stahl Riesa II ................... 22 22 9 - 4 - 9 39: 41 - 2 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 7. FSV Lokomotive Dresden ............... 21 22 8 - 5 - 9 32: 41 - 9 8. ASG Votrwärts Plauen ................. 19 22 7 - 5 - 10 34: 38 - 4 9. TSG Gröditz .......................... 19 22 6 - 7 - 9 30: 38 - 8 10. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 19 22 8 - 3 - 11 25: 38 -13 ------------------------------------------------------------------------------ 11. BSG Energie Cottbus II ............... 18 22 6 - 6 - 10 24: 26 - 2 Relegated 12. BSG Motor Bautzen .................... 4 22 0 - 4 - 18 11: 70 -59 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 15 Klaus Havenstein ..... Chemie Böhlen 15 Volkmar Woßmann ...... TSG Gröditz 14 Peter Brändel ........ Motor Werdau 13 Mathias Donix ........ Dynamo Dresden II 12 Rainer Bieleke ....... Dynamo Dresden II 11 Ludwig Hofmann ....... Vorwärts Plauen DS-Liga Staffel E: ================== CZJ MoS ChZ ZeS MoN KMS MoW SaZ MoH KWT MoV ChS 1. FC Carl Zeiss Jena II XXX 4:1 0:1 4:2 3.0 1:0 1:0 2:0 6:1 4:3 4:0 1.1 2. BSG Motor Suhl 1:0 XXX 1:0 3:3 1:0 2:2 3:1 4:0 4:1 2:2 0:1 3:0 3. BSG Chemie Zeitz 0:0 1:1 XXX 2:0 3:0 1:0 1:0 6:1 3:0 0:0 4:2 3:1 4. BSG Zentronik Sömmerda 2:2 1:3 3:2 XXX 1:0 2:4 2:1 2:1 5:1 1:0 6:1 1:0 5. BSG Motor Nordhausen 1:1 1:1 1:1 2:3 XXX 0:0 2:0 3:0 1:0 3:2 4:0 2:0 6. FC Karl-Marx-Stadt II 0:3 2:2 1:1 2:1 1:2 XXX 2:0 1:0 4:0 1:0 1:1 0:1 7. BSG Motor Weimar 0:0 1:0 1:1 1:0 2:2 1:0 XXX 3:0 0:1 3:1 1:1 3:0 8. BSG Sachsenring Zwickau II 2:0 1:2 2:0 2:0 2:2 2:1 0:1 XXX 1:0 3:3 2:0 3:1 9. BSG Motor Hermsdorf 1:3 2:2 0:0 0:0 2:0 3:3 1:1 1:2 XXX 1:1 3:0 2:1 10. BSG Kali Werra Tiefenort 1:2 2:2 1:0 1:1 1:1 0:2 2:1 0:1 2:0 XXX 1:1 2:1 11. BSG Motor Veilsdorf 2:1 2:8 1:4 1:2 1:1 3:2 1:0 2:2 1:5 3:0 XXX 0:0 12. BSG Chemie Schwarza 0:1 2:3 1:0 3:1 2:2 1:2 0:0 3:1 0:1 0:0 1:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. FC Carl Zeiss Jena II ................ 31 22 13 - 5 - 4 43: 19 +24 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor Suhl ....................... 30 22 11 - 8 - 3 49: 29 +20 + 3. BSG Chemie Zeitz ..................... 27 22 10 - 7 - 5 34: 17 +17 4. BSG Zentronik Sömmerda ............... 24 22 10 - 4 - 8 39: 36 + 3 5. BSG Motor Nordhausen ................. 23 22 7 - 9 - 6 30: 27 + 3 ------------------------------------------------------------------------------ 6. FC Karl-Marx-Stadt II ................ 22 22 8 - 6 - 8 31: 27 + 4 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 7. BSG Motor Weimar ..................... 20 22 7 - 6 - 9 21: 21 = ------------------------------------------------------------------------------ 8. BSG Sachsenring Zwickau II ........... 20 22 9 - 3 - 10 28: 37 - 9 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 9. BSG Motor Hermsdorf .................. 18 22 6 - 6 - 10 26: 40 -14 10. BSG Kali Werra Tiefenort ............. 17 22 4 - 9 - 9 25: 33 - 8 11. BSG Motor Veilsdorf .................. 16 22 5 - 6 - 11 24: 52 -28 ------------------------------------------------------------------------------ 12. BSG Chemie Schwarza .................. 15 22 5 - 5 - 12 19: 31 -12 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 16 Gerd Stieler ......... Zentronik Sömmerda 15 Manfred Schütze ...... Motor Nordhausen 10 Klaus-Dieter Boelssen Motor Suhl 9 Rainer Hollstein ..... Chemie Zeitz 9 Walter Heintz ........ Zentronik Sömmerda RELEGATED: BSG Lokomotive Bergen Berliner FC Dynamo II * FC Vorwärts Frankfurt II * BSG Einheit Pankow Berlin Hallescher FC Chemie II * 1. FC Magdeburg II * BSG Chemie Premnitz SG Dynamo Dresden II * BSG Wismut Aue II * BSG Stahl Riesa II * BSG Energie Cottbus II * BSG Motor Bautzen FC Carl Zeiss Jena II * FC Karl-Marx-Stadt II * BSG Sachsenring Zwickau II * BSG Chemie Schwarza * changed to the newly formed Reserve's Teams Championship PROMOTED: BSG Rotation Berlin BSG Aktivist Brieske-Senftenberg BSG Fortschritt Bischofswerda BSG Umformtechnik Erfurt BSG Aufbau Schwedt BSG Fortschritt Weida BSG Stahl Thale BSG Fortschritt Krumhermersdorf BSG Motor Altenburg BSG Lokomotive/Vorwärts Halberstadt TSG Neustrelitz BSG Motor Henningsdorf BSG Rotes Banner Triwillershagen BSG Motor Schwerin BSG Chemie IW Ilmenau BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG ROTATION BERLIN Cottbus : BSG AKTIVIST BRIESKE-SENFTENBERG Dresden : BSG FORTSCHRITT BISCHOFSWERDA Erfurt : FC Rot-Weiss Erfurt II runners-up: BSG UMFORMTECHNIK ERFURT Frankfurt : BSG AUFBAU SCHWEDT Gera : BSG Wismut Gera II runners-up: FC Carl-Zeiss Jena III PROMOTED: ......................... 3rd placed: BSG FORTSCHRITT WEIDA Halle : BSG STAHL THALE Karl-Marx-Stadt : BSG FORTSCHRITT KRUMHERMERSDORF Leipzig : 1. FC Lokomotive Leipzig II runners-up: BSG MOTOR ALTENBURG Magdeburg : BSG LOKOMOTIVE/VORWÄRTS HALBERSTADT Neubrandenburg : TSG NEUSTRELITZ Potsdam Nord : BSG MOTOR HENNIGSDORF (**) Potsdam Süd : BSG Motor Ludwigsfelde Rostock West : FC Hansa Rostock II runners-up: BSG Motor WW Warnemünde Rostock Ost : ASG Vorwärts Stralsund II (**) runners-up: BSG KKW Nord Greifswald PROMOTED: 3rd Staffel Ost: ........ BSG ROTES BANNER TRIWILLERSHAGEN Schwerin : BSG MOTOR SCHWERIN Suhl : BSG CHEMIE IW ILMENAU POTSDAM FINAL: ? ROSTOCK FINALS: ?

1974/75.

1976/77.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.