East Germany 1981/82

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1981/1982

ROUND 1
22/ 8/1981
1. FC Magdeburg             3:2 FC Hansa Rostock
Berliner FC Dynamo          4:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Energie Cottbus         0:5 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue              4:2 BSG Chemie Buna Schkopau
FC Carl Zeiss Jena          6:0 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie        1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden           1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 2
29/ 8/1981
1. FC Lokomotive Leipzig    2:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Chemie Buna Schkopau    3:1 BSG Energie Cottbus
BSG Sachsenring Zwickau     2:0 BSG Wismut Aue
FC Hansa Rostock            1:1 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt          2:1 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt          4:0 SG Dynamo Dresden
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:2 1. FC Magdeburg

ROUND 3
 5/ 9/1981
1. FC Lokomotive Leipzig    2:0 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Magdeburg             4:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Berliner FC Dynamo          6:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Energie Cottbus         0:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue              0:1 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie        4:2 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden          10:1 BSG Chemie Buna Schkopau

ROUND 4
12/ 9/1981
BSG Chemie Buna Schkopau    0:3 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau     0:3 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue              1:0 BSG Energie Cottbus
FC Carl Zeiss Jena          2:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Hansa Rostock            0:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt          3:1 Berliner FC Dynamo
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 5
19/ 9/1981
1. FC Lokomotive Leipzig    2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
1. FC Magdeburg             2:1 BSG Sachsenring Zwickau
Berliner FC Dynamo          7:0 BSG Chemie Buna Schkopau
BSG Energie Cottbus         0:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt          2:4 FC Hansa Rostock
Hallescher FC Chemie        2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden           1:2 BSG Wismut Aue

ROUND 6
26/ 9/1981
BSG Chemie Buna Schkopau    0:3 Hallescher FC Chemie
BSG Energie Cottbus         0:0 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau     1:4 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue              2:2 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena          5:0 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt          4:3 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  1:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 7
14/10/1981
1. FC Lokomotive Leipzig    3:0 BSG Chemie Buna Schkopau
1. FC Magdeburg             3:0 BSG Energie Cottbus
Berliner FC Dynamo          5:0 BSG Wismut Aue
FC Hansa Rostock            1:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Karl-Marx-Stadt          3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie        1:0 BSG Sachsenring Zwickau
SG Dynamo Dresden           0:1 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 8
24/10/1981
BSG Chemie Buna Schkopau    1:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Energie Cottbus         1:2 Berliner FC Dynamo
BSG Sachsenring Zwickau     0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue              4:1 Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena          2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt          4:0 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden           5:0 1. FC Magdeburg

ROUND 9
30/10/1981
1. FC Lokomotive Leipzig    2:2 BSG Wismut Aue
1. FC Magdeburg             1:0 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo          2:1 SG Dynamo Dresden
31/10/1981
FC Hansa Rostock            5:1 BSG Chemie Buna Schkopau
FC Karl-Marx-Stadt          3:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie        2:1 BSG Energie Cottbus

ROUND 10
14/11/1981
1. FC Magdeburg             2:1 Berliner FC Dynamo
BSG Chemie Buna Schkopau    1:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Energie Cottbus         1:4 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Sachsenring Zwickau     0:0 FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue              3:2 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena          2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden           1:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 11
28/11/1981
1. FC Lokomotive Leipzig    1:2 SG Dynamo Dresden
Berliner FC Dynamo          3:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock            2:2 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt          3:0 BSG Energie Cottbus
FC Rot-Weiß Erfurt          1:1 BSG Chemie Buna Schkopau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:0 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie        2:2 1. FC Magdeburg

ROUND 12
 4/12/1981
1. FC Magdeburg             1:2 1. FC Lokomotive Leipzig
 6/12/1981
Berliner FC Dynamo          5:1 Hallescher FC Chemie
BSG Energie Cottbus         0:1 FC Hansa Rostock
BSG Sachsenring Zwickau     3:3 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue              2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Carl Zeiss Jena          1:0 BSG Chemie Buna Schkopau
SG Dynamo Dresden           3:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 13
19/12/1981
1. FC Lokomotive Leipzig    0:0 Berliner FC Dynamo
BSG Chemie Buna Schkopau    0:3 BSG Sachsenring Zwickau
FC Hansa Rostock            0:0 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt          5:0 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt          4:1 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  5:2 BSG Energie Cottbus
Hallescher FC Chemie        2:1 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 14
20/ 2/1982
1. FC Lokomotive Leipzig    8:0 Hallescher FC Chemie
BSG Chemie Buna Schkopau    1:2 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau     1:2 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock            1:1 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt          1:3 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt          2:2 BSG Energie Cottbus
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  2:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 15
27/ 2/1982
1. FC Magdeburg             2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo          1:0 FC Hansa Rostock
BSG Energie Cottbus         0:0 BSG Chemie Buna Schkopau
BSG Wismut Aue              1:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Carl Zeiss Jena          3:0 1. FC Lokomotive Leipzig
Hallescher FC Chemie        0:4 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden           1:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 16
 6/ 3/1982
BSG Chemie Buna Schkopau    0:1 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau     2:0 BSG Energie Cottbus
FC Carl Zeiss Jena          4:0 BSG Wismut Aue
FC Hansa Rostock            2:0 Hallescher FC Chemie
FC Karl-Marx-Stadt          1:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt          4:2 1. FC Magdeburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  3:3 Berliner FC Dynamo

ROUND 17
13/ 3/1982
1. FC Lokomotive Leipzig    0:1 FC Hansa Rostock
1. FC Magdeburg             2:2 BSG Chemie Buna Schkopau
Berliner FC Dynamo          4:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Energie Cottbus         3:2 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt          2:2 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie        0:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden           4:0 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 18
20/ 3/1982
BSG Chemie Buna Schkopau    0:1 Berliner FC Dynamo
BSG Sachsenring Zwickau     0:2 1. FC Magdeburg
BSG Wismut Aue              1:3 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena          3:0 BSG Energie Cottbus
FC Hansa Rostock            3:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt          0:0 Hallescher FC Chemie
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  1:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 19
 3/ 4/1982
1. FC Lokomotive Leipzig    3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Magdeburg             3:1 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo          3:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Hansa Rostock            2:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt          1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie        1:1 BSG Chemie Buna Schkopau
SG Dynamo Dresden           4:0 BSG Energie Cottbus

ROUND 20
10/ 4/1982
BSG Chemie Buna Schkopau    1:4 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Energie Cottbus         1:1 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau     0:0 Hallescher FC Chemie
BSG Wismut Aue              0:1 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena          2:1 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt          2:2 FC Karl-Marx-Stadt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  3:2 FC Hansa Rostock

ROUND 21
17/ 4/1982
1. FC Lokomotive Leipzig    3:0 BSG Sachsenring Zwickau
1. FC Magdeburg             4:0 SG Dynamo Dresden
Berliner FC Dynamo          7:2 BSG Energie Cottbus
FC Hansa Rostock            1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt          6:0 BSG Chemie Buna Schkopau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  5:3 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie        3:0 BSG Wismut Aue

ROUND 22
24/ 4/1982
BSG Chemie Buna Schkopau    1:0 FC Hansa Rostock
BSG Energie Cottbus         2:0 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau     0:3 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue              2:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena          1:0 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt          1:4 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden           2:1 Berliner FC Dynamo

ROUND 23
 8/ 5/1982
1. FC Lokomotive Leipzig    4:0 BSG Energie Cottbus
Berliner FC Dynamo          4:0 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock            4:2 BSG Sachsenring Zwickau
FC Karl-Marx-Stadt          0:0 BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt          1:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  6:0 BSG Chemie Buna Schkopau
Hallescher FC Chemie        0:0 SG Dynamo Dresden

ROUND 24
15/ 5/1982
1. FC Magdeburg             3:0 Hallescher FC Chemie
BSG Chemie Buna Schkopau    1:4 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Energie Cottbus         0:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau     2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue              1:1 FC Hansa Rostock
FC Carl Zeiss Jena          1:2 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden           2:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 25
22/ 5/1982
1. FC Lokomotive Leipzig    3:2 1. FC Magdeburg
BSG Chemie Buna Schkopau    0:3 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock            2:1 BSG Energie Cottbus
FC Karl-Marx-Stadt          1:1 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt          5:2 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder  3:0 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie        2:2 Berliner FC Dynamo

ROUND 26
30/ 5/1982
1. FC Magdeburg             2:1 FC Karl-Marx-Stadt
Berliner FC Dynamo          1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Energie Cottbus         4:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Sachsenring Zwickau     3:4 BSG Chemie Buna Schkopau
BSG Wismut Aue              0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena          1:2 Hallescher FC Chemie
SG Dynamo Dresden           3:0 FC Hansa Rostock

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. Berliner FC Dynamo ................... 41   26   18 -  5 -  3   74: 27 +47 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. SG Dynamo Dresden .................... 34   26   15 -  4 -  7   50: 24 +26 Cup Winners [EC2]
 3. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 33   26   13 -  7 -  6   53: 29 +24 UEFA Cup [EC3]
 4. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 33   26   14 -  5 -  7   56: 39 +17 UEFA Cup [EC3]
 5. FC Carl Zeiss Jena ................... 32   26   14 -  4 -  8   49: 27 +22 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 6. 1. FC Magdeburg ...................... 32   26   13 -  6 -  7   49: 42 + 7
 7. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 28   26   10 -  8 -  8   55: 44 +11
 8. FC Hansa Rostock ..................... 25   26    9 -  7 - 10   37: 40 - 3
 9. FC Karl-Marx-Stadt ................... 24   26    9 -  6 - 11   50: 38 +12
10. BSG Wismut Aue ....................... 23   26    8 -  7 - 11   33: 48 -15
11. Hallescher FC Chemie ................. 23   26    8 -  7 - 11   28: 46 -18
12. BSG Sachsenring Zwickau .............. 14   26    4 -  6 - 16   24: 57 -33
------------------------------------------------------------------------------
13. BSG Energie Cottbus .................. 11   26    3 -  5 - 18   21: 62 -41 Relegated
14. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 11   26    3 -  5 - 18   21: 77 -56 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 19 Rüdiger Schnuphase ...... Carl Zeiss Jena
 16 Jürgen Heun ............. Rot-Weiß Erfurt
 16 Reiner Pietsch .......... Vorwärts Frankfurt/O.
 16 Joachim Streich ......... 1. FC Magdeburg
 14 Ralf Minge .............. Dynamo Dresden
 13 Hans Richter ............ Karl-Marx-Stadt
 12 Wolf-Rüdiger Netz ....... BFC Dynamo
 12 Rainer Troppa ........... BFC Dynamo
 11 Martin Busse ............ Rot-Weiß Erfurt
 10 Frieder Andrich ......... Vorwärts Frankfurt/O.
 10 Hans-Jürgen Riediger .... BFC Dynamo

 BSG BERLINER FC DYNAMO:
 TRAINER: Jürgen Bogs

 [Appearances/Goals]
 26/ 0 Bodo Rudwaleit
 26/ 7 Ralf Sträßer
 26/ 1 Norbert Trieloff
 26/12 Rainer Troppa
 26/ 7 Artur Ullrich
 25/12 Wolf-Rüdiger Netz
 24/ 6 Frank Terletzki
 22/ 2 Michael Noack
 21/ 6 Bernd Schulz
 20/ 5 Christian Backs
 18/10 Hans-Jürgen Riediger
 16/ 4 Rainer Ernst
  9/ 1 Olaf Seier
  7/ 0 Bernd Brillat
  7/ 0 Frank Rohde
  7/ 0 Dirk Schlegel
  6/ 0 Falko Götz
  3/ 0 Roland Jüngling
  2/ 0 Detlef Helms
  2/ 0 Andreas Rath
  1/ 0 Lars Petzold

CROSSTABLE 1981/1982
                                 BFC DyD LoL VoF CZJ Mag RWE HaR KMS WiA HaC SaZ EnC  CBS  Ave. Spectators
 1. Berliner FC Dynamo           XXX 2:1 1:1 6:0 3:1 4:0 4:2 1:0 4:2 5:0 5:1 3:0 7:2  7:0      12.077
 2. SG Dynamo Dresden            2:1 XXX 2:1 1:0 0:1 5:0 1:0 3:0 3:1 1:2 1:0 4:0 4:0 10:1      22.462
 3. 1. FC Lokomotive Leipzig     0:0 1:2 XXX 2:1 2:2 3:2 3:1 0:1 2:0 2:2 8:0 3:0 4:0  3:0       9.677
 4. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   3:3 2:1 1:1 XXX 5:3 2:2 2:0 3:2 1:0 3:0 2:0 2:0 5:2  6:0       7.154
 5. FC Carl Zeiss Jena           1:2 2:1 3:0 2:0 XXX 1:0 2:2 5:0 2:1 4:0 1:2 6:0 3:0  1:0      10.385
 6. 1. FC Magdeburg              2:1 4:0 1:2 2:1 1:0 XXX 4:1 3:2 2:1 3:1 3:0 2:1 3:0  2:2      12.923
 7. FC Rot-Weiß Erfurt           3:1 4:0 4:3 1:4 1:0 4:2 XXX 4:0 2:2 4:1 0:0 5:2 2:2  1:1      14.615
 8. FC Hansa Rostock             1:1 0:0 0:1 1:2 2:0 1:1 1:1 XXX 3:1 2:2 2:0 4:2 2:1  5:1      17.154
 9. FC Karl Marx Stadt           1:3 1:1 1:2 1:1 2:2 5:0 3:1 2:4 XXX 0:0 4:0 3:0 3:0  6:0      10.077
10. BSG Wismut Aue               0:1 1:3 2:0 2:1 0:1 2:2 0:0 1:1 3:2 XXX 4:1 1:1 1:0  4:2      12.538
11. Hallescher FC Chemie         2:2 0:0 1:1 0:2 2:1 2:2 2:0 4:2 1:2 3:0 XXX 1:0 2:1  1:1      10.885
12. BSG Sachsenring Zwickau      1:4 0:3 0:0 2:2 1:2 0:2 3:3 0:0 0:3 2:0 0:0 XXX 2:0  3:4       7.254
13. BSG Energie Cottbus          1:2 0:0 1:4 4:3 0:0 1:1 0:5 0:1 0:2 3:2 2:0 0:1 XXX  0:0       7.423
14. BSG Chemie Buna Sckopau      0:1 0:1 1:4 1:2 0:3 0:3 1:4 1:0 1:1 1:2 0:3 0:3 3:1  XXX       5.692

RELEGATED:
BSG Chemie Böhlen
1. FC Union Berlin

PROMOTED:
BSG Energie Cottbus
BSG Chemie Buna Sckopau

ZUSCHAUER: 2.084.000 (schnitt: 11.450)
SPIELE:          182
TORE:            600 (schnitt: 3,29)

Aufstiegsrunde zur Oberliga: (Promotions Play-offs)
                                ChB UnB VoS StR MoN
 1. BSG Chemie Böhlen           XXX 3:0 3:1 1:0 4:0    13  8  6-1-1  16: 4 +12 Promoted
 2. 1. FC Union Berlin          2:1 XXX 2:1 2:2 2:0    11  8  4-3-1  11: 8 + 3 Promoted
 3. ASG Vorwärts Stralsund      0:1 0:0 XXX 2:1 0:0     7  8  2-3-3   7: 9 - 2
 4. BSG Stahl Riesa             0:0 0:2 1:2 XXX 4:2     6  8  2-2-4  10:11 - 1
 5. BSG Motor Nordhausen        1:3 1:1 1:1 0:2 XXX     3  8  0-3-5   5:17 -12

    Top-Scorer:
  6 Klaus Havenstein ........ Chemie Böhlen

FDGB POKAL 1981/1982 QUALIFICATION ROUND: ==================== BSG Motor Süd Brandenburg - BSG Stahl Nordwest Leipzig ...... 1:3 BSG Chemie Schönebeck - BSG Stahl Brandenburg ............... 0:1 TSG Lübbenau - BSG Stahl Hennigsdorf ........................ 0:1 ROUND 1: ======== BSG Rotation Berlin - SG Dynamo Fürstenwalde ................ 1:2 BSG Turbine Spremberg Berlin - ASG Vorwärts Kamenz .......... 1:2 BSG Robur Zittau - BSG Fortschritt Bischofswerda ............ 1:2 aet BSG Motor Gotha - BSG Chemie IW Ilmenau ..................... 0:1 BSG Chemie PCK Schwedt II - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ..... 0:2 BSG Chemie Schwarza - BSG Motor Weimar ...................... 0:4 ASG Vorwärts Dessau II - BSG Motor Nordhausen ............... 1:1 aet, 5-3 pen BSG Motor Lößnitz - BSG Aufbau Krummherhersdorf ............. 1:2 TSG Chemie Markkleeberg - BSG Fortschritt Weida ............. 4:2 BSG Traktor Klötze - BSG Stahl Thale ........................ 0:4 ASG Vorwärts Neubrandenburg II - TSG Wismar ................. 1:3 BSG Motor Teltow - BSG Bergmann Borsig Pankow Berlin ........ 1:3 BSG Traktor Behrenhoff - BSG Post Neubrandenburg ............ 0:2 BSG Hydraulik Parchim - BSG Lokomotive Stendal .............. 1:3 ASG Vorwärts Bad Salzungen - BSG Akt. Kali Werra Tiefenort .. 5:5 aet, 4-5 pen BSG Stahl Nordwest Leipzig - BSG Motor Hennigsdorf .......... 3:2 BSG Stahl Brandenburg - ISG Schwerin Süd .................... 6:0 BSG Stahl Hennigsdorf - ASG Vorwärts Neubrandenburg ......... 1:4 BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald - ASG Vorwärts Stralsund ..... 1:2 aet BSG Motor Wolgast - BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin [KWO] ... 2:3 BSG Halbleiterwerk Frankfurt/O. - BSG Aktivist Schwarze Pumpe 0:1 BSG Chemie Veritas Wittenberge - SG Dynamo Schwerin ......... 2:3 BSG Motor Eberswalde - ASG Vorwärts Dessau .................. 0:6 BSG Maschinen-Kombinat Sangershausen - Glückauf Sodershausen 5:1 BSG Chemie Wolfen - BSG Chemie Leipzig ...................... 2:2 aet, 2-4 pen BSG Aktivist Espenhain - SG Dynamo Eisleben ................. 1:3 ASG Vorwärts Plauen - BSG Wismut Gera ....................... 4:2 BSG Motor Steinach - BSG Chemie Zeitz ....................... 3:1 BSG Landbau Bad Langensalza - BSG Stahl Blankenburg ......... 3:2 BSG Motor Hermsdorf - BSG Stahl Riesa ....................... 0:3 BSG Lokomotive Anklam - BSG Chemie PCK Schwedt .............. 1:1 aet, 5-4 pen TSG Gröditz - 1. FC Union Berlin ............................ 0:5 BSG Motor Suhl - BSG Motor Werdau ........................... 0:2 aet FSV Lokomotive Dresden - BSG Chemie Böhlen .................. 2:3 BSG Motor Rudisleben - BSG M. Fritz-Heckert Karl-Marx-Stadt . 2:3 INTERMEDIATE ROUND: =================== BSG Motor Steinach - BSG Motor Fritz-Heckert Karl-Marx-Stadt 2:6 BSG Landbau Bad Langensalza - BSG Stahl Thale ............... 1:2 SG Dynamo Fürstenwalde - BSG Lokomotive Anklam .............. 7:2 BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin [KWO] - TSG Bau Rostock ..... 3:1 BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - BSG Stahl NW Leipzig .... 1:0 TSG Wismar - ASG Vorwärts Neubrandenburg .................... 0:1 ASG Vorwärts Plauen - BSG Chemie Böhlen ..................... 2:4 TSG Chemie Markkleeberg - SG Dynamo Eisleben ................ 6:3 BSG Chemie Leipzig - BSG Stahl Brandenburg .................. 2:1 aet 1. FC Union Berlin - BSG Post Neubrandenburg ................ 3:2 ASG Vorwärts Dessau II - BSG Stahl Riesa .................... 2:0 aet ASG Vorwärts Stralsund - BSG Bergmann Borsig Pankow Berlin .. 2:0 BSG Motor Weimar - BSG Aufbau Krummherhersdorf .............. 3:1 BSG Fortschritt Bischofswerda - BSG Aktivist Schwarze Pumpe . 1:2 aet BSG Maschinen-Kombinat Sangershausen - BSG Chemie IW Ilmenau 2:3 BSG Motor Werdau - ASG Vorwärts Dessau ...................... 2:1 SG Dynamo Schwerin - BSG Lokomotive Stendal ................. 4:5 ASG Vorwärts Kamenz - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ........... 3:0 aet ROUND 2: ======== BSG Stahl Thale - 1. FC Lokomotive Leipzig .................. 0:1 BSG Chemie Böhlen - BSG Sachsenring Zwickau ................. 3:1 BSG Motor F-H Karl-Marx-Stadt - FC Vorwärts Frankfurt/Oder .. 0:6 ASG Vorwärts Dessau II - 1. FC Magdenburg ................... 0:2 BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - FC Carl Zeiss Jena ...... 1:7 BSG Chemie IW Ilmenau - FC Rot-Weiß Erfurt .................. 0:1 ASG Vorwärts Stralsund - SG Dynamo Fürstenwalde ............. 4:1 aet TSG Chemie Markkleeberg - FC Energie Cottbus ................ 2:3 aet ASG Vorwärts Kamenz - SG Dynamo Dresden ..................... 0:1 ASG Vorwärts Neubrandenburg - Berliner FC Dynamo ............ 1:5 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - BSG Wismut Aue ................ 0:1 BSG Motor Weimar - FC Karl-Marx-Stadt ....................... 0:1 BSG Chemie Leipzig - 1. FC Union Berlin ..................... 3:3 aet, 4-3 pen BSG Lokomotive Stendal - Hallescher FC Chemie ............... 2:5 aet BSG Motor Werdau - BSG Chemie Buna Schkopau ................. 3:1 BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin [KWO] - FC Hansa Rostock .... 3:1 ROUND 3: ======== BSG Motor Werdau - FC Carl Zeiss Jena ....................... 0:5 FC Vorwärts Frankfurt/Oder - 1. FC Lokomotive Leipzig ....... 3:2 1. FC Magdenburg - Berliner FC Dynamo ....................... 1:2 FC Karl-Marx-Stadt - BSG Chemie Leipzig ..................... 2:1 Hallescher FC Chemie - BSG Wismut Aue ....................... 3:1 BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin [KWO] - SG Dynamo Dresden ... 0:2 FC Rot-Weiß Erfurt - BSG Chemie Böhlen ...................... 3:0 ASG Vorwärts Stralsund - FC Energie Cottbus ................. 3:3 aet, 8-9 pen QUARTER-FINALS: =============== Berliner FC Dynamo - FC Karl-Marx-Stadt ..................... 5:3 FC Energie Cottbus - Hallescher FC Chemie ................... 2:1 aet FC Vorwärts Frankfurt/Oder - FC Rot-Weiß Erfurt ............. 1:0 FC Carl Zeiss Jena - SG Dynamo Dresden ...................... 2:3 aet SEMI-FINALS: ============ SG Dynamo Dresden - FC Energie Cottbus ...................... 4:1 Berliner FC Dynamo - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ............. 2:0 FINAL: [1/5/1982; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 48.000 SG Dynamo Dresden - Berliner FC Dynamo ...................... 1:1 aet, 5-4 pen 1-0 51' Trautmann 1-1 85' Riediger Penalty Shoot-Out: [Berlin first] 0-1 Ullrich ......... Berlin 1-1 Mittag .......... Dresden 1-2 Ernst ........... Berlin 2-2 Schmuck ......... Dresden - Backs (saved) ... Berlin 3-2 Trautmann ....... Dresden 3-3 Troppa .......... Berlin 4-3 Gütschow ........ Dresden 4-4 Terletzki ....... Berlin 5-4 Pilz ............ Dresden SG DYNAMO DRESDEN: BERLINER FC DYNAMO: ****************** ******************* Jakubowski Rudwaleit Schmuck Trieloff Schuster Noack Trautmann Troppa Mittag Ullrich Häfner Ernst Piltz Terletzki Schade Backs Schülbe -> /75' Gütschow Riediger Minge Sträßer Heidler Netz -> /75' Schulz Trainer: Prautzsch Trainer: Bogs REFEREES: Kulicke [LM: Streicher, Stumpf] DDR-Liga 1981/1982 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== VoS VoN BaR ISG PoN SHR Wis DyS HyP MWW LoA Neu 1. ASG Vorwärts Stralsund XXX 4:1 1:1 1:1 5:0 3:1 5:0 5:1 3:1 1:0 7:1 3:1 2. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 1:1 XXX 0:0 3:1 1:0 3:0 4:0 2:0 2:1 6:2 6:0 5:1 3. TSG Bau Rostock 1:1 1:2 XXX 5:0 2:2 2:1 5:2 3:1 4:0 7:0 3:0 2:1 4. ISG Schwerin-Süd 2:0 2:1 4:0 XXX 0:4 3:2 2:1 2:1 5:3 2:1 4:1 7:0 5. BSG Post Neubrandenburg 3:2 1:0 4:1 2:1 XXX 0:0 2:0 1:1 2:0 4:1 5:0 4:0 6. BSG Schiffahrt/Hafen Ro. 0:1 1:1 4:1 0:0 0:0 XXX 5:0 4:1 1:0 5:1 2:0 2:0 7. TSG Wismar 1:1 1:1 1:1 1:1 2:2 4:0 XXX 1:1 3:1 6:1 5:4 4:0 8. SG Dynamo Schwerin 0:1 2:3 1:1 4:1 5:2 0:2 0:1 XXX 3:2 2:0 1:1 1:0 9. BSG Hydraulik Parchim 1:4 0:4 1:3 3:4 1:0 4:1 0:0 1:2 XXX 3:1 5:1 4:0 10. BSG Motor WW Warnemünde 1:3 0:3 0:1 0:6 4:2 1:1 2:2 1:5 3:0 XXX 2:2 0:2 11. BSG Lokomotive Anklam 0:5 0:3 1:2 2:2 1:4 0:2 0:3 0:2 0:1 2:1 XXX 1:0 12. TSG Neustrelitz 2:3 2:1 0:3 1:3 1:1 1:3 0:1 2:5 1:2 1:3 0:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. ASG Vorwärts Stralsund ............... 35 22 15 - 5 - 2 60: 20 +40 + 2. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 32 22 14 - 4 - 4 53: 20 +32 3. TSG Bau Rostock ...................... 30 22 12 - 6 - 4 49: 27 +22 4. ISG Schwerin-Süd ..................... 30 22 13 - 4 - 5 53: 36 +17 5. BSG Post Neubrandenburg .............. 28 22 11 - 6 - 5 45: 28 +17 6. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 25 22 10 - 7 - 5 37: 26 +11 7. TSG Wismar ........................... 24 22 8 - 8 - 6 39: 38 + 1 8. SG Dynamo Schwerin ................... 22 22 9 - 4 - 9 39: 36 + 3 9. BSG Hydraulik Parchim ................ 15 22 7 - 1 - 14 34: 47 -13 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor WarnowWerft Warnemünde ..... 9 22 3 - 3 - 16 25: 66 -41 Relegated 11. BSG Lokomotive Anklam ................ 9 22 3 - 3 - 16 18: 65 -47 Relegated 12. TSG Neustrelitz ...................... 5 22 2 - 1 - 19 16: 59 -43 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 15 Wolfgang Schwerin .... ISG Schwerin-Süd 15 Jörg Hornig .......... Vorwärts Neubrandenburg 13 Andreas Below ........ Vorwärts Stralsund 11 Dietmar Hirsch ....... Dynamo Schwerin 10 Frank Mäntz .......... Post Neubrandenburg 10 Heinz Pinhkohs ....... Schiffahrt/Hafen Rostock 10 Wolfgang Wolter ...... Vorwärts Neubrandenburg DS-Liga Staffel B: ================== UoB MoB ChS DyF StB KWO StE StH BBB MoH EAB StF 1. 1. FC Union Berlin XXX 1:0 2:0 4:0 0:1 2:0 1:1 4:2 6:2 0:0 5:2 3:1 2. BSG Motor Babelsberg 0:1 XXX 2:1 1:0 3:0 1:2 5:1 3:0 5:1 4:0 2:0 6:0 3. BSG Chemie PCK Schwedt 1:3 2:1 XXX 1:4 2:1 3:0 2:1 1:0 2:1 2:2 5:1 3:0 4. SG Dynamo Fürstenwalde 1:1 1:2 1:1 XXX 4:1 3:0 1:1 1:0 3:1 2:0 4:0 8:0 5. BSG Stahl Brandenburg 3:0 3:2 1:2 1:1 XXX 1:1 3:2 2:2 3:2 3:0 3:2 4:1 6. BSG Kabelwerk Oberspree B. 1:1 2:4 1:2 0:2 0:2 XXX 0:2 3:0 2:1 5:0 3:1 3:0 7. BSG Stahl Eisenhüttenst. 0:0 1:1 0:1 1:1 6:2 1:2 XXX 1:1 1:2 5:1 4:1 2:1 8. BSG Stahl Henningsdorf 1:4 0:3 2:2 3:5 2:1 1:0 4:1 XXX 5:1 2:2 4:2 8:2 9. BSG Bergmann-Borsig Berlin 1:4 0:0 1:4 1:2 3:3 1:1 1:1 2:1 XXX 3:0 0:0 7:0 10. BSG Motor Henningsdorf 0:2 2:4 2:2 4:5 1:2 0:5 2:3 1:1 4:0 XXX 1:1 5:1 11. BSG EAB 47 Berlin 0:6 0:6 0:1 4:3 2:3 1:2 0:0 2:1 0:1 1:1 XXX 2:0 12. BSG Stahl Finow 0:3 0:9 1:3 0:2 0:3 0:1 0.2 2:4 1:5 2:0 2:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. 1. FC Union Berlin ................... 35 22 15 - 5 - 2 53: 16 +37 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor Babelsberg ................. 32 22 15 - 2 - 5 64: 19 +45 3. BSG Chemie PCK Schwedt ............... 32 22 14 - 4 - 4 43: 27 +16 4. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 31 22 13 - 5 - 4 54: 27 +27 5. BSG Stahl Brandenburg ................ 28 22 12 - 4 - 6 46: 38 + 8 6. BSG Kabelwerk Oberspree Berlin ....... 23 22 10 - 3 - 9 34: 29 + 5 7. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 22 22 7 - 8 - 7 37: 32 + 5 8. BSG Stahl Henningsdorf ............... 19 22 7 - 5 - 10 44: 45 - 1 9. BSG Bergmann-Borsig Berlin ........... 17 22 6 - 5 - 11 37: 48 -11 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor Henningsdorf ............... 11 22 2 - 7 - 13 28: 55 -27 Relegated 11. BSG Elektro-Anlage-Bau 47 Berlin ..... 10 22 3 - 4 - 15 23: 57 -34 Relegated 12. BSG Stahl Finow ...................... 4 22 2 - 0 - 20 15: 84 -69 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 21 Peter Kachlitz ....... Dynamo Fürstenwalde 19 Axel Brademann ....... Motor Babelsberg 14 Ronny Dau ............ Chemie PCK Schwedt 14 Detlef Schulz ........ Dynamo Fürstenwalde 12 Peter Schoknecht ..... Stahl Brandenburg 11 Frank Jeske .......... Stahl Henningsdorf 11 Lutz Hovest .......... 1. FC Union Berlin DS-Liga Staffel C: ================== ChB VoD DyE ChL StB EiW LoS MoA StT StL ChZ EmH 1. BSG Chemie Böhlen XXX 0:1 4:0 1:1 1:0 7:3 3:1 5.1 2:0 3:2 9:1 3:1 2. ASG Vorwärts Dessau 0:1 XXX 0:0 1:1 2:1 2:0 2.1 2:1 3:1 7:2 3:0 4:2 3. SG Dynamo Eisleben 0:0 5:1 XXX 0:0 0:1 2:1 0:3 4:0 4:0 5:1 1:0 5:1 4. BSG Chemie Leipzig 0:2 1:2 0:1 XXX 3:1 1:0 2:0 2.1 2:1 3:1 5:1 4:1 5. BSG Stahl Blankenburg 1:1 2:2 0:0 0:5 XXX 0:1 1:1 1:1 1:1 0:2 3:0 4:1 6. BSG Einheit Wernigerode 2:1 3:4 1:4 2:1 0:0 XXX 3:1 3:2 3:2 1:5 1:0 3:0 7. BSG Lokomotive Stendal 2:3 0:0 2:1 1:1 2:3 0:0 XXX 3:2 1:0 2:0 2:2 3:3 8. BSG Motor Altenburg 2:1 0:3 3:3 1:1 1:1 2:2 1:1 XXX 2:0 2:0 5:1 0:0 9. BSG Stahl Thale 0:3 1:1 2:1 4:2 0:0 2:0 1:1 3:1 XXX 0:0 3:1 4:1 10. BSG Stahl Nordwest Leipzig 0:1 2:1 1:1 1:2 1:3 1:1 0:0 0:0 1:0 XXX 1:0 6:0 11. BSG Chemie Zeitz 0:2 0:3 0:4 2:1 0:2 3:1 1:1 0:0 1:0 1:1 XXX 1:1 12. BSG Empor Halle 1:0 0:2 0:2 1:2 0:2 1:4 2:2 0:1 0:7 1:0 2:4 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Chemie Böhlen .................... 33 22 15 - 3 - 4 53: 19 +34 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. ASG Vorwärts Dessau .................. 33 22 14 - 5 - 3 46: 24 +22 3. SG Dynamo Eisleben ................... 28 22 11 - 6 - 5 43: 21 +22 4. BSG Chemie Leipzig ................... 27 22 11 - 5 - 6 40: 25 +15 5. BSG Stahl Blankenburg ................ 22 22 7 - 8 - 7 26: 25 + 1 6. BSG Einheit Wernigerode .............. 22 22 9 - 4 - 9 35: 41 - 6 7. BSG Lokomotive Stendal ............... 21 22 5 - 11 - 6 30: 31 - 1 8. BSG Motor Altenburg .................. 20 22 6 - 8 - 8 29: 35 - 6 9. BSG Stahl Thale ...................... 19 22 7 - 5 - 10 32: 31 + 1 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Stahl Nordwest Leipzig ........... 18 22 6 - 6 - 10 28: 34 - 6 Relegated 11. BSG Chemie Zeitz ..................... 13 22 4 - 5 - 13 19: 51 -32 Relegated 12. BSG Empor Halle ...................... 8 22 2 - 4 - 16 19: 63 -44 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 16 Klaus Havestein ...... Chemie Böhlen 13 Uwe Voigt ............ Stahl Thale 13 Michael Haucke ....... Stahl Blankenburg 12 Veit Gläßler ......... Chemie Leipzig 11 Jürgen Otto .......... Lokomotive Stendal DS-Liga Staffel D: ================== StR ASP ABS LoD FoB MoK Grö VoK MoW AuK RoZ MAK 1. BSG Stahl Riesa XXX 3:2 2:3 6:1 2:0 4:3 4:0 2:2 5:2 7:1 3:0 3:2 2. BSG Aktivist Schwarze P. 1:1 XXX 1:3 1:0 1:0 2:0 0:0 2:0 1:0 0:1 2:3 1:0 3. BSG Aktivist Brieske Senf. 1:2 1:2 XXX 1:1 4:1 1:1 0:0 1:0 2:1 4:3 2:1 1:0 4. FSV Lokomotive Dresden 1:3 0:0 2:1 XXX 2:1 5:1 4:0 0:0 0:0 2:0 3:2 4:0 5. BSG Fortschritt Bischofsw. 1:1 0:2 2:3 1:0 XXX 1:0 2:0 2:0 3:1 3:1 2:0 2:2 6. BSG Motor "Fritz-Heckert" 0:2 2:2 2:2 3:2 2:1 XXX 1:2 1:0 1:0 2:1 1:1 1:1 7. TSG Gröditz 2:1 0:1 0:3 1:1 4:0 1:0 XXX 1:1 1:1 3:1 1:3 1:0 8. ASG Vorwärts Kamenz 0:0 0:2 1:1 3:4 0:0 3:1 2:0 XXX 2:1 0:0 3:2 2:2 9. BSG Motor Werdau 3:1 6:0 0:1 3:1 4:1 1:3 2:2 4:1 XXX 1:1 4:2 1:2 10. BSG Aufbau Krumhermersdorf 1:4 2:3 2:0 1:3 1:1 0:2 5:2 0:0 1:2 XXX 3:1 1:0 11. BSG Robur Zittau 0:4 0:0 1:1 1:4 0:1 1:0 1:1 3:0 3:1 1:1 XXX 2:4 12. BSG Motor Ascota Karl-Marx 0:1 1:2 3:1 0:4 1:1 1:1 1:1 1:2 3:2 0:2 1:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Stahl Riesa ...................... 34 22 15 - 4 - 3 61: 26 +35 + 2. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 29 22 12 - 5 - 5 28: 23 + 5 3. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 28 22 11 - 6 - 5 37: 28 + 9 4. FSV Lokomotive Dresden ............... 27 22 11 - 5 - 6 44: 29 +15 5. BSG Fortschritt Bischofswerda ........ 21 22 8 - 5 - 9 26: 31 - 5 6. BSG Motor "FH" Karl-Marx-Stadt ....... 20 22 7 - 6 - 9 28: 34 - 6 7. TSG Gröditz .......................... 20 22 6 - 8 - 8 23: 34 -11 8. ASG Vorwärts Kamenz .................. 19 22 5 - 9 - 8 22: 30 - 8 9. BSG Motor Werdau ..................... 18 22 7 - 4 - 11 40: 37 + 3 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Aufbau Krumhermersdorf ........... 17 22 6 - 5 - 11 29: 41 -12 Relegated 11. BSG Robur Zittau ..................... 16 22 5 - 6 - 11 29: 42 -13 Relegated 12. BSG Motor Ascota Karl-Marx-Stadt ..... 15 22 4 - 7 - 11 25: 37 -12 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 20 Rainer Sachse ........ Stahl Riesa 13 Henry Stobernack ..... Aktivist Brieske Senftenberg 12 Bernd Sachse ......... Aufbau Krumhermersdorf 11 Kurt Meyer ........... Robur Zittau 11 Wieland Wünsche ...... Fortschritt Bischofswerda DS-Liga Staffel E: ================== MoN WiG MoS ChI MoW KWT MoR MoE FoW GlS Sch StS 1. BSG Motor Nordhausen XXX 2:0 2:2 3:1 3:0 2:0 1:0 2:1 2:0 5:0 5:0 6:0 2. BSG Wismut Gera 3:0 XXX 3:2 3:0 2:1 0:0 4:2 4:0 7:0 2:1 7:0 8:0 3. BSG Motor Suhl 3:0 1:1 XXX 2:0 5:0 2:0 2:0 2:0 2:0 2:1 3:2 3:1 4. BSG Chemie IW Ilmenau 1:1 1:2 1:0 XXX 1:0 1:0 1:0 2:2 2:1 2:1 1:0 4:1 5. BSG Motor Weimar 1:1 1:0 1:0 1:0 XXX 1:1 2:2 0:0 1:1 3:2 3:0 4:0 6. BSG Kali-Werra Tiefenort 0:3 0:0 1:0 0:1 4:1 XXX 0:0 1:2 2:1 4:0 4:0 5:3 7. BSG Motor Rudisleben 0:2 3:3 2:0 0:0 0:0 0:0 XXX 1:1 3:3 1:0 1:0 3:0 8. BSG Motor Eisenach 2:3 0:3 0:2 1:1 0:1 1:1 1:0 XXX 7:1 1:1 0:0 5:0 9. BSG Fortschritt Weida 1:2 1:1 3:4 2:2 2:2 1:0 1:1 2:3 XXX 2:4 2:1 3:0 10. BSG Glückauf Sondershausen 1:4 0:3 0:2 0:0 3:2 1:2 1:1 4:2 3:2 XXX 2:2 3:3 11. BSG WK Schmalkalden 0:2 2:4 1:7 2:3 3:3 1:0 0:1 0:7 0:3 1:1 XXX 1:0 12. BSG Stahl Silbitz 0:5 0:1 0:1 1:2 0:3 0:1 0:0 1:0 0:3 1:4 4:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Motor Nordhausen ................. 37 22 17 - 3 - 2 56: 16 +40 + 2. BSG Wismut Gera ...................... 35 22 15 - 5 - 2 61: 16 +45 3. BSG Motor Suhl ....................... 32 22 15 - 2 - 5 47: 20 +27 4. BSG Chemie IW Ilmenau ................ 28 22 11 - 6 - 5 30: 23 + 7 5. BSG Motor Weimar ..................... 24 22 8 - 8 - 6 31: 32 - 1 6. BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort .... 22 22 8 - 6 - 8 26: 21 + 5 7. BSG Motor Rudisleben ................. 21 22 5 - 11 - 6 20: 22 - 2 8. BSG Motor Eisenach ................... 19 22 6 - 7 - 9 36: 32 + 4 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 9. BSG Glückauf Sondershausen (*) ....... 16 22 5 - 6 - 11 33: 47 -14 10. BSG Fortschritt Weida (*) ............ 16 22 5 - 6 - 11 35: 49 -14 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 11. BSG Werkzeugs-Kombinat Schmalkalden .. 8 22 2 - 4 - 16 17: 63 -46 Relegated 12. BSG Stahl Silbitz .................... 6 22 2 - 2 - 18 15: 66 -51 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ RELEGATIONS PLAY-OUT BSG Fortschritt Weida - Glückauf Sondershausen 0:3 Glückauf Sondershausen - BSG Fortschritt Weida 4:1 TOP SCORERS : 22 Heinz Zubek .......... Wismut Gera 19 Ulrich Tambor ........ Fortschritt Weida 17 Uwe Büchel ........... Motor Suhl 11 Lutz Hartung ......... GA Sondershausen 10 Roland Garthof ....... GA Sondershausen 10 Horst Weißhaupt ...... Motor Nordhausen 10 Sergei Mosorow ....... Motor Nordhausen RELEGATED: BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-Rostock BSG Lokomotive Anklam TSG Neustrelitz BSG Motor Henningsdorf BSG Elektro-Anlage-Bau 47 Berlin BSG Stahl Finow BSG Stahl Nordwest Leipzig BSG Chemie Zeitz BSG Empor Halle BSG Aufbau Krumhermersdorf BSG Robur Zittau BSG Motor Ascota Karl-Marx-Stadt BSG Fortschritt Weida BSG Werkzeugs-Kombinat Schmalkalden BSG Stahl Silbitz PROMOTED: BSG Rotation Berlin BSG Lokomotive Cottbus BSG Fortschritt Neustadt TSG Ruhla BSG Halbleiterwerk Frankfurt BSG Motor Gera BSG Chemie Wolfen BSG Chemie Markkeeberg ASG Vorwärts Plauen BSG Motor Schönebeck BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau BSG Chemie Premnitz BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge BSG Motor Steinach BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG Rotation Berlin Cottbus : BSG Lokomotive Cottbus Dresden : BSG Fortschritt Neustadt Erfurt : TSG Ruhla Frankfurt Süd : BSG Halbleiterwerk Frankfurt (**) Frankfurt Nord : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Motor Hermsdorf Halle : BSG Chemie Wolfen Karl-Marx-Stadt 1 : ASG Vorwärts Plauen 20W-0D-0L (**) Karl-Marx-Stadt 2 : BSG Motor Zschopau Leipzig : BSG Chemie Markkeeberg Magdeburg : ASG Havelberg runners-up: BSG Motor Schönebeck Neubrandenburg : BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau Potsdam Nord : BSG Chemie Premnitz (**) Potsdam Süd : BSG Stahl Brandenburg II Rostock West : BSG Rotes Banner Trinwillershagen Rostock Ost : BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald (**) Schwerin : ASG Vorwärts Hagenow runners-up: BSG Veritas Wittenberge Suhl 1 : BSG Motor Steinach (**) Suhl 2 : ASG Vorwärts Bad Salzungen FRANKFURT FINAL: ? KARL-MARX-STADT FINAL: ? POTSDAM FINAL: ? ROSTOCK FINALS: ? SUHL FINAL: ?

1980/81.

1982/83.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.