East Germany 1988/89

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1988/1989

ROUND 1
13/ 8/1988
1. FC Lokomotive Leipzig 0:1 FC Hansa Rostock
Berliner FC Dynamo       2:2 Hallescher FC Chemie
BSG Energie Cottbus      2:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Sachsenring Zwickau  1:2 BSG Wismut Aue
BSG Stahl Brandenburg    2:1 1. FC Union Berlin
FC Karl-Marx-Stadt       1:0 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden        2:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 2
19/ 8/1988
FC Hansa Rostock         3:0 BSG Energie Cottbus
20/ 8/1988
1. FC Magdeburg          0:2 SG Dynamo Dresden
1. FC Union Berlin       2:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue           2:2 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena       2:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt       3:0 BSG Stahl Brandenburg
Hallescher FC Chemie     1:0 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 3
24/ 8/1988
Berliner FC Dynamo       1:1 1. FC Union Berlin
27/ 8/1988
1. FC Lokomotive Leipzig 1:1 BSG Wismut Aue
BSG Energie Cottbus      0:0 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau  0:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Stahl Brandenburg    1:2 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena       2:0 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden        3:4 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 4
 2/ 9/1988
FC Rot-Weiß Erfurt       2:6 Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie     2:0 FC Carl Zeiss Jena
 3/ 9/1988
1. FC Magdeburg          3:0 BSG Sachsenring Zwickau
1. FC Union Berlin       1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue           3:2 BSG Energie Cottbus
FC Karl-Marx-Stadt       1:0 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden        3:1 BSG Stahl Brandenburg

ROUND 5
16/ 9/1988
FC Hansa Rostock         3:0 Hallescher FC Chemie
17/ 9/1988
1. FC Lokomotive Leipzig 2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
Berliner FC Dynamo       1:1 1. FC Magdeburg
BSG Energie Cottbus      2:1 1. FC Union Berlin
BSG Sachsenring Zwickau  0:1 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Brandenburg    2:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena       2:0 BSG Wismut Aue

ROUND 6
24/ 9/1988
1. FC Magdeburg          1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
1. FC Union Berlin       1:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Brandenburg    5:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue           2:0 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt       5:3 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt       3:1 BSG Energie Cottbus
SG Dynamo Dresden        2:1 Berliner FC Dynamo

ROUND 7
30/ 9/1988
Berliner FC Dynamo       2:0 BSG Stahl Brandenburg
FC Carl Zeiss Jena       3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie     1:1 BSG Wismut Aue
 1/10/1988
1. FC Lokomotive Leipzig 1:2 SG Dynamo Dresden
BSG Energie Cottbus      3:1 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau  2:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Hansa Rostock         5:0 1. FC Union Berlin

ROUND 8
12/10/1988
1. FC Magdeburg          0:2 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Union Berlin       1:2 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau  0:3 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Brandenburg    1:3 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt       4:2 BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt       0:1 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden        5:1 BSG Energie Cottbus

ROUND 9
22/10/1988
1. FC Lokomotive Leipzig 7:2 BSG Sachsenring Zwickau
Berliner FC Dynamo       5:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Energie Cottbus      3:0 BSG Stahl Brandenburg
BSG Wismut Aue           2:0 1. FC Union Berlin
FC Carl Zeiss Jena       3:4 SG Dynamo Dresden
FC Hansa Rostock         3:0 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie     3:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 10
 4/11/1988
1. FC Magdeburg          2:0 Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo       0:2 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden        5:0 FC Hansa Rostock
 5/11/1988
BSG Sachsenring Zwickau  3:1 BSG Energie Cottbus
BSG Stahl Brandenburg    1:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt       0:0 1. FC Union Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt       2:0 BSG Wismut Aue

ROUND 11
11/11/1988
FC Hansa Rostock         1:0 BSG Stahl Brandenburg
12/11/1988
1. FC Lokomotive Leipzig 1:0 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Union Berlin       1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Energie Cottbus      0:2 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue           1:0 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena       2:0 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie     1:3 SG Dynamo Dresden

ROUND 12
19/11/1988
1. FC Lokomotive Leipzig 2:0 BSG Energie Cottbus
1. FC Magdeburg          3:1 1. FC Union Berlin
Berliner FC Dynamo       1:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Sachsenring Zwickau  3:0 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Brandenburg    3:1 Hallescher FC Chemie
FC Karl-Marx-Stadt       1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden        2:0 BSG Wismut Aue

ROUND 13
 3/12/1988
1. FC Union Berlin       1:3 SG Dynamo Dresden
BSG Energie Cottbus      3:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue           2:3 BSG Stahl Brandenburg
FC Carl Zeiss Jena       0:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Hansa Rostock         1:0 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt       1:1 1. FC Magdeburg
 9/12/1988
Hallescher FC Chemie     4:1 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 14
24/ 2/1989
1. FC Magdeburg          0:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt       2:2 SG Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie     1:4 Berliner FC Dynamo
25/ 2/1989
1. FC Union Berlin       1:0 BSG Stahl Brandenburg
BSG Wismut Aue           1:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Carl Zeiss Jena       2:0 BSG Energie Cottbus
FC Hansa Rostock         1:0 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 15
 4/ 3/1989
1. FC Lokomotive Leipzig 0:0 Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo       2:1 BSG Wismut Aue
BSG Energie Cottbus      2:2 FC Hansa Rostock
BSG Sachsenring Zwickau  5:1 1. FC Union Berlin
BSG Stahl Brandenburg    2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt       1:1 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden        0:0 1. FC Magdeburg

ROUND 16
17/ 3/1989
FC Hansa Rostock         2:0 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie     0:1 BSG Energie Cottbus
18/ 3/1989
1. FC Magdeburg          5:0 BSG Stahl Brandenburg
1. FC Union Berlin       2:3 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue           1:5 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt       2:1 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt       3:1 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 17
24/ 3/1989
FC Carl Zeiss Jena       0:0 Hallescher FC Chemie
25/ 3/1989
1. FC Lokomotive Leipzig 0:1 1. FC Union Berlin
Berliner FC Dynamo       1:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Energie Cottbus      1:0 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau  1:0 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Brandenburg    2:2 SG Dynamo Dresden
FC Hansa Rostock         1:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 18
11/ 3/1989
SG Dynamo Dresden        4:1 BSG Sachsenring Zwickau
 5/ 4/1989
1. FC Magdeburg          2:2 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin       1:0 BSG Energie Cottbus
BSG Wismut Aue           2:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt       2:2 BSG Stahl Brandenburg
FC Rot-Weiß Erfurt       2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
Hallescher FC Chemie     1:3 FC Hansa Rostock

ROUND 19
15/ 4/1989
1. FC Lokomotive Leipzig 2:2 1. FC Magdeburg
BSG Energie Cottbus      1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Sachsenring Zwickau  2:1 BSG Stahl Brandenburg
FC Carl Zeiss Jena       5:1 1. FC Union Berlin
FC Hansa Rostock         1:2 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie     1:1 FC Karl-Marx-Stadt
 3/ 5/1989
Berliner FC Dynamo        1:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 20
31/ 3/1989
SG Dynamo Dresden         3:0 1. FC Lokomotive Leipzig
18/ 4/1989
1. FC Magdeburg           2:1 BSG Energie Cottbus
1. FC Union Berlin        1:1 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Brandenburg     1:2 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue            0:0 Hallescher FC Chemie
FC Karl-Marx-Stadt        1:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Rot-Weiß Erfurt        1:0 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 21
29/ 4/1989
1. FC Lokomotive Leipzig  0:0 BSG Stahl Brandenburg
Berliner FC Dynamo        1:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Energie Cottbus       0:1 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue            1:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena        3:0 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock          2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie      3:0 1. FC Union Berlin

ROUND 22
 6/ 5/1989
1. FC Magdeburg           1:0 FC Hansa Rostock
1. FC Union Berlin        1:2 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau   0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Brandenburg     4:0 BSG Energie Cottbus
FC Karl-Marx-Stadt        2:1 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt        3:5 Hallescher FC Chemie
SG Dynamo Dresden         1:1 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 23
10/ 5/1989
1. FC Lokomotive Leipzig  4:2 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin        0:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Energie Cottbus       0:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue            0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena        2:0 BSG Stahl Brandenburg
FC Hansa Rostock          2:2 SG Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie      0:2 1. FC Magdeburg

ROUND 24
24/ 5/1989
1. FC Magdeburg           2:2 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo        1:1 BSG Energie Cottbus
BSG Sachsenring Zwickau   0:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Brandenburg     3:0 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt        1:3 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt        2:0 1. FC Union Berlin
SG Dynamo Dresden         1:1 Hallescher FC Chemie

ROUND 25
27/ 5/1989
1. FC Union Berlin        2:4 1. FC Magdeburg
BSG Energie Cottbus       2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue            1:1 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena        0:1 Berliner FC Dynamo
FC Hansa Rostock          1:1 BSG Sachsenring Zwickau
FC Rot-Weiß Erfurt        0:2 FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie      1:1 BSG Stahl Brandenburg

ROUND 26
 3/ 6/1989
1. FC Lokomotive Leipzig  2:1 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Magdeburg           1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
Berliner FC Dynamo        4:0 FC Hansa Rostock
BSG Sachsenring Zwickau   1:3 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Brandenburg     1:4 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt        2:2 BSG Energie Cottbus
SG Dynamo Dresden         5:0 1. FC Union Berlin

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. SG Dynamo Dresden .................... 40   26   16 -  8 -  2   61: 26 +35 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. Berliner FC Dynamo ................... 32   26   12 -  8 -  6   51: 32 +19 Cup Winners [EC2]
 3. FC Karl-Marx-Stadt ................... 30   26   12 -  6 -  8   38: 36 + 2 UEFA Cup [EC3]
 4. FC Hansa Rostock ..................... 29   26   12 -  5 -  9   34: 31 + 3 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 5. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 28   26   11 -  6 -  9   39: 26 +13
 6. 1. FC Magdeburg ...................... 28   26   11 -  6 -  9   35: 30 + 5
 7. BSG Wismut Aue ....................... 28   26   10 -  8 -  8   35: 35 =
 8. FC Carl Zeiss Jena ................... 27   26   11 -  5 - 10   35: 24 +11
 9. Hallescher FC Chemie ................. 25   26    8 -  9 -  9   36: 38 - 2
10. BSG Energie Cottbus .................. 23   26    9 -  5 - 12   29: 41 -12
11. BSG Stahl Brandenburg ................ 22   26    9 -  4 - 13   36: 43 - 7
12. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 21   26    9 -  3 - 14   27: 39 -12
------------------------------------------------------------------------------
13. BSG Sachsenring Zwickau .............. 16   26    6 -  4 - 16   25: 49 -24 Relegated
14. 1. FC Union Berlin ................... 15   26    5 -  5 - 16   22: 53 -31 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 17 Torsten Gütschow ........ Dynamo Dresden
 14 Ulf Kirsten ............. Dynamo Dresden
 13 Thomas Doll ............. BFC Dynamo
 13 Andreas Thom ............ BFC Dynamo
 12 Olaf Marschall .......... 1. FC Lokomotive Leipzig
 11 Damain Halata ........... 1. FC Lokomotive Leipzig
 11 Markus Wuckel ........... 1. FC Magdeburg
 10 Frank Jeske ............. Stahl Brandenburg
 10 Jürgen Raab ............. Carl Zeiss Jena
 10 Volker Röhrich .......... Hansa Rostock
 10 Patrick Sander .......... Energie Cottbus

 SG DYNAMO DRESDEN:
 TRAINER: Eduard Geyer

 [Appearances/Goals]
 26/17 Torsten Gütschow
 26/ 1 Frank Lieberam
 25/ 6 Matthias Sammer
 24/14 Ulf Kirsten
 24/ 0 Ronny Teuber
 22/ 2 Matthias Döschner
 22/ 3 Ralf Hauptmann
 22/ 4 Jörg Stübner
 20/ 3 Andreas Trautmann
 19/ 1 Uwe Kirchner
 18/ 4 Ralf Minge
 18/ 3 Hans-Uwe Pilz
 15/ 0 Uwe Jäahnig
 11/ 0 Steffen Büttner
 11/ 1 Andreas Diebitz
 11/ 0 Matthias Maucksch
  3/ 0 Bernd Fritzsche
  3/ 0 Rocco Milde
  1/ 0 Sven Kmetsch
  1/ 0 Thomas Köhler
  1/ 0 Karsten Neitzel
  1/ 0 Jens Ramme
  1/ 0 Ralf Sack
  1/ 0 Tino Scholtissek

CROSSTABLE 1988/1989
                                 DyD BFC KMS HaR LoL Mag WiA CZJ HaC EnC StB RWE SaZ UnB  Ave. Spectators
 1. SG Dynamo Dresden            XXX 2:1 3:4 5:0 3:0 0:0 2:0 1:1 1:1 5:1 3:1 2:0 4:1 5:0       22.215
 2. Berliner FC Dynamo           1:1 XXX 5:1 4:0 0:2 1:1 2:1 1:1 2:2 1:1 2:0 1:2 1:0 1:1        8.385
 3. FC Karl Marx Stadt           2:1 2:1 XXX 1:0 1:3 1:0 4:2 1:1 5:3 2:2 2:2 1:0 1:0 0:0        8.950
 4. FC Hansa Rostock             2:2 1:0 1:1 XXX 1:0 3:0 1:2 2:0 3:0 3:0 1:0 2:0 1:1 5:0       20.308
 5. 1. FC Lokomotive Leipzig     1:2 4:2 1:0 0:1 XXX 2:2 1:1 2:1 0:0 2:0 0:0 2:0 7:2 0:1        6.546
 6. 1. FC Magdeburg              0:2 2:2 0:1 1:0 1:0 XXX 2:2 0:2 2:0 2:1 5:0 1:0 3:0 3:1        6.615
 7. BSG Wismut Aue               1:1 2:2 1:0 2:0 1:5 1:0 XXX 2:0 0:0 3:2 2:3 0:0 1:1 2:0       10.646
 8. FC Carl Zeiss Jena           3:4 0:1 2:1 2:0 0:1 3:0 2:0 XXX 0:0 2:0 2:0 3:0 2:0 5:1        4.862
 9. Hallescher FC Chemie         1:3 1:4 1:1 1:3 1:0 0:2 1:1 2:0 XXX 0:1 1:1 3:0 4:1 3:0       10.552
10. BSG Energie Cottbus          0:1 0:2 3:1 2:2 2:1 3:1 1:0 2:1 0:0 XXX 3:0 1:0 0:0 2:1       13.092
11. BSG Stahl Brandenburg        2:2 1:2 2:1 3:0 1:3 1:2 1:4 1:0 3:1 4:0 XXX 2:0 5:0 2:1        9.346
12. FC Rot-Weiß Erfurt           2:2 2:6 0:2 0:1 2:1 1:1 2:0 1:0 3:5 3:1 3:0 XXX 3:1 2:0        8.038
13. BSG Sachsenring Zwickau      0:1 0:3 2:1 3:0 0:0 1:0 1:2 0:1 1:3 3:1 2:1 0:1 XXX 5:1        6.085
14. 1. FC Union Berlin           1:3 2:3 0:1 1:1 1:1 2:4 1:2 1:1 1:2 1:0 1:0 1:0 2:0 XXX        7.269

RELEGATED:
BSG Sachsenring Zwickau
1. FC Union Berlin

PROMOTED:
BSG Stahl Eissenhüttenstadt
BSG Fortschritt Bischofswerda

ZUSCHAUER: 1.857.830 (schnitt: 10.208)
SPIELE:          182
TORE:            503 (schnitt: 2,76)

SUPERCUP 1989
"Pokal des Deutschen Sportechos"
Cottbus, 5/8/1989; 22.000
Berliner FC Dynamo - SG Dynamo Dresden ...................... 4:1
1-0 31' B. Schultz
2-0 62' T. Doll
3-0 75' T. Doll [pen]
4-0 84' R. Ernst
4-1 87' M. Sammer

BFC Dynamo:                    SG Dynamo Dresden:
===========                    ==================
Rudwaleit                      Teuber
Reich                          Lieberam
Ksienzyk                       Trautmann -> /46' Hauptmann
Herzog                         Schlößler
B. Schulz                      Kirchner
Köller                         Döschner
Fügner -> /77' Lenz            Stübner
Ernst                          M. Sammer
Bonan  -> /77' Buder           Pilz
Doll                           Kirsten
Thom                           Gütschow  -> /56' Jähnig

FDGB POKAL 1988/1989 QUALIFICATION ROUND: ==================== FC Hansa Rostock II - FC Carl Zeiss Jena II ................. 4:2 ROUND 1: ======== Hallescher FC Chemie II - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........ 3:2 FC Hansa Rostock II - FC Energie Cottbus .................... 3:3 aet, 2-4 pen BSG Bergmann Borsig Pankow Berlin - BSG Stahl Brandenburg ... 0:3 FC Energie Cottbus II - Berliner FC Dynamo .................. 0:4 BSG Stahl Riesa II - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 0:5 BSG Rotasym Pößneck - FC Carl Zeiss Jena .................... 0:4 BSG Chemie PCK Schwedt - 1. FC Union Berlin ................. 1:9 BSG Motor Eisenach - BSG Wismut Aue ......................... 0:2 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - 1. FC Magdenburg .............. 0:1 BSG Chemie IW Ilmenau - BSG Sachsenring Zwickau ............. 2:3 Berliner FC Dynamo II - FC Karl-Marx-Stadt .................. 1:3 aet SG Dynamo Dresden II - Hallescher FC Chemie ................. 1:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder II - FC Hansa Rostock ............ 1:5 BSG Robotron Sömmerda - SG Dynamo Dresden ................... 1:3 BSG Motor Suhl - FC Rot-Weiß Erfurt ......................... 1:3 BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf - SG Dynamo Fürstenwalde ..... 4:4 aet, 6-7 pen 1. FC Lokomotive Leipzig II - BSG Fortschritt Bischofswerda . 0:3 BSG Lokomotive Halberstadt - BSG Motor Weimar ............... 0:1 TSG Neustrelitz - ASG Vorwärts Stralsund .................... 0:0 aet, 4-2 pen BSG Chemie Velten - BSG Rotation Berlin ..................... 1:2 TSG Bau Rostock - SG Dynamo Schwerin ........................ 2:3 ISG/Tiefbau Schwerin - BSG Stahl Thale ...................... 0:4 BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau - BSG KKW Greifswald ...... 1:2 BSG Motor Babelsberg - BSG Chemie Böhlen .................... 2:0 BSG Stahl Eissenhüttenstadt - ASG Vorwärts Dessau ........... 4:1 aet BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - BSG Wismut Gera ......... 2:3 BSG Chemie Leipzig - BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ....... 0:1 BSG Motor Ludwigsfelde - BSG Motor Grimma ................... 5:2 BSG Fortschritt Weida - TSG Markkleeberg .................... 3:2 BSG Post Neubrandenburg - BSG Chemie Buna Schkopau .......... 4:2 BSG Lokomotive Stendal - BSG Motor Nordhausen ............... 2:0 BSG Motor Schönebeck - BSG Stahl Riesa ...................... 5:2 ROUND 2: ======== BSG Motor Babelsberg - Berliner FC Dynamo ................... 0:8 TSG Neustrelitz - 1. FC Union Berlin ........................ 2:4 BSG Post Neubrandenburg - Hallescher FC Chemie .............. 5:3 aet Hallescher FC Chemie II - FC Karl-Marx-Stadt ................ 0:6 BSG Fortschritt Weida - FC Energie Cottbus .................. 0:2 BSG Aktivist Brieske-Senftenberg - FC Carl Zeiss Jena ....... 1:2 aet BSG Motor Weimar - SG Dynamo Dresden ........................ 1:2 BSG Motor Ludwigsfelde - BSG Fortschritt Bischofswerda ...... 1:0 SG Dynamo Schwerin - 1. FC Magdenburg ....................... 3:1 BSG Stahl Eissenhüttenstadt - BSG Wismut Aue ................ 0:5 BSG Wismut Gera - FC Rot-Weiß Erfurt ........................ 0:3 BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald - BSG Stahl Brandenburg ...... 2:1 BSG Rotation Berlin - BSG Stahl Thale ....................... 1:1 aet, 5-4 pen BSG Lokomotive Stendal - 1. FC Lokomotive Leipzig ........... 1:0 BSG Motor Schönebeck - FC Hansa Rostock ..................... 1:0 SG Dynamo Fürstenwalde - BSG Sachsenring Zwickau ............ 2:0 ROUND 3: ======== BSG Motor Schönebeck - Berliner FC Dynamo ................... 2:6 aet 1. FC Union Berlin - SG Dynamo Fürstenwalde ................. 4:1 BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald - FC Rot-Weiß Erfurt ......... 1:3 SG Dynamo Schwerin - BSG Post Neubrandenburg ................ 1:0 BSG Motor Ludwigsfelde - BSG Rotation Berlin ................ 1:0 FC Karl-Marx-Stadt - SG Dynamo Dresden ...................... 2:1 aet BSG Lokomotive Stendal - FC Carl Zeiss Jena ................. 0:2 BSG Wismut Aue - FC Energie Cottbus ......................... 3:0 QUARTER-FINALS: =============== 1. FC Union Berlin - Berliner FC Dynamo ..................... 0:2 BSG Wismut Aue - FC Carl Zeiss Jena ......................... 3:1 aet FC Karl-Marx-Stadt - BSG Motor Ludwigsfelde ................. 4:1 SG Dynamo Schwerin - FC Rot-Weiß Erfurt ..................... 0:3 SEMI-FINALS: ============ Berliner FC Dynamo - FC Rot-Weiß Erfurt ..................... 6:1 BSG Wismut Aue - FC Karl-Marx-Stadt ......................... 1:2 FINAL: [1/4/1989; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 35.000 Berliner FC Dynamo - FC Karl-Marx-Stadt ..................... 1:0 1-0 57' Thom BERLINER FC DYNAMO: FC KARL-MARX-STADT: ******************* ******************* Rudwaleit Schmidt Reich Laudeley B. Schulz Barsikov Zöphel -> /53' Ksienzyk Köhler Köller Illing Küttner -> /85' Albrecht Keller -> /72' Seifert Ernst D. Müller Rohde Heidrich -> /58' Ziffert Fügner Wienhold Doll Richter Thom Mahlhorn REFEREE: Ziller DDR-Liga 1988/1989 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== StE DyF VoF BeD ASP RoB SHR VoS DyS MoS PoN KKW MoL KWO StH ABS MoB LoS 1. BSG Stahl Eisenhüttenst. XXX 2:0 2:1 1:1 0:0 2:2 3:0 1:1 2:0 3:0 2:3 1:2 3:0 0:2 3:2 2:1 5:0 1:0 2. SG Dynamo Fürstenwalde 2:1 XXX 0:1 0:1 0:0 0:0 2:2 2:2 3:0 1:0 2:2 2:1 2:1 1:0 3:0 3:0 1:1 4:1 3. FC Vorwärts Frankfurt II 1:1 0:3 XXX 1:2 4:0 1:0 0:1 1:1 2:0 0:0 5:3 4:0 3:0 2:1 3:0 2:0 1:1 1:0 4. Berliner FC Dynamo II 1:1 0:3 2:2 XXX 1:1 3:0 0:3 1:0 3:1 1:1 3:0 4:3 4:0 2:0 0:1 3:0 1:0 1:0 5. BSG Aktivist Schwarze P. 0:0 4:1 2:2 2:3 XXX 0:0 3:2 2:0 2:1 3:1 1:0 1:2 1:3 2:0 2:1 3:0 2:1 0:0 6. BSG Rotation Berlin 1:3 0:2 0:0 1:1 2:1 XXX 3:0 1:2 5:0 2:1 1:0 2:0 0:0 1:1 5:0 2:1 0:0 2:1 7. BSG Schiffahrt/Hafen R. 1:0 3:2 0:3 0:0 1:0 1:2 XXX 2:1 2:0 1:1 3:1 1:0 5:0 1:1 3:0 3:0 0:2 1:1 8. ASG Vorwärts Stralsund 1:0 1:1 2:1 1:1 1:0 1:0 1:0 XXX 1:1 1:1 4:1 1:2 0:0 0:0 2:0 0:1 2:0 5:1 9. SG Dynamo Schwerin 1:1 2:2 1:1 2:0 2:2 4:1 0:0 2:0 XXX 2:0 2:1 0:1 1:0 1:1 1:0 2:1 0:0 0:0 10. BSG Motor Schönebeck 0:2 1:1 1:1 0:0 1:0 1:1 5:1 2:1 2:0 XXX 2:2 2:2 2:0 1:4 1:3 1:1 2:1 1:0 11. BSG Post Neubrandenburg 3:3 1:1 0:3 0:0 1:1 1:1 1:0 2:0 3:0 0:0 XXX 1:0 1:1 0:3 1:1 3:1 2:0 4:2 12. BSG Kernkraftwerk Greifsw. 1:2 0:1 3:1 1:1 1:0 0:1 0:0 0:1 1:3 1:1 4:4 XXX 1:0 4:1 0:2 2:2 6:1 2:2 13. BSG Motor Ludwigsfelde 1:1 1:0 0:2 3:2 0:1 1:0 1:0 1:0 2:0 1:2 0:0 0:0 XXX 0:0 3:1 3:2 2:0 3:1 14. BSG KWO Berlin 0:2 1:1 1:2 2:0 2:3 1:1 1:1 2:3 0:3 0:1 2:0 1:1 2:1 XXX 0:0 2:0 0:3 3:0 15. BSG Stahl Henningsdorf 0:0 0:2 0:3 0:2 0:2 0:0 3:1 2:1 0:0 3:0 2:2 0:1 2:1 1:1 XXX 4:1 1:1 2:0 16. BSG Aktivist Brieske-Senf. 3:5 0:0 3:2 0:3 0:0 2:1 0:2 2:1 1:0 0:0 1:1 1:0 1:0 1:1 0:1 XXX 4:1 3:2 17. BSG Motor Babelsberg 0:1 3:7 1:1 0:0 1:2 0:2 1:3 1:0 0:0 1:1 2:1 3:2 0:1 0:0 0:0 2:2 XXX 2:0 18. BSG Lokomotive Stendal 1:1 0:1 2:2 0:2 1:3 4:0 1:2 4:0 1:2 3:0 0:1 0:1 2:1 2:1 1:0 2:0 3:1 XXX NOTES: (1) BSG Lokomotive Stendal - Vorwärts Frankfurt II Abandoned at 83' (0:1) due riots of the Home-side Supporters and awarded forfeit with 0:3 (Goals) and 0-2 (Points) for Vorwärts. Motor Schönebeck - Aktivist Schwarze Pumpe played in Burg. Lokomotive Stendal - Stahl Eisenhüttenstadt played in Berlin. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 44 34 16 - 12 - 6 57: 32 +25 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 44 34 19 - 12 - 6 56: 32 +24 3. FC Vorwärts Frankfurt II ............. 43 34 16 - 11 - 7 59: 33 +26 ------------------------------------------------------------------------------ 4. Berliner FC Dynamo II ................ 43 34 15 - 13 - 6 49: 31 +18 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 5. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 41 34 15 - 11 - 8 47: 35 +12 6. BSG Rotation Berlin .................. 38 34 13 - 12 - 9 43: 32 +11 7. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 36 34 14 - 8 - 12 43: 42 + 1 ------------------------------------------------------------------------------ 8. ASG Vorwärts Stralsund ............... 33 34 12 - 9 - 13 38: 38 = Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 9. SG Dynamo Schwerin ................... 33 34 11 - 11 - 12 34: 41 - 7 10. BSG Motor Schönebeck ................. 33 34 9 - 15 - 10 35: 43 - 8 11. BSG Post Neubrandenburg .............. 32 34 9 - 14 - 11 46: 53 - 7 12. BSG Kernkraftwerk Greifswald ......... 31 34 11 - 9 - 14 45: 47 - 2 13. BSG Motor Ludwigsfelde ............... 31 34 12 - 7 - 15 31: 42 -11 14. BSG Kabelwerk Oberspree Berlin ....... 29 34 8 - 13 - 13 37: 41 - 4 15. BSG Stahl Henningsdorf ............... 29 34 10 - 9 - 15 32: 46 -14 ------------------------------------------------------------------------------ 16. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 26 34 9 - 8 - 17 35: 59 -24 Relegated 17. BSG Motor Babelsberg ................. 24 34 6 - 12 - 16 30: 55 -25 Relegated 18. BSG Lokomotive Stendal ............... 22 34 8 - 6 - 20 38: 53 -15 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTES: BFC Dynamo Berlin II were "relegated" to the Bezirksliga II (4th Level) and the place was taken by BSG Bergmann Borsig Berlin over. ASG Vorwärts Stralsund almagated into BSG Motor Stralsund. Motor Stralsund took the place over. BSG Rotation Berlin to become BSV Rotation. SG Dynamo Schwerin became Polizei SV (PSV) Schwerin. TOP SCORERS : 21 Peter Kaehlitz ....... Dynamo Fürstenwalde 16 Dirk Anders .......... BFC Dynamo II 14 Olaf Lentz ........... Stahl Henningsdorf 13 Jürgen Schwarz ....... Aktivist Schwarze Pumpe 12 Torsten Richert ...... Stahl Eisenhüttenstadt 12 Andreas Priebe ....... KKW Greifswald 12 Lutz Schwerinski ..... Post Neubrandenburg 11 Bernd Kulke .......... Dynamo Fürstenwalde DS-Liga Staffel B: ================== FoB VoD MoS RoS WiG ChL ChB Mar DyD DyE StR CBS MoW StT MKM MoN AkB MoG 1. BSG Fortschritt Bischofs. XXX 0:4 3:2 3:2 1:0 1:2 3:0 0:0 2:2 1:1 2:2 6:0 2:0 3:0 2:1 3:0 5:1 4:0 2. ASG Vorwärts Dessau 0:0 XXX 1:1 0:2 0:0 4:0 3:1 4:0 1:1 1:0 2:0 1:1 2:0 2:0 3:1 2:0 2:1 1:0 3. BSG Motor Suhl 1:0 2:1 XXX 3:1 1:1 3:1 3:0 1:1 2:0 1:0 1:0 0:2 3:1 2:0 1:0 4:1 2:0 4:3 4. BSG Robotron Sömmerda 1:1 0:1 0:2 XXX 1:3 1:0 2:1 0:0 0:0 0:2 1:0 3:1 0:0 2:1 1:0 2:1 2:0 2:1 5. BSG Wismut Gera 0:3 3:2 2:2 0:0 XXX 2:2 1:1 5:3 3:1 2:2 2:1 5:3 0:3 0:0 3:3 1:0 3:1 6:4 6. BSG Chemie Leipzig 2:4 2:0 2:1 2:1 2:0 XXX 1:0 1:0 1:1 2:2 2:1 2:0 1:1 1:0 0:2 2:3 0:2 3:0 7. BSG Chemie Böhlen 3:3 0:0 1:0 1:2 2:0 0:1 XXX 1:2 0:1 1:0 4:0 2:1 2:1 2:1 3:2 1:0 0:0 3:1 8. TSG Markkleeberg 0:0 2:1 0:0 2:2 1:2 0:1 1:0 XXX 0:2 3:1 0:1 3:0 5:0 1:1 2:4 3:1 1:1 5:2 9. SG Dynamo Dresden II 1:3 0:2 2:1 1:2 4:1 4:1 0:1 1:2 XXX 1:1 2:0 0:3 2:1 3:2 1:1 5:1 1:1 4:0 10. SG Dynamo Eisleben 1:1 1:0 0:0 1:0 1:3 2:1 0:0 1:1 4:1 XXX 1:1 1:1 1:0 2:0 1:3 1:0 3:1 1:1 11. BSG Stahl Riesa 3:2 0:0 2:1 2:0 1:1 1:2 2:4 1:0 2:2 3:1 XXX 0:2 3:1 1:1 1:0 2:2 2:1 2:0 12. BSG Chemie Buna Schkopau 1:2 2:1 1:2 1:1 2:2 3:2 1:0 1:1 4:1 1:1 2:2 XXX 0:0 4:1 1:1 4:1 3:0 2:2 13. BSG Motor Weimar 1:1 2:2 2:1 2:4 1:2 2:1 0:0 2:2 0:0 3:1 3:1 0:1 XXX 1:1 6:1 2:0 2:2 2:1 14. BSG Stahl Thale 1:1 0:1 4:0 0:0 2:1 0:2 2:1 1:2 1:0 3:2 0:2 2:1 0:0 XXX 1:1 1:1 0:0 4:2 15. BSG Motor "F.H." Karl-Marx 1:1 2:1 1:1 1:3 2:3 1:1 1:1 2:0 2:5 2:0 1:0 2:0 0:1 0:1 XXX 0:1 3:0 4:0 16. BSG Motor Nordhausen 0:0 1:1 0:1 0:1 2:1 (1) 0:1 1:1 2:1 2:2 0:2 3:1 0:1 0:1 3:0 XXX 3:1 1:0 17. BSG Aktivist Borna 1:4 0:0 2:2 2:0 0:0 1:1 0:0 2:2 3:4 3:1 0:0 5:1 1:0 1:2 1:0 0:1 XXX 0:0 18. BSG Motor Grimma 0:4 1:5 1:0 1:1 4:2 1:5 0:2 3:3 3:0 0:2 2:1 4:2 3:0 1:1 1:1 1:3 1:2 XXX NOTE: (1) Motor Nordhausen - Chemie Leipzig (0:2) awarded with 3:0 (Goals) and 2-0 (Points) for Nordhausen, due a mistake made with the Substitutions (ie for not having at least 3 U-23 Players fielded - had only 2) TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Fortschritt Bischofswerda ........ 47 34 17 - 13 - 4 71: 34 +37 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. ASG Vorwärts Dessau .................. 42 34 16 - 10 - 8 51: 26 +25 3. BSG Motor Suhl ....................... 42 34 17 - 8 - 9 51: 36 +15 4. BSG Robotron Sömmerda ................ 39 34 15 - 9 - 10 40: 36 + 4 5. BSG Wismut Gera ...................... 38 34 13 - 12 - 9 60: 58 + 2 6. BSG Chemie Leipzig ................... 38 34 16 - 6 - 12 49: 47 + 2 7. BSG Chemie Böhlen .................... 36 34 14 - 8 - 12 39: 35 + 4 8. TSG Markkleeberg ..................... 34 34 10 - 14 - 10 49: 46 + 3 ------------------------------------------------------------------------------ 9. SG Dynamo Dresden II ................. 33 34 12 - 9 - 13 54: 53 + 1 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 10. SG Dynamo Eisleben ................... 33 34 10 - 13 - 11 41: 43 - 2 11. BSG Stahl Riesa ...................... 33 34 12 - 9 - 13 42: 45 - 3 12. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 32 34 11 - 10 - 13 53: 59 - 6 13. BSG Motor Weimar ..................... 31 34 10 - 11 - 13 41: 46 - 5 14. BSG Stahl Thale ...................... 31 34 10 - 11 - 13 35: 43 - 8 15. BSG Motor "Fritz-Heckert" Karl-Marx-S. 29 34 10 - 9 - 15 46: 50 - 4 ------------------------------------------------------------------------------ 16. BSG Motor Nordhausen ................. 28 34 11 - 6 - 17 37: 49 -12 Relegated 17. BSG Aktivist Borna ................... 27 34 7 - 13 - 14 36: 51 -15 Relegated 18. BSG Motor Grimma ..................... 19 34 6 - 7 - 21 44: 82 -38 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTES: SG Dynamo Dresden II transferred the Team back to Bezirksliga-II (4th Level) and the place was taken by TSG Meissen over. ASG Vorwärts Dessau became SG Dessau 89 (after the Union with SV Motor Dessau) SG Dynamo Eisleben became Mansfelder SV Eisleben TOP SCORERS : 20 Roci Schiemann ....... Fortschritt Bischofswerda 19 Silvio Hoffmann ...... Wismut Gera 18 Heiko Liebers ........ Motor Grimma 14 Felix Oehmig ......... TSG Markkleeberg 14 Jörg Engelmann ....... Chemie Leipzig 13 Michael Reimer ....... Vorwärts Dessau 13 Martin Busse ......... Robotron Sömmerda 12 Lutz Schenkel ........ TSG Markkleeberg PROMOTION PLAY-OFFS for the Second Level Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 ChV LAP MoE Wis HyP 1. BSG Chemie Velten XXX 2:0 7:0 6 4 3-0-1 15: 2 +13 Promoted 2. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 2:0 XXX 7:1 5 4 2-1-1 12: 5 + 8 Promoted 3. BSG Motor Eberswalde 0:0 XXX 2:1 5 4 2-1-1 6: 6 = 4. TSG Wismar 4:3 XXX 0:0 3 4 1-1-2 5:12 - 7 5. BSG Hydraulik Parchim 0:6 3:4 XXX 1 4 0-1-3 4:17 -12 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 ChI UnM ChW AkE JeG 1. BSG Chemie IW Ilmenau XXX 2:1 2:1 5 4 2-1-1 7: 6 + 1 Promoted 2. BSG Union Mühlhausen 1:0 XXX 4:0 5 4 2-1-1 6: 5 + 1 Promoted 3. BSG Chemie Wolfen 4:0 XXX 3:1 4 4 2-0-2 9: 6 + 3 4. BSG Aktivist Espenhain 1:1 XXX 3:2 3 4 1-1-2 6: 8 - 2 5. BSG Jenaer Glaswerke 3:3 3:1 XXX 3 4 1-1-2 8:11 - 3 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 AuK ChG FoN EiW PnS 1. BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf XXX 1:2 1:0 6 4 3-0-1 8: 4 + 4 Promoted 2. BSG Chemie W.P.S. Guben XXX 1:1 2:0 6 4 2-2-0 7: 4 + 3 Promoted 3. BSG Fortschritt Neustadt/S. 2:2 XXX 3:1 5 4 2-1-1 7: 4 + 3 4. BSG Einheit Wernigerode 1:3 XXX 3:1 3 4 1-1-2 6: 8 - 2 5. BSG Pneumant Schmöckwitz 1:3 0:2 XXX 0 4 0-0-4 2:10 - 8 RELEGATED: Berliner FC Dynamo II ASG Vorwärts Stralsund SG Dynamo Dresden II BSG Aktivist Brieske-Senftenberg changed into FSV Glückauf Brieske-Senftenberg BSG Motor Babelsberg BSG Lokomotive Stendal changed into FSV Lokomotive Altmark Stendal BSG Motor Nordhausen changed into FSV Wacker 90 Nordhausen BSG Aktivist Borna changed into BSV Borna BSG Motor Grimma PROMOTED: BSG Chemie Velten BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau BSG Chemie IW Ilmenau BSG Union Mühlhausen BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt Guben BSG Bergmann Borsig Berlin changed into PSV Bergmann-Borsig (took the place of BFC Dynamo II over) BSG Motor Stralsund (took the place of ASG Vorwärts Stralsund over) TSG Meißen (took the place of SG Dynamo Dresden over) BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG Bergmann Borsig Berlin ** Cottbus : BSG Chemie WPS Guben Dresden : BSG Fortschritt Neustadt promoted: 9th placed TSG Meißen Erfurt : BSG Union Mühlhausen Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Jenaer Glaswerke Halle : BSG Chemie Wolfen Karl-Marx-Stadt : BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf Leipzig : ASG Vorwärts Delitzsch runners-up for promotion: BSG Aktivist Espenhain Magdeburg : BSG Einheit Wernigerode Neubrandenburg : BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau Potsdam : BSG Chemie Velten Rostock : TSG Wismar promoted: 6th placed BSG Motor Stralsund Schwerin : BSG Hydraulik Parchim Suhl : BSG Chemie IW Ilmenau ** Also qualified to the promotion play-Offs the 3rd placed BSG Pneumant Schmöckwitz due BSG Rotation Berlin II were runners-up.

1987/88.

1989/90.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.