East Germany 1989/90


Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1989/1990

ROUND 1
12/08/1989
1. FC Lokomotive Leipzig      3:1 BSG Fortschritt Bischofswerda
Berliner FC Dynamo            2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Energie Cottbus           0:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    0:0 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena            0:2 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock              1:0 BSG Stahl Brandenburg
SG Dynamo Dresden             2:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 2
19/ 8/1989
1. FC Magdeburg               2:1 FC Hansa Rostock
BSG Energie Cottbus           1:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Fortschritt Bischofswerda 0:1 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Brandenburg         1:1 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue                0:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt            0:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
Hallescher FC Chemie          4:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 3
 1/ 9/1989
1. FC Lokomotive Leipzig      2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Berliner FC Dynamo            2:1 1. FC Magdeburg
BSG Fortschritt Bischofswerda 1:0 BSG Wismut Aue
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    3:1 BSG Stahl Brandenburg
FC Carl Zeiss Jena            2:0 Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock              3:0 BSG Energie Cottbus
FC Karl-Marx-Stadt            1:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 4
 9/ 9/1989
1. FC Magdeburg               2:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
BSG Energie Cottbus           2:2 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Brandenburg         1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt            3:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt            3:0 BSG Fortschritt Bischofswerda
Hallescher FC Chemie          1:1 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden             3:0 BSG Wismut Aue

ROUND 5
16/ 9/1989
1. FC Lokomotive Leipzig      1:2 1. FC Magdeburg
Berliner FC Dynamo            3:1 Hallescher FC Chemie
BSG Fortschritt Bischofswerda 1:1 BSG Stahl Brandenburg
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    1:1 BSG Energie Cottbus
BSG Wismut Aue                3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena            1:1 SG Dynamo Dresden
FC Hansa Rostock              2:2 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 6
22/ 9/1989
FC Carl Zeiss Jena            2:1 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt            0:0 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden             3:1 FC Rot-Weiß Erfurt
23/ 9/1989
1. FC Magdeburg               4:0 BSG Fortschritt Bischofswerda
BSG Energie Cottbus           1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Brandenburg         4:2 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie          2:2 BSG Stahl Eisenhüttenstadt

ROUND 7
13/10/1989
Berliner FC Dynamo            2:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue                0:0 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock              0:0 SG Dynamo Dresden
14/10/1989
1. FC Lokomotive Leipzig      1:0 Hallescher FC Chemie
BSG Fortschritt Bischofswerda 1:4 BSG Energie Cottbus
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    0:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt            0:0 BSG Stahl Brandenburg

ROUND 8
20/10/1989
1. FC Magdeburg               1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
Hallescher FC Chemie          4:0 BSG Fortschritt Bischofswerda
21/10/1989
BSG Energie Cottbus           2:1 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena            1:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
FC Hansa Rostock              3:1 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden             3:2 BSG Stahl Brandenburg
22/10/1989
FC Karl-Marx-Stadt            2:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 9
28/10/1989
1. FC Lokomotive Leipzig      1:0 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo            1:1 SG Dynamo Dresden
BSG Fortschritt Bischofswerda 1:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Brandenburg         0:1 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    1:1 FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue                1:1 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt            2:2 BSG Energie Cottbus

ROUND 10
 4/11/1989
BSG Energie Cottbus           3:1 BSG Stahl Brandenburg
 8/11/1989
Berliner FC Dynamo            0:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
FC Carl Zeiss Jena            1:0 BSG Fortschritt Bischofswerda
FC Hansa Rostock              3:3 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt            1:0 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie          3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden             3:1 1. FC Magdeburg

ROUND 11
18/11/1989
1. FC Lokomotive Leipzig      1:2 Berliner FC Dynamo
1. FC Magdeburg               4:1 BSG Energie Cottbus
BSG Fortschritt Bischofswerda 1:4 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Brandenburg         1:1 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    2:2 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue                0:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt            1:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 12
24/11/1989
FC Carl Zeiss Jena            1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock              2:1 BSG Wismut Aue
25/11/1989
Berliner FC Dynamo            1:0 BSG Fortschritt Bischofswerda
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt            3:0 BSG Stahl Brandenburg
Hallescher FC Chemie          0:5 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden             3:0 BSG Energie Cottbus

ROUND 13
 1/12/1989
1. FC Magdeburg               1:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue                0:0 Berliner FC Dynamo
 2/12/1989
BSG Energie Cottbus           1:1 Hallescher FC Chemie
BSG Fortschritt Bischofswerda 2:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
BSG Stahl Brandenburg         4:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt            0:1 FC Hansa Rostock
 5/ 2/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      1:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 14
23/ 2/1990
1. FC Magdeburg               0:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue                2:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
24/ 2/1990
BSG Fortschritt Bischofswerda 2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Brandenburg         1:1 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt            3:1 BSG Energie Cottbus
FC Rot-Weiß Erfurt            1:3 FC Berlin
Hallescher FC Chemie          2:2 SG Dynamo Dresden

ROUND 15
 3/ 3/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      2:1 BSG Wismut Aue
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Berlin                     5:1 BSG Stahl Brandenburg
FC Carl Zeiss Jena            1:0 BSG Energie Cottbus
FC Hansa Rostock              0:0 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt            4:0 Hallescher FC Chemie
SG Dynamo Dresden             3:0 BSG Fortschritt Bischofswerda

ROUND 16
 9/ 3/1990
FC Rot-Weiß Erfurt            2:0 1. FC Lokomotive Leipzig
Hallescher FC Chemie          1:1 FC Carl Zeiss Jena
10/ 3/1990
1. FC Magdeburg               3:1 FC Berlin
BSG Energie Cottbus           3:1 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Brandenburg         0:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
BSG Wismut Aue                1:3 BSG Fortschritt Bischofswerda
SG Dynamo Dresden             2:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 17
17/ 3/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      0:1 BSG Stahl Brandenburg
BSG Fortschritt Bischofswerda 2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    0:0 1. FC Magdeburg
BSG Wismut Aue                1:1 SG Dynamo Dresden
FC Berlin                     1:1 BSG Energie Cottbus
FC Carl Zeiss Jena            1:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Hansa Rostock              2:1 Hallescher FC Chemie

ROUND 18
23/ 3/1990
1. FC Magdeburg               2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt            1:0 FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden             0:4 FC Carl Zeiss Jena
24/ 3/1990
BSG Energie Cottbus           3:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
BSG Stahl Brandenburg         0:2 BSG Fortschritt Bischofswerda
FC Rot-Weiß Erfurt            1:1 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie          1:2 FC Berlin

ROUND 19
 3/ 4/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      2:0 BSG Energie Cottbus
BSG Fortschritt Bischofswerda 0:1 1. FC Magdeburg
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    0:1 Hallescher FC Chemie
BSG Wismut Aue                0:3 BSG Stahl Brandenburg
FC Berlin                     0:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Hansa Rostock              0:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt            2:0 SG Dynamo Dresden

ROUND 20
 7/ 4/1990
1. FC Magdeburg               1:0 BSG Wismut Aue
BSG Energie Cottbus           3:0 BSG Fortschritt Bischofswerda
BSG Stahl Brandenburg         1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena            1:1 FC Berlin
FC Karl-Marx-Stadt            1:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
Hallescher FC Chemie          1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden             1:1 FC Hansa Rostock

ROUND 21
21/ 4/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      1:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Fortschritt Bischofswerda 0:4 Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Brandenburg         2:2 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    1:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue                2:1 BSG Energie Cottbus
FC Berlin                     3:0 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt            1:1 1. FC Magdeburg

ROUND 22
28/ 4/1990
1. FC Magdeburg               1:1 BSG Stahl Brandenburg
BSG Energie Cottbus           4:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena            0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Hansa Rostock              1:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
FC Karl-Marx-Stadt            2:1 BSG Fortschritt Bischofswerda
Hallescher FC Chemie          3:1 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden             6:1 FC Berlin

ROUND 23
 4/ 5/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      2:2 FC Hansa Rostock
1. FC Magdeburg               1:1 SG Dynamo Dresden
BSG Fortschritt Bischofswerda 1:4 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Brandenburg         2:0 BSG Energie Cottbus
BSG Stahl Eisenhüttenstadt    1:1 FC Berlin
BSG Wismut Aue                1:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt            1:1 Hallescher FC Chemie

ROUND 24
 8/ 5/1990
SG Dynamo Dresden             2:1 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
Hallescher FC Chemie          1:3 BSG Stahl Brandenburg
FC Karl-Marx-Stadt            2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock              1:2 BSG Fortschritt Bischofswerda
FC Carl Zeiss Jena            1:0 BSG Wismut Aue
FC Berlin                     1:3 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Energie Cottbus           2:0 1. FC Magdeburg

ROUND 25
18/ 5/1990
1. FC Lokomotive Leipzig      2:0 BSG Stahl Eisenhüttenstadt
1. FC Magdeburg               3:1 Hallescher FC Chemie
BSG Energie Cottbus           0:0 SG Dynamo Dresden
BSG Fortschritt Bischofswerda 1:1 FC Berlin
BSG Stahl Brandenburg         2:2 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt            4:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Wismut Aue                 3:2 FC Hansa Rostock

ROUND 26
26/ 5/1990
Eisenhüttenstädter FC Stahl   2:0 BSG Fortschritt Bischofswerda
FC Berlin                     1:4 FC Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena            2:2 BSG Stahl Brandenburg
FC Hansa Rostock              4:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt            1:0 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie          3:0 BSG Energie Cottbus
SG Dynamo Dresden             3:1 1. FC Lokomotive Leipzig

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. SG Dynamo Dresden .................... 36   26   12 - 12 -  2   47: 26 +21 CHAMPIONS + Cup Winners [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. FC Karl-Marx-Stadt ................... 36   26   13 - 10 -  3   35: 20 +15 UEFA Cup [EC3]
 3. 1. FC Magdeburg ...................... 34   26   13 -  8 -  5   39: 22 +17 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 4. FC Berlin ............................ 30   26    9 - 12 -  5   38: 35 + 3
 5. FC Carl Zeiss Jena ................... 30   26   11 -  8 -  7   29: 27 + 2
 6. FC Hansa Rostock ..................... 27   26    9 -  9 -  8   38: 33 + 5
 7. BSG Energie Cottbus .................. 27   26   10 -  7 -  9   36: 37 - 1
 8. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 25   26    9 -  7 - 10   34: 33 + 1
 9. Hallescher FC Chemie ................. 24   26    8 -  8 - 10   38: 38 =
10. BSG Stahl Brandenburg ................ 24   26    6 - 12 -  8   35: 37 - 2
11. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 19   26    5 -  9 - 12   29: 40 -11
12. Eisenhüttenstädter FC Stahl .......... 18   26    2 - 14 - 10   22: 31 - 9
------------------------------------------------------------------------------
13. BSG Wismut Aue ....................... 18   26    5 -  8 - 13   25: 36 -11 Relegated
14. BSG Fortschritt Bischofswerda ........ 16   26    7 -  2 - 17   22: 52 -30 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

SG Dynamo Dresden became 1/6/1990 1. FC Dynamo Dresden
Karl-Marx-Stadt was renamed back to Chemnitz (1/6/1990), FC Karl-Marx-Stadt became Chemnitzer FC
Berliner FC Dynamo became February 2, 1990 FC Berlin
BSG Energie Cottbus became 1/7/1990 FC Energie Cottbus
BSG Stahl Brandenburg became 1/6/1990 BSV Stahl Brandenburg
BSG Stahl Eisenhüttenstadt became 19/5/1990 Eisenhüttenstädter FC Stahl
BSG Wismut Aue became 14/2/1990 FC Wismut Aue
BSG Fortschritt Bischofswerda became 1/6/1990 FV Fortschritt Bischofswerda

    TOP-SCORERS:
 18 Torsten Gütschow ........ Dynamo Dresden
 12 Steffen Heidrich ........ Karl-Marx-Stadt
 11 Uwe Rösler .............. 1. FC Magdeburg
 11 Markus Wuckel ........... 1. FC Magdeburg
 10 Ulf Kirsten ............. Dynamo Dresden
 10 Matthias Sammer ......... Dynamo Dresden
 10 Patrick Sander .......... Energie Cottbus
  9 Lutz Schülbe ............ HFC Chemie
  8 Thomas Doll ............. BFC Dynamo
  8 Reiner Jarohs ........... Hansa Rostock
  8 Frank Jeske ............. Stahl Brandenburg

 SG DYNAMO DRESDEN:
 TRAINERS:  1-19 Eduard Geyer
           20-26 Reinhard Häfner

 [Appearances/Goals]
 25/18 Torsten Gütschow
 25/10 Ulf Kirsten
 25/ 0 Frank Lieberam
 24/ 2 Matthias Döschner
 24/ 2 Hans-Uwe Pilz
 21/ 0 Steffen Büttner
 20/10 Matthias Sammer
 19/ 1 Jörg Stübner
 18/ 0 Matthias Maucksch
 17/ 1 Andreas Wagenhaus
 16/ 0 Ronny Teuber
 16/ 1 Andreas Trautmann
 14/ 0 Detlef Schößler
 13/ 0 Andreas Diebitz
 10/ 1 Ralf Hauptmann
  9/ 1 Sven Ratke
  7/ 0 Thomas Köhler
  7/ 0 Ralf Minge
  5/ 0 Uwe Jäahnig
  4/ 0 Rocco Milde
  3/ 0 Frank Schulze
  2/ 0 Sven Kmetsch
  1/ 0 Mario Kern

CROSSTABLE 1989/1990
                                 DyD KMS Mag Ber CZJ HaR EnC LoL HaC StB RWE EiS WiA FoB  Ave. Spectators
 1. SG Dynamo Dresden            XXX 2:0 3:1 6:1 0:4 1:1 3:0 3:1 2:0 3:2 3:1 2:1 3:0 3:0       20.220
 2. FC Karl Marx Stadt           1:1 XXX 1:0 0:0 3:0 1:0 3:1 2:1 4:0 3:0 2:0 1:0 1:0 2:1        8.631
 3. 1. FC Magdeburg              1:1 1:1 XXX 3:1 0:2 2:1 4:1 2:2 3:1 1:1 1:0 2:1 1:0 4:0        8.577
 4. FC Berlin                    1:1 0:0 2:1 XXX 2:0 3:0 1:1 1:3 3:1 5:1 2:2 0:0 1:4 1:0        5.477
 5. FC Carl Zeiss Jena           1:1 1:1 0:2 1:1 XXX 2:1 1:0 0:0 2:0 2:2 1:0 1:1 1:0 1:0        4.372
 6. FC Hansa Rostock             0:0 2:2 0:0 3:1 0:1 XXX 3:0 3:3 2:1 1:0 4:1 1:0 2:1 1:2       10.649
 7. BSG Energie Cottbus          0:0 0:0 2:0 2:2 1:0 3:1 XXX 1:0 1:1 3:1 4:2 3:1 2:1 3:0       11.055
 8. 1. FC Lokomotive Leipzig     1:1 1:2 1:2 1:2 1:0 2:2 2:0 XXX 1:0 0:1 2:1 2:0 2:1 3:1        4.738
 9. Hallescher FC Chemie         2:2 4:0 0:5 1:2 1:1 1:1 3:0 1:0 XXX 1:3 3:0 2:2 3:1 4:0        7.615
10. BSG Stahl Brandenburg        2:2 2:2 0:1 1:1 4:0 1:1 2:0 1:1 1:1 XXX 1:1 0:0 4:2 0:2        7.192
11. FC Rot-Weiß Erfurt           2:0 1:0 1:1 1:3 4:1 0:1 2:2 2:0 1:1 0:0 XXX 0:0 1:1 3:0        5.504
12. Eissenhüttenstädter FC Stahl 2:2 0:0 0:0 1:1 1:2 1:1 1:1 2:2 0:1 3:1 2:2 XXX 0:0 2:0        5.292
13. FC Wismut Aue                1:1 1:1 0:0 0:0 0:0 3:2 2:1 0:1 1:1 0:3 3:0 2:1 XXX 1:3        7.011
14. BSG Fort. Bischofswerda      0:1 1:2 0:1 1:1 1:4 1:4 1:4 2:1 0:4 1:1 2:1 2:0 1:0 XXX        4.375

RELEGATED:
FC Wismut Aue
BSG Fortschritt Bischofswerda

PROMOTED:
FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Chemie Böhlen

ZUSCHAUER: 1.511.137 (schnitt: 8.303)
SPIELE:          182
TORE:            467 (schnitt: 2,56)

FDGB POKAL 1989/1990 QUALIFICATION ROUND: ==================== BSG Motor Grimma - BSG Lokomotive Stendal ................... 0:4 ROUND 1: ======== TSG Lübbenau - Berliner FC Dynamo ........................... 0:5 BSG Motor WaMa Görlitz - FC Karl-Marx-Stadt ................. 0:3 BSG Lokomotive Stendal - FC Rot-Weiß Erfurt ................. 0:1 TSG Markkleeberg - BSG Stahl Eissenhüttenstadt .............. 0:1 TSG Meissen - Hallescher FC Chemie .......................... 0:3 SG Union Mühlhausen - BSG Wismut Aue ........................ 2:2 aet, 8-9 pen BSG Sthal Walzwerk Hettstedt - FC Carl Zeiss Jena ........... 0:2 BSG Wismut Aue II - SG Dynamo Dresden ....................... 0:6 BSG Motor Ludwigsfelde - 1. FC Lokomotive Leipzig ........... 0:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder - BSG Fortschritt Bischofswerda .. 3:1 BSG Bergmann Borsig Pankow Berlin - 1. FC Magdenburg ........ 0:3 BSG Chemie Leipzig II - BSG Stahl Brandenburg ............... 2:1 aet BSG Wismut Gera - FC Energie Cottbus ........................ 4:0 ASG Vorwärts Hagenow - FC Hansa Rostock ..................... 0:1 BSG Motor Babelsberg - SG Dynamo Schwerin ................... 0:2 BSG Tiefbau Berlin - BSG Motor Stralsund .................... 0:1 BSG Aktivist Brieske-Senftenberg - BSG Motor Weimar ......... 4:2 BSG Ak. Kali Werra Tiefenort - BSG Aktivist Schwarze Pumpe .. 0:3 BSG Aktivist Borna - BSG Motor Suhl ......................... 6:2 aet BSG Motor Nordhausen - BSG Sachsenring Zwickau .............. 2:0 aet BSG Chemie Velten - SG Dessau 89 ............................ 2:1 BSG Chemie PCK Schwedt - BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ....... 1:2 BSG Elektronik Gera - BSG Robotron Sömmerda ................. 1:2 BSG Chemie Böhlen - BSG Motor Schönebeck .................... 2:1 BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau - BSG Chemie Leipzig ...... 1:2 TSG Bau Rostock - BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald ............ 2:0 BSG Motor Wernigerode - BSG Post Neubrandenburg ............. 2:1 BSG Stahl Hennigsdorf - SG Dynamo Eisleben .................. 1:2 SG Dynamo Fürstenwalde - BSG Stahl Thale .................... 2:3 aet BSG Chemie Buna Schkopau - 1. FC Union Berlin ............... 1:1 aet, 5-4 pen BSG Stahl Riesa - BSG Kaberl-Werk-Oberspree Berlin .......... 2:1 ROUND 2: ======== BSG Aktivist Brieske-Senftenberg - SG Dynamo Dresden ........ 1:4 BSG Chemie Velten - FC Hansa Rostock ........................ 0:2 BSG Robotron Sömmerda - BSG Wismut Aue ...................... 3:2 aet BSG Chemie Leipzig II - FC Rot-Weiß Erfurt .................. 0:9 BSG Motor Wernigerode - Berliner FC Dynamo .................. 0:5 BSG Motor Stralsund - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ........... 0:1 BSG Motor Nordhausen - 1. FC Magdenburg ..................... 1:2 SG Dynamo Eisleben - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 2:4 aet BSG Stahl Thale - FC Carl Zeiss Jena ........................ 0:2 aet BSG Aktivist Borna - FC Karl-Marx-Stadt ..................... 0:2 BSG Wismut Gera - Hallescher FC Chemie ...................... 1:3 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - BSG Chemie Leipzig ............ 0:0 aet, 5-4 pen BSG Chemie Böhlen - BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ............ 0:4 SG Dynamo Schwerin - BSG Stahl Riesa ........................ 3:1 TSG Bau Rostock - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ................ 0:2 BSG Rotation Berlin - BSG Chemie Buna Schkopau .............. 0:1 ROUND 3: ======== Hallescher FC Chemie - Berliner FC Dynamo ................... 1:3 1. FC Magdenburg - FC Rot-Weiß Erfurt ....................... 2:0 aet FC Karl-Marx-Stadt - FC Carl Zeiss Jena ..................... 4:1 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - FC Vorwärts Frankfurt/Oder .... 0:3 SG Dynamo Dresden - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ............. 6:0 BSG Robotron Sömmerda - 1. FC Lokomotive Leipzig ............ 0:3 FC Hansa Rostock - BSG Chemie Buna Schkopau ................. 0:1 SG Dynamo Schwerin - BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ........... 3:2 QUARTER-FINALS: =============== FC Vorwärts Frankfurt/Oder - Berliner FC Dynamo ............. 2:0 aet SG Dynamo Dresden - FC Karl-Marx-Stadt ...................... 4:0 1. FC Lokomotive Leipzig - BSG Chemie Buna Schkopau ......... 1:0 SG Dynamo Schwerin - 1. FC Magdenburg ....................... 3:1 SEMI-FINALS: ============ SG Dynamo Dresden - FC Vorwärts Frankfurt/Oder .............. 3:0 SG Dynamo Schwerin - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 1:0 FINAL: [4/6/1990; Berlin] or 2/6/1990 ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 5.750 1. FC Dynamo Dresden - Polizei SV Schwerin .................. 2:1 0-1 5' Kort 1-1 18' Stubner 2-1 84' Kirsten 1. FC DYNAMO DRESDEN: POLIZEI SV SCHWERIN: ********************* ******************** Schulze Reinke Lieberam Eggert Schößler Beutling Wagenhaus Herzberg Büttner Ruppach Stübner Drews Pilz Prange Sammer Stammann Doschner -> /74' Radtke Baumgart -> /66' Benthin Kirsten Gottschalk -> /76' Buchsteiner Gütschow -> /87' Minge Kort REFEREE: Glaser DDR-Liga 1989/1990 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== VoF UnB RoB ChV ASP KKW SHR BBB PoN MoS ChG KWO DyF Sch StH LAP MoL MoS 1. FC Vorwärts Frankfurt XXX 0:0 5:1 1:1 1:0 1:1 2:0 3:0 2:1 6:1 4:0 3:5 3:2 5:0 2:1 1:0 3:1 5:0 2. 1. FC Union Berlin 0:0 XXX 4:0 0:0 0:0 5:0 1:0 2:2 2:0 0:1 1:0 3:1 2:1 1:0 5:0 7:0 0:0 3:0 3. BSV Rotation Berlin 2:2 1:1 XXX 2:2 (1) 4:2 2:1 3:0 1:1 1:3 3:1 3:6 5:0 2:0 1:2 1:0 2:0 2:3 4. BSG Chemie Velten 1:1 2:2 0:1 XXX 1:2 2:2 1:2 1:1 1:1 4:1 3:0 3:1 1:1 3:1 1:1 3:2 2:0 7:1 5. BSG Aktivist Schwarze P 1:1 0:1 3:0 0:0 XXX 1:1 3:2 2:1 1:1 2:4 2:1 1:2 4:4 4:1 3:1 2:1 5:0 2:0 6. BSG Kernkraftwerk Greifs. 5:1 1:1 2:1 3:0 2:0 XXX 3:0 1:2 1:0 0:4 1:2 (2) 1:1 1:0 0:0 0:1 1:0 4:0 7. BSG Schiffahrt/Hafen R. 0:3 2:0 0:0 2:1 0:0 0:1 XXX 0:0 1:0 0:0 4:0 0:1 0:2 4:1 2:0 0:0 4:0 0:0 8. PSV Bergmann-Borsig Berlin 0:2 3:2 2:3 1:2 1:2 1:0 1:1 XXX 4:4 1:1 1:0 1:0 2:1 0:1 1:0 0:3 1:1 1:1 9. BSG Post Neubrandenburg 0:4 3:1 1:1 1:3 2:0 1:1 1:0 2:2 XXX 0:0 2:1 4:0 1:1 5:2 3:0 4:4 1:3 4:0 10. BSG Motor Stralsund 3:1 0:2 1:5 1:2 0:3 1:1 1:1 3:2 4:1 XXX 0:0 3:2 2:3 1:1 0:0 1:1 1:2 2:0 11. BSG Chemie W.-P.-S. Guben 0:2 0:0 3:2 3:1 1:1 0:1 4:2 5:1 1:0 0:0 XXX 3:0 2:0 0:0 1:1 4:0 0:3 3:0 12. BSG KWO Berlin 0:1 0:1 1:2 0:1 2:2 1:3 1:1 1:1 0:0 3:1 2:0 XXX 0:4 1:4 0:0 1:0 4:0 2:0 13. SG Dynamo Fürstenwalde 1:5 0:1 1:4 1:1 1:1 1:1 0:4 0:0 1:1 1:1 3:2 1:1 XXX 1:2 5:0 2:1 1:1 0:2 14. PSV Schwerin 1:2 0:1 1:3 1:2 1:1 1:0 1:1 4:2 0:0 2:1 2:1 1:1 0:0 XXX 1:1 1:0 1:1 6:1 15. BSG Stahl Henningsdorf 0:0 1:0 3:2 2:0 1:3 3:1 1:3 0:1 0:1 2:1 1:0 0:0 0:0 0:2 XXX 2:0 2:1 1:1 16. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 1:3 1:1 1:3 0:4 1:0 1:1 1:1 1:4 0:0 2:2 2:2 6:2 2:2 3:0 4:2 XXX 1:4 2:0 17. BSG Motor Ludwigsfelde 1:1 0:3 1:5 1:2 1:1 0:2 1:0 1:3 1:0 4:1 0:4 2:2 1:2 1:0 1:1 1:3 XXX 1:1 18. BSG Motor Schönebeck 0:4 1:4 1:0 2:0 1:3 2:0 1:3 0:1 2:1 1:3 0:2 3:3 0:0 1:1 1:1 0:0 0:2 XXX NOTES : (1) Rotation Berlin - Aktivist Schwarze Pumpe (0:2) awarded 3:0 (Goals) and 2-0 (Points) for Rotation. For the use of an ineligible player. (2) Kernkraftwerk Greifswald - Kabelwerk Oberspree Berlin (3:2) awarded 0:3 (Goals) and 0-2 (Points) for KWO. For the use of an ineligible player. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. FC Vorwärts Frankfurt ................ 53 34 22 - 9 - 3 80: 30 +50 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. 1. FC Union Berlin ................... 47 34 18 - 11 - 5 57: 20 +37 3. BSV Rotation Berlin .................. 40 34 17 - 6 - 11 71: 54 +17 ------------------------------------------------------------------------------ 4. BSG Chemie Velten .................... 40 34 14 - 12 - 8 58: 41 +17 Withdraw ------------------------------------------------------------------------------ 5. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 40 34 14 - 12 - 8 55: 40 +15 6. BSG Kernkraftwerk Greifswald ......... 36 34 13 - 10 - 11 44: 41 + 3 7. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 33 34 11 - 11 - 12 41: 34 + 7 8. PSV Bergmann-Borsig Berlin ........... 33 34 11 - 11 - 12 44: 53 - 9 9. BSG Post Neubrandenburg .............. 32 34 9 - 14 - 11 47: 45 + 2 10. BSG Motor Stralsund .................. 32 34 10 - 12 - 12 49: 56 - 7 11. BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt Guben . 31 34 12 - 7 - 15 46: 45 + 1 ------------------------------------------------------------------------------ 12. BSG Kabelwerk Oberspree Berlin ....... 30 34 10 - 10 - 14 49: 58 - 9 Withdraw 13. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 30 34 7 - 16 - 14 44: 55 -11 Withdraw ------------------------------------------------------------------------------ 14. PSV Schwerin ......................... 30 34 10 - 10 - 14 40: 51 -11 Cup Winners Cup [EC2] 15. BSG Stahl Henningsdorf ............... 30 34 9 - 12 - 13 31: 47 -16 16. BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau .... 27 34 8 - 11 - 15 45: 61 -16 17. BSG Motor Ludwigsfelde ............... 27 34 9 - 9 - 16 37: 60 -23 Relegated 18. BSG Motor Schönebeck ................. 21 34 6 - 9 - 19 26: 73 -47 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTES: (1) Due financial troubles the following Teams pulled the plug and withdraw: BSG Chemie Velten BSG Kabelwerk Oberspree Berlin SG Dynamo Fürstenwalde BSG Rotation Berlin became BSV Rotation Berlin (1/2/1990) BSG Chemie Velten became FSV Velten (1/6/1990) BSG Aktivist Schwarze Pumpe became SV Aktivist Schwarze Pumpe (1/6/1990) BSG Kernkraftwerk Greifswald became SC Greifswald (1/6/1990) BSG Schiffahrt/Hafen Rostock became SV Hafen Rostock (1/7/1990) BSG Bergmann-Borsig Berlin became Pankower SV (PSV) Bergmann-Boesig Berlin (1/6/1990) BSG Post Neubrandenburg became MSV Post Neubrandenburg (1/7/1990) BSG Motor Stralsund became TSV 1860 Stralsund (1/8/1990) BSG Chemie Wilhelm-Pieck-Stadt Guben became SV Chemie Guben (1/6/1990) SG Dynamo Fürstenwalde became FSV Fürstenwalde PSV Schwerin was till 17/4/1990 SG Dynamo Schwerin BSG Stahl Henningsdorf became FC Stahl Henningsdorf (1/6/1990) BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau became FSV Rot-Weiß Prenzlau (1/7/1990) BSG Motor Ludwigsfelde became SG Motor Ludwigsfelde (1/6/1990) BSG Motor Schönebeck became Schönebecker SC 1861 TOP SCORERS : 22 Jens Henschel ........ Vorwärts Frankfurt 21 Toralf Arndt ......... Rotation Berlin 19 Olaf Hirsch .......... Rotation Berlin 17 Mayk Goschin ......... Chemie Velten 14 Bernd Kulke .......... Dynamo Fürstenwalde 14 Steffen Baumgart ..... PSV Schwerin 14 Roland Schneider ..... Motor Stralsund 13 Stephan Prause ....... Vorwärts Frankfurt DS-Liga Staffel B: ================== ChB ChL StL Zwi Des StT Mei RoS MoS MKM WiG MoW ChI CBS MaE AuK Mar UnM 1. BSG Chemie Böhlen XXX 1:1 1:0 4:2 4:1 5:1 2:2 3:2 1:5 3:0 3:0 3:0 3:0 4:1 2:1 2:1 2:0 4:1 2. BSG Chemie Leipzig 2:1 XXX 1:0 3:3 1:0 2:1 4:0 1:1 2:0 1:2 1:0 2:1 2:2 2:2 4:0 4:2 1:0 1:3 3. BSG Stahl Riesa 2:2 1:0 XXX 5:1 3:2 5:1 2:0 0:0 0:0 3:1 1:1 3:1 1:0 1:1 2:1 4:0 0:3 0:1 4. FSV Zwickau 1:0 2:0 3:1 XXX 4:0 1:1 3:1 2:1 5:0 1:1 1:0 2:0 1:1 2:2 1:0 2:1 0:0 1:0 5. SG Dessau 89 2:2 1:0 1:0 1:2 XXX 0:0 3:2 2:2 2:2 2:4 2:1 1:1 1:0 2:0 3:3 3:2 0:1 3:2 6. BSG Stahl Thale 0:3 2:1 4:1 1:1 1:1 XXX 1:0 3:0 0:0 1:0 0:1 1:1 3:1 4:1 2:1 0:0 2:1 2:0 7. TSG Meissen 0:4 1:2 2:1 0:0 0:1 1:0 XXX 2:0 0:1 1:1 1:2 4:0 2:0 1:2 1:2 1:1 1:0 3:1 8. BSG Robotron Sömmerda 1:1 0:0 1:2 2:1 2:0 1:2 3:1 XXX 2:1 1:2 3:0 1:2 1:1 4:1 1:1 2:0 1:0 2:1 9. BSG Motor Suhl 0:0 2:1 2:3 4:0 1:1 1:0 0:1 1:0 XXX 3:1 1:1 2:2 2:2 1:0 1:1 0:1 1:1 2:0 10. BSG Motor "FH" Karl-Marx S 4:1 0:1 1:1 1:3 3:0 2:2 0:1 0:0 2:0 XXX 1:0 3:1 1:1 1:1 2:0 2:2 1:1 3:0 11. BSG Wismut Gera 1:1 3:1 0:0 4:3 0:0 0:0 1:2 1:1 4:1 3:1 XXX 3:1 2:0 2:2 1:4 0:1 2:2 2:2 12. BSG Motor Weimar 2:1 0:0 1:0 3:0 1:3 4:2 1:1 0:0 0:0 1:1 1:1 XXX 2:1 2:1 1:0 2:2 1:0 4:1 13. BSG Chemie IW Ilmenau 0:1 2:1 1:1 2:1 1:1 2:0 3:4 0:0 1:0 0:1 2:0 0:0 XXX 1:0 1:0 2:1 0:0 1:0 14. BSG Chemie Buna Schkopau 1:3 0:2 0:0 1:1 2:1 3:3 0:2 0:1 2:2 2:1 2:2 6:2 2:0 XXX 0:3 4:1 1:2 4:3 15. Mansfelder SV Eisleben 1:3 2:1 1:1 3:0 0:2 1:2 0:2 1:1 0:0 6:2 4:1 1:1 2:2 0:2 XXX 3:0 2:3 1:0 16. BSG Aufbau dkk Krumhermer. 0:2 0:0 2:2 2:0 0:1 3:3 0:2 1:1 1:0 0:1 2:2 2:1 1:0 1:0 2:2 XXX 2:0 1:1 17. TSG Markkleeberg 0:2 1:2 1:1 3:0 1:2 1:2 1:1 1:2 2:2 2:0 1:2 1:1 0:3 2:4 3:0 1:1 XXX 3:3 18. BSG Union Mühlhausen 0:3 0:0 1:2 1:1 2:3 2:1 1:2 2:1 0:4 1:0 1:3 1:0 2:1 0:1 1:1 3:0 1:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Chemie Böhlen .................... 51 34 22 - 7 - 5 77: 35 +42 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. FC Grün-Weiß Leipzig ................. 39 34 15 - 9 - 10 47: 36 +11 3. BSG Stahl Riesa ...................... 38 34 13 - 12 - 9 49: 38 +11 4. FSV Zwickau .......................... 38 34 14 - 10 - 10 51: 49 + 2 5. SG Dessau 89 ......................... 38 34 14 - 10 - 10 48: 50 - 2 6. BSG Stahl Thale ...................... 37 34 13 - 11 - 10 48: 47 + 1 7. TSG Meißen ........................... 36 34 15 - 6 - 13 45: 43 + 2 8. BSG Robotron Sömmerda ................ 35 34 11 - 13 - 10 41: 36 + 5 9. BSG Motor Suhl ....................... 34 34 10 - 14 - 10 42: 39 + 3 10. BSG Motor "Fritz-Heckert" Karl-Marx S. 34 34 12 - 10 - 12 46: 46 = 11. BSG Wismut Gera ...................... 33 34 10 - 13 - 11 46: 49 - 3 12. BSG Motor Weimar ..................... 33 34 10 - 13 - 11 41: 50 - 9 13. BSG Chemie IW Ilmenau ................ 31 34 10 - 11 - 13 34: 39 - 5 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 30 34 10 - 10 - 14 51: 59 - 8 Withdraw 15. Mansfelder SV Eisleben ............... 28 34 9 - 10 - 15 48: 51 - 3 Withdraw 16. BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf ....... 28 34 8 - 12 - 14 36: 53 -17 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ 17. TSG Markkleeberg ..................... 27 34 8 - 11 - 15 40: 46 - 6 ------------------------------------------------------------------------------ 18. BSG Union Mühlhausen ................. 22 34 8 - 6 - 20 38: 62 -24 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTES: BSG Chemie Buna Schkopau and Mansfelder SV Eisleben withdraw and relegated BSG Chemie Böhlen became FSV Böhlen and merged their Football Section with FC Grün-Weiß Leipzig as FC Sachsen Leipzig FC Grün-Weiß Leipzig till 30/5/1990 as BSG Chemie Leipzig and Almagated into FC Sachsen Leipzig (1/8/1990) BSG Stahl Riesa Became FC Stahl Riesa (1/6/1990) FSV Zwickau till 3/1/1990 as BSG Sachsenring Zwickau ASG Vorwärts Dessau became SG Dessau 89 (5/2/1990) and merged with SV Waggonbau Dessau (ex Motor) as FC Anhalt Desau BSG Stahl Thale became SV Stahl Thale (1/7/1990) TSG Meißen became FC Meißen (1/6/1990) BSG Robotron Sömmerda became FSV Robotron Sömmerda and later FSV Soemtron Sömmerda BSG Motor Suhl became 1. Suhler SV 06 (1/6/1990) BSG Motor "Fritz-Heckert" Karl-Marx Stadt became as the City was renamed back to Chemnitz (1/6/1990) firstly as SV Motor Fritz-Heckert Chemnitz and since 12/7/1990 as SV Chemnitzer SV Heckert 1951 (Chemnitzer SV 51) BSG Wismut Gera became FSV Wismut Gera (1/6/1990) BSG Motor Weimar became SV Motor Weimar (1/6/1990) BSG Chemie IW Ilmenau became SV Germania Ilmenau (1/7/1990) BSG Chemie Buna Schkopau became SV Buna Sckopau (1/6/1990) Mansfelder SV Eisleben till 12/12/1989 as SG Dynamo Eisleben BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf became FSV Krumhermersdorf (1/7/1990) TSG Markkleeberg became 1. FC Markkleeberg (1/6/1990) BSG Union Mühlhausen became SV Union Mühlhausen TOP SCORERS : 25 Dieter Kühn .......... Chemie Böhlen 20 Lutz Schwerinski ..... Stahl Riesa 20 Dietmar Schütze ...... Stahl Thale 19 Henning Georgi ....... Chemie Buna Schkopau 16 Jörg Kirsten ......... Chemie Böhlen 14 Kai Wengefeld ........ Motor Weimar PROMOTION PLAY-OFFS for the Second Level LAS GBS HyP JeG BaR 1. FSV Lokomotive Altmark Stendal XXX 2:0 2:1 8 4 4-0-0 11: 1 +10 Promoted 2. FSV Glückauf Brieske-Senftenberg XXX 3:0 3:2 6 4 3-0-1 8: 5 + 3 Promoted 3. BSG Hydraulik Nord Parchim 0:6 XXX 2:0 4 4 2-0-2 5:11 - 6 4. BSG Jenaer Glaswerk 2:3 XXX 2:1 2 4 1-0-3 7: 9 - 2 5. TSG Bau Rostock 0:1 1:2 XXX 0 4 0-0-4 2: 7 - 5 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 KWT Bor FoN EAB MoZ 1. BSG Kali Werra Tiefenort XXX 2:0 2:0 7 4 3-1-0 7: 1 + 6 Promoted 2. Bergbau SV Borna 1:1 XXX 1:0 6 4 2-2-0 5: 2 + 3 Promoted 3. BSG Fortschritt Neustadt 1:1 XXX 6:1 5 4 2-1-1 9: 4 + 5 4. BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin 0:2 XXX 2:2 1 4 0-1-3 2: 7 - 5 5. BSG Motor Zschopau 0:2 0:2 XXX 1 4 0-1-3 3:12 - 9 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 MoE WaB ChW MSB ChP 1. BSG Motor Eberswalde XXX 3:2 4:0 6 4 3-0-1 8: 3 + 5 Promoted 2. FSV Wacker 90 Nordhausen XXX 2:1 4:1 6 4 3-0-1 10: 6 + 4 Promoted 3. BSG Chemie Wolfen 1:0 XXX 2:1 6 4 3-0-1 8: 4 + 4 4. BSG Motor Süd Brandenburg 1:4 XXX 3:1 2 4 1-0-3 5:13 - 8 5. BSG Chemie Premnitz 0:1 1:2 XXX 0 4 0-0-4 3: 8 - 5 FSV Lokomotive Altmark Stendal till 6/2/1990 as BSG Lokomotive Stendal BSG Aktivist Brieske-Senftenberg became FSV Glückauf Brieske-Senftenberg (1/6/1990) BSG Hydraulik Nord Parchim became SV Blau-Weiß 69 Parchim (1/7/1990) BSG Jenaer Glaswerk became SV Jenaer Glas (2/7/1990) TSG Bau Rostock became TSV Grün-Weiß Rostock (18/7/1990) BSG (Aktivist) Kali Werra Tiefenort became FSV Kali Werra Tiefenort (25/7/1990) BSG Aktivist Borna became Bergbau SV (BSV) Borna (1/6/1990) BSG Fortschritt Neustadt became SV Schwarz-Rot Neustadt (2/7/1990) BSG EAB 47 Lichtenberg Berlin became SV Lichtenberg 47 (1/6/1990) BSG Motor Zschopau became SpVgg. Zschopau (12/6/1990) BSG Motor Eberswalde became SV Motor Eberswalde (1/6/1990) FSV Wacker 90 Nordhausen till 31/3/1990 as BSG Motor Nordhausen BSG Chemie Wolfen became FC Grün-Weiß Wolfen (1/6/1990) BSG Motor Süd Brandenburg became SV Motor Süd Brandenburg (2/6/1990) BSG Chemie Premnitz became TSV Chemie Premnitz (1/7/1990) RELEGATED: BSG Chemie Velten BSG Kabelwerk Oberspree Berlin SG Dynamo Fürstenwalde BSG Motor Ludwigsfelde BSG Motor Schönebeck BSG Chemie Buna Schkopau Mansfelder SV Eisleben BSG Aufbau dkk Krumhermersdorf BSG Union Mühlhausen PROMOTED: FSV Lokomotive Altmark Stendal FSV Glückauf Brieske-Senftenberg SV Kali Werra Tiefenort Bergbau SV Borna SV Motor Eberswalde FSV Wacker 90 Nordhausen BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG Elektro-Anlage-Bau Lichtenberg 47 Cottbus : BSG Empor Mühlberg runners-up: BSG Aktivist Brieske-Senftenberg Dresden : BSG Fortschritt Neustadt Erfurt : FSV Wacker 90 Nordhausen Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Jenaer Glaswerke Halle : BSG Chemie Wolfen Karl-Marx-Stadt : BSG Motor Zschopau Leipzig : BSG Aktivist Borna Magdeburg : FSV Lokomotive Altmark Stendal Neubrandenburg : BSG Motor Süd Brandenburg Potsdam : BSG Chemie Premnitz Rostock : TSG Bau Rostock Schwerin : BSG Lokomotive Parchim Suhl : BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort

1988/89.

1990/91.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.