Denmark 2011/12


Ligaen
Cup
1. division

Ligaen

Final Table:

 1.FC Nordsjælland           33  21  5  7  49-22  68  Champions  [Farum]
 2.FC København              33  19  9  5  55-26  66
 3.FC Midtjylland            33  17  7  9  50-40  58  [Herning]
 4.AC Horsens                33  17  6 10  53-39  57
 5 AGF                       33  12 12  9  47-40  48  [Aarhus]
 6.SønderjyskE               33  11 11 11  48-51  44  [Haderslev]
 7.AaB                       33  12  8 13  42-48  44  [Aalborg]
 8.Silkeborg IF              33  11 10 12  51-47  43
 9.Brøndby IF                33   9  9 15  35-46  36  [København]
10.OB                        33   8 10 15  46-50  34  [Odense]
----------------------------------------------------
11.Lyngby BK                 33   8  4 21  32-60  28  Relegated
12.HB Køge                   33   4  7 22  32-71  19  Relegated

Round 1
[Jul 16]
OB               2-0 Nordsjælland   
[Jul 17]
Midtjylland      1-2 Silkeborg
Horsens          3-0 HB Køge
SønderjyskE      0-2 København   
Brøndby          2-2 AaB
[Jul 18]
AGF              2-1 Lyngby

Round 2
[Jul 23]
Silkeborg        0-1 Brøndby
København        2-2 OB
[Jul 24]
Nordsjælland     1-1 Horsens   
AaB              2-1 AGF
Lyngby           0-1 SønderjyskE
[Jul 25]
HB Køge          2-3 Midtjylland   

Round 3
[Jul 30]
AGF              2-2 OB
København        2-0 Nordsjælland   
[Jul 31]
Silkeborg        1-1 SønderjyskE
Lyngby           3-1 HB Køge
Brøndby          1-4 Horsens   
[Aug 1]
AaB              1-0 Midtjylland   

Round 4
[Aug 6]
SønderjyskE      3-1 AGF
Horsens          3-3 AaB
[Aug 7]
Midtjylland      2-1 Lyngby
Nordsjælland     2-1 Silkeborg
HB Køge          2-4 København   
OB               2-1 Brøndby

Round 5
[Aug 13]
AaB              2-1 OB
København        2-0 Midtjylland   
[Aug 14]
Lyngby           1-1 Horsens   
Brøndby          2-2 SønderjyskE
Nordsjælland     2-0 HB Køge
[Aug 15]
Silkeborg        1-1 AGF

Round 6
[Aug 20]
OB               3-1 Lyngby
Horsens          0-1 København   
[Aug 21]
Midtjylland      2-1 Nordsjælland   
HB Køge          3-0 Silkeborg
AGF              0-0 Brøndby
[Aug 22]
SønderjyskE      0-0 AaB

Round 7
[Aug 27]
HB Køge          1-4 AaB
[Aug 28]
OB               2-4 SønderjyskE
Nordsjælland     4-0 Lyngby
København        2-1 Silkeborg
Midtjylland      2-1 Brøndby
[Aug 29]
Horsens          0-3 AGF

Round 8
[Sep 10]
Lyngby           0-1 København   
Silkeborg        1-3 OB
[Sep 11]
AaB              1-2 Nordsjælland   
SønderjyskE      1-3 Horsens   
Brøndby          5-0 HB Køge
[Sep 12]
AGF              4-2 Midtjylland   

Round 9
[Sep 17]
HB Køge          0-2 AGF
[Sep 18]
Midtjylland      2-0 SønderjyskE
Lyngby           0-2 Silkeborg
Nordsjælland     2-0 Brøndby
København        2-0 AaB
[Sep 19]
Horsens          4-3 OB

Round 10
[Sep 24]
Brøndby          1-2 København   
AGF              1-0 Nordsjælland   
[Sep 25]
Silkeborg        1-1 Horsens   
OB               1-4 Midtjylland   
SønderjyskE      0-0 HB Køge
[Sep 26]
AaB              1-2 Lyngby

Round 11
[Oct 1]
Silkeborg        1-1 AaB
[Oct 2]
OB               2-1 HB Køge
Nordsjælland     1-0 SønderjyskE
Brøndby          1-0 Lyngby
København        1-1 AGF
[Oct 3]
Midtjylland      1-0 Horsens   

Round 12
[Oct 15]
Nordsjælland     1-0 AaB
[Oct 16]
Lyngby           2-3 Silkeborg
HB Køge          1-3 SønderjyskE
AGF              0-0 OB
Midtjylland      1-0 Brøndby
[Oct 17]
Horsens          2-0 København   

Round 13
[Oct 22]
Lyngby           1-1 AGF
[Oct 23]
SønderjyskE      1-4 Horsens   
HB Køge          1-1 Midtjylland   
AaB              2-1 OB
Silkeborg        2-1 Brøndby
[Oct 24]
København        1-3 Nordsjælland   

Round 14
[Oct 29]
Horsens          1-1 Silkeborg
[Oct 30]
AGF              2-0 HB Køge
Nordsjælland     0-1 Lyngby
Brøndby          1-1 AaB
OB               1-3 København   
[Oct 31]
Midtjylland      1-1 SønderjyskE

Round 15
[Nov 5]
AaB              2-0 Horsens   
[Nov 6]
Silkeborg        4-1 Midtjylland   
København        3-0 Lyngby
HB Køge          0-2 Nordsjælland   
OB               0-0 Brøndby
[Nov 7]
SønderjyskE      1-1 AGF

Round 16
[Nov 19]
Horsens          0-1 OB
[Nov 20]
Nordsjælland     2-0 SønderjyskE
Lyngby           2-2 HB Køge
Midtjylland      1-3 AaB
Brøndby          2-1 København   
[Nov 21]
AGF              0-2 Silkeborg

Round 17
[Nov 26]
OB               2-3 Midtjylland   
[Nov 27]
Silkeborg        1-2 Nordsjælland   
København        2-1 HB Køge
SønderjyskE      3-1 Lyngby
AaB              0-2 AGF
[Nov 28]
Brøndby          0-1 Horsens   

Round 18
[Dec 3]
Silkeborg        4-2 AaB
[Dec 4]
Nordsjælland     0-0 Midtjylland   
Lyngby           1-2 Horsens   
HB Køge          1-1 Brøndby
København        0-0 AGF
[Dec 5]
SønderjyskE      0-4 OB

Round 19
[Mar 3]
AGF              1-1 Nordsjælland     
[Mar 4]
AaB              1-1 København        
Horsens          2-1 HB Køge          
Brøndby          1-0 SønderjyskE      
Midtjylland      1-2 Lyngby           
[Mar 5]
OB               2-2 Silkeborg        

Round 20
[Mar 10]
OB               0-1 Nordsjælland     
[Mar 11]
AaB              1-0 Lyngby           
Brøndby          0-0 AGF              
København        2-0 SønderjyskE      
Silkeborg        0-1 HB Køge          
[Mar 12]
Midtjylland      4-1 Horsens          

Round 21
[Mar 17]
AGF              1-3 Horsens          
[Mar 18]
København        0-0 Midtjylland      
Nordsjælland     1-2 Brøndby          
Lyngby           1-0 OB               
SønderjyskE      2-4 Silkeborg        
[Mar 19]
HB Køge          1-1 AaB              

Round 22
[Mar 24]
AaB              1-2 SønderjyskE      
[Mar 25]
Horsens          0-2 Nordsjælland     
Brøndby          2-1 Lyngby           
OB               2-4 HB Køge          
Silkeborg        0-0 København        
[Mar 26]
Midtjylland      0-2 AGF              

Round 23
[Mar 31]
Horsens          1-0 AaB              
[Apr 1]
Brøndby          1-0 OB               
Midtjylland      2-2 Silkeborg        
Nordsjælland     2-0 HB Køge          
Lyngby           1-3 København        
[Apr 2]
AGF              1-3 SønderjyskE      

Round 24
[Apr 4]
AaB              1-2 Midtjylland      
[Apr 5]
København        3-1 Brøndby          
HB Køge          1-4 Lyngby           
Silkeborg        2-1 AGF              
SønderjyskE      1-0 Nordsjælland     
[Apr 6]
OB               0-1 Horsens          

Round 25
[Apr 8]
AaB              3-1 Silkeborg        
Midtjylland      1-1 Nordsjælland     
[Apr 9]
Horsens          0-0 Lyngby           
AGF              0-0 København        
Brøndby          1-1 HB Køge          
OB               1-1 SønderjyskE      

Round 26
[Apr 14]
Midtjylland      2-0 OB               
[Apr 15]
Horsens          2-0 Brøndby          
Nordsjælland     2-1 Silkeborg        
HB Køge          0-5 København        
Lyngby           0-4 SønderjyskE      
[Apr 16]
AGF              1-1 AaB              

Round 27
[Apr 21] 
AaB              0-2 Nordsjælland     
[Apr 22]
Brøndby          0-2 Midtjylland      
København        2-1 Horsens          
Silkeborg        3-0 Lyngby           
SønderjyskE      2-1 HB Køge          
[Apr 23]
OB               1-2 AGF              

Round 28
[Apr 28]
Nordsjælland     5-3 AGF              
[Apr 29]
København        3-0 AaB              
HB Køge          2-1 Horsens          
Lyngby           1-2 Midtjylland      
SønderjyskE      3-3 Brøndby          
[Apr 30]
Silkeborg        1-1 OB               

Round 29
[May 2]
AGF              2-1 Lyngby           
Nordsjælland     1-0 København        
[May 3]
Horsens          5-0 SønderjyskE      
Brøndby          3-2 Silkeborg        
Midtjylland      2-1 HB Køge          
OB               1-2 AaB              

Round 30
[May 5]
Lyngby           0-2 Nordsjælland     
[May 6]
AaB              1-0 Brøndby          
København        1-1 OB               
HB Køge          1-3 AGF              
Silkeborg        0-1 Horsens          
[May 7]
SønderjyskE      1-1 Midtjylland      

Round 31
[May 12]
Horsens          2-1 Midtjylland      
[May 13]
AGF              5-1 Brøndby          
HB Køge          1-3 Silkeborg        
Lyngby           3-2 AaB              
SønderjyskE      2-2 København        
[May 14]
Nordsjælland     0-0 OB               

Round 32 [May 20]
AaB              1-0 HB Køge          
Horsens          3-1 AGF              
Brøndby          0-1 Nordsjælland     
Midtjylland      1-0 København        
OB               4-0 Lyngby           
Silkeborg        1-1 SønderjyskE      

Round 33 [May 23] 
AGF              0-2 Midtjylland      
København        2-1 Silkeborg        
Nordsjælland     3-0 Horsens          
HB Køge          1-1 OB               
Lyngby           1-0 Brøndby          
SønderjyskE      5-0 AaB              

Final Table:

 1.FC Nordsjælland           33  21  5  7  49-22  68  Champions  [Farum]
 2.FC København              33  19  9  5  55-26  66
 3.FC Midtjylland            33  17  7  9  50-40  58  [Herning]
 4.AC Horsens                33  17  6 10  53-39  57
 5 AGF                       33  12 12  9  47-40  48  [Aarhus]
 6.SønderjyskE               33  11 11 11  48-51  44  [Haderslev]
 7.AaB                       33  12  8 13  42-48  44  [Aalborg]
 8.Silkeborg IF              33  11 10 12  51-47  43
 9.Brøndby IF                33   9  9 15  35-46  36  [København]
10.OB                        33   8 10 15  46-50  34  [Odense]
----------------------------------------------------
11.Lyngby BK                 33   8  4 21  32-60  28  Relegated
12.HB Køge                   33   4  7 22  32-71  19  Relegated


Cup

Round 1
[Aug 6]
FC Sydvest Esbjerg        1-3 Ballum
[Aug 8]
Skagen IK                 0-7 FC Hjørring
Viborg                    1-1 Skive            [aet, 4-2 pen]
[Aug 9]	
IF Lyseng                 0-2 Brabrand
FC Djursland              1-8 Randers FC
Aalborg Freja             0-3 Hobro
Koldby/Hørdum             0-2 IF Aars
VRI                       2-6 Viby
Herning                   4-2 KFUM Aabenraa BK
Funder GF                 2-6 Vejle Boldklub Kolding
Middelfart                4-4 FC Fyn           [aet, 2-3 pen]
Tved                      1-5 BK Marienlyst
Næsby                     2-1 Otterup
Langeskov IF              5-1 Fjordager
Tommerup BK               0-9 FC Svendborg
Esbjerg IF 92             1-2 Tjørring
Ringsted                  1-5 Svebølle
Rishøj                    0-4 FC Vestsjælland
Toreby Grænge             0-2 DMI
Femhøj IF                 4-5 Kastrup Bk.
Avedøre                   2-2 AB               [aet, 3-4 pen]
Greve                     0-3 Brønshøj
Gladsaxe                  1-3 Hero BK-Fredensborg
Ledøje-Smørum             1-2 Søllerød-Vedbæk
BK Frem                   3-1 B 93
Nakskov                   0-8 FC Roskilde
Lolland-Falster Alliancen 0-1 Næstved
Frederikshavn             0-5 Lindholm
[Aug 10]
NB Bornholm               2-6 HIK
BSF                       3-3 BGA              [aet, 5-4 pen]
Hillerød Fodbold          3-2 KFUM
BK Rødovre                1-4 Jægersborg
Værebro BK                1-5 Hvidovre
KSC Harte                 1-4 FC Fredericia
Asnæs BK                  0-6 Nordvest FC
Aalborg Chang             1-3 Thisted
Nyborg G&IF               2-2 OKS              [aet, 3-5 pen]
Odder                     1-2 Ringkøbing
FC Skanderborg            3-1 Varde
Frederikssund             0-6 Vanløse
Allerød                   3-1 FB
BK Fix                    0-3 Helsinge Fodbold
Avarta                    0-3 Herlev
Skjold                    0-3 Elite 3000, Helsingør
SC Egedal                 1-2 B 1908           [aet]
Holstebro                 2-1 Aarhus Fremad

2nd Round
[Aug 30]
OKS                       1-4 Esbjerg
Tjørring                  0-3 FC Hjørring
FC Skanderborg            0-4 Hobro
HIK                       0-2 HB Køge
[Aug 31]
Hillerød Fodbold          0-6 FC Nordsjælland
Jægersborg                3-0 Søllerød-Vedbæk
Fredensborg               2-4 FC Svendborg
Herlev                    4-3 Brønshøj         [aet]
Helsinge Fodbold          1-4 Svebølle
Langeskov IF              0-5 Randers FC
Skovbakken                1-3 FC Fredericia Vejlby/Risskov Centret 1-3
Aars                      1-0 Lindholm
Ringkøbing                6-4 Viby             [aet]
Herning KFUM              2-7 Vejle Boldklub Kolding
Vanløse                   1-5 Hvidovre
BSF                       0-5 FC Vestsjælland
Allerød                   1-3 Næstved
Kastrup Bk.               1-4 Elite 3000, Helsingør
Thisted                   2-3 Marienlyst       [aet]
Viborg                    2-2 AaB              [aet, 6-5 pen]
FC Roskilde               1-1 Lyngby           [aet, 3-1 pen]
Nordvest FC               3-2 B 1908           [aet]
BK Frem                   0-2 Næsby
[Sep 1]
Blokhus FC                2-5 AGF
[Sep 7]
Holstebro                 0-5 AC Horsens
[Sep 13]
FC Fyn                    2-8 Silkeborg
[Sep 14]
Brabrand                  0-1 SønderjyskE
DMI                       0-3 AB

3rd Round
[Sep 20]
Aars                      2-5 Herlev
Hvidovre                  2-2 AGF              [aet, 8-9 pen]
[Sep 21]
Marienlyst                1-4 Hobro
FC Svendborg              1-1 FC Roskilde      [aet, 4-5 pen]
Svebølle                  0-1 SønderjyskE
Elite 3000, Helsingør     0-4 Brøndby
FC Hjørring               0-2 FC Nordsjælland
Randers FC                1-2 Silkeborg        [aet]
Nordvest FC               0-1 Viborg
FC Vestsjælland           0-2 FC København
[Sep 22]
FC Fredericia             1-0 OB
[Sep 28]
Jægersborg                0-6 FC Midtjylland
Næsby                     2-1 Næstved
Ringkøbing                1-5 Vejle Boldklub Kolding
Esbjerg                   1-3 HB Køge          [aet]
AB                        0-3 AC Horsens 

4th Round
[Oct 25]
FC Fredericia             1-1 Viborg           [aet, 6-5 pen]
[Oct 26]
Næsby                     4-3 Silkeborg
Herlev                    2-3 AC Horsens
Hobro                     0-2 SønderjyskE      [aet]
Vejle Boldklub Kolding    1-0 AGF Aarhus       [aet]
[Oct 27]
FC Nordsjælland           1-0 FC Midtjylland
FC Roskilde               1-2 HB Køge          [aet]
Brøndby                   0-3 FC København

Quarterfinals 
[Nov 23]
Næsby                     1-5 SønderjyskE
[Nov 24]
FC København              2-0 FC Nordsjælland
Vejle Boldklub Kolding    1-2 HB Køge
Fredericia                1-2 Horsens

Semifinals

First Legs
[Apr 18]
FC København              1-0 SønderjyskE
[Apr 19]
HB Køge                   2-2 Horsens

Second Legs
[Apr 25]
SønderjyskE               4-3 FC København
[Apr 26]
Horsens                   1-0 HB Køge

Final [May 17]
FC København              1-0 AC Horsens

1. division

Final Table:

 1.Esbjerg fB                26  21  3  2  60-19  66  Promoted
 2.Randers FC                26  15  4  7  38-22  49  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Vejle Boldklub Kolding    26  12  8  6  58-32  44
 4.Viborg FF                 26  10 10  6  45-34  40
 5.Brønshøj BK               26  10 10  6  35-34  40
 6.FC Vestsjælland           26  10  8  8  42-35  38  [Slagelse]
 7.FC Fredericia             26   9  8  9  33-30  35
 8.Skive IK                  26   9  7 10  31-41  34
 9.Hobro IK                  26   8  9  9  37-35  33
10.FC Hjørring               26   8  7 11  31-42  31
11.AB                        26   7  8 11  32-44  29
----------------------------------------------------
12.FC Roskilde               26   8  3 15  28-38  27  Relegated
13.Næstved BK                26   6  4 16  32-51  22  Relegated
14.Blokhus FC                26   2  5 19  27-72  11  Relegated
 
Round 1
[Aug 12]
Randers          4-1 Vejle/Kolding    
Viborg           4-0 Hjørring         
[Aug 13]
Brønshøj         1-1 Skive            
Hobro            1-1 Roskilde         
[Aug 14]
Blokhus          2-2 AB               
Fredericia       3-1 Vestsjælland     
Esbjerg          5-4 Næstved          

Round 2
[Aug 19]
Vestsjælland     3-2 Esbjerg          
AB               1-0 Viborg           
[Aug 21]
Skive            1-6 Hobro            
Næstved          1-0 Randers          
Vejle/Kolding    4-0 Brønshøj         
Hjørring         1-4 Fredericia       
Roskilde         5-1 Blokhus          

Round 3
[Aug 26]
Esbjerg          3-0 Hjørring         
[Aug 27]
Hobro            1-4 Vejle/Kolding    
[Aug 28]
Blokhus          2-1 Skive            
Vestsjælland     5-1 Næstved          
Brønshøj         0-0 Randers          
Viborg           1-0 Roskilde         
Fredericia       1-1 AB               

Round 4
[Sep 4]
Roskilde         3-2 Fredericia       
Skive            0-0 Viborg           
Randers          2-0 Hobro            
Hjørring         1-0 Vestsjælland     
Næstved          0-2 Brønshøj         
AB               0-2 Esbjerg          
[Sep 14]
Vejle/Kolding    5-0 Blokhus          

Round 5
[Sep 9]
Viborg           1-1 Vejle/Kolding    
[Sep 10]
Hobro            4-1 Brønshøj         
[Sep 11]
Blokhus          0-1 Randers          
Vestsjælland     1-1 AB               
Esbjerg          1-0 Roskilde         
Hjørring         3-1 Næstved          
Fredericia       0-1 Skive            

Round 6
[Sep 16]
Randers          1-0 Viborg           
[Sep 17]
Brønshøj         2-1 Blokhus          
[Sep 18]
Roskilde         0-2 Vestsjælland     
Skive            0-4 Esbjerg          
Næstved          2-2 Hobro            
Vejle/Kolding    0-0 Fredericia       
AB               1-3 Hjørring         

Round 7
[Sep 23]
Esbjerg          2-1 Vejle/Kolding    
AB               3-0 Næstved          
[Sep 25]
Blokhus          1-1 Hobro            
Fredericia       1-1 Randers          
Vestsjælland     0-0 Skive            
Hjørring         0-0 Roskilde         
Viborg           1-1 Brønshøj         

Round 8
[Oct 1]
Brønshøj         0-0 Fredericia       
Hobro            1-1 Viborg           
[Oct 2]
Roskilde         0-1 AB               
Skive            1-3 Hjørring         
Randers          0-0 Esbjerg          
Næstved          1-1 Blokhus          
Vejle/Kolding    1-1 Vestsjælland     

Round 9
[Oct 7]
Viborg           4-2 Blokhus          
[Oct 9]
Roskilde         2-0 Næstved          
AB               3-2 Skive            
Fredericia       2-0 Hobro            
Esbjerg          0-0 Brønshøj         
[Oct 19]
Hjørring         1-1 Vejle/Kolding    
Vestsjælland     1-2 Randers          

Round 10
[Oct 14]
Vejle/Kolding    2-0 AB               
[Oct 15]
Brønshøj         0-2 Vestsjælland     
[Oct 16]
Blokhus          1-1 Fredericia       
Hobro            1-2 Esbjerg          
Randers          1-0 Hjørring         
Skive            2-1 Roskilde         
Næstved          0-3 Viborg           

Round 11
[Oct 21]
Fredericia       1-2 Viborg           
[Oct 23]
Roskilde         0-3 Vejle/Kolding    
Skive            1-0 Næstved          
Esbjerg          2-1 Blokhus          
Vestsjælland     0-0 Hobro            
Hjørring         2-2 Brønshøj         
AB               2-3 Randers          

Round 12
[Oct 28]
Viborg           1-2 Esbjerg          
[Oct 29]
Brønshøj         2-1 AB               
Hobro            4-0 Hjørring         
[Oct 30]
Blokhus          2-3 Vestsjælland     
Randers          3-1 Roskilde         
Fredericia       2-1 Næstved          
Vejle/Kolding    3-0 Skive            

Round 13
[Nov 4]
Esbjerg          4-1 Fredericia       
[Nov 5]
Hjørring         2-2 Blokhus          
[Nov 6]
Vestsjælland     3-3 Viborg           
Roskilde         0-2 Brønshøj         
Skive            0-3 Randers          
Næstved          2-2 Vejle/Kolding    
AB               1-0 Hobro            

Round 14
[Nov 13]
Skive            4-1 Brønshøj         
Vestsjælland     0-2 Fredericia       
Hjørring         1-2 Viborg           
AB               2-4 Blokhus          
Roskilde         3-2 Hobro            
Næstved          2-3 Esbjerg          
[Nov 20]
Vejle/Kolding    3-0 Randers          

Round 15
[Apr 1]
Esbjerg          3-1 Vestsjælland     
Randers          2-1 Næstved          
[Apr 5]
Blokhus          1-2 Roskilde         
Brønshøj         2-1 Vejle/Kolding    
Fredericia       0-0 Hjørring         
Hobro            2-0 Skive            
Viborg           2-2 AB               

Round 16 [Apr 9]
AB               0-0 Fredericia       
Hjørring         0-4 Esbjerg          
Roskilde         0-4 Viborg           
Næstved          1-2 Vestsjælland     
Randers          0-1 Brønshøj         
Skive            3-1 Blokhus          
Vejle/Kolding    4-0 Hobro            

Round 17
[Apr 13]
Esbjerg          3-0 AB               
Viborg           2-2 Skive            
[Apr 14]
Brønshøj         2-1 Næstved          
[Apr 15]
Blokhus          1-2 Vejle/Kolding    
Fredericia       1-3 Roskilde         
Vestsjælland     0-3 Hjørring         
Hobro            1-0 Randers          

Round 18
[Apr 20]
AB               1-1 Vestsjælland     
Vejle/Kolding    2-2 Viborg           
[Apr 21]
Brønshøj         1-1 Hobro            
[Apr 22]
Roskilde         1-2 Esbjerg          
Næstved          2-0 Hjørring         
Randers          4-0 Blokhus          
Skive            0-2 Fredericia       

Round 19
[Apr 27]
Viborg           2-2 Randers          
[Apr 28]
Hjørring         4-0 AB               
Hobro            1-0 Næstved          
[Apr 29]
Blokhus          0-2 Brønshøj         
Esbjerg          2-1 Skive            
Fredericia       2-2 Vejle/Kolding    
Vestsjælland     0-1 Roskilde         

Round 20
[May 5]
Brønshøj         1-3 Viborg           
Hobro            3-1 Blokhus          
Vejle/Kolding    0-1 Esbjerg          
[May 6]
Roskilde         0-1 Hjørring         
Næstved          2-1 AB               
Randers          0-1 Fredericia       
Skive            0-0 Vestsjælland     

Round 21
[May 11]
AB               2-1 Roskilde         
Esbjerg          0-2 Randers          
Viborg           1-1 Hobro            
[May 13]
Blokhus          1-3 Næstved          
Fredericia       0-5 Brønshøj         
Hjørring         0-1 Skive            
Vestsjælland     3-1 Vejle/Kolding    

Round 22
[May 19]
Hobro            2-1 Fredericia       
[May 20]
Blokhus          1-3 Viborg           
Brønshøj         0-0 Esbjerg          
Næstved          1-0 Roskilde         
Skive            1-1 AB               
Vejle/Kolding    5-1 Hjørring         
[May 21]
Randers          2-1 Vestsjælland     

Round 23
[May 25]
Hjørring         0-2 Randers          
[May 27]
Esbjerg          1-0 Hobro            
Fredericia       3-0 Blokhus          
Roskilde         0-1 Skive            
Vestsjælland     3-1 Brønshøj         
Viborg           2-0 Næstved          
[May 28]
AB               0-2 Vejle/Kolding    

Round 24
[May 16]
Blokhus          0-7 Esbjerg          
[Jun 1]
Randers          3-1 AB               
Viborg           0-3 Fredericia       
[Jun 2]
Brønshøj         2-2 Hjørring         
Hobro            2-2 Vestsjælland     
Næstved          2-2 Skive            
Vejle/Kolding    2-2 Roskilde         

Round 25
[May 23]
Esbjerg          4-0 Viborg           
Skive            3-2 Vejle/Kolding    
[Jun 5]
AB               2-2 Brønshøj         
Hjørring         0-0 Hobro            
Roskilde         1-0 Randers          
Vestsjælland     5-1 Blokhus          
Næstved          1-0 Fredericia       

Round 26
[Jun 8]
Fredericia       0-1 Esbjerg          
[Jun 10]
Blokhus          0-3 Hjørring         
Brønshøj         2-1 Roskilde         
Hobro            1-3 AB               
Randers          0-3 Skive            
Vejle/Kolding    4-3 Næstved          
Viborg           1-2 Vestsjælland     

Final Table:

 1.Esbjerg fB                26  21  3  2  60-19  66  Promoted
 2.Randers FC                26  15  4  7  38-22  49  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Vejle Boldklub Kolding    26  12  8  6  58-32  44
 4.Viborg FF                 26  10 10  6  45-34  40
 5.Brønshøj BK               26  10 10  6  35-34  40
 6.FC Vestsjælland           26  10  8  8  42-35  38  [Slagelse]
 7.FC Fredericia             26   9  8  9  33-30  35
 8.Skive IK                  26   9  7 10  31-41  34
 9.Hobro IK                  26   8  9  9  37-35  33
10.FC Hjørring               26   8  7 11  31-42  31
11.AB                        26   7  8 11  32-44  29
----------------------------------------------------
12.FC Roskilde               26   8  3 15  28-38  27  Relegated
13.Næstved BK                26   6  4 16  32-51  22  Relegated
14.Blokhus FC                26   2  5 19  27-72  11  Relegated



2010/11

2012/13

list of champions

list of cup finals

list of super cup finals


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans
Last updated: 24 Dec 2012

(C) Copyright Jan Schoenmakers, Karel Stokkermans and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.