Estonia 2014


Premium liiga 2014
Esiliiga 2014
Esiliiga B 2014

Premium liiga 2014

Final Table:

 1.Tallinna FC Levadia       36  26  6  4 112-19  84  Champions
 2.JK Sillamäe Kalev         36  25  4  7 108-34  79
 3.Tallinna FC Flora         36  24  7  5  88-36  79
 4.Nõmme Kalju FC            36  24  6  6  85-19  78
 5.Tallinna FC Infonet       36  19  9  8  80-44  66
 6.Paide linnameeskond       36   9  8 19  39-67  35
 7.Tartu JK Tammeka          36   7  7 22  37-83  28
 8.Narva JK Trans            36   6 10 20  37-79  28
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Jõhvi FC Lokomotiv        36   4  6 26  35-115 18  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
10.JK Tallinna Kalev         36   3  3 30  21-146 12  Relegated

Round 1
[Mar 1]
Tallinna Levadia      0-1 Paide linnameeskond   
Jõhvi Lokomotiv       1-3 Tallinna Flora        
Tallinna Kalev        0-6 Sillamäe Kalev        
Kalju Nõmme           awd Infonet               [awarded 0-0 win to Infonet;
[May 31]                                         originally 1-0, Kalju fielded
Tartu Tammeka         1-1 Narva Trans            a suspended player]

Round 2 [Mar 8]
Infonet               3-0 Tartu Tammeka         
Tallinna Levadia      2-2 Sillamäe Kalev        
Jõhvi Lokomotiv       0-2 Kalju Nõmme           
Tallinna Flora        5-0 Paide linnameeskond   
Narva Trans           1-1 Tallinna Kalev        

Round 3
[Mar 14]
Tallinna Flora        3-0 Tartu Tammeka         
[Mar 15]
Sillamäe Kalev        3-1 Infonet               
Tallinna Kalev        0-8 Tallinna Levadia      
Paide linnameeskond   0-6 Kalju Nõmme           
Narva Trans           5-0 Jõhvi Lokomotiv       

Round 4
[Mar 21]
Infonet               1-1 Paide linnameeskond   
[Mar 22]
Tallinna Levadia      2-0 Tartu Tammeka         
Jõhvi Lokomotiv       0-1 Tallinna Kalev        
Sillamäe Kalev        1-1 Narva Trans           
Kalju Nõmme           1-1 Tallinna Flora        

Round 5
[Mar 28]
Tallinna Flora        2-3 Infonet               
[Mar 29]
Jõhvi Lokomotiv       1-3 Sillamäe Kalev        
Tallinna Kalev        1-6 Tartu Tammeka         
Kalju Nõmme           0-0 Tallinna Levadia      
Paide linnameeskond   0-0 Narva Trans           

Round 6
[Apr 4]
Tallinna Kalev        1-1 Paide linnameeskond   
[Apr 5]
Infonet               2-0 Jõhvi Lokomotiv       
Tallinna Levadia      1-1 Tallinna Flora        
Sillamäe Kalev        5-0 Tartu Tammeka         
Narva Trans           0-4 Kalju Nõmme           

Round 7
[Apr 11]
Tallinna Levadia      3-0 Infonet               
[Apr 12]
Tallinna Flora        1-0 Narva Trans           
Kalju Nõmme           2-1 Tallinna Kalev        
Paide linnameeskond   0-3 Sillamäe Kalev        
Tartu Tammeka         1-1 Jõhvi Lokomotiv       

Round 8
[Apr 18]
Tartu Tammeka         2-4 Paide linnameeskond   
Narva Trans           1-1 Infonet               
[Apr 19]
Jõhvi Lokomotiv       0-4 Tallinna Levadia      
Sillamäe Kalev        0-3 Kalju Nõmme           
Tallinna Kalev        1-4 Tallinna Flora        

Round 9
[Apr 25]
Infonet               6-0 Tallinna Kalev        
[Apr 26]
Tallinna Levadia      1-0 Narva Trans           
Tallinna Flora        1-1 Sillamäe Kalev        
Paide linnameeskond   3-0 Jõhvi Lokomotiv       
[Apr 28]
Kalju Nõmme           6-0 Tartu Tammeka         

Round 10
[May 2]
Tallinna Kalev        1-3 Infonet               
Tartu Tammeka         0-2 Kalju Nõmme           
[May 3]
Jõhvi Lokomotiv       1-2 Paide linnameeskond   
Sillamäe Kalev        1-2 Tallinna Flora        
Narva Trans           0-0 Tallinna Levadia      

Round 11
[May 9]
Infonet               4-0 Narva Trans           
Tallinna Levadia      6-0 Jõhvi Lokomotiv       
Tallinna Flora        5-1 Tallinna Kalev        
[May 10]
Kalju Nõmme           1-0 Sillamäe Kalev        
Paide linnameeskond   0-4 Tartu Tammeka         

Round 12
[May 12]
Infonet               0-4 Tallinna Levadia      
[May 13]
Jõhvi Lokomotiv       2-2 Tartu Tammeka         
Sillamäe Kalev        3-1 Paide linnameeskond   
Tallinna Kalev        0-3 Kalju Nõmme           
Narva Trans           0-1 Tallinna Flora        

Round 13
[May 19]
Kalju Nõmme           2-1 Narva Trans           
[May 20]
Jõhvi Lokomotiv       1-1 Infonet               
Tallinna Flora        0-0 Tallinna Levadia      
Paide linnameeskond   6-2 Tallinna Kalev        
Tartu Tammeka         0-6 Sillamäe Kalev        

Round 14
[May 23]
Infonet               2-3 Tallinna Flora        
Tallinna Levadia      1-0 Kalju Nõmme           
[May 24]
Sillamäe Kalev        6-1 Jõhvi Lokomotiv       
Tallinna Kalev        1-1 Tartu Tammeka         
Narva Trans           1-0 Paide linnameeskond   

Round 15
[Jun 7]
Narva Trans           1-4 Sillamäe Kalev        
[Jun 9]
Tallinna Kalev        2-1 Jõhvi Lokomotiv       
[Jun 10]
Tallinna Flora        1-0 Kalju Nõmme           
Paide linnameeskond   0-1 Infonet               
Tartu Tammeka         0-7 Tallinna Levadia      

Round 16
[Jun 14]
Infonet               3-3 Sillamäe Kalev        
Jõhvi Lokomotiv       0-2 Narva Trans           
Tallinna Flora        1-0 Tartu Tammeka         
Kalju Nõmme           3-0 Paide linnameeskond   
[Jun 15]
Tallinna Levadia      9-0 Tallinna Kalev        

Round 17 [Jun 21]
Jõhvi Lokomotiv       1-3 Kalju Nõmme           
Sillamäe Kalev        0-2 Tallinna Levadia      
Tallinna Kalev        3-1 Narva Trans           
Paide linnameeskond   1-5 Tallinna Flora        
Tartu Tammeka         0-4 Infonet               

Round 18
[Jul 5]
Paide linnameeskond   0-2 Tallinna Levadia      
[Jul 6]
Tallinna Flora        3-1 Jõhvi Lokomotiv       
[Jul 7] 
Infonet               0-0 Kalju Nõmme           
Sillamäe Kalev        6-1 Tallinna Kalev        
Narva Trans           1-2 Tartu Tammeka         

Round 19
[Jul 11]
Jõhvi Lokomotiv       0-0 Paide linnameeskond   
[Jul 12]
Tallinna Levadia      7-0 Narva Trans           
[Jul 13]
Infonet               5-0 Tallinna Kalev        
[Jul 14]
Tallinna Flora        1-0 Sillamäe Kalev        
Kalju Nõmme           3-0 Tartu Tammeka         

Round 20
[Jul 18]
Jõhvi Lokomotiv       1-5 Tallinna Levadia      
Tallinna Kalev        0-2 Tallinna Flora        
Narva Trans           0-3 Infonet               
[Jul 19]
Tartu Tammeka         0-4 Paide linnameeskond   
[Jul 21]
Sillamäe Kalev        2-3 Kalju Nõmme           

Round 21
[Jul 25]
Tallinna Levadia      2-3 Infonet               
Tartu Tammeka         3-3 Jõhvi Lokomotiv       
[Jul 26]
Tallinna Flora        6-0 Narva Trans           
[Jul 28]
Kalju Nõmme           5-0 Tallinna Kalev        
Paide linnameeskond   2-3 Sillamäe Kalev        

Round 22
[Aug 1]
Infonet              10-1 Jõhvi Lokomotiv       
Sillamäe Kalev        1-0 Tartu Tammeka         
[Aug 2]
Tallinna Kalev        0-3 Paide linnameeskond   
Narva Trans           0-0 Kalju Nõmme           
[Aug 4]
Tallinna Levadia      1-1 Tallinna Flora        

Round 23
[Aug 8]
Jõhvi Lokomotiv       1-2 Sillamäe Kalev        
Tallinna Flora        2-2 Infonet               
Tartu Tammeka         2-0 Tallinna Kalev        
[Aug 9]
Kalju Nõmme           0-1 Tallinna Levadia      
Paide linnameeskond   1-1 Narva Trans           

Round 24
[Aug 15]
Tallinna Levadia      1-0 Tartu Tammeka         
Jõhvi Lokomotiv       1-0 Tallinna Kalev        
[Aug 16]
Infonet               0-0 Paide linnameeskond   
Sillamäe Kalev        7-1 Narva Trans           
Kalju Nõmme           1-0 Tallinna Flora        

Round 25
[Aug 18]
Tallinna Kalev        0-7 Tallinna Levadia      
[Aug 19]
Sillamäe Kalev        3-0 Infonet               
Paide linnameeskond   1-1 Kalju Nõmme           
Tartu Tammeka         1-1 Tallinna Flora        
Narva Trans           2-2 Jõhvi Lokomotiv       

Round 26
[Aug 22]
Infonet               3-2 Tartu Tammeka         
Kalju Nõmme           5-1 Jõhvi Lokomotiv       
[Aug 23]
Tallinna Levadia      0-3 Sillamäe Kalev        
Tallinna Flora        3-0 Paide linnameeskond   
Narva Trans           4-1 Tallinna Kalev        

Round 27
[Aug 29]
Kalju Nõmme           1-1 Infonet               
[Aug 30]
Tallinna Levadia      4-1 Paide linnameeskond   
Jõhvi Lokomotiv       2-5 Tallinna Flora        
Sillamäe Kalev        8-0 Tallinna Kalev        
Tartu Tammeka         2-1 Narva Trans           

Round 28
[Sep 12]
Paide linnameeskond   0-3 Tallinna Levadia      
[Sep 13]
Infonet               1-3 Kalju Nõmme           
Tallinna Flora        6-2 Jõhvi Lokomotiv       
Tallinna Kalev        1-8 Sillamäe Kalev        
Narva Trans           2-1 Tartu Tammeka         

Round 29 [Sep 16]
Sillamäe Kalev        0-1 Tallinna Levadia      
Tallinna Kalev        0-3 Narva Trans           
Kalju Nõmme           9-0 Jõhvi Lokomotiv       
Paide linnameeskond   1-2 Tallinna Flora        
Tartu Tammeka         1-1 Infonet               

Round 30
[Sep 19]
Infonet               0-2 Sillamäe Kalev        
Tallinna Levadia      5-0 Tallinna Kalev        
[Sep 20]
Jõhvi Lokomotiv       3-2 Narva Trans           
Kalju Nõmme           3-1 Paide linnameeskond   
Tartu Tammeka         2-4 Tallinna Flora        

Round 31
[Sep 26]
Tartu Tammeka         0-1 Tallinna Levadia      
[Sep 27]
Tallinna Flora        0-2 Kalju Nõmme           
Tallinna Kalev        0-5 Jõhvi Lokomotiv       
Paide linnameeskond   0-1 Infonet               
Narva Trans           0-1 Sillamäe Kalev        

Round 32
[Oct 3]
Infonet               1-3 Tallinna Flora        
Tartu Tammeka         2-1 Tallinna Kalev        
[Oct 4]
Tallinna Levadia      3-2 Kalju Nõmme           
Sillamäe Kalev        2-0 Jõhvi Lokomotiv       
Narva Trans           0-0 Paide linnameeskond   

Round 33
[Oct 17]
Tartu Tammeka         1-4 Sillamäe Kalev        
[Oct 18]
Jõhvi Lokomotiv       0-3 Infonet               
Tallinna Flora        1-2 Tallinna Levadia      
Kalju Nõmme           1-0 Narva Trans           
Paide linnameeskond   4-1 Tallinna Kalev        

Round 34
[Oct 24]		
Infonet               2-0 Tallinna Levadia      
[Oct 25]
Jõhvi Lokomotiv       2-0 Tartu Tammeka         
Sillamäe Kalev        4-0 Paide linnameeskond   
Tallinna Kalev        0-7 Kalju Nõmme           
Narva Trans           2-5 Tallinna Flora        

Round 35
[Nov 1]
Infonet               5-2 Narva Trans           
Tallinna Flora        2-0 Tallinna Kalev        
Kalju Nõmme           0-2 Sillamäe Kalev        
Paide linnameeskond   0-1 Tartu Tammeka         
[Nov 2]
Tallinna Levadia      9-0 Jõhvi Lokomotiv       

Round 36 [Nov 8]  
Sillamäe Kalev        3-2 Tallinna Flora        
Tallinna Kalev        0-4 Infonet               
Paide linnameeskond   1-0 Jõhvi Lokomotiv       
Tartu Tammeka         0-1 Kalju Nõmme           
Narva Trans           1-8 Tallinna Levadia      

Final Table:

 1.Tallinna FC Levadia       36  26  6  4 112-19  84  Champions
 2.JK Sillamäe Kalev         36  25  4  7 108-34  79
 3.Tallinna FC Flora         36  24  7  5  88-36  79
 4.Nõmme Kalju FC            36  24  6  6  85-19  78
 5.Tallinna FC Infonet       36  19  9  8  80-44  66
 6.Paide linnameeskond       36   9  8 19  39-67  35
 7.Tartu JK Tammeka          36   7  7 22  37-83  28
 8.Narva JK Trans            36   6 10 20  37-79  28
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Jõhvi FC Lokomotiv        36   4  6 26  35-115 18  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
10.JK Tallinna Kalev         36   3  3 30  21-146 12  Relegated



Esiliiga 2014

Final Table:

 1.Tallinna FC Flora II      36  24  6  6 104-40  78
 2.Tallinna FC Levadia II    36  20  8  8 102-52  68
 3.Pärnu linnameeskond       36  19  3 14 109-78  60  Promoted
----------------------------------------------------
 4.Nõmme Kalju FC II         36  17  6 13  69-62  57
 5.Viljandi JK Tulevik       36  14  9 13  53-51  51  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.FC Kuressaare             36  14  5 17  69-81  47
 7.Kiviõli FC Irbis          36  12 11 13  72-82  47
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Rakvere JK Tarvas         36  12 10 14  61-65  46  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
 9.Vändra JK Vaprus          36  11  5 20  60-72  38  Relegated
10.Tallinna FC Puuma         36   2  7 27  32-148 10  Relegated


Esiliiga B 2014

Final Table:

 1.Tallinna FC Infonet II    36  32  3  1 124-34  99  Promoted
 2.Tartu FC Santos           36  32  0  4 161-27  96  Promoted
----------------------------------------------------
 3.HÜJK Emmaste              36  18  5 13  71-81  59  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.JK Sillamäe Kalev II      36  17  3 16  74-64  54
 5.Maardu FC Starbunker      36  16  2 18  70-85  50
 6.FC Elva                   36  12  5 19  45-79  41
 7.Kohtla-Järve JK Järve     36  11  4 21  53-77  37
 8.Tallinna FC Ararat TTÜ    36   9  5 22  55-80  32
----------------------------------------------------
 9.Tallinna FC Flora III     36   8  3 25  44-112 27  Relegated
10.Tallinna JK Legion        36   7  6 23  53-111 27  Relegated



2013.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 Nov 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.