Israel 2013/14


Ligat Ha'Al
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  21  3  2  58-18  66  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  18  5  3  48-19  59  Championship Playoff
 3.Ironi Kiriat-Shmona         26  12  8  6  38-26  44  Championship Playoff
 4.Maccabi Haifa               26  13  5  8  39-30  44  Championship Playoff
 5.Bnei-Sakhnin                26  11  7  8  30-25  40  Championship Playoff
 6.Hapoel Tel-Aviv             26  11  6  9  51-38  39  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.M.S. Ashdod                 26   8  7 11  28-35  31  Relegation Playoff
 8.Hapoel Haifa                26   8  7 11  27-34  31  Relegation Playoff
 9.Beitar Jerusalem            26   8  6 12  21-28  30  Relegation Playoff
10.Hapoel Acco                 26   6  9 11  24-37  27  Relegation Playoff
11.Hapoel Raanana              26   6  8 12  20-33  26  Relegation Playoff
12.Maccabi Petah-Tikva         26   5  8 13  28-45  23  Relegation Playoff
13.Bnei-Yehuda                 26   4  8 14  26-39  20  Relegation Playoff
14.Ironi Nir Ramat-HaSharon    26   5  5 16  21-52  20  Relegation Playoff

Round 1
[Aug 24]
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Yehuda                 1-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Raanana              1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Acco                 0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-2 Hapoel Haifa                
[Aug 25]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               3-1 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 2
[Aug 31]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         4-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Petah-Tikva         1-3 Beitar Jerusalem            
[Sep 1]
M.S. Ashdod                 3-2 Maccabi Haifa               
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Bnei-Yehuda                 

Round 3
[Sep 21]
Beitar Jerusalem            0-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 2-4 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 M.S. Ashdod                 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-3 Hapoel Raanana              
[Sep 22]
Hapoel Tel-Aviv             3-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Sep 23]
Maccabi Haifa               0-3 Maccabi Tel-Aviv            

Round 4
[Sep 28]
M.S. Ashdod                 3-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Bnei-Sakhnin                0-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                0-4 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Acco                 
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[Sep 29]
Hapoel Raanana              2-2 Beitar Jerusalem            
[Sep 30]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Bnei-Yehuda                 

Round 5
[Oct 5]
Bnei-Yehuda                 2-4 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Acco                 2-1 Hapoel Haifa                
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Raanana              
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-2 Beitar Jerusalem            
[Oct 6]
M.S. Ashdod                 0-0 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               0-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 6
[Oct 19]
Hapoel Raanana              1-3 Hapoel Acco                 
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                awd M.S. Ashdod                 [awarded 3-0, originally 2-1]
Hapoel Haifa                2-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Petah-Tikva         0-3 Maccabi Haifa               
[Oct 20]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Oct 21]
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 7
[Oct 25]
M.S. Ashdod                 2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Yehuda                 0-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Acco                 0-0 Beitar Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-5 Hapoel Tel-Aviv             
[Oct 27]
Maccabi Haifa               0-1 Hapoel Haifa                
[Oct 28]
Maccabi Tel-Aviv            4-1 Bnei-Sakhnin                

Round 8
[Nov 2]
Beitar Jerusalem            2-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Raanana              1-0 Maccabi Haifa               
Bnei-Sakhnin                1-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Haifa                2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Petah-Tikva         1-1 M.S. Ashdod                 
[Nov 3]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Hapoel Acco                 
[Nov 4]
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 9
[Nov 9]
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 2-2 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                0-4 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-0 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Acco                 
[Nov 11]
Maccabi Haifa               2-0 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Maccabi Petah-Tikva         

Round 10
[Nov 23]
Beitar Jerusalem            1-4 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              3-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Acco                 3-2 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Haifa                1-3 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Petah-Tikva         1-3 Bnei-Sakhnin                
[Nov 24]
Hapoel Tel-Aviv             2-4 Maccabi Haifa               
[Nov 25]
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    

Round 11
[Nov 30]
M.S. Ashdod                 1-0 Beitar Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Haifa                
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-0 Bnei-Yehuda                 
[Dec 2]
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Acco                 
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Raanana              

Round 12
[Dec 7]
Bnei-Yehuda                 0-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Raanana              0-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 8]
Beitar Jerusalem            1-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Dec 9]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 M.S. Ashdod                 

Round 13
[Dec 14]
M.S. Ashdod                 0-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Haifa                
[Dec 16]
Maccabi Haifa               1-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 17]
Bnei-Sakhnin                0-0 Beitar Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Bnei-Yehuda                 

Round 14
[Dec 21]
M.S. Ashdod                 1-0 Bnei-Yehuda                 
Bnei-Sakhnin                4-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Haifa                3-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Hapoel Acco                 
[Dec 22]
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Maccabi Haifa               
[Dec 23]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Beitar Jerusalem            

Round 15
[Dec 28]
Bnei-Yehuda                 0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Raanana              0-2 Hapoel Haifa                
Hapoel Acco                 0-2 Bnei-Sakhnin                
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               2-1 M.S. Ashdod                 
[Dec 29]
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 30]
Hapoel Tel-Aviv             1-3 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 16
[Jan 4]
M.S. Ashdod                 2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              1-2 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                0-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Hapoel Tel-Aviv             
[Jan 5]
Hapoel Haifa                2-2 Beitar Jerusalem            
[Jan 6]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Maccabi Haifa               

Round 17
[Jan 11]
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Raanana              
Bnei-Yehuda                 1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Acco                 1-3 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-3 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               2-1 Bnei-Sakhnin                
[Jan 12]
Hapoel Tel-Aviv             4-0 Hapoel Haifa                
[Jan 13]
Ironi Kiriat-Shmona         3-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 18
[Jan 18]
Hapoel Raanana              1-4 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Acco                 
Maccabi Petah-Tikva         2-2 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Tel-Aviv            2-0 M.S. Ashdod                 
[Jan 19]
Beitar Jerusalem            0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Jan 20]
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Maccabi Haifa               

Round 19
[Jan 25]
M.S. Ashdod                 0-0 Bnei-Sakhnin                
Bnei-Yehuda                 2-2 Hapoel Haifa                
Hapoel Acco                 0-0 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-3 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Jan 26]
Hapoel Tel-Aviv             3-1 Beitar Jerusalem            

Round 20
[Feb 1]
Hapoel Raanana              0-2 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                0-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             3-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Petah-Tikva         3-3 Ironi Kiriat-Shmona         
[Feb 2]
Bnei-Sakhnin                0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 3]
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Acco                 

Round 21
[Feb 8]
M.S. Ashdod                 2-0 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Yehuda                 0-0 Beitar Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Hapoel Haifa                
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Raanana              
[Feb 9]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Feb 10]
Hapoel Acco                 2-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 23
[Feb 15]
Hapoel Raanana              0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Acco                 4-3 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Haifa                1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 16]
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Haifa               
[Feb 17]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Bnei-Sakhnin                

Round 23
[Feb 22]
M.S. Ashdod                 1-2 Hapoel Raanana              
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                0-2 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Beitar Jerusalem            
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-4 Hapoel Be'er-Sheva          
[Feb 23]
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Hapoel Haifa                
[Feb 24]
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 24
[Mar 1]
Beitar Jerusalem            2-0 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Acco                 1-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Petah-Tikva         1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Mar 2]
Hapoel Raanana              0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Mar 3]
Hapoel Haifa                2-0 Bnei-Sakhnin                

Round 25
[Mar 8]
M.S. Ashdod                 4-5 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Hapoel Acco                 
Maccabi Petah-Tikva         3-3 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Mar 9]
Maccabi Haifa               2-2 Bnei-Yehuda                 
[Mar 10]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Beitar Jerusalem            

Round 26
[Mar 15]
Beitar Jerusalem            0-1 Bnei-Sakhnin                
Bnei-Yehuda                 0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Acco                 1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                0-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Mar 16]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-2 Maccabi Haifa               
[Mar 17]
Hapoel Tel-Aviv             2-3 Maccabi Tel-Aviv            

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  21  3  2  58-18  66  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  18  5  3  48-19  59  Championship Playoff
 3.Ironi Kiriat-Shmona         26  12  8  6  38-26  44  Championship Playoff
 4.Maccabi Haifa               26  13  5  8  39-30  44  Championship Playoff
 5.Bnei-Sakhnin                26  11  7  8  30-25  40  Championship Playoff
 6.Hapoel Tel-Aviv             26  11  6  9  51-38  39  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.M.S. Ashdod                 26   8  7 11  28-35  31  Relegation Playoff
 8.Hapoel Haifa                26   8  7 11  27-34  31  Relegation Playoff
 9.Beitar Jerusalem            26   8  6 12  21-28  30  Relegation Playoff
10.Hapoel Acco                 26   6  9 11  24-37  27  Relegation Playoff
11.Hapoel Raanana              26   6  8 12  20-33  26  Relegation Playoff
12.Maccabi Petah-Tikva         26   5  8 13  28-45  23  Relegation Playoff
13.Bnei-Yehuda                 26   4  8 14  26-39  20  Relegation Playoff
14.Ironi Nir Ramat-HaSharon    26   5  5 16  21-52  20  Relegation Playoff


Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  26  6  4  76-30  84  Champions
 2.Hapoel Be'er-Sheva          36  20  8  8  56-33  68
 3.Ironi Kiriat-Shmona         36  18 10  8  59-38  64
 4.Hapoel Tel-Aviv             36  16 10 10  72-47  58
 5.Maccabi Haifa               36  15  8 13  49-46  53
 6.Bnei-Sakhnin                36  13  8 15  37-47  47

Round 27
[Mar 22]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Bnei-Sakhnin                
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Maccabi Haifa               
[Mar 24]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 28
[Mar 29]
Bnei-Sakhnin                1-4 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Tel-Aviv             4-0 Maccabi Haifa               
[Mar 31]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 29
[Apr 5]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Haifa               1-2 Bnei-Sakhnin                
[Apr 7]
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 30
[Apr 12]
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Tel-Aviv             3-0 Bnei-Sakhnin                
[Apr 13]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Maccabi Haifa               

Round 31
[Apr 19]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 21]
Bnei-Sakhnin                2-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 32
[Apr 26]
Bnei-Sakhnin                0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Tel-Aviv             3-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 28]
Maccabi Haifa               1-3 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 33 [May 3]
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Maccabi Tel-Aviv            
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               1-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 34
[May 10] 
Bnei-Sakhnin                0-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[May 11]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 35
[May 13]
Bnei-Sakhnin                1-3 Hapoel Tel-Aviv             
[May 14]
Ironi Kiriat-Shmona         3-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Haifa               2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 36 [May 17]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             4-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            4-1 Bnei-Sakhnin                

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  26  6  4  76-30  84  Champions
 2.Hapoel Be'er-Sheva          36  20  8  8  56-33  68
 3.Ironi Kiriat-Shmona         36  18 10  8  59-38  64
 4.Hapoel Tel-Aviv             36  16 10 10  72-47  58
 5.Maccabi Haifa               36  15  8 13  49-46  53
 6.Bnei-Sakhnin                36  13  8 15  37-47  47

Relegation Playoff 

Final Table:

 7.Beitar Jerusalem            33  12  6 15  31-32  42
 8.M.S. Ashdod                 33  10  9 14  35-45  39
 9.Hapoel Raanana              33   9 11 13  31-40  38
10.Hapoel Acco                 33   8 12 13  30-42  36
11.Hapoel Haifa                33   9  7 17  30-45  34
12.Maccabi Petah-Tikva         33   8  9 16  39-57  33
------------------------------------------------------
13.Ironi Nir Ramat-HaSharon    33   9  6 18  29-59  33  Relegated
14.Bnei-Yehuda                 33   7 10 16  32-45  31  Relegated

Round 27
[Mar 29]
M.S. Ashdod                 0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Acco                 1-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                0-1 Bnei-Yehuda                 
[Mar 30]
Beitar Jerusalem            3-0 Maccabi Petah-Tikva         

Round 28
[Apr 5]
M.S. Ashdod                 4-1 Hapoel Haifa                
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Hapoel Acco                 
[Apr 6]
Bnei-Yehuda                 1-0 Beitar Jerusalem            

Round 29
[Apr 12]
Hapoel Raanana              4-2 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Acco                 1-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Haifa                0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Apr 13]
Beitar Jerusalem            1-0 M.S. Ashdod                 

Round 30
[Apr 19]
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Acco                 
Bnei-Yehuda                 1-3 Hapoel Raanana              
Ironi Nir Ramat-HaSharon    4-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Apr 21]
Hapoel Haifa                1-0 Beitar Jerusalem            

Round 31 [Apr 26]
Beitar Jerusalem            4-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Raanana              1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Acco                 1-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Bnei-Yehuda                 

Round 32 [May 3] 
M.S. Ashdod                 0-5 Maccabi Petah-Tikva         
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Acco                 
Hapoel Haifa                0-2 Hapoel Raanana              
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-1 Bnei-Yehuda                 
 
Round 33 [May 10]
Bnei-Yehuda                 1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Raanana              0-2 Beitar Jerusalem            
Hapoel Acco                 1-2 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Hapoel Haifa                

Final Table:

 7.Beitar Jerusalem            33  12  6 15  31-32  42
 8.M.S. Ashdod                 33  10  9 14  35-45  39
 9.Hapoel Raanana              33   9 11 13  31-40  38
10.Hapoel Acco                 33   8 12 13  30-42  36
11.Hapoel Haifa                33   9  7 17  30-45  34
12.Maccabi Petah-Tikva         33   8  9 16  39-57  33
------------------------------------------------------
13.Ironi Nir Ramat-HaSharon    33   9  6 18  29-59  33  Relegated
14.Bnei-Yehuda                 33   7 10 16  32-45  31  Relegated


Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Netanya             30  20  7  3  51-26  67  Promotion Group
 2.Hapoel Petah-Tikva          30  15  7  8  38-30  52  Promotion Group
 3.Bnei-Lod                    30  13 10  7  56-29  49  Promotion Group
 4.Maccabi Akhi-Nazrat         30  12  9  9  41-34  45  Promotion Group
 5.Hapoel Nazrat-Ilit          30  11 10  9  29-34  43  Promotion Group
 6.Hapoel Ramat-Gan            30  10 11  9  40-30  41  Promotion Group
 7.Hapoel Afula                30   9 13  8  48-32  40  Promotion Group
 8.Beitar Tel-Aviv Ramla       30   9 13  8  32-30  40  Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Maccabi Herzliya            30  10  9 11  36-32  39  Relegation Group
10.Hakoah Amidar Ramat-Gan     30  11  9 10  33-37  39  [-3]    Relegation Group
11.Hapoel Katamon (Jerusalem)  30  10  9 11  41-45  39  Relegation Group
12.Hapoel Rishon LeZion        30  11  6 13  43-49  39  Relegation Group
13.Hapoel Ashkelon             30   9 11 10  47-34  38  Relegation Group
14.Hapoel Jerusalem            30   8 13  9  35-31  37  Relegation Group
15.Maccabi Yavne               30  10  6 14  43-45  36  Relegation Group
16.Maccabi Om El Fahem         30   0  1 29  14-111 -4  [-5]  Relegation Group

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Maccabi Netanya             37  24  9  4  67-35  81  Promoted
 2.Hapoel Petah-Tikva          37  18 10  9  50-39  64  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Bnei-Lod                    37  16 12  9  67-36  60
 4.Maccabi Akhi-Nazrat         37  15 12 10  52-43  57
 5.Hapoel Ramat-Gan            37  13 13 11  53-38  52
 6.Hapoel Afula                37  11 16 10  60-43  49
 7.Beitar Tel-Aviv Ramla       37  10 15 12  39-45  45
 8.Hapoel Nazrat-Ilit          37  11 11 15  34-53  44

Relegation Group

 9.Maccabi Yavne               37  14  9 14  55-46  51
10.Maccabi Herzliya            37  13 11 13  49-39  50
11.Hapoel Rishon LeZion        37  14  8 15  55-53  50
12.Hapoel Jerusalem            37  11 16 10  47-39  49
13.Hakoah Amidar Ramat-Gan     37  13 12 12  45-46  48  [-3]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Hapoel Katamon (Jerusalem)  37  12 12 13  52-56  48  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Hapoel Ashkelon             37  11 13 13  55-45  46  Relegated
16.Maccabi Om El Fahem         37   0  1 36  15-139 -4  [-5]  Relegated

Promoted: Hapoel Kfar-Saba and Maccabi Kiriat-Gat 

Promotion/Relegation Playoff
  
First Leg [May 23]
Hapoel Katamon              0-3 Ironi Tiberias

Second Leg [May 28]
Ironi Tiberias              2-1 Hapoel Katamon        

NB: Ironi Tiberias promoted, Hapoel Katamon relegated


2012/13.

2014/15.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 26 Sep 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.