Israel 2014/15


Ligat Ha'Al
State Cup
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  17  5  4  53-20  54  [-2]  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  14  7  5  47-24  49  Championship Playoff
 3.Ironi Kiriat-Shmona         26  13  8  5  40-27  47  Championship Playoff
 4.Beitar Jerusalem            26  10 10  6  38-29  40  Championship Playoff
 5.Maccabi Petah-Tikva         26  10  9  7  28-30  39  Championship Playoff
 6.Maccabi Haifa               26  11  4 11  38-29  37  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hapoel Raanana              26   9  7 10  24-23  34  Relegation Playoff
 8.Maccabi Netanya             26   9  6 11  37-45  33  Relegation Playoff
 9.Bnei-Sakhnin                26   7  9 10  32-37  30  Relegation Playoff
10.Hapoel Tel-Aviv             26   8  7 11  27-33  29  [-2]  Relegation Playoff
11.M.S. Ashdod                 26   6  9 11  29-41  27  Relegation Playoff
12.Hapoel Haifa                26   7  5 14  20-41  26  Relegation Playoff
13.Hapoel Petah-Tikva          26   5  8 13  28-43  23  Relegation Playoff
14.Hapoel Acco                 26   4 10 12  20-39  22  Relegation Playoff

Round 1
[Sep 13]
M.S. Ashdod                 0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              4-0 Hapoel Petah-Tikva          
Hapoel Acco                 1-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Beitar Jerusalem            
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Maccabi Netanya             
[Sep 14]
Maccabi Petah-Tikva         0-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Sep 15]
Maccabi Haifa               4-2 Bnei-Sakhnin                

Round 2
[Sep 20]
Bnei-Sakhnin                1-1 Hapoel Acco                 
Hapoel Haifa                0-2 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         3-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Petah-Tikva          1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Netanya             4-4 Maccabi Petah-Tikva         
[Sep 21]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Hapoel Raanana              
[Sep 22]
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Haifa               

Round 3
[Sep 27]
M.S. Ashdod                 2-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 1-1 Beitar Jerusalem            
Hapoel Tel-Aviv             3-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Netanya             1-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Petah-Tikva         3-2 Hapoel Raanana              
[Sep 28]
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Petah-Tikva          
[Sep 29]
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 4
[Oct 18]
Hapoel Raanana              1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Sakhnin                1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Haifa                3-2 Maccabi Netanya             
Ironi Kiriat-Shmona         3-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Petah-Tikva          4-1 Hapoel Acco                 
[Oct 19]
Beitar Jerusalem            1-1 M.S. Ashdod                 
[Oct 20]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Maccabi Haifa               

Round 5
[Oct 25]
Maccabi Petah-Tikva         0-4 Hapoel Be'er-Sheva          
M.S. Ashdod                 1-3 Hapoel Petah-Tikva          
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               0-2 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             2-1 Bnei-Sakhnin                
[Oct 26]
Hapoel Acco                 1-4 Maccabi Tel-Aviv            
[Oct 27]
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Beitar Jerusalem            

Round 6
[Oct 28]
Bnei-Sakhnin                1-4 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                0-1 Maccabi Petah-Tikva          
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Haifa               
[Oct 29]
Hapoel Raanana              0-2 Hapoel Acco                 
Maccabi Tel-Aviv            5-2 M.S. Ashdod                 
[Oct 30]
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Petah-Tikva          0-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 7
[Nov 1]
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                0-3 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 1-2 Hapoel Raanana              
Hapoel Acco                 1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Nov 2]
Maccabi Netanya             3-1 Hapoel Petah-Tikva          
[Nov 3]
Hapoel Tel-Aviv             awd Maccabi Tel-Aviv            [awarded 0-0; abandoned at 1-1 due
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Beitar Jerusalem             to crowd trouble; both clubs two
                                                             points deducted]
Round 8
[Nov 8]
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Petah-Tikva          1-3 Ironi Kiriat-Shmona         
Beitar Jerusalem            0-1 Hapoel Haifa                
[Nov 9]
Hapoel Raanana              0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Maccabi Netanya             
[Nov 11]
Bnei-Sakhnin                1-1 Maccabi Petah-Tikva         

Round 9
[Nov 22]
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Petah-Tikva          
Hapoel Tel-Aviv             3-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Netanya             1-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Hapoel Acco                 
M.S. Ashdod                 1-0 Maccabi Haifa               
[Nov 23]
Bnei-Sakhnin                1-0 Beitar Jerusalem            
[Nov 24]
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 10
[Nov 29]
Hapoel Raanana              0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          4-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Acco                 0-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Petah-Tikva          2-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Haifa                
[Nov 30]
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 1]
Beitar Jerusalem            2-3 Maccabi Petah-Tikva         

Round 11
[Dec 2]
Hapoel Haifa                1-0 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Dec 3]
Maccabi Netanya             0-4 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             1-3 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                1-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Dec 4]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 M.S. Ashdod                 
Beitar Jerusalem            3-1 Hapoel Petah-Tikva          

Round 12
[Dec 6]
Maccabi Haifa               1-3 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 1-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Be'er-Sheva          4-0 Hapoel Haifa                
[Dec 7]
M.S. Ashdod                 3-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 8]
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Hapoel Petah-Tikva          
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Beitar Jerusalem            

Round 13
[Dec 13] 
Maccabi Netanya             0-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Petah-Tikva          1-3 Maccabi Tel-Aviv            
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Hapoel Acco                 
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 14]
Hapoel Haifa                0-4 Maccabi Haifa               
[Dec 15]
Beitar Jerusalem            0-0 Hapoel Raanana              

Round 14
[Dec 20]
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                1-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Petah-Tikva          0-0 Hapoel Raanana              
Bnei-Sakhnin                1-1 Maccabi Haifa               
Maccabi Netanya             0-2 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 21]
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 22]
Beitar Jerusalem            0-3 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 15
[Dec 27]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Hapoel Petah-Tikva          
Hapoel Acco                 1-3 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Haifa               1-3 Beitar Jerusalem            
[Dec 28]
Hapoel Raanana              0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Dec 29]
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 16
[Jan 3]
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Raanana              0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Sakhnin                2-3 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         3-1 Maccabi Netanya             
Beitar Jerusalem            4-0 Hapoel Acco                 
[Jan 4]
Hapoel Petah-Tikva          2-2 Maccabi Haifa               
[Jan 5]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 17
[Jan 10]
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 1-1 Hapoel Petah-Tikva          
Maccabi Netanya             0-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         3-0 Ironi Kiriat-Shmona         
M.S. Ashdod                 3-3 Beitar Jerusalem            
[Jan 11]
Maccabi Haifa               0-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 18
[Jan 17]
Hapoel Haifa                1-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Petah-Tikva          1-2 M.S. Ashdod                 
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Acco                 
[Jan 18]
Hapoel Raanana              1-0 Maccabi Haifa               
[Jan 19]
Bnei-Sakhnin                0-2 Maccabi Netanya             
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 19
[Jan 24]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Petah-Tikva          
M.S. Ashdod                 0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Acco                 0-2 Hapoel Raanana              
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 25]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Bnei-Sakhnin                
[Jan 26]
Maccabi Netanya             2-0 Beitar Jerusalem            

Round 20
[Jan 31]
Maccabi Haifa               0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Haifa                
Hapoel Petah-Tikva          1-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Hapoel Acco                 
[Feb 1]
Beitar Jerusalem            3-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Feb 2]
Hapoel Raanana              2-0 M.S. Ashdod                 
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 21
[Feb 7]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         3-2 Hapoel Petah-Tikva          
M.S. Ashdod                 2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 0-0 Maccabi Haifa               
[Feb 8]
Maccabi Netanya             3-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 9]
Hapoel Haifa                3-4 Beitar Jerusalem            

Round 22
[Feb 14]
Maccabi Haifa               5-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Acco                 0-2 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Petah-Tikva          2-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Raanana              2-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Feb 15]
Beitar Jerusalem            1-2 Bnei-Sakhnin                
[Feb 16]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 23
[Feb 21]
Maccabi Netanya             4-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Raanana              
M.S. Ashdod                 0-0 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                0-0 Hapoel Petah-Tikva          
Hapoel Haifa                2-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 22]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Beitar Jerusalem            
[Feb 23]
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Maccabi Haifa               

Round 24
[Feb 28]
Hapoel Acco                 1-0 Hapoel Tel-Aviv             
M.S. Ashdod                 0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Raanana              2-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Petah-Tikva          0-1 Beitar Jerusalem            
[Mar 1]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Mar 2] 
Maccabi Haifa               2-1 Maccabi Netanya             

Round 25
[Mar 7]
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Petah-Tikva          0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Netanya             1-1 Hapoel Acco                 
Hapoel Tel-Aviv             3-1 M.S. Ashdod                 
[Mar 8]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Maccabi Haifa               
[Mar 9]
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 26
[Mar 14]
M.S. Ashdod                 2-3 Maccabi Netanya             
Hapoel Acco                 2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              0-2 Beitar Jerusalem            
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Mar 15]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Bnei-Sakhnin                
[Mar 16]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Hapoel Petah-Tikva          

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  17  5  4  53-20  54  [-2]  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  14  7  5  47-24  49  Championship Playoff
 3.Ironi Kiriat-Shmona         26  13  8  5  40-27  47  Championship Playoff
 4.Beitar Jerusalem            26  10 10  6  38-29  40  Championship Playoff
 5.Maccabi Petah-Tikva         26  10  9  7  28-30  39  Championship Playoff
 6.Maccabi Haifa               26  11  4 11  38-29  37  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hapoel Raanana              26   9  7 10  24-23  34  Relegation Playoff
 8.Maccabi Netanya             26   9  6 11  37-45  33  Relegation Playoff
 9.Bnei-Sakhnin                26   7  9 10  32-37  30  Relegation Playoff
10.Hapoel Tel-Aviv             26   8  7 11  27-33  29  [-2]  Relegation Playoff
11.M.S. Ashdod                 26   6  9 11  29-41  27  Relegation Playoff
12.Hapoel Haifa                26   7  5 14  20-41  26  Relegation Playoff
13.Hapoel Petah-Tikva          26   5  8 13  28-43  23  Relegation Playoff
14.Hapoel Acco                 26   4 10 12  20-39  22  Relegation Playoff


Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  21  9  6  67-32  70  [-2]  Champions
 2.Ironi Kiriat-Shmona         36  18 10  8  53-38  64
 3.Hapoel Be'er-Sheva          36  17 11  8  63-40  62
 4.Beitar Jerusalem            36  13 13 10  48-43  52
 5.Maccabi Haifa               36  14  8 14  51-37  50
 6.Maccabi Petah-Tikva         36  12 12 12  34-41  48

Round 27
[Mar 21]
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Mar 22]
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Maccabi Haifa               

Round 28
[Apr 5]
Maccabi Haifa               1-0 Beitar Jerusalem            
[Apr 6]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 29
[Apr 12]
Beitar Jerusalem            0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Haifa               
[Apr 13]
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 30
[Apr 19]
Maccabi Tel-Aviv            4-1 Beitar Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Ironi Kiriat-Shmona         
[Apr 20]
Maccabi Haifa               0-0 Maccabi Petah-Tikva         

Round 31
[Apr 25]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 26]
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 27]
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Maccabi Haifa               

Round 32
[May 2]
Beitar Jerusalem            0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[May 3]
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[May 4]
Maccabi Haifa               1-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 33
[May 9]
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Maccabi Petah-Tikva         
[May 10]
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Haifa               
[May 11]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 34
[May 16]
Maccabi Haifa               4-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[May 17]
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[May 18]
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Beitar Jerusalem            

Round 35
[May 24]
Ironi Kiriat-Shmona         3-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[May 25]
Beitar Jerusalem            3-0 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Maccabi Haifa               

Round 36
[May 30]
Hapoel Be'er-Sheva          4-0 Beitar Jerusalem            
Maccabi Haifa               4-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Jun 1]
Maccabi Tel-Aviv            0-2 Maccabi Petah-Tikva         

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  21  9  6  67-32  70  [-2]  Champions
 2.Ironi Kiriat-Shmona         36  18 10  8  53-38  64
 3.Hapoel Be'er-Sheva          36  17 11  8  63-40  62
 4.Beitar Jerusalem            36  13 13 10  48-43  52
 5.Maccabi Haifa               36  14  8 14  51-37  50
 6.Maccabi Petah-Tikva         36  12 12 12  34-41  48

Relegation Playoff 

Final Table:

 7.Bnei-Sakhnin                33  11 11 11  43-44  44
 8.Hapoel Tel-Aviv             33  12  8 13  36-40  42  [-2]
 9.Maccabi Netanya             33  11  8 14  46-54  41
10.Hapoel Raanana              33  10  9 14  35-36  39
11.Hapoel Acco                 33   9 11 13  28-42  38
12.Hapoel Haifa                33   9  7 17  25-47  34
------------------------------------------------------
13.Hapoel Petah-Tikva          33   8  8 17  43-59  32  Relegated
14.M.S. Ashdod                 33   6 13 14  32-51  31  Relegated

Round 27 [Mar 21]
Hapoel Raanana              4-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Netanya             3-1 Hapoel Petah-Tikva          

Round 28 [Apr 11]
Hapoel Haifa                0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Raanana              1-2 Maccabi Netanya             
M.S. Ashdod                 0-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Petah-Tikva          2-3 Bnei-Sakhnin                

Round 29 [Apr 18]
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Hapoel Petah-Tikva          
Hapoel Acco                 1-0 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                1-1 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             0-0 M.S. Ashdod                 

Round 30 [Apr 25]
Hapoel Petah-Tikva          0-2 Hapoel Acco                 
Hapoel Raanana              2-2 Hapoel Tel-Aviv             
M.S. Ashdod                 0-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Netanya             2-3 Bnei-Sakhnin                

Round 31 [May 2]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Acco                 2-0 Hapoel Raanana              
Bnei-Sakhnin                1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                3-2 Hapoel Petah-Tikva          

Round 32
[May 9]
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Tel-Aviv             
M.S. Ashdod                 2-4 Hapoel Petah-Tikva          
Hapoel Raanana              1-2 Hapoel Haifa                
[May 11]
Maccabi Netanya             1-2 Hapoel Acco                 

Round 33 [May 16]
Hapoel Petah-Tikva          4-2 Hapoel Raanana              
Hapoel Acco                 1-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                0-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Tel-Aviv             1-0 M.S. Ashdod                 

Final Table:

 7.Bnei-Sakhnin                33  11 11 11  43-44  44
 8.Hapoel Tel-Aviv             33  12  8 13  36-40  42  [-2]
 9.Maccabi Netanya             33  11  8 14  46-54  41
10.Hapoel Raanana              33  10  9 14  35-36  39
11.Hapoel Acco                 33   9 11 13  28-42  38
12.Hapoel Haifa                33   9  7 17  25-47  34
------------------------------------------------------
13.Hapoel Petah-Tikva          33   8  8 17  43-59  32  Relegated
14.M.S. Ashdod                 33   6 13 14  32-51  31  Relegated


Gvia HaMedina (State Cup)

Round 7
[Dec 23]
Bnei Eilat			Maccabi Kiryat Gat	10
Hapoel Baqa al-Gharbiyye	Sektzia Ma'alot		13
Hapoel Asi Gilboa		F.C. Holon		44 (a.e.t.pen:3-5) 
Hapoel Marmorek			Hapoel Beit She'an	00 (a.e.t.pen:43)
Hapoel Migdal HaEmek		Maccabi D.Karmel	31
F.C. Shikun HaMizrah		S.C. Be'er Sheva	10
Hapoel Bnei Lod			Hakoah Ramat Gan	10
Maccabi Herzliya		Beitar Tubruk		50
Hapoel Ramat Gan		S.C. Givat Olga		11 (a.e.t.pen:89)
Ironi Tiberias			Hapoel Kfar Saba	22 (a.e.t.pen:24)
Maccabi Ahi Nazareth		Hapoel Jerusalem	20
Bnei Yehuda Tel Aviv		Maccabi Tzur Shalom	70
Hapoel Ramat HaSharon		Hapoel Nazareth Illit	30
Maccabi Kabilio Jaffa		Hapoel Ashkelon		13


Round 8
[Jan 13-15]
*Top level clubs enter in this round

F.C. Shikun HaMizrah		Hapoel Migdal HaEmek	10
Hapoel Ashkelon			Beitar Jerusalem	33 (a.e.t.pen:31)
S.C. Givat Olga			Maccabi Petah Tikva	12	
Hapoel Marmorek			Hapoel Afula		03
Beitar Tel Aviv Ramla		Maccabi Tel Aviv	14
Hapoel Ramat HaSharon		Maccabi Haifa		13 (a.e.t.)
Hapoel Rishon LeZion		Hapoel Tel Aviv		12
Maccabi Herzliya		Hapoel Be'er Sheva	01
Hapoel Acre			Hapoel Kiryat Shmona	02
Maccabi Yavne			Bnei Sakhnin		10
F.C. Holon			Sektzia Ma'alot		14
Bnei Eilat			Hapoel Kfar Saba	12
Hapoel Ra'anana			Bnei Yehuda Tel Aviv	21
Hapoel Petah Tikva		Hapoel Bnei Lod		21
Maccabi Ahi Nazareth		Maccabi Netanya		31
Hapoel Haifa			S.C. Ashdod		00 (a.e.t.pen:24)


1/8 Finals
[Jan 27-29]

Hapoel Tel Aviv			Hapoel Kfar Saba	02
Maccabi Tel Aviv		Hapoel Ashkelon		10
Maccabi Haifa			Hapoel Kiryat Shmona	11 (a.e.t.pen:13)
Maccabi Petah Tikva		Hapoel Petah Tikva	10
Hapoel Ra'anana			Hapoel Be'er Sheva	01 (a.e.t.)
Hapoel Afula			Sektzia Ma'alot		30
Maccabi Yavne			F.C. Shikun HaMizrah	51
Maccabi Ahi Nazareth		F.C. Ashdod		21


1/4 Finals
[Mar 4]
Quarter final has two legs:

Hapoel Kfar Saba		Maccabi Ahi Nazareth	11 01 Agg: 12
Hapoel Afula			Maccabi Petah Tikva	00 22 Agg: 22 (a)
Maccabi Yavne			Hapoel Be'er Sheva	03 11 Agg: 14
Hapoel Ironi Kiryat Shmona	Maccabi Tel Aviv	11 03 Agg: 14


1/2 Finals
[Apr 29]
Hapoel Afula			Hapoel Be'er Sheva	07
Maccabi Tel Aviv		Maccabi Ahi Nazareth	30

Final
[May 20]
Hapoel Be'er Sheva	26	Maccabi Tel Aviv
Prica	 0-1
Hoban	 1-1
Ziv  	 1-2
Prica	 1-3	
Prica 	 1-4
Buzaglo  2-4
Zahavi   2-5
Radi     2-6




Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Bnei-Yehuda                 30  18 10  2  56-18  64  Promotion Group
 2.Bnei-Lod                    30  16  9  5  46-25  57  Promotion Group
 3.Hapoel Kfar-Saba            30  15 10  5  45-25  55  Promotion Group
 4.Hapoel Afula                30  12 10  8  41-32  46  Promotion Group
 5.Maccabi Kiriat-Gat          30  12  8 10  28-24  44  Promotion Group
 6.Maccabi Akhi-Nazrat         30  10 11  9  42-47  41  Promotion Group
 7.Maccabi Yavne               30  10 10 10  42-46  40  Promotion Group
 8.Hapoel Ramat-Gan            30  10 10 10  30-35  40  Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Ironi Nir Ramat-HaSharon    30  10  9 11  33-33  39  Relegation Group
10.Hapoel Rishon LeZion        30  11  6 13  41-42  39  Relegation Group
11.Maccabi Herzliya            30  10  8 12  37-35  38  Relegation Group
12.Hapoel Jerusalem            30   9 11 10  37-41  38  Relegation Group
13.Beitar Tel-Aviv Ramla       30   9  7 14  30-45  34  Relegation Group
14.Hapoel Nazrat-Ilit          30   6 12 12  34-47  30  Relegation Group
15.Ironi Tiberias              30   6  9 15  28-40  27  Relegation Group
16.Hakoah Amidar Ramat-Gan     30   4  4 22  14-49  16  Relegation Group

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Bnei-Yehuda                 37  21 13  3  69-26  76  Promoted
 2.Hapoel Kfar-Saba            37  21 10  6  61-28  73  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Bnei-Lod                    37  20 11  6  56-32  71
 4.Hapoel Afula                37  15 12 10  56-42  57
 5.Maccabi Kiriat-Gat          37  13 10 14  36-36  49
 6.Hapoel Ramat-Gan            37  11 14 12  39-47  47
 7.Maccabi Akhi-Nazrat         37  11 12 14  54-67  45
 8.Maccabi Yavne               37  11 12 14  47-62  45

Relegation Group

Final Table:

 9.Hapoel Jerusalem            37  12 14 11  47-47  50
10.Hapoel Rishon LeZion        37  13  9 15  51-50  48
11.Ironi Nir Ramat-HaSharon    37  12 12 13  39-40  48
12.Beitar Tel-Aviv Ramla       37  12 11 14  44-53  47
13.Maccabi Herzliya            37  11 11 15  42-46  44
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Hapoel Nazrat-Ilit          37   9 12 16  41-54  39  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Ironi Tiberias              37   9 10 18  38-50  37  Relegated
16.Hakoah Amidar Ramat-Gan     37   5  7 25  19-59  22  Relegated

Promoted: Hapoel Katamon (Jerusalem) and Hapoel Ashkelon

Promotion/Relegation Playoff
  
First Leg [May 26]
Hapoel Nazrat-Ilit          5-0 Ironi Nesher                

Second Leg [May 29]
Ironi Nesher                1-0 Hapoel Nazrat-Ilit

NB: both remain at former level



2013/14.

2015/16.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Kobi Hayat and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Kobi Hayat and Karel Stokkermans
Last updated: 11 Feb 2016

(C) Copyright Kobi Hayat, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.