Israel 2017/18


Ligat Ha'Al
State Cup
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          26  17  6  3  43-18  57       [C]  Championship Playoff
 2.Beitar Jerusalem            26  17  5  4  60-30  56            Championship Playoff
 3.Maccabi Tel-Aviv            26  16  7  3  44-20  55            Championship Playoff
 4.Hapoel Haifa                26  15  7  4  36-21  52            Championship Playoff
 5.Maccabi Netanya             26  12  9  5  43-29  45       [P]  Championship Playoff
 6.Bnei-Yehuda                 26  11  7  8  32-26  40            Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Maccabi Petah-Tikva         26   9  6 11  30-35  33            Relegation Playoff
 8.Ironi Kiriat-Shmona         26   9  5 12  28-30  32            Relegation Playoff
 9.Bnei-Sakhnin                26   8  6 12  24-35  30            Relegation Playoff
10.Maccabi Haifa               26   6  7 13  26-33  25            Relegation Playoff
11.Hapoel Raanana              26   6  6 14  23-40  24            Relegation Playoff
12.M.S. Ashdod                 26   4  9 13  22-39  21            Relegation Playoff
13.Hapoel Ashkelon             26   3  8 15  19-39  17            Relegation Playoff
14.Hapoel Acco                 26   4  2 20  19-54  12  [-2] [P]  Relegation Playoff

NB: Hapoel Acco 2 points deducted

Round 1
[Aug 19]
M.S. Ashdod                 1-2 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Raanana              0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                3-1 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Netanya             
[Aug 20]
Hapoel Acco                 1-2 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Tel-Aviv            0-3 Beitar Jerusalem            
[Aug 21]
Bnei-Yehuda                 2-0 Maccabi Haifa               

Round 2
[Aug 26]
Bnei-Sakhnin                2-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Ashkelon             1-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Netanya             2-2 Hapoel Acco                 
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Hapoel Haifa                
[Aug 27]
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Aug 28]
Beitar Jerusalem            4-1 M.S. Ashdod                 

Round 3
[Sep 9]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                2-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Ashkelon             
[Sep 10]
Hapoel Raanana              0-3 Maccabi Netanya             
Hapoel Acco                 2-0 Maccabi Haifa               
[Sep 11]
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Beitar Jerusalem            

Round 4
[Sep 16]
Ironi Kiriat-Shmona         3-1 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Haifa               4-2 Hapoel Raanana              
Hapoel Ashkelon             2-1 Hapoel Acco                 
Beitar Jerusalem            3-3 Hapoel Haifa                
[Sep 17]
Bnei-Sakhnin                0-0 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Sep 18]
Maccabi Netanya             2-3 Maccabi Tel-Aviv            

Round 5
[Sep 23]
Hapoel Acco                 1-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Raanana              0-3 Hapoel Ashkelon             
M.S. Ashdod                 0-3 Maccabi Netanya             
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Sep 24]
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Maccabi Haifa               
[Sep 25]
Beitar Jerusalem            1-1 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 6
[Oct 1]
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               1-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Ashkelon             2-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Oct 2]
Maccabi Netanya             4-0 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Sakhnin                3-2 Beitar Jerusalem            
[Nov 18]
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Hapoel Acco                 

Round 7
[Oct 14]
Maccabi Petah-Tikva         2-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                4-0 Hapoel Acco                 
M.S. Ashdod                 1-1 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Raanana              1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Oct 15]
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Bnei-Yehuda                 
[Oct 16]
Beitar Jerusalem            4-1 Maccabi Netanya             

Round 8
[Oct 21]
Bnei-Yehuda                 1-2 M.S. Ashdod                 
Hapoel Acco                 0-2 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             3-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               1-2 Beitar Jerusalem            
[Oct 22]
Hapoel Ashkelon             1-3 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Haifa                
[Oct 23]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 9
[Oct 28]
Bnei-Sakhnin                0-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Haifa                2-0 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Maccabi Haifa               
Beitar Jerusalem            2-0 Hapoel Ashkelon             
[Oct 29]
Maccabi Tel-Aviv            5-2 Hapoel Acco                 
M.S. Ashdod                 1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Oct 30]
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Bnei-Yehuda                 

Round 10
[Nov 4]
Hapoel Acco                 1-0 M.S. Ashdod                 
Maccabi Netanya             2-0 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 3-2 Beitar Jerusalem            
[Nov 5]
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Raanana              0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               2-0 Bnei-Sakhnin                
[Nov 6]
Hapoel Ashkelon             0-0 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 11
[Nov 25]
Bnei-Sakhnin                2-1 Hapoel Ashkelon             
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Acco                 awd Maccabi Petah-Tikva         [awarded 0-3, originally 0-1; Acco
Maccabi Netanya             1-1 Maccabi Haifa                fielded too many foreigners]
[Nov 26]
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                2-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Nov 27]
Beitar Jerusalem            2-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 12
[Dec 2]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 3-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Ashkelon             1-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Acco                 1-3 Beitar Jerusalem            
[Dec 3]
Hapoel Raanana              0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Dec 4]
Hapoel Haifa                1-0 Maccabi Haifa               

Round 13
[Dec 9]
M.S. Ashdod                 1-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Netanya             1-2 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Haifa               1-1 Hapoel Ashkelon             
Beitar Jerusalem            3-2 Hapoel Raanana              
[Dec 10]
Ironi Kiriat-Shmona         4-0 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Dec 11]
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 14
[Dec 16]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Sakhnin                2-1 Hapoel Acco                 
Hapoel Ashkelon             0-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               0-2 Bnei-Yehuda                 
[Dec 17]
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Dec 18]
Beitar Jerusalem            1-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 15
[Dec 23]
Hapoel Acco                 0-3 Maccabi Netanya             
Bnei-Yehuda                 3-1 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Haifa                2-0 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Dec 24]
Hapoel Raanana              1-1 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 1-3 Beitar Jerusalem            
[Dec 25]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Haifa               

Round 16
[Dec 30]
Bnei-Yehuda                 0-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               0-1 Hapoel Acco                 
Maccabi Netanya             2-2 Hapoel Raanana              
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 31]
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 M.S. Ashdod                 
Hapoel Ashkelon             0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 1]
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 17
[Jan 8]
M.S. Ashdod                 1-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 0-1 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Haifa                0-2 Beitar Jerusalem            
[Jan 9]
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Maccabi Netanya             
[Jan 10]
Hapoel Raanana              0-3 Maccabi Haifa               

Round 18
[Jan 13]
Bnei-Yehuda                 2-1 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                0-2 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Netanya             2-2 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Beitar Jerusalem            
[Jan 14]
Hapoel Ashkelon             0-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Hapoel Haifa                
[Jan 15]
Maccabi Haifa               1-3 Maccabi Tel-Aviv            

Round 19
[Jan 20]
Hapoel Haifa                0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              1-1 Bnei-Yehuda                 
M.S. Ashdod                 0-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Acco                 0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 21]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Ashkelon             
[Jan 22]
Beitar Jerusalem            4-2 Bnei-Sakhnin                

Round 20
[Jan 27]
Hapoel Acco                 0-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Ashkelon             1-2 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               1-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Hapoel Raanana              
[Jan 28]
Bnei-Sakhnin                1-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Yehuda                 0-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Jan 29]
Maccabi Netanya             2-1 Beitar Jerusalem            

Round 21
[Feb 3]
Hapoel Haifa                1-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Raanana              0-1 Hapoel Acco                 
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Maccabi Netanya             
Beitar Jerusalem            3-1 Maccabi Haifa               
[Feb 4]
M.S. Ashdod                 1-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Feb 5]
Maccabi Petah-Tikva         3-0 Hapoel Ashkelon             

Round 22
[Feb 10]
Hapoel Raanana              1-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 2-1 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Haifa               4-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Ashkelon             1-3 Beitar Jerusalem            
[Feb 11]
Maccabi Netanya             1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 12]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 M.S. Ashdod                 

Round 23
[Feb 17]
Maccabi Tel-Aviv            0-1 Hapoel Raanana              
M.S. Ashdod                 3-2 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                1-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Feb 18]
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Hapoel Ashkelon             
Hapoel Haifa                2-0 Maccabi Netanya             
[Feb 19]
Beitar Jerusalem            2-0 Bnei-Yehuda                 

Round 24
[Feb 24]
Hapoel Raanana              2-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Ashkelon             0-2 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               1-2 Maccabi Netanya             
Maccabi Tel-Aviv            4-0 Hapoel Haifa                
[Feb 25]
Bnei-Yehuda                 1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Beitar Jerusalem            
[Feb 26]
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Hapoel Acco                 

Round 25
[Mar 3]
Maccabi Petah-Tikva         3-2 Hapoel Raanana              
Bnei-Sakhnin                2-2 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Netanya             2-0 Hapoel Ashkelon             
M.S. Ashdod                 0-0 Maccabi Tel-Aviv            
[Mar 4]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Beitar Jerusalem            3-0 Hapoel Acco                 
[Mar 5]
Maccabi Haifa               0-3 Hapoel Haifa                

Round 26
[Mar 10]
Bnei-Yehuda                 0-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Haifa                1-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Ashkelon             0-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Bnei-Sakhnin                
[Mar 11]
Hapoel Acco                 0-3 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              0-2 Beitar Jerusalem            
[Mar 12]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Maccabi Petah-Tikva         

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          26  17  6  3  43-18  57       [C]  Championship Playoff
 2.Beitar Jerusalem            26  17  5  4  60-30  56            Championship Playoff
 3.Maccabi Tel-Aviv            26  16  7  3  44-20  55            Championship Playoff
 4.Hapoel Haifa                26  15  7  4  36-21  52            Championship Playoff
 5.Maccabi Netanya             26  12  9  5  43-29  45       [P]  Championship Playoff
 6.Bnei-Yehuda                 26  11  7  8  32-26  40            Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Maccabi Petah-Tikva         26   9  6 11  30-35  33            Relegation Playoff
 8.Ironi Kiriat-Shmona         26   9  5 12  28-30  32            Relegation Playoff
 9.Bnei-Sakhnin                26   8  6 12  24-35  30            Relegation Playoff
10.Maccabi Haifa               26   6  7 13  26-33  25            Relegation Playoff
11.Hapoel Raanana              26   6  6 14  23-40  24            Relegation Playoff
12.M.S. Ashdod                 26   4  9 13  22-39  21            Relegation Playoff
13.Hapoel Ashkelon             26   3  8 15  19-39  17            Relegation Playoff
14.Hapoel Acco                 26   4  2 20  19-54  12  [-2] [P]  Relegation Playoff

NB: Hapoel Acco 2 points deducted

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          36  24  8  4  70-27  80       [C]  Champions
 2.Maccabi Tel-Aviv            36  21  8  7  60-33  71
 3.Beitar Jerusalem            36  20  8  8  75-51  68
 4.Hapoel Haifa                36  17 11  8  48-39  62
 5.Maccabi Netanya             36  16 10 10  59-54  58       [P]
 6.Bnei-Yehuda                 36  13 10 13  47-41  49

Round 27
[Mar 17]
Beitar Jerusalem            2-0 Maccabi Netanya             
[Mar 18]
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Tel-Aviv            1-2 Hapoel Haifa                

Round 28
[Apr 3]
Maccabi Netanya             4-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 4]
Bnei-Yehuda                 3-0 Hapoel Haifa                
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Beitar Jerusalem            

Round 29
[Apr 8]
Hapoel Haifa                1-1 Maccabi Netanya             
Beitar Jerusalem            1-1 Bnei-Yehuda                 
[Apr 9]
Maccabi Tel-Aviv            0-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 30
[Apr 14]
Bnei-Yehuda                 1-3 Maccabi Netanya             
[Apr 15]
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Hapoel Haifa                
[Apr 16]
Beitar Jerusalem            3-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 31
[Apr 21]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Bnei-Yehuda                 
[Apr 22]
Maccabi Netanya             1-5 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 23]
Hapoel Haifa                0-1 Beitar Jerusalem            

Round 32
[Apr 28]
Bnei-Yehuda                 1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 29]
Hapoel Haifa                2-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 30]
Maccabi Netanya             4-1 Beitar Jerusalem            

Round 33
[May 5]
Hapoel Haifa                2-1 Bnei-Yehuda                 
Beitar Jerusalem            1-4 Hapoel Be'er-Sheva          
[May 7]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Maccabi Netanya             

Round 34 [May 12]
Maccabi Netanya             2-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 3-3 Beitar Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 35
[May 15]
Hapoel Haifa                1-4 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Beitar Jerusalem            
[May 16]
Maccabi Netanya             0-5 Bnei-Yehuda                 

Round 36 [May 21]
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Be'er-Sheva          6-1 Maccabi Netanya             

Final Table:

 1.Hapoel Be'er-Sheva          36  24  8  4  70-27  80       [C]  Champions
 2.Maccabi Tel-Aviv            36  21  8  7  60-33  71
 3.Beitar Jerusalem            36  20  8  8  75-51  68
 4.Hapoel Haifa                36  17 11  8  48-39  62
 5.Maccabi Netanya             36  16 10 10  59-54  58       [P]
 6.Bnei-Yehuda                 36  13 10 13  47-41  49

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Ironi Kiriat-Shmona         33  13  6 14  39-36  45
 8.Maccabi Petah-Tikva         33  12  7 14  40-44  43
 9.Hapoel Raanana              33  11  7 15  36-45  40
10.Maccabi Haifa               33  10  8 15  38-39  38
11.Bnei-Sakhnin                33  10  8 15  32-47  38
12.M.S. Ashdod                 33   6 10 17  29-48  28
------------------------------------------------------
13.Hapoel Ashkelon             33   4  9 20  23-51  21            Relegated
14.Hapoel Acco                 33   6  4 23  26-67  20  [-2] [P]  Relegated

NB: Hapoel Acco 2 points deducted

Round 27
[Mar 17]
Maccabi Haifa               4-0 Hapoel Acco                 
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Ashkelon             
Bnei-Sakhnin                2-1 M.S. Ashdod                 
[Mar 18]
Maccabi Petah-Tikva         1-3 Hapoel Raanana              

Round 28 [Apr 7]
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              1-1 Hapoel Acco                 
Hapoel Ashkelon             2-0 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 2-1 Maccabi Haifa               

Round 29
[Apr 14]
Hapoel Acco                 1-1 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Raanana              
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Ashkelon             
[Apr 15]
Bnei-Sakhnin                2-2 Maccabi Petah-Tikva         

Round 30
[Apr 21]
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Ashkelon             0-2 Hapoel Acco                 
[Apr 23]
Hapoel Raanana              1-0 M.S. Ashdod                 

Round 31
[Apr 28]
Hapoel Acco                 2-1 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Haifa               1-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                1-3 Hapoel Raanana              
[Apr 29]
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Ashkelon             

Round 32
[May 5]
Ironi Kiriat-Shmona         4-0 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                1-1 Maccabi Haifa               
[May 6]
Hapoel Raanana              4-0 Hapoel Ashkelon             
Maccabi Petah-Tikva         2-1 M.S. Ashdod                 

Round 33 [May 13]
M.S. Ashdod                 1-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Acco                 1-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Ashkelon             0-2 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Raanana              

Final Table:

 7.Ironi Kiriat-Shmona         33  13  6 14  39-36  45
 8.Maccabi Petah-Tikva         33  12  7 14  40-44  43
 9.Hapoel Raanana              33  11  7 15  36-45  40
10.Maccabi Haifa               33  10  8 15  38-39  38
11.Bnei-Sakhnin                33  10  8 15  32-47  38
12.M.S. Ashdod                 33   6 10 17  29-48  28
------------------------------------------------------
13.Hapoel Ashkelon             33   4  9 20  23-51  21            Relegated
14.Hapoel Acco                 33   6  4 23  26-67  20  [-2] [P]  Relegated

NB: Hapoel Acco 2 points deducted


Gvia HaMedina (State Cup)

Eighth Round
	
Hapoel Petah Tikva 		Hapoel Haifa			12 	
Hapoel Katamon Jerusalem 	Beitar Kfar Saba 		12	
Hapoel Acre 			F.C. Kafr Qasim 		10 (a.e.t.)	
Sektzia Nes Tziona 		Bnei Sakhnin 			20	
Hapoel Ashkelon 		S.C. Ashdod 			13 (a.e.t.)
Hapoel Rishon LeZion 		Beitar Jerusalem 		12	
Hapoel Ramat Gan 		Bnei Yehuda Tel Aviv		00 (a.e.t.pen:32) 	
Hapoel Marmorek 		Hapoel Kaukab 			21 (a.e.t.)	
Hapoel Hadera 			Maccabi Netanya 		22 (a.e.t.pen:14) 	
Maccabi Petah Tikva 		Hapoel Kfar Saba 		00 (a.e.t.pen:24)	
Hapoel Ra'anana 		Hapoel Nir Ramat HaSharon 	30	
Maccabi Tel Aviv 		Bnei Mamba 			30 	
Maccabi Ahi Nazareth 		Hapoel Be'er Sheva		12 	
Hapoel Shfaram	 		Hapoel Bnei Musmus 		21
Hapoel Tel Aviv 		Maccabi Haifa 			11 (a.e.t.pen:3-5)	
Hapoel Ironi Kiryat Shmona 	Hapoel Afula			30 	


1/8 Finals
Hapoel Ironi Kiryat Shmona 	Hapoel Shfaram			21 (a.e.t.) 	
Beitar Kfar Saba 		Hapoel Kfar Saba 		13	
Hapoel Acre 			Hapoel Haifa 			12	
Hapoel Ra'anana 		Sektzia Nes Tziona		20	
Hapoel Ramat Gan 		Hapoel Be'er Sheva 		02	
S.C. Ashdod 			Maccabi Netanya 		20	
Maccabi Haifa 			Maccabi Tel Aviv 		30	
Beitar Jerusalem 		Hapoel Marmorek			21 	

1/4 Finals
[Feb 6-7]


Hapoel Kfar Saba 		Beitar Jerusalem		0-2 0-0 Agg: 0-2 	
Maccabi Haifa 			Hapoel Haifa			2-2 1-1 Agg: 3-3 , Hapoel won on away goals	
S.C. Ashdod 			Hapoel Ra'anana 		1-1 1-1 Agg: 2-2 (a.e.t.pen:3-5)
Hapoel Be'er Sheva 		Hapoel Ironi Kiryat Shmona 	1-1 0-1 Agg: 1-2 	



1/2 Finals
[Apr 1]

Hapoel Haifa			Hapoel Ra'anana			00 (a.e.t.pen:43) 
Beitar Jerusalem		Hapoel Ironi Kiryat Shmona	32


Final
[May 9]

Hapoel Haifa			Beitar Jerusalem		31 (a.e.t.)
Plakuschenko 1-0
Varenne      1-1
Scheimann    2-1 
Turgeman     3-1


Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:
 
 1.Hapoel Tel-Aviv             30  20  5  5  46-17  65  [R]  Promotion Group
 2.Hapoel Hadera               30  15  8  7  45-36  53  [P]  Promotion Group
 3.Hapoel Katamon (Jerusalem)  30  13  9  8  35-27  48       Promotion Group
 4.Hapoel Rishon LeZion        30  13  9  8  30-30  48       Promotion Group
 6.Maccabi Akhi-Nazrat         30  13  7 10  30-26  46       Promotion Group
 6.Hapoel Nazrat-Ilit          30  13  6 11  41-32  45       Promotion Group
 7.Beitar Tel-Aviv Ramla       30  12  8 10  40-38  44       Promotion Group
 8.Hapoel Afula                30  10 12  8  33-28  42       Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Bnei-Lod                    30  11  9 10  32-28  42       Relegation Group
10.Hapoel Kfar-Saba            30  12  5 13  41-39  41  [R]  Relegation Group
11.Ironi Nir Ramat-HaSharon    30  12  4 14  30-30  40       Relegation Group
12.Hapoel Marmorek             30  11  5 14  33-37  38  [P]  Relegation Group
13.Hapoel Petah-Tikva          30   9 10 11  31-34  37       Relegation Group
14.Hapoel Ramat-Gan            30   8 11 11  29-28  35       Relegation Group
15.Maccabi Herzliya            30   6  7 17  28-55  25       Relegation Group
16.Ironi Nesher                30   2  5 23  16-55  11       Relegation Group

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Hapoel Tel-Aviv             37  23  7  7  59-26  76  [R]  Promoted
 2.Hapoel Hadera               37  18 11  8  50-39  65  [P]  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Rishon LeZion        37  18 10  9  38-34  64  
 4.Beitar Tel-Aviv Ramla       37  17  9 11  56-43  60
 5.Hapoel Katamon (Jerusalem)  37  15 10 12  42-37  55
 6.Maccabi Akhi-Nazrat         37  15  8 14  35-39  53
 7.Hapoel Nazrat-Ilit          37  14  7 16  48-43  49
 8.Hapoel Afula                37  12 12 13  39-40  48

Relegation Group

Final Table:

 9.Hapoel Petah-Tikva          37  15 10 12  45-39  55  
10.Bnei-Lod                    37  15  9 13  44-40  54
11.Ironi Nir Ramat-HaSharon    37  15  5 17  39-39  50
12.Hapoel Marmorek             37  14  6 17  39-41  48  [P]
13.Hapoel Ramat-Gan            37  12 11 14  40-36  47
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Hapoel Kfar-Saba            37  14  5 18  50-49  47  [R] Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Maccabi Herzliya            37  10  7 20  41-63  37      Relegated
16.Ironi Nesher                37   3  5 29  20-77  14      Relegated

Promoted: Hapoel Iksal and Sektzia Nes Tziona

Promotion/Relegation Playoff
  
First Leg [May 25]
Hapoel Kfar-Saba            4-2 Ironi Tiberias              

Second Leg [May 29]
Ironi Tiberias              1-1 Hapoel Kfar-Saba            

NB: both remain at former level    


2016/17.

2018/19.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Kobi Hayat and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Kobi Hayat and Karel Stokkermans
Last updated: 13 Sep 2018

(C) Copyright Kobi Hayat, Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.