Israel 2019/20


Ligat Ha'Al
State Cup
Toto Cup
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  19  7  0  48- 7  64  [C]  Championship Playoff
 2.Maccabi Haifa               26  18  4  4  58-20  58       Championship Playoff
 3.Beitar Jerusalem            26  15  4  7  42-25  49       Championship Playoff
 4.Hapoel Be'er-Sheva          26  13  5  8  33-23  43       Championship Playoff
 5.Hapoel Tel-Aviv             26  11  5 10  24-36  38       Championship Playoff
 6.Hapoel Haifa                26  10  7  9  26-30  37       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Bnei-Yehuda                 26   9  7 10  23-26  34       Relegation Playoff
 8.Hapoel Hadera               26   9  7 10  24-28  34       Relegation Playoff
 9.Maccabi Netanya             26   8  7 11  23-32  31       Relegation Playoff
10.M.S. Ashdod                 26   6 10 10  30-33  28       Relegation Playoff
11.Hapoel Kfar-Saba            26   7  5 14  22-35  26  [P]  Relegation Playoff
12.Ironi Kiriat-Shmona         26   6  4 16  24-35  22       Relegation Playoff
13.Sektzia Nes Tziona          26   5  6 15  17-40  21  [P]  Relegation Playoff
14.Hapoel Raanana              26   2 10 14  20-44  16       Relegation Playoff

Round 1
[Aug 24]
Maccabi Haifa               4-3 Hapoel Raanana              
Hapoel Hadera               1-1 M.S. Ashdod                 
Sektzia Nes Tziona          0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Aug 25]
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Beitar Jerusalem            0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Aug 26]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Netanya             

Round 2
[Aug 31]
M.S. Ashdod                 2-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Netanya             3-0 Sektzia Nes Tziona          
Hapoel Haifa                0-0 Maccabi Haifa               
[Sep 1]
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Hapoel Hadera               
Hapoel Raanana              2-1 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Bnei-Yehuda                 
[Sep 2]
Ironi Kiriat-Shmona         1-3 Hapoel Kfar-Saba            

Round 3
[Sep 14]
Maccabi Haifa               2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Hadera               4-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Sektzia Nes Tziona          
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Sep 15]
Bnei-Yehuda                 0-0 Maccabi Netanya             
M.S. Ashdod                 2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[Sep 16]
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Haifa                

Round 4
[Sep 21]
Maccabi Netanya             2-2 Hapoel Kfar-Saba            
Sektzia Nes Tziona          0-1 Bnei-Yehuda                 
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Maccabi Haifa               
[Sep 22]
Hapoel Raanana              1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                1-2 Hapoel Hadera               
[Sep 23]
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 5
[Sep 25]
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Haifa               3-0 Maccabi Netanya             
[Sep 28]
Hapoel Hadera               2-2 Ironi Kiriat-Shmona         
M.S. Ashdod                 1-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Bnei-Yehuda                 
Beitar Jerusalem            0-4 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Raanana              

Round 6
[Oct 5]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Hapoel Hadera               
Sektzia Nes Tziona          0-3 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                0-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Oct 6]
Bnei-Yehuda                 0-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Raanana              2-2 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Netanya             0-3 Beitar Jerusalem            
[Oct 7]
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 M.S. Ashdod                 

Round 7
[Oct 19]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Hadera               1-0 Maccabi Netanya             
Sektzia Nes Tziona          0-4 Beitar Jerusalem            
[Oct 21]
Hapoel Raanana              0-0 Hapoel Haifa                
M.S. Ashdod                 0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               1-1 Bnei-Yehuda                 

Round 8
[Oct 26]
Hapoel Haifa                3-0 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             2-4 M.S. Ashdod                 
Hapoel Kfar-Saba            0-3 Maccabi Haifa               
[Oct 27]
Sektzia Nes Tziona          2-2 Hapoel Hadera               
Bnei-Yehuda                 0-2 Beitar Jerusalem            
[Oct 28]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 9
[Nov 2]
Hapoel Haifa                2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Hadera               0-0 Bnei-Yehuda                 
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Nov 3]
M.S. Ashdod                 2-2 Sektzia Nes Tziona          
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Netanya             
[Nov 4]
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Maccabi Haifa               

Round 10
[Nov 9]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Sektzia Nes Tziona          2-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Netanya             1-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Haifa                
[Nov 10]
Hapoel Kfar-Saba            0-0 Hapoel Hadera               
Maccabi Haifa               3-1 Beitar Jerusalem            
Bnei-Yehuda                 2-0 M.S. Ashdod                 

Round 11
[Nov 30]
Hapoel Haifa                1-3 Maccabi Netanya             
Hapoel Raanana              0-0 Sektzia Nes Tziona          
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Maccabi Tel-Aviv            
M.S. Ashdod                 0-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Bnei-Yehuda                 
[Dec 1]
Hapoel Hadera               0-3 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Beitar Jerusalem            

Round 12
[Dec 3]
Bnei-Yehuda                 1-1 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Dec 4]
Sektzia Nes Tziona          1-2 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            2-0 Hapoel Hadera               
Maccabi Haifa               3-3 M.S. Ashdod                 
Hapoel Tel-Aviv             0-3 Maccabi Tel-Aviv            

Round 13
[Dec 7]
Hapoel Raanana              1-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Haifa                3-0 Bnei-Yehuda                 
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Maccabi Netanya             
[Dec 8]
Hapoel Hadera               0-1 Hapoel Tel-Aviv             
M.S. Ashdod                 2-2 Beitar Jerusalem            
[Dec 9]
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 Maccabi Haifa               

Round 14
[Dec 14]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Sektzia Nes Tziona          
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Haifa                0-2 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Raanana              0-0 Maccabi Haifa               
[Dec 15]
M.S. Ashdod                 0-2 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             4-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 16]
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Beitar Jerusalem            

Round 15
[Dec 24]
Hapoel Kfar-Saba            0-3 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Hadera               0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Yehuda                 0-3 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               3-0 Hapoel Haifa                
[Dec 25]
Sektzia Nes Tziona          1-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Tel-Aviv             0-0 M.S. Ashdod                 
Beitar Jerusalem            2-0 Hapoel Raanana              

Round 16
[Dec 28]
Maccabi Tel-Aviv            4-0 Hapoel Kfar-Saba            
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Raanana              1-1 Hapoel Hadera               
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 M.S. Ashdod                 
[Dec 29]
Maccabi Netanya             0-3 Bnei-Yehuda                 
Sektzia Nes Tziona          0-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 30]
Hapoel Haifa                1-4 Beitar Jerusalem            

Round 17
[Jan 4]
Hapoel Kfar-Saba            1-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               2-0 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            2-2 Ironi Kiriat-Shmona         
[Jan 5]
M.S. Ashdod                 3-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jan 6]
Bnei-Yehuda                 1-2 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Haifa               3-4 Maccabi Tel-Aviv            

Round 18
[Jan 11]
Hapoel Haifa                1-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Raanana              2-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             0-2 Maccabi Haifa               
[Jan 12]
Sektzia Nes Tziona          0-1 Hapoel Kfar-Saba            
Bnei-Yehuda                 1-2 Hapoel Tel-Aviv             
[Jan 13]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Beitar Jerusalem            

Round 19
[Jan 18]
M.S. Ashdod                 1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               4-0 Sektzia Nes Tziona          
Hapoel Hadera               0-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Jan 19]
Hapoel Tel-Aviv             3-1 Hapoel Raanana              
[Jan 20]
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            3-1 Maccabi Netanya             

Round 20
[Jan 25]
Hapoel Kfar-Saba            1-2 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Haifa                2-2 Hapoel Raanana              
Maccabi Tel-Aviv            2-0 M.S. Ashdod                 
[Jan 26]
Maccabi Netanya             1-0 Hapoel Hadera               
Beitar Jerusalem            1-0 Sektzia Nes Tziona          
[Jan 27]
Bnei-Yehuda                 1-3 Maccabi Haifa               

Round 21
[Jan 29]
Hapoel Raanana              1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 1]
M.S. Ashdod                 0-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Haifa               0-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Hadera               1-0 Sektzia Nes Tziona          
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Hapoel Haifa                
[Feb 2]
Beitar Jerusalem            1-3 Bnei-Yehuda                 

Round 22
[Feb 3]
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Hapoel Raanana              
[Feb 4]
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Hapoel Haifa                
Sektzia Nes Tziona          0-2 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               5-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Feb 5]
Bnei-Yehuda                 0-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Kfar-Saba            2-1 Beitar Jerusalem            

Round 23
[Feb 8]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              1-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               2-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Haifa                1-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 9]
M.S. Ashdod                 0-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Sektzia Nes Tziona          
[Feb 10]
Beitar Jerusalem            2-0 Maccabi Haifa               

Round 24
[Feb 15]
Maccabi Netanya             0-0 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Kfar-Saba            1-3 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Hadera               
[Feb 16]
Sektzia Nes Tziona          3-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[Feb 17]
Beitar Jerusalem            0-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 25
[Feb 22]
Ironi Kiriat-Shmona         3-0 Maccabi Netanya             
M.S. Ashdod                 1-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                2-0 Sektzia Nes Tziona          
Hapoel Hadera               1-4 Beitar Jerusalem            
[Feb 23]
Hapoel Raanana              0-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Hapoel Kfar-Saba            
[Feb 24]
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 26
[Feb 29]
Hapoel Kfar-Saba            3-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Bnei-Yehuda                 0-0 Hapoel Haifa                
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Hapoel Hadera               
[Mar 1]
Sektzia Nes Tziona          1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Beitar Jerusalem            2-1 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               4-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  19  7  0  48- 7  64  [C]  Championship Playoff
 2.Maccabi Haifa               26  18  4  4  58-20  58       Championship Playoff
 3.Beitar Jerusalem            26  15  4  7  42-25  49       Championship Playoff
 4.Hapoel Be'er-Sheva          26  13  5  8  33-23  43       Championship Playoff
 5.Hapoel Tel-Aviv             26  11  5 10  24-36  38       Championship Playoff
 6.Hapoel Haifa                26  10  7  9  26-30  37       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Bnei-Yehuda                 26   9  7 10  23-26  34       Relegation Playoff
 8.Hapoel Hadera               26   9  7 10  24-28  34       Relegation Playoff
 9.Maccabi Netanya             26   8  7 11  23-32  31       Relegation Playoff
10.M.S. Ashdod                 26   6 10 10  30-33  28       Relegation Playoff
11.Hapoel Kfar-Saba            26   7  5 14  22-35  26  [P]  Relegation Playoff
12.Ironi Kiriat-Shmona         26   6  4 16  24-35  22       Relegation Playoff
13.Sektzia Nes Tziona          26   5  6 15  17-40  21  [P]  Relegation Playoff
14.Hapoel Raanana              26   2 10 14  20-44  16       Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  26  9  1  63-10  87  [C]  Champions
 2.Maccabi Haifa               36  22  7  7  73-32  73
 3.Beitar Jerusalem            36  16 11  9  51-35  59
 4.Hapoel Be'er-Sheva          36  15 10 11  44-33  54
 5.Hapoel Tel-Aviv             36  14  6 16  31-55  48
 6.Hapoel Haifa                36  12 11 13  39-46  47

Round 27 [May 30]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Hapoel Haifa                
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Haifa               1-2 Hapoel Tel-Aviv             

Round 28
[Jun 2]
Hapoel Tel-Aviv             3-0 Beitar Jerusalem            
[Jun 3]
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Maccabi Haifa               

Round 29
[Jun 6]
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Jun 7]
Maccabi Haifa               2-2 Hapoel Haifa                
[Jun 8]
Beitar Jerusalem            0-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 30
[Jun 13]
Maccabi Haifa               0-0 Beitar Jerusalem            
[Jun 14]
Hapoel Haifa                4-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Jun 15]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 31
[Jun 17]
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Haifa                
[Jun 20]
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 32 [Jun 23]
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Beitar Jerusalem            
Hapoel Haifa                0-3 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Tel-Aviv             1-3 Maccabi Haifa               

Round 33
[Jun 27]
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Jun 28]
Hapoel Haifa                0-0 Beitar Jerusalem            

Round 34
[Jun 30]
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Jul 1]
Hapoel Haifa                1-4 Maccabi Haifa               
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Beitar Jerusalem            

Round 35 [Jul 4]
Beitar Jerusalem            3-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               0-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 36 [Jul 7]
Beitar Jerusalem            2-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Tel-Aviv             0-3 Hapoel Haifa                

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  26  9  1  63-10  87  [C]  Champions
 2.Maccabi Haifa               36  22  7  7  73-32  73
 3.Beitar Jerusalem            36  16 11  9  51-35  59
 4.Hapoel Be'er-Sheva          36  15 10 11  44-33  54
 5.Hapoel Tel-Aviv             36  14  6 16  31-55  48
 6.Hapoel Haifa                36  12 11 13  39-46  47

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Bnei-Yehuda                 33  13 10 10  40-30  49
 8.M.S. Ashdod                 33  10 11 12  48-47  41
 9.Hapoel Hadera               33  10 10 13  33-42  40
10.Maccabi Netanya             33  11  7 15  35-46  40
11.Hapoel Kfar-Saba            33  10  8 15  28-38  38  [P]
12.Ironi Kiriat-Shmona         33   9  5 19  30-43  32
------------------------------------------------------
13.Sektzia Nes Tziona          33   8  8 17  23-46  32  [P]  Relegated
14.Hapoel Raanana              33   2 11 20  27-62  17       Relegated

Round 27
[Jun 1]
Bnei-Yehuda                 0-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Jun 2]
M.S. Ashdod                 3-2 Hapoel Raanana              
Maccabi Netanya             3-1 Ironi Kiriat-Shmona         
[Jun 3]
Hapoel Hadera               2-2 Sektzia Nes Tziona          

Round 28
[Jun 6]
Ironi Kiriat-Shmona         3-0 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 5-0 Hapoel Hadera               
Hapoel Kfar-Saba            2-0 Hapoel Raanana              
[Jun 7]
Sektzia Nes Tziona          1-0 Maccabi Netanya             

Round 29
[Jun 13]
Hapoel Hadera               0-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Raanana              0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
M.S. Ashdod                 2-0 Sektzia Nes Tziona          
[Jun 15]
Maccabi Netanya             1-3 Bnei-Yehuda                 

Round 30
[Jun 18]
Sektzia Nes Tziona          2-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Hadera               1-2 Maccabi Netanya             
[Jun 20]
Hapoel Kfar-Saba            0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[Jun 21]
Bnei-Yehuda                 3-3 M.S. Ashdod                 

Round 31
[Jun 23]
Hapoel Raanana              2-4 Maccabi Netanya             
[Jun 24]
M.S. Ashdod                 2-3 Hapoel Kfar-Saba            
Ironi Kiriat-Shmona         0-3 Hapoel Hadera               
Sektzia Nes Tziona          0-0 Bnei-Yehuda                 

Round 32
[Jun 27]
Hapoel Hadera               2-2 Hapoel Raanana              
[Jun 28]
Bnei-Yehuda                 2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Netanya             2-5 M.S. Ashdod                 

Round 33
[Jul 1]
Hapoel Raanana              0-4 Bnei-Yehuda                 
[Jul 2]
M.S. Ashdod                 3-1 Hapoel Hadera               
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Netanya             0-1 Hapoel Kfar-Saba            

Final Table:

 7.Bnei-Yehuda                 33  13 10 10  40-30  49
 8.M.S. Ashdod                 33  10 11 12  48-47  41
 9.Hapoel Hadera               33  10 10 13  33-42  40
10.Maccabi Netanya             33  11  7 15  35-46  40
11.Hapoel Kfar-Saba            33  10  8 15  28-38  38  [P]
12.Ironi Kiriat-Shmona         33   9  5 19  30-43  32
------------------------------------------------------
13.Sektzia Nes Tziona          33   8  8 17  23-46  32  [P]  Relegated
14.Hapoel Raanana              33   2 11 20  27-62  17       Relegated


Gvia HaMedina (State Cup)

Round 8
[Dec 19]
Maccabi Bnei-Raina          2-0 Maccabi Ironi Sderot        
M.S. Kafr Qasim             1-0 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Afula                2-1 Hapoel Ashkelon             
Bnei-Sakhnin                3-2 Ironi Nir Ramat-HaSharon    [aet]
Bnei-Yehuda                 2-0 Hapoel Hadera               [aet]
A.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Petah-Tikva          [aet]
[Dec 20]
Maccabi Kiriat-Malakhi      1-4 Hapoel Raanana              
M.S. Tira                   0-4 Maccabi Netanya             
Hapoel Nof HaGalil          3-1 Hapoel Marmorek             
Maccabi Petah-Tikva         3-2 Ironi Kiriat-Shmona         [aet]
Bnei-Lod                    1-5 Hapoel Haifa                
[Dec 21]
Maccabi Haifa               3-1 Sektzia Nes Tziona          [aet]
M.S. Ashdod                 3-4 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Om El Fahem          3-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Dec 22]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Hapoel Katamon (Jerusalem)  [aet]
Beitar Jerusalem            5-0 Hapoel Rishon LeZion        

1/8 Finals
[Jan 14]
Hapoel Nof HaGalil          0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Om El Fahem          0-1 Maccabi Haifa               
[Jan 15]
Hapoel Haifa                1-0 M.S. Kafr Qasim             
A.S. Ashdod                 2-4 Hapoel Raanana              
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Afula                
Bnei-Sakhnin                0-3 Hapoel Tel-Aviv             
[Jan 16]
Beitar Jerusalem            3-1 Maccabi Bnei-Raina          
Maccabi Netanya             1-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Quarterfinals
[Mar 3]
Hapoel Haifa                0-2 Bnei-Yehuda                 
[Mar 4]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 Hapoel Raanana              [aet] 
[Mar 5]
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Petah-Tikva         [aet, 3-5 pen] 
[Mar 9]
Maccabi Haifa               1-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Semifinals [both in Netanya]
[Jun 9]
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Maccabi Petah-Tikva         
[Jun 10]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Bnei-Yehuda                 [aet, 6-5 pen]

Final [Jul 13]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Petah-Tikva         


Toto Cup

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Ironi Kiriat-Shmona          4   3  0  1   8- 7   9  Semifinals
 2.Maccabi Netanya              4   2  1  1   5- 3   7  7th Place Match
 3.Hapoel Hadera                4   1  2  1   6- 6   5
 4.Hapoel Haifa                 4   1  1  2   6- 6   4
 5.Hapoel Kfar-Saba             4   0  2  2   4- 7   2
Group B
 1.Beitar Jerusalem             4   3  1  0   6- 2  10  Semifinals
 2.M.S. Ashdod                  4   2  2  0   9- 5   8  5th Place Match
 3.Sektzia Nes Tziona           4   1  2  1   4- 4   5
 4.Hapoel Raanana               4   1  1  2   3- 7   4
 5.Hapoel Tel-Aviv              4   0  0  4   4- 8   0

2019 Super Cup Final [Jul 20]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Bnei-Yehuda                 
NB: winners to Toto Cup semifinals, losers to 5th place match

UEFA Cup Participants Playoff [Jul 21]
Maccabi Haifa               0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
NB: winners to Toto Cup semifinals, losers to 7th place match

13th Place Match [Aug 19]
Hapoel Tel-Aviv             2-3 Hapoel Kfar-Saba            

11th Place Match [Aug 17]
Hapoel Raanana              1-0 Hapoel Haifa                

9th Place Match [Aug 17]
Sektzia Nes Tziona          0-0 Hapoel Hadera               [8-9 pen]

7th Place Match [Aug 17]
Maccabi Netanya             1-2 Maccabi Haifa               

5th Place Match [Aug 19]
M.S. Ashdod                 1-1 Bnei-Yehuda                 [4-2 pen]

Semifinals [Aug 18]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Beitar Jerusalem            3-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Final [Sep 24, Netanya Stadium, Netanya]
Beitar Jerusalem            2-0 Maccabi Tel-Aviv            


Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Petah-Tikva         30  19  7  4  62-28  64  [R]  Promotion Group
 2.Hapoel Rishon LeZion        30  15  9  6  43-29  54       Promotion Group
 3.Hapoel Katamon (Jerusalem)  30  14  7  9  37-30  49       Promotion Group
 4.Bnei-Sakhnin                30  13  9  8  46-30  48  [R]  Promotion Group
 5.Ironi Nir Ramat-HaSharon    30  13  7 10  42-43  46       Promotion Group
 6.Hapoel Ramat-Gan            30  12  8 10  37-29  44       Promotion Group
 7.M.S. Kafr Qasim             30  12  8 10  41-40  44  [P]  Promotion Group
 8.Beitar Tel-Aviv Bat Yam     30  12  7 11  40-40  43  [*1] Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Hapoel Om El Fahem          30  10  9 11  35-38  39  [P]  Relegation Group
10.Hapoel Petah-Tikva          30   9 11 10  42-43  38       Relegation Group
11.Hapoel Nof HaGalil          30   9 10 11  36-37  37  [*2] Relegation Group
12.Hapoel Acco                 30   8 10 12  24-27  34       Relegation Group
13.Maccabi Akhi-Nazrat         30   7 10 13  31-42  31       Relegation Group
14.Bnei-Lod                    30   7  5 18  26-59  26       Relegation Group
15.Hapoel Ashkelon             30   9  6 15  31-38  24  [-9] Relegation Group
16.Hapoel Afula                30   4 11 15  21-41  23       Relegation Group
      
[*1] Beitar Tel-Aviv Ramla were renamed Beitar Tel-Aviv Bat Yam
[*2] Hapoel Nazrat-Ilit were renamed Hapoel Nof HaGalil 

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Maccabi Petah-Tikva         37  21  8  8  66-37  71  [R]  Promoted
 2.Bnei-Sakhnin                37  19 10  8  60-32  67  [R]  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Ramat-Gan            37  17  9 11  51-36  60  
 4.Hapoel Katamon (Jerusalem)  37  16 11 10  42-33  59
 5.Hapoel Rishon LeZion        37  16 10 11  49-43  58
 6.M.S. Kafr Qasim             37  16  8 13  53-48  56  [P]
 7.Beitar Tel-Aviv Bat Yam     37  15  7 15  51-54  52
 8.Ironi Nir Ramat-HaSharon    37  14  7 16  50-60  49 

Relegation Group

Table:

 9.Hapoel Om El Fahem          36  13 10 13  45-44  49  [P]  
10.Hapoel Petah-Tikva          36  12 11 13  52-54  47
11.Hapoel Nof HaGalil          37  11 12 14  45-48  45
12.Hapoel Acco                 37  10 13 14  30-32  43
13.Maccabi Akhi-Nazrat         37  10 13 14  42-48  43
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Hapoel Afula                37   8 12 17  36-54  36
------------------------------------------------------
15.Bnei-Lod                    35   9  6 20  34-69  33
16.Hapoel Ashkelon             37   9  9 19  37-51  27  [-9] Relegated


2018/19.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 15 Jul 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.