Luxembourg 2020/21


Nationaldivision (BGL Ligue)

Nationaldivision (BGL Ligue)

Table:

 1.F91 Dudelange                             13  10  2  1  28- 8  32
 2.CS Fola Esch/Alzette                      13   9  3  1  34-16  30
 3.FC Swift Hesperange                       13   7  4  2  25-14  25  [P]
 4.FC Wiltz 71                               13   7  2  4  24-15  23  [P]
 5.FC Differdange 03                         13   6  5  2  27-19  23
 6.FC Una Strassen                           13   5  4  4  20-22  19
 7.AS La Jeunesse d'Esch/Alzette             13   5  4  4  15-17  19
 8.FC Victoria Rosport                       13   5  2  6  18-21  17
 9.Racing FC Union Luxembourg                12   5  1  6  18-17  16
10.FC Progrès Niedercorn                     12   4  3  5  17-18  15
11.FC Rodange 91                             13   3  5  5  10-19  14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.US Hostert                                13   3  4  6  18-24  13
--------------------------------------------------------------------
13.Union Titus Pétange                       13   3  3  7  12-16  12
14.FC Etzella Ettelbruck                     13   2  4  7  11-24  10
15.US Mondorf-les-Bains                      13   2  3  8  11-25   9
16.RM Hamm Benfica                           13   0  5  8   9-22   5  [*]

[*] Blue Boys Mühlenbach merged with RM Hamm Benfica into RM Hamm Benfica

Round 1
[Aug 22]
Wiltz                 2-1 Etzella               
Union Titus Pétange   2-0 Strassen              
Swift                 3-1 Differdange           
Fola                  1-1 Jeunesse Esch         
[Aug 23]
Rosport               3-1 Rodange               
Mondorf               1-1 Hostert               
[Feb 17]
RM Hamm Benfica       1-2 Dudelange             
[Mar 17]
Progrès                -  RFCU Luxembourg       

Round 2
[Aug 29]
RFCU Luxembourg       1-3 Fola                  
[Aug 30]
Dudelange             3-0 Union Titus Pétange   
Hostert               3-0 Etzella               
Rodange               0-0 Mondorf               
Wiltz                 5-3 RM Hamm Benfica       
Differdange           2-3 Rosport               
Strassen              0-4 Progrès               
Jeunesse Esch         1-3 Swift                 

Round 3
[Sep 12]
Fola                  4-1 Strassen              
Progrès               1-2 Dudelange             
[Sep 13]
Etzella               1-1 Rodange               
Rosport               2-3 Jeunesse Esch         
Swift                 1-2 RFCU Luxembourg       
Union Titus Pétange   0-0 RM Hamm Benfica       
Hostert               1-2 Wiltz                 
Mondorf               1-3 Differdange           

Round 4
[Sep 18]
Jeunesse Esch         2-1 Mondorf               
[Sep 19]
RFCU Luxembourg       0-3 Rosport               
Strassen              2-2 Swift                 
Wiltz                 2-1 Union Titus Pétange   
Differdange           3-0 Etzella               
Rodange               1-1 Hostert               
[Sep 20]
RM Hamm Benfica       0-0 Progrès               
Dudelange             2-0 Fola                  

Round 5 [Sep 23]
Fola                  4-0 RM Hamm Benfica       
Etzella               1-1 Jeunesse Esch         
Rodange               1-0 Wiltz                 
Rosport               2-0 Strassen              
Progrès               3-2 Union Titus Pétange   
Swift                 1-2 Dudelange             
Hostert               4-5 Differdange           
Mondorf               3-2 RFCU Luxembourg       

Round 6
[Sep 27]
Dudelange             2-0 Rosport               
RM Hamm Benfica       1-1 Swift                 
RFCU Luxembourg       3-1 Etzella               
Strassen              3-0 Mondorf               
Differdange           1-0 Rodange               
Wiltz                 3-0 Progrès               
Jeunesse Esch         1-0 Hostert               
[Sep 28]
Union Titus Pétange   1-2 Fola                  

Round 7
[Oct 3]
Fola                  4-3 Progrès               
Swift                 1-0 Union Titus Pétange   
Mondorf               0-3 Dudelange             
Differdange           1-1 Wiltz                 
[Oct 4]
Rodange               2-1 Jeunesse Esch         
Hostert               0-5 RFCU Luxembourg       
Etzella               2-4 Strassen              
Rosport               2-2 RM Hamm Benfica       

Round 8
[Oct 21]
Union Titus Pétange   2-0 Rosport               
Dudelange             3-0 Etzella               
RFCU Luxembourg       0-0 Rodange               
Wiltz                 1-2 Fola                  
Jeunesse Esch         1-4 Differdange           
RM Hamm Benfica       0-2 Mondorf               
Strassen              3-2 Hostert               
[Feb 17]
Progrès               2-5 Swift                 

Round 9 [Nov 22]
Hostert               2-1 Dudelange             
Jeunesse Esch         1-1 Wiltz                 
Swift                 2-2 Fola                  
Mondorf               0-1 Union Titus Pétange   
Rosport               1-0 Progrès               
Differdange           2-1 RFCU Luxembourg       
Rodange               1-1 Strassen              
Etzella               2-1 RM Hamm Benfica       

Round 10
[Feb 19]
Rodange               1-0 Union Titus Pétange   
[Feb 20]
Strassen              2-1 RFCU Luxembourg       
Dudelange             0-0 Jeunesse Esch         
Wiltz                 2-0 Rosport               
Swift                 2-1 Mondorf               
Fola                  3-0 Etzella               
[Feb 21]
Progrès               0-0 Hostert               
RM Hamm Benfica       1-1 Differdange           

Round 11 [Feb 24]
Etzella               0-0 Swift                 
Differdange           2-2 Union Titus Pétange   
Rodange               0-2 Progrès               
Strassen              2-0 Wiltz                 
Jeunesse Esch         1-0 RM Hamm Benfica       
RFCU Luxembourg       1-2 Dudelange             
Hostert               3-3 Fola                  
Mondorf               2-2 Rosport               

Round 12
[Feb 27]
Swift                 2-0 Hostert               
[Feb 28]
Fola                  4-1 Rodange               
Dudelange             1-1 Strassen              
Rosport               0-3 Etzella               
Wiltz                 5-0 Mondorf               
Progrès               1-1 Differdange           
RM Hamm Benfica       0-1 RFCU Luxembourg       
Union Titus Pétange   1-2 Jeunesse Esch         

Round 13 [Mar 3]
Fola                  2-0 Rosport               
Dudelange             5-1 Rodange               
Strassen              1-1 Differdange           
Wiltz                 0-2 Swift                 
Progrès               1-0 Mondorf               
RFCU Luxembourg       1-0 Jeunesse Esch         
RM Hamm Benfica       0-1 Hostert               
Union Titus Pétange   0-0 Etzella               

Round 14
[Mar 6]
Dudelange              -  Wiltz                 
Jeunesse Esch          -  Progrès               
[Mar 7]
Etzella                -  Mondorf               
Differdange            -  Fola                  
Rodange                -  Swift                 
Strassen               -  RM Hamm Benfica       
RFCU Luxembourg        -  Union Titus Pétange   
Hostert                -  Rosport               

Table:

 1.F91 Dudelange                             13  10  2  1  28- 8  32
 2.CS Fola Esch/Alzette                      13   9  3  1  34-16  30
 3.FC Swift Hesperange                       13   7  4  2  25-14  25  [P]
 4.FC Wiltz 71                               13   7  2  4  24-15  23  [P]
 5.FC Differdange 03                         13   6  5  2  27-19  23
 6.FC Una Strassen                           13   5  4  4  20-22  19
 7.AS La Jeunesse d'Esch/Alzette             13   5  4  4  15-17  19
 8.FC Victoria Rosport                       13   5  2  6  18-21  17
 9.Racing FC Union Luxembourg                12   5  1  6  18-17  16
10.FC Progrès Niedercorn                     12   4  3  5  17-18  15
11.FC Rodange 91                             13   3  5  5  10-19  14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.US Hostert                                13   3  4  6  18-24  13
--------------------------------------------------------------------
13.Union Titus Pétange                       13   3  3  7  12-16  12
14.FC Etzella Ettelbruck                     13   2  4  7  11-24  10
15.US Mondorf-les-Bains                      13   2  3  8  11-25   9
16.RM Hamm Benfica                           13   0  5  8   9-22   5  [*]

[*] Blue Boys Mühlenbach merged with RM Hamm Benfica into RM Hamm Benfica


2019/20.

list of champions.

list of all final tables.

list of cup finals.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@xs4all.nl) and Karel Stokkermans
Last updated: 4 Mar 2021

(C) Copyright Jan Schoenmakers, Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.