Malta 2019/20


Premier League
FA Trophy
First Division
Second Division
Third Division

Premier League

Table at abandonment:

 1.Floriana                 20  12  5  3  38-15  41       Champions
 2.Valletta                 20  11  5  4  32-22  38  [C]
 3.Hibernians               20  11  4  5  34-20  37
 4.Sirens                   20  10  5  5  30-26  35  [P]
 5.Birkirkara               20   9  6  5  30-20  33
 6.Gżira United             20   9  5  6  35-19  32
 7.Balzan                   20   8  4  8  33-29  28
 8.Mosta                    20   9  1 10  29-35  28
 9.Ħamrun Spartans          20   6  7  7  24-25  25
10.Sliema Wanderers         20   7  3 10  24-22  24
11.Gudja United             20   6  6  8  24-30  24  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Santa Lucia              20   6  5  9  24-33  23  [P]
---------------------------------------------------
13.Senglea Athletic         20   3  7 10  21-39  16
14.Tarxien Rainbows         20   1  1 18  18-61   4

NB: league abandoned on May 18; Floriana awarded title on May 25;
    no clubs relegated (even though Tarxien Rainbows had already
    been mathematically certain of relegation)

Round 1
[Aug 23]
Gżira U.      0-0 Ħamrun S.     
Sirens        1-1 Senglea A.    
Birkirkara    0-1 Floriana      
Valletta      2-3 Santa Lucia   
[Aug 24]
Tarxien R.    0-4 Mosta         
Gudja U.      1-1 Hibernians    
Balzan        2-1 Sliema W.     

Round 2
[Aug 28]
Senglea A.    1-0 Birkirkara    
Hibernians    4-1 Tarxien R.    
[Aug 29]
Floriana      1-0 Balzan        
Sliema W.     1-3 Valletta      
[Aug 30]
Santa Lucia   0-0 Gżira U.      
Mosta         3-4 Sirens        
Ħamrun S.     2-2 Gudja U.      

Round 3
[Sep 13]
Tarxien R.    2-3 Ħamrun S.     
[Sep 14]
Gżira U.      1-1 Sliema W.     
Sirens        2-1 Hibernians    
Birkirkara    3-3 Balzan        
Senglea A.    2-1 Mosta         
[Sep 15]
Gudja U.      1-1 Santa Lucia   
Valletta      1-1 Floriana      

Round 4
[Sep 20]
Mosta         1-1 Birkirkara    
[Sep 21]
Ħamrun S.     4-0 Sirens        
Hibernians    2-1 Senglea A.    
Balzan        0-2 Valletta      
Sliema W.     1-1 Gudja U.      
[Sep 22]
Santa Lucia   2-1 Tarxien R.    
Floriana      0-0 Gżira U.      

Round 5
[Sep 27]
Tarxien R.    1-2 Sliema W.     
[Sep 28]
Birkirkara    2-2 Valletta      
Gudja U.      0-2 Floriana      
Senglea A.    1-3 Ħamrun S.     
Sirens        3-1 Santa Lucia   
[Sep 29]
Mosta         1-2 Hibernians    
Gżira U.      2-0 Balzan        

Round 6
[Oct 3]
Valletta      1-3 Gżira U.      
[Oct 5]
Balzan        1-0 Gudja U.      
Santa Lucia   0-0 Senglea A.    
Hibernians    0-1 Birkirkara    
Sliema W.     0-1 Sirens        
[Oct 6]
Floriana      2-1 Tarxien R.    
Ħamrun S.     0-2 Mosta         

Round 7
[Oct 18]
Mosta         1-0 Santa Lucia   
Senglea A.    2-0 Sliema W.     
[Oct 19]
Sirens        1-4 Floriana      
Birkirkara    1-3 Gżira U.      
[Oct 20]
Gudja U.      0-1 Valletta      
Tarxien R.    1-3 Balzan        
[Oct 21]
Hibernians    1-2 Ħamrun S.     

Round 8
[Oct 25]
Floriana      5-0 Senglea A.    
Sliema W.     0-1 Mosta         
[Oct 26]
Gżira U.      6-1 Gudja U.      
Valletta      3-1 Tarxien R.    
[Oct 27]
Balzan        2-4 Sirens        
Ħamrun S.     0-0 Birkirkara    
[Oct 28]
Santa Lucia   0-2 Hibernians    

Round 9
[Nov 1]
Tarxien R.    0-5 Gżira U.      
Ħamrun S.     1-1 Santa Lucia   
[Nov 2]
Senglea A.    2-2 Balzan        
Mosta         1-3 Floriana      
[Nov 3]
Sirens        0-0 Valletta      
Hibernians    1-0 Sliema W.     
[Nov 4]
Birkirkara    2-3 Gudja U.      

Round 10
[Nov 8]
Balzan        5-0 Mosta         
Valletta      1-0 Senglea A.    
Sliema W.     2-0 Ħamrun S.     
[Nov 9]
Gudja U.      3-2 Tarxien R.    
Santa Lucia   0-2 Birkirkara    
[Nov 10]
Gżira U.      0-1 Sirens        
Floriana      2-2 Hibernians    

Round 11
[Nov 22]
Ħamrun S.     0-0 Floriana      
[Nov 23]
Santa Lucia   0-4 Sliema W.     
Sirens        1-1 Gudja U.      
[Nov 24]
Mosta         0-4 Valletta      
Hibernians    2-1 Balzan        
[Nov 25]
Birkirkara    3-0 Tarxien R.    
Senglea A.    1-3 Gżira U.      

Round 12
[Dec 6]
Balzan        1-1 Ħamrun S.     
[Dec 7]
Floriana      2-1 Santa Lucia   
Gżira U.      3-1 Mosta         
Sliema W.     2-1 Birkirkara    
Gudja U.      4-1 Senglea A.    
[Dec 8]
Tarxien R.    0-3 Sirens        
Valletta      1-1 Hibernians    

Round 13
[Dec 13]
Birkirkara    2-0 Sirens        
Santa Lucia   0-3 Balzan        
Hibernians    2-0 Gżira U.      
[Dec 15]
Sliema W.     1-2 Floriana      
Ħamrun S.     0-1 Valletta      
[Dec 16]
Senglea A.    2-2 Tarxien R.    
[Jan 8]
Mosta         1-0 Gudja U.      

Halfway Table:

 1.Floriana                 13   9  4  0  25- 8  31
 2.Gżira United             13   7  4  2  26- 9  25
 3.Valletta                 13   7  4  2  22-12  25  [C]
 4.Hibernians               13   7  3  3  21-13  24
 5.Sirens                   13   7  3  3  21-19  24  [P]
 6.Balzan                   13   5  3  5  23-19  18
 7.Ħamrun Spartans          13   4  6  3  16-13  18
 8.Birkirkara               13   4  4  5  18-16  16
 9.Mosta                    13   5  1  7  17-24  16
10.Sliema Wanderers         13   4  2  7  15-16  14
11.Gudja United             13   3  5  5  17-22  14  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Senglea Athletic         13   3  4  6  14-24  13
---------------------------------------------------
13.Santa Lucia              13   2  4  7   9-22  10  [P]
14.Tarxien Rainbows         13   0  1 12  12-39   1

Round 14
[Jan 11]
Senglea A.    2-2 Sirens        
Santa Lucia   2-2 Valletta      
Sliema W.     1-2 Balzan        
Mosta         5-2 Tarxien R.    
[Jan 12]
Hibernians    2-0 Gudja U.      
Floriana      0-1 Birkirkara    
[Jan 13]
Ħamrun S.     0-3 Gżira U.      

Round 15
[Jan 18]
Gudja U.      1-1 Ħamrun S.     
Tarxien R.    0-4 Hibernians    
Balzan        1-3 Floriana      
Birkirkara    1-1 Senglea A.    
[Jan 19]
Sirens        2-0 Mosta         
Gżira U.      1-2 Santa Lucia   
[Jan 20]
Valletta      2-1 Sliema W.     

Round 16
[Feb 1]
Ħamrun S.     2-3 Tarxien R.    
Sliema W.     2-0 Gżira U.      
Mosta         1-0 Senglea A.    
Santa Lucia   2-1 Gudja U.      
[Feb 2]
Floriana      0-1 Valletta      
Hibernians    0-2 Sirens        
[Feb 3]
Balzan        0-0 Birkirkara    

Round 17
[Feb 8]
Gudja U.      1-0 Sliema W.     
Valletta      3-1 Balzan        
Gżira U.      2-2 Floriana      
Birkirkara    2-1 Mosta         
[Feb 9]
Tarxien R.    1-3 Santa Lucia   
Senglea A.    1-1 Hibernians    
[Feb 10]
Sirens        1-2 Ħamrun S.     

Round 18
[Feb 15]
Sliema W.     1-0 Tarxien R.    
Santa Lucia   0-2 Sirens        
Hibernians    3-1 Mosta         
Floriana      1-2 Gudja U.      
[Feb 16]
Balzan        1-3 Gżira U.      
Valletta      1-4 Birkirkara    
[Feb 17]
Ħamrun S.     1-0 Senglea A.    

Round 19
[Feb 21]
Sirens        0-0 Sliema W.     
Tarxien R.    0-4 Floriana      
Gżira U.      0-1 Valletta      
[Feb 23]
Gudja U.      0-2 Balzan        
Mosta         2-1 Ħamrun S.     
Birkirkara    2-1 Hibernians    
Senglea A.    2-5 Santa Lucia   

Round 20
[Mar 6]
Floriana      3-0 Sirens        
[Mar 7]
Sliema W.     4-1 Senglea A.    
Santa Lucia   1-2 Mosta         
Ħamrun S.     1-2 Hibernians    
Valletta      0-2 Gudja U.      
[Mar 8]
Balzan        3-0 Tarxien R.    
Gżira U.      0-2 Birkirkara    

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on May 18;
    on May 25, Floriana were awarded the championship.

Table at abandonment:

 1.Floriana                 20  12  5  3  38-15  41       Champions
 2.Valletta                 20  11  5  4  32-22  38  [C]
 3.Hibernians               20  11  4  5  34-20  37
 4.Sirens                   20  10  5  5  30-26  35  [P]
 5.Birkirkara               20   9  6  5  30-20  33
 6.Gżira United             20   9  5  6  35-19  32
 7.Balzan                   20   8  4  8  33-29  28
 8.Mosta                    20   9  1 10  29-35  28
 9.Ħamrun Spartans          20   6  7  7  24-25  25
10.Sliema Wanderers         20   7  3 10  24-22  24
11.Gudja United             20   6  6  8  24-30  24  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Santa Lucia              20   6  5  9  24-33  23  [P]
---------------------------------------------------
13.Senglea Athletic         20   3  7 10  21-39  16
14.Tarxien Rainbows         20   1  1 18  18-61   4       Relegated

NB: league abandoned on May 18; Floriana awarded title on May 25;
    no clubs relegated (even though Tarxien Rainbows had already
    been mathematically certain of relegation)

FA Trophy

NB: Gozo clubs in italics

Preliminary Round
[Sep 6]
Xagħra U.     2-0 St. Venera L. 
Victoria H.   7-0 Mdina K.      
[Sep 7]
Għaxaq        4-1 Żebbuġ Rv.    
Siġġiewi      0-0 Marsaskala    [aet, 4-2 pen]
Ta' Xbiex     1-2 Munxar F.     
Kirkop U.     2-3 Kerċem A.     
[Sep 9]
Victoria W.   2-3 Għajnsielem   [aet]
Laurence S.   0-5 Xewkija T.    

Round 1
[Sep 13]
Nadur Y.      4-0 Oratory Y.    
Kerċem A.     5-0 Munxar F.     
[Sep 14]
Sannat L.     0-1 Għargħur      
Qala S.       2-3 Dingli S.     
Siġġiewi      0-4 Victoria H.   
Mtarfa        0-2 Għaxaq        
[Sep 15]
Għarb R.      0-2 Xewkija T.    
Msida SJ      1-2 Attard        
Xagħra U.     3-1 Għajnsielem   

Round 2
[Oct 25]
San Ġwann     2-0 Marsa         
Qrendi        0-5 Lija A.       
[Oct 26]
Marsaxlokk    1-3 St. Andrews   
Rabat A.      4-1 Għargħur      
Mġarr U.      5-1 Għaxaq        
Pietà H.      4-1 St. George's  
Mellieħa      1-4 Swieqi U.     
Żurrieq       0-2 Melita        
[Oct 27]
Kerċem A.     2-1 Fgura U.      
Xagħra U.     0-3 Victoria H.   
Żejtun C.     2-1 Naxxar L.     
Vittoriosa S. 0-3 Nadur Y.      
Birżebbuġa SP 2-7 Xewkija T.    
Attard        0-1 Żabbar SP     
Żebbuġ Rg.    3-1 Kalkara       
Qormi         1-0 Luqa SA       
[Oct 28]
Dingli S.     1-3 Mqabba        
Pembroke A.   3-0 Xgħajra T.    

Round 3
[Nov 29]
Qormi         2-2 Swieqi U.     [aet, 4-5 pen]
Pembroke A.   6-0 Żabbar SP     
[Nov 30]
Balzan        3-0 San Ġwann     
Gżira U.      1-2 Senglea A.    
St. Andrews   0-4 Valletta      
Tarxien R.    1-2 Ħamrun S.     
Gudja U.      3-0 Lija A.       
Mqabba        0-3 Pietà H.      
[Dec 1]
Żejtun C.     0-3 Hibernians    
Sliema W.     0-2 Santa Lucia   
Kerċem A.     1-4 Sirens        
Floriana      6-1 Melita        
Rabat A.      0-7 Mosta         
Birkirkara    1-0 Nadur Y.      
Żebbuġ Rg.    3-5 Victoria H.   
Xewkija T.    5-2 Mġarr U.      

Round 4
[Jan 24]
Mosta         1-2 Birkirkara    
[Jan 25]
Balzan        2-0 Santa Lucia   
Pembroke A.   0-4 Hibernians    
Pietà H.      2-1 Xewkija T.    
Floriana      2-0 Senglea A.    
[Jan 26]
Swieqi U.     1-3 Ħamrun S.     
Victoria H.   1-3 Gudja U.      
Valletta      4-1 Sirens        

Quarterfinals
[Feb 29]
Balzan        0-1 Pietà H.      
Valletta      2-0 Gudja U.      
[Mar 1]
Hibernians    2-1 Ħamrun S.     [aet]
Floriana      1-1 Birkirkara    [aet, 3-1 pen]

NB: competition abandoned on May 18

First Division

Table at abandonment:
     
 1.Żejtun Corinthians       19  11  5  3  37-23  38       Promoted
 2.Lija Athletic            19  11  3  5  47-31  36       Promoted
---------------------------------------------------
 3.Qrendi                   19  11  2  6  38-29  35
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Naxxar Lions             19   8  7  4  32-24  31
 5.Pembroke Athleta         19   9  3  7  37-33  30
 6.St. Andrews              19   8  5  6  30-18  29  [R]
 7.Żebbuġ Rangers           19   7  6  6  23-20  27
 8.Pietà Hotspurs           19   6  6  7  22-30  24  [R]
 9.Fgura United             19   6  4  9  31-40  22  [P]
10.Swieqi United            19   5  6  8  29-29  21
11.Qormi                    19   5  6  8  31-37  21  [R]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Vittoriosa Stars         19   5  4 10  24-34  19
---------------------------------------------------
13.Mqabba                   19   4  4 11  25-38  16
14.St. George's             19   3  7  9  23-43  16  [P]

NB: league abandoned on May 18; Żejtun Corinthians awarded title on May 25;
    no clubs relegated

Second Division

Table at abandonment:

 1.Marsa                    19  12  4  3  52-26  40  [R]  Promoted
 2.Marsaxlokk               18  11  5  2  42-14  38       Promoted
---------------------------------------------------
 3.San Ġwann                19  11  5  3  35-15  38  [R]  Promoted
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Mġarr United             18   9  5  4  29-18  32
 5.Rabat Ajax               18   9  4  5  27-25  31
 6.Melita                   19   8  4  7  29-21  28
 7.Żurrieq                  19   8  4  7  26-18  28  [P]
 8.Mellieħa                 18   6  3  9  16-31  21
 9.Żabbar St. Patrick       18   5  5  8  13-21  20
 8.Kalkara                  19   6  2 11  28-44  20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Birżebbuġa St. Peter's   18   4  4 10  17-44  16
---------------------------------------------------
12.Xgħajra Tornadoes        19   3  4 12  22-38  13  [P]
13.Luqa St. Andrews         18   2  3 13  13-34   9

NB: league abandoned on May 18; Marsa awarded title on May 25;
    no clubs relegated

Third Division

Table at abandonment:

 1.Attard                   17  13  1  3  52-21  40
 2.Kirkop United            17   9  6  2  28-12  33
---------------------------------------------------
 3.Siġġiewi                 17  10  3  4  34-19  33  [R]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Għargħur                 17  10  3  4  26-18  33
 5.Msida St. Joseph         17   9  5  3  32-19  32
 6.Għaxaq                   17   9  3  5  26-23  30
 7.Dingli Swallows          17   8  3  6  23-17  27
 8.Marsaskala               17   6  6  5  26-22  24
 9.Mdina Knights            17   3  2 12  24-38  11
10.Mtarfa                   17   1  7  9  21-41  10
11.Santa Venera Lightnings  17   1  4 12  14-37   7  [R]
12.Ta' Xbiex                17   1  1 15  12-51   4

NB: league abandoned on May 18; Attard awarded title on May 25

2018/19.

list of final tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of top scorers.

foundation dates clubs.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 28 May 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.