Malta - List of Cup Finals


Various tournaments were organised prior to the current FA Trophy. In missing years, no competition was organised.
Soldiers Cup
1899      not known; played between 11 British service teams, including
          Royal Malta Artillery; first ever competition involving Maltese clubs

Daily Malta Chronicle Cup
NB: held annually between British Navy and Army; first edition 1904
1904-07   not known
1908    Army
1909      not known                           
1910/11 Army and Navy                       [shared]
1911-21   not known
1922 - Army             0-0 Navy              [played Mar 30]
1923-27  not known
1928 - Navy             2-1 Army
NB: Navy won four of the six editions 1904-1909, Army two (including 1908)

National Cup
1911 - Floriana         2-0 Valletta

Mile End Cup
1912 - St. George's     3-0 St. Joseph's

Gaelic Cup
1913 - Floriana         2-0 Hamrun Spartans
1914     competition abandoned

Cousis Shield
1915 - Valletta         0-0 Sliema Wanderers
 rep   Valletta         1-0 Sliema Wanderers
1917 - St. George's     1-0 Valletta
1918 - Sliema Wanderers 3-2 Paola Rovers
1920 - Sliema Wanderers 2-0 Valletta
1921 - Valletta         2-0 Marsa
1922 - Floriana         1-1 Sliema Wanderers
 rep   Floriana         1-1 Sliema Wanderers
 rep2  Floriana         w/o Sliema Wanderers  (Sliema W. forfeited)
1923 - Floriana         1-0 Sliema Wanderers
1924 - Sliema Wanderers 3-1 Vittoriosa Rovers
1926 - Sliema Wanderers 1-0 Floriana          (aet)
1927 - St. George's     1-0 Valletta          (aet)

Empire Sports Ground Cup
1928 - Floriana         w/o St. George's      (St. George's forfeited)
1929 - Floriana         2-0 Valletta

Cousis Shield
1931 - Floriana         4-2 Sliema Wanderers

MFA Cup
1932 - Sliema Wanderers 1-1 Valletta
 rep   Sliema Wanderers w/o Valletta          (Valletta forfeited)

MFA Trophy
1935 - Sliema Wanderers 4-0 Floriana 
1936 - Sliema Wanderers 2-1 Floriana 
1937 - Sliema Wanderers 2-0 St. George's 
1938 - Floriana         2-1 Sliema Wanderers 
1939 - Melita           4-0 Sliema Wanderers 
1940 - Sliema Wanderers 3-2 Melita 
1941-44  - not organized due to World War II
1945 - Floriana         2-1 Sliema Wanderers 
1946 - Sliema Wanderers 2-1 Hamrun Spartans 
1947 - Floriana         3-0 Valletta 
1948 - Sliema Wanderers 2-2 Hibernians        (aet)
 rep   Sliema Wanderers 1-0 Hibernians 
1949 - Floriana         5-1 Sliema Wanderers 
1950 - Floriana         3-1 St. George's 
1951 - Sliema Wanderers 5-0 Hibernians 
1952 - Sliema Wanderers 3-3 Hibernians        (aet)
 rep   Sliema Wanderers 1-1 Hibernians        (aet)
 rep2  Sliema Wanderers 1-0 Hibernians
1953 - Floriana         1-0 Sliema Wanderers  (aet)
1954 - Floriana         5-1 Rabat Ajax
1955 - Floriana         1-0 Sliema Wanderers 
1956 - Sliema Wanderers 1-0 Floriana 
1957 - Floriana         2-0 Valletta
1958 - Floriana         2-0 Sliema Wanderers 
1959 - Sliema Wanderers 1-1 Valletta          (aet)
 rep   Sliema Wanderers 1-0 Valletta  
1960 - Valletta         3-0 Floriana 
1961 - Floriana         2-0 Hibernians 
1962 - Hibernians       1-0 Valletta 
1963 - Sliema Wanderers 2-0 Hibernians 
1964 - Valletta         1-0 Sliema Wanderers 
1965 - Sliema Wanderers 4-2 Floriana 
1966 - Floriana         2-1 Hibernians 
1967 - Floriana         1-0 Hibernians
1968 - Sliema Wanderers 3-2 Hibernians        (aet)
1969 - Sliema Wanderers 3-1 Hamrun Spartans
1970 - Hibernians       2-1 Valletta 
1971 - Hibernians       1-1 Sliema Wanderers  (aet)
 rep   Hibernians       2-0 Sliema Wanderers 
1972 - Floriana         3-1 Sliema Wanderers 
1973 - Gzira United     0-0 Birkirkara        (aet)
 rep   Gzira United     0-0 Birkirkara        (aet)
 rep2  Gzira United     2-0 Birkirkara 
1974 - Sliema Wanderers 1-0 Floriana 
1975 - Valletta         1-0 Hibernians 
1976 - Floriana         2-0 Valletta          (abandoned in 86')
1977 - Valletta         1-0 Floriana 
1978 - Valletta         3-2 Floriana 
1979 - Sliema Wanderers 2-1 Floriana 
1980 - Hibernians       2-1 Sliema Wanderers 
1981 - Floriana         2-1 Senglea Athletics 
1982 - Hibernians       2-0 Sliema Wanderers 
1983 - Hamrun Spartans  2-0 Valletta 
1984 - Hamrun Spartans  0-0 Zurrieq           (aet)
 rep   Hamrun Spartans  1-0 Zurrieq           (aet)
1985 - Zurrieq          0-0 Valletta          (aet)
 rep   Zurrieq          2-1 Valletta   
1986 - Rabat Ajax       2-0 Zurrieq 
1987 - Hamrun Spartans  2-1 Sliema Wanderers 
1988 - Hamrun Spartans  4-2 Floriana 
1989 - Hamrun Spartans  1-0 Floriana 
1990 - Sliema Wanderers 1-0 Birkirkara 
1991 - Valletta         2-1 Sliema Wanderers  (aet)
1992 - Hamrun Spartans  3-3 Valletta          (aet)
 rep   Hamrun Spartans  2-1 Valletta  
1993 - Floriana         5-0 Sliema Wanderers 
1994 - Floriana         2-1 Valletta 
Rothmans FA Trophy
1995 - Valletta         1-0 Hamrun Spartans   (aet)
1996 - Valletta         0-0 Sliema Wanderers  (aet)
 rep   Valletta         1-0 Sliema Wanderers  
1997 - Valletta         2-0 Hibernians
1998 - Hibernians       2-1 Valletta
1999 - Valletta         1-0 Birkirkara        (aet)
2000 - Sliema Wanderers 4-1 Birkirkara
2001 - Valletta         3-0 Birkirkara 
2002 - Birkirkara       1-0 Sliema Wanderers  
FA Trophy
2003 - Birkirkara       1-0 Sliema Wanderers
2004 - Sliema Wanderers 2-0 Marsaxlokk
2005 - Birkirkara       2-1 Msida St. Joseph
2006 - Hibernians       1-0 Floriana
2007 - Hibernians       1-1 Sliema Wanderers  (aet, 3-0 pen)
2008 - Birkirkara       2-1 Hamrun Spartans 
2009 - Sliema Wanderers 3-3 Valletta          (aet, 4-3 pen)
2010 - Valletta         2-1 Qormi
2011 – Floriana         1-0 Valletta
2012 - Hibernians       3-1 Qormi
2013 - Hibernians       3-1 Qormi
2014 - Valletta         1-0 Sliema Wanderers

FA Trophy Winners (76) [lost finals between square brackets]

 20 [20] Sliema Wanderers

 19 [12] Floriana

 13 [13] Valletta

 10 [10] Hibernians

  6 [ 4] Hamrun Spartans

  4 [ 5] Birkirkara

  1 [ 2] Zurrieq
  1 [ 1] Melita
  1 [ 1] Rabat Ajax
  1      Gzira United
 
    [ 3] Qormi
    [ 2] St. George's
    [ 1] Marsaxlokk
    [ 1] Msida St. Joseph
    [ 1] Senglea Athletics


All Competitions (93) [lost finals between square brackets]

 26 [13] Floriana

 25 [24] Sliema Wanderers

 15 [19] Valletta

 10 [10] Hibernians

  6 [ 5] Hamrun Spartans

  4 [ 5] Birkirkara

  3 [ 3] St. George's

  1 [ 2] Zurrieq
  1 [ 1] Melita
  1 [ 1] Rabat Ajax
  1      Gzira United
 
    [ 3] Qormi
    [ 1] Marsa
    [ 1] Marsaxlokk
    [ 1] Msida St. Joseph
    [ 1] Paola Rovers
    [ 1] Senglea Athletics
    [ 1] St. Joseph's
    [ 1] Vittoriosa Rovers

Cassar Cup

1920/21    Floriana
1922/23    Floriana
1923/24    Sliema Wanderers
1924/25    Sliema Wanderers
1925/26    Dorset Regiment
1926/27    Royal Artillery
1927/28    HMS Queen Elizabeth
1928/29    HMS BNarham    
1929/30    Queen’s Regiment
1930/31    HMS Revenge
1931/32    Worcester Regiment
1932/33    Worcester Regiment / 4th Dest. Flottila    [shared; final not played]
1933/34    Sliema Wanderers
1934/35    Sliema Wanderers
1935/36    Sliema Wanderers    
1936/37    Floriana
1937/38    Sliema Wanderers
1938/39    Sliema Wanderers
1939/40    The ARmy
1944/45    Valletta
1945/46    Sliema Wanderers
1946/47    Hamrun Spartans
1947/48    1st Coast RMA
1948/49    Hamrun Spartans
1949/50    Floriana
1950/51    Army/RAF (combined)
1951/52    Floriana
1952/53    Floriana
1953/54    Floriana
1955/56    Sliema Wandwerers
1956/57    Sliema Wanderers
1957/58    Floriana
1958/59    Valletta
1959/60    Sliema Wanderers
1960/61    Floriana
1961/62    Hibernians
1962/63    Hibernians
1965/66    Valletta
1966/67    Sliema Wanderers
1967/68    Valletta

NB: not held in missing seasons

About this document

Thanks to Oliver Haupt for competitions prior to 1935 and to Hans Schöggl for various additions; sources included:

Prepared and maintained by Mario Xuereb for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mario Xuereb
Last updated: 20 Jun 2014

(C) Copyright Mario Xuereb and RSSSF 1997/2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.