Mexico 1972/73


Tables:

Group "Pirata Fuente"     P   W   T   L  GF  GA  GAVG PTS 
  1.- Cruz Azul          34  19   8   7  60  37  1.62  46  Championship Playoff
  2.- Atlético Español   34  12  12  10  43  43  1.00  36  Championship Playoff
  3.- U.N.A.M.           34  14   7  13  37  32  1.16  35
  4.- Puebla             34  12   9  13  46  46  1.00  33
  5.- Guadalajara        34  10  12  12  38  39  0.97  32
  5.- Monterrey          34  10  12  12  31  38  0.82  32
  5.- Veracruz           34  10  12  12  41  51  0.80  32
  8.- Zacatepec          34   8  12  14  41  50  0.82  28  Relegation Playoff
  9.- Pachuca            34   9   6  19  40  68  0.59  24  Relegation Playoff

Group "Juan Carreño"      P   W   T   L  GF  GA  GAVG PTS
  1.- León               34  18   8   8  59  34  1.74  44  Championship Playoff
  1.- Atlas              34  18   8   8  63  38  1.66  44  Championship Playoff
  3.- América            34  13  16   5  52  33  1.58  42
  4.- Toluca             34  13  13   8  51  39  1.31  39
  5.- Atlante            34   9  14  11  40  47  0.85  32
  6.- Jalisco            34  12   7  15  45  57  0.79  31
  7.- San Luis           34   9  11  14  49  57  0.86  29
  8.- Torreón            34   9   9  16  37  54  0.69  27  Relegation Playoff
  9.- Laguna             34   8  10  16  36  46  0.78  26  Relegation Playoff

Round 1                                     
Puebla               2 - 1 Laguna              
León                 3 - 0 A.Pachuca           
Toluca               0 - 0 Jalisco             
América              0 - 0 U.N.A.M.            
Guadalajara          0 - 0 Zacatepec           
A.Español            2 - 1 Atlante             
Cruz Azul            3 - 0 Veracruz            
Monterrey            1 - 1 San Luis            
Torreón              2 - 1 Atlas               
                                               
Round 2                                        
Atlas                0 - 0 Puebla              
Zacatepec            1 - 1 León                
Atlante              2 - 2 Toluca              
San Luis             0 - 0 América             
U.N.A.M.             0 - 0 Guadalajara         
A.Pachuca            1 - 0 A.Español           
Jalisco              0 - 2 Cruz Azul           
Laguna               0 - 0 Monterrey           
Veracruz             0 - 0 Torreón             
                                               
Round 3                                        
Monterrey            1 - 1 Atlas               
A.Español            2 - 1 Zacatepec           
Cruz Azul            0 - 1 Atlante             
Guadalajara          1 - 2 San Luis            
León                 1 - 0 U.N.A.M.            
Toluca               3 - 0 A.Pachuca           
Veracruz             1 - 1 Jalisco             
América              1 - 0 Laguna              
Torreón              0 - 0 Puebla              
                                               
Round 4                                        
Puebla               1 - 0 Monterrey           
U.N.A.M.             1 - 0 A.Español           
A.Pachuca            1 - 4 Cruz Azul           
Laguna               2 - 1 Guadalajara         
San Luis             2 - 4 León                
Zacatepec            1 - 1 Toluca              
Atlante              2 - 0 Veracruz            
Atlas                3 - 1 América             
Jalisco              0 - 4 Torreón             
                   
Round 5                                         
América              2 - 2 Puebla              
Toluca               0 - 1 U.N.A.M.            
Veracruz             1 - 0 A.Pachuca           
León                 2 - 3 Laguna              
A.Español            1 - 0 San Luis            
Cruz Azul            1 - 1 Zacatepec           
Jalisco              2 - 0 Atlante             
Guadalajara          1 - 0 Atlas               
Torreón              1 - 0 Monterrey           
                                               
Round 6                                        
Monterrey            1 - 1 América             
San Luis             2 - 2 Toluca              
Zacatepec            1 - 1 Veracruz            
Atlas                1 - 0 León                
Laguna               1 - 2 A.Español           
U.N.A.M.             1 - 0 Cruz Azul           
A.Pachuca            2 - 4 Jalisco             
Puebla               4 - 2 Guadalajara         
Atlante              2 - 2 Torreón             
                                               
Round 7                                        
Guadalajara          1 - 0 Monterrey           
Cruz Azul            4 - 0 San Luis            
Jalisco              2 - 2 Zacatepec           
A.Español            1 - 3 Atlas               
Toluca               1 - 0 Laguna              
Veracruz             1 - 0 U.N.A.M.            
Atlante              1 - 1 A.Pachuca           
León                 2 - 0 Puebla              
Torreón              0 - 0 América             
                                               
Round 8                                        
América              1 - 0 Guadalajara         
Laguna               2 - 3 Cruz Azul           
U.N.A.M.             1 - 2 Jalisco             
Puebla               2 - 3 A.Español           
Atlas                4 - 1 Toluca              
San Luis             1 - 2 Veracruz            
Zacatepec            4 - 0 Atlante             
Monterrey            2 - 1 León                
A.Pachuca            3 - 0 Torreón             
         
Round 9                                           
León                 1 - 2 América             
Veracruz             1 - 1 Laguna              
Atlante              1 - 2 U.N.A.M.            
Toluca               2 - 0 Puebla              
Cruz Azul            2 - 0 Atlas               
Jalisco              1 - 0 San Luis            
A.Pachuca            2 - 1 Zacatepec           
A.Español            0 - 0 Monterrey           
Torreón              2 - 1 Guadalajara         
                                               
Round 10                                       
Guadalajara          2 - 2 León                
Atlas                4 - 1 Veracruz            
San Luis             0 - 0 Atlante             
Monterrey            2 - 2 Toluca              
Puebla               2 - 1 Cruz Azul           
Laguna               3 - 1 Jalisco             
U.N.A.M.             0 - 2 A.Pachuca           
América              1 - 1 A.Español           
Zacatepec            1 - 1 Torreón             
                                               
Round 11                                      
A.Español            0 - 0 Guadalajara         
Jalisco              0 - 4 Atlas               
A.Pachuca            1 - 1 San Luis            
Cruz Azul            3 - 1 Monterrey           
Veracruz             0 - 1 Puebla              
Atlante              0 - 0 Laguna              
Zacatepec            0 - 2 U.N.A.M.            
Toluca               2 - 2 América             
Torreón              4 - 1 León                
                                               
Round 12                                       
León                 2 - 0 A.Español           
Puebla               0 - 1 Jalisco             
Laguna               0 - 0 A.Pachuca           
América              0 - 0 Cruz Azul           
Monterrey            0 - 0 Veracruz            
Atlas                3 - 2 Atlante             
San Luis             4 - 1 Zacatepec           
Guadalajara          0 - 2 Toluca              
U.N.A.M.             2 - 2 Torreón             
                          
Round 13                                       
Toluca               1 - 1 León                
Atlante              2 - 2 Puebla              
Zacatepec            0 - 0 Laguna              
Veracruz             3 - 2 América             
Jalisco              1 - 1 Monterrey           
A.Pachuca            1 - 2 Atlas               
U.N.A.M.             1 - 2 San Luis            
Cruz Azul            3 - 1 Guadalajara         
Torreón              0 - 2 A.Español           
                                               
Round 14                                       
León                 2 - 2 Cruz Azul           
Puebla               3 - 0 A.Pachuca           
A.Español            0 - 0 Toluca              
Monterrey            0 - 1 Atlante             
Guadalajara          1 - 1 Veracruz            
América              2 - 1 Jalisco             
Atlas                2 - 0 Zacatepec           
San Luis             2 - 0 Torreón             
Laguna               1 - 1 U.N.A.M.            
                                               
Round 15                                       
U.N.A.M.             1 - 1 Atlas               
Cruz Azul            1 - 2 A.Español           
Jalisco              1 - 2 Guadalajara         
Atlante              0 - 0 América             
A.Pachuca            3 - 0 Monterrey           
Veracruz             1 - 1 León                
San Luis             4 - 0 Laguna              
Zacatepec            1 - 1 Puebla              
Torreón              0 - 3 Toluca              
                                               
Round 16                                       
Atlas                4 - 0 San Luis            
Guadalajara          0 - 0 Atlante             
A.Español            1 - 1 Veracruz            
Monterrey            1 - 0 Zacatepec           
América              4 - 0 A.Pachuca           
León                 3 - 1 Jalisco             
Toluca               0 - 0 Cruz Azul           
Puebla               0 - 1 U.N.A.M.            
Laguna               2 - 0 Torreón             
      
Round 17                                       
Atlante              0 - 2 León                
Cruz Azul            1 - 0 Torreón             
Jalisco              2 - 1 A.Español           
U.N.A.M.             3 - 0 Monterrey           
A.Pachuca            0 - 2 Guadalajara         
Veracruz             4 - 2 Toluca              
San Luis             1 - 1 Puebla              
Zacatepec            1 - 1 América             
Laguna               0 - 2 Atlas               
                                               
Round 18                                       
Laguna               2 - 0 Puebla              
A.Pachuca            1 - 0 León                
Jalisco              3 - 2 Toluca              
U.N.A.M.             1 - 2 América             
Zacatepec            1 - 2 Guadalajara         
Atlante              1 - 1 A.Español           
Veracruz             1 - 1 Cruz Azul           
San Luis             2 - 2 Monterrey           
Atlas                2 - 1 Torreón             
                                               
Round 19                                       
Monterrey            1 - 0 Laguna              
A.Español            4 - 4 A.Pachuca           
Cruz Azul            1 - 0 Jalisco             
Guadalajara          2 - 1 U.N.A.M.            
León                 5 - 3 Zacatepec           
Toluca               2 - 1 Atlante             
Torreón              0 - 0 Veracruz            
América              1 - 2 San Luis            
Puebla               0 - 0 Atlas               
                                               
Round 20                                       
Atlas                1 - 3 Monterrey           
Zacatepec            1 - 1 A.Español           
Atlante              1 - 0 Cruz Azul           
San Luis             3 - 0 Guadalajara         
U.N.A.M.             0 - 2 León                
A.Pachuca            3 - 1 Toluca              
Jalisco              0 - 1 Veracruz            
Laguna               0 - 0 América             
Puebla               2 - 1 Torreón             
                
Round 21                                       
América              2 - 1 Atlas               
Toluca               0 - 1 Zacatepec           
Veracruz             1 - 1 Atlante             
León                 1 - 0 San Luis            
A.Español            2 - 0 U.N.A.M.            
Cruz Azul            2 - 1 A.Pachuca           
Torreón              2 - 3 Jalisco             
Guadalajara          2 - 1 Laguna              
Monterrey            3 - 2 Puebla              
                                               
Round 22                                       
Puebla               3 - 2 América             
U.N.A.M.             0 - 1 Toluca              
A.Pachuca            1 - 1 Veracruz            
Laguna               0 - 1 León                
San Luis             2 - 2 A.Español           
Zacatepec            1 - 2 Cruz Azul           
Atlante              2 - 1 Jalisco             
Atlas                2 - 1 Guadalajara         
Monterrey            2 - 1 Torreón             
                                               
Round 23                                       
Guadalajara          1 - 1 Puebla              
Cruz Azul            2 - 1 U.N.A.M.            
Jalisco              3 - 2 A.Pachuca           
A.Español            2 - 1 Laguna              
Toluca               1 - 0 San Luis            
Veracruz             2 - 3 Zacatepec           
Torreón              3 - 2 Atlante             
León                 0 - 1 Atlas               
América              1 - 1 Monterrey           
                                               
Round 24                                       
Monterrey            0 - 0 Guadalajara         
San Luis             1 - 1 Cruz Azul           
Zacatepec            1 - 0 Jalisco             
Atlas                0 - 1 A.Español           
Laguna               2 - 1 Toluca              
U.N.A.M.             1 - 0 Veracruz            
A.Pachuca            2 - 2 Atlante             
Puebla               1 - 0 León                
América              2 - 0 Torreón             
            
Round 25                                       
León                 2 - 1 Monterrey           
Veracruz             6 - 1 San Luis            
Atlante              2 - 1 Zacatepec           
Toluca               1 - 1 Atlas               
Cruz Azul            2 - 1 Laguna              
Jalisco              0 - 2 U.N.A.M.            
Torreón              2 - 0 A.Pachuca           
A.Español            2 - 3 Puebla              
Guadalajara          0 - 0 América             
                                               
Round 26                                       
América              1 - 1 León                
Laguna               0 - 3 Veracruz            
U.N.A.M.             2 - 0 Atlante             
Puebla               0 - 1 Toluca              
Atlas                1 - 2 Cruz Azul           
San Luis             1 - 1 Jalisco             
Zacatepec            4 - 2 A.Pachuca           
Monterrey            1 - 0 A.Español           
Guadalajara          3 - 0 Torreón             
                                               
Round 27                                       
A.Español            0 - 4 América             
Jalisco              0 - 3 Laguna              
A.Pachuca            0 - 1 U.N.A.M.            
Cruz Azul            3 - 2 Puebla              
Veracruz             1 - 0 Atlas               
Atlante              5 - 2 San Luis            
Torreón              1 - 0 Zacatepec           
Toluca               1 - 0 Monterrey           
León                 1 - 0 Guadalajara         
                                               
Round 28                                       
Guadalajara          1 - 1 A.Español           
Atlas                3 - 3 Jalisco             
San Luis             2 - 0 A.Pachuca           
Monterrey            2 - 1 Cruz Azul           
Puebla               3 - 0 Veracruz            
Laguna               0 - 0 Atlante             
U.N.A.M.             2 - 0 Zacatepec           
América              0 - 0 Toluca              
León                 2 - 0 Torreón             
              
Round 29                                       
Toluca               0 - 0 Guadalajara         
Atlante              1 - 1 Atlas               
Zacatepec            2 - 1 San Luis            
Veracruz             1 - 0 Monterrey           
Jalisco              3 - 2 Puebla              
A.Pachuca            3 - 2 Laguna              
Torreón              2 - 1 U.N.A.M.            
Cruz Azul            2 - 2 América             
A.Español            0 - 0 León                
                                               
Round 30                                       
León                 3 - 2 Toluca              
Puebla               0 - 1 Atlante             
Laguna               0 - 2 Zacatepec           
América              5 - 1 Veracruz            
Monterrey            2 - 1 Jalisco             
Atlas                5 - 1 A.Pachuca           
San Luis             3 - 0 U.N.A.M.            
Guadalajara          1 - 3 Cruz Azul           
A.Español            3 - 0 Torreón             
                                               
Round 31                                       
Cruz Azul            1 - 1 León                
A.Pachuca            2 - 1 Puebla              
U.N.A.M.             2 - 2 Laguna              
Jalisco              3 - 2 América             
Atlante              2 - 2 Monterrey           
Zacatepec            2 - 3 Atlas               
Torreón              3 - 3 San Luis            
Veracruz             1 - 2 Guadalajara         
Toluca               2 - 2 A.Español           
                                               
Round 32                                       
A.Español            2 - 3 Cruz Azul           
Monterrey            1 - 0 A.Pachuca           
Atlas                1 - 1 U.N.A.M.            
Guadalajara          2 - 2 Jalisco             
América              3 - 2 Atlante             
Puebla               2 - 2 Zacatepec           
Laguna               2 - 1 San Luis            
León                 6 - 1 Veracruz            
Toluca               4 - 0 Torreón             
             
Round 33                                       
Veracruz             1 - 2 A.Español           
Zacatepec            1 - 0 Monterrey           
San Luis             2 - 3 Atlas               
Atlante              2 - 0 Guadalajara         
A.Pachuca            1 - 2 América             
U.N.A.M.             3 - 0 Puebla              
Torreón              2 - 2 Laguna              
Jalisco              0 - 1 León                
Cruz Azul            2 - 4 Toluca              
                                               
Round 34                                       
Toluca               4 - 2 Veracruz            
América              3 - 0 Zacatepec           
Puebla               3 - 1 San Luis            
León                 4 - 0 Atlante             
Guadalajara          6 - 0 A.Pachuca           
Monterrey            0 - 2 U.N.A.M.            
Atlas                3 - 2 Laguna              
A.Español            0 - 2 Jalisco             
Torreón              1 - 2 Cruz Azul           
 
Tables:

Group "Pirata Fuente"     P   W   T   L  GF  GA  GAVG PTS 
  1.- Cruz Azul          34  19   8   7  60  37  1.62  46  Championship Playoff
  2.- Atlético Español   34  12  12  10  43  43  1.00  36  Championship Playoff
  3.- U.N.A.M.           34  14   7  13  37  32  1.16  35
  4.- Puebla             34  12   9  13  46  46  1.00  33
  5.- Guadalajara        34  10  12  12  38  39  0.97  32
  5.- Monterrey          34  10  12  12  31  38  0.82  32
  5.- Veracruz           34  10  12  12  41  51  0.80  32
  8.- Zacatepec          34   8  12  14  41  50  0.82  28  Relegation Playoff
  9.- Pachuca            34   9   6  19  40  68  0.59  24  Relegation Playoff

Group "Juan Carreño"      P   W   T   L  GF  GA  GAVG PTS
  1.- León               34  18   8   8  59  34  1.74  44  Championship Playoff
  1.- Atlas              34  18   8   8  63  38  1.66  44  Championship Playoff
  3.- América            34  13  16   5  52  33  1.58  42
  4.- Toluca             34  13  13   8  51  39  1.31  39
  5.- Atlante            34   9  14  11  40  47  0.85  32
  6.- Jalisco            34  12   7  15  45  57  0.79  31
  7.- San Luis           34   9  11  14  49  57  0.86  29
  8.- Torreón            34   9   9  16  37  54  0.69  27  Relegation Playoff
  9.- Laguna             34   8  10  16  36  46  0.78  26  Relegation Playoff

Championship Playoff

Semifinals

First Legs
Atlas                2 - 3 Cruz Azul 
Atlético Español     0 - 0 León 

Second Legs
Cruz Azul            1 - 0 Atlas  
León                 3 - 3 Atlético Español 

Semifinal Decider (in Pachuca)
León                 1 - 1 Atlético Español   [aet, 4-5 pen]

Final

First Leg
León                 1 - 1 Cruz Azul 

Second Leg
Cruz Azul            0 - 0 León

Final Decider (in Puebla)
Cruz Azul            2 - 1 León               [aet]

Champions: Cruz Azul


Relegation Playoff

First Legs
Laguna               1 - 0 Zacatepec 
Torreón              0 - 0 Pachuca 

Second Legs 
Pachuca              1 - 3 Torreón 
Zacatepec            1 - 0 Laguna

Semifinal Decider (in Guadalajara)
Laguna               3 - 0 Zacatepec 

Relegation Final
Pachuca              0 - 0 Zacatepec 

Relegation Final Replay
Pachuca              0 - 1 Zacatepec

Relegated: Pachuca

Second Division Final

First Leg
Irapuato             0 - 0 Ciudad Madero

Second Leg
Ciudad Madero        2 - 0 Irapuato 

Promoted: Ciudad Madero   

1971/72

1973/74

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Fernando Castro for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Fernando Castro (fdo_castro@yahoo.com.mx)
Last updated: 27 Mar 2004

(C) Copyright Fernando Castro and RSSSF 2003/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.