Austria 2012/13


Bundesliga
ÖFB Cup
1. Liga

Bundesliga

Final Table:

 1.FK Austria Wien              36  25  9  4  84-31  82  Champions
 2.RB Salzburg                  36  22 11  3  91-39  77
 3.SK Rapid Wien                36  16  9 11  57-39  57
 4.SK Sturm Graz                36  13  9 14  49-56  48
 5.Wolfsberger AC/SK St. Andrä  36  12 11 13  53-56  47
 6.SV Ried                      36  13  7 16  60-59  46
 7.SC Wiener Neustadt           36   9  9 18  32-60  36
 8.FC Wacker Innsbruck          36  11  3 22  41-75  36
 9.FC Admira Wacker Mödling     36   9  8 19  47-68  35
-------------------------------------------------------
10.SV Mattersburg               36   9  8 19  36-67  35  Relegated

Round 1
[Jul 21]
Rapid            4-0 Innsbruck        
Sturm            0-2 Salzburg         
Mattersburg      2-0 Wiener Neustadt  
[Jul 22]
Admira Wacker    0-2 Ried             
[Jul 25]
WAC/St. Andrä    0-1 Austria          

Round 2
[Jul 28]
Austria          0-1 Sturm            
Salzburg         3-2 Mattersburg      
Wiener Neustadt  0-1 Rapid            
[Jul 29]
Innsbruck        1-2 Admira Wacker    
Ried             0-2 WAC/St. Andrä    

Round 3
[Aug 4]
Mattersburg      3-1 Sturm            
WAC/St. Andrä    0-2 Salzburg         
[Aug 5]
Admira Wacker    4-0 Wiener Neustadt  
Rapid            0-3 Austria          
Ried             2-0 Innsbruck        

Round 4
[Aug 11]
Innsbruck        2-1 Mattersburg      
Sturm            4-1 WAC/St. Andrä    
[Aug 12]
Austria          1-0 Admira Wacker    
Salzburg         0-2 Rapid            
Wiener Neustadt  2-3 Ried             

Round 5
[Aug 18]
Admira Wacker    4-4 Salzburg         
Innsbruck        2-3 Wiener Neustadt  
Rapid            3-0 Sturm            
WAC/St. Andrä    0-1 Mattersburg      
[Aug 19]
Ried             0-1 Austria          

Round 6
[Aug 25]
Austria          2-0 Innsbruck        
Salzburg         1-1 Wiener Neustadt  
Sturm            3-2 Admira Wacker    
Mattersburg      2-1 Ried             
[Aug 26]
WAC/St. Andrä    1-0 Rapid            

Round 7
[Sep 1]
Admira Wacker    1-1 WAC/St. Andrä    
Innsbruck        0-4 Salzburg         
Wiener Neustadt  0-2 Austria          
Ried             0-1 Sturm            
[Sep 2]
Rapid            3-0 Mattersburg      

Round 8
[Sep 15]
Rapid            0-0 Admira Wacker    
Salzburg         1-1 Ried             
Sturm            3-0 Innsbruck        
WAC/St. Andrä    6-0 Wiener Neustadt  
[Sep 16]
Mattersburg      2-4 Austria          

Round 9
[Sep 22]
Austria          0-1 Salzburg         
Admira Wacker    5-1 Mattersburg      
Innsbruck        0-1 WAC/St. Andrä    
Wiener Neustadt  1-1 Sturm            
[Sep 23]
Ried             0-2 Rapid            

Round 10
[Sep 29]
Austria          1-1 WAC/St. Andrä    
Innsbruck        0-2 Rapid            
Wiener Neustadt  0-0 Mattersburg      
Ried             1-1 Admira Wacker    
[Sep 30]
Salzburg         3-2 Sturm            

Round 11
[Oct 6]
Admira Wacker    4-1 Innsbruck        
Mattersburg      1-3 Salzburg         
WAC/St. Andrä    2-5 Ried             
[Oct 7]
Rapid            1-1 Wiener Neustadt  
Sturm            1-1 Austria          

Round 12
[Oct 20]
Innsbruck        1-0 Ried             
Salzburg         4-1 WAC/St. Andrä    
Wiener Neustadt  2-1 Admira Wacker    
Sturm            0-0 Mattersburg      
[Oct 21]
Austria          2-0 Rapid            

Round 13
[Oct 27]
Admira Wacker    4-6 Austria          
Mattersburg      1-2 Innsbruck        
Ried             3-1 Wiener Neustadt  
[Oct 28]
Rapid            2-0 Salzburg         
[Nov 27]
WAC/St. Andrä    1-1 Sturm            

Round 14
[Nov 3]
Salzburg         5-0 Admira Wacker    
Wiener Neustadt  0-1 Innsbruck        
Sturm            2-1 Rapid            
Mattersburg      1-1 WAC/St. Andrä    
[Nov 4]
Austria          6-1 Ried             

Round 15
[Nov 10]
Admira Wacker    1-2 Sturm            
Innsbruck        0-3 Austria          
Ried             6-1 Mattersburg      
[Nov 11]
Rapid            0-2 WAC/St. Andrä    
Wiener Neustadt  0-3 Salzburg         

Round 16
[Nov 17]
Austria          3-0 Wiener Neustadt  
Sturm            3-1 Ried             
Mattersburg      0-3 Rapid            
WAC/St. Andrä    1-1 Admira Wacker    
[Nov 18]
Salzburg         2-0 Innsbruck        

Round 17
[Nov 24]
Austria          3-1 Mattersburg      
Innsbruck        awd Sturm            [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in 90+1']
Wiener Neustadt  2-1 WAC/St. Andrä    
Ried             3-1 Salzburg         
[Nov 25]
Admira Wacker    0-2 Rapid            

Round 18
[Dec 1]
Rapid            4-3 Ried             
Sturm            3-1 Wiener Neustadt  
Mattersburg      3-0 Admira Wacker    
WAC/St. Andrä    2-2 Innsbruck        
[Dec 2]
Salzburg         0-0 Austria          

Round 19
[Dec 8]
Admira Wacker    0-3 Ried             
Sturm            1-1 Salzburg         
Mattersburg      1-0 Wiener Neustadt  
WAC/St. Andrä    3-6 Austria          
[Dec 9]
Rapid            2-1 Innsbruck        

Round 20
[Dec 15]
Innsbruck        3-1 Admira Wacker    
Salzburg         7-0 Mattersburg      
Wiener Neustadt  1-0 Rapid            
[Dec 16]
Austria          3-1 Sturm            
[Feb 20]
Ried             1-1 WAC/St. Andrä    

Round 21
[Feb 16]
Admira Wacker    1-2 Wiener Neustadt  
Mattersburg      0-0 Sturm            
Ried             3-0 Innsbruck        
[Feb 17]
Rapid            1-2 Austria          
[Mar 6]
WAC/St. Andrä    1-1 Salzburg         

Round 22
[Feb 23]
Austria          4-0 Admira Wacker    
Innsbruck        2-0 Mattersburg      
Wiener Neustadt  0-0 Ried             
Sturm            1-3 WAC/St. Andrä    
[Feb 24]
Salzburg         3-3 Rapid            

Round 23
[Feb 27]
Ried             1-3 Austria          
Rapid            1-1 Sturm            
Innsbruck        1-0 Wiener Neustadt  
[Mar 13]
Admira Wacker    1-1 Salzburg         
WAC/St. Andrä    1-0 Mattersburg      

Round 24
[Mar 2]
Austria          4-0 Innsbruck        
Salzburg         3-1 Wiener Neustadt  
Sturm            1-2 Admira Wacker    
Mattersburg      1-0 Ried             
[Mar 3] 
WAC/St. Andrä    2-1 Rapid            

Round 25
[Mar 9]
Admira Wacker    0-1 WAC/St. Andrä    
Rapid            2-2 Mattersburg      
Wiener Neustadt  0-0 Austria          
Ried             1-2 Sturm            
[Mar 10]
Innsbruck        2-3 Salzburg         

Round 26
[Mar 16]
Rapid            1-1 Admira Wacker    
Salzburg         2-2 Ried             
Sturm            3-2 Innsbruck        
WAC/St. Andrä    1-1 Wiener Neustadt  
[Mar 17]
Mattersburg      0-4 Austria          

Round 27
[Mar 30]
Admira Wacker    1-0 Mattersburg      
Innsbruck        2-3 WAC/St. Andrä    
Wiener Neustadt  1-0 Sturm            
Ried             3-2 Rapid            
[Mar 31]
Austria          1-1 Salzburg         

Round 28
[Apr 6]
Austria          0-4 WAC/St. Andrä    
Innsbruck        1-1 Rapid            
Wiener Neustadt  0-0 Mattersburg      
Ried             4-1 Admira Wacker    
[Apr 7]
Salzburg         3-0 Sturm            

Round 29
[Apr 13]
Admira Wacker    4-3 Innsbruck        
Rapid            2-0 Wiener Neustadt  
Mattersburg      1-2 Salzburg         
WAC/St. Andrä    1-3 Ried             
[Apr 14]
Sturm            1-1 Austria          

Round 30
[Apr 20]
Innsbruck        2-0 Ried             
Salzburg         6-2 WAC/St. Andrä    
Wiener Neustadt  3-0 Admira Wacker    
Sturm            2-2 Mattersburg      
[Apr 621]
Austria          2-2 Rapid            

Round 31
[Apr 27]
Rapid            1-3 Salzburg         
Mattersburg      1-2 Innsbruck        
Ried             2-1 Wiener Neustadt  
WAC/St. Andrä    3-0 Sturm            
[Apr 28]
Admira Wacker    0-2 Austria          

Round 32
[May 4]
Austria          3-1 Ried             
Salzburg         2-1 Admira Wacker    
Wiener Neustadt  2-2 Innsbruck        
Mattersburg      3-1 WAC/St. Andrä    
[May 5]
Sturm            1-3 Rapid            

Round 33
[May 11] 
Admira Wacker    3-0 Sturm            
Innsbruck        0-3 Austria          
Rapid            0-0 WAC/St. Andrä    
Ried             1-1 Mattersburg      
[May 12]
Wiener Neustadt  0-6 Salzburg         

Round 34
[May 18]
Austria          3-1 Wiener Neustadt  
Salzburg         3-1 Innsbruck        
Mattersburg      2-0 Rapid            
WAC/St. Andrä    0-0 Admira Wacker    
[May 19]
Sturm            3-1 Ried             

Round 35 [May 22]
Wiener Neustadt  2-0 WAC/St. Andrä    
Austria          4-0 Mattersburg      
Admira Wacker    0-2 Rapid            
Ried             2-2 Salzburg         
Innsbruck        2-1 Sturm            

Round 36 [May 26]
Rapid            3-0 Ried             
Salzburg         3-0 Austria          
Sturm            0-3 Wiener Neustadt  
Mattersburg      0-1 Admira Wacker    
WAC/St. Andrä    2-3 Innsbruck        

Final Table:

 1.FK Austria Wien              36  25  9  4  84-31  82  Champions
 2.RB Salzburg                  36  22 11  3  91-39  77
 3.SK Rapid Wien                36  16  9 11  57-39  57
 4.SK Sturm Graz                36  13  9 14  49-56  48
 5.Wolfsberger AC/SK St. Andrä  36  12 11 13  53-56  47
 6.SV Ried                      36  13  7 16  60-59  46
 7.SC Wiener Neustadt           36   9  9 18  32-60  36
 8.FC Wacker Innsbruck          36  11  3 22  41-75  36
 9.FC Admira Wacker Mödling     36   9  8 19  47-68  35
-------------------------------------------------------
10.SV Mattersburg               36   9  8 19  36-67  35  Relegated

ÖFB Cup

1/8 Finals
[Oct 30]
Linzer ASK       2-2 SV Mattersburg   [aet, 9-8 pen]
Wiener Viktoria  0-1 SV Ried
Sturm Graz       1-2 Wacker Innsbruck
FC Pasching      2-1 Austria Klagenfurt
FC Lustenau      1-2 Wolfsberger AC  
[Oct 31]
SC Kalsdorf      1-3 RB Salzburg      
Rapid Wien       4-2 SCR Altach       [aet]
Villacher SV     0-4 Austria Wien
 
Quarterfinals
[Apr 16]
Rapid Wien       0-1 FC Pasching
Wacker Innsbruck 0-3 RB Salzburg
[Apr 17]
Wolfsberger AC   1-2 Austria Wien
SV Ried          2-1 Linzer ASK       [aet]
 
Semifinals
[May 7]
RB Salzburg      1-2 FC Pasching
[May 8]
SV Ried          1-3 Austria Wien
 
Final [May 30, Ernst Happel Stadion, Wien]
FC Pasching      1-0 Austria Wien
  [Sobkova 47]       

NB: FC Pasching play in the Regionalliga Mitte and are the first third level club
    to win the Austrian cup; in the last three rounds, they eliminated the national
    top-3 of Rapid, Salzburg and Austria, all away from home.

1. Liga (Second Level)

Final Table:

 1.SV Grödig                    36  23  6  7  71-30  75  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.SC Rheindorf Altach          36  19  8  9  57-39  65
 3.SC Austria Lustenau          36  18  7 11  60-39  61
 4.SKN Sankt Pölten             36  14 12 10  65-60  54
 5.Kapfenberger SV              36  14 11 11  56-50  53
 6.SV Horn                      36  13  7 16  50-55  46
 7.First Vienna FC 1894         36  13  7 16  48-64  46
 8.FC Lustenau                  36  10  8 18  44-66  38  Relegated
 9.TSV Hartberg                 36   8  9 19  35-54  33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.FC Blau-Weiss Linz           36   5 11 20  38-67  26  Relegation Playoff

NB: FC Lustenau relegated due to break of license conditions

Round 1 [Jul 20]
Austria L        5-0 Kapfenberg       
BW Linz          2-2 Hartberg         
St. Pölten       5-2 Vienna           
Grödig           3-0 FC Lustenau      
Horn             3-4 Altach           

Round 2 [Jul 27]
FC Lustenau      1-1 St. Pölten       
Vienna           0-0 BW Linz          
Kapfenberg       3-3 Horn             
Altach           0-1 Grödig           
Hartberg         0-1 Austria L        

Round 3 [Aug 3]
Austria L        2-0 Altach           
BW Linz          0-1 FC Lustenau      
St. Pölten       3-0 Kapfenberg       
Grödig           0-2 Horn             
Hartberg         1-0 Vienna           

Round 4
[Aug 6]
Kapfenberg       2-2 BW Linz          
[Aug 7]
FC Lustenau      0-1 Hartberg         
Vienna           1-3 Grödig           
Altach           1-4 St. Pölten       
Horn             0-3 Austria L        

Round 5 [Aug 10]
Austria L        2-2 Grödig           
BW Linz          0-2 Altach           
Vienna           2-4 FC Lustenau      
St. Pölten       2-1 Horn             
Hartberg         1-1 Kapfenberg       

Round 6 [Aug 17]
Austria L        3-0 St. Pölten       
Kapfenberg       3-3 Vienna           
Altach           3-0 FC Lustenau      
Grödig           0-0 Hartberg         
Horn             1-1 BW Linz          

Round 7 [Aug 24]
BW Linz          2-4 Austria L        
FC Lustenau      2-0 Kapfenberg       
Vienna           2-1 Altach           
St. Pölten       0-3 Grödig           
Hartberg         0-2 Horn             

Round 8 [Aug 31]
Austria L        1-1 FC Lustenau      
Altach           4-1 Hartberg         
St. Pölten       4-1 BW Linz          
Grödig           0-1 Kapfenberg       
Horn             1-0 Vienna           

Round 9 [Sep 14]
BW Linz          1-3 Grödig           
FC Lustenau      1-2 Horn             
Vienna           0-5 Austria L        
Kapfenberg       1-1 Altach           
Hartberg         3-1 St. Pölten       

Round 10 [Sep 21]
FC Lustenau      1-1 Grödig           
Vienna           1-5 St. Pölten       
Kapfenberg       0-0 Austria L        
Altach           3-0 Horn             
Hartberg         1-3 BW Linz          

Round 11 [Sep 28]
Austria L        3-1 Hartberg         
BW Linz          0-1 Vienna           
St. Pölten       2-1 FC Lustenau      
Grödig           1-0 Altach           
Horn             2-0 Kapfenberg       

Round 12 [Oct 5]
FC Lustenau      4-0 BW Linz           
Vienna           2-0 Hartberg         
Kapfenberg       0-0 St. Pölten       
Altach           1-2 Austria L        
Horn             0-3 Grödig           

Round 13 [Oct 19]
Austria L        4-1 Horn             
BW Linz          0-3 Kapfenberg       
St. Pölten       3-2 Altach           
Grödig           2-0 Vienna           
Hartberg         1-2 FC Lustenau      

Round 14 [Oct 26]
FC Lustenau      2-1 Vienna           
Kapfenberg       1-2 Hartberg         
Altach           1-1 BW Linz          
Grödig           1-0 Austria L        
Horn             2-1 St. Pölten       

Round 15 [Nov 2]
BW Linz          3-0 Horn             
Vienna           3-1 Kapfenberg       
St. Pölten       2-1 Austria L        
Hartberg         3-0 Grödig           
FC Lustenau      0-1 Altach           

Round 16 [Nov 9]
Austria L        2-1 BW Linz          
Kapfenberg       2-4 FC Lustenau      
Altach           3-0 Vienna           
Grödig           3-4 St. Pölten       
Horn             0-0 Hartberg         

Round 17 [Nov 16]
FC Lustenau      0-1 Austria L        
Kapfenberg       2-0 Grödig           
Vienna           3-0 Horn             
BW Linz          2-2 St. Pölten       
Hartberg         0-0 Altach           

Round 18 [Nov 23]
Austria L        3-0 Vienna           
Altach           2-1 Kapfenberg       
St. Pölten       4-1 Hartberg         
Grödig           3-0 BW Linz          
Horn             2-2 FC Lustenau      

Round 19 [Nov 30]
Austria L        2-0 Kapfenberg       
BW Linz          0-1 Hartberg         
St. Pölten       2-2 Vienna           
Grödig           4-1 FC Lustenau      
Horn             0-1 Altach           

Round 20
[Feb 26]
FC Lustenau      3-1 St. Pölten       
[Mar 18]
Vienna           1-1 BW Linz          
Altach           1-0 Grödig           
[Mar 28]
Hartberg         0-0 Austria L        
[Apr 23]
Kapfenberg       2-1 Horn             

Round 21
[Mar 1]
Austria L        2-2 Altach           
BW Linz          1-1 FC Lustenau      
St. Pölten       1-7 Kapfenberg       
Hartberg         0-2 Vienna           
[Mar 29]
Grödig           2-1 Horn             

Round 22 [Mar 8]
FC Lustenau      1-0 Hartberg         
Vienna           1-2 Grödig           
Kapfenberg       1-0 BW Linz          
Altach           2-1 St. Pölten       
Horn             5-0 Austria L        

Round 23
[Mar 11]
Hartberg         1-3 Kapfenberg       
[Mar 12]
Austria L        1-2 Grödig           
BW Linz          1-1 Altach           
Vienna           1-0 FC Lustenau      
St. Pölten       1-1 Horn             

Round 24 [Mar 15]
Austria L        2-2 St. Pölten       
Kapfenberg       3-0 Vienna           
Altach           0-0 FC Lustenau      
Grödig           3-0 Hartberg         
Horn             2-0 BW Linz          

Round 25
[Apr 1]
St. Pölten       1-2 Grödig           
[Apr 2]
BW Linz          3-0 Austria L        
FC Lustenau      1-3 Kapfenberg       
Vienna           3-0 Altach           
[May 6]
Hartberg         0-3 Horn             

Round 26 [Apr 25]
Austria L        1-0 FC Lustenau      
Altach           2-0 Hartberg         
St. Pölten       2-1 BW Linz          
Grödig           0-1 Kapfenberg       
Horn             2-3 Vienna           

Round 27
[Apr 8]
Kapfenberg       2-2 Altach           
[Apr 9]
BW Linz          0-3 Grödig           
FC Lustenau      1-1 Horn             
Vienna           0-0 Austria L        
Hartberg         0-0 St. Pölten       

Round 28
[Apr 12]
FC Lustenau      0-5 Grödig           
Vienna           2-2 St. Pölten       
Kapfenberg       2-1 Austria L        
Altach           2-0 Horn             
[Apr 15]
Hartberg         2-2 BW Linz          

Round 29 [Apr 19]
Austria L        1-3 Hartberg         
BW Linz          2-3 Vienna           
St. Pölten       2-2 FC Lustenau      
Grödig           3-1 Altach           
Horn             0-3 Kapfenberg       

Round 30 [Apr 26]
FC Lustenau      4-3 BW Linz          
Vienna           1-1 Hartberg         
Kapfenberg       1-1 St. Pölten       
Altach           2-0 Austria L        
Horn             1-1 Grödig           

Round 31 
[Apr 29]
Austria L        0-1 Horn             
[Apr 30]
BW Linz          1-1 Kapfenberg       
St. Pölten       1-1 Altach           
Grödig           3-0 Vienna           
Hartberg         6-1 FC Lustenau      

Round 32 [May 3]
FC Lustenau      1-2 Vienna           
Kapfenberg       2-1 Hartberg         
Altach           2-1 BW Linz          
Grödig           2-1 Austria L        
Horn             2-0 St. Pölten       

Round 33 [May 10]
BW Linz          2-1 Horn             
FC Lustenau      1-2 Altach           
Vienna           2-1 Kapfenberg       
St. Pölten       2-1 Austria L        
Hartberg         0-2 Grödig           

Round 34 [May 17]
Austria L        1-0 BW Linz          
Kapfenberg       2-0 FC Lustenau      
Altach           3-1 Vienna           
Grödig           2-2 St. Pölten       
Horn             2-1 Hartberg         

Round 35
[May 21]
Kapfenberg       1-1 Grödig           
Hartberg         1-2 Altach           
BW Linz          1-0 St. Pölten       
FC Lustenau      1-4 Austria L        
Vienna           abd Horn             [abandoned at 1-1 in 32' due to thgunderstrom]
[May 22]
Vienna           3-1 Horn             [replay]

Round 36 [May 24]
Austria L        1-0 Vienna           
Altach           2-0 Kapfenberg       
St. Pölten       1-0 Hartberg         
Grödig           5-0 BW Linz          
Horn             4-0 FC Lustenau      

Final Table:

 1.SV Grödig                    36  23  6  7  71-30  75  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.SC Rheindorf Altach          36  19  8  9  57-39  65
 3.SC Austria Lustenau          36  18  7 11  60-39  61
 4.SKN Sankt Pölten             36  14 12 10  65-60  54
 5.Kapfenberger SV              36  14 11 11  56-50  53
 6.SV Horn                      36  13  7 16  50-55  46
 7.First Vienna FC 1894         36  13  7 16  48-64  46
 8.FC Lustenau                  36  10  8 18  44-66  38  Relegated
 9.TSV Hartberg                 36   8  9 19  35-54  33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.FC Blau-Weiss Linz           36   5 11 20  38-67  26  Relegation Playoff

NB: FC Lustenau relegated due to break of license conditions

Promotion/Relegation Playoff

Participants:
FC Blau-Weiss Linz (1.Liga)
FC Liefering (winners Regionalliga West; formerly RB Salzburg II)
Linzer ASK (winners Regionalliga Mitte)
SC/ESV Parndorf (winners Regionalliga Ost)

First Legs [Jun 3]
Liefering        2-0 Linzer ASK       
Parndorf         2-1 BW Linz          

Second Legs
[Jun 6]
Linzer ASK       0-3 Liefering        
[Jun 7]
BW Linz          0-1 Parndorf         

Promoted: Liefering and Parndorf
Relegated: BW Linz


2011/12.

2013/14.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 25 Jul 2013

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.