Austria 2021/22


Bundesliga
ÖFB Cup
2. Liga

Bundesliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.RB Salzburg                  22  17  4  1  50-13  55  [C]  Championship Playoff
 2.SK Sturm Graz                22  10  7  5  46-32  37       Championship Playoff
 3.Wolfsberger AC               22  11  4  7  34-32  37       Championship Playoff
 4.FK Austria Wien              22   8  9  5  31-23  33       Championship Playoff
 5.SK Rapid Wien                22   8  7  7  35-31  31       Championship Playoff
 6.SK Austria Klagenfurt        22   7  9  6  31-33  30  [P]  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV Ried                      22   7  8  7  31-41  29       Relegation Playoff
 8.LASK Linz                    22   6  7  9  28-29  25       Relegation Playoff
 9.Wattener SG Tirol            22   5  8  9  30-42  23       Relegation Playoff
10.TSV Hartberg                 22   5  7 10  29-35  22       Relegation Playoff
11.FC Admira Wacker Mödling     22   4  8 10  25-31  20       Relegation Playoff
12.SC Rheindorf Altach          22   3  4 15  10-38  13       Relegation Playoff

Round 1
[Jul 23]
Sturm            1-3 Salzburg         
[Jul 24]
Altach           0-1 LASK             
Rapid            0-2 Hartberg         
Wattens          1-1 Admira Wacker    
[Jul 25]
Ried             2-1 Austria W        
Austria K        1-1 Wolfsberg        

Round 2
[Jul 31]
Hartberg         1-2 Altach           
LASK             1-1 Rapid            
Admira Wacker    4-0 Austria K        
[Aug 1]
Austria W        1-1 Wattens          
Salzburg         7-1 Ried             
Wolfsberg        1-4 Sturm            

Round 3
[Aug 7]
Austria K        4-3 Hartberg         
Ried             2-1 Admira Wacker    
Sturm            3-1 Altach           
[Aug 8]
Wattens          1-1 LASK             
Salzburg         1-0 Austria W        
Rapid            3-0 Wolfsberg        

Round 4
[Aug 14]
Admira Wacker    0-1 Salzburg         
Hartberg         1-1 Ried             
Wolfsberg        2-2 Wattens          
[Aug 15]
LASK             1-3 Sturm            
Altach           2-1 Rapid            
Austria W        1-1 Austria K        

Round 5
[Aug 21]
Salzburg         3-1 Austria K        
Wolfsberg        3-0 Admira Wacker    
Wattens          0-0 Altach           
[Aug 22]
LASK             1-1 Hartberg         
Sturm            2-2 Austria W        
Rapid            3-0 Ried             

Round 6
[Aug 28]
Austria K        2-1 Wattens          
Hartberg         0-1 Salzburg         
Altach           1-2 Wolfsberg        
[Aug 29]
Ried             1-0 LASK             
Admira Wacker    1-1 Sturm            
Austria W        1-1 Rapid            

Round 7
[Sep 11]
Rapid            1-2 Admira Wacker    
Wattens          1-3 Salzburg         
Wolfsberg        1-3 Hartberg         
[Sep 12]
LASK             0-2 Austria W        
Altach           1-1 Ried             
Sturm            2-1 Austria K        

Round 8
[Sep 18]
Ried             3-3 Wolfsberg        
Admira Wacker    1-1 Hartberg         
Austria W        0-0 Altach           
[Sep 19]
Austria K        1-1 LASK             
Sturm            5-0 Wattens          
Salzburg         2-0 Rapid            

Round 9
[Sep 25]
Altach           0-4 Austria K        
Wolfsberg        0-2 Salzburg         
Wattens          4-2 Ried             
[Sep 26]
LASK             3-1 Admira Wacker    
Hartberg         3-4 Austria W        
Rapid            0-3 Sturm            

Round 10
[Oct 2]
Admira Wacker    2-0 Altach           
Wolfsberg        1-0 Austria W        
Ried             1-1 Austria K        
[Oct 3]
Rapid            5-2 Wattens          
Hartberg         3-2 Sturm            
Salzburg         3-1 LASK             

Round 11
[Oct 16]
Austria W        2-2 Admira Wacker    
Altach           1-1 Salzburg         
Austria K        1-1 Rapid            
[Oct 17]
LASK             0-1 Wolfsberg        
Wattens          2-2 Hartberg         
Sturm            1-0 Ried             

Round 12
[Oct 23]
Austria W        4-1 Ried             
Admira Wacker    0-1 Wattens          
Wolfsberg        2-1 Austria K        
[Oct 24]
LASK             0-1 Altach           
Hartberg         1-1 Rapid            
Salzburg         4-1 Sturm            

Round 13
[Oct 30]
Altach           0-2 Hartberg         
Austria K        3-3 Admira Wacker    
Ried             2-2 Salzburg         
[Oct 31]
Sturm            0-3 Wolfsberg        
Wattens          1-1 Austria W        
Rapid            3-2 LASK             

Round 14
[Nov 6]
Austria W        0-1 Salzburg         
Admira Wacker    1-2 Ried             
Hartberg         0-2 Austria K        
[Nov 7]
LASK             3-0 Wattens          
Wolfsberg        4-1 Rapid            
[Dec 1]
Altach           0-1 Sturm            

Round 15
[Nov 20]
Rapid            1-0 Altach           
Ried             1-0 Hartberg         
Salzburg         0-0 Admira Wacker    
[Nov 21]
Austria K        0-0 Austria W        
Wattens          5-1 Wolfsberg        
Sturm            3-3 LASK             

Round 16
[Nov 27]
Austria K        2-1 Salzburg         
Altach           0-3 Wattens          
Admira Wacker    0-1 Wolfsberg        
[Nov 28]
Austria W        2-1 Sturm            
Hartberg         2-1 LASK             
Ried             2-2 Rapid            

Round 17
[Dec 4]
Sturm            1-1 Admira Wacker    
Wattens          0-1 Austria K        
Salzburg         2-1 Hartberg         
[Dec 5]
LASK             1-0 Ried             
Wolfsberg        3-0 Altach           
Rapid            1-1 Austria W        

Round 18
[Dec 11]
Hartberg         2-2 Wolfsberg        
Salzburg         5-0 Wattens          
Ried             2-1 Altach           
[Dec 12]
Austria K        0-3 Sturm            
Admira Wacker    1-2 Rapid            
Austria W        2-3 LASK             

Round 19
[Feb 11]
Rapid            1-2 Salzburg         
[Feb 12]
Wattens          2-2 Sturm            
Wolfsberg        2-1 Ried             
Altach           0-2 Austria W        
[Feb 13]
Hartberg         1-1 Admira Wacker    
LASK             2-2 Austria K        

Round 20
[Feb 19]
Austria W        2-0 Hartberg         
Admira Wacker    0-3 LASK             
Ried             3-2 Wattens          
[Feb 20]
Salzburg         2-0 Wolfsberg        
Austria K        2-0 Altach           
Sturm            2-2 Rapid            

Round 21
[Feb 26]
Altach           0-2 Admira Wacker    
[Feb 27]
Austria W        1-0 Wolfsberg        
Austria K        1-1 Ried             
Sturm            3-0 Hartberg         
Wattens          0-2 Rapid            
[Mar 2]
LASK             0-0 Salzburg         

Round 22
[Mar 5]
Salzburg         4-0 Altach           
[Mar 6]
Admira Wacker    1-2 Austria W        
Rapid            3-0 Austria K        
Wolfsberg        1-0 LASK             
Ried             2-2 Sturm            
Hartberg         0-1 Wattens          

Final Table:

 1.RB Salzburg                  22  17  4  1  50-13  55  [C]  Championship Playoff
 2.SK Sturm Graz                22  10  7  5  46-32  37       Championship Playoff
 3.Wolfsberger AC               22  11  4  7  34-32  37       Championship Playoff
 4.FK Austria Wien              22   8  9  5  31-23  33       Championship Playoff
 5.SK Rapid Wien                22   8  7  7  35-31  31       Championship Playoff
 6.SK Austria Klagenfurt        22   7  9  6  31-33  30  [P]  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.SV Ried                      22   7  8  7  31-41  29       Relegation Playoff
 8.LASK Linz                    22   6  7  9  28-29  25       Relegation Playoff
 9.Wattener SG Tirol            22   5  8  9  30-42  23       Relegation Playoff
10.TSV Hartberg                 22   5  7 10  29-35  22       Relegation Playoff
11.FC Admira Wacker Mödling     22   4  8 10  25-31  20       Relegation Playoff
12.SC Rheindorf Altach          22   3  4 15  10-38  13       Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Table:

 1.RB Salzburg                  29  23  4  2  71-18  45  [27*]  [C]  Champions
 2.SK Sturm Graz                29  15  8  6  57-37  34  [18*]
 3.SK Rapid Wien                29  10 10  9  46-41  24  [15*]
 4.FK Austria Wien              29   9 12  8  37-35  22  [16*]
 5.Wolfsberger AC               29  12  5 12  42-47  22  [18*]
 6.SK Austria Klagenfurt        29   8 11 10  40-52  20  [15]   [P]

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between
    square brackets), rounded downwards (marked by * where applicable)

Round 23 [Mar 13]
Austria W        2-1 Wolfsberg         
Austria K        1-3 Rapid            
Salzburg         1-0 Sturm            

Round 24 [Mar 20]
Wolfsberg        1-4 Salzburg         
Sturm            3-1 Austria K        
Rapid            1-1 Austria W        

Round 25 [Apr 3]
Austria W        1-1 Austria K        
Wolfsberg        0-2 Sturm            
Salzburg         2-1 Rapid            

Round 26 [Apr 10]
Rapid            2-1 Wolfsberg        
Austria K        0-6 Salzburg         
Sturm            1-0 Austria W        

Round 27 [Apr 17]
Austria W        1-2 Salzburg         
Sturm            2-1 Rapid            
Wolfsberg        1-2 Austria K        

Round 28 [Apr 24]
Salzburg         5-0 Austria W        
Austria K        2-3 Wolfsberg        
Rapid            1-1 Sturm            

Round 29 [Apr 27]
Rapid            2-2 Austria K        
Wolfsberg        1-1 Austria W        
Sturm            2-1 Salzburg         

Table:

 1.RB Salzburg                  29  23  4  2  71-18  45  [27*]  [C]  Champions
 2.SK Sturm Graz                29  15  8  6  57-37  34  [18*]
 3.SK Rapid Wien                29  10 10  9  46-41  24  [15*]
 4.FK Austria Wien              29   9 12  8  37-35  22  [16*]
 5.Wolfsberger AC               29  12  5 12  42-47  22  [18*]
 6.SK Austria Klagenfurt        29   8 11 10  40-52  20  [15]   [P]

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between
    square brackets), rounded downwards (marked by * where applicable)

Relegation Playoff

Table:

 7.Wattener SG Tirol            29   9  9 11  40-53  24  [11*]
 8.LASK Linz                    29   8 10 11  37-37  21  [12*]
 9.TSV Hartberg                 29   7 10 12  37-39  20  [11]
10.FC Admira Wacker Mödling     29   6 12 11  34-39  20  [10]
11.SV Ried                      29   8 10 11  37-51  19  [14*]
-------------------------------------------------------
12.SC Rheindorf Altach          29   5  7 17  18-47  15  [ 6*]

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between
    square brackets), rounded downwards (marked by * where applicable)

Round 23
[Mar 12]
Altach           0-0 Hartberg         
Admira Wacker    2-0 Ried             
[Mar 13]
LASK             6-0 Wattens          

Round 24
[Mar 19]
Ried             1-2 Altach           
Wattens          0-0 Admira Wacker    
[Mar 20]
Hartberg         0-0 LASK             

Round 25 [Apr 2]
Altach           2-2 Admira Wacker    
LASK             0-2 Ried             
Hartberg         0-1 Wattens          

Round 26 [Apr 9]
Admira Wacker    1-1 LASK             
Ried             0-0 Hartberg         
Wattens          0-3 Altach           

Round 27 [Apr 16]
Altach           0-0 LASK             
Ried             2-3 Wattens          
Hartberg         1-2 Admira Wacker    

Round 28 [Apr 23]
Admira Wacker    1-3 Hartberg         
LASK             2-1 Altach           
Wattens          2-0 Ried             

Round 29 [Apr 26]
Ried             1-1 Admira Wacker    
Hartberg         4-0 Altach           
Wattens          4-0 LASK             

Table:

 7.Wattener SG Tirol            29   9  9 11  40-53  24  [11*]
 8.LASK Linz                    29   8 10 11  37-37  21  [12*]
 9.TSV Hartberg                 29   7 10 12  37-39  20  [11]
10.FC Admira Wacker Mödling     29   6 12 11  34-39  20  [10]
11.SV Ried                      29   8 10 11  37-51  19  [14*]
-------------------------------------------------------
12.SC Rheindorf Altach          29   5  7 17  18-47  15  [ 6*]

NB: teams carry over half their points from the regular stage (listed between
    square brackets), rounded downwards (marked by * where applicable)


ÖFB Cup

Round 1
[Jul 16]
Welser SC Hertha                    1-4 FC Red Bull Salzburg                
FC Lauterach                        0-5 SKN St. Pölten                       
SVG Reichenau Innsbruck             0-8 FC Wacker Innsbruck                  
ASK/BSC Bruck/Leitha                0-1 SV Stripfing/Weiden                  
VfB Hohenems                        7-0 SV Fügen                             
SV Lafnitz                          3-0 FCM Traiskirchen                     
SC Neusiedl/See 1919                0-4 FC Admira Mödling                    
SC Schwaz                           1-0 SV Horn                              
FC Kitzbühel                        0-2 SK Vorwärts Steyr                    
TuS Bad Gleichenberg                0-3 TSV Hartberg                         
SV Seekirchen                       0-1 FAC Wien                             
SV Dellach/Gail                     1-3 SC Weiz                              
SK Treibach                         1-0 ASV Drassburg                        
SV Grödig                           0-7 SV Ried                              
Wiener Sport-Club                   0-3 Wolfsberger AC                       
SK Rapid Wien                       6-0 SC Wiener Viktoria                   
[Jul 17]
SV Spittal/Drau                     0-4 FK Austria Wien                      
ATSV Stadl-Paura                    0-9 SK Sturm Graz                        
SC Schwarz-Weiß Bregenz             5-1 Sportunion Vöcklamarkt               
FC Deutschkreutz                    0-3 SKU Amstetten                        
FC Wels                             1-3 SC Austria Lustenau                  
SV Leobendorf                       0-3 WSG Tirol Wattens                    
TWL Elektra Wien                    3-1 FC Gleisdorf 09                      
Union Gurten                        4-0 FC Lustenau 07                       
SC Kalsdorf                         2-1 SCR Altach                           
1. Wiener Neustädter FC             1-5 SK Austria Klagenfurt                
USV Weindorf St. Anna/Aigen         1-2 GAK 1902 Graz                        
LASK Linz                           6-0 FC Marchfeld Mannsdorf/Großenzersdorf
[Jul 18]
First Vienna FC 1894                3-5 Kapfenberger SV 1919                 
[Jul 27]
TSV St. Johann/Pongau               1-0 FC Dornbirn 1913                     
ASV Siegendorf                      5-0 SV St. Jakob/Rosental                
[Jul 28]
SV Kuchl                            0-3 FC Blau-Weiß Linz                    

Round 2
[Sep 21]
Kapfenberger SV 1919                1-1 FK Austria Wien                     [aet, 5-4 pen]
SC Schwaz                           2-3 SKN St. Pölten                      
Union Gurten                        0-1 TSV Hartberg                        
FC Blau-Weiß Linz                   4-0 TWL Elektra Wien 
SC Weiz                             1-0 SC Austria Lustenau                 
SKU Amstetten                       1-0 FC Wacker Innsbruck
SK Treibach                         1-5 FAC Wien                            
ASV Siegendorf                      1-6 Wolfsberger AC                      
SK Vorwärts Steyr                   1-3 SV Ried
[Sep 22]
VfB Hohenems                        0-4 SK Sturm Graz                       
FC Red Bull Salzburg                7-0 SC Kalsdorf
SC Schwarz-Weiß Bregenz             0-7 SV Lafnitz                          
TSV St. Johann/Pongau               1-2 SK Austria Klagenfurt               
GAK 1902 Graz                       2-4 WSG Tirol Wattens
[Sep 23]
LASK Linz                           3-0 SV Stripfing/Weiden
FC Admira Mödling                   1-2 SK Rapid Wien                       [aet]

Round 3
[Oct 26]
SV Lafnitz                          3-5 Wolfsberger AC                      [aet]
SC Weiz                             1-4 SK Austria Klagenfurt               [aet]
[Oct 27]
FC Blau-Weiß Linz                   abd TSV Hartberg                        [abandoned at 0-0 in 20' due to
SK Sturm Graz                       1-2 SV Ried                              medical emergency BW player]
FAC Wien                            0-0 Kapfenberger SV 1919                [aet, 4-2 pen]
SKN St. Pölten                      0-3 FC Red Bull Salzburg 
[Oct 28]
LASK Linz                           2-1 WSG Tirol Wattens
SKU Amstetten                       0-3 SK Rapid Wien
[Nov 2]
FC Blau-Weiß Linz                   2-3 TSV Hartberg                        [replay]

Quarterfinals
[Feb 4]
Wolfsberger AC                      4-2 FAC Wien                            [aet]
SV Ried                             2-0 SK Austria Klagenfurt               
[Feb 5]
SK Rapid Wien                       1-2 TSV Hartberg                        
[Feb 6]
FC Red Bull Salzburg                3-1 LASK Linz                           

Semifinals
[Mar 2]
SV Ried                             2-1 TSV Hartberg                        
[Mar 16]
Wolfsberger AC                      1-1 FC Red Bull Salzburg                [aet, 4-5 pen]

Final [May 1, Wörthersee-Stadion, Klagenfurt; att: 7,800] 
SV Ried                             0-3 FC Red Bull Salzburg                
  [Sucic 27, Wöber 52, Sesko 88]

2. Liga (Second Level)

Table:

 1.SC Austria Lustenau          27  19  4  4  60-25  61
-------------------------------------------------------
 2.Floridsdorfer AC             27  18  5  4  46-16  59
 3.FC Blau-Weiss Linz           27  14  8  5  48-25  50
 4.SK Union Amstetten           27  14  6  7  54-29  48
 5.SV Lafnitz                   27  13  7  7  48-38  46
 6.FC Liefering                 26  11 10  5  48-33  43  [*]
 7.GAK 1902                     27  11  7  9  41-35  40
 8.SKN Sankt Pölten             27  11  6 10  40-32  39  [R]
 9.FC Wacker Innsbruck          27  10  7 10  40-35  37
10.SK Rapid Wien II             27   7  8 12  37-54  29  [*]
11.SK Vorwärts Steyr            27   7  7 13  32-49  28
12.SV Horn                      27   6  7 14  29-47  25
13.Kapfenberger SV              27   7  4 16  30-52  25
14.Young Violets Austria Wien   27   6  6 15  27-44  24  [*]
15.FC Dornbirn 1913             27   6  4 17  33-65  22
16.FC Juniors Oberösterreich    26   2 10 14  30-64  16  [*]

[*] ineligible for promotion (farm team)

NB: FC Juniors Oberösterreich will withdraw from the league after the season

Round 1
[Jul 23]
Young Violets    1-1 Innsbruck        
Amstetten        1-1 FAC              
Juniors OÖ       2-4 Lafnitz          
Horn             2-1 Vorwärts         
Kapfenberg       0-2 Liefering        
[Jul 24]
BW Linz          2-1 Dornbirn         
[Jul 25]
Austria L        2-1 GAK              
[Aug 3]
Sankt Pölten     1-2 Rapid II         

Round 2
[Jul 30]
Liefering        2-1 Sankt Pölten     
Innsbruck        2-0 Kapfenberg       
Lafnitz          1-4 Austria L        
GAK              1-1 Horn             
Rapid II         0-0 Juniors OÖ       
FAC              1-2 Young Violets    
[Jul 31]
Dornbirn         0-6 Amstetten        
[Aug 1]
Vorwärts         0-4 BW Linz          

Round 3
[Aug 6]
Young Violets    0-0 GAK              
Amstetten        3-0 Vorwärts         
Austria L        2-1 Liefering        
Kapfenberg       1-2 FAC              
BW Linz          1-1 Sankt Pölten     
[Aug 7]
Juniors OÖ       5-2 Dornbirn         
Innsbruck        0-0 Lafnitz          
[Aug 8]
Horn             1-1 Rapid II         

Round 4
[Aug 13]
Liefering        1-1 Amstetten        
Vorwärts         0-1 Innsbruck        
Dornbirn         1-1 Young Violets    
FAC              3-1 Austria L        
GAK              5-1 Juniors OÖ       
Lafnitz          3-1 BW Linz          
[Aug 14]
Rapid II         0-3 Kapfenberg       
[Aug 15]
Sankt Pölten     1-3 Horn             

Round 5
[Aug 20]
Young Violets    0-2 Liefering        
Amstetten        1-1 Lafnitz          
Vorwärts         0-0 Juniors OÖ       
BW Linz          1-0 Rapid II         
FAC              2-0 Sankt Pölten     
Austria L        2-1 Innsbruck        
[Aug 21]
Horn             3-1 Dornbirn         
[Aug 22]
Kapfenberg       1-2 GAK              

Round 6
[Aug 27]
Liefering        0-0 FAC              
Lafnitz          5-1 Horn             
Juniors OÖ       2-2 BW Linz          
Dornbirn         4-1 Kapfenberg       
Sankt Pölten     2-0 Young Violets    
GAK              4-0 Vorwärts         
[Aug 28]
Rapid II         1-2 Austria L        
[Aug 29]
Innsbruck        1-0 Amstetten        

Round 7
[Sep 10]
Young Violets    2-0 Vorwärts         
Horn             1-1 Juniors OÖ       
FAC              1-3 Innsbruck        
Kapfenberg       1-0 Lafnitz          
BW Linz          1-0 GAK              
[Sep 11]
Austria L        3-1 Amstetten        
Sankt Pölten     0-3 Dornbirn         
[Sep 12]
Liefering        6-2 Rapid II         

Round 8
[Sep 17]
Innsbruck        2-2 Liefering        
Amstetten        1-0 BW Linz          
Lafnitz          1-0 Sankt Pölten     
Juniors OÖ       2-2 Young Violets    
Horn             0-1 Kapfenberg       
[Sep 18]
Dornbirn         0-2 FAC              
Vorwärts         1-2 Austria L        
[Sep 19]
Rapid II         2-1 GAK              

Round 9
[Sep 24]
Sankt Pölten     4-0 Amstetten        
Liefering        4-2 Dornbirn         
BW Linz          3-1 Horn             
Austria L        5-0 Juniors OÖ       
Kapfenberg       1-3 Vorwärts         
[Sep 25]
FAC              0-0 Rapid II         
[Sep 26]
Young Violets    0-1 Lafnitz          
GAK              3-1 Innsbruck        

Round 10
[Oct 1]
Young Violets    1-3 Horn             
Amstetten        3-0 Kapfenberg       
Vorwärts         2-5 Rapid II         
Juniors OÖ       1-3 Sankt Pölten     
Dornbirn         0-2 Austria L        
[Oct 2]
Lafnitz          1-3 Liefering        
GAK              1-0 FAC              
[Oct 3]
Innsbruck        0-1 BW Linz          

Round 11
[Oct 15]
Liefering        2-0 Juniors OÖ       
Austria L        6-0 Kapfenberg       
FAC              2-0 Vorwärts         
Sankt Pölten     6-1 GAK              
[Oct 16]
Lafnitz          2-0 Dornbirn         
Horn             0-3 Amstetten        
Rapid II         0-3 Innsbruck        
[Oct 17]
BW Linz          3-1 Young Violets    

Round 12
[Oct 22]
Amstetten        2-0 Young Violets    
Innsbruck        5-1 Juniors OÖ       
Vorwärts         1-3 Lafnitz          
FAC              3-0 Horn             
Austria L        0-1 BW Linz          
[Oct 23]
GAK              0-3 Liefering        
Rapid II         1-1 Dornbirn         
[Oct 24]
Kapfenberg       2-0 Sankt Pölten     

Round 13
[Oct 29]
Liefering        1-1 Vorwärts         
Lafnitz          4-2 Rapid II         
Horn             0-2 Innsbruck        
[Oct 30]
BW Linz          0-2 FAC              
Young Violets    1-3 Kapfenberg       
Dornbirn         1-2 GAK              
[Oct 31]
Juniors OÖ       0-5 Amstetten        
Sankt Pölten     1-1 Austria L        

Round 14
[Nov 5]
Innsbruck        1-2 Sankt Pölten     
Austria L        2-0 Horn             
FAC              2-2 Lafnitz          
Kapfenberg       1-1 Juniors OÖ       
GAK              0-3 Amstetten        
[Nov 6]
Liefering        0-0 BW Linz          
Vorwärts         4-1 Dornbirn         
[Nov 7]
Rapid II         2-1 Young Violets    

Round 15
[Nov 19]
Amstetten        5-2 Rapid II         
Juniors OÖ       0-1 FAC              
Horn             2-3 Liefering        
Sankt Pölten     1-1 Vorwärts         
Young Violets    1-4 Austria L        
[Nov 20]
BW Linz          2-2 Kapfenberg       
Dornbirn         1-0 Innsbruck        
[Nov 21]
Lafnitz          1-4 GAK              

Halfway Table:

 1.SC Austria Lustenau          15  12  1  2  38-13  37
-------------------------------------------------------
 2.FC Liefering                 15   9  5  1  32-14  32  [*]
 3.SK Union Amstetten           15   9  3  3  35-13  30
 4.Floridsdorfer AC             15   8  4  3  22-11  28
 5.FC Blau-Weiss Linz           15   8  4  3  22-14  28
 6.SV Lafnitz                   15   8  3  4  29-22  27
 7.FC Wacker Innsbruck          15   7  3  5  23-14  24
 8.GAK 1902                     15   7  2  6  25-23  23
 9.SKN Sankt Pölten             15   5  3  7  23-21  18  [R]
10.Kapfenberger SV              15   5  2  8  17-28  17
11.SK Rapid Wien II             15   4  4  7  20-31  16  [*]
12.SV Horn                      15   4  3  8  18-29  15
13.FC Dornbirn 1913             15   3  2 10  18-35  11
-------------------------------------------------------
14.Young Violets Austria Wien   15   2  4  9  13-27  10  [*]
15.SK Vorwärts Steyr            15   2  3 10  14-32   9
16.FC Juniors Oberösterreich    15   1  6  8  16-38   9  [*]

[*] ineligible for promotion (farm team)

Round 16
[Nov 26]
Innsbruck        1-4 Young Violets    
Lafnitz          2-2 Juniors OÖ       
GAK              0-0 Austria L        
FAC              3-0 Amstetten        
[Nov 27]
Liefering        3-2 Kapfenberg       
Dornbirn         2-2 BW Linz          
Rapid II         0-1 Sankt Pölten     
[Feb 12]
Vorwärts         2-2 Horn             

Round 17
[Feb 16]
Horn             0-2 GAK              
Juniors OÖ       1-3 Rapid II         
Young Violets    0-2 FAC              
[Feb 17]
Amstetten        4-0 Dornbirn         
Austria L        2-1 Lafnitz          
Kapfenberg       3-2 Innsbruck        
[Feb 20]
Sankt Pölten     2-0 Liefering        
[Feb 21]
BW Linz          1-1 Vorwärts         

Round 18
[Feb 25]
GAK              1-3 Young Violets    
Rapid II         3-2 Horn             
Sankt Pölten     1-1 BW Linz          
Liefering        2-5 Austria L        
[Feb 26]
Lafnitz          2-2 Innsbruck        
Dornbirn         2-2 Juniors OÖ       
[Feb 27]
Vorwärts         1-1 Amstetten        
[Mar 15]
FAC              3-0 Kapfenberg       

Round 19
[Mar 4]
Innsbruck        1-2 Vorwärts         
Horn             0-1 Sankt Pölten     
Juniors OÖ       0-4 GAK              
Kapfenberg       1-2 Rapid II         
[Mar 5]
Amstetten        2-2 Liefering        
Young Violets    1-2 Dornbirn         
[Mar 6]
BW Linz          3-0 Lafnitz          
[Mar 7]
Austria L        1-2 FAC              

Round 20
[Mar 11]
GAK              0-0 Kapfenberg       
Juniors OÖ       3-1 Vorwärts         
Liefering        0-0 Young Violets    
Rapid II         0-3 BW Linz          
Lafnitz          2-0 Amstetten        
Sankt Pölten     0-1 FAC              
[Mar 12]
Dornbirn         2-1 Horn             
[Mar 13]
Innsbruck        3-0 Austria L        

Round 21
[Mar 18]
Austria L        1-1 Rapid II         
Horn             2-1 Lafnitz          
Vorwärts         3-2 GAK              
Young Violets    0-0 Sankt Pölten     
Amstetten        1-0 Innsbruck        
[Mar 19]
BW Linz          2-0 Juniors OÖ       
Kapfenberg       2-0 Dornbirn         
[Mar 20]
FAC              2-1 Liefering        

Round 22
[Apr 1]
Amstetten        0-2 Austria L        
Innsbruck        1-1 FAC              
Vorwärts         1-0 Young Violets    
Lafnitz          3-2 Kapfenberg       
Juniors OÖ       2-2 Horn             
GAK              1-0 BW Linz          
[Apr 3]
Rapid II         2-2 Liefering        
Dornbirn         3-4 Sankt Pölten     

Round 23
[Apr 8]
Liefering        0-1 Innsbruck        
Young Violets    4-0 Juniors OÖ       
BW Linz          5-2 Amstetten        
GAK              2-2 Rapid II         
Kapfenberg       0-0 Horn             	
[Apr 9]
Austria L        3-1 Vorwärts         
FAC              1-0 Dornbirn         
[Apr 10]
Sankt Pölten     1-1 Lafnitz          

Round 24 [Apr 15]
Amstetten        2-1 Sankt Pölten     
Innsbruck        1-1 GAK              
Vorwärts         3-1 Kapfenberg       
Lafnitz          1-0 Young Violets    
Juniors OÖ       0-1 Austria L        
Dornbirn         1-4 Liefering        
Horn             2-1 BW Linz          
Rapid II         0-4 FAC              

Round 25 [Apr 18]
BW Linz          3-0 Innsbruck        
Kapfenberg       0-2 Amstetten        
Liefering        1-1 Lafnitz          
Austria L        4-0 Dornbirn         
Rapid II         2-2 Vorwärts         
Sankt Pölten     2-1 Juniors OÖ       
FAC              2-1 GAK              
Horn             0-1 Young Violets    

Round 26
[Apr 22]
Kapfenberg       1-2 Austria L        
Young Violets    1-4 BW Linz          
Amstetten        0-0 Horn             
Innsbruck        2-1 Rapid II         
Vorwärts         1-0 FAC              
[Apr 23]
Dornbirn         1-4 Lafnitz          
[Apr 24]
GAK              1-0 Sankt Pölten     
[May 3]
Juniors OÖ        -  Liefering        

Round 27
[Apr 29]
Young Violets    0-5 Amstetten        
Lafnitz          1-0 Vorwärts         
Liefering        1-1 GAK              
Juniors OÖ       3-3 Innsbruck        
Sankt Pölten     4-1 Kapfenberg       
Horn             0-3 FAC              
[Apr 30]
BW Linz          1-1 Austria L        
Dornbirn         2-1 Rapid II         

Table:

 1.SC Austria Lustenau          27  19  4  4  60-25  61
-------------------------------------------------------
 2.Floridsdorfer AC             27  18  5  4  46-16  59
 3.FC Blau-Weiss Linz           27  14  8  5  48-25  50
 4.SK Union Amstetten           27  14  6  7  54-29  48
 5.SV Lafnitz                   27  13  7  7  48-38  46
 6.FC Liefering                 26  11 10  5  48-33  43  [*]
 7.GAK 1902                     27  11  7  9  41-35  40
 8.SKN Sankt Pölten             27  11  6 10  40-32  39  [R]
 9.FC Wacker Innsbruck          27  10  7 10  40-35  37
10.SK Rapid Wien II             27   7  8 12  37-54  29  [*]
11.SK Vorwärts Steyr            27   7  7 13  32-49  28
12.SV Horn                      27   6  7 14  29-47  25
13.Kapfenberger SV              27   7  4 16  30-52  25
14.Young Violets Austria Wien   27   6  6 15  27-44  24  [*]
15.FC Dornbirn 1913             27   6  4 17  33-65  22
16.FC Juniors Oberösterreich    26   2 10 14  30-64  16  [*]

[*] ineligible for promotion (farm team)

NB: FC Juniors Oberösterreich will withdraw from the league after the season


2020/21.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 2 May 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.