Serbia 2013/14


Superliga
Prva Liga

Jelen Superliga

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  23  3  4  66-27  72  Champions
 2.Partizan (Beograd)          30  22  5  3  64-20  71
 3.Jagodina (Jagodina)         30  13  9  8  40-30  48
 4.Vojvodina (Novi Sad)        30  11 12  7  38-32  45
 5.Čukarički (Beograd)         30  12  8 10  30-31  44
 6.Radnički (Niš)              30  10 13  7  28-22  43
 7.Voždovac (Beograd)          30  12  6 12  34-35  42
 8.Novi Pazar (Novi Pazar)     30  11  6 13  32-34  39
 9.Napredak (Kruševac)         30   9  8 13  42-44  35
10.Spartak (Subotica)          30   8 10 12  24-37  34  [*]
11.OFK Beograd (Beograd)       30  10  3 17  31-43  33
12.Donji Srem (Pećinci)        30   7 11 12  29-40  32
13.Radnički 1923 (Kragujevac)  30   7 11 12  30-49  32
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Rad (Beograd)               30   8  5 17  19-37  30  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Javor (Ivanjica)            30   6 11 13  29-38  29  Relegated
16.Sloboda (Užice)             30   7  7 16  21-38  28  Relegated

[*] Spartak Zlatibor voda were renamed Spartak

Round 1
[Aug 10]
Radnički N      2-0 Radnički K      
Jagodina        0-2 Napredak        
OFK Beograd     1-0 Voždovac        
Partizan        4-3 Novi Pazar      
Rad             0-1 Čukarički       
Sloboda U       1-1 Spartak         
[Aug 11]
Javor           4-2 Crvena zvezda   
Vojvodina       0-0 Donji Srem      

Round 2
[Aug 17]
Crvena zvezda   2-1 Jagodina        
Donji Srem      1-1 Javor           
Novi Pazar      1-0 Rad             
Radnički N      0-0 Partizan        
Voždovac        1-1 Vojvodina       
Radnički K      2-1 Napredak        
Spartak         1-0 OFK Beograd     
[Aug 18]
Čukarički       1-0 Sloboda U       

Round 3
[Aug 24]
Jagodina        2-0 Donji Srem      
Javor           0-2 Voždovac        
Napredak        0-1 Crvena zvezda   
OFK Beograd     1-2 Čukarički       
Rad             0-2 Radnički N      
Sloboda U       0-0 Novi Pazar      
[Aug 25]
Partizan        5-1 Radnički K      
Vojvodina       1-0 Spartak         

Round 4
[Aug 31]
Donji Srem      1-3 Napredak        
Novi Pazar      2-0 OFK Beograd     
Radnički N      2-0 Sloboda U       
Voždovac        1-1 Jagodina        
Radnički K      0-2 Crvena zvezda   
Spartak         0-2 Javor           
[Sep 1]
Čukarički       0-0 Vojvodina       
Partizan        3-1 Rad             

Round 5
[Sep 14]
Jagodina        2-0 Spartak         
Javor           0-2 Čukarički       
Napredak        1-1 Voždovac        
OFK Beograd     2-1 Radnički N      
Rad             1-0 Radnički K      
Sloboda U       1-2 Partizan        
Vojvodina       2-1 Novi Pazar      
[Sep 15]
Crvena zvezda   2-2 Donji Srem      

Round 6
[Sep 21]
Čukarički       0-0 Jagodina        
Novi Pazar      2-0 Javor           
Partizan        2-0 OFK Beograd     
Rad             0-0 Sloboda U       
Radnički K      2-0 Donji Srem      
Spartak         3-2 Napredak        
[Sep 22]
Voždovac        1-0 Crvena zvezda   
[Oct 2]
Radnički N      1-1 Vojvodina       

Round 7 [Sep 29]
Crvena zvezda   5-0 Spartak         
Donji Srem      3-0 Voždovac        
Jagodina        1-0 Novi Pazar      
Javor           1-1 Radnički N      
Napredak        2-1 Čukarički       
OFK Beograd     1-0 Rad             
Sloboda U       2-1 Radnički K      
Vojvodina       2-1 Partizan        

Round 8
[Oct 5]
Novi Pazar      1-1 Napredak        
Partizan        0-0 Javor           
Radnički K      1-1 Voždovac        
Sloboda U       2-2 OFK Beograd     
Spartak         2-1 Donji Srem      
[Oct 6]
Čukarički       2-0 Crvena zvezda   
Radnički N      1-1 Jagodina        
Rad             1-2 Vojvodina       

Round 9
[Oct 19]
Crvena zvezda   5-1 Novi Pazar      
Donji Srem      1-1 Čukarički       
Voždovac        0-1 Spartak         
Javor           1-2 Rad             
Napredak        1-1 Radnički N      
OFK Beograd     2-3 Radnički K      
Vojvodina       1-2 Sloboda U       
[Oct 20]
Jagodina        0-3 Partizan        

Round 10 [Oct 26]
Čukarički       2-3 Voždovac        
Novi Pazar      1-0 Donji Srem      
Radnički N      1-1 Crvena zvezda   
OFK Beograd     0-2 Vojvodina       
Partizan        1-1 Napredak        
Rad             0-2 Jagodina        
Radnički K      0-0 Spartak         
Sloboda U       0-1 Javor           

Round 11
[Nov 2]
Crvena zvezda   1-0 Partizan        
Donji Srem      0-1 Radnički N      
Javor           1-3 OFK Beograd     
Napredak        0-1 Rad             
Vojvodina       2-2 Radnički K      
[Nov 3]
Voždovac        0-1 Novi Pazar      
Jagodina        2-0 Sloboda U       
Spartak         3-0 Čukarički       

Round 12
[Nov 9] 
Novi Pazar      3-0 Spartak         
Radnički N      2-1 Voždovac        
OFK Beograd     3-2 Jagodina        
Partizan        3-2 Donji Srem      
Radnički K      0-1 Čukarički       
Sloboda U       2-1 Napredak        
Vojvodina       2-2 Javor           
[Nov 10]
Rad             0-1 Crvena zvezda   

Round 13
[Nov 23]
Crvena zvezda   4-1 Sloboda U       
Čukarički       1-1 Novi Pazar      
Donji Srem      2-0 Rad             
Jagodina        3-0 Vojvodina       
Javor           1-1 Radnički K      
Napredak        3-0 OFK Beograd     
Spartak         1-0 Radnički N      
[Nov 24]
Voždovac        0-1 Partizan        

Round 14
[Nov 30]
Radnički N      1-0 Čukarički       
Javor           0-1 Jagodina        
OFK Beograd     1-2 Crvena zvezda   
Partizan        2-0 Spartak         
Radnički K      2-0 Novi Pazar      
Sloboda U       0-1 Donji Srem      
Vojvodina       3-1 Napredak        
[Dec 1]
Rad             0-2 Voždovac        

Round 15
[Dec 7]
Crvena zvezda   2-1 Vojvodina       
Čukarički       0-1 Partizan        
Donji Srem      1-1 OFK Beograd     
Novi Pazar      1-0 Radnički N      
Voždovac        0-2 Sloboda U       
Napredak        0-0 Javor           
Spartak         0-0 Rad             
[Dec 8]
Jagodina        1-0 Radnički K      

Round 16
[Feb 22]
Crvena zvezda   2-1 Javor           
Čukarički       2-0 Rad             
Donji Srem      1-1 Vojvodina       
Novi Pazar      0-0 Partizan        
Voždovac        1-0 OFK Beograd     
Napredak        2-1 Jagodina        
[Feb 23]
Radnički K      0-0 Radnički N      
[Feb 26]
Spartak         0-1 Sloboda U       

Round 17
[Mar 1]
Jagodina        0-2 Crvena zvezda   
Javor           0-0 Donji Srem      
Napredak        3-3 Radnički K      
OFK Beograd     1-1 Spartak         
Partizan        2-1 Radnički N      
Rad             1-0 Novi Pazar      
Vojvodina       2-0 Voždovac        
[Mar 2]
Sloboda U       1-2 Čukarički       

Round 18
[Mar 8]
Crvena zvezda   4-1 Napredak        
Čukarički       1-0 OFK Beograd     
Donji Srem      1-1 Jagodina        
Novi Pazar      2-1 Sloboda U       
Radnički N      1-1 Rad             
Voždovac        1-0 Javor           
Radnički K      0-5 Partizan        
[Mar 9]
Spartak         1-1 Vojvodina       

Round 19
[Mar 15]
Crvena zvezda   1-0 Radnički K      
Jagodina        0-0 Voždovac        
Javor           0-0 Spartak         
Napredak        4-2 Donji Srem      
OFK Beograd     0-1 Novi Pazar      
Sloboda U       0-0 Radnički N      
Vojvodina       1-1 Čukarički       
[Mar 16]
Rad             2-4 Partizan        

Round 20 [Mar 22]
Čukarički       2-1 Javor           
Donji Srem      0-1 Crvena zvezda   
Novi Pazar      2-0 Vojvodina       
Radnički N      2-1 OFK Beograd     
Voždovac        3-1 Napredak        
Partizan        1-0 Sloboda U       
Radnički K      2-1 Rad             
Spartak         1-1 Jagodina        

Round 21
[Mar 29]
Crvena zvezda   5-1 Voždovac        
Donji Srem      4-1 Radnički K      
Javor           1-0 Novi Pazar      
Sloboda U       1-0 Rad             
[Mar 30]
Jagodina        4-2 Čukarički       
Napredak        0-0 Spartak         
OFK Beograd     0-2 Partizan        
Vojvodina       1-0 Radnički N      

Round 22
[Apr 5]
Novi Pazar      2-2 Jagodina        
Radnički N      1-1 Javor           
Voždovac        3-0 Donji Srem      
Partizan        1-1 Vojvodina       
Rad             1-0 OFK Beograd     
Radnički K      1-1 Sloboda U       
Spartak         1-2 Crvena zvezda   
[Apr 6]
Čukarički       1-0 Napredak        

Round 23
[Apr 12]
Crvena zvezda   4-1 Čukarički       
Voždovac        5-0 Radnički K      
Javor           0-1 Partizan        
Napredak        2-1 Novi Pazar      
[Apr 13]
Donji Srem      1-0 Spartak         
Jagodina        2-1 Radnički N      
OFK Beograd     1-0 Sloboda U       
Vojvodina       0-1 Rad             

Round 24 [Apr 17]
Čukarički       3-1 Donji Srem      
Novi Pazar      0-1 Crvena zvezda   
Radnički N      1-0 Napredak        
Partizan        2-0 Jagodina        
Rad             1-0 Javor           
Radnički K      1-3 OFK Beograd     
Sloboda U       1-2 Vojvodina       
Spartak         1-0 Voždovac        

Round 25 [Apr 22]
Crvena zvezda   2-0 Radnički N      
Donji Srem      2-1 Novi Pazar      
Voždovac        2-0 Čukarički       
Jagodina        3-1 Rad             
Javor           0-1 Sloboda U       
Napredak        2-0 Partizan        
Spartak         0-0 Radnički K      
Vojvodina       2-0 OFK Beograd     

Round 26
[Apr 26]
Čukarički       1-1 Spartak         
Novi Pazar      3-2 Voždovac        
Radnički N      1-1 Donji Srem      
Partizan        2-1 Crvena zvezda   
Radnički K      1-1 Vojvodina       
Sloboda U       0-4 Jagodina        
[Apr 27]
OFK Beograd     2-1 Javor           
Rad             1-1 Napredak        

Round 27
[May 3]
Crvena zvezda   2-0 Rad             
Čukarički       0-1 Radnički K      
Donji Srem      0-5 Partizan        
Voždovac        0-0 Radnički N      
Jagodina        0-2 OFK Beograd     
Javor           2-1 Vojvodina       
Spartak         3-2 Novi Pazar      
[May 4]
Napredak        3-1 Sloboda U       

Round 28 [May 10]
Novi Pazar      0-0 Čukarički       
Radnički N      2-1 Spartak         
OFK Beograd     2-1 Napredak        
Partizan        5-0 Voždovac        
Rad             0-0 Donji Srem      
Radnički K      3-3 Javor           
Sloboda U       0-2 Crvena zvezda   
Vojvodina       0-1 Jagodina        

Round 29 [May 25]
Crvena zvezda   4-2 OFK Beograd     
Čukarički       0-0 Radnički N      
Donji Srem      0-0 Sloboda U       
Novi Pazar      0-1 Radnički K      
Voždovac        2-1 Rad             
Jagodina        1-1 Javor           
Napredak        0-2 Vojvodina       
Spartak         1-4 Partizan        

Round 30 [May 28]
Radnički N      2-0 Novi Pazar      
Javor           4-3 Napredak        
OFK Beograd     0-1 Donji Srem      
Partizan        2-0 Čukarički       
Rad             2-1 Spartak         
Radnički K      1-1 Jagodina        
Sloboda U       0-1 Voždovac        
Vojvodina       3-3 Crvena zvezda   

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  23  3  4  66-27  72  Champions
 2.Partizan (Beograd)          30  22  5  3  64-20  71
 3.Jagodina (Jagodina)         30  13  9  8  40-30  48
 4.Vojvodina (Novi Sad)        30  11 12  7  38-32  45
 5.Čukarički (Beograd)         30  12  8 10  30-31  44
 6.Radnički (Niš)              30  10 13  7  28-22  43
 7.Voždovac (Beograd)          30  12  6 12  34-35  42
 8.Novi Pazar (Novi Pazar)     30  11  6 13  32-34  39
 9.Napredak (Kruševac)         30   9  8 13  42-44  35
10.Spartak (Subotica)          30   8 10 12  24-37  34  [*]
11.OFK Beograd (Beograd)       30  10  3 17  31-43  33
12.Donji Srem (Pećinci)        30   7 11 12  29-40  32
13.Radnički 1923 (Kragujevac)  30   7 11 12  30-49  32
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Rad (Beograd)               30   8  5 17  19-37  30  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Javor (Ivanjica)            30   6 11 13  29-38  29  Relegated
16.Sloboda (Užice)             30   7  7 16  21-38  28  Relegated

[*] Spartak Zlatibor voda were renamed Spartak

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jun 1]
Metalac         0-0 Rad             

Second Leg
[Jun 4]
Rad             abd Metalac         [abandoned at 1-0 in 49']
[Jun 12]
Rad             n/p Metalac         [replay; Metalac dns]

Prva Liga

Final Table:

 1.Mladost (Lučani)            30  18  6  6  42-20  60  Promoted
 2.Borac (Čačak)               30  15  7  8  28-19  52  [2 1 1 0 1-0 4]  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Metalac (Gornji Milanovac)  30  15  7  8  34-14  52  [2 0 1 1 0-1 1]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Bežanija (Novi Beograd)     30  11 12  7  34-26  45
 5.BSK (Borča)                 30  12  7 11  37-39  43
 6.Sloga (Petrovac na Mlavi)   30  12  7 11  35-40  43
 7.Sloga (Kraljevo)            30  12  6 12  35-31  42
 8.Jedinstvo putevi (Užice)    30  11  8 11  30-37  41
 9.Proleter (Novi Sad)         30  10  9 11  42-36  39
10.Radnik (Surdulica)          30  10  8 12  31-36  38
11.Sinđelić (Beograd)          30  10  7 13  32-36  37
12.Inđija (Inđija)             30  10  7 13  32-41  37
------------------------------------------------------
13.Timok (Zaječar)             30   8 10 12  26-35  34  Relegated
14.Dolina Padina (Padina)      30   9  7 14  31-42  34  Relegated
15.Teleoptik (Zemun)           30   8  7 15  35-40  31  Relegated
16.Smederevo (Smederevo)       30   8  7 15  26-38  31  Relegated


2012/13.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 Jun 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.