Serbia 2020/21


Superliga

Superliga

Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     24  22  2  0  64-10  68  [C]
 2.Partizan (Beograd)          25  20  2  3  61-13  62
 3.Čukarički (Beograd)         25  15  6  4  49-20  51
 4.Vojvodina (Novi Sad)        25  15  5  5  44-26  50
 5.Spartak (Subotica)          25  13  4  8  43-31  43
 6.Proleter (Novi Sad)         25  11  6  8  24-25  39
 7.TSC (Bačka Topola)          25  11  5  9  46-33  38
 8.Radnik (Surdulica)          25  11  5  9  38-32  38
 9.Radnički (Niš)              25  10  4 11  24-27  34
10.Voždovac (Beograd)          25   9  6 10  36-38  33
11.Metalac (Gornji Milanovac)  25   8  9  8  30-35  33  [P]
12.Mladost (Lučani)            25   8  7 10  25-41  31
13.Javor (Ivanjica)            25   8  5 12  31-38  29
14.Novi Pazar (Novi Pazar)     25   7  6 12  29-45  27  [P]
------------------------------------------------------
15.Rad (Beograd)               25   8  2 15  19-38  26
16.Inđija (Inđija)             25   7  2 16  19-44  23
17.Napredak (Kruševac)         25   5  7 13  17-35  22
18.Zlatibor (Čajetina)         25   5  6 14  18-39  21  [P]
19.Mačva (Šabac)               24   5  2 17  15-44  17
20.Bačka (Bačka Palanka)       25   3  5 17  19-37  14  [P]

Round 1
[Jul 31]
Spartak S       3-0 Zlatibor        
TSC             2-2 Vojvodina       
Mladost L       2-1 Javor           
[Aug 1]
Napredak K      1-3 Partizan        
Radnički N      3-0 Metalac         
Proleter NS     2-0 Rad             
Crvena zvezda   3-0 Novi Pazar      
Mačva           1-0 Bačka           
Čukarički       3-0 Inđija          
Voždovac        1-3 Radnik S        

Round 2 [Aug 5]
Novi Pazar      3-2 Partizan        
Inđija          0-1 Voždovac        
Metalac         2-1 Mačva           
Radnik S        2-3 Mladost L       
Crvena zvezda   3-0 Radnički N      
Javor           3-0 Napredak K      
Bačka           1-3 Spartak S       
Rad             1-3 TSC             
Zlatibor        0-2 Proleter NS     
Vojvodina       2-2 Čukarički       

Round 3 [Aug 9]
Mačva           0-3 Crvena zvezda   
Mladost L       2-0 Inđija          
Spartak S       4-1 Metalac         
Napredak K      2-1 Radnik S        
Radnički N      2-1 Novi Pazar      
TSC             5-1 Zlatibor        
Čukarički       3-0 Rad             
Proleter NS     1-1 Bačka           
Voždovac        1-3 Vojvodina       
Partizan        4-0 Javor           

Round 4
[Aug 14]
Crvena zvezda   3-2 Spartak S       
[Aug 15]
Inđija          1-0 Napredak K      
Novi Pazar      2-3 Javor           
Radnik S        0-2 Partizan        
Radnički N      1-0 Mačva           
Zlatibor        1-5 Čukarički       
[Aug 16]
Bačka           1-1 TSC             
Metalac         1-1 Proleter NS     
Rad             1-3 Voždovac        
Vojvodina       3-0 Mladost L       

Round 5
[Aug 21]
Proleter NS     0-1 Crvena zvezda   
TSC             2-3 Metalac         
[Aug 22]
Čukarički       1-0 Bačka           
Spartak S       2-0 Radnički N      
Javor           2-1 Radnik S        
Partizan        5-0 Inđija          
[Aug 23]
Napredak K      0-1 Vojvodina       
Mačva           1-1 Novi Pazar      
Mladost L       1-0 Rad             
Voždovac        1-1 Zlatibor        

Round 6
[Aug 28]
Inđija          3-2 Javor           
Metalac         0-0 Čukarički       
[Aug 29]
Rad             3-1 Napredak K      
Novi Pazar      0-0 Radnik S        
Bačka           2-1 Voždovac        
Radnički N      awd Proleter NS     [awarded 3-0, originally 2-0]
Zlatibor        1-0 Mladost L       
[Aug 30]
Vojvodina       3-2 Partizan        
Mačva           0-4 Spartak S       
Crvena zvezda   5-0 TSC             

Round 7
[Sep 11]
Čukarički       1-3 Crvena zvezda   
[Sep 12]
Radnik S        0-2 Inđija          
Spartak S       1-1 Novi Pazar      
Voždovac        4-0 Metalac         
TSC             1-3 Radnički N      
Partizan        3-0 Rad             
[Sep 13]
Mladost L       2-1 Bačka           
Proleter NS     0-0 Mačva           
Javor           2-1 Vojvodina       
Napredak K      1-1 Zlatibor        

Round 8
[Sep 18]
Vojvodina       2-0 Radnik S        
[Sep 19]
Radnički N      0-0 Čukarički       
Metalac         1-1 Mladost L       
Bačka           0-0 Napredak K      
[Sep 20]
Spartak S       1-2 Proleter NS     
Novi Pazar      1-0 Inđija          
Rad             1-0 Javor           
Zlatibor        0-1 Partizan        
Crvena zvezda   6-0 Voždovac        
[Sep 21]
Mačva           1-4 TSC             

Round 9
[Sep 25]
Voždovac        5-0 Radnički N      
[Sep 26]
TSC             3-0 Spartak S       
Javor           1-1 Zlatibor        
Čukarički       4-0 Mačva           
Radnik S        4-2 Rad             
Mladost L       0-4 Crvena zvezda   
[Sep 27]
Napredak K      1-2 Metalac         
Proleter NS     1-0 Novi Pazar      
[Sep 28]
Inđija          0-2 Vojvodina       
Partizan        2-1 Bačka           

Round 10
[Oct 2]
Radnički N      1-1 Mladost L       
[Oct 3]
Mačva           0-2 Voždovac        
Spartak S       4-2 Čukarički       
Bačka           2-2 Javor           
Novi Pazar      3-1 Vojvodina       
Metalac         1-1 Partizan        
[Oct 4]
Zlatibor        1-4 Radnik S        
Rad             2-1 Inđija          
Proleter NS     1-0 TSC             
Crvena zvezda   3-0 Napredak K      

Round 11
[Oct 16]
TSC             7-0 Novi Pazar      
Čukarički       1-2 Proleter NS     
Vojvodina       4-1 Rad             
Radnik S        1-0 Bačka           
[Oct 17]
Inđija          1-0 Zlatibor        
Voždovac        2-1 Spartak S       
Javor           1-3 Metalac         
Napredak K      0-0 Radnički N      
Mladost L       2-1 Mačva           
[Oct 18]
Partizan        1-1 Crvena zvezda   

Round 12
[Oct 25]
Zlatibor        0-2 Vojvodina       
Novi Pazar      2-1 Rad             
Bačka           1-2 Inđija          
Proleter NS     1-1 Voždovac        
Mačva           1-2 Napredak K      
Crvena zvezda   0-0 Javor           
[Oct 26]
TSC             0-0 Čukarički       
Spartak S       1-0 Mladost L       
Radnički N      1-0 Partizan        
Metalac         1-1 Radnik S        

Round 13
[Oct 30]
Vojvodina       3-1 Bačka           
[Oct 31]
Inđija          0-1 Metalac         
Voždovac        2-0 TSC             
Rad             0-2 Zlatibor        
Čukarički       4-0 Novi Pazar      
Partizan        2-0 Mačva           	
[Nov 1]
Javor           1-0 Radnički N      
Napredak K      1-1 Spartak S       
Mladost L       0-0 Proleter NS     
Radnik S        1-4 Crvena zvezda   

Round 14
[Nov 6]
Metalac         3-3 Vojvodina       
[Nov 7]
Proleter NS     1-0 Napredak K      
Novi Pazar      1-2 Zlatibor        
Bačka           0-1 Rad             
Čukarički       3-2 Voždovac        
TSC             5-0 Mladost L       
Mačva           1-0 Javor           
Radnički N      0-1 Radnik S        
Spartak S       1-2 Partizan        
[Nov 8]
Crvena zvezda   3-2 Inđija          

Round 15
[Nov 20]
Radnik S        3-0 Mačva           
Javor           1-3 Spartak S       
Mladost L       1-1 Čukarički       
[Nov 21]
Inđija          1-0 Radnički N      
Napredak K      2-1 TSC             
Voždovac        1-1 Novi Pazar      
Partizan        1-0 Proleter NS     
[Nov 22]
Zlatibor        1-0 Bačka           
Vojvodina       0-2 Crvena zvezda   
[Dec 3]
Rad             1-1 Metalac         

Round 16
[Nov 28]
Mačva           3-0 Inđija          
[Nov 29]
Čukarički       3-0 Napredak K      
Metalac         2-0 Zlatibor        
Novi Pazar      0-0 Bačka           
Voždovac        3-2 Mladost L       
TSC             0-4 Partizan        
Crvena zvezda   3-0 Rad             
[Nov 30]
Proleter NS     2-1 Javor           
Spartak S       0-0 Radnik S        
Radnički N      0-1 Vojvodina       

Round 17
[Dec 4]
Napredak K      3-1 Voždovac        
[Dec 5]
Vojvodina       1-0 Mačva           
Partizan        1-0 Čukarički       
[Dec 6]
Inđija          3-4 Spartak S       
Mladost L       3-2 Novi Pazar      
Radnik S        2-0 Proleter NS     
Zlatibor        0-1 Crvena zvezda   
[Dec 7]
Rad             0-1 Radnički N      
Bačka           3-1 Metalac         
[Dec 20]
Javor           1-2 TSC             

Round 18
[Dec 11]
TSC             1-3 Radnik S        
Proleter NS     1-0 Inđija          
Mladost L       0-0 Napredak K      
Čukarički       3-0 Javor           
[Dec 12]
Novi Pazar      1-0 Metalac         
Radnički N      2-1 Zlatibor        
Spartak S       0-1 Vojvodina       
Mačva           0-1 Rad             
Voždovac        0-2 Partizan        
[Dec 13]
Crvena zvezda   2-0 Bačka           

Round 19
[Dec 16]
Partizan        4-0 Mladost L       
Zlatibor        0-1 Mačva           
Bačka           1-2 Radnički N      
Rad             0-1 Spartak S       
Metalac         0-1 Crvena zvezda   
Javor           3-1 Voždovac        
Napredak K      0-0 Novi Pazar      
Radnik S        0-1 Čukarički       
[Dec 17]
Inđija          0-3 TSC             
Vojvodina       2-0 Proleter NS     

Halfway Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     19  17  2  0  51- 7  53  [C]
 2.Partizan (Beograd)          19  14  2  3  42-12  44
 3.Vojvodina (Novi Sad)        19  13  3  3  37-19  42
 4.Čukarički (Beograd)         19  10  5  4  37-16  35
 5.Spartak (Subotica)          19  10  3  6  36-23  33
 6.Proleter (Novi Sad)         19   9  5  5  17-15  32
 7.Radnički (Niš)              19   9  3  7  19-19  30
 8.TSC (Bačka Topola)          19   8  3  8  40-30  27
 9.Radnik (Surdulica)          19   8  3  8  27-24  27
10.Voždovac (Beograd)          19   8  3  8  32-32  27
11.Mladost (Lučani)            19   7  5  7  20-31  26
12.Metalac (Gornji Milanovac)  19   6  7  6  23-29  25  [P]
13.Javor (Ivanjica)            19   6  3 10  24-32  21
14.Novi Pazar (Novi Pazar)     19   5  6  8  19-32  21  [P]
------------------------------------------------------
15.Napredak (Kruševac)         19   4  6  9  14-26  18
16.Inđija (Inđija)             19   6  0 13  16-34  18
17.Rad (Beograd)               19   5  1 13  15-35  16
18.Zlatibor (Čajetina)         19   4  3 12  13-33  15  [P]
19.Mačva (Šabac)               19   4  2 13  11-32  14
20.Bačka (Bačka Palanka)       19   2  5 12  15-27  11  [P]

Round 20
[Feb 5]
Vojvodina       0-1 TSC             
[Feb 6]
Inđija          0-1 Čukarički       
Metalac         1-1 Radnički N      
Radnik S        1-1 Voždovac        
Zlatibor        1-1 Spartak S       
Partizan        3-0 Napredak K      
[Feb 7]
Novi Pazar      1-3 Crvena zvezda   
Javor           4-1 Mladost L       
Bačka           2-0 Mačva           
Rad             1-0 Proleter NS     

Round 21
[Feb 12]
Proleter NS     2-2 Zlatibor        
Spartak S       1-0 Bačka           
Napredak K      1-1 Javor           
TSC             0-0 Rad             
Partizan        4-1 Novi Pazar      
Čukarički       3-3 Vojvodina       
Mačva           2-1 Metalac         
[Feb 13]
Mladost L       2-2 Radnik S        
Voždovac        1-1 Inđija          
Radnički N      0-1 Crvena zvezda   

Round 22
[Feb 16]
Zlatibor        0-1 TSC             
Rad             0-2 Čukarički       
[Feb 17]
Inđija          1-0 Mladost L       
Javor           0-1 Partizan        
Novi Pazar      3-1 Radnički N      
Radnik S        2-1 Napredak K      
Bačka           0-2 Proleter NS     
Vojvodina       2-0 Voždovac        
Metalac         3-0 Spartak S       
[tba]
Crvena zvezda    -  Mačva           

Round 23
[Feb 20]
Čukarički       2-0 Zlatibor        
[Feb 21]
Mladost L       1-1 Vojvodina       
Proleter NS     1-2 Metalac         
Napredak K      1-0 Inđija          
Partizan        3-0 Radnik S        
Spartak S       1-2 Crvena zvezda   
[Feb 22]
Mačva           0-2 Radnički N      
Voždovac        0-1 Rad             
Javor           1-0 Novi Pazar      
TSC             3-0 Bačka           

Round 24
[Feb 26]
Inđija          0-6 Partizan        
Vojvodina       1-0 Napredak K      
[Feb 27]
Novi Pazar      4-0 Mačva           
Radnik S        2-0 Javor           
Bačka           1-2 Čukarički       
Radnički N      0-1 Spartak S       
Metalac         0-0 TSC             
Rad             0-1 Mladost L       
Zlatibor        0-0 Voždovac        
[Feb 28]
Crvena zvezda   4-0 Proleter NS     

Round 25
[Mar 2]
Partizan        2-0 Vojvodina       
[Mar 3]
Čukarički       2-0 Metalac         
Mladost L       0-2 Zlatibor        
Radnik S        4-1 Novi Pazar      
Voždovac        2-1 Bačka           
Napredak K      0-2 Rad             
Proleter NS     2-1 Radnički N      
Spartak S       3-2 Mačva           
Javor           1-1 Inđija          
TSC             1-3 Crvena zvezda   

Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     24  22  2  0  64-10  68  [C]
 2.Partizan (Beograd)          25  20  2  3  61-13  62
 3.Čukarički (Beograd)         25  15  6  4  49-20  51
 4.Vojvodina (Novi Sad)        25  15  5  5  44-26  50
 5.Spartak (Subotica)          25  13  4  8  43-31  43
 6.Proleter (Novi Sad)         25  11  6  8  24-25  39
 7.TSC (Bačka Topola)          25  11  5  9  46-33  38
 8.Radnik (Surdulica)          25  11  5  9  38-32  38
 9.Radnički (Niš)              25  10  4 11  24-27  34
10.Voždovac (Beograd)          25   9  6 10  36-38  33
11.Metalac (Gornji Milanovac)  25   8  9  8  30-35  33  [P]
12.Mladost (Lučani)            25   8  7 10  25-41  31
13.Javor (Ivanjica)            25   8  5 12  31-38  29
14.Novi Pazar (Novi Pazar)     25   7  6 12  29-45  27  [P]
------------------------------------------------------
15.Rad (Beograd)               25   8  2 15  19-38  26
16.Inđija (Inđija)             25   7  2 16  19-44  23
17.Napredak (Kruševac)         25   5  7 13  17-35  22
18.Zlatibor (Čajetina)         25   5  6 14  18-39  21  [P]
19.Mačva (Šabac)               24   5  2 17  15-44  17
20.Bačka (Bačka Palanka)       25   3  5 17  19-37  14  [P]
	

2019/20.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 4 Mar 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.