French Polynesia 2016/17


Division 1
Division 2
Mooréa

Cup Tournaments

Note that the point system in French Polynesia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division 1

Regular Phase | Championship Playoff

Regular Phase

Final Table:

 1.AS Tefana           27  23  0  4 127-32 102  [6]  [C]  Qualified
 2.AS Dragon           27  20  4  3  81-40  97  [6]       Qualified
 3.AS Central Sport    27  16  4  7  68-35  85  [6]       Qualified
 4.AS Vénus            27  16  5  6  82-33  84  [4]       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS Taiarapu FC      27  11  1 15  67-68  65  [4]
 6.AS Pirae            27  10  1 16  63-82  62  [4]
 7.AS Manu Ura         27   8  6 13  34-56  59  [2]       [3 2 0 1 6-4 9]
 8.AS Arue             27   9  1 17  39-73  59  [4]  [P]  [3 1 0 2 4-6 6]
----------------------------------------------
 9.AS Olympic Mahina   27   6  5 16  29-61  54  [4]  [P]  Relegated
10.Tahiti U-17         27   2  1 24  23-133 33       [N]

NB: bonus points between square brackets; unclear whether Tahiti U-17 are exempt from relegation

Round 1
[Sep 16]
Vénus           0-0 Ol. Mahina      
Tahiti U-17     0-4 Central         
Manu Ura        0-0 Dragon          
[Sep 17]
Taiarapu        0-2 Tefana          
[Oct 6]
Pirae           1-2 Arue            

Round 2
[Sep 23]
Arue            2-3 Vénus           
Dragon          5-2 Pirae           
Ol. Mahina      0-2 Tefana          
Manu Ura        2-0 Tahiti U-17     
[Sep 24]
Taiarapu        4-1 Central         

Round 3 [Sep 27]
Taiarapu        1-2 Dragon          
Vénus           1-0 Manu Ura        
Pirae           0-5 Central         
Tahiti U-17     0-4 Tefana          
Arue            1-3 Ol. Mahina      

Round 4 [Oct 1]
Central         1-1 Ol. Mahina      
Tefana          5-3 Dragon          
Taiarapu        2-3 Arue            
Vénus           8-2 Tahiti U-17     
Manu Ura        1-2 Pirae           

Round 5
[Oct 14]
Tahiti U-17     1-4 Dragon          
Vénus           1-1 Taiarapu        
[Oct 15]
Arue            0-3 Manu Ura        
Pirae           0-1 Ol. Mahina      
Central         1-0 Tefana          

Round 6
[Oct 21]
Tahiti U-17     1-4 Taiarapu        
Manu Ura        0-4 Tefana          
Ol. Mahina      0-2 Dragon          
[Oct 22]
Central         0-0 Arue            
Pirae          1-10 Vénus           

Round 7
[Oct 28]
Tahiti U-17     1-1 Ol. Mahina      
Manu Ura        2-3 Taiarapu        
Vénus           1-0 Central         
[Oct 29]
Arue            1-4 Dragon          
Pirae           0-7 Tefana          

Round 8
[Nov 18]
Tahiti U-17     2-1 Pirae           
Ol. Mahina      2-1 Taiarapu        
Manu Ura        0-4 Central         
[Nov 19]
Tefana          5-0 Arue            
Vénus           1-2 Dragon          

Round 9 [Nov 25]
Tahiti U-17     2-4 Arue            
Vénus           2-3 Tefana          
Manu Ura        2-4 Ol. Mahina      
Central         0-2 Dragon          
Pirae           1-2 Taiarapu        

Round 10
[Dec 2]
Tahiti U-17     1-5 Central         
Ol. Mahina      0-1 Vénus           
[Dec 3]
Arue            2-1 Pirae           
Dragon          3-2 Manu Ura        
Taiarapu        4-6 Tefana          

Round 11
[Dec 9]
Manu Ura        3-0 Tahiti U-17     
Vénus           2-0 Arue            
Pirae           2-5 Dragon          
Central         4-1 Taiarapu        
[Dec 10]
Tefana          7-1 Ol. Mahina      

Round 12 [Dec 14]
Tahiti U-17     2-6 Tefana          
Manu Ura        1-1 Vénus           
Ol. Mahina      0-1 Arue            
Central         4-1 Pirae           
Dragon          3-1 Taiarapu        

Round 13 [Dec 18]
Manu Ura        3-2 Pirae           
Taiarapu        4-3 Arue            
Tahiti U-17    0-16 Vénus           
Central         4-0 Ol. Mahina      
Dragon          1-6 Tefana          

Round 14 [Dec 23]
Tahiti U-17     0-5 Dragon          
Vénus           4-1 Taiarapu        
Pirae           4-1 Ol. Mahina      
Arue            0-1 Manu Ura        
Central         0-7 Tefana          

Round 15
[Jan 6]
Tahiti U-17     1-4 Taiarapu        
Vénus           0-0 Pirae           
[Jan 7]
Tefana          6-0 Manu Ura        
Arue            1-3 Central         
Dragon          2-1 Ol. Mahina      

Round 16
[Jan 13]
Dragon          5-1 Arue            
[Jan 14]
Central         2-3 Vénus           
Tahiti U-17     3-2 Ol. Mahina      
Tefana          7-4 Pirae           
Taiarapu        1-2 Manu Ura        

Round 17
[Jan 21]
Tefana          5-3 Arue            
[Apr 28]
Taiarapu        5-1 Ol. Mahina      
Dragon          3-2 Vénus           
Central         2-2 Manu Ura        
[May 23]
Tahiti U-17     2-6 Pirae           

Round 18
[Jan 27]
Tahiti U-17     1-3 Arue            
Ol. Mahina      2-2 Manu Ura        
Dragon          3-2 Central         
[Jan 28]
Tefana          3-4 Vénus           
Taiarapu        2-5 Pirae           

Round 19
[Jan 24]
Tahiti U-17     0-3 Central         
[Feb 10]
Pirae           6-0 Arue            
Vénus           3-1 Ol. Mahina      
Manu Ura        1-1 Dragon          
Tefana          3-1 Taiarapu        

Round 20
[Feb 5]
Central         3-0 Taiarapu        
[Feb 25]
Vénus           2-1 Arue            
Manu Ura        2-1 Tahiti U-17     
Dragon          3-2 Pirae           
Ol. Mahina      0-7 Tefana          

Round 21
[Mar 3]
Manu Ura        1-1 Vénus           
Ol. Mahina      2-0 Arue            
Dragon          5-0 Taiarapu        
[Mar 4]
Tefana         10-0 Tahiti U-17     
[Mar 8]
Pirae           4-3 Central         

Round 22
[Mar 8]
Tefana          1-3 Dragon          
[Mar 10]
Vénus           9-1 Tahiti U-17     
[Mar 12]
Arue            3-0 Taiarapu        
Central         3-1 Ol. Mahina      
Pirae           2-0 Manu Ura        

Round 23
[Feb 28]
Ol. Mahina      0-2 Pirae           
[Apr 2]
Tefana          1-2 Central         
[Apr 7]
Manu Ura        2-4 Arue            
Tahiti U-17     1-8 Dragon          
[Apr 9]
Taiarapu        2-4 Vénus           

Round 24
[Feb 16]
Pirae           3-1 Vénus           
[Apr 13]
Ol. Mahina      1-1 Dragon          
Central         3-0 Arue            
Taiarapu        8-0 Tahiti U-17     
[Apr 25]
Manu Ura        0-3 Tefana          

Round 25
[Feb 22]
Pirae           0-7 Tefana          
[Apr 21]
Manu Ura        1-4 Taiarapu        
Tahiti U-17     0-1 Ol. Mahina      
Arue            2-4 Dragon          
Vénus           0-2 Central         

Round 26
[May 5]
Ol. Mahina      3-5 Taiarapu        
Vénus           2-0 Dragon          
Arue            1-9 Tefana          
Central         5-0 Manu Ura        
[May 16]
Pirae           9-1 Tahiti U-17     

Round 27 [May 12]
Vénus           0-1 Tefana          
Manu Ura        1-0 Ol. Mahina      
Taiarapu        6-2 Pirae           
Tahiti U-17     0-1 Arue            
Central         2-2 Dragon          

Final Table:

 1.AS Tefana           27  23  0  4 127-32 102  [6]  [C]  Qualified
 2.AS Dragon           27  20  4  3  81-40  97  [6]       Qualified
 3.AS Central Sport    27  16  4  7  68-35  85  [6]       Qualified
 4.AS Vénus            27  16  5  6  82-33  84  [4]       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS Taiarapu FC      27  11  1 15  67-68  65  [4]
 6.AS Pirae            27  10  1 16  63-82  62  [4]
 7.AS Manu Ura         27   8  6 13  34-56  59  [2]       [3 2 0 1 6-4 9]
 8.AS Arue             27   9  1 17  39-73  59  [4]  [P]  [3 1 0 2 4-6 6]
----------------------------------------------
 9.AS Olympic Mahina   27   6  5 16  29-61  54  [4]  [P]  Relegated
10.Tahiti U-17         27   2  1 24  23-133 33       [N]

NB: bonus points between square brackets; unclear whether Tahiti U-17 are exempt from relegation

Championship Playoff

Semifinals [May 17, stade Pater, Papeete]
Tefana          2-3 Vénus           
Dragon          2-2 Central         [aet, 3-2 pen]

Final [May 28, stade Pater, Papeete]
Vénus           0-2 Dragon          
  [Tamatoa Tetauira 74, Manarii Porlier 83]


Division 2

Final Table:

 1.AS Tamarii Punaruu  21  12  6  3  57-22  69  [6]
 2.AS Tefana B         21  14  4  3  70-28  67
 3.AS Aorai            21  11  6  4  64-25  62  [2]  [R]
 4.AS Jeunes Tahitiens 21  11  3  7  51-39  55  (-2)
 5.AS Excelsior        21   6  7  8  34-37  48  [2]
 6.AS Taiarapu FC B    21   7  1 13  40-59  42  (-1)
 7.AS Vaiete           21   5  5 11  39-72  38  (-3)
 8.AS Papenoo          21   1  2 18  18-91  20  (-6)

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Mooréa

First Stage

Final Table:

 1.AS Tiare Hinano     14  11  1  2  49-12  50  [2]
 2.AS Tamarii Temanava 14   9  4  1  31- 9  49  [4]
 3.AS Tiare Tahiti     14   9  4  1  54-10  47  [2]        [C]
 4.AS Tiare Anani      14   8  2  4  30-23  40  [2]  (-2)
 5.AS Mira             14   3  5  6  17-24  32  [4]
 6.AS Tamarii Tapuhute 14   2  4  8  17-38  25  [1]
 7.AS Tearaa           14   1  3 10  16-58  22  [2]
 8.AS Hotutea          14   1  1 12   9-49  16       (-2)  [N]

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Round 1
[Sep 3]
Mira            3-0 Hotutea         
Tiare Anani     2-0 Tapuhute        
[Sep 4]
Tearaa          0-6 Tiare Hinano    
Tiare Tahiti    1-1 Temanava        

Round 2
[Sep 10]
Hotutea         0-4 Tapuhute        
Tiare Hinano    1-3 Tiare Tahiti    
[Sep 11]
Tiare Anani     0-2 Temanava        
Tearaa          1-1 Mira            

Round 3
[Sep 17]
Temanava        5-0 Hotutea         
Tiare Hinano    5-0 Tapuhute        
[Sep 18]
Tearaa         0-10 Tiare Tahiti    
Tiare Anani     2-1 Mira            

Round 4
[Sep 24]
Hotutea         2-1 Tearaa          
Tiare Tahiti    1-1 Mira            
[Sep 25]
Temanava        4-0 Tapuhute        
Tiare Hinano    0-3 Tiare Anani     

Round 5
[Oct 1]
Tiare Hinano    5-0 Hotutea         
Tiare Anani     2-2 Tiare Tahiti    
[Oct 2]
Tapuhute        1-4 Tearaa          
Temanava        1-0 Mira            

Round 6
[Oct 8]
Hotutea         2-5 Tiare Anani     
Temanava        5-1 Tearaa          
[Oct 9]
Mira            1-3 Tiare Hinano    
Tiare Tahiti    8-1 Tapuhute        

Round 7
[Oct 15]
Tearaa          2-5 Tiare Anani     
Tiare Hinano    1-0 Temanava        
[Oct 16]
Tapuhute        1-1 Mira            
Tiare Tahiti    4-0 Hotutea         

Round 8
[Oct 29]
Tiare Hinano    8-0 Tearaa          
Temanava        0-0 Tiare Tahiti    
[Oct 30]
Tapuhute        1-1 Tiare Anani     
Mira            1-0 Hotutea         

Round 9
[Oct 23]
Tiare Tahiti    1-2 Tiare Hinano    
[Nov 5]
Temanava        3-2 Tiare Anani     
Mira            4-1 Tearaa          
Tapuhute        4-1 Hotutea         

Round 10
[Nov 12]
Tiare Tahiti    9-1 Tearaa          
Mira            1-2 Tiare Anani     
[Nov 13]
Hotutea         0-2 Temanava        
Tiare Hinano    4-1 Tapuhute        

Round 11
[Nov 19]
Tapuhute        1-4 Temanava        
Tiare Anani     1-3 Tiare Hinano    
[Nov 20]
Tearaa          2-2 Hotutea         
Mira            0-2 Tiare Tahiti    

Round 12
[Nov 26]
Tearaa          2-2 Tapuhute        
Mira            2-2 Temanava        
[Nov 27]
Hotutea         1-3 Tiare Hinano    
Tiare Tahiti    4-1 Tiare Anani     

Round 13
[Dec 3]
Tiare Hinano    7-0 Mira            
Tapuhute        0-1 Tiare Tahiti    
[Dec 4]
Tiare Anani     2-1 Hotutea         
Tearaa          0-1 Temanava        

Round 14
[Dec 10]
Mira            1-1 Tapuhute        
Hotutea         0-8 Tiare Tahiti    
[Dec 11]
Tiare Anani     2-1 Tearaa          
Temanava        1-1 Tiare Hinano    

Final Table:

 1.AS Tiare Hinano     14  11  1  2  49-12  50  [2]
 2.AS Tamarii Temanava 14   9  4  1  31- 9  49  [4]
 3.AS Tiare Tahiti     14   9  4  1  54-10  47  [2]        [C]
 4.AS Tiare Anani      14   8  2  4  30-23  40  [2]  (-2)
 5.AS Mira             14   3  5  6  17-24  32  [4]
 6.AS Tamarii Tapuhute 14   2  4  8  17-38  25  [1]
 7.AS Tearaa           14   1  3 10  16-58  22  [2]
 8.AS Hotutea          14   1  1 12   9-49  16       (-2)  [N]

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Cup Tournaments

 
Coupe Tahiti Nui

Coupe Tahiti Nui

Round 1
[Nov 5]
Aorai           5-1 AS Papara FC    
Tamarii Punaruu 2-2 AS Teva FC      [3-4 pen]
[Nov 6]
Tiare Tahiti    5-0 Excelsior       
Tiare Hinano    3-0 Papenoo         

1/8 Finals
[Feb 1]
Manu Ura        1-1 Taiarapu        [4-3 pen]
Central         3-0 Pirae           
[Feb 4]
AS Teva FC     1-13 Temanava        
Arue            2-2 Vénus           [3-4 pen]
[Feb 5]
Aorai           5-1 Js. Tahitiens   
Ol. Mahina      0-2 Tefana          
Tiare Tahiti    4-0 Mira            
Tiare Hinano    2-3 Dragon          

Quarterfinals [May 21]
Temanava        2-0 Aorai           
Tiare Tahiti    2-5 Dragon          
Tefana          4-0 Vénus           
Central         5-4 Manu Ura        

Semifinals [May 25]
Temanava        1-1 Dragon          [aet, 5-4 pen]
Tefana          5-2 Central         

Final [Jun 3]
Temanava        4-4 Tefana          [aet, 3-4 pen]

  

2015/16

list of champions

list of cup winners

list of coupe des champions winners

foundation dates

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 15 Jun 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.