French Polynesia 2017/18


Division 1
Division 2
Division 3
Mooréa
Raiatea

Cup Tournaments

Note that the point system in French Polynesia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division 1

Final Table:

 1.AS Central Sport    27  22  3  2 107-40  96             Champions
 2.AS Tefana           27  20  4  3 100-45  91
 3.AS Dragon           27  19  5  3 112-41  89        [C]
 4.AS Pirae            27  14  4  9 104-64  73
 5.AS Vénus            27  13  4 10 101-52  70
 6.AS Taiarapu FC      27  12  5 10  99-67  68
 7.AS Manu Ura         27  11  1 15  70-74  61
 8.Tahiti U-19         27   3  3 21  51-125 39
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.AS Aorai            27   4  1 22  33-135 38  [-2]  [P]  Relegation Playoff
----------------------------------------------
10.AS Tamarii Punaruu  27   1  2 24  26-160 29  [-3]  [P]  Relegated

NB: Aorai 2 points deducted, Punaruu 3 points deducted

Round 1
[Sep 15]
Vénus           1-1 Pirae           
Taiarapu        3-2 Manu Ura        
[Sep 16]
Tahiti U-19     3-8 Dragon          
Aorai           2-3 Tefana          
Central         7-1 Punaruu         

Round 2
[Sep 22]
Manu Ura        2-4 Pirae           
Taiarapu        2-1 Dragon          
Punaruu         0-4 Tahiti U-19     
[Sep 23]
Aorai           1-6 Vénus           
Central         4-3 Tefana          

Round 3
[Oct 6]
Vénus           3-1 Tahiti U-19     
Punaruu         0-5 Manu Ura        
[Oct 7]
Dragon          0-2 Pirae           
Tefana          5-3 Taiarapu        
Aorai           1-5 Central         

Round 4
[Oct 13]
Dragon          4-2 Punaruu         
[Oct 14]
Central         2-1 Pirae           
Tefana          6-1 Manu Ura        
Tahiti U-19     1-2 Aorai           
[Oct 15]
Taiarapu        1-2 Vénus           

Round 5
[Oct 20]
Manu Ura        1-2 Aorai           
Taiarapu        2-2 Central         
Punaruu         2-4 Tefana          
[Oct 21]
Dragon          2-1 Vénus           
Pirae           4-4 Tahiti U-19     

Round 6
[Nov 3]
Aorai           0-6 Dragon          
Manu Ura        1-3 Central         
Tahiti U-19     1-8 Taiarapu        
[Nov 4]
Tefana          1-1 Pirae           
[Nov 9]
Vénus           5-1 Punaruu         

Round 7
[Nov 17]
Punaruu         2-2 Aorai           
Tahiti U-19     1-4 Manu Ura        
Pirae           4-3 Taiarapu        
Dragon          4-3 Central         
[Nov 18]
Tefana          2-2 Vénus           

Round 8
[Nov 24]
Taiarapu       10-0 Punaruu         
Vénus           1-3 Central         
[Nov 25]
Tahiti U-19     1-2 Tefana          
Pirae           3-1 Aorai           
Dragon          7-3 Manu Ura        

Round 9
[Dec 1]
Punaruu         1-4 Pirae           
Manu Ura        2-1 Vénus           
[Dec 2] 
Central         3-1 Tahiti U-19     
Aorai           3-4 Taiarapu        
Tefana          2-4 Dragon          

Round 10
[Dec 8]
Punaruu         1-6 Central         
Manu Ura        1-1 Taiarapu        
[Dec 9]
Tefana          8-0 Aorai           
Dragon          8-0 Tahiti U-19     
Pirae           5-2 Vénus           

Round 11
[Dec 15]
Taiarapu        0-2 Dragon          
Tahiti U-19    10-0 Punaruu         
[Dec 16]
Pirae           8-1 Manu Ura        
Vénus           4-1 Aorai           
Tefana          2-3 Central         

Round 12
[Dec 20]
Manu Ura        6-0 Punaruu         
[Dec 21]
Central         6-0 Aorai           
Pirae           2-5 Dragon          
Tahiti U-19     1-7 Vénus           
Taiarapu        1-2 Tefana          

Round 13
[Jan 12]
Taiarapu        3-3 Vénus           
[Jan 13]
Aorai           2-1 Tahiti U-19     
Tefana          7-3 Manu Ura        
Pirae           1-2 Central         
Punaruu         0-4 Dragon          

Round 14
[Jan 19]
Central         5-2 Taiarapu        
Aorai           2-5 Manu Ura        
Vénus           3-2 Dragon          
[Jan 20]
Tefana          7-1 Punaruu         
Tahiti U-19     2-6 Pirae           

Round 15
[Jan 26]
Tahiti U-19     3-3 Taiarapu        
Vénus           9-2 Punaruu         
[Jan 28]
Central         3-1 Manu Ura        
Dragon          4-0 Aorai           
[Mar 2]
Pirae           2-3 Tefana          

Round 16
[Feb 2]
Vénus           0-2 Tefana          
[Feb 3]
Taiarapu        4-4 Pirae           
[Feb 4]
Dragon          1-1 Central         
[Feb 19]
Aorai           0-2 Punaruu         
Manu Ura        5-1 Tahiti U-19     

Round 17
[Feb 10]
Aorai          2-13 Pirae           
Tefana          8-3 Tahiti U-19     
[Mar 2]
Manu Ura        0-4 Dragon          
Punaruu         2-5 Taiarapu        
[Mar 14]
Central         1-0 Vénus           

Round 18
[Feb 15]
Vénus           2-1 Manu Ura        
[Feb 23]
Pirae           3-0 Punaruu         
Taiarapu       11-2 Aorai           
[Feb 25]
Tahiti U-19     0-4 Central         
Dragon          2-2 Tefana          

Round 19 [Mar 9]
Central         6-0 Punaruu         
Aorai           0-4 Tefana          
Taiarapu        0-5 Manu Ura        
Vénus           4-5 Pirae           
Tahiti U-19     2-7 Dragon          

Round 20 [Mar 29]
Central         6-4 Pirae           
Tahiti U-19     3-0 Aorai           
Vénus           0-3 Taiarapu        
Dragon          9-2 Punaruu         
Manu Ura        2-4 Tefana          

Round 21
[Apr 3]
Punaruu         2-2 Tahiti U-19     
Dragon          5-2 Taiarapu        
Manu Ura        3-1 Pirae           
Aorai           0-9 Vénus           
[Apr 4]
Tefana          3-2 Central         

Round 22 [Apr 11]
Vénus           6-1 Tahiti U-19     
Tefana          2-0 Taiarapu        
Punaruu         0-4 Manu Ura        
Aorai          2-12 Central         
Pirae           2-6 Dragon          

Round 23
[Apr 8]
Punaruu         awd Tefana          [awarded 0-3, Punaruu forfeited]
[Apr 14]
Pirae           6-2 Tahiti U-19     
[Apr 15]
Dragon          2-2 Vénus           
Manu Ura        4-1 Aorai           
Taiarapu        3-4 Central         

Round 24 [Apr 20]
Punaruu        1-19 Vénus           
Pirae           2-4 Tefana          
Dragon          5-0 Aorai           
Manu Ura        0-2 Central         
Taiarapu        9-2 Tahiti U-19     

Round 25 [Apr 27]
Pirae           1-2 Taiarapu        
Vénus           3-4 Tefana          
Aorai           4-2 Punaruu         
Manu Ura        5-0 Tahiti U-19     
Central         4-4 Dragon          

Round 26
[May 4]
Aorai           0-6 Pirae           
Dragon          6-1 Manu Ura        
[May 5]
Punaruu         1-9 Taiarapu        
Tefana          7-1 Tahiti U-19     
Central         2-1 Vénus           

Round 27
[May 18]
Central         6-0 Tahiti U-19     
Pirae           9-1 Punaruu         
Manu Ura        2-5 Vénus           
[May 19]
Aorai           3-5 Taiarapu        
Dragon          0-0 Tefana          

Final Table:

 1.AS Central Sport    27  22  3  2 107-40  96             Champions
 2.AS Tefana           27  20  4  3 100-45  91
 3.AS Dragon           27  19  5  3 112-41  89        [C]
 4.AS Pirae            27  14  4  9 104-64  73
 5.AS Vénus            27  13  4 10 101-52  70
 6.AS Taiarapu FC      27  12  5 10  99-67  68
 7.AS Manu Ura         27  11  1 15  70-74  61
 8.Tahiti U-19         27   3  3 21  51-125 39
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.AS Aorai            27   4  1 22  33-135 38  [-2]  [P]  Relegation Playoff
----------------------------------------------
10.AS Tamarii Punaruu  27   1  2 24  26-160 29  [-3]  [P]  Relegated

NB: Aorai 2 points deducted, Punaruu 3 points deducted

Promotion/Relegation Playoff

[May 25]
Aorai           1-1 Arue            [4-5 pen]

NB: AS Aorai relegated, AS Arue promoted


Division 2

Final Table:

 1.AS Jeunes Tahitiens 21  14  4  3  86-19  71  [ 4]       Promoted
----------------------------------------------
 2.AS Arue             21  13  3  5  55-27  65  [ 2]  [R]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.AS Olympic Mahina   21  10  4  7  42-39  57  [ 2]  [R]
 4.AS Papenoo          21   8  6  7  46-39  53  [ 2]
 5.AS Tefana B         21  10  2  9  48-45  53
 6.AS Excelsior        21   8  3 10  52-53  50  [ 2]
 7.AS Taiarapu FC B    21   4  1 16  37-90  34
 8.AS Vaiete           21   5  1 15  34-88  31  (-6)

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Division 3

Final Table:

 1.AS Mataiea          15  10  4  1  67-32  49
 2.AS Papara FC        15   9  4  2  50-29  48  [ 2]
 3.AS Central Sport B  15   9  1  5  65-35  43
 4.AS Manu Ura B       15   3  4  8  33-36  27  (-1)
 5.AS Tefana C         15   3  3  9  47-79  26  (-1)
 6-AS Aorai B          15   2  2 11  43-94  22  (-1)
 -.AS Pirae B          withdrew
 -.AS Js. Tahitiens B  withdrew
 -.AS Vénus B          withdrew

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Mooréa

First Stage

Final Table:

 1.AS Tiare Tahiti     14  12  2  0  62- 9  54  [2]
 2.AS Tamarii Temanava 14   9  3  2  40- 9  48  [4]
 3.AS Mira             14   9  2  3  47-23  47  [4]
 4.AS Tiare Hinano     14   8  3  3  32-19  42  [1]
 5.AS Tamarii Tapuhute 14   5  2  7  24-23  32  [1]
 6.AS Hotutea          14   2  0 12  11-62  16       (-4)
 7.AS Tearaa           14   2  2 10  13-55  14       (-8)
 8.AS Tiare Anani      14   1  2 11   8-37  13       (-6)

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Second Stage

Final Table:

 1.AS Tiare Tahiti     14  12  0  2  83-13  56  [6]
 2.AS Tamarii Temanava 14  12  1  1  66-12  55  [4]
 3.AS Mira             14   9  1  4  50-28  45  [3]
 4.AS Tiare Hinano     14   9  2  3  68-16  44  [1]
 5.AS Tamarii Tapuhute 14   5  0  9  27-41  30  [1]
 6.AS Tiare Anani      14   4  1  9  23-49  25       (-2)
 7.AS Tearaa           14   2  1 11  12-56  21
 8.AS Hotutea          14   0  0 14  11-125 14

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Aggregate Table

 1.AS Tiare Tahiti     28  24  2  2 145-22 110  [8]        [C]  Champions
 2.AS Tamarii Temanava 28  21  4  3 106-21 103  [8]
 3.AS Mira             28  18  3  7  97-51  92  [7]
 4.AS Tiare Hinano     28  17  5  6 100-35  86  [2]
 5.AS Tamarii Tapuhute 28  10  2 16  51-64  62  [2]
 6.AS Tiare Anani      28   5  3 20  31-86  38       (-8)
 7.AS Tearaa           28   4  3 21  25-111 35       (-8)
 8.AS Hotutea          28   2  0 26  22-187 30       (-4)

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets


Raiatea

[Nov 18]
Samine          0-1 Tamarii Tainuu  
[Dec 3]
TRM             1-2 Tamarii Tainuu  
[Dec 10]
Samine          4-1 TRM             
[Jan 28]
Tamarii Tainuu  1-0 Samine          
[Feb 3]
Tamarii Tainuu   -  TRM             
[Mar 3]
TRM              -  Samine          
[Mar 10]
Samine           -  Tamarii Tainuu  
[Apr 21]
TRM              -  Tamarii Tainuu  
[Apr 28]
Samine           -  TRM             

Table:

 1.AS Tamarii Tainuu    3   3  0  0   4- 1  12
 2.AS Samine            3   1  0  2   4- 3   6
 3.AS TRM               2   0  0  2   2- 6   2


Cup Tournaments

 
Coupe Tahiti Nui | Coupe Tahiti Ligue 2
Coupe Mooréa | Coupe des Champions (Mooréa) Coupe Tahiti Nui Round 1 [Sep 30] Taiarapu 18-0 Papara Central 1-3 Tefana Pirae 13-0 Vaiete Tiare Hinano 4-1 Arue NB: all other clubs had byes Round 2 [Oct 27] Aorai 0-5 Vénus Pirae 2-2 Dragon [3-4 pen] Punaruu 1-6 Tefana Manu Ura 2-2 Olympic Mahina [3-5 pen] [Oct 28] Temanava 3-0 Tiare Anani Js. Tahitiens 3-1 Excelsior [Oct 29] Tiare Hinano 1-0 Taiarapu Tiare Tahiti 0-0 Papenoo [2-4 pen] Quarterfinals [Jan 24] Olympic Mahina 1-7 Dragon [Feb 18] Vénus 6-2 Papenoo Tiare Hinano 0-3 Tefana Temanava 1-1 Js. Tahitiens [3-4 pen] Semifinals [May 12] Dragon 3-2 Js. Tahitiens Tefana 5-5 Vénus [2-3 pen] Final [May 26] Dragon 2-2 Vénus [4-2 pen] Coupe Tahiti Ligue 2 Quarterfinals First Legs [Jan 12] Excelsior 3-2 Arue Ol. Mahina 4-2 Tefana B [Jan 13] Js. Tahitiens 4-4 Taiarapu B Vaiete 2-7 Papenoo Second Legs [Feb 23] Arue 4-2 Excelsior [Feb 24] Tefana B 2-1 Ol. Mahina Papenoo 3-1 Vaiete [Mar 6] Taiarapu B 0-3 Js. Tahitiens Semifinals First Legs [Mar 9] Arue 2-1 Papenoo Ol. Mahina 1-7 Js. Tahitiens Second Legs [Apr 21] Papenoo 2-1 Arue [4-3 pen] Js. Tahitiens 3-2 Ol. Mahina Final [May 26] Papenoo 0-4 Js. Tahitiens Coupe Mooréa Quarterfinals [Feb 10] Tearaa 1-2 Tiare Anani Mira 1-1 Temanava [5-6 pen] [Feb 11] Hotutea 0-3 Tapuhute [Mar 30] Tiare Hinano 0-1 Tiare Tahiti Semifinals First Legs [Apr 28] Tapuhute 1-1 Tiare Tahiti [Apr 29] Tiare Anani 0-0 Temanava Second Legs [May 19] Temanava 3-1 Tiare Anani [May 20] Tiare Tahiti 3-0 Tiare Tahiti Final [Jun 10] Temanava 3-3 Tiare Tahiti [6-5 pen] Coupe des Champions (Mooréa) 2018 NB: between winners of first phase championship (Tiare Tahiti) and overall champions (Tiare Tahiti); as both are identical, the overall runners-up (Temanava) enter [Jun 17] Tiare Tahiti 1-1 Temanava [no extra time, 3-2 pen]

2016/17

list of champions

list of cup winners

list of coupe des champions winners

foundation dates

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Aug 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.