French Polynesia 2018/19


Division 1
Division 2
Mooréa

Cup Tournaments

Note that the point system in French Polynesia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division 1

Final Table:

 1.AS Vénus            27  17  8  2  78-29  86       Champions
 2.AS Tiare Tahiti     27  18  4  5  76-37  85  [P]
 3.AS Tefana           27  16  5  6  73-41  80
 4.AS Pirae            27  16  4  7  91-46  79
 5.AS Central Sport    27  14  7  6  89-48  76  [C]
 6.AS Dragon           27  12  4 11  64-62  65  [-2]
 7.AS Manu Ura         27  10  6 11  48-46  63
 8.AS Jeunes Tahitiens 27   5  4 18  40-68  46  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.AS Arue             27   2  2 23  28-128 35  [P]  [3 2 0 1 8-7 9]  Relegation Playoff
----------------------------------------------
10.AS Taiarapu FC      27   2  2 23  43-125 35       [3 1 0 2 7-8 6]  Relegated

NB: Tahiti U-19 do not enter this season; AS Tiare Tahiti are from Mooréa

Round 1
[Sep 28]
Arue            0-4 Central         
Taiarapu        1-4 Pirae           
JT              2-2 Tefana          
[Sep 29]
Vénus           3-2 Tiare Tahiti    
Dragon          1-3 Manu Ura        

Round 2
[Oct 4]
Tefana          3-1 Arue            
[Oct 5]
Vénus           6-0 JT              
Dragon          6-1 Taiarapu        
Central         3-3 Manu Ura        
[Oct 6]
Tiare Tahiti    1-2 Pirae           

Round 3
[Oct 12]
Tefana          3-2 Dragon          
Manu Ura        2-0 JT              
Pirae           3-5 Central         
Arue            2-2 Vénus           
[Oct 13]
Tiare Tahiti    3-0 Taiarapu        

Round 4
[Oct 19]
Manu Ura        1-0 Pirae           
Vénus           6-4 Taiarapu        
Dragon          5-3 Arue            
Central         2-0 Tefana          
[Oct 20]
Tiare Tahiti    2-0 JT              

Round 5
[Oct 25]
Pirae           2-2 Tefana          
Dragon          1-1 Vénus           
[Oct 26]
Manu Ura        3-0 Taiarapu        
[Oct 27]
Arue            2-5 Tiare Tahiti    
Central         3-1 JT              

Round 6
[Oct 30]
Pirae           1-5 Vénus           
[Nov 2]
Manu Ura        1-0 Tefana          
[Nov 3]
Arue            1-3 Taiarapu        
Central         3-3 Tiare Tahiti    
Dragon          4-3 JT              

Round 7
[Nov 16]
Vénus           1-0 Central         
[Nov 17]
Manu Ura        1-2 Tiare Tahiti    
JT              6-0 Arue            
[Dec 4]
Tefana          2-0 Taiarapu        
Dragon          awd Pirae           [awarded 0-3, originally 3-3]

Round 8
[Nov 23]
Vénus           0-0 Manu Ura        
JT              0-0 Taiarapu        
Pirae           5-3 Arue            
[Nov 24]
Tefana          2-5 Tiare Tahiti    
Central         4-4 Dragon          
  
Round 9
[Nov 30]
Manu Ura        0-0 Arue            
Tefana          1-0 Vénus           
[Dec 1]
Dragon          awd Tiare Tahiti    [awarded 0-3, originally 3-0]
JT              0-6 Pirae           
Central         6-3 Taiarapu        

Round 10
[Dec 7]
Tefana          4-1 JT              
Central         8-0 Arue            
Pirae           5-0 Taiarapu        
Manu Ura        0-1 Dragon          
[Dec 8]
Tiare Tahiti    1-1 Vénus           

Round 11
[Dec 11]
Vénus           1-0 JT              
[Dec 14]
Arue            1-4 Tefana          
Manu Ura        2-2 Central         
Taiarapu        2-3 Dragon          
[Dec 15]
Tiare Tahiti    1-3 Pirae           

Round 12
[Dec 21]
Vénus           3-0 Arue            
Manu Ura        4-0 JT              
Dragon          1-2 Tefana          
[Dec 22]
Taiarapu        3-6 Tiare Tahiti    
Central         2-2 Pirae           

Round 13
[Jan 11]
Pirae           3-3 Manu Ura        
Tefana          2-2 Central         
[Jan 12]
JT              1-3 Tiare Tahiti    
Arue            1-2 Dragon          [annulled]
[Jan 15]
Taiarapu        3-9 Vénus           
[Apr 12]
Arue            0-6 Dragon          [replay]

Round 14
[Jan 18]
Vénus           2-2 Dragon          
JT              0-2 Central         
Tefana          4-2 Pirae           
[Jan 19]
Tiare Tahiti    1-0 Arue            
[Jan 20]
Taiarapu        2-2 Manu Ura        

Round 15
[Jan 25]
Vénus           0-0 Pirae           
JT              0-3 Dragon          
Tefana          5-0 Manu Ura        
[Jan 26]
Central         0-1 Tiare Tahiti    
Arue            3-1 Taiarapu        

Round 16
[Jan 29]
Vénus           3-2 Tefana          
Central         5-2 Taiarapu        
[Feb 8]
Pirae           3-1 JT              
Arue            1-4 Manu Ura        
[Feb 9]
Tiare Tahiti    1-2 Dragon          

Round 17
[Feb 1]
Manu Ura        0-1 Vénus           
[Feb 2]
Arue            3-7 Pirae           
Tefana          2-2 Tiare Tahiti    
[Feb 3]
Taiarapu        5-3 JT              
[May 4]
Dragon          2-6 Central         

Round 18
[Feb 22]
Arue            0-8 JT              
Pirae           0-1 Dragon          
[Feb 23]
Manu Ura        2-4 Tiare Tahiti    
Central         1-2 Vénus           
[Feb 24]
Taiarapu        0-3 Tefana          

Round 19 [Mar 1]
Tefana          1-1 JT              
Vénus           2-2 Tiare Tahiti    
Arue            0-8 Central         
Manu Ura        2-1 Dragon          
Taiarapu        2-5 Pirae           

Round 20
[Mar 8]
Arue            0-6 Tefana          
Central         4-2 Manu Ura        
[Mar 9]
Pirae           0-1 Tiare Tahiti    
JT              2-2 Vénus           
Dragon          9-2 Taiarapu        

Round 21
[Mar 22]
Arue            0-8 Vénus           
Tefana          4-1 Dragon          
[Mar 23]
JT              1-0 Manu Ura        
Pirae           4-3 Central         
Tiare Tahiti    9-1 Taiarapu        

Round 22
[Mar 29]
Pirae           3-2 Manu Ura        
Vénus           8-0 Taiarapu        
[Mar 30]
Tiare Tahiti    1-0 JT              
Dragon          3-1 Arue            
Central         2-3 Tefana          

Round 23
[Mar 26]
Vénus           3-1 Dragon          
[Apr 5]
Tefana          2-3 Pirae           
[Apr 6]
Arue            0-4 Tiare Tahiti    
[Apr 12]
JT              1-2 Central         
Manu Ura        4-0 Taiarapu        

Round 24 [Apr 18]
Tiare Tahiti    1-2 Central         
Taiarapu        3-4 Arue            
Pirae           0-1 Vénus           
Dragon          1-0 JT              
Manu Ura        0-3 Tefana          

Round 25
[Apr 26]
Taiarapu        1-6 Central         
Manu Ura        5-2 Arue            
[Apr 27]
Dragon          1-5 Tiare Tahiti    
JT              1-8 Pirae           
Tefana          2-1 Vénus           

Round 26
[Apr 1]
Vénus           5-1 Manu Ura        
[May 10]
Taiarapu        3-4 JT              
[May 11]
Tiare Tahiti    5-3 Tefana          
Pirae          12-1 Arue            
Central         3-3 Dragon          

Round 27
[Apr 23]
Vénus           2-1 Central         
[May 17]
JT              4-0 Arue            
Taiarapu        1-6 Tefana          
Dragon          0-5 Pirae           
[May 18]
Manu Ura        1-2 Tiare Tahiti    

Final Table:

 1.AS Vénus            27  17  8  2  78-29  86       Champions
 2.AS Tiare Tahiti     27  18  4  5  76-37  85  [P]
 3.AS Tefana           27  16  5  6  73-41  80
 4.AS Pirae            27  16  4  7  91-46  79
 5.AS Central Sport    27  14  7  6  89-48  76  [C]
 6.AS Dragon           27  12  4 11  64-62  65  [-2]
 7.AS Manu Ura         27  10  6 11  48-46  63
 8.AS Jeunes Tahitiens 27   5  4 18  40-68  46  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.AS Arue             27   2  2 23  28-128 35  [P]  [3 2 0 1 8-7 9]  Relegation Playoff
----------------------------------------------
10.AS Taiarapu FC      27   2  2 23  43-125 35       [3 1 0 2 7-8 6]  Relegated

NB: Tahiti U-19 do not enter this season; AS Tiare Tahiti are from Mooréa

Promotion/Relegation Playoff

[Jun 2]
Arue            2-4 Olympic Mahina  

NB: Olympic Mahina promoted, Arue relegated


Division 2

Final Table:

 1.AS Taravao AC       24  20  3  1 108-37  85  [-2]  [N]  Promoted
----------------------------------------------
 2.AS Olympic Mahina   24  13  9  2  69-32  72             Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.AS Tefana B         24  12  4  8  62-50  63  [-1]
 4.AS Excelsior        24  11  6  7  60-43  61  [-2]
 5.AS Mataiea          24  10  4 10  73-75  58        [P]
 6.AS Tamarii Punaruu  24   8  6 10  50-54  54        [R]
 7.AS Vaiete           24   9  2 13  59-63  49  [-4]
 8.AS Papenoo          24   4  5 15  47-82  33  [-8]
 9.AS Papara FC        24   1  1 22  37-129 25  [-3]  [P]
 -.AS Teva FC          withdrew                       [N]


Division 2 - Mooréa

First Stage

Final Table:

 1.AS Mira             14  10  4  0  52- 7  51  [3]
 2.AS Tamarii Temanava 14  10  3  1  55-12  51  [4]
 3.AS Tiare Hinano     14   7  5  2  34-13  40  [1] (-1)
 4.AS Tamarii Tapuhute 14   7  2  5  24-16  38  [1]
 5.AS Tiare Anani      14   6  3  5  21-16  31      (-4)
 6.AS Tiare Tahiti 2   14   1  4  9  18-34  25  [4]
 7.AS Hotutea          14   1  3 10  13-70  21  [1]
 8.AS Tearaa           14   2  0 12   7-56  18      (-2)

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets


2017/18

list of champions

list of cup winners

list of coupe des champions winners

foundation dates

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 6 Jun 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.