Uruguay 2014/15


Primera División Profesional
Segunda División Profesional
Segunda División B Amateur

Primera División Profesional

Apertura 2014 | Clausura 2015 | Tabla Anual 2014/15 | Championship Playoff

Torneo Apertura 2014

Final Table:

 1.C Nacional dF                 15  14  0  1  34- 7  42  Apertura Winners
 2.Racing CM                     15  10  2  3  32-26  32
 3.CA Peñarol                    15   7  4  4  28-16  25
 4.CA River Plate                15   8  1  6  26-18  25
 5.CCyD El Tanque Sisley         15   6  5  4  18-18  23
 6.Defensor Sporting Club        15   6  3  6  28-22  21
 7.IA Sud América                15   5  5  5  17-17  20
 8.CA Juventud (Las Piedras)     15   6  2  7  21-22  20
 9.CA Atenas (San Carlos)        15   6  2  7  20-22  20
10.Danubio FC                    15   5  5  5  17-20  20
11.CA Rentistas                  15   6  2  7  18-24  20
12.Montevideo Wanderers FC       15   6  1  8  21-21  19
13.CA Fénix                      15   5  2  8  20-26  17
14.Rampla Juniors FC             15   5  2  8  18-27  17
15.CA Cerro                      15   3  2 10  11-32  11
16.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    15   1  4 10  17-28   7

Round 1
[Aug 16]
Rentistas          1-1 Tacuarembó         
  [David Terans 34; Aldo Díaz 57]
Atenas             1–3 River Plate        
  [Carlos Keosseián 1; Michael Santos 27, Cristian Techera 70, Robert Flores 79]
Danubio            2-4 Racing             
  [Matías Castro 12, Fabricio Formiliano 32; Agustín Gutiérrez 78pen, 89, 90, 90+2]
Peñarol            3-0 Cerro              
  [Antonio Pacheco 10, 51, Jorge Rodríguez Núñez 90+3]
[Aug 17]
Wanderers          1–2 El Tanque          
  [Sergio Blanco 65; Yoel Burgueño 70, 74]
Rampla Juniors     1–2 Sud América        
  [Richard Núñez 30; Maureen Franco 67, 73]
Fénix              3-1 Juventud           
  [Lucas Cavallini 69, 73, Diego Blanco 88; Gastón Puerari 71]
Nacional           5–2 Defensor Sporting  
  [Iván Alonso 12, 22, 47, 83pen, Sebastián Fernández 76; Giorgian De Arrascaeta 17,
   Nicolás Olivera 90+2]

Round 2
[Aug 22]
Defensor Sporting  1-2 Rentistas          
  [Felipe Gedoz 89; David Terans 79, Guillermo Maidana 85pen]
[Aug 23]
Tacuarembó         1-2 Fénix              
  [Aldo Díaz 84; Facundo Boné 18, Alexander Medina 38pen]
Sud América        0-1 Nacional           
  [Iván Alonso 75]
[Aug 24]
Racing             4-1 Cerro              
  [Diego Zabala 24, Ernesto Dudok 34, Cristian Tabó 84, Gonzalo Aguilar 90; Hugo Silveira 53]
River Plate        1-2 Wanderers          
  [Cristian Techera 78; Maximiliano Olivera 63, Adrián Colombino 90]
Danubio            2-0 Atenas             
  [Ernesto Farías 85pen, Santiago González 90+1]
El Tanque          3-3 Rampla Juniors     
  [Yoel Burgueño 28, Brian Uribe 80, Felipe Rodríguez 88; Gonzalo Malán 25, 36pen, 60]
Juventud           0-1 Peñarol            
  [Jorge Rodríguez Núñez 65]

Round 3
[Aug 30]
Fénix              3–4 Defensor Sporting  
  [Ignacio Pallas 18, Lucas Cavallini 18, Jorge Zambrana 80; Joaquín Boghossian 26,
   Nicolás Olivera 40pen, Ignacio Risso Thomasset 83pen, Silvio Dorrego 90+2og]
Nacional           1–2 El Tanque          
  [Leandro Barcia 39; Miguel Murillo 12, Yoel Burgueño 24]
[Aug 31]
Atenas             1-3 Racing             
  [Santiago Barboza 61pen; Diego Zabala 23, Gabriel Fernández 68pen, 90+3 pen]
Rentistas          3–1 Sud América        
  [Gustavo Alles 37, David Terans 57, Marcelo Fernández 59; Santiago Carrera 66]
Rampla Juniors     0–2 River Plate        
  [Michael Santos 47, Leandro Rodríguez 69]
Wanderers          4-1 Danubio            
  [Matías Quagliotti 11, Sebastián Gularte 14, Álex Silva 37, Gastón Bueno 60;
   Matías Castro 82]
Cerro              1-3 Juventud           
  [Horacio Peralta 90+2; Matías Porcari 39, Jaime Báez 73, Christian Latorre 84]
Peñarol            2–0 Tacuarembó         
  [Antonio Pacheco 30pen, Marcelo Danubio Zalayeta 76]

Round 4
[Sep 6]
Sud América        2-2 Fénix              
  [Santiago Carrera 52, Maureen Franco 63; Lucas Cavallini 14, 50]
Danubio            5–0 Rampla Juniors     
  [Matías Castro 4, 47, Federico Ricca 70, Ignacio González 79, Hugo Sequeira 82]
Defensor Sporting  0-0 Peñarol            
[Sep 7]
Racing             1-1 Juventud           
  [Damián Malrechauffe 27; Gastón Puerari 37]
Tacuarembó         4-0 Cerro              
  [Néstor Silva 2, Aldo Díaz 56, 87, Jonathan De los Santos 85]
El Tanque          2-0 Rentistas          
  [Felipe Rodríguez 2, Yoel Burgueño 89]
Atenas             1-0 Wanderers          
  [Santiago Barboza 70pen]
River Plate        1-3 Nacional           
  [Santiago García 68; Diego Arismendi 3, Gonzalo Porras 32, Iván Alonso 69]

Round 5
[Sep 12]
Peñarol            1–1 Sud América        
  [Marcelo Danubio Zalayeta 31; Max Rauhoffer 66]
[Sep 13]
Rentistas          2–0 River Plate        
  [David Terans 50, Guillermo Maidana 89]
Rampla Juniors     4-2 Atenas             
  [Gustavo Aprile 16, Francis D’Albenas 54, Paul Dzeruvs 61pen, 89;
   Leandro Sosa 71, Santiago Barboza 90+4]
Wanderers          2-3 Racing             
  [Mathías Quagliotti 43pen, Kevin Ramírez 83 / Sebastián Gularte 35og,
   Mauricio Affonso 47, Damián Malrechauffe 90]
[Sep 14]
Cerro              0–3 Defensor Sporting  
  [Ignacio Risso Thomasset 50pen, Giorgian de Arrascaeta 75, 90]
Juventud           4-2 Tacuarembó         
  [Rodrigo Viega 8, 16, Jaime Báez 41, Federico Millacet 90+1;
   Aldo Díaz 4pen, Jonathan de los Santos 89]
Fénix              1–0 El Tanque          
  [Aníbal Hernández 71pen]
Nacional           3-0 Danubio            
  [Iván Alonso 31, Miguel de los Santos 39og, Diego Arismendi 75]

Round 6
[Sep 20]
Sud América        0-0 Cerro              
El Tanque          1-1 Peñarol            
  [Miguel Murillo 14; Juan Manuel Olivera 84]
[Sep 21]
Racing             1–0 Tacuarembó         
  [Bruno Sosa 90+2og]
Danubio            0-3 Rentistas          
  [Ignacio Ithurralde 34, Hugo Soria 79, Federico Laens 90+1]
Defensor Sporting  2-0 Juventud           
  [Brian Lozano 81, Matías Alonso 90+2]
Wanderers          0–1 Rampla Juniors     
  [Gonzalo Malán 87pen]
Atenas             0-2 Nacional           
  [Carlos De Pena 32, 39]
[Sep 22]
River Plate        3-1 Fénix              
  [Santiago García 15, Michael Santos 63, 71; Lucas Cavallini 32]

Round 7
[Sep 27]
Cerro              0–0 El Tanque          
Nacional           2–0 Wanderers          
  [Álvaro Recoba 44, Carlos De Pena 77]
[Sep 28]
Rampla Juniors     1–2 Racing             
  [Bruno Barreto 12; Juan Pablo Rodríguez 28, Mauricio Affonso 90+1]
Rentistas          0–3 Atenas             
  [Carlos Keosseián 46, Santiago Barboza 59, 89]
Juventud           1-3 Sud América        
  [Jaime Báez 45pen; Ángel Luna 18, Adrián Argachá 53, Maureen Franco 61]
Tacuarembó         1–4 Defensor Sporting  
  [Aldo Díaz 84pen; Lucas Morales 2, Giorgian De Arrascaeta 31, Matías Alonso 69, 89pen]
Fénix              0–0 Danubio            
Peñarol            3–1 River Plate        
  [Jonathan Rodríguez Portillo 16, 90+2, Sergio Orteman 68pen; Leandro Rodríguez Telechea 8]

Round 8
[Oct 4]
Sud América        2-1 Tacuarembó         
  [Max Rauhoffer 46, Federico Gallego 90+2; Joaquín Verges 59]
Danubio            1-1 Peñarol            
  [Miguel de los Santos 2; Jorge Rodríguez Núñez 77]
[Oct 5]
El Tanque          0-3 Juventud           
  [Gastón Puerari 19, Juan Pablo Péndola 64og, Jaime Báez 90+2]
River Plate        3-0 Cerro              
  [Cristian Techera 30, Michael Santos 32, Luis Torrecilla 66]
Atenas             3-0 Fénix              
  [Leandro Sosa 60, Facundo Peraza 82, Rafael Acosta 87]
Wanderers          3-2 Rentistas          
  [Diego Riolfo 14, Nicolás Freitas 56, Gastón Rodríguez Maeso 75;
   Gustavo Alles 29, Federico Laens 90]
Racing             1–6 Defensor Sporting  
  [Damián Malrechauffe 45; Giorgian de Arrascaeta 4, 78, Adrián Luna 26, 73,
   Ernesto Dudok 59og, Ignacio Risso Thomasset 62]
Rampla Juniors     0-2 Nacional           
  [Gastón Pereiro 83, Iván Alonso 90+1pen]

Round 9
[Oct 10]
Peñarol            4-1 Atenas             
  [Marcelo Danubio Zalayeta 8, 88, Jorge Rodríguez Núñez 13, Sebastián Píriz 86;
   Santiago Barboza 60pen]
[Oct 11]
Cerro              2-0 Danubio            
  [Juan Ramón Curbelo 59, Hugo Silveira 77]
Fénix              2-1 Wanderers          
  [Lucas Cavallini 8, Martín Ligüera 61; Yuri Galli 79]
Rentistas          0–2 Rampla Juniors     
  [Gonzalo Vega 20, Paul Dzeruvs 83]
[Oct 12]
Juventud           0–3 River Plate        
  [Michael Santos 38, Leandro Rodríguez Telechea 43, Cristian Techera 90+1]
Tacuarembó         2–3 El Tanque          
  [Santiago Fosgt 49og, Ramiro Bruschi 68; Yoel Burgueño 24, 43, Diego Viera 73]
Defensor Sporting  1–1 Sud América        
  [Ignacio Risso Thomasset 72; Gastón Colman 86]
Nacional           2-0 Racing             
  [Gastón Pereiro 12, Carlos De Pena 87]

Round 10
[Oct 18]
Rampla Juniors     1-0 Fénix              
  [Gustavo Aprile 30]
Wanderers          2-1 Peñarol            
  [Diego Riolfo 27, Nicolás Albarracín 68; Sebastián Píriz 66]
[Oct 19]
Racing             3–2 Sud América        
  [Gabriel Fernández 9pen, 17, Damián Malrechauffe 48; Ángel Luna 5, Adrián Argachá 80]
El Tanque          2–1 Defensor Sporting  
  [Miguel Murillo 11, Joaquín Aguirre 47; Brian Lozano 67]
River Plate        2-2 Tacuarembó         
  [Michael Santos 13, Cristian Techera 26; Javier Guarino 52, Aldo Díaz 60]
Danubio            0-0 Juventud           
Nacional           2-0 Rentistas          
  [Iván Alonso 43, 67]
Atenas             3-1 Cerro              
  [Santiago Barboza 5, Leandro Sosa 11, Michel Acosta 60; Mario Regueiro 30]

Round 11
[Nov 1]
Sud América        1–0 El Tanque          
  [Adrián Argachá 54]
Defensor Sporting  0–2 River Plate        
  [Michael Santos 24, Ramón Arias 33og]
Fénix              0-3 Nacional           
  [Gastón Pereiro 1, Iván Alonso 87, Sebastián Fernández 90+1]
[Nov 2]
Rentistas          1-1 Racing             
  [Gustavo Alles 5; Mauricio Affonso 8]
Cerro              2-1 Wanderers          
  [Gastón Bueno 26og, Hugo Silveira 78; Sebastián Gularte 52]
Juventud           2-1 Atenas             
  [Matías Pérez 37, Rodrigo Viega 43; Santiago Barboza 69pen]
Tacuarembó         0-0 Danubio            
Peñarol            2–3 Rampla Juniors     
  [Antonio Pacheco 17, Carlos Núñez 83; Gonzalo Malán 53, 63, Joe Emerson Bizera 74og]

Round 12
[Nov 8]
Rentistas          1-0 Fénix              
  [Ruben Martín Sosa 84]
Racing             3–1 El Tanque          
  [Carlos Acosta 13, Mauricio Affonso 47pen, Juan Pablo Rodríguez 50pen; Yoel Burgueño 7]
River Plate        2–1 Sud América        
  [Michael Santos 63, 87pen; Maureen Franco 43]
Wanderers          1-0 Juventud           
  [Gastón Rodríguez Maeso 75pen]
Rampla Juniors     1-2 Cerro              
  [Gonzalo Malán 2; Hugo Silveira 48, Fabricio Núñez 90+3]
[Nov 9]
Danubio            2–1 Defensor Sporting  
  [Juan Ignacio González Brazeiro 25, Camilo Mayada 43; Ramón Arias 1]
Atenas             2-1 Tacuarembó         
  [Michel Acosta 7, Rafael Acosta 60; Javier Guarino 64]
Nacional           2-1 Peñarol            
  [Sebastián Fernández Miglierina 90+1, Álvaro Recoba 90+5; Antonio Pacheco 58pen]

Round 13
[Nov 14]
Defensor Sporting  0-2 Atenas             
  [Santiago Barboza 26, 90+3]
[Nov  15]
Sud América        0-1 Danubio            
  [Matías Castro 20pen]
Peñarol            4-0 Rentistas          
  [Fabián Estoyanoff 30, Sebastián Píriz 52, 61, Marcelo Danubio Zalayeta 62]
[Nov 16]
Juventud           2–0 Rampla Juniors     
  [Hugo Quatrín 40, 60]
Tacuarembó         1-3 Wanderers          
  [Sebastián Sánchez 19; Gastón Rodríguez Maeso 6, 48, Sebastián Gularte 63]
El Tanque          1–0 River Plate        
  [Yoel Burgueño 9]
Fénix              2-3 Racing             
  [Lucas Cavallini 13, Facundo Boné 77; Mauricio Affonso 42pen, Diego Zabala 65,
   Damián Malrechauffe 87]
Nacional           1-0 Cerro              
  [Diego Arismendi 29]

Round 14
[Nov 21]
Atenas             0-0 Sud América        
[Nov 22]
Danubio            1-1 El Tanque          
  [Matías Castro 49; Gastón Machado 5]
Rentistas          3-1 Cerro              
  [Guillermo Maidana 28, 57, José Varela 60; Mario Regueiro 77pen]
Wanderers          1-1 Defensor Sporting  
  [Diego Riolfo 80; Andrés Scotti 14]
Nacional           4-1 Juventud           
  [Iván Alonso 33, 35pen, Henry Giménez 51, Gastón Pereiro 84; Rodrigo Viega 12]
[Nov 23]
Racing             0-2 River Plate        
  [Cristian Techera 12, Jonathan Ramírez 88]
Rampla Juniors     1-1 Tacuarembó         
  [Paul Dzeruvs 50; Oscar Padula Castro 48]
Fénix              1-2 Peñarol            
  [Gonzalo Papa 42; Jonathan Rodríguez Portillo 67, Marcelo Danubio Zalayeta 73]

Round 15
[Dec 6]
Sud América        1-0 Wanderers          
  [Gastón Colman 87]
Juventud           3-0 Rentistas          
  [Matías Pérez 12, Jaime Báez 25pen, Matías Porcari 40pen]
River Plate        1-2 Danubio            
  [ Michael Santos 77; Matías Castro 70pen, Agustín Alé 86og]
Tacuarembó         0-1 Nacional           
  [Iván Alonso 59]
[Dec 7]
El Tanque          0-0 Atenas             
Defensor Sporting  2-0 Rampla Juniors     
  [Federico Gino 20, Nicolás Olivera 89]
Cerro              1-3 Fénix              
  [Mario Regueiro 20; Martín Ligüera 45pen, Franco Acosta 54, Cecilio Waterman 74]
Peñarol            2-3 Racing             
  [Damián Macaluso 4, Jonathan Rodríguez Portillo 34; Carlos Acosta 53, 57,
   Gabriel Fernández 66]

Final Table:

 1.C Nacional dF                 15  14  0  1  34- 7  42  Apertura Winners
 2.Racing CM                     15  10  2  3  32-26  32
 3.CA Peñarol                    15   7  4  4  28-16  25
 4.CA River Plate                15   8  1  6  26-18  25
 5.CCyD El Tanque Sisley         15   6  5  4  18-18  23
 6.Defensor Sporting Club        15   6  3  6  28-22  21
 7.IA Sud América                15   5  5  5  17-17  20
 8.CA Juventud (Las Piedras)     15   6  2  7  21-22  20
 9.CA Atenas (San Carlos)        15   6  2  7  20-22  20
10.Danubio FC                    15   5  5  5  17-20  20
11.CA Rentistas                  15   6  2  7  18-24  20
12.Montevideo Wanderers FC       15   6  1  8  21-21  19
13.CA Fénix                      15   5  2  8  20-26  17
14.Rampla Juniors FC             15   5  2  8  18-27  17
15.CA Cerro                      15   3  2 10  11-32  11
16.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    15   1  4 10  17-28   7


Torneo Clausura 2015

Final Table:

 1.CA Peñarol                    15   9  4  2  28-13  31  Clausura Winners
 2.CA River Plate                15   9  2  4  30-17  29
 3.Danubio FC                    15   8  2  5  17-12  29  [+3]
 4.Defensor Sporting Club        15   7  6  2  20-16  27
 5.CA Juventud (Las Piedras)     15   7  4  4  25-17  25
 6.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    15   7  3  5  23-22  24
 7.CA Cerro                      15   7  3  5  21-23  23  [-1]
 8.IA Sud América                15   5  7  3  19-19  22
 9.C Nacional dF                 15   6  3  6  24-21  21
10.CA Fénix                      15   6  2  7  18-16  20
11.Montevideo Wanderers FC       15   4  3  8  19-18  15
12.CA Atenas (San Carlos)        15   4  2  9  27-37  14
13.Rampla Juniors FC             15   4  2  9  18-28  14
14.CA Rentistas                  15   4  2  9  16-27  14
15.CCyD El Tanque Sisley         15   4  4  7  17-25  13  [-3]
16.Racing CM                     15   4  1 10  17-28  13

NB: Cerro 1 point deducted for incidents in round 1;
    Danubio had 3 points awarded and El Tanque 3 deducted because of the latter using 
      a player with expired contract in round 14

Round 1
[Feb 14]
Sud América        1–1 Rampla Juniors     
  [Édgar Martínez 33; Carlos Santucho 8]
El Tanque          1-0 Wanderers          
  [Pablo Lima Gualco 47]
River Plate        2-5 Atenas             
  [Ángel Luis Rodríguez 48, Robert Flores Bistolfi 77; Carlos Keosseián 3,
   Federico Castellanos 6, Facundo Perazza 86, 89, Leandro Sosa 90]
Cerro              awd Peñarol            [abandoned at 0-3 in 83' due to crowd trouble; result
  [Jonathan Sandoval 60, Marcelo Danubio Zalayeta 71, Luis Aguiar 79pen]                  stood]
[Feb 15]
Tacuarembó         0-1 Rentistas          
  [Nicolás Rodríguez 30]
Juventud           1-1 Fénix              
  [Cristian Palacios 90; Lucas Cavallini 77]
Racing             0-1 Danubio            
  [Marcelo Tabárez 90+1]
Defensor Sporting  0-0 Nacional           

Round 2
[Feb 21]
Fénix              0-1 Tacuarembó         
  [Aldo Díaz 6]
Rampla Juniors     3-2 El Tanque          
  [Diego Galo 29, Luis Machado 41, Paul Dzeruvs 90+1pen; Juan Pablo Péndola 15,
   Yoel Burgueño 76pen]
Nacional           1-2 Sud América        
  [Iván Alonso 57; Maureen Franco 39, Mauricio Alonso 63]
Wanderers          1-1 River Plate        
  [Martín Galain 87; Leandro Rodríguez Telechea 43]
[Feb 22]
Cerro              1-0 Racing             
  [Mario Regueiro 53]
Atenas             3-1 Danubio            
  [Rafael Acosta 23, Guillermo Trinidad 49, Santiago Charamoni 86; Matías Castro 9pen]
Rentistas          2-6 Defensor Sporting  
  [Maximiliano Lombardi 66pen, 68; Adrián Luna 11, 43, Emilio Zeballos 56,
   Brian Lozano 57, 83, Ignacio Iturralde 64og]
Peñarol            4-1 Juventud           
  [Jonathan Urretaviscaya 25, 89, Antonio Pacheco 40pen, Sebastián Píriz 71;
   Gastón Puerari 52]

Round 3
[Mar 7]
Defensor Sporting  1-0 Fénix              
  [Brian Lozano 78]
Sud América        2–3 Rentistas          
  [Ángel Luna 12, Maureen Franco 46; Richard Porta 49pen, Hugo Soria 83,
   Federico Laens 85]
Danubio            0-0 Wanderers          
Tacuarembó         1-1 Peñarol            
  [Aldo Díaz 15; Jonathan Urretaviscaya 9]
[Mar 8]
Racing             3-2 Atenas             
  [Mauricio Affonso 22, 37, Diego Martiñones 90+2; Leandro Sosa 84,
   Santiago Charamoni 86]
Juventud           4-3 Cerro              
  [Cristian Palacios 31, 44pen, Jorge Martínez 70, Matías Pérez 90+2;
   Aníbal Hernández 16, Mario Regueiro 40, 78pen]
River Plate        4–0 Rampla Juniors     
  [Leandro Rodríguez Telechea 4, 23, Cristian Techera 11, Michael Santos 32]
El Tanque          0-1 Nacional           
  [Carlos De Pena 58]

Round 4
[Mar 14]
Fénix              0-0 Sud América        
Rampla Juniors     1-2 Danubio            
  [Bernardo Long 11; Marcelo Tabárez 58, Matías Castro 84]
Nacional           1-2 River Plate        
  [Leandro Barcia 15; Fernando Gorriarán 36, Leandro Rodríguez Telechea 45]
[Mar 15]
Wanderers          1-2 Atenas             
  [Gastón Rodríguez Maeso 32; Carlos Keosseián 45+1, Michel Acosta 80]
Juventud           1-0 Racing             
  [Matías Duffard 83]
Cerro              2-1 Tacuarembó         
  [Aníbal Hernández 72, Luis Urruti 90; Octavio Siqueira 58]
Rentistas          0-1 El Tanque          
  [Yoel Burgueño 61pen]
Peñarol            2-0 Defensor Sporting  
  [Antonio Pacheco 32, Jonathan Urretaviscaya 61]

Round 5
[Mar 21]
Sud América        1-0 Peñarol            
  [Ángel Luna 11]
Defensor Sporting  1-1 Cerro              
  [Mauro Arambarri 53; Rodrigo Canosa 83]
[Mar 22]
River Plate        1-0 Rentistas          
  [Leandro Rodríguez Telechea 68]
Racing             2-1 Wanderers          
  [Agustín Gutiérrez 86, Mauricio Affonso 90+1; Nicolás Albarracín 71]
El Tanque          0-3 Fénix              
  [Lucas Cavallini 18, Alexander Medina 83, Juan Álvez 88]
Tacuarembó         2-1 Juventud           
  [Matías Duffard 56og, Rodrigo Cabrera 67og; Cristian Palacios 46]
Danubio            2-1 Nacional           
  [Gonzalo Barreto 18, Bruno Fornaroli 23 / Gastón Pereiro 49]
[Mar 26]
Atenas             1-4 Rampla Juniors     
  [José Álvarez 18; Mauro Vila 4, Gonzalo Vega 43, Alejandro Rodríguez Morales 74,
   Orlando Muriel 87]

Round 6
[Mar 28]
Rentistas          1-0 Danubio            
  [Andrés Silva 90+1]
Peñarol            2-1 El Tanque          
  [Gabriel Leyes 21, Sebastián Píriz 33; Matías Zunino 58]
[Mar 29]
Juventud           5-0 Defensor Sporting  
  [Cristian Palacios 6, 56, Christian Latorre 12, Matías Pérez Laborda 50, 70]
Cerro              2-2 Sud América        
  [Mario Regueiro 81, Williams Martínez 90+4; Fernando Arismendi 32, Gastón Colman 72]
Tacuarembó         1-0 Racing             
  [Nicolás Fagúndez 18]
Fénix              1-2 River Plate        
  [Andrés Schettino 56; Cristian Techera 35, 90+1]
Rampla Juniors     1-3 Wanderers          
  [Richard Núñez 86pen; Joaquín Verges 6, Santiago Bellini 38, Nicolás Albarracín 54]
Nacional           5-3 Atenas             
  [Diego Arismendi 50, Carlos De Pena 52, 61, 67, Gonzalo Ramos 90+2;
   Gonzalo Castillo 56, Facundo Peraza 72, 79]

Round 7
[Apr 4]
Sud América        1-2 Juventud           
  [Fernando Arismendi 81; Cristian Palacios 72, 83]
Wanderers          2-0 Nacional           
  [Matías Santos 30, Gastón Rodríguez Maeso 88]
[Apr 5]
Racing             0-3 Rampla Juniors     
  [Richard Núñez 53, Luis Machado 82, 84]
Defensor Sporting  1-0 Tacuarembó         
  [Ignacio Risso Thomasset 58]
Danubio            3-0 Fénix              
  [Hamilton Pereira 36, Bruno Fornaroli 55, Juan Ignacio González Brazeiro 88pen]
El Tanque          1-2 Cerro              
  [Yoel Burgueño 90+2; Aníbal Hernández 45, Hugo Silveira 79pen]
Atenas             1-0 Rentistas          
  [Michel Acosta 26]
River Plate        1-2 Peñarol            
  [Santiago García 55; Gabriel Leyes 15, Sebastián Píriz 41]

Round 8
[Apr 11]
Fénix              3-2 Atenas             
  [Lucas Cavallini 44, Martín Ligüera 61, Cecilio Waterman 70; Michel Acosta 58,
   Facundo Peraza 66pen]
Peñarol            2-3 Danubio            
  [Marcelo Danubio Zalayeta 38, 'Diogo' Silvestre Bittencurt 51; Hamilton Pereira 4,
   Marcelo Tabárez 9pen, Carlos Valdez 66og]
[Apr 12]
Juventud           1-1 El Tanque          
  [Gastón Puerari 36; Miguel Murillo 19]
Cerro              2-2 River Plate        
  [Hugo Silveira 8, Antonio Joaquín Boghossián 78; Bruno Montelongo 34,
   Diego Rodríguez Da Luz 45+1]
Defensor Sporting  2-1 Racing             
  [Brian Lozano 33, Ignacio Risso Thomasset 90+3; Juan Pablo Rodríguez 15]
Tacuarembó         2-2 Sud América        
  [Aldo Díaz 17pen, Christian Rodríguez Fleitas 28; Fernando Arismendi 70, 
   Gastón Colman 78]
Rentistas          1-1 Wanderers          
  [Nicolás Rodríguez Charquero 70; Santiago Bellini 13]
Nacional           3-1 Rampla Juniors     
  [Leandro Barcia 15, Iván Alonso 31pen, 34; Luis Machado 20]

Round 9
[Apr 18]
Racing             2-4 Nacional           
  [Mauricio Affonso 34, Diego Zabala 66; Leandro Barcia 1, Iván Alonso 15,
   Gastón Pereiro 59, Diego Arismendi 79]
Rampla Juniors     1-0 Rentistas          
  [Diego Gallo 90+2]
Sud América        0-0 Defensor Sporting  
[Apr 19]
River Plate        2-0 Juventud           
  [Michael Santos 23pen, 44]
Atenas             1-1 Peñarol            
  [Rafael Acosta 53; Jonathan Urretaviscaya 67]
Danubio            1-0 Cerro              
  [Adrián Balboa 67]
El Tanque          1-1 Tacuarembó         
  [Juan Pablo Péndola 70; Juan Pablo Péndola 8og]
[Apr 21]
Wanderers          0-1 Fénix              
  [Raúl Ferro 23]

Round 10
[Apr 25]
Sud América        3-1 Racing             
  [Maureen Franco 8, 16pen, Ángel Luna 63; Juan Pablo Rodríguez 78]
Peñarol            2-1 Wanderers          
  [Emilio Mac Eachen 18, Jorge Rodríguez Núñez 45; Leandro Reymúndez 81]
[Apr 26]
Fénix              1-0 Rampla Juniors     
  [Martín Ligüera 34]
Defensor Sporting  2-2 El Tanque          
  [Adrián Luna 25, Martín Rabuñal 90+3; Yoel Burgueño 32, Borys Barone 90+1]
Cerro              2-1 Atenas             
  [Hugo Silveira 41, Aníbal Hernández 49; Facundo Peraza 61pen]
Tacuarembó         1-3 River Plate        
  [Nicolás Fagúndez 43pen; Fabián Bastidas 17, Jonathan Ramírez 56, 
   Michael Santos 90+2]
Juventud           0-1 Danubio            
  [Leandro Sosa Otermin 68]
Rentistas          2-4 Nacional           
  [Nicolás Rodríguez Charquero 3, Federico Laens 89; Carlos De Pena 5,
   Leandro Barcia 16, 31, Sebastián Fernández Miglierina 84]

Round 11
[May 2]
Wanderers          4-1 Cerro              
  [Gastón Rodríguez Maeso 9pen, Santiago Bellini 36, Diego Riolfo 80,
   Matías Santos 85; Mario Regueiro 42]
Nacional           1-0 Fénix              
  [Iván Alonso 23pen]
[May 3]
Racing             1-4 Rentistas          
  [Juan Pablo Rodríguez 81; Maximiliano Lombardi 10, Federico Laens 47,
   Richard Porta 69, Erardo Danilo Cóccaro 88]
River Plate        1-2 Defensor Sporting  
  [Gabriel Marques 90+2; Adrián Luna 55, Jaime Báez 78]
El Tanque          1-1 Sud América        
  [Yéfferson Moreira 56; Gastón Colman 30]
Danubio            0-1 Tacuarembó         
  [Nicolás Fagúndez 79]
Atenas             0-4 Juventud           
  [Alejandro Reyes 4, Rodrigo Viega 60, Cristian Palacios 71, 73]
Rampla Juniors     0-2 Peñarol            
  [Marcelo Danubio Zalayeta 34, Antonio Pacheco 77pen]

Round 12
[May 16]
Sud América        0-4 River Plate        
  [Iván Silva 40, Michael Santos 68, 83, Leandro Rodríguez Telechea 70]
Tacuarembó         4-2 Atenas             
  [Nicolás Fagúndez 38, Alberto Sebastián Assis 69, Néstor Silva 79,
   Octavio Siqueira 86; Douglas Stanley 34, Leandro Sosa Toranza 90]
Fénix              4-1 Rentistas          
  [Lucas Cavallini 44, 49, Raúl Ferro 59, Mateo Carro 88; Hugo Soria 63]
Cerro              2-0 Rampla Juniors     
  [Aníbal Hernández 8, 60]
Defensor Sporting  1-1 Danubio            
  [Ignacio Risso Thomasset 31pen; Bruno Fornaroli 17]
El Tanque          1-3 Racing             
  [Yoel Burgueño 62; Mauricio Affonso 43pen, 76, Diego Martiñones 49]
[May 17]
Juventud           1-0 Wanderers          
  [Gastón Puerari 73]
Peñarol            1-1 Nacional           
  [Hernán Novick 79; Iván Alonso 69]

Round 13
[May 23]
River Plate        4-0 El Tanque          
  [Michael Santos 5, 80, 90+1, Nicolás Schiappacasse 87]
Rentistas          0-2 Peñarol            
  [Jonathan Urretaviscaya 16, Marcelo Danubio Zalayeta 86]
[May 24]
Cerro              1-0 Nacional           
  [José Luis Tancredi 47]
Atenas             1-2 Defensor Sporting  
  [Facundo Peraza 89; Adrián Luna 20, Felipe Rodríguez 42]
Rampla Juniors     1-3 Juventud           
  [Muriel Orlando 90+3; Cristian Palacios 75, 88pen, 90+2]
Racing             2-1 Fénix              
  [Juan Pablo Rodríguez 2, Diego Zabala 26; Martín Ligüera 19]
Danubio            0-1 Sud América        
  [Gastón Colman 67]
Wanderers          4-1 Tacuarembó         
  [Maximiliano Olivera 1, Santiago Bellini 70, 80, Leandro Reymúndez 90+1;
   Esteban González 78pen]

Round 14
[May 30]
Juventud           0-0 Nacional           
Defensor Sporting  2-0 Wanderers          
  [Brian Lozano 19, Mathías Cardaccio 47]
[May 31]
El Tanque          1-0 Danubio            [points awarded to Danubio as El Tanque used player
  [Yéfferson Moreira 30og]                 with expired contract; goal records are not affected]
Tacuarembó         4-2 Rampla Juniors     
  [Aldo Díaz 42, 50, Fernando Lima 90+1, Octavio Siqueira 90+3; Mauro Vila 43,
   Nicolás Raimondi 66]
Sud América        1-1 Atenas             
  [Maureen Franco 83; Rafael Acosta 15]
Cerro              2-0 Rentistas          
  [Lucas Hernández 8, Mario Regueiro 40]
River Plate        1-0 Racing             
  [Michael Santos 90+5pen]
Peñarol            2-0 Fénix              
  [Sebastián Píriz 11, Luis Aguiar 52]

Round 15
[Jun 5]
Nacional           2-3 Tacuarembó         
  [Iván Alonso 25, Gonzalo Bueno 85; Pablo Porcile 57, Fernando Lima 76, Aldo Díaz 86]
[Jun 6]
Fénix              3-0 Cerro              
  [Lucas Cavallini 24, Raúl Ferro 61, Andrés Schettino 90+3]
[Jun 7]
Wanderers          1-2 Sud América        
  [Nicolás Queiroz Martínez 48; Maureen Franco 38, 42]
Atenas             2-4 El Tanque          
  [Gerson Fraga 20, Santiago Charamoni 89; Yoel Burgueño 66, 77, Franco López 70,
   Facundo Barcelo 84]
Rampla Juniors     0-0 Defensor Sporting  
Rentistas          1-1 Juventud           
  [Ignacio Ithurralde 11; Gastón Puerari 42]
Racing             2-2 Peñarol            
  [Mauricio Affonso 89, Jesús Trindade 90+3; Jonathan Urretaviscaya 39,
   Antonio Pacheco 70pen]
Danubio            2-0 River Plate        
  [Fabricio Formiliano 80, Gonzalo Barreto 86]

Final Table:

 1.CA Peñarol                    15   9  4  2  28-13  31  Clausura Winners
 2.CA River Plate                15   9  2  4  30-17  29
 3.Danubio FC                    15   8  2  5  17-12  29  [+3]
 4.Defensor Sporting Club        15   7  6  2  20-16  27
 5.CA Juventud (Las Piedras)     15   7  4  4  25-17  25
 6.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    15   7  3  5  23-22  24
 7.CA Cerro                      15   7  3  5  21-23  23  [-1]
 8.IA Sud América                15   5  7  3  19-19  22
 9.C Nacional dF                 15   6  3  6  24-21  21
10.CA Fénix                      15   6  2  7  18-16  20
11.Montevideo Wanderers FC       15   4  3  8  19-18  15
12.CA Atenas (San Carlos)        15   4  2  9  27-37  14
13.Rampla Juniors FC             15   4  2  9  18-28  14
14.CA Rentistas                  15   4  2  9  16-27  14
15.CCyD El Tanque Sisley         15   4  4  7  17-25  13  [-3]
16.Racing CM                     15   4  1 10  17-28  13

NB: Cerro 1 point deducted for incidents in round 1;
    Danubio had 3 points awarded and El Tanque 3 deducted because of the latter using 
      a player with expired contract in round 14


Tabla Anual 2014/15

 1.C Nacional dF                 30  20  3  7  58-28  63  Apertura Winners
 2.CA Peñarol                    30  16  8  6  56-29  55  [-1]  Clausura Winners
 3.CA River Plate                30  17  3 10  56-35  54
 4.Danubio FC                    30  13  7 10  34-32  49  [+3]
 5.Defensor Sporting Club        30  13  9  8  48-38  48
 6.CA Juventud (Las Piedras)     30  13  6 11  46-39  45
 7.Racing CM                     30  14  3 13  49-54  45
 8.IA Sud América                30  10 12  8  36-36  42
 9.CA Fénix                      30  11  4 15  38-42  37
10.CCyD El Tanque Sisley         30  10  9 11  35-43  36  [-3]
11.Montevideo Wanderers FC       30  10  4 16  40-39  34
12.CA Atenas (San Carlos)        30  10  4 16  47-59  34
13.CA Rentistas                  30  10  4 16  34-51  34
14.CA Cerro                      30  10  5 15  32-55  34  [-1]
15.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    30   8  7 15  40-50  31
16.Rampla Juniors FC             30   9  4 17  36-55  31

NB: Cerro 1 point deducted for incidents in round 1 Clausura;
    Danubio had 3 points awarded and El Tanque 3 deducted because of the latter using 
      a player with expired contract in round 14 Clausura;
    Peñarol had 1 point deducted for incidents caused by its fans in the semifinal
      between the Apertura and Clausura winners

Relegated (on average points past 2 seasons):
Atenas, Tacuarembó, Rampla Juniors

Championship Playoff

Semifinal [Jun 14, Montevideo]
Nacional           3-2 Peñarol            [aet]
  [Sebastián Fernández Miglierina 20, Iván Alonso 33pen, Santiago Romero 109;
   Luis Aguiar 69, 90+1pen]
  [Nacional: Gustavo Munúa; Santiago Romero, Sebastián Gorga, Diego Polenta, Alfonso Espino;
     Gonzalo Porras, Diego Arismendi (Nicolás Prieto 70), Carlos De Pena (Álvaro Recoba 87);
     Leandro Barcia (Christian Tabó 75), Iván  Alonso, Sebastián Fernández Miglierina; coach:
     Álvaro Gutiérrez; unused subs: Jorge Bava; Guillermo De Los Santos, Gastón Pereiro,
     Sebastián Taborda;
   Peñarol: Pablo Migliore; Jonathan Sandoval (Nahitan Nández 46), Carlos Valdez,
     Emilio Mac Eachen, Diogo Silvestre (Gabriel Leyes 46); Luis Aguiar, Sebastián Píriz,
     Jorge Rodríguez Núñez [sent off 84]; Antonio Pacheco (Hernán Novick 75);
     Jonathan Urretaviscaya, Marcelo Zalayeta; coach: Pablo Bengoechea; unused subs:
     Gastón Guruceaga; Gonzalo Viera, Damián Macaluso, Juan Manuel Olivera [sent off 67];
  ref: Javier Bentancor; Miguel Nievas, Raúl Hartwig; Esteban Ostojic]

NB: over 1 leg, between winners Apertura (Nacional) and Clausura (Peñarol)

Final

NB: over 2 legs; as Nacional won both the Tabla Anual and the semifinal, they are 
    champions automatically.


Segunda División Profesional

Regular Season | Promotion Playoff

Regular Season

Final Table:

 1.Liverpool FC                  28  17  7  4  69-28  58  Promoted
 2.CA Plaza (Colonia)            28  16  5  7  44-37  53  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.CA Villa Teresa               28  13  8  7  43-32  47  Promotion Playoff
 4.CA Boston River               28  13  5 10  45-41  44  Promotion Playoff
 5.Canadian SC                   28  12  7  9  40-37  43  Promotion Playoff
 6.Central Español FC            28  12  7  9  39-37  43  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CSyD Villa Española           28  12  6 10  51-36  42
 8.Huracán FC                    28  11  8  9  54-48  41
 9.CS Miramar Misiones           28   9 10  9  35-30  37
10.CA Torque                     28   9  8 11  39-49  35
11.Cerro Largo FC (Melo)         28   8  8 12  27-30  32
12.CD Maldonado (Maldonado)      28   9  4 15  27-43  31
13.CA Progreso                   28   5 10 13  27-42  25
14.Rocha FC (Rocha)              28   6  7 15  26-53  25
15.CS Cerrito                    28   4  8 16  31-54  20

Round 1
[Sep 13]
Boston River       2–0 Plaza              
  [Raúl Tarragona 16, Serafín García 90+3]
Miramar Misiones   1-1 Cerrito            
  [Christian Colman 22; Guillermo López 32]
Villa Teresa       2-0 Canadian           
  [Walt Báez 40, Pablo Lavandeira 48]
Villa Española     4–1 Central Español    
  [Jonathan Soto 20, 72, Fernando Cañarte 44pen, 86pen; Ignacio Rivero 60]
Torque             0-3 Liverpool          
  [Emiliano Alfaro 37, Júnior Arias 48, 62]
[Sep 14]
Cerro Largo        2-3 Huracán            
  [Rodrigo Álvez 72pen, Javier Méndez 76; Álvaro Apólito 65, 90+2,
   Marcelo Méndez 86pen]
Rocha              1–0 Maldonado          
  [Christian Gutiérrez 81pen]
Progreso           bye

Round 2
[Sep 20]
Huracán            2–1 Miramar Misiones   
  [Christian Vaquero 2, Diego Valerio 69; Júnior Aliberti 22]
Canadian           3–4 Villa Española     
  [Ignacio Lemmo 35pen, Martín Correa 43, Nelson Techera 75;
   Ronald Ramírez 4, Fernando Cañarte 5, Gerardo Acosta 42, Damián Santín 83]
Central Español    1–1 Torque             
  [Jorge Artigas 82; Guillermo Dutra 26]
Cerrito            0–2 Villa Teresa       
  [Sebastián Gaitán 24pen, Álvaro Alejandro Mello 87]
Plaza              1–2 Cerro Largo        
  [Francisco Vega 44; Bruno Silva 26pen, Leonardo Rivero 83]
Maldonado          1–0 Boston River       
  [Santiago Bello 29]
[Sep 21]
Progreso           1–0 Rocha              
  [Damián Bautista 90]
Liverpool          bye

Round 3
[Sep 27]
Liverpool          3–1 Central Español    
  [Júnior Arias 7, Emiliano Alfaro 17, 79; Santiago Correa 4]
Boston River       1-1 Progreso           
  [Raúl Tarragona 85; Bruno Giordano 31]
Miramar Misiones   1–1 Plaza              
  [Júnior Aliberti 50; Héctor Vázquez 78]
Villa Española     2-0 Cerrito            
  [Jonathan Soto 7, Ronald Ramírez 90+2]
Torque             1-1 Canadian           
  [Pier Bogni 44; Ignacio Lemmo 90+3]
[Sep 28]
Cerro Largo        2–1 Maldonado          
  [Ángel Cayetano 17, Javier Méndez 77; Santiago Bello 45pen]
[Sep 30]
Villa Teresa       1-4 Huracán            
  [Sebastián Gaitán 90pen; Cristian Vaquero 31, 65, 88, Marcelo Méndez 45]
Rocha              bye

Round 4
[Oct 4]
Progreso           0–1 Cerro Largo        
  [Walter Cubilla 83]
Canadian           1-1 Liverpool          
  [Ignacio Lemmo 49; Júnior Arias 74]
Cerrito            1-1 Torque             
  [Luis Oyarbide 80pen; Willington Techera 87]
Huracán            0–0 Villa Española     
Plaza              0–5 Villa Teresa       
  [Sebastián Gaitán 12pen, 54, Gabriel De León 30, Álvaro Alejandro Mello 80,
   Nicolás Alonso 83]
Maldonado          1–0 Miramar Misiones   
  [Santiago Bello 89]
[Oct 5]
Rocha              1–1 Boston River       
  [Yonatan Ortiz 75; Bruno Foliados 84]
Central Español    bye

Round 5
[Oct 11]
Central Español    1-3 Canadian           
  [Gonzalo Correa 72og; Ignacio Flores 44pen, Nelson Techera 75ec, Martín Correa 90+3]
Miramar Misiones   1-1 Progreso           
  [Mathías De los Santos 35; Carlos Pimienta 83]
Torque             2-6 Huracán            
  [Matías Cartagena 19, Nicolás Rocha 77; Marcelo Méndez 6, 55, Christian Vaquero 61,
   Álvaro Apólito 72, Líber Olivera 79,  Mauricio Loffreda 87]
Cerro Largo        4-0 Rocha              
  [Santiago Suárez 1, 38, Javier Méndez 16, Walter Cubilla 30]
[Oct 12]
Villa Española     2-3 Plaza              
  [Ezequiel Redín 12og, Jonathan Soto 60; Ezequiel Redín 29, 31,
   Maximiliano Freitas 53]
Villa Teresa       0-1 Maldonado          
  [Santiago Bello 54]
Liverpool          5-0 Cerrito            
  [Emiliano Alfaro 7, Júnior Arias 14, 66, Miguel Puglia 17pen, Gonzalo Sena 43]
Boston River       bye

Round 6
[Oct 18]
Huracán            2-3 Liverpool          
  [Marcelo Méndez 14, Federico Vega 68; Emiliano Alfaro 54, Gonzalo Freitas 55, 84]
Cerrito            1–1 Central Español    
  [Mauro Aldave 74; Pablo Olivera 41]
Maldonado          1–1 Villa Española     
  [Santiago Bello 44pen; Damián Santín 71]
Progreso           1–2 Villa Teresa       
  [Fabián Trujillo 29; Sebastián Gaitán 10, 64]
Boston River       0–0 Cerro Largo        
Plaza              0–2 Torque             
  [Santiago Bogrado 62, Darwin Ramírez 68]
[Oct 19]
Rocha              1–0 Miramar Misiones   
  [Nicolás González 46]
Canadian           bye

Round 7
[Oct 28]
Torque             1–1 Maldonado          
  [Maximiliano Noble 87; Joaquín Zeballos 90+2]
Central Español    2–0 Huracán            
  [Jorge Artigas 16, 75]
[Nov 1]
Miramar Misiones   3–1 Boston River       
  [Facundo Tealde 9, Agustín Trinidad 57, Juan Manuel Ortiz 62; Serafín García 84pen]
Canadian           2-1 Cerrito            
  [Bruno Martín Correa 16, 85; José Luis Montañez 42]
Villa Teresa       2-0 Rocha              
  [Pablo Lavandeira 81, Álvaro Alejandro Mello 89]
Villa Española     1-1 Progreso           
  [Jonathan Soto 90; Bruno Giordano 61]
Liverpool          7–1 Plaza              
  [Júnior Arias 15, 46, 65pen, 76, 90, Miguel Puglia 31, 84; Francisco Vega 78]
Cerro Largo        bye

Round 8 [Nov 8]
Huracán            1-0 Canadian           
  [Federico Vega 1pen]
Maldonado          2-3 Liverpool          
  [Matías Telechea 39, Joaquín Zeballos 83; Júnior Arias 10, Emiliano Alfaro 46,
   Lucas Tamareo 52]
Progreso           0-0 Torque             
Boston River       2–1 Villa Teresa       
  [Giovanni Zarfino 67, Facundo Moreira 85; Álvaro Alejandro Mello 65]
Cerro Largo        1–0 Miramar Misiones   
  [Ángel Cayetano 62]
Rocha              1–1 Villa Española     
  [Christian Gutiérrez 83pen; Damián Santín 27]
Plaza              1–1 Central Español    
  [Ezequiel Redín 85; Pablo Olivera Fernández 59]
Cerrito            bye

Round 9 [Nov 15]
Villa Teresa       1–3 Cerro Largo        
  [Álvaro Alejandro Mello 62; Walter Cubilla 1, Rodrigo Álvez 5, Enzo Borges 64]
Canadian           2–0 Plaza              
  [Ignacio Flores 6, 80]
Central Español    2–0 Maldonado          
  [Santiago Correa 18, Jorge Artigas 90pen]
Cerrito            4-2 Huracán            
  [Guillermo López 18, 45, Mauro Aldave 42, Luis Oyarbide 89; Raúl Molina 35,
   Marcelo Méndez 58pen]
Villa Española     1–2 Boston River       
  [Franco Núñez 68; Jonathan Charquero 13, Giovanni Zarfino 89pen]
Torque             2-2 Rocha              
  [Fernando Ruocco 67, Willinton Techera 88; Jonathan Ortiz 35, Pablo Lamique 90+1]
Liverpool          6-0 Progreso           
  [Emiliano Alfaro 4, 21, Júnior Arias 39, 70, Emmanuel González 42, Miguel Puglia 90]
Miramar Misiones   bye

Round 10
[Nov 22]
Miramar Misiones   1–1 Villa Teresa       
  [Júnior Aliberti 55; Álvaro Alejandro Mello 39]
Maldonado          2-3 Canadian           
  [Santiago Bello 73pen, John Curbelo 83; Ignacio Flores 35, 44, Christian Britos 90+3]
Progreso           0-1 Central Español    
  [Ignacio Rivero 58]
Boston River       2-3 Torque             
  [Leonel Philipauskas 60, Giovanni Zarfino 88; Pier Bogni 55, Willinton Techera 69, 83pen]
Plaza              1-2 Cerrito            
  [Francisco Vega 26;  Héctor Vázquez 43ec, Luis Oyarbide 78]
Cerro Largo        0-1 Villa Española     
  [Damián Santín 64]
[Nov 23]
Rocha              0-2 Liverpool          
  [Facundo Mallo 30, Emiliano Alfaro 87]
Huracán            bye

Round 11
[Nov 25]
Cerrito            1-2 Maldonado          
  [Luis Oyarbide 87; Matías Perazzoli 11, Santiago Bello 18pen]
Huracán            0-3 Plaza              
  [Axel Fernández 2, 70, Francisco Vega 15]
[Nov 26]
Villa Española     1-2 Miramar Misiones   
  [Ronald Ramírez 36; Facundo Tealde 39, Jonathan Rak 51pen]
Torque             3-2 Cerro Largo        
  [Willinton Techera 24pen, 54, Guillermo Dutra 85; Santiago Suárez 45, 50]
Liverpool          4-0 Boston River       
  [Emiliano Alfaro 17, 26, 85, Facundo Mallo 70]
Central Español    1-1 Rocha              
  [Pablo Olivera 1; Christian Gutiérrez 69]
Canadian           2-0 Progreso           
  [Ignacio Flores 84, Martín Rodríguez 90+2]
Villa Teresa       bye

Round 12
[Dec 2]
Boston River       1-2 Central Español    
  [Facundo Moreira 45; Ignacio Rivero 7, 61]
Miramar Misiones   0-1 Torque             
  [Willinton Techera 37]
Villa Teresa       1-3 Villa Española     
  [Maximiliano Russo 32; Ronald Ramírez 18, Santiago López Bruzzese 24pen, Jonathan Pérez 90+2]
Cerro Largo        0-1 Liverpool          
  [Júnior Arias 49]
[Dec 3]
Maldonado          1-1 Huracán            
  [Santiago Bello 45pen; Marcelo Méndez 76pen]
Progreso           2-1 Cerrito            
  [Pablo Munhoz 70pen, Sergio Souza 80; Carlos Mesoña 48]
Rocha              1-0 Canadian           
  [Christian Gutiérrez 45+1 pen]
Plaza              bye

Round 13
[Dec 6]
Central Español    2-1 Cerro Largo        
  [Omar Pérez 28pen, Ignacio Rivero 36; Ángel Cayetano 50]
Torque             3-1 Villa Teresa       
  [Fernando Ruocco 18, Willinton Techera 79pen, Rodrigo Roque 85; Pablo Lavandeira 84]
Canadian           0-0 Boston River       
Cerrito            2-2 Rocha              
  [Luis Oyarbide 36, Mauro Aldave 39; Christian Gutiérrez 16pen, Germán Pérez 46]
Plaza              3-2 Maldonado          
  [Ezequiel Redín 22, Maximiliano Freitas 50, Axel Fernández 83;
   Santiago Bello 44pen, Ricardo Gómez 55]
[Dec 7]
Liverpool          4-1 Miramar Misiones   
  [Matías Toma 34, Paulo Pezzolano 74, Miguel Puglia 88, Emiliano Alfaro 90;
   Júnior Aliberti 65]
Huracán            1-2 Progreso           
  [Marcelo Méndez 44pen; Pablo Munhoz 2, 90]
Villa Española     bye

Round 14
[Dec 13]
Villa Teresa       1-1 Liverpool          
  [Michel Miranda 31; Facundo Barcelo 82]
Villa Española     2-0 Torque             
  [Santiago López Bruzzese 74, Jonathan Pérez 78]
Rocha              1-1 Huracán            
  [Agustín Arigón 71; Raúl Molina 45pen]
Cerro Largo        0-0 Canadian           
[Dec 14]
Progreso           1-1 Plaza              
  [Pablo Munhoz 69pen; Ezequiel Redín 65]
Boston River       2-2 Cerrito            
  [Diego Gurri 23, Raúl Tarragona 67; Luis Oyarbide 41pen, Mariano Cappi 72]
Miramar Misiones   0-0 Central Español    
Maldonado          bye

Round 15
[Dec 19]
Huracán            1-3 Boston River       
  [Raúl Molina 52; Giovanni Zarfino 28, 90+2, Maximiliano Facundo Moreira 79]
[Dec 20]
Liverpool          2-1 Villa Española     
  [Emiliano Alfaro 67, Júnior Arias 90+5; Santiago López Bruzzese 21]
Central Español    1-1 Villa Teresa       
  [Pablo Olivera Juani 54; Pablo Lavandeira 84pen]
Canadian           0-0 Miramar Misiones   
Cerrito            0-0 Cerro Largo        
Maldonado          1-0 Progreso           
  [Santiago Bello 90+4pen]
[Dec 21]
Plaza              1-0 Rocha              
  [Nicolás Dibble 83]
Torque             bye

Halfway Table:

 1.Liverpool FC                  14  12  2  0  45-10  38
 2.CSyD Villa Española           14   6  4  4  24-17  22
--------------------------------------------------------
 3.Cerro Largo FC (Melo)         14   6  3  5  18-13  21
 4.Central Español FC            14   5  6  3  17-17  21
 5.CA Torque                     14   5  6  3  20-22  21
 6.Canadian SC                   14   5  5  4  17-14  20
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CA Villa Teresa               14   5  3  6  21-20  18
 8.Huracán FC                    14   5  3  6  24-25  18
 9.CD Maldonado (Maldonado)      14   5  3  6  16-18  18
10.CA Boston River               14   4  5  5  17-20  17
11.Rocha FC (Rocha)              14   3  6  5  11-18  15
12.CA Plaza (Colonia)            14   4  3  7  16-29  15
13.CA Progreso                   14   3  5  6  10-19  14
14.CS Miramar Misiones           14   2  6  6  11-16  12
15.CS Cerrito                    14   2  6  6  16-25  12

Round 16 [Mar 7]
Huracán            0–0 Cerro Largo        
Central Español    0–3 Villa Española     
  [Álex Silva 11, Santiago López Bruzzese 69, 75]
Plaza              1–0 Boston River       
  [Leonel Philipauskas 38og]
Cerrito            0–0 Miramar Misiones   
Canadian           0–3 Villa Teresa       
  [Gonzalo Curbelo Blanchet 45, Álvaro Alejandro Mello 75pen, Adrián Leites 90+1]
Liverpool          3–0 Torque             
  [Gonzalo Sena 40, Facundo Mallo 47, Emiliano Alfaro 72]
Maldonado          3–0 Rocha              
  [Matías Perazzoli 21, Marcelo Gamarra 22, Brian Posse 40]
Progreso           bye

Round 17 [Mar 14]
Villa Española     1-2 Canadian           
  [Santiago López Bruzzese 27; Nicolás Barán 53, Martín Rodríguez 78]
Torque             0-4 Central Español    
  [Agustín Miranda 41, 51, Clementino González 47, Joaquín Martínez 83]
Villa Teresa       2-2 Cerrito            
  [Diego Denis 19, Jonathan Souza Motta 68; Mauro Aldave 66pen, Diego Carril 83]
Miramar Misiones   5-1 Huracán            
  [Cristian Colman 13, 90, Kevin Ramírez 19, Maximiliano Castilla 28,
   Damián Álvarez 65og; Álvaro Apólito 33]
Boston River       3-0 Maldonado          
  [Facundo Moreira 56, Raúl Tarragona 82, Serafín García 90+3]
Rocha              3-2 Progreso           
  [Matías Arismendi 19, Christian Gutiérrez 53, Gastón Garaza 75;
   Héctor Foletti 15, Pablo Munhoz 68]
Cerro Largo        0-3 Plaza              
  [Maximiliano Freitas 45, Francisco Vega 56, Cristian Malán 85]
Liverpool          bye

Round 18
[Mar 21]
Central Español    3-2 Liverpool          
  [Clementino González 17, 63, Matías Acuña 46; Gonzalo Freitas 49, Jonathan Candia 83]
Progreso           2-4 Boston River       
  [Christian Silva 22, Héctor Foletti 84; Facundo Moreira 17, Bruno Foliados 21,
   Raúl Tarragona 35, 76]
Cerrito            2-4 Villa Española     
  [Diego Carril 25, Carlos Mesoña 71; Fernando Cañarte 27, 72, 76, Álex Silva 54]
Canadian           1-0 Torque             
  [Ignacio Flores 83]
Plaza              2-1 Miramar Misiones   
  [Nicolás Dibble 27, Áxel Fernández 90; Kevin Ramírez 77pen]
[Mar 22]
Maldonado          0-0 Cerro Largo        
Huracán            0-0 Villa Teresa       
Rocha              bye

Round 19 [Mar 28]
Liverpool          1-1 Canadian           
  [Emiliano Alfaro 42; Matías Cejas 76]
Torque             3-1 Cerrito            
  [Fernando Ruocco 20, 33, 76; Germán Bombacci 54]
Villa Española     0-2 Huracán            
  [Nelson Semperena 18, Federico Vega 45]
Villa Teresa       0-1 Plaza              
  [Cristian Malán 86]
Miramar Misiones   4-0 Maldonado          
  [Xavier Páez 17, 43, Kevin Ramírez 45, Maximiliano Pereira 68]
Cerro Largo        0-0 Progreso           
Boston River       2-1 Rocha              
  [Ignacio Zugarramurdi 45, Jonathan Charquero 90; Daley Mena 74]
Central Español    bye

Round 20 [Mar 31]
Huracán            3-2 Torque             
  [Marcelo Méndez 56pen, Agustín Gabús 62, Diego Suárez 82;Emiliano Fernández 84,
   Pablo Pírez 88]
Cerrito            2-5 Liverpool          
  [Pablo Castro 40, Carlos Mesoña 88; Paulo Pezzolano 5, Christian Almeida 12,
   Emiliano Alfaro 43, Junior Arias 74pen, Guillermo Firpo 77]
Canadian           2-2 Central Español    
  [Andrés Ayala 48, Damián González 79; Clementino González 16, Santiago Correa 55]
Progreso           1-2 Miramar Misiones   
  [Diego Cordero 33; Kevin Ramírez 36pen, 88]
Rocha              1-0 Cerro Largo        
  [Darío Ferreira 13]
Maldonado          0-2 Villa Teresa       
  [Álvaro Alejandro Mello 37, Martín Arguiñarena 71]
Plaza              2-1 Villa Española     
  [Maximiliano Freitas 48, Pablo Pallante 71og; Santiago López Bruzzese 54]
Boston River       bye

Round 21
[Apr 4]
Central Español    1-0 Cerrito            
  [Marcelo Guerrero 89]
Liverpool          2-2 Huracán            
  [Emmanuel González 67, Paulo Pezzolano 83pen; Nicolás Vigneri 53, Nelson Semperena 71]
Villa Española     0-1 Maldonado          
  [Joaquín Zeballos 63]
Villa Teresa       1-1 Progreso           
  [Jonathan Souza Motta 52; Diego Pérez 80]
Miramar Misiones   2-1 Rocha              
  [Facundo Maximiliano Pereira 34, Facundo Tealde 51; Christian Gutiérrez 36pen]
Torque             2-3 Plaza              
  [Guillermo Delgado 29, Emiliano Fernández 80; Francisco Vega 8, Maximiliano Freitas 27,
   Nicolás Dibble 87]
[Apr 5]
Cerro Largo        2-3 Boston River       
  [Giorginho Aguirre 22, Rino Lucas 85pen; Raúl Tarragona 58, 73, Gustavo Biscayzacú 90+1]
Canadian           bye

Round 22
[Apr 7]
Huracán            1-3 Central Español    
  [Marcelo Méndez 45pen; César Taján 9, Santiago Correa 71, Pablo Olivera 89]
Plaza              0-0 Liverpool          
Rocha              1-2 Villa Teresa       
  [Christian Gutiérrez 78; Michel Miranda 83, Jonathan Souza Motta 90]
Maldonado          0-2 Torque             
  [Willinton Techera 7pen, Santiago Bogadro 88]
[Apr 8]
Boston River       3-2 Miramar Misiones   
  [Raúl Tarragona 36, 77, Diego Gurri 47; Ismael Espiga 73, Federico Ramos 86]
Progreso           1-1 Villa Española     
  [Christian Silva 83; Tabaré da Cunha 46]
Cerrito            3-0 Canadian           
  [Mauro Aldave 66, Eric Stiven Martínez 83, Diego Carril 85]
Cerro Largo        bye

Round 23
[Apr 11]
Central Español    1–2 Plaza              
  [Jorge Artigas 79pen; Maximiliano Freitas 64, 75]
Villa Teresa       2–1 Boston River       
  [Haibrany Ruiz Díaz 74og, Gonzalo Curbelo Blanchet 90+2; Serafín García 59]
Villa Española     3–0 Rocha              
  [Gerardo Acosta 26, Santiago López Bruzzese 74, 81]
Torque             2–1 Progreso           
  [Darwin Ramírez 8, Willinton Techera 24pen; Christian Silva 60pen]
Canadian           3–4 Huracán            
  [Edison Matías Trasantes 14, Ignacio Lemmo 31, Guillermo Confalonieri 90;
   Sebastián Flores 57, Nicolás Vigneri 76, Álvaro Apólito 80, Diego Luz 85]
Liverpool          0–1 Maldonado          
  [Joaquín Zeballos 72]
[Apr 12]
Miramar Misiones   1–1 Cerro Largo        
  [Christian Colman 54; Sergio Leites 79]
Cerrito            bye

Round 24
[Apr 18]
Progreso           1-1 Liverpool          
  [Christian Silva 65pen; Emiliano Alfaro 45]
Maldonado          2-3 Central Español    
  [Joaquín Zeballos 24, Mario Pecchi 59; Jorge Artigas 20pen,
   Clementino González 62, Omar Pérez 90+3]
Plaza              3-0 Canadian           
  [Pablo Acosta 22, Maximiliano Freitas 44, Francisco Vega 70]
Huracán            0-1 Cerrito            
  [Carlos Mesoña 90+2]
Cerro Largo        1-1 Villa Teresa       
  [Álvaro Alejandro Mello 83; Rodrigo Álvez 61pen]
[Apr 19]
Rocha              1-1 Torque             
  [Darío Ferreira 76; Mathías Severo 65]
Boston River       3-1 Villa Española     
  [Jonathan Charquero 56, 79, Raúl Tarragona 90; Santiago López Bruzzese 16]
Miramar Misiones   bye

Round 25
[Apr 25]
Central Español    2-1 Progreso           
  [Eduardo Mieres 47, Pablo Gutiérrez 54; Pablo Gutiérrez 14og]
Canadian           3-2 Maldonado          
  [Ignacio Lemmo 4, 7, Guillermo Confalonieri 56; Joaquín Zeballos 18pen,
   Brian Posse 74]
Cerrito            1-4 Plaza              
  [Mauro Aldave 52; Maximiliano Freitas 30, Francisco Vega 50pen, 69pen,
   Nicolás Dibble 80]
Liverpool          4-0 Rocha              
  [Jhonatan Candia 7, Gonzalo Freitas 33, Emiliano Alfaro 42, Guillermo Firpo 80]
Torque             1-2 Boston River       
  [Willinton Techera 82pen; Serafín García 39, 68]
Villa Teresa       2-1 Miramar Misiones   
  [Álvaro Alejandro Mello 21, Michel Miranda 64; Kevin Ramírez 59]
[Apr 26]
Villa Española     2-0 Cerro Largo        
  [Santiago López Bruzzese 15, 56]
Huracán            bye

Round 26 
[Apr 28]
Boston River       1-2 Liverpool          
  [Jonathan Charquero 9; Jhonatan Candia 50, Emiliano Alfaro 59pen]
[Apr 29]
Progreso           0-2 Canadian           
  [Ignacio Lemmo 41, Guillermo Confalonieri 63]
Miramar Misiones   2-1 Villa Española     
  [Kevin Ramírez 5,  Nicolás Gómez 90+3; Fernando Cañarte 73pen]
Maldonado          1-0 Cerrito            
  [Ricardo Gómez 25]
Cerro Largo        0-2 Torque             
  [Willinton Techera 30pen, Darwin Ramírez 72]
Plaza              1-1 Huracán            
  [Ángel Fernández 90+3; Marcelo Méndez 90pen]
Rocha              1-2 Central Español    
  [Federico Pereira 28; Santiago Correa 29, Clementino González 87]
Villa Teresa       bye

Round 27
[May 2]
Liverpool          2-1 Cerro Largo        
  [Gonzalo Freitas 26, Paulo Pezzolano 76; Rodrigo Álvez 12]
Canadian           4-0 Rocha              
  [Ignacio Lemmo 57, 71, 87pen, Bruno Martín Correa 82]
Central Español    0-2 Boston River       
  [Raúl Tarragona 80, Diego Gurri 90+4]
Huracán            3-1 Maldonado          
  [Nelson Semperena 27, Wánderson Silveira 57, Christian Britos 90+3; Joaquín Zeballos 56]
[May 5]
Cerrito            0-1 Progreso           
  [Damián Bautista 90]
Villa Española     1-1 Villa Teresa       
  [Gabriel De León 26; Álex Silva 61]
Torque             1-1 Miramar Misiones   
  [Darwin Ramírez 36; Ismael Espiga 57]
Plaza              bye

Round 28
[May 15]
Villa Teresa       3-2 Torque             
  [Maximiliano Russo 20, Diego Denis 85, Álvaro Alejandro Mello 90+2 pen;
   Christian Pérez 41, Santiago Bogadro 72]
Progreso           3-3 Huracán            
  [Héctor Foletti 1, 57, Mitchell Duarte 88; Federico Vega 2,
   Diego Luz 73, Nicolás Vigneri 81]
Boston River       1-2 Canadian           
  [Jonathan Charquero 42; Edison Trasante 41, Ignacio Lemmo 90+3pen]
Rocha              3-1 Cerrito            
  [Christian Gutiérrez 77, Nicolás González 90+2, Gastón Garaza 90+4; Mauro Aldave 86]
Cerro Largo        1-0 Central Español    
  [Rino Lucas 90]
Maldonado          0-2 Plaza              
  [Maximiliano Freitas 1, 10]
[May 16]
Miramar Misiones   0-0 Liverpool          
Villa Española     bye

Round 29 [May 20]
Central Español    0-1 Miramar Misiones   
  [Leonardo Novo 27]
Cerrito            2-3 Boston River       
  [Pablo Melo 2pen, Carlos Mesoña 29; Carlos Rodríguez 28,
   Guillermo Biscayzacú 30, Raúl Tarragona 76]
Torque             1-4 Villa Española     
  [Willinton Techera 52; Fernando Cañarte 7, Álex Silva 16pen,
   Santiago López Bruzzese 75, Jonathan Pérez 90]
Huracán            7-2 Rocha              
  [Nicolás Vigneri 37, 59, Marcelo Méndez 51pen, 89pen, Diego Luz 73,
   Federico Vega 82, Salvador Maidana 83; Gonzalo Figueroa 6, Federico Pereira 45]
Liverpool          0-1 Villa Teresa       
  [Maximiliano Russo 18]
Canadian           2-1 Cerro Largo        
  [Ignacio Lemmo 39, 78pen; Matías Tellechea 42]
Plaza              2-0 Progreso           
  [Ezequías Redín 7, Francisco Vega 85]
Maldonado          bye

Round 30
[May 23]
Villa Española     5-2 Liverpool          
  [Agustín Lucas 13og, Fernando Cañarte 33, 76pen, 90+4, Santiago López Bruzzese 80;
   Paulo Pezzolano 44pen, Emiliano Alfaro 54]
Progreso           3-0 Maldonado          
  [Damián Bautista 68, 83pen, Pablo Munhoz 77]
Cerro Largo        2-0 Cerrito            
  [Bruno Silva 76pen, Rodrigo Álvez 83]
Rocha              1-2 Plaza              
  [Federico Pereira 75; Charles Zoryez 10, Albert Barrientos 87]
[May 25]
Villa Teresa       2-1 Central Español    
  [Adrián Leites 55, Agustín Peraza 71; Juan San Martín 16]
Miramar Misiones   2-1 Canadian           
  [Antonio Oviedo 65, Christian Higuimarán 85; Juan Pablo Sandín 89]
Boston River       0-3 Huracán            
  [Diego Luz 18, William Klingender 33, 79]
Torque             bye

Final Table:

 1.Liverpool FC                  28  17  7  4  69-28  58  Promoted
 2.CA Plaza (Colonia)            28  16  5  7  44-37  53  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.CA Villa Teresa               28  13  8  7  43-32  47  Promotion Playoff
 4.CA Boston River               28  13  5 10  45-41  44  Promotion Playoff
 5.Canadian SC                   28  12  7  9  40-37  43  Promotion Playoff
 6.Central Español FC            28  12  7  9  39-37  43  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.CSyD Villa Española           28  12  6 10  51-36  42
 8.Huracán FC                    28  11  8  9  54-48  41
 9.CS Miramar Misiones           28   9 10  9  35-30  37
10.CA Torque                     28   9  8 11  39-49  35
11.Cerro Largo FC (Melo)         28   8  8 12  27-30  32
12.CD Maldonado (Maldonado)      28   9  4 15  27-43  31
13.CA Progreso                   28   5 10 13  27-42  25
14.Rocha FC (Rocha)              28   6  7 15  26-53  25
15.CS Cerrito                    28   4  8 16  31-54  20

Relegated: Cerrito (average over last two seasons)

Promotion Playoff

Semifinals

First Legs [May 30]
Central Español    1-1 Villa Teresa       
  [Juan San Martín 52; Jonathan Souza Motta 25]
Canadian           1-2 Boston River       
  [Ignacio Lemmo 49pen; Jonathan Charquero 38, Raúl Tarragona 67]

Second Legs [Jun 3]
Villa Teresa       3-1 Central Español    [aet]
  [Maximiliano Russo 51, Maximiliano Russo 96, Diego Viña 109; Juan San Martín 37]
Boston River       2-1 Canadian           
  [Bruno Foliados 36, Raúl Tarragona 71; Matías Sejas 15]

Final

First Leg [Jun 6]
Boston River       1-1 Villa Teresa       
  [Jonathan Charquero 23; Agustín Peraza 16]

Second Leg [Jun 13]
Villa Teresa       2-2 Boston River       [aet, 4-3 pen]
  [Gonzalo Curbelo Blanchet 41, 72; Maximiliano Facundo Moreira 31, Bruno Foliados 37]

NB: Villa Teresa promoted to the top level for the first time ever

Segunda División B Amateur

Torneo Apertura 2014

Final Table:

 1.CA Basáñez                    11   8  2  1  30-10  26  Liguilla Final
 2.C Oriental dF                 11   8  2  1  27-10  26  Liguilla Final  [La Paz, Canelones]
 3.IA Potencia                   11   6  5  0  16- 4  23  Liguilla Final
 4.Albion FC                     11   7  1  3  18-10  22  Liguilla Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Uruguay Montevideo FC         11   5  5  1  16- 5  20
 6.CA Artigas                    11   5  1  5  13-21  16
 7.CA Alto Perú                  11   4  1  6  16-19  13
 8.Mar de Fondo FC               11   4  0  7  16-19  12
 9.Salus FC                      11   3  1  7  12-17  10
10.CA Platense                   11   2  3  6  10-19   9
11.CSyD Los Halcones             11   2  0  9  10-27   6
12.Colón FC                      11   1  1  9   5-28   4

NB: Basáñez and Oriental are to play off for the Apertura title, which qualifies the
    winners for the semifinal stage of the promotion playoff (against Liguilla Final
    winners)

Round 1 [Oct 4]
Artigas            0-1 Albion             
  [Rodrigo Silvera 76]
Uruguay Montevideo 3-0 Halcones           
  [Rodrigo Tassara 34, José Hernández 78, Danilo Rivero 88pen]
Basáñez            3-3 Potencia           
  [Juan De Cuadro 9, Sebastián Donnángelo 43, 89; Álvaro Meneses 15og,
   Rodrigo Fernández 35, William Cabrera 64]
Platense           1-1 Salus              
  [Leonardo Rodriguez 87; Maximiliano Rodas 40]
Mar de Fondo       0-2 Oriental           
  [Gonzalo Da Luz 22, Guillermo Chavasco 77]
Colón              1-5 Alto Perú          
  [Jonathan De los Santos 27; William Perera 19, 51, 80, César Araújo 40,
   Michael Dos Santos 75]

Round 2 [Oct 11]
Alto Perú          0-0 Potencia           
Salus              1-2 Mar de Fondo       
  [Andrés Amestoy 82; Franco Olivera 68, Nicolás Correa 74]
Oriental           0-0 Platense           
Uruguay Montevideo 0-0 Albion             
Halcones           1-2 Artigas            
  [Gabriel Fernández 90+2; Christian Armada 44, Matías Castro 47]
Basáñez            5-0 Colón              
  [Juan Colina 13, Pablo Servetti 19, 49, Sebastián Donnángelo 63, Juan De Cuadro 76]

Round 3
[Oct 18]
Artigas            1-0 Salus              
  [Cristopher Maciel 9]
Alto Perú          1-5 Mar de Fondo       
  [William Perera 42; Agustín Liucci 6, 24, 57, Jorge Luis Rivero 50, 62]
Colón              0-0 Uruguay Montevideo 
Albion             2-1 Basáñez            
  [Leonardo Novo 38, 69; Juan De Cuadro 30]
[Oct 19]
Potencia           1-1 Oriental           
  [Bruno Yeladián 87; Gonzalo Da Luz 54]
Platense           5-0 Halcones           
  [Leonardo Rodríguez 7, Martín Álvarez 19, 83, Diego Ventoso 47, Jorge Pintos 62]

Round 4
[Nov 1]
Platense           0-0 Potencia           
Salus              0-2 Halcones           
  [Gabriel Fernández 74, Darwin Granda 90]
Mar de Fondo       0-3 Artigas            
  [Diego Escudero 49, Matías Castro 83, Jesús Imbriaco 90]
Colón              1-2 Albion             
  [Martín Sosa 72; César Taján 7, 85]
[Nov 2]
Oriental           4-0 Alto Perú          
  [Diego Bértola 23, Giovanni De Lazzari 43, Bryan Lemos 57, Gonzalo Da Luz 70]
Uruguay Montevideo 0-0 Basáñez            

Round 5 [Nov 7]
Mar de Fondo       1-2 Albion             
  [Agustín Liuzzi 81; César Taján 33, Rodrigo Del Campo 78]
Artigas            3-3 Uruguay Montevideo 
  [Matías Castro 6, 51, Jesús Imbriaco 58; Rodrigo Tassara 18, 75pen, Diego Rey 60]
Potencia           2-0 Colón              
  [Rodrigo Fernández 8, Maximiliano Pellejero 32]
Alto Perú          0-3 Salus              
  [Mathías Viera 4, 45, Diego Couto 78]
Halcones           2-3 Oriental           
  [Darwin Granda 44, Gabriel Gómez 81; Guillermo Chavasco 25, Gonzalo Da Luz 33, 83]
Basáñez            2-1 Platense           
  [Martín Otero 30, Sebastián Donnángelo 40; Martín Álvarez 60]

Round 6
[Nov 15]
Albion             0-1 Potencia           
  [Rodrigo Fernández 72]
Uruguay Montevideo 3-0 Mar de Fondo       
  [Diego Valenzuela 32, Diego Rey 41, Ricardo Hernández 56]
[Nov 16]
Basáñez            1-0 Artigas            
  [Cristian Venosa 26]
Halcones           1-3 Alto Perú          
  [Gabriel Fernández 26; William Perera 23, 68, Fernando Abdo 85]
Oriental           3-0 Salus              
  [Carlos Brun 29, Gonzalo Da Luz 40, Gastón Fonseca 84]
Platense           3-1 Colón              
  [Martín Álvarez 40, 46, Leonardo Rodríguez 75; Darwin Cuadrado 34]

NB: Platense suspended for financial reasons; remaining matches awarded 0-3
    against them

Round 7
[Nov 19]
Salus              0-2 Uruguay Montevideo 
  [Álvaro Alonso 32, José Ignacio Hernández 78]
[Nov 20]
Mar de Fondo       1-4 Basáñez            
  [Matías Giriboni 48pen; Wilman Cabrera 32, Sebastián Donnángelo 63, 90, 90+3]
Potencia           2-0 Halcones           
  [Raúl Vaz 66, 88]
Alto Perú          4-0 Artigas            
  [Rodrigo Larrosa 20, Willian Perera 37, 87, Martín Penino 90+2]
Colón              0-2 Oriental           
  [Carlos Brun 5, Gastón Fonseca 87]
Albion             awd Platense           [awarded 3-0]

Round 8
[Nov 22]
Mar de Fondo       4-0 Colón              
  [Néstor González 19, Matías Geriboni 34, Christian Esquerre 66, Jorge Ricardi 70]
Artigas            0-6 Oriental           
  [Gastón Fonseca 11, Rodrigo Acosta 30, 83, Marcelo Tapia 71, 75, 90]
[Nov 23]
Halcones           1-6 Albion             
  [Nicolás González 23; Leonardo Novo 13, Felipe Laurino 15, Rodrigo del Campo 37,
   César Taján 65, Néstor Ibargoyen 83, Rodrigo Silvera 85]
Basáñez            2-0 Alto Perú          
  [Sebastián Donnángelo 49, Pablo Servetti 79]
Potencia           1-0 Salus              
  [Raúl Vaz 87]
Uruguay Montevideo awd Platense           [awarded 3-0]

Round 9 [Dec 4] 
Artigas            0-5 Potencia           
  [Maximiliano Pellejero 8, Raúl Vaz 42, Damián Muniz 77, Marcos Gómez 82,
   Bruno Yeladián 86pen]
Colón              1-0 Halcones           
  [Martín Sosa 37]
Salus              2-0 Albion             
  [Mathías Viera 19, Washigton Fernández 63]
Alto Perú          0-2 Uruguay Montevideo 
  [Víctor Guadalupe 45, 65]
Oriental           1-6 Basáñez            
  [Guillermo Chavasco 78; Santiago Fernández 5, Marcelo Rodríguez 16,
   Sebastián Donnángelo 35, Juan De Cuadro 40, Yúber Acosta 70, 79]
Platense           awd Mar de Fondo       [awarded 0-3]

Round 10 [Dec 6]
Albion             1-3 Oriental           
  [César Taján 27; Gastón Fonseca 45, 67pen, 82]
Uruguay Montevideo 0-0 Potencia           
Colón              0-1 Artigas            
  [Gerardo Brandón 50]
Mar de Fondo       0-2 Halcones           
  [Julio Vignolo 15, José Nogueira 37]
Basáñez            4-1 Salus              
  [Sebastián Donnángelo 3pen, 46, 80, Marcelo Rodríguez 37; Maximiliano Rodas 87]
Alto Perú          awd Platense           [awarded 3-0]

Round 11 [Dec 14]
Oriental           2-0 Uruguay Montevideo 
  [Gastón Fonseca 34pen, Ricardo Pereira 53]
Salus              4-1 Colón              
Potencia           1-0 Mar de Fondo       
  [Bruno Yeladián 16]
Halcones           1-2 Basáñez            
  [Jonathan Cortez 59; Sebastián Donnángelo 45pen, Ignacio Denis 67]
Albion             1-0 Alto Perú          
  [Felipe Laurino 90]
Artigas            awd Platense           [awarded 3-0]

Final Table:

 1.CA Basáñez                    11   8  2  1  30-10  26  Liguilla Final
 2.C Oriental dF                 11   8  2  1  27-10  26  Liguilla Final  [La Paz, Canelones]
 3.IA Potencia                   11   6  5  0  16- 4  23  Liguilla Final
 4.Albion FC                     11   7  1  3  18-10  22  Liguilla Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Uruguay Montevideo FC         11   5  5  1  16- 5  20
 6.CA Artigas                    11   5  1  5  13-21  16
 7.CA Alto Perú                  11   4  1  6  16-19  13
 8.Mar de Fondo FC               11   4  0  7  16-19  12
 9.Salus FC                      11   3  1  7  12-17  10
10.CA Platense                   11   2  3  6  10-19   9
11.CSyD Los Halcones             11   2  0  9  10-27   6
12.Colón FC                      11   1  1  9   5-28   4

NB: Basáñez and Oriental are to play off for the Apertura title, which qualifies the
    winners for the semifinal stage of the promotion playoff (against Liguilla Final
    winners)

Apertura Playoff [Dec 20]
Basáñez            1-2 Oriental           
  [Bruno Sosa 90+3; Gastón Fonseca 3, Gonzalo Da Luz 89]

NB: Oriental winners Apertura

Liguilla Final 2015

Final Table:

 1.C Oriental dF                  6   4  1  1  11- 4  13  [La Paz, Canelones]
 2.Albion FC                      6   3  1  2  12-11  10
 3.CA Basáñez                     6   2  2  2  10-12   8
 4.IA Potencia                    6   1  0  5  10-16   3

Round 1 [Mar 8]
Basáñez            2-1 Potencia           
  [Pablo Servetti 43, Yúber Acosta 89pen; Andrés Martínez 85]
Albion             0-2 Oriental           
  [Rodrigo Acosta 4, Mauro Regalado 80]

Round 2 [Mar 15]	
Albion             2-3 Basáñez            
  [Felipe Laurino 84, 88; Yúber Acosta 29, Pablo Servetti 56, Gonzalo Rodriguez 63]
Potencia           1-3 Oriental           
  [Maximiliano Pellejero 8; Sebastián Borba 66, Mauro Regalado 74, Mauro Rodríguez 90]

Round 3 [Mar 22]
Albion             2-1 Potencia           
Basáñez            0-0 Oriental           

Round 4 [Mar 29]
Potencia           4-3 Basáñez            
  [Rodrigo Viera 8, Bruno Yeladián 54, Damián Muniz 73, 90+2; Gonzalo Ramírez 1,
   Matías Otero 18og, Yúber Acosta 45]
Albion             2-1 Oriental           
  [Horacio Rosas 75, Maximiliano Ohaco 87; Gonzalo Da Luz 41]

Round 5 [Apr 5]
Basáñez            2-2 Albion             
  [Pablo Servetti 7, Yúber Acosta 80pen; Carlos Rodríguez 14, Jorge Trinidad 76]
Oriental           2-1 Potencia           
  [Gonzalo Da Luz 14, 65; Luis Martínez 34]

Round 6 [Apr 12]	
Oriental           3-0 Basáñez            
  [Mauro Rodríguez 68, Gonzalo Da Luz 76, 83]
Potencia           2-4 Albion             

Final Table:

 1.C Oriental dF                  6   4  1  1  11- 4  13  [La Paz, Canelones]
 2.Albion FC                      6   3  1  2  12-11  10
 3.CA Basáñez                     6   2  2  2  10-12   8
 4.IA Potencia                    6   1  0  5  10-16   3

NB: Oriental winners Liguilla Final (qualify for semifinal promotion playoff)

Tabla Anual

 1.C Oriental dF                 17  12  3  2  38-14  39
 2.CA Basáñez                    17  10  4  3  40-22  34
 3.Albion FC                     17  10  2  5  30-21  32
 4.IA Potencia                   17   7  5  5  26-20  26
 5.Uruguay Montevideo FC         11   5  5  1  16- 5  20
 6.CA Artigas                    11   5  1  5  13-21  16
 7.CA Alto Perú                  11   4  1  6  16-19  13
 8.Mar de Fondo FC               11   4  0  7  16-19  12
 9.Salus FC                      11   3  1  7  12-17  10
10.CA Platense                   11   2  3  6  10-19   9
11.CSyD Los Halcones             11   2  0  9  10-27   6
12.Colón FC                      11   1  1  9   5-28   4

NB: Oriental winners Tabla Anual (qualify for final promotion playoff)

Promotion Playoff

Semifinal
As Oriental won both the Apertura and Liguilla Final, Oriental qualify for final

Final
As Oriental won both the Tabla Anual and the semifinal, Oriental won the Segunda B
and are promoted



2013/14

2015/16

list of champions

list of final tables

all-time table

all-time table liguilla

list of relegated teams

list of liguilla champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions

list of ofi (interior) champions

overview of regional championships

list of winners of provincial selections championship

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Francisco Fernández for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Francisco Fernández (ffernandez@espectador.com.uy)
Last updated: 20 Aug 2015

(C) Copyright Francisco Fernández and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.