Zimbabwe 2015


Premier Soccer League
Cup Tournaments

Premier Soccer League

Final Table:

 1.Chicken Inn         30  18  7  5  45-23  61  Champions  [Bulawayo]
 2.Dynamos             30  15 12  3  36-20  57  [Harare]
 3.FC Platinum         30  15 10  5  52-23  55  [Zvishavane]
 4.Triangle United     30  13 10  7  46-25  49  [Chiredzi]
 5.CAPS United         30  11 13  6  29-23  46  [Harare]
 6.Highlanders         30  11  8 11  37-31  41  [Bulawayo]
 7.Harare City         30   8 15  7  29-27  39  [Harare]
 8.Hwange              30   9 12  9  32-32  39  [Hwange]
 9.Chapungu            30   9 12  9  26-27  39  [Gweru]
10.ZPC Kariba          30   9 11 10  40-37  38  [Kariba]
11.How Mine            30   8 11 11  28-34  35  [How Mine]
12.Tsholotsho Pirates  30   6 13 11  20-30  31  [Tsholotsho]
----------------------------------------------
13.Buffaloes           30   6 11 13  23-41  29  Relegated  [Mutare]
14.Flame Lily          30   4 14 12  24-35  26  Relegated  [Harare]
15.Whawha              30   4 11 15  17-51  23  Relegated  [Gweru]
16.Dongo Sawmills      30   4 10 16  18-43  22  Relegated  [Rusape]

Round 1
[Mar 20]
Harare City            0-1 Tsholotsho             
[Mar 21]
FC Platinum            2-2 Dongo Sawmills         
Chicken Inn            2-1 Flame Lily             
Dynamos                3-0 Buffaloes              
ZPC Kariba             2-0 Highlanders            
[Mar 22]
Triangle               5-2 Hwange                 
How Mine               0-0 Chapungu               
Whawha                 1-2 CAPS United            

Round 2
[Mar 28]
Harare City            2-0 Chicken Inn            
Flame Lily             1-1 Whawha                 
Chapungu               0-1 Dynamos                
Buffaloes              1-1 Triangle               
[Mar 29]
CAPS United            1-0 FC Platinum            
Dongo Sawmills         1-2 How Mine               
Tsholotsho             0-1 Highlanders            
Hwange                 3-3 ZPC Kariba             

Round 3
[Apr 2]
How Mine               awd CAPS United            [awarded 3-0, CAPS United dns]
[Apr 3]
Whawha                 1-1 Harare City            
Chicken Inn            1-0 Tsholotsho             
ZPC Kariba             5-2 Buffaloes              
Highlanders            1-0 Hwange                 
Dynamos                1-0 Dongo Sawmills         
Triangle               3-0 Chapungu               
[Apr 8] 
FC Platinum            3-0 Flame Lily             

Round 4
[Apr 5]
Flame Lily             1-1 How Mine               
[Apr 6]
Dongo Sawmills         0-1 Triangle               
Chicken Inn            2-0 Whawha                 
CAPS United            1-1 Dynamos                
Tsholotsho             1-1 Hwange                 
Buffaloes              0-0 Highlanders            
[Apr 22]
Harare City            2-1 FC Platinum            
Chapungu               2-1 ZPC Kariba             

Round 5
[Apr 11]
FC Platinum            1-3 Chicken Inn            
How Mine               0-0 Harare City            
ZPC Kariba             1-1 Dongo Sawmills         
[Apr 12]
Dynamos                1-0 Flame Lily             
Highlanders            0-1 Chapungu               
Triangle               4-0 CAPS United            
Hwange                 0-0 Buffaloes              
Whawha                 0-2 Tsholotsho             

Round 6
[Apr 25]
Chicken Inn            1-0 How Mine               
Harare City            0-0 Dynamos                
Flame Lily             1-0 Triangle               
Whawha                 2-1 FC Platinum            
[Apr 26]
CAPS United            1-1 ZPC Kariba             
Dongo Sawmills         0-1 Highlanders            
Chapungu               0-0 Hwange                 
Tsholotsho             0-0 Buffaloes              

Round 7
[May 1]
FC Platinum            3-0 Tsholotsho             
[May 2]
ZPC Kariba             1-1 Flame Lily             
How Mine               6-0 Whawha                 
[May 3]
Dynamos                0-3 Chicken Inn            
Highlanders            0-1 CAPS United            
Triangle               3-1 Harare City            
Buffaloes              2-2 Chapungu               
Hwange                 2-2 Dongo Sawmills         

Round 8
[May 6]
Tsholotsho             0-1 Chapungu               
Harare City            2-1 ZPC Kariba             
FC Platinum            3-0 How Mine               
Flame Lily             0-3 Highlanders            
Dongo Sawmills         0-1 Buffaloes              
Chicken Inn            0-0 Triangle               
[May 7]
CAPS United            0-0 Hwange                 
Whawha                 1-0 Dynamos                

Round 9
[May 9]
ZPC Kariba             1-1 Chicken Inn            
How Mine               1-0 Tsholotsho             
Chapungu               3-0 Dongo Sawmills         
[May 10]
Dynamos                1-0 FC Platinum            
Highlanders            1-1 Harare City            
Hwange                 2-0 Flame Lily             
Triangle               6-0 Whawha                 
Buffaloes              0-0 CAPS United            

Round 10
[May 15]
Tsholotsho             1-1 Dongo Sawmills         
[May 16]
Chicken Inn            2-1 Highlanders            
Harare City            1-1 Hwange                 
Flame Lily             2-0 Buffaloes              
Whawha                 1-2 ZPC Kariba             
[May 17]
FC Platinum            3-2 Triangle               
CAPS United            0-2 Chapungu               
How Mine               0-1 Dynamos                

Round 11
[May 23]
ZPC Kariba             0-3 FC Platinum            
Hwange                 1-0 Chicken Inn            
Chapungu               1-0 Flame Lily             
Buffaloes              2-1 Harare City            
[May 24]
Highlanders            2-0 Whawha                 
Triangle               1-2 How Mine               
Dongo Sawmills         0-2 CAPS United            
[May 25]
Dynamos                0-0 Tsholotsho             

Round 12
[May 29]
Harare City            2-0 Chapungu               
[May 30]
Chicken Inn            3-0 Buffaloes              
FC Platinum            2-2 Highlanders            
Flame Lily             1-2 Dongo Sawmills         
[May 31]
How Mine               2-1 ZPC Kariba             
Whawha                 1-0 Hwange                 
Tsholotsho             0-2 CAPS United            
Dynamos                1-1 Triangle               

Round 13
[Jun 6]
ZPC Kariba             1-1 Dynamos                
Chapungu               1-2 Chicken Inn            
[Jun 7]
How Mine               1-1 Highlanders            
CAPS United            0-0 Flame Lily             
Dongo Sawmills         0-3 Harare City            
Hwange                 1-1 FC Platinum            
Buffaloes              3-0 Whawha                 
Triangle               2-0 Tsholotsho             

Round 14
[Jun 27]
FC Platinum            4-1 Buffaloes              
Harare City            0-0 CAPS United            
Chicken Inn            awd Dongo Sawmills         [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 60',
[Jun 28]                                           Dongo walked off]
Dynamos                3-2 Highlanders            
Triangle               1-0 ZPC Kariba             
How Mine               2-1 Hwange                 
Whawha                 0-0 Chapungu               
Tsholotsho             1-1 Flame Lily             

Round 15
[Jul 4]
Chapungu               0-0 FC Platinum            
ZPC Kariba             0-1 Tsholotsho             
Flame Lily             0-0 Harare City            
[Jul 5]
CAPS United            2-0 Chicken Inn            
Hwange                 1-1 Dynamos                
Highlanders            1-1 Triangle               
Dongo Sawmills         1-0 Whawha                 
Buffaloes              1-1 How Mine               

Round 16
[Jul 10]
Tsholotsho             0-0 ZPC Kariba             
[Jul 11]
Chicken Inn            0-0 CAPS United            
FC Platinum            2-0 Chapungu               
Harare City            2-2 Flame Lily             
[Jul 12]	 
Dynamos                0-0 Hwange                 
How Mine               1-0 Buffaloes              
Triangle               0-0 Highlanders            
Whawha                 0-0 Dongo Sawmills         

Round 17
[Jul 25]
ZPC Kariba             1-2 Triangle               
Flame Lily             2-2 Tsholotsho             
Chapungu               1-1 Whawha                 
[Jul 26]
Highlanders            1-1 Dynamos                
CAPS United            0-1 Harare City            
Buffaloes              0-3 FC Platinum            
Dongo Sawmills         1-1 Chicken Inn            
Hwange                 2-0 How Mine               

Round 18
[Aug 15]
Chicken Inn            2-0 Chapungu               
FC Platinum            2-0 Hwange                 
Flame Lily             0-1 CAPS United            
Harare City            2-0 Dongo Sawmills         
Tsholotsho             0-2 Triangle               
[Aug 16]
Dynamos                2-1 ZPC Kariba             
Highlanders            5-1 How Mine               
Whawha                 1-1 Buffaloes              

Round 19
[Aug 19]
Triangle               0-2 Dynamos                
Buffaloes              0-2 Chicken Inn            
Chapungu               1-1 Harare City            
ZPC Kariba             1-1 How Mine               
Hwange                 3-0 Whawha                 
Dongo Sawmills         0-0 Flame Lily             
[Aug 20]
Highlanders            1-2 FC Platinum            
CAPS United            1-1 Tsholotsho             

Round 20
[Aug 22]
Chicken Inn            0-1 Hwange                 
Flame Lily             2-1 Chapungu               
[Aug 23]
Tsholotsho             1-1 Dynamos                
Whawha                 1-0 Highlanders            
CAPS United            0-0 Dongo Sawmills         
FC Platinum            0-0 ZPC Kariba             
How Mine               0-0 Triangle               
[Aug 24]
Harare City            1-1 Buffaloes              

Round 21
[Aug 29]
ZPC Kariba             2-1 Whawha                 
[Aug 30]
Dynamos                1-0 How Mine               
Highlanders            2-3 Chicken Inn            
Chapungu               2-1 CAPS United            
Triangle               0-1 FC Platinum            
Hwange                 1-0 Harare City            
Buffaloes              2-0 Flame Lily             
Dongo Sawmills         2-0 Tsholotsho             

Round 22
[Sep 12]
Harare City            1-0 Highlanders            
Chicken Inn            2-1 ZPC Kariba             
FC Platinum            3-1 Dynamos                
Flame Lily             2-2 Hwange                 
[Sep 13]
Whawha                 0-0 Triangle               
Dongo Sawmills         0-0 Chapungu               
CAPS United            0-0 Buffaloes              
Tsholotsho             2-1 How Mine               

Round 23
[Sep 16]
Dynamos                5-1 Whawha                 
How Mine               0-3 FC Platinum            
Hwange                 0-1 CAPS United            
Triangle               1-2 Chicken Inn            
ZPC Kariba             2-0 Harare City            
Chapungu               2-1 Tsholotsho             
[Sep 17]
Highlanders            1-0 Flame Lily             
Buffaloes              1-0 Dongo Sawmills         

Round 24
[Sep 26]
Tsholotsho             0-0 FC Platinum            
Chapungu               4-1 Buffaloes              
Flame Lily             0-1 ZPC Kariba             
Harare City            0-0 Triangle               
[Sep 27]
Chicken Inn            0-1 Dynamos                
Dongo Sawmills         0-1 Hwange                 
Whawha                 0-0 How Mine               
CAPS United            3-1 Highlanders            

Round 25
[Oct 10]
How Mine               1-2 Chicken Inn            
ZPC Kariba             2-1 CAPS United            
FC Platinum            3-0 Whawha                 
Buffaloes              1-1 Tsholotsho             
[Oct 11]
Dynamos                0-0 Harare City            
Highlanders            2-0 Dongo Sawmills         
Triangle               0-3 Flame Lily             
Hwange                 1-0 Chapungu               

Round 26
[Oct 24]
Flame Lily             1-1 Dynamos                
Harare City            2-2 How Mine               
Tsholotsho             1-0 Whawha                 
[Oct 25]
Buffaloes              0-1 Hwange                 
Dongo Sawmills         1-4 ZPC Kariba             
[Oct 28]
Chapungu               1-1 Highlanders            
Chicken Inn            1-1 FC Platinum            
[Nov 1]
CAPS United            1-1 Triangle               

Round 27
[Nov 7]
FC Platinum            2-0 Harare City            
How Mine               0-0 Flame Lily             
ZPC Kariba             1-1 Chapungu               
Whawha                 1-1 Chicken Inn            
[Nov 8]
Dynamos                1-1 CAPS United            
Highlanders            1-0 Buffaloes              
Triangle               5-1 Dongo Sawmills         
Hwange                 0-1 Tsholotsho             

Round 28 [Nov 18]
Dongo Sawmills         1-2 Dynamos                
Hwange                 2-4 Highlanders            
Flame Lily             1-1 FC Platinum            
CAPS United            3-0 How Mine               
Buffaloes              2-1 ZPC Kariba             
Harare City            1-1 Whawha                 
Tsholotsho             1-1 Chicken Inn            
Chapungu               0-0 Triangle               

Round 29
[Nov 21]
Chicken Inn            3-1 Harare City            
FC Platinum            1-1 CAPS United            
Dynamos                2-0 Chapungu               
ZPC Kariba             2-2 Hwange                 
[Nov 22]
Triangle               2-1 Buffaloes              
Whawha                 1-1 Flame Lily             
How Mine               0-1 Dongo Sawmills         
Highlanders            2-1 Tsholotsho             

Round 30 [Nov 28]
Flame Lily             1-2 Chicken Inn            
Buffaloes              0-1 Dynamos                
Highlanders            0-1 ZPC Kariba             
CAPS United            3-1 Whawha                 
Tsholotsho             1-1 Harare City            
Hwange                 1-2 Triangle               
Dongo Sawmills         1-1 FC Platinum            
Chapungu               0-0 How Mine               

Final Table:

 1.Chicken Inn         30  18  7  5  45-23  61  Champions  [Bulawayo]
 2.Dynamos             30  15 12  3  36-20  57  [Harare]
 3.FC Platinum         30  15 10  5  52-23  55  [Zvishavane]
 4.Triangle United     30  13 10  7  46-25  49  [Chiredzi]
 5.CAPS United         30  11 13  6  29-23  46  [Harare]
 6.Highlanders         30  11  8 11  37-31  41  [Bulawayo]
 7.Harare City         30   8 15  7  29-27  39  [Harare]
 8.Hwange              30   9 12  9  32-32  39  [Hwange]
 9.Chapungu            30   9 12  9  26-27  39  [Gweru]
10.ZPC Kariba          30   9 11 10  40-37  38  [Kariba]
11.How Mine            30   8 11 11  28-34  35  [How Mine]
12.Tsholotsho Pirates  30   6 13 11  20-30  31  [Tsholotsho]
----------------------------------------------
13.Buffaloes           30   6 11 13  23-41  29  Relegated  [Mutare]
14.Flame Lily          30   4 14 12  24-35  26  Relegated  [Harare]
15.Whawha              30   4 11 15  17-51  23  Relegated  [Gweru]
16.Dongo Sawmills      30   4 10 16  18-43  22  Relegated  [Rusape]

Promoted:
Ngezi Platinum (Selous)             (winners Northern Region Division One)
Bulawayo City                       (winners Southern Region Division One)
Border Strikers (Beitbridge)        (winners Central Region Division One)
Mutare City                         (winners Eastern Region Division One)


Cup Tournaments

Bob 91 Super Cup
Uhuru Cup
Zimbabwe National Army Charity Shield Bob 91 Super Cup Semifinal [Mar 1, Barbourfields Stadium, Bulawayo] Highlanders 1-2 CAPS United Dynamos bye Final [Mar 8] Dynamos 1-0 CAPS United [Ronald Chitiyo ] Uhuru Cup Semifinals [Apr 15] FC Platinum 0-0 CAPS United [6-5 pen] Dynamos 2-0 ZPC Kariba Final [Apr 18, National Sports Stadium, Harare] Dynamos abd FC Platinum [abandoned due to power failure] Final Replay [May 13, National Sports Stadium, Harare] Dynamos w/o FC Platinum [FC Platinum dns] Zimbabwe National Army Charity Shield Semifinals [Mar 15] Dynamos 2-1 CAPS United Highlanders 1-0 How Mine Final [Aug 2] Dynamos 0-1 Highlanders

2014

2016

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2016

(C) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.