Copa Libertadores de América 2018


Overview Page| 2017

About this document

Qualifying Round 1 (Jan 22 & 26)
Montevideo Wanderers      Uru  Olimpia (Asunción)        Par   0-0  0-2  0-2
Macará                    Ecu  Deportivo Táchira         Ven   1-1  0-0  1-1*
Oriente Petrolero         Bol  Universitario (Lima)      Per   2-0  1-3 *3-3

Qualifying Round 2 
(Jan 30 & Feb 6)
Carabobo FC               Ven  Guaraní (Asunción)        Par   1-0  0-6  1-6
Banfield                  Arg  Independiente del Valle   Ecu   1-1  2-2 *3-3
Santiago Wanderers        Chi  Melgar FBC                Per   1-1  1-0  2-1
(Jan 31 & Feb 7)
Chapecoense               Bra  Nacional (Montevideo)     Uru   0-1  0-1  0-2
Universidad de Concepción Chi  Vasco da Gama             Bra   0-4  0-2  0-6
(Feb 1 & 8)
Deportivo Táchira         Ven  Independiente Santa Fe    Col   2-3  0-0  2-3
Olimpia (Asunción)        Par  Atlético Junior           Col   1-0  1-3  2-3
Oriente Petrolero         Bol  Jorge Wilstermann         Bol   1-2  2-2  3-4x
x 2nd leg in Sucre

Qualifying Round 3
(Feb 13 & 20)
Santiago Wanderers        Chi  Independiente Santa Fe    Col   1-2  0-3  1-5
(Feb 14 & 21)
Banfield                  Arg  Nacional (Montevideo)     Uru   2-2  0-1  2-3
Vasco da Gama             Bra  Jorge Wilstermann         Bol   4-0  0-4  4-4x 3-2p
(Feb 15 & 22)
Atlético Junior           Col  Guaraní (Asunción)        Par   1-0  0-0  1-0
x 2nd leg in Sucre
NB: two best losers (Jorge Wilstermann and Banfield) to Copa Sudaméricana

Group Phase 

Group A
Feb 27: Defensor Sporting - Grêmio            1-1
Feb 27: Monagas SC - Cerro Porteño            0-2
Mar 13: Cerro Porteño - Defensor Sporting     2-1
Apr  4: Grêmio - Monagas SC                   4-0
Apr 17: Defensor Sporting - Monagas SC        3-1
Apr 17: Cerro Porteño - Grêmio                0-0
Apr 25: Monagas SC - Defensor Sporting        1-0
May  1: Grêmio - Cerro Porteño                5-0
May 15: Defensor Sporting- Cerro Porteño      0-1
May 15: Monagas SC - Grêmio                   1-2
May 23: Cerro Porteño - Monagas SC            3-2
May 23: Grêmio - Defensor Sporting            1-0

 1.Grêmio (Porto Alegre)           6  4  2  0  13- 2 14
 2.Cerro Porteño (Asunción)        6  4  1  1   8- 8 13
 3.Defensor Sporting (Montevideo)  6  1  1  4   5- 7  4  to Copa Sudaméricana
 4.Monagas SC (Maturín)            6  1  0  5   5-14  3

Group B
Feb 27: Colo Colo - Atlético Nacional         0-1
Feb 28: Delfín - Bolívar                      1-1
Mar 14: Bolívar - Colo Colo                   1-1
Mar 14: Atlético Nacional - Delfín            4-0
Apr  5: Colo Colo - Delfín                    0-2
Apr  5: Bolívar - Atlético Nacional           1-0
Apr 24: Atlético Nacional - Bolívar           4-1
May  2: Delfín  - Colo Colo                   1-2
May 15: Delfín  - Atlético Nacional           1-0
May 15: Colo Colo - Bolívar                   2-0
May 24: Atlético Nacional - Colo Colo         0-0
May 24: Bolívar - Delfín                      2-1

 1.Atlético Nacional (Medellín)    6  3  1  2   9- 3 10
 2.Colo Colo (Santiago)            6  2  2  2   5- 5  8
 3.Bolívar (La Paz)                6  2  2  2   6- 9  8  to Copa Sudaméricana
 4.Delfín (Manta)                  6  2  1  3   6- 9  7

Group C
Mar 13: Atlético Tucumán - Libertad           0-2
Mar 15: The Strongest - Peñarol               1-0
Apr  3: Libertad - The Strongest              3-0
Apr  4: Peñarol - Atlético Tucumán            3-1
Apr 18: The Strongest - Atlético Tucumán      1-2
Apr 18: Libertad - Peñarol                    2-1
Apr 25: Atlético Tucumán - The Strongest      3-0
Apr 26: Peñarol - Libertad                    2-0
May  2: Atlético Tucumán - Peñarol            1-0
May  3: The Strongest - Libertad              1-3
May 17: Libertad - Atlético Tucumán           0-0
May 17: Peñarol - The Strongest               2-0

 1.Libertad (Asunción)             6  4  1  1  10- 4 13
 2.Atlético Tucumán (San Miguel)   6  3  1  2   7- 6 10
 3.Peñarol (Montevideo)            6  3  0  3   8- 5  9  to Copa Sudaméricana
 4.The Strongest (La Paz)          6  1  0  5   3-13  3

Group D
Feb 28: Flamengo - River Plate                2-2
Mar  1: Independiente Santa Fe - Emelec       1-1
Mar 14: Emelec - Flamengo                     1-2
Apr  5: River Plate - Independiente Santa Fe  0-0
Apr 18: Flamengo - Independiente Santa Fe     1-1
Apr 19: Emelec - River Plate                  0-1
Apr 25: Independiente Santa Fe - Flamengo     0-0
Apr 26: River Plate - Emelec                  2-1
May  3: Independiente Santa Fe - River Plate  0-1
May 16: Flamengo - Emelec                     2-0
May 23: Emelec - Independiente Santa Fe       0-3
May 23: River Plate - Flamengo                0-0

 1.River Plate (Buenos Aires)      6  3  3  0   6- 3 12
 2.Flamengo (Rio de Janeiro)       6  2  4  0   7- 4 10
 3.Independiente Santa Fe (Bogotá) 6  1  4  1   5- 3  7  to Copa Sudaméricana
 4.Emelec (Guayaquil)              6  0  1  5   3-11  1

Group E
Feb 27: Racing Club - Cruzeiro                4-2
Mar 13: Vasco da Gama - Universidad de Chile  0-1
Apr  3: Universidad de Chile - Racing Club    1-1
Apr  4: Cruzeiro - Vasco da Gama              0-0
Apr 19: Racing Club - Vasco da Gama           4-0
Apr 19: Universidad de Chile - Cruzeiro       0-0
Apr 26: Cruzeiro - Universidad de Chile       7-0
Apr 26: Vasco da Gama - Racing Club           1-1
May  2: Vasco da Gama - Cruzeiro              0-4
May  3: Racing Club - Universidad de Chile    1-0
May 22: Cruzeiro - Racing Club                2-1
May 22: Universidad de Chile - Vasco da Gama  0-2

 1.Cruzeiro (Belo Horizonte)       6  3  2  1  15- 5 11
 2.Racing Club (Avellaneda)        6  3  2  1  12- 6 11
 3.Vasco da Gama (Rio de Janeiro)  6  1  2  3   3-10  5  to Copa Sudaméricana
 4.Universidad de Chile (Santiago) 6  1  2  3   2-11  5

Group F
Feb 28: Nacional - Estudiantes                0-0
Mar  1: Real Garcilaso - Santos               2-0
Mar 14: Estudiantes - Real Garcilaso          3-0
Mar 15: Santos - Nacional                     3-1
Apr  3: Real Garcilaso - Nacional             0-0
Apr  5: Estudiantes - Santos                  0-1
Apr 24: Santos - Estudiantes                  2-0
Apr 25: Nacional - Real Garcilaso             4-0
May  1: Real Garcilaso - Estudiantes          0-0
May  1: Nacional - Santos                     1-0
May 24: Estudiantes - Nacional                3-1
May 24: Santos - Real Garcilaso               0-0

 1.Santos                          6  3  1  2   6- 4 10
 2.Estudiantes (La Plata)          6  2  2  2   6- 4  8
 3.Nacional (Montevideo)           6  2  2  2   7- 6  8  to Copa Sudaméricana
 4.Real Garcilaso (Cusco)          6  1  3  2   2- 7  6

Group G
Feb 28: Millonarios - Corinthians             0-0
Mar  1: Deportivo Lara - Independiente        1-0x
Mar 14: Corinthians - Deportivo Lara          2-0
Mar 15: Independiente - Millonarios           1-0
Apr 17: Millonarios - Deportivo Lara          4-0
Apr 18: Independiente - Corinthians           0-1
Apr 24: Deportivo Lara - Millonarios          2-1x
May  2: Corinthians - Independiente           1-2
May 17: Deportivo Lara - Corinthians          2-7x
May 17: Millonarios - Independiente           1-1
May 24: Corinthians - Millonarios             0-1
May 24: Independiente - Deportivo Lara        2-0
x in Cabudare

 1.Corinthians (São Paulo)         6  3  1  2  11- 5 10
 2.Independiente (Avellaneda)      6  3  1  2   6- 4 10
 3.Millonarios (Bogotá)            6  2  2  2   7- 4  8  to Copa Sudaméricana
 4.Deportivo Lara (Barquisimeto)   6  2  0  4   5-16  6

Group H
Mar  1: Alianza Lima - Boca Juniors           0-0
Mar  1: Atlético Junior - Palmeiras           0-3
Apr  3: Palmeiras - Alianza Lima              2-0
Aür  4: Boca Juniors - Atlético Junior        1-0
Apr 11: Palmeiras - Boca Juniors              1-1
Aor 19: Alianza Lima - Atlético Junior        0-2
Apr 25: Boca Juniors - Palmeiras              0-2
Apr 26: Atlético Junior - Alianza Lima        1-0
May  2: Atlético Junior - Boca Juniors        1-1
May  3: Alianza Lima - Palmeiras              1-3
May 16: Boca Juniors - Alianza Lima           5-0
May 16: Palmeiras - Atlético Junior           3-1

 1.Palmeiras (São Paulo)           6  5  1  0  14- 3 16
 2.Boca Juniors (Buenos Aires)     6  2  3  1   8- 4  9
 3.Atlético Junior (Barranquilla)  6  2  1  3   5- 8  7  to Copa Sudaméricana
 4.Alianza Lima                    6  0  1  5   1-13  1


Second Round
(Aug 7 & 28)
Estudiantes (La Plata)    Arg  Grêmio (Porto Alegre)     Bra   2-1   -    - 
(Aug 8 & 29)
Colo Colo (Santiago)      Chi  Corinthians (São Paulo)   Bra   1-0   -    - 
Flamengo (Rio de Janeiro) Bra  Cruzeiro (Belo Horizonte) Bra   0-2   -    - 
(Aug 8 & 30)
Boca Juniors (Bs. Aires)  Arg  Libertad (Asunción)       Par   2-0   -    - 
(Aug 9 & 28)
Atl. Tucumán (San Miguel) Arg  Atl. Nacional (Medellín)  Col   2-0   -    - 
(Aug 9 & 29)
Racing Club (Avellaneda)  Arg  River Plate (Bs. Aires)   Arg   0-0   -    - 
(Aug 9 & 30)
Cerro Porteño (Asunción)  Par  Palmeiras (São Paulo)     Bra   0-2   -    - 
(Aug 21 & 28)
Independiente (Avellaneda)Arg  Santos                    Bra    -    -    - 

Overview Page| 2017


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 16 Aug 2018

(c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.