Angola 2019/20


XLII Girabola
Taça
Segundona
Provincial Leagues

XLII Girabola

NB: 1º de Agosto are the only team to have played in all championships.

Participants:
Estrela Club 1º de Maio                                   Benguela       Benguela Province
Wiliete Sport Clube (1)                                   Benguela       Benguela Province
Académica Petróleos Clube do Lobito                       Lobito         Benguela Province
Sporting Clube Petróleos de Cabinda                       Cabinda        Cabinda Province
Cuando Cubango Futebol Clube                              Menongu        Cuando Cubango Province
Clube Recreativo Desportivo do Libolo                     Calulo         Cuanza Sul Province
Clube Recreativo da Caála                                 Caála          Huambo Province
Clube Desportivo Ferrovia                                 Huambo         Huambo Province
Clube Desportivo da Huíla                                 Lubango        Huíla Province
Sport Lubango e Benfica (1)                               Lubango        Huíla Province
Atlético Petróleos de Luanda [aka Petro Luanda]           Luanda         Luanda Province
Clube Desportivo 1º de Agosto                             Luanda         Luanda Province
Grupo Desportivo Interclube                               Luanda         Luanda Province
Progresso Associação do Sambizanga                        Luanda         Luanda Province
Grupo Desportivo Sagrada Esperança                        Dundo          Lunda Norte Province
Futebol Clube Bravos do Maqui                             Luena          Moxico Province
Santa Rita de Cássia Futebol Clube                        Uíge           Uíge Province

NB: The Disciplinary Board of the Angolan Football Federation, on July 29, deliberates that
    Sport Lubango e Benfica are punished for refusing to participate in the Girabola (due to
    financial reasons), with the penalty of two years of suspension and a fine of 1,000,000.00
    (one million Kwanzas), and will be replaced by Wiliete Sport Clube.

Table at abandonment:

 1.Petro de Luanda              24  16  6  2  41-10  54
 2.1º de Agosto                 23  16  3  4  42-13  51  [C]
 3.FC Bravos do Maqui           23  12  4  7  26-22  40
 4.Desportivo da Huíla          22  10  7  5  24-16  37
 5.Sagrada Esperança            23   9  7  7  21-16  34
 6.Académica do Lobito          22   9  6  7  21-18  33
 7.Recreativo do Libolo         24   9  5 10  25-30  32
 8.Interclube de Luanda         23   8  7  8  24-23  31
 9.Wiliete Sport Clube          23   7  7  9  20-26  28  [P]
10.Recreativo da Caála          22   8  3 11  16-22  27
11.Progresso do Sambizanga      23   6  4 13  16-29  22
12.Sporting de Cabinda          19   5  6  8  20-24  21
13.Cuando Cubango FC            23   4  8 11  17-27  20
-------------------------------------------------------
14.CD Ferrovia do Huambo        23   4  8 11   9-25  20  [P]
15.Santa Rita de Cássia         23   3  7 13  16-37  16
 -.1º de Maio de Benguela       excluded; all results annulled;
   record at exclusion:         15   1  5  9   7-24   8  [P]

Round 1
[Aug 16]
Desportivo da Huíla     2-0 Bravos do Maqui
[Aug 17]
Sagrada Esperança       4-1 Interclube
Wiliete de Benguela     2-2 Petro de Luanda
[Aug 18]
Sporting de Cabinda     3-1 Recreativo do Libolo
1º de Maio              awd Académica do Lobito     [awarded 0-3, 1º de Maio dns; annulled]
Santa Rita de Cássia    awd Recreativo da Caála     [awarded 0-3, Santa Rita dns]
Ferrovia do Huambo      1-2 Cuando Cubango FC
[Aug 27]
Progresso do Sambizanga 1-0 1º de Agosto

Round 2
[Aug 20]
1º de Agosto            2-0 Desportivo da Huíla
[Aug 24]
Interclube              3-0 Ferrovia do Huambo
Recreativo do Libolo    2-0 Wiliete de Benguela
Bravos do Maqui         1-0 Sagrada Esperança
[Aug 25]
Académica do Lobito     3-0 Sporting de Cabinda
Recreativo da Caála     1-0 1º de Maio              [annulled]
Cuando Cubango FC       1-1 Santa Rita de Cássia
[Oct 18]
Petro de Luanda         2-1 Progresso do Sambizanga

Round 3
[Aug 31]
Sagrada Esperança       0-1 1º de Agosto
1º de Maio              0-0 Sporting de Cabinda     [annulled]
Desportivo da Huíla     1-0 Petro de Luanda
[Sep 1]
Recreativo da Caála     3-0 Cuando Cubango FC
Santa Rita de Cássia    0-2 Interclube
Ferrovia do Huambo      0-0 Bravos do Maqui
Wiliete de Benguela     1-1 Académica do Lobito
Progresso do Sambizanga 0-1 Recreativo do Libolo

Round 4
[Sep 18]
Bravos do Maqui         3-1 Santa Rita de Cássia
Recreativo do Libolo    2-1 Desportivo da Huíla
Sporting de Cabinda     2-0 Wiliete de Benguela     
Cuando Cubango FC       3-1 1º de Maio              [annulled]
Académica do Lobito     2-1 Progresso do Sambizanga
Interclube              2-0 Recreativo da Caála
Petro de Luanda         1-0 Sagrada Esperança
[Sep 19]
1º de Agosto            2-0 Ferrovia do Huambo

Round 5
[Sep 21]
Sagrada Esperança       1-1 Recreativo do Libolo
1º de Maio              0-1 Wiliete de Benguela     [annulled]
Progresso do Sambizanga 2-1 Sporting de Cabinda
[Sep 22]
Santa Rita de Cássia    1-4 1º de Agosto
Cuando Cubango FC       1-1 Interclube
Recreativo da Caála     0-1 Bravos do Maqui
[Sep 23]
Ferrovia do Huambo      0-2 Petro de Luanda
[Sep 24]
Desportivo da Huíla     1-0 Académica do Lobito

Round 6
[Sep 28]
Interclube              3-1 1º de Maio              [annulled]
Bravos do Maqui         1-2 Cuando Cubango FC
Recreativo do Libolo    2-0 Ferrovia do Huambo
Sporting de Cabinda     1-1 Desportivo da Huíla
[Sep 29]
Académica do Lobito     1-0 Sagrada Esperança
Wiliete de Benguela     2-0 Progresso do Sambizanga
[Oct 1]
Petro de Luanda         2-0 Santa Rita de Cássia
[Oct 20]
1º de Agosto            4-0 Recreativo da Caála

Round 7
[Oct 5]
Recreativo da Caála     1-1 Petro de Luanda
Sagrada Esperança       2-1 Sporting de Cabinda
1º de Maio              1-1 Progresso do Sambizanga [annulled]
Interclube              1-1 Bravos do Maqui
[Oct 6]
Cuando Cubango FC       0-1 1º de Agosto
Santa Rita de Cássia    2-2 Recreativo do Libolo
Ferrovia do Huambo      0-0 Académica do Lobito
Desportivo da Huíla     3-0 Wiliete de Benguela

Round 8
[Oct 12]
Bravos do Maqui         3-1 1º de Maio              [annulled]
Petro de Luanda         3-1 Cuando Cubango FC
Recreativo do Libolo    2-1 Recreativo da Caála
Progresso do Sambizanga n/p Desportivo da Huíla     [no ambulance]
[Oct 13]
Académica do Lobito     2-0 Santa Rita de Cássia
Wiliete de Benguela     1-1 Sagrada Esperança
1º de Agosto            1-0 Interclube
[Oct 15]
Sporting de Cabinda     0-0 Ferrovia do Huambo
[Nov 17]
Progresso do Sambizanga 1-1 Desportivo da Huíla     

Round 9
[Oct 20]
Santa Rita de Cássia    1-1 Sporting de Cabinda
[Oct 23]
Bravos do Maqui         1-3 1º de Agosto
Cuando Cubango FC       0-0 Recreativo do Libolo
Recreativo da Caála     0-1 Académica do Lobito
Ferrovia do Huambo      1-0 Wiliete de Benguela
Sagrada Esperança       1-1 Progresso do Sambizanga
1º de Maio              0-0 Desportivo da Huíla     [annulled]
Interclube              0-3 Petro de Luanda

Round 10
[Oct 26]
Sporting de Cabinda     2-1 Recreativo da Caála
Progresso do Sambizanga 0-1 Ferrovia do Huambo
[Oct 27]
1º de Agosto            3-1 1º de Maio              [annulled]
Recreativo do Libolo    1-0 Interclube
Académica do Lobito     1-0 Cuando Cubango FC
Wiliete de Benguela     2-1 Santa Rita de Cássia
Desportivo da Huíla     0-0 Sagrada Esperança
[Oct 28]
Petro de Luanda         3-0 Bravos do Maqui

Round 11
[Nov 2]
Bravos do Maqui         1-2 Recreativo do Libolo
Interclube              0-0 Académica do Lobito
1º de Maio              1-0 Sagrada Esperança       [annulled]´
Ferrovia do Huambo      0-1 Desportivo da Huíla
[Nov 3]
1º de Agosto            0-2 Petro de Luanda
Cuando Cubango FC       1-1 Sporting de Cabinda
Recreativo da Caála     0-0 Wiliete de Benguela
Santa Rita de Cássia    1-0 Progresso do Sambizanga

Round 12
[Nov 23]
Recreativo do Libolo    1-4 1º de Agosto
Sporting de Cabinda     3-1 Interclube
Petro de Luanda         2-0 1º de Maio              [annulled]
[Nov 24]
Sagrada Esperança       2-0 Ferrovia do Huambo      
Académica do Lobito     0-0 Bravos do Maqui
Desportivo da Huíla     3-2 Santa Rita de Cássia
Wiliete de Benguela     1-0 Cuando Cubango FC
Progresso do Sambizanga 1-0 Recreativo da Caála

Round 13
[Nov 30]
1º de Maio              1-1 Ferrovia do Huambo      [annulled]
Interclube              0-0 Wiliete de Benguela
[Dec 1]
Bravos do Maqui         1-0 Sporting de Cabinda
Recreativo da Caála     1-0 Desportivo da Huíla
Cuando Cubango FC       3-0 Progresso do Sambizanga
Santa Rita de Cássia    0-0 Sagrada Esperança
[Dec 14]
Petro de Luanda         3-0 Recreativo do Libolo
[Dec 15]
1º de Agosto            3-0 Académica do Lobito

Round 14
[Dec 7]
Recreativo do Libolo    0-0 1º de Maio              [annulled]
Sagrada Esperança       1-0 Recreativo da Caála
Progresso do Sambizanga 1-2 Interclube
[Dec 8]
Desportivo da Huíla     1-1 Cuando Cubango FC
Wiliete de Benguela     1-1 Bravos do Maqui
Ferrovia do Huambo      1-1 Santa Rita de Cássia   
[Dec 18]
Académica do Lobito     0-1 Petro de Luanda
Sporting de Cabinda     1-1 1º de Agosto

Round 15
[Dec 15]
Cuando Cubango FC       0-1 Sagrada Esperança
[Dec 21]
Bravos do Maqui         1-0 Progresso do Sambizanga
Recreativo do Libolo    0-1 Académica do Lobito
Interclube              1-1 Desportivo da Huíla
Petro de Luanda         2-0 Sporting de Cabinda
[Dec 22]
1º de Agosto            2-0 Wiliete de Benguela
Recreativo da Caála     0-1 Ferrovia do Huambo
Santa Rita de Cássia    awd 1º de Maio              [awarded 3-0, 1º de Maio dns; annulled]

Halfway Table (before exclusion 1º de Maio):

 1.Petro de Luanda              15  12  2  1  29- 6  38
 2.1º de Agosto                 15  12  1  2  31- 8  37  [C]
 3.Académica do Lobito          15   8  4  3  15- 7  28
 4.Recreativo do Libolo         15   7  4  4  17-17  25
 5.Desportivo da Huíla          15   6  6  3  16-11  24
 6.FC Bravos do Maqui           15   6  4  5  15-16  22
 7.Sagrada Esperança            15   5  5  5  13-10  20
 8.Interclube de Luanda         15   5  5  5  17-17  20
 9.Sporting de Cabinda          15   4  6  5  16-17  18
10.Wiliete Sport Clube          15   4  6  5  11-16  18  [P]
11.Cuando Cubango FC            15   4  5  6  15-17  17
12.Recreativo da Caála          15   4  2  9  11-16  14
13.CD Ferrovia do Huambo        15   3  5  7   6-16  14  [P]
-------------------------------------------------------
14.Progresso do Sambizanga      15   3  3  9  10-19  12
15.Santa Rita de Cássia         15   2  5  8  14-26  11
16.1º de Maio de Benguela       15   1  5  9   7-24   8  [P]

NB: on Jan 14, 1º de Maio were disqualified because of their two no-shows;
    all their results were annulled

Halfway Table (after exclusion 1º de Maio):

 1.Petro de Luanda              14  11  2  1  27- 6  35       [2-0]
 2.1º de Agosto                 14  11  1  2  28- 7  34  [C]  [3-1]
 3.Académica do Lobito          14   7  4  3  12- 7  25       [3-0 (awarded)]
 4.Recreativo do Libolo         14   7  3  4  17-17  24       [0-0]
 5.Desportivo da Huíla          14   6  5  3  16-11  23       [0-0]
 6.Sagrada Esperança            14   5  5  4  13- 9  20       [0-1]
 7.FC Bravos do Maqui           14   5  4  5  12-15  19       [3-1]
 8.Sporting de Cabinda          14   4  5  5  16-17  17       [0-0]
 9.Interclube de Luanda         14   4  5  5  14-16  17       [3-1]
10.Wiliete Sport Clube          14   3  6  5  10-16  15  [P]  [1-0]
11.Cuando Cubango FC            14   3  5  6  12-16  14       [3-1]
12.CD Ferrovia do Huambo        14   3  4  7   5-15  13  [P]  [1-1]
13.Recreativo da Caála          14   3  2  9  10-16  11       [1-0]
-------------------------------------------------------
14.Progresso do Sambizanga      14   3  2  9   9-18  11       [1-1]
15.Santa Rita de Cássia         14   1  5  8  11-26   8       [3-0 (awarded)]
 -.1º de Maio de Benguela       excluded; all results annulled;
   record at exclusion:         15   1  5  9   7-24   8  [P]

NB: annulled results against 1º de Maio de Benguela between square brackets

Round 16
[Jan 18]
Interclube              2-0 Sagrada Esperança
Bravos do Maqui         2-1 Desportivo da Huíla
Petro de Luanda         0-0 Wiliete de Benguela
[Jan 19]
Cuando Cubango FC       1-1 Ferrovia do Huambo
Recreativo da Caála     0-0 Santa Rita de Cássia
1º de Agosto            4-0 Progresso do Sambizanga
[Jan 20]
Recreativo do Libolo    3-1 Sporting de Cabinda
Académica do Lobito     bye

Round 17
[Jan 25]
Sagrada Esperança       0-1 Bravos do Maqui
[Jan 26]
Ferrovia do Huambo      0-1 Interclube
Wiliete de Benguela     3-1 Recreativo do Libolo
Santa Rita de Cássia    1-0 Cuando Cubango FC
[Feb 12]
Desportivo da Huíla     0-1 1º de Agosto
[Feb 26]
Progresso do Sambizanga 1-1 Petro de Luanda
[tba]
Sporting de Cabinda      -  Académica do Lobito
Recreativo da Caála     bye

Round 18 
[Feb 1]
Recreativo do Libolo    0-1 Progresso do Sambizanga
Interclube              3-1 Santa Rita de Cássia
[Feb 2]
Bravos do Maqui         3-0 Ferrovia do Huambo
Cuando Cubango FC       0-1 Recreativo da Caála
Académica do Lobito     0-1 Wiliete de Benguela
[Feb 26]
1º de Agosto            1-2 Sagrada Esperança
[Mar 11]
Petro de Luanda         0-1 Desportivo da Huíla
Sporting de Cabinda     bye

Round 19
[Feb 8]
Ferrovia do Huambo      1-1 1º de Agosto
Sagrada Esperança       0-0 Petro de Luanda
Desportivo da Huíla     3-1 Recreativo do Libolo
[Feb 9]
Santa Rita de Cássia    0-1 Bravos do Maqui
Wiliete de Benguela     2-1 Sporting de Cabinda
Progresso do Sambizanga 0-1 Académica do Lobito
Recreativo da Caála     1-0 Interclube
Cuando Cubango FC       bye

Round 20
[Feb 15]
Recreativo do Libolo    0-0 Sagrada Esperança
Interclube              0-0 Cuando Cubango FC
Petro de Luanda         2-0 Ferrovia do Huambo
Académica do Lobito     0-0 Desportivo da Huíla
[Feb 16]
1º de Agosto            0-0 Santa Rita de Cássia
Bravos do Maqui         2-0 Recreativo da Caála
[Feb 17]
Sporting de Cabinda     2-1 Progresso do Sambizanga
Wiliete de Benguela     bye

Round 21
[Feb 22]
Sagrada Esperança       4-2 Académica do Lobito
Santa Rita de Cássia    0-2 Petro de Luanda
[Feb 23]
Cuando Cubango FC       0-3 Bravos do Maqui
Desportivo da Huíla     0-0 Sporting de Cabinda
Progresso do Sambizanga 3-2 Wiliete de Benguela
Recreativo da Caála     1-0 1º de Agosto
[Feb 24]
Ferrovia do Huambo      1-0 Recreativo do Libolo
Interclube              bye

Round 22
[Feb 29]
Bravos do Maqui         1-0 Interclube
Recreativo do Libolo    2-0 Santa Rita de Cássia
Sporting de Cabinda     0-1 Sagrada Esperança
Petro de Luanda         3-0 Recreativo da Caála
[Mar 1]
Académica do Lobito     1-1 Ferrovia do Huambo
Wiliete de Benguela     1-2 Desportivo da Huíla
1º de Agosto            2-1 Cuando Cubango FC
Progresso do Sambizanga bye

Round 23
[Mar 6]
Recreativo da Caála     1-0 Recreativo do Libolo
[Mar 7]
Sagrada Esperança       1-0 Wiliete de Benguela
Cuando Cubango FC       0-1 Petro de Luanda
Desportivo da Huíla     1-0 Progresso do Sambizanga
[Mar 8]
Santa Rita de Cássia    1-3 Académica do Lobito
Interclube              0-2 1º de Agosto
[not played]
Ferrovia do Huambo       -  Sporting de Cabinda
Bravos do Maqui         bye

Round 24
[Mar 14]
Recreativo do Libolo    1-1 Cuando Cubango FC
1º de Agosto            3-1 Bravos do Maqui
[Mar 15]
Académica do Lobito     1-2 Recreativo da Caála
Progresso do Sambizanga 1-0 Sagrada Esperança
Petro de Luanda         2-2 Interclube
Wiliete de Benguela     1-0 Ferrovia do Huambo
[not played]
Sporting de Cabinda      -  Santa Rita de Cássia
Desportivo da Huíla     bye

Round 25
[Mar 21]
Bravos do Maqui         0-3 Petro de Luanda
Interclube              2-0 Recreativo do Libolo
[Mar 22]
Sagrada Esperança       n/p Desportivo da Huíla     [Desportivo da Huíla dns]
Cuando Cubango FC       2-1 Académica do Lobito
Recreativo da Caála     n/p Sporting de Cabinda     [Sporting Cabinda dns]
Santa Rita de Cássia    2-0 Wiliete de Benguela
Ferrovia do Huambo      0-0 Progresso do Sambizanga
1º de Agosto            bye

NB: championship suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on Apr 30;
    season declared null and void

Table at abandonment:

 1.Petro de Luanda              24  16  6  2  41-10  54
 2.1º de Agosto                 23  16  3  4  42-13  51  [C]
 3.FC Bravos do Maqui           23  12  4  7  26-22  40
 4.Desportivo da Huíla          22  10  7  5  24-16  37
 5.Sagrada Esperança            23   9  7  7  21-16  34
 6.Académica do Lobito          22   9  6  7  21-18  33
 7.Recreativo do Libolo         24   9  5 10  25-30  32
 8.Interclube de Luanda         23   8  7  8  24-23  31
 9.Wiliete Sport Clube          23   7  7  9  20-26  28  [P]
10.Recreativo da Caála          22   8  3 11  16-22  27
11.Progresso do Sambizanga      23   6  4 13  16-29  22
12.Sporting de Cabinda          19   5  6  8  20-24  21
13.Cuando Cubango FC            23   4  8 11  17-27  20
-------------------------------------------------------
14.CD Ferrovia do Huambo        23   4  8 11   9-25  20  [P]
15.Santa Rita de Cássia         23   3  7 13  16-37  16
 -.1º de Maio de Benguela       excluded; all results annulled;
   record at exclusion:         15   1  5  9   7-24   8  [P]

NB: championship suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on May 14;
    season declared null and void;
    championship not awarded; no clubs relegated except, for disciplinary
    reasons, Clube Estrela 1º de Maio;
    top-2 at abandonment qualify of CAF Champions League;
    FC Bravos do Maqui, as third placed team, qualified for CAF Confederation
    Cup, together with either Sagrada Esperança or Interclube (as semifinalists
    of Copa de Angola), to be decided by draw

Round 26 [not played]
Sporting de Cabinda      -  Cuando Cubango FC
Académica do Lobito      -  Interclube
Petro de Luanda          -  1º de Agosto
Recreativo do Libolo     -  Bravos do Maqui
Desportivo da Huíla      -  Ferrovia do Huambo
Progresso do Sambizanga  -  Santa Rita de Cássia
Wiliete de Benguela      -  Recreativo da Caála
Sagrada Esperança       bye

Round 27 [not played]
Cuando Cubango FC        -  Wiliete de Benguela
Bravos do Maqui          -  Académica do Lobito
Recreativo da Caála      -  Progresso do Sambizanga
Interclube               -  Sporting de Cabinda
Santa Rita de Cássia     -  Desportivo da Huíla
Ferrovia do Huambo       -  Sagrada Esperança
1º de Agosto             -  Recreativo do Libolo
Petro de Luanda         bye

Round 28 [not played]
Recreativo do Libolo     -  Petro de Luanda
Sagrada Esperança        -  Santa Rita de Cássia
Sporting de Cabinda      -  Bravos do Maqui
Académica do Lobito      -  1º de Agosto
Desportivo da Huíla      -  Recreativo da Caála
Wiliete de Benguela      -  Interclube
Progresso do Sambizanga  -  Cuando Cubango FC
Ferrovia do Huambo      bye

Round 29 [not played]
Bravos do Maqui          -  Wiliete de Benguela
Interclube               -  Progresso do Sambizanga
1º de Agosto             -  Sporting de Cabinda
Cuando Cubango FC        -  Desportivo da Huíla
Recreativo da Caála      -  Sagrada Esperança
Santa Rita de Cássia     -  Ferrovia do Huambo
Petro de Luanda          -  Académica do Lobito
Recreativo do Libolo    bye

Round 30 [not played]
Sagrada Esperança        -  Cuando Cubango FC
Sporting de Cabinda      -  Petro de Luanda
Académica do Lobito      -  Recreativo do Libolo
Ferrovia do Huambo       -  Recreativo da Caála
Desportivo da Huíla      -  Interclube
Wiliete de Benguela      -  1º de Agosto
Progresso do Sambizanga  -  Bravos do Maqui
Santa Rita de Cássia    bye

Taça

Provincial stage
----------------

Luanda Province
- - - - - - - -

Round ?
Kabuscorp	3-0 Cola do Cazenga

Round 3 [Dec 17]
Kabuscorp	1-0 ASA

Final table:

 1.Kabuscorp	2  2  0  0  4- 0  6 qualified


National stage
--------------

NB: provincial representatives + girabola teams

PROVINCE		TEAMS
Bengo			Paulo FC da Barra do Dande
Benguela		Sporting de Benguela
Cabinda			Brilhantes de Simulambuco
Luanda			Kabuscorp do Palanca
Lunda-Sul		Juventude Atlético de Saurimo
Moxico			Futebol Clube Jovens de Hoje
Uíge			ASK Dragões


NB: provincial representatives of Cunene, Huíla, 
    Huambo, Namibe, Lunda-Norte, Cuando-Cubango, 
    Bié, Malanje, Zaire, Cuanza-Norte and 
    Cuanza-Sul withdrew.


1/16 final
[Jan 11]
ASK Dragões		1-1 Académica do Lobito		[3-4 pen]
Recreativo do Libolo	0-1 Sagrada Esperança
Brilhantes Simulambuco	1-0 Paulo FC
[Jan 12]
Cuando Cubango FC	0-0 Wiliete SC			[3-4 pen]
CD Ferrovia		2-4 1º de Maio
[Jan 15]
Recreativo da Caála	awd Sporting de Cabinda		[3-0 awarded: Sporting de Cabinda dns]
[Feb 12]
FC Jovens de Hoje	3-3 Sporting de Benguela	[3-4 pen]
Juventude de Saurimo	bye
Kabuscorp do Palanca	bye
Petro de Luanda		bye
1º de Agosto		bye
Desportivo da Huíla	bye
Interclube de Luanda	bye
FC Bravos do Maqui      bye
Progresso do Sambizanga	bye
Santa Rita de Cássia	bye

NB: Due to the disqualification of 1º de Maio,
    CD Ferrovia will take its place.


1/8 final

First leg
[Jan 28]
CD Ferrovia		n/p Desportivo da Huíla		[CD Ferrovia withdrew]
[Jan 29]
Juventude de Saurimo	0-1 1º de Agosto
Académica do Lobito	3-1 Progresso Sambizanga
Recreativo da Caála	1-1 FC Bravos do Maqui
Brilhantes Simulambuco	0-5 Interclube de Luanda
Wiliete SC		n/p Kabuscorp do Palanca	[Kabuscorp do Palanca withdrew]
[Feb 5]
Sagrada Esperança 	1-1 Petro de Luanda
[Feb 19]
Sporting de Benguela    n/p Santa Rita de Cássia	[Santa Rita de Cássia withdrew]

Second leg
[Feb 5]
FC Bravos do Maqui	2-0 Recreativo da Caála		[3-1 agg]
Desportivo da Huíla	n/p CD Ferrovia			[CD Ferrovia withdrew]
Progresso Sambizanga	1-0 Académica do Lobito		[2-3 agg]
Kabuscorp do Palanca	n/p Wiliete SC			[Kabuscorp do Palanca withdrew]
Interclube de Luanda	awd Brilhantes Simulambuco	[3-0 awarded; Brilhantes Simulambuco dns]
1º de Agosto		awd Juventude de Saurimo	[3-0 awarded; Juventude de Saurimo dns]
[Feb 12]
Petro de Luanda		2-2 Sagrada Esperança		[3-3 agg; Sagrada Esperança away goals]
[Feb 26]
Santa Rita de Cássia	n/p Sporting de Benguela	[Santa Rita de Cássia withdrew]


1/4 final

First leg
[Feb 19]
Desportivo da Huíla     0-1 Sagrada Esperança
Wiliete SC      	2-2 FC Bravos do Maqui
1º de Agosto            1-0 Académica do Lobito
[Feb 23]
Sporting de Benguela	0-2 Interclube de Luanda

Second leg [Mar 4]
Académica do Lobito     1-1 1º de Agosto		[1-2 agg]
FC Bravos do Maqui	1-0 Wiliete SC			[3-2 agg]
Sagrada Esperança       1-0 Desportivo da Huíla		[2-0 agg]
Interclube de Luanda	3-0 Sporting de Benguela	[5-0 agg]


Semifinals

First leg [Mar 18]
Sagrada Esperança       3-1 Interclube de Luanda
1º de Agosto		1-0 FC Bravos do Maqui

Second Leg [not played]
FC Bravos do Maqui	 -  1º de Agosto
Interclube de Luanda     -  Sagrada Esperança

Final [not played]

NB: competition abandoned on May 14; as 1º de Agosto and FC Bravos do Maqui
    are already qualified for CAF club competitions because of the table at
    abandonment, there will be a draw between Sagrada Esperança and Interclube
    for the second spot in the CAF Confederation Cup.

Segundona

NB: XXXVII edition.

NB: played by qualifiers from provincial leagues.

Participants:

Benguela Province		Sporting Clube de Benguela
Bengo Province			Domant Futebol Clube (Bula Atumba - Caxito)
				Paulo Futebol Clube da Barra do Dande
Cabinda Province		Sport Cabinda e Benfica
Cuanza-Norte Province		City Jardim Sport Clube (Ndalatando)
Luanda Province			Atlético Sport Aviação [aka ASA]
Lunda-Sul Province		Juventude Atlético FC de Saurimo
Malanje	Province		Grupo Desportivo Heróis 4 de Janeiro da Baixa de Cassanje
Uíge Province			Atlético Sport Kalonji Dragão
Zaire Province			São Salvador FC de Mbanza Kongo

NB: Representants of Cuanza-Sul, Cuando Cubango, Bié, Cunene, Huíla, 
    Huambo, Lunda-Norte, Moxico and Namibe Provinces do not enter.

Tables at abandonment:

Série A
 1.São Salvador FC	 4  2  2  0  3- 0  8
 2.Benfica de Cabinda	 3  2  1  0  5- 1  7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.ASK Dragão		 3  1  0  2  4- 5  3
 4.Domant FC		 4  0  1  3  1- 7  1
 -.ASA			   disqualified       [1 1 0 0 2-1 3] [R]

Série B
 1.Baixa de Cassanje	 4  2  1  1  6- 4  7
 2.Juventude de Saurimo	 3  2  1  0  3- 1  7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Sporting de Benguela	 4  0  3  1  1- 2  3
 4.Paulo FC		 3  0  1  2  1- 4  1
 -.City Jardim SC	    withdrew          [2 0-0-2 4-10 0]

NB: there will be a draw between the top-2 of both groups for one promotion spot
    (to replace 1º de Maio de Benguela).

Round 1
Série A
[Jan 31]
ASA		   2-1 ASK Dragão		[anulled; ASA disqualified]
[Feb 2]
Domant		   0-0 São Salvador
Benfica Cabinda	   bye
Série B
[Feb 1]
City Jardim	   n/p Juventude Atlético	[Juventude Atlético dns]
Sporting Benguela  0-0 Baixa de Cassanje
[Feb 19]
City Jardim	   n/p Juventude Atlético	[annulled]
Paulo FC	   bye

[Feb 6] Disciplinary Council canceled the participation of ASA
        due to irregular registration.
Round 2
Série A
[Feb 9]
Benfica Cabinda	   n/p Domant			[Domant dns]
[Mar 7]
Benfica Cabinda	   awd Domant			[3-0 awarded; Domant dns]
São Salvador	   bye
ASK Dragão	   bye
Série B [Feb 8]
Baixa de Cassanje  3-2 City Jardim		[annulled]
Paulo FC	   0-0 Sporting Benguela	
Juventude Atlético bye

Round 3
Série A [Feb 15]
ASK Dragão	   0-2 São Salvador
Benfica Cabinda	   bye
Domant		   bye
Série B
[Feb 15]
Juventude Atlético 2-1 Baixa de Cassanje
[Feb 16]
City Jardim	   2-7 Paulo FC			[annulled]
Sporting Benguela  bye

Round 4
Série A
[Feb 22]
Benfica Cabinda	   n/p ASK Dragão		[ASK Dragão dns]
[Mar 12]
Benfica Cabinda	   2-1 ASK Dragão
Domant		   bye
São Salvador	   bye
Série B
[Feb 22]
Paulo FC	   0-1 Juventude Atlético
[Feb 23]
Sporting Benguela  n/p City Jardim		[City Jardim withdrew]
Baixa de Cassanje  bye

Round 5 [Feb 29]
Série A
São Salvador	   0-0 Benfica Cabinda
ASK Dragão	   3-1 Domant
Série B
Baixa de Cassanje  3-1 Paulo FC
Juventude Atlético 0-0 Sporting Benguela

Round 6
Série A [Mar 22]
São Salvador	   1-0 Domant
ASK Dragão	   bye
Benfica Cabinda	   bye
Série B [Mar 21]
Baixa de Cassanje  2-1 Sporting Benguela
Juventude Atlético bye
Paulo FC	   bye

NB: Championship suspended due to COVID-19 pandemic and abandoned May 14.

Tables at abandonment:

Série A
 1.São Salvador FC	 4  2  2  0  3- 0  8
 2.Benfica de Cabinda	 3  2  1  0  5- 1  7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.ASK Dragão		 3  1  0  2  4- 5  3
 4.Domant FC		 4  0  1  3  1- 7  1
 -.ASA			   disqualified       [1 1 0 0 2-1 3] [R]

Série B
 1.Baixa de Cassanje	 4  2  1  1  6- 4  7
 2.Juventude de Saurimo	 3  2  1  0  3- 1  7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Sporting de Benguela	 4  0  3  1  1- 2  3
 4.Paulo FC		 3  0  1  2  1- 4  1
 -.City Jardim SC	    withdrew          [2 0-0-2 4-10 0]

NB: there will be a draw between the top-2 of both groups for one promotion spot
    (to replace 1º de Maio de Benguela).

Round 7 [not played]
Série A
Domant		    -  Benfica Cabinda
São Salvador	   bye
ASK Dragão	   bye
Série B
Sporting Benguela   -  Paulo FC
Juventude Atlético bye
Baixa de Cassanje  bye

Round 8 [not played]
Série A
São Salvador	    -  ASK Dragão
Benfica Cabinda	   bye
Domant		   bye
Série B
Baixa de Cassanje   -  Juventude Atlético
Sporting Benguela  bye
Paulo FC	   bye

Round 9 [not played]
Série A
ASK Dragão	    -  Benfica Cabinda
Domant		   bye
São Salvador	   bye
Série B
Juventude Atlético  -  Paulo FC
Baixa de Cassanje  bye
Sporting Benguela  bye

Round 10 [not played]
Série A 
Benfica Cabinda	    -  São Salvador
Domant		    -  ASK Dragão
Série B
Sporting Benguela   -  Juventude Atlético
Paulo FC	    -  Baixa de Cassanje


Provincial Leagues

Bengo Province
--------------

Provincial championship
- - - - - - - - - - - -

NB: 10 rounds

Participants (6):
Domant Futebol Clube [holders]
Mpatu a Ponta (Ambriz)
Paulo FC (Bengo)
Samba FC (Dande)
Totima FC (Panguila)
Académica do Panguila

Round 1
[Nov 2]
Domant FC	3-1 Mpatu a Ponta
[Nov 3]
Paulo FC	 -  Samba FC
Totima FC	 -  Académica


Cuanza Norte Province
---------------------

Provincial championship
- - - - - - - - - - - -

NB: two groups (group A, 5 teams; group B, 4 teams)

NB: Costa Futebol Clube (Samba Caju) wons group A
    City Jardim Sport Clube (Ndalatando) wons group B

Final [Nov 30, Estádio Santos Dinizes, Ndalatando]
City Jardim SC	1-0 Costa FC


Luanda Province
---------------

Provincial championship
- - - - - - - - - - - -

Participants (6):
Atlético Sport Aviação [aka ASA]
Academia de Futebol de Angola [aka AFA]
Renascer do Estoril FC (Cota Cazenga)
Paulo Futebol Clube
1º de Agosto (team B)
Kabuscorp Sport Club do Palanca	[withdrew]

Round 1 [Sep 4]
ASA		2-1 AFA
Kabuscorp SC	n/p Renascer		[Kabuscorp withdrew]
Paulo FC	 -  1º de Agosto (B)


Top table (Sep 13):

 1.1º de Agosto (B)	6 points
 2.ASA			4


Top table (Oct 17):

 1.1º de Agosto (B)    16 points
 2.ASA		       12



2018/19

list of champions

list of cup finals

list of super cup finals

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 20 May 2020

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.