Argentina 1922

 

 

 

Asociación Argentina de Football

Copa Campeonato 1922

 

 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Huracán                          16  13   2   1  36   7  28   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Sportivo Palermo                 16  11   3   2  34  14  25
 3. Boca Juniors                     16  10   2   4  30  19  22
 4. Del Plata                        16  10   0   6  27  15  20
 5. Nueva Chicago                    16   7   4   5  23  22  18
 6. Argentinos Juniors               16   7   4   5  18  19  18
 7. Alvear                           16   7   3   6  29  16  17
 8. Sportivo Dock Sud                16   6   4   6  22  23  16
 9. Boca Alumni                      16   6   3   7  20  22  15
10. Sportivo Barracas                16   4   6   6  18  20  14
11. Estudiantes LP                   16   4   5   7  20  29  13
12. Sportivo del Norte               16   5   3   8  14  22  13
13. Porteño                          16   4   4   8  15  24  12
14. El Porvenir                      16   3   6   7  11  20  12
15. San Fernando                     16   3   5   8  14  30  11
16. Progresista                      16   2   5   9  19  32   9
17. Platense (Retiro)                16   3   3  10  16  32   9 

 

 
 
 
Round 1
[Apr 23]
Huracán			5-0	Argentinos Juniors
San Fernando		1-1	Sportivo Norte
Boca Juniors		2-1	Sportivo Dock Sud
Sportivo Barracas	1-0	Del Plata
Nueva Chicago		2-0	Alvear
Estudiantes LP		3-0	Sportivo Palermo
Porteño			1-0	Progresista
Platense		0-2	Boca Alumni
 
 
Round 2
[Apr 30]
Argentinos Juniors	1-0	Del Plata
Sportivo Barracas	0-1	Boca Juniors
Sportivo Palermo	1-1	Huracán
El Porvenir		1-0	Platense
Alvear			4-0	Progresista
Nueva Chicago		0-0	Estudiantes LP
Boca Alumni		1-0	Sportivo Norte
San Fernando		0-1	Porteño
 
 
Round 3
[May 7]
Sportivo Palermo	2-0	San Fernando			[at San Fernando]
Boca Juniors		2-1	Del Plata
El Porvenir		1-1	Nueva Chicago
Sportivo Barracas	1-4	Alvear				[at Alvear]
Huracán			5-0	Sportivo Dock Sud
Estudiantes LP		2-2	Sportivo Norte
Platense		3-2	Progresista
 
 
Round 4
[May 14]
El Porvenir		1-1	San Fernando
Alvear			1-1	Estudiantes LP
Del Plata		0-2	Huracán
Porteño			3-3	Sportivo Dock Sud
Sportivo Palermo	3-2	Boca Juniors
Argentinos Juniors	4-1	Boca Alumni
Sportivo Norte		1-0	Progresista
Nueva Chicago	       wp-lp	Sportivo Barracas		[Sportivo Barracas withdrew]
 
 
Round 5
[May 21]
Alvear			1-2	Sportivo Palermo
Platense		1-3	Nueva Chicago
Boca Juniors		3-1	El Porvenir
Sportivo Norte		0-1	Huracán				[at Huracán]
Estudiantes LP		1-1	Sportivo Dock Sud
Progresista		0-0	Sportivo Barracas
San Fernando		2-1	Argentinos Juniors
 
 
Round 6
[May 28]
Sportivo Dock Sud	0-2	Sportivo Barracas	
Del Plata		3-0	San Fernando
Sportivo Palermo	0-0	El Porvenir
Platense		2-2	Estudiantes LP
Nueva Chicago		3-1	Boca Alumni
Progresista		1-3	Boca Juniors
Argentinos Juniors	0-1	Porteño
 
 
Round 7
[Jun 4]
Sportivo Barracas	0-0	Argentinos Juniors
Huracán			3-3	Progresista
San Fernando		1-0	Boca Alumni
Porteño			0-2	Sportivo Palermo
Boca Juniors		2-2	Nueva Chicago
Platense		1-3	Alvear
El Porvenir		0-1	Sportivo Dock Sud
Estudiantes LP		1-3	Del Plata
 
 
Round 8
[Jun 11]
Sportivo Palermo	3-1	Nueva Chicago
Del Plata		1-0	Boca Alumni
Sportivo Dock Sud	3-1	Platense
Sportivo Norte		1-1	Porteño
San Fernando		0-2	Huracán
Argentinos Juniors	0-0	El Porvenir
Alvear			3-1	Boca Juniors
Progresista		0-3	Estudiantes LP
 
 
Round 9
[Jun 18]
Sportivo Norte		1-4	Boca Juniors	
Sportivo Dock Sud	0-1	Boca Alumni
Alvear			4-1	San Fernando
El Porvenir		0-4	Huracán		
Del Plata		0-1	Platense
Nueva Chicago		1-0	Porteño
Sportivo Palermo	0-0	Argentinos Juniors
Estudiantes LP		2-0	Sportivo Barracas
 
 
Round 10
[Jun 25]
Del Plata		3-1	Sportivo Dock Sud
San Fernando		2-2	Progresista
Argentinos Juniors	0-4	Alvear
Huracán			3-0	Estudiantes LP
Sportivo Barracas	1-1	Boca Alumni
Platense		1-4	Sportivo Palermo
Nueva Chicago		2-0	Sportivo Norte
Porteño			2-0	El Porvenir
 
 
Round 11
[Sep 17]
Platense		1-1	Sportivo Barracas
Boca Alumni		3-4	Progresista		
Argentinos Juniors	1-1	Nueva Chicago		
Porteño			1-5	Del Plata			[at Del Plata]
 
 
Round 12
[Sep 24]
Boca Juniors		3-0	San Fernando
Nueva Chicago		0-2	Del Plata
Sportivo Palermo	4-1	Sportivo Barracas
Sportivo Norte		0-1	Argentinos Juniors		[at Argentinos Juniors]
Progresista		2-2	Sportivo Dock Sud
Porteño			0-1	Platense
Boca Alumni		0-0	El Porvenir			[at El Porvenir]
 
 
Round 13
[Oct 1]
Estudiantes LP		1-3	Porteño
 
 
Round 14
[Oct 8]
El Porvenir		5-0	Estudiantes LP
Del Plata		1-0	Progresista
Argentinos Juniors	3-1	Platense
Boca Alumni		0-1	Huracán
Sportivo Dock Sud	3-0	Nueva Chicago
Porteño			0-0	Boca Juniors			[at Boca Juniors]
Sportivo Palermo	2-0	Sportivo Norte
 
 
 
Round 15
[Oct 15]
Huracán			1-0	Porteño		
Boca Juniors		1-0	Platense
Alvear			0-1	Sportivo Norte
Boca Alumni		2-0	Estudiantes LP
Del Plata		1-0	El Porvenir
Progresista		5-3	Nueva Chicago
San Fernando		1-1	Sportivo Barracas
Sportivo Dock Sud	2-1	Sportivo Palermo
 
Round 16
[Oct 29]
Sportivo Norte		1-0	Del Plata	
Huracán			3-0	Platense
Nueva Chicago		3-1	San Fernando
Progresista		0-0	El Porvenir
Sportivo Dock Sud	0-2	Argentinos Juniors
Sportivo Barracas	2-2	Porteño
Estudiantes LP		1-3	Boca Juniors			[at Boca Juniors]
Boca Alumni		2-2	Alvear
 
 
Round 17
[Nov 5]
Alvear			1-3	Del Plata	
Sportivo Barracas	4-0	El Porvenir	
Progresista		0-2	Sportivo Palermo
Boca Alumni		3-2	Porteño
Argentinos Juniors	3-1	Boca Juniors
 
 
Round 18
[Nov 19]
Huracán			2-1	Nueva Chicago
Del Plata		4-3	Sportivo Palermo
Sportivo Dock Sud	3-0	San Fernando
Boca Juniors		1-2	Boca Alumni	
El Porvenir		1-0	Alvear
Sportivo Norte		1-3	Sportivo Barracas
 
 
Round 19
[Nov 26]
Sportivo Dock Sud	0-0	Alvear
El Porvenir		1-3	Sportivo Norte
Estudiantes LP		3-1	Argentinos Juniors
 
 
Round 20
[Dec 3]
Boca Juniors		1-0	Huracán
Sportivo Norte		0-2	Sportivo Dock Sud
San Fernando		2-2	Platense
 
 
Round 21
[Dec 8]
Boca Alumni		1-2	Sportivo Palermo
Huracán			1-1	Alvear			     	[Suspended; Huracán won the points]
 
 
Round 22
[Dec 12]
Sportivo Barracas	1-3	Huracán	
 
 
[unknown]
Alvear			2-0	Porteño
Progresista		0-1	Argentinos Juniors		[at Argentinos Juniors]	
San Fernando		2-1	Estudiantes LP
Platense		1-2	Sportivo Norte

 

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Huracán                          16  13   2   1  36   7  28   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Sportivo Palermo                 16  11   3   2  34  14  25
 3. Boca Juniors                     16  10   2   4  30  19  22
 4. Del Plata                        16  10   0   6  27  15  20
 5. Nueva Chicago                    16   7   4   5  23  22  18
 6. Argentinos Juniors               16   7   4   5  18  19  18
 7. Alvear                           16   7   3   6  29  16  17
 8. Sportivo Dock Sud                16   6   4   6  22  23  16
 9. Boca Alumni                      16   6   3   7  20  22  15
10. Sportivo Barracas                16   4   6   6  18  20  14
11. Estudiantes LP                   16   4   5   7  20  29  13
12. Sportivo del Norte               16   5   3   8  14  22  13
13. Porteño                          16   4   4   8  15  24  12
14. El Porvenir                      16   3   6   7  11  20  12
15. San Fernando                     16   3   5   8  14  30  11
16. Progresista                      16   2   5   9  19  32   9
17. Platense (Retiro)                16   3   3  10  16  32   9 
 
 
 

 
 
 

 

Asociación Amateurs de Football

Primera División

 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente                    40  30   5   5  97  27  65   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. River Plate                      40  25  11   4  58  18  61
 3. San Lorenzo 	             40  24  12   4  65  25  60
 4. Racing Club                      40  23  11   6  65  30  57
 5. Gimnasia y Esgrima LP            40  22   9   9  52  30  53
 6. Platense                         40  20  12   8  56  30  52
 7. Vélez Sarsfield                  40  16  10  14  47  43  42
 8. Banfield                         40  18   6  16  52  55  42
 9. Tigre                            40  15  11  14  50  45  41
10. Atlanta                          40  14  11  15  42  40  39
11. San Isidro                       40  12  11  17  46  51  35
12. Ferro Carril Oeste               40  15   5  20  43  53  35
13. Estudiantil Porteño              40  14   6  20  43  53  34
14. Sportivo Almagro                 40  12  10  18  46  58  34
15. Defensores de Belgrano           40  12   8  20  41  55  32
16. Barracas Central                 40  10  11  19  35  53  31
17. Sportivo Buenos Aires            40  10  10  20  42  64  30
18. Lanús                            40  10   8  22  47  69  28
19. Estudiantes BA                   40  10   7  23  35  61  27
20. Palermo                          40   7   7  26  40  85  21
21. Quilmes                          40   8   5  27  25  82  21
 
 
 
 
Round 1
[Apr 9]
Independiente		0-0	Platense
Sportivo Buenos Aires	1-0	Estudiantil Porteño
Sportivo Almagro	1-0	Estudiantes BA
Barracas Central	0-2	River Plate
Banfield		0-1	Defensores de Belgrano	
Lanús			0-2	Tigre	
Quilmes			1-4	Atlanta			
Palermo			0-2	Vélez Sarsfield
Ferro Carril Oeste	0-2	Gimnasia y Esgrima LP	
 
 
Round 2
[Apr 16]
Tigre			0-1	Racing Club
Estudiantil Porteño	1-1	Estudiantes BA
Sportivo Buenos Aires	4-4	Sportivo Almagro
San Isidro		0-1	San Lorenzo
Banfield		2-0	Vélez Sarsfield
 
 
Round 3
[Apr 23]
Independiente		3-1	Tigre
Sportivo Almagro	1-0	River Plate
Palermo			1-2	Racing Club	
Quilmes			1-2	Gimnasia y Esgrima LP	
San Isidro		0-3	Platense
Ferro Carril Oeste	0-5	San Lorenzo
Sportivo Buenos Aires	2-2	Banfield
Lanús			1-2	Estudiantes BA
Defensores de Belgrano	1-3	Vélez Sarsfield
 
 
Round 4
[Apr 30]
Sportivo Almagro	0-0	San Lorenzo	
Racing Club		2-1	San Isidro
Platense		2-1	Barracas Central
Tigre			2-1	Sportivo Buenos Aires
Atlanta			1-1	Independiente	
Banfield		0-0	Quilmes
River Plate		5-1	Palermo
Estudiantes BA		0-1	Defensores de Belgrano	
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Lanús
Vélez Sarsfield		1-4	Ferro Carril Oeste
 
 
Round 5
[May 7]
Ferro Carril Oeste	1-4	Racing Club	
Sportivo Buenos Aires	2-0	Estudiantes BA
Barracas Central	6-1	Tigre
Lanús			1-2	San Lorenzo		
Sportivo Almagro	0-2	Platense
Independiente		1-0	Gimnasia y Esgrima LP
San Isidro		2-0	Atlanta
Quilmes			1-0	Vélez Sarsfield
 
 
Round 6
[May 14]
Estudiantes BA		1-2	San Isidro
Racing Club		1-1	Sportivo Buenos Aires
Estudiantil Porteño	2-0	Lanús
Banfield		2-1	Sportivo Almagro
Tigre			3-1	Ferro Carril Oeste
Atlanta			1-0	Defensores de Belgrano
River Plate		2-3	Independiente
Platense		3-2	Quilmes
Vélez Sarsfield		3-1	Barracas Central
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Palermo
 
 
Round 7
[May 21]
Sportivo Almagro	0-2	Vélez Sarsfield
San Isidro		1-1	River Plate
Quilmes			1-1	Tigre
Independiente		2-0	Estudiantil Porteño
Palermo			1-3	San Lorenzo
Ferro Carril Oeste	1-2	Estudiantes BA
Sportivo Buenos Aires	1-0	Atlanta
Lanús			1-2	Banfield
 
 
Round 8
[May 28]
Atlanta			1-1	Sportivo Almagro
Estudiantil Porteño	1-2	Ferro Carril Oeste
Sportivo Buenos Aires	0-5	San Lorenzo		
River Plate		0-2	Quilmes
Banfield		2-0	San Isidro
Platense		2-2	Defensores de Belgrano
Tigre			4-3	Palermo
Gimnasia y Esgrima LP	1-1	Barracas Central
Vélez Sarsfield		0-1	Independiente
 
 
Round 9
[Jun 4]
Independiente		2-3	Racing Club
Sportivo Almagro	0-1	Gimnasia y Esgrima LP	
Defensores de Belgrano	0-0	Tigre
San Isidro		1-1	Vélez Sarsfield
Quilmes			2-1	Estudiantil Porteño
Barracas Central	0-0	San Lorenzo
Lanús			1-2	Atlanta
Palermo			2-0	Estudiantes BA
Ferro Carril Oeste	0-1	Banfield
Sportivo Buenos Aires	0-2	Platense
 
 
Round 10
[Jun 11]
San Lorenzo		2-0	Defensores de Belgrano
River Plate		2-1	Ferro Carril Oeste
Vélez Sarsfield		4-0	Lanús
Racing Club		1-0	Sportivo Almagro
Gimnasia y Esgrima LP	4-0	Sportivo Buenos Aires
Banfield		0-2	Independiente
Barracas Central        1-1	Atlanta				[Later Barracas Central won points]
Palermo			0-3	Platense
Estudiantil Porteño	0-3	San Isidro

 
 
Round 11
[Jun 18]
San Lorenzo		0-1	Independiente			[Suspended in 30'; continued Sep 17]
River Plate		2-1	Sportivo Buenos Aires
Lanús			2-4	Platense	
Estudiantil Porteño	2-2	Defensores de Belgrano	
Racing Club		0-0	Quilmes
San Isidro		0-1	Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes BA		0-1	Barracas Central
Palermo			3-4	Banfield
Ferro Carril Oeste	4-0	Atlanta
Tigre			0-1	Sportivo Almagro
 
 
Round 12
[Jun 25]
Platense		0-0	Atlanta
Sportivo Buenos Aires	3-1	Lanús
Defensores de Belgrano	1-2	Quilmes
River Plate		0-0	Vélez Sarsfield
Palermo			3-1	Ferro Carril Oeste
Sportivo Almagro	3-1	San Isidro
Estudiantil Porteño	2-0	Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Tigre
Estudiantes BA		3-6	Banfield
 
 
Round 13
[Jun 29]
Ferro Carril Oeste	1-4	Independiente		
San Isidro		4-1	Quilmes
 
 
Round 14
[Jul 7]
Racing Club		1-1	San Lorenzo
Vélez Sarsfield		3-0	Sportivo Buenos Aires
 
 
Round 15
[Jul 16]
Atlanta			1-1	Tigre
Defensores de Belgrano	1-2	Ferro Carril Oeste
Independiente		4-0	Sportivo Buenos Aires
Estudiantil Porteño	1-3	Banfield
River Plate		1-0	Racing Club
Estudiantes BA		2-3	Vélez Sarsfield	
San Lorenzo		1-4	Platense
Palermo			6-3	Sportivo Almagro
San Isidro		1-1	Barracas Central
Lanús		       wp-lp	Quilmes				[Quilmes withdrew]
 
 
Round 16
[Jul 23]
Ferro Carril Oeste	3-1	San Isidro
San Lorenzo		0-0	Tigre
Banfield		0-0	River Plate
Sportivo Buenos Aires	3-5	Defensores de Belgrano
Independiente		3-2	Sportivo Almagro
Platense		4-0	Gimnasia y Esgrima LP
Racing Club		4-0	Estudiantes BA
Vélez Sarsfield		3-0	Estudiantil Porteño
Quilmes		       lp-wp	Palermo		       		[Quilmes withdrew]
 
 
Round 17
[Jul 30]
Defensores de Belgrano	0-3	Independiente	
Tigre			1-2	Banfield	
Atlanta			1-1	River Plate
Lanús			3-2	Palermo
Sportivo Almagro	0-1	Ferro Carril Oeste
Racing Club		1-0	Platense
Estudiantes BA		0-1	San Lorenzo
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Estudiantil Porteño
Sportivo Buenos Aires  wp-lp	Quilmes				[Quilmes withdrew]
 
 
Round 18
[Aug 6]
Sportivo Almagro	1-0	Quilmes
Estudiantes BA		1-0	Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantil Porteño	0-1	Atlanta
Vélez Sarsfield		0-2	Racing Club	
Banfield		0-0	Platense
Lanús			4-1	Defensores de Belgrano
Palermo			0-2	San Isidro	
Ferro Carril Oeste	1-0	Barracas Central
 
 
Round 19
[Aug 13]
San Isidro		2-0	Defensores de Belgrano
Sportivo Buenos Aires	0-3	Ferro Carril Oeste
Independiente		2-0	Palermo
River Plate		2-1	Lanús
Atlanta			1-2	Racing Club		
Quilmes			0-2	Barracas Central
Tigre			0-2	Estudiantes BA
San Lorenzo		3-0	Vélez Sarsfield
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Banfield
 
 
 
Round 20
[Aug 20]
Atlanta			0-0	Palermo				[Suspended; Atlanta won the points]
Banfield		3-1	Barracas Central
Ferro Carril Oeste	1-1	Lanús
Tigre			0-0	San Isidro
Vélez Sarsfield		1-0	Gimnasia y Esgrima LP
River Plate		2-0	Platense
Estudiantes BA		1-2	Independiente
Racing Club		0-0	Defensores de Belgrano
San Lorenzo		4-0	Quilmes
 
 
Round 21
[Aug 27]
Barracas Central	4-2	Palermo
Racing Club		7-1	Lanús
Platense		1-0	Estudiantil Porteño
Vélez Sarsfield		1-1	Tigre
Banfield		2-0	Atlanta
Sportivo Almagro	3-1	Defensores de Belgrano
Estudiantes BA		1-1	River Plate
Quilmes			1-1	Independiente			[Suspended; not continued]
Sportivo Buenos Aires	1-0	San Isidro
Gimnasia y Esgrima LP	1-1	San Lorenzo
 
 
Round 22
[Sep 3]
River Plate		2-0	Estudiantil Porteño
Defensores de Belgrano	1-3	Palermo
Barracas Central	2-2	Racing Club	
Atlanta			0-2	Estudiantes BA
Lanús			1-3	Independiente	
Quilmes			1-0	Ferro Carril Oeste
San Lorenzo		0-2	Banfield
Vélez Sarsfield		2-0	Platense
 
 
Round 23
[Sep 10]
San Isidro		3-2	Lanús
 
 
Round 24
[Sep 17]
San Lorenzo		2-1	Independiente
Racing Club		2-0	Gimnasia y Esgrima LP
Defensores de Belgrano	0-3	River Plate
Platense		1-0	Estudiantes BA
Lanús			1-1	Sportivo Almagro
Tigre			0-1	Estudiantil Porteño
Barracas Central	0-0	Sportivo Buenos Aires
Atlanta			2-2	Vélez Sarsfield	
 
 
Round 25
[Sep 24]
Independiente		4-0	San Isidro
Banfield		2-0	Racing Club
Barracas Central	1-2	Lanús
San Lorenzo		2-1	Atlanta
Estudiantes BA		3-0	Quilmes
Tigre			0-2	River Plate	
Palermo			1-5	Sportivo Buenos Aires
Platense		1-0	Ferro Carril Oeste
Estudiantil Porteño	1-1	Sportivo Almagro	
Defensores de Belgrano	0-2	Gimnasia y Esgrima LP	
 
 
Round 26
[Oct 22]
Platense		2-1	Independiente
Atlanta			2-0	Quilmes
Estudiantil Porteño	3-2	Sportivo Buenos Aires
Estudiantes BA		1-0	Sportivo Almagro
San Lorenzo		1-0	San Isidro
Tigre			2-1	Lanús
River Plate		0-0	Barracas Central
Vélez Sarsfield		1-1	Palermo
Banfield		2-1	Defensores de Belgrano
 
 
Round 27
[Oct 29]
Banfield		1-0	Sportivo Buenos Aires
Tigre			1-1	Independiente
San Lorenzo		4-0	Ferro Carril Oeste
Racing Club		2-0	Palermo
River Plate		2-0	Sportivo Almagro
Estudiantil Porteño	2-0	Barracas Central
Platense		1-1	San Isidro
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Quilmes
Vélez Sarsfield	       wp-lp	Defensores de Belgrano		[Defensores de Belgrano withdrew]
 
 
 
Round 28
[Nov 1]
Palermo			0-3	River Plate
Sportivo Buenos Aires	2-3	Tigre
Ferro Carril Oeste	2-0	Vélez Sarsfield	
Barracas Central	1-2	Platense
San Lorenzo		1-1	Sportivo Almagro
Quilmes			2-0	Banfield
San Isidro		2-2	Racing Club
Lanús			1-1	Gimnasia y Esgrima LP


Round 29
[Nov 5]
Independiente		0-0	River Plate
Racing Club		0-0	Sportivo Buenos Aires		[Suspended in 45'; continued Mar 18, 1923]
Barracas Central	0-1	Vélez Sarsfield
Ferro Carril Oeste	0-2	Tigre		
Lanús			1-0	Estudiantil Porteño
Defensores de Belgrano	2-0	Atlanta
Palermo			2-2	Gimnasia y Esgrima LP
Sportivo Almagro	4-1	Banfield
Quilmes			1-0	Platense
 
 
Round 30
[Nov 12]
San Lorenzo		2-1	Lanús
River Plate		3-0	Defensores de Belgrano
Atlanta			0-0	San Isidro
Tigre			1-0	Barracas Central
Estudiantes BA		0-0	Sportivo Buenos Aires
Platense		3-0	Sportivo Almagro
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Ferro Carril Oeste
Vélez Sarsfield		4-0	Quilmes
Palermo			1-3	Estudiantil Porteño
 
 
Round 31
[Nov 19]
River Plate		1-0	San Isidro
Barracas Central	1-2	Defensores de Belgrano
Vélez Sarsfield		4-1	Sportivo Almagro
San Lorenzo		0-0	Palermo
Estudiantes BA		0-1	Ferro Carril Oeste
Atlanta			3-2	Sportivo Buenos Aires
Estudiantil Porteño	4-1	Independiente
Gimnasia y Esgrima LP	0-0	Racing Club	
Tigre			4-1	Quilmes
 
 
Round 32
[Nov 26]
Quilmes			0-3	River Plate
Banfield		0-2	Lanús
 
 
Round 33
[Dec 3]
Barracas Central	2-2	Gimnasia y Esgrima LP
River Plate		1-0	Atlanta
Independiente		2-0	Defensores de Belgrano
Vélez Sarsfield		0-0	San Lorenzo
Platense		2-0	Lanús
Banfield		1-2	Tigre
Sportivo Almagro	2-3	Estudiantil Porteño
San Isidro		4-0	Palermo
Quilmes			0-3	Sportivo Buenos Aires
Estudiantes BA		2-3	Racing Club
 
 
Round 34
[Dec 8]
Sportivo Almagro	1-1	Atlanta
River Plate		2-1	Tigre
Ferro Carril Oeste	2-0	Estudiantil Porteño
Sportivo Buenos Aires	1-1	Gimnasia y Esgrima LP	
Lanús			1-1	Racing Club
Independiente		5-0	Vélez Sarsfield
Defensores de Belgrano	2-0	Estudiantes BA
San Isidro		3-0	Banfield
San Lorenzo		2-0	Barracas Central
Palermo			0-3	Platense
 
 
Round 35
[Dec 10]
Racing Club		2-4	Independiente	
Estudiantil Porteño	2-0	Quilmes
Sportivo Buenos Aires	0-1	Barracas Central
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Sportivo Almagro
Vélez Sarsfield		0-1	San Isidro
Estudiantes BA		3-1	Palermo
Banfield		1-0	Ferro Carril Oeste
Atlanta			0-0	Lanús
Tigre			0-0	Defensores de Belgrano
Platense		0-2	San Lorenzo
 
 
Round 36
[Dec 17]
San Isidro		3-2	Independiente
San Lorenzo		1-0	Estudiantes BA
Racing Club		0-0	River Plate
Sportivo Buenos Aires	0-0	Palermo
Barracas Central	1-0	Ferro Carril Oeste
Vélez Sarsfield		1-0	Banfield
Atlanta			4-0	Estudiantil Porteño
Sportivo Almagro	0-0	Tigre
Quilmes			2-1	Lanús
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Defensores de Belgrano
 
 
Round 37
[Dec 24]
San Lorenzo		1-1	River Plate			[Suspended; continued Mar 25, 1923]
Sportivo Almagro	1-3	Barracas Central
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Atlanta
[Dec 25]
Platense		2-0	Tigre
 
 
Round 38
[Dec 31]
Estudiantil Porteño	1-1	San Lorenzo
Gimnasia y Esgrima LP	1-1	River Plate
Barracas Central	0-1	Independiente
 
 
Round 39
[Mar 4, 1923]
Platense		1-1	Sportivo Buenos Aires
Quilmes			0-3	Racing Club
Independiente		2-0	Banfield
Tigre			0-0	San Lorenzo
Ferro Carril Oeste	0-2	River Plate
Estudiantes BA		0-0	Estudiantil Porteño
Defensores de Belgrano	0-0	Barracas Central
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Vélez Sarsfield
Palermo			0-0	Atlanta
Sportivo Almagro	1-2	Lanús
 
 
Round 40
[Mar 11, 1923]
Barracas Central	1-0	Estudiantes BA
Sportivo Almagro	0-3	Independiente
Palermo			1-1	Quilmes
Ferro Carril Oeste	0-1	Defensores de Belgrano
San Lorenzo		2-1	Sportivo Buenos Aires
Racing Club		0-2	Estudiantil Porteño
Platense		0-0	River Plate
Banfield		0-3	Gimnasia y Esgrima LP
Tigre			2-0	Atlanta
Lanús			3-0	San Isidro
 
 
Round 41
[Mar 18, 1923]
San Lorenzo		3-1	Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantil Porteño	1-0	Platense
Independiente		6-0	Quilmes
Tigre			1-1	Vélez Sarsfield		
Sportivo Buenos Aires	0-2	Racing Club			[at Ferro Carril Oeste]
Banfield		3-1	Palermo
River Plate		2-0	Estudiantes BA
Barracas Central	3-0	San Isidro
Atlanta			0-2	Ferro Carril Oeste
 
 
Round 42
[Mar 25, 1923]
Ferro Carril Oeste	1-0	Sportivo Almagro
San Lorenzo		1-1	River Plate			[Suspended; continued May 13, 1923]
San Isidro		0-2	Estudiantil Porteño	
Palermo			1-1	Lanús
Defensores de Belgrano	3-0	Sportivo Buenos Aires
Barracas Central	1-0	Quilmes
Vélez Sarsfield		1-1	Estudiantes BA
Racing Club		2-0	Atlanta
Platense		2-1	Banfield
 
 
Round 43
[Mar 29, 1923]
Independiente		1-0	Atlanta
Palermo			1-0	Barracas Central
Estudiantil Porteño	0-1	Vélez Sarsfield	
Sportivo Buenos Aires	0-1	River Plate	
Lanús			1-1	Ferro Carril Oeste
Defensores de Belgrano	1-2	San Lorenzo
Quilmes			2-7	Sportivo Almagro
Estudiantes BA		0-3	Tigre
 
 
Round 44
[Apr 1, 1923]
Lanús			2-0	Vélez Sarsfield
Independiente		4-0	Estudiantes BA
Quilmes			0-4	San Isidro	
 
 
Round 45
[Apr 8, 1923]
Ferro Carril Oeste	4-1	Quilmes
Sportivo Almagro	1-0	Sportivo Buenos Aires
Banfield		0-2	Estudiantes BA
San Lorenzo		1-0	Estudiantil Porteño
Atlanta			1-0	Barracas Central
San Isidro		1-0	Tigre
Palermo			0-3	Defensores de Belgrano	
Lanús			0-1	River Plate
Platense		0-0	Racing Club
 
 
Round 46
[Apr 15, 1923]
Barracas Central	0-1	Sportivo Almagro
Atlanta			3-0	Banfield
Vélez Sarsfield		0-2	River Plate
Quilmes			0-4	San Lorenzo
Racing Club		1-0	Ferro Carril Oeste
Tigre			1-2	Platense
Palermo			0-6	Independiente	
Defensores de Belgrano	2-4	Estudiantil Porteño
San Isidro		2-4	Sportivo Buenos Aires
Gimnasia y Esgrima LP	3-0	Estudiantes BA
 
 
Round 47
[Apr 22, 1923]
Lanús			0-1	Sportivo Buenos Aires
Estudiantil Porteño	0-2	River Plate
Vélez Sarsfield		0-1	Atlanta
Palermo			1-0	Tigre
Estudiantes BA		1-1	Platense
San Isidro		1-1	Ferro Carril Oeste
Barracas Central	3-3	Banfield
San Lorenzo		0-1	Racing Club 			[Suspended in 75'; not continued]
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Independiente
Defensores de Belgrano	0-1	Sportivo Almagro
 
 
Round 48
[Apr 29, 1923]
River Plate		2-1	Banfield
Atlanta			1-2	San Lorenzo
Independiente		4-2	Lanús
San Isidro		1-1	Estudiantes BA
Defensores de Belgrano	1-0	Racing Club
Platense		1-1	Vélez Sarsfield
Estudiantil Porteño	2-1	Palermo
Tigre			4-2	Gimnasia y Esgrima LP
Ferro Carril Oeste	0-0	Sportivo Buenos Aires
 
 
 
Round 49
[May 6, 1923]
Quilmes			0-1	Estudiantes BA
Independiente		4-0	Barracas Central
River Plate		0-1	San Lorenzo
Sportivo Buenos Aires	0-0	Vélez Sarsfield
San Isidro		1-1	Sportivo Almagro
Racing Club		2-0	Tigre
Ferro Carril Oeste	2-1	Palermo
Atlanta			2-2	Gimnasia y Esgrima LP
Banfield		1-0	Estudiantil Porteño
Defensores de Belgrano	2-1	Lanús
 
 
 
Round 50
[May 10, 1923]
Independiente		2-0	Ferro Carril Oeste
Estudiantes BA		2-3	Lanús
Estudiantil Porteño	4-0	Tigre
Quilmes			0-3	Defensores de Belgrano
River Plate		1-0	Gimnasia y Esgrima LP
Atlanta			2-1	Platense
Racing Club		2-0	Barracas Central
Sportivo Almagro       wp-lp	Palermo				[Palermo withdrew]
 
 
Round 51
[May 13, 1923]
Estudiantes BA		0-4	Atlanta	
Defensores de Belgrano	0-0	San Isidro
San Lorenzo		1-1	River Plate
Lanús			1-1	Barracas Central
Racing Club		3-1	Vélez Sarsfield
Sportivo Buenos Aires	0-1	Independiente
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Platense
 
 
Round 52
[May 20, 1923]
Banfield		2-2	San Lorenzo
Gimnasia y Esgrima LP	0-0	San Isidro			[Suspended; Gimnasia won the points]
Ferro Carril Oeste	0-0	Platense
 
 
Round 53
[May 27, 1923]
Independiente		2-0	San Lorenzo
Defensores de Belgrano	1-1	Platense
 
 
Round 54
[May 31, 1923]
Estudiantil Porteño	1-0	Gimnasia y Esgrima LP
 
 
Round 55
[Jun 3, 1923]
Sportivo Almagro	1-1	Racing Club	
 
 
Round 56
[Jul 15, 1923]
Racing Club		3-0	Banfield
 
 
[unknown]
Barracas Central	1-1	Estudiantil Porteño
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente                    40  30   5   5  97  27  65   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. River Plate                      40  25  11   4  58  18  61
 3. San Lorenzo 	             40  24  12   4  65  25  60
 4. Racing Club                      40  23  11   6  65  30  57
 5. Gimnasia y Esgrima LP            40  22   9   9  52  30  53
 6. Platense                         40  20  12   8  56  30  52
 7. Vélez Sarsfield                  40  16  10  14  47  43  42
 8. Banfield                         40  18   6  16  52  55  42
 9. Tigre                            40  15  11  14  50  45  41
10. Atlanta                          40  14  11  15  42  40  39
11. San Isidro                       40  12  11  17  46  51  35
12. Ferro Carril Oeste               40  15   5  20  43  53  35
13. Estudiantil Porteño              40  14   6  20  43  53  34
14. Sportivo Almagro                 40  12  10  18  46  58  34
15. Defensores de Belgrano           40  12   8  20  41  55  32
16. Barracas Central                 40  10  11  19  35  53  31
17. Sportivo Buenos Aires            40  10  10  20  42  64  30
18. Lanús                            40  10   8  22  47  69  28
19. Estudiantes BA                   40  10   7  23  35  61  27
20. Palermo                          40   7   7  26  40  85  21
21. Quilmes                          40   8   5  27  25  82  21




1921.

1923.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources:  Newspapers: La Nación and La Prensa.  

Thanks to Javier Roimiser and Angelo Clerici.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 6 Sep 2011

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.