Armenia 2018/19


Premier League
Cup
First League

Premier League

Final Table:

 1.Ararat-Armenia (Yerevan)   32  18  7  7  53-28  61  [P]  [*]  Champions
 2.Pyunik (Yerevan)           32  18  6  8  46-32  60
 3.Banants (Yerevan)          32  14 10  8  43-35  52
 4.Alashkert (Yerevan)        32  15  6 11  37-27  51  [C]
 5.Lori (Vanadzor)            32  11 11 10  42-40  44  [P]
 6.Gandzasar (Kapan)          32  10  8 14  38-33  38
 7.Shirak (Giumri)            32   7 15 10  26-30  36
 8.Artsakh (Yerevan)          32   6 10 16  25-49  28  [P]
-----------------------------------------------------
 9.Ararat (Yerevan)           32   5  7 20  24-60  22            Relegated

[*] Ararat-Moskva were renamed Ararat-Armenia before the start of the season

Round 1
[Aug 4]
Banants   0-0 Shirak    
Lori      0-2 Ararat-A  
[Aug 5]
Ararat    0-1 Alashkert 
[Oct 3]
Pyunik    0-1 Gandzasar 
Artsakh   bye

Round 2
[Aug 11]
Artsakh   1-0 Banants   
Ararat-A  1-2 Ararat    
[Aug 12]
Shirak    1-1 Lori      
[Sep 19]
Alashkert 1-2 Pyunik    
Gandzasar bye

Round 3
[Aug 18]
Lori      3-2 Artsakh   
[Aug 19]
Ararat    0-0 Shirak    
Gandzasar 0-1 Alashkert 
Pyunik    3-1 Ararat-A  
Banants   bye

Round 4 [Aug 22]
Artsakh   1-1 Ararat    
Banants   1-3 Lori      
Shirak    1-2 Pyunik    
Ararat-A  0-0 Gandzasar 
Alashkert bye

Round 5
[Aug 25]
Ararat    2-4 Banants   
Gandzasar 1-1 Shirak    
[Aug 26]
Alashkert 1-3 Ararat-A  
Pyunik    2-0 Artsakh   
Lori      bye

Round 6 [Aug 29]
Artsakh   2-2 Gandzasar 
Shirak    0-0 Alashkert 
Banants   4-2 Pyunik    
Lori      1-0 Ararat    
Ararat-A  bye

Round 7 [Sep 1]
Alashkert 6-0 Artsakh   
Banants   1-0 Gandzasar 
Pyunik    0-3 Lori      
Ararat-A  3-1 Shirak    
Ararat    bye

Round 8
[Sep 15]
Artsakh   1-1 Ararat-A  
Lori      3-0 Gandzasar 
[Sep 16]
Ararat    1-3 Pyunik    
Banants   1-0 Alashkert 
Shirak    bye

Round 9
[Sep 22]
Alashkert 2-1 Lori      
Gandzasar 4-0 Ararat    
[Sep 23]
Shirak    3-0 Artsakh   
Ararat-A  1-3 Banants   
Pyunik    bye

Round 10
[Sep 29]
Shirak    0-0 Banants   
Ararat-A  0-0 Lori      
[Sep 30]
Alashkert 2-1 Ararat    
Gandzasar 1-2 Pyunik    
Artsakh   bye

Round 11 [Oct 7]
Banants   2-1 Artsakh   
Lori      3-1 Shirak    
Ararat    0-1 Ararat-A  
Pyunik    0-1 Alashkert 
Gandzasar bye

Round 12
[Oct 20]
Artsakh   2-3 Lori      
Shirak    1-0 Ararat    
[Oct 21]
Alashkert 1-0 Gandzasar 
Ararat-A  0-0 Pyunik    
Banants   bye

Round 13
[Oct 27]
Ararat    0-0 Artsakh   
Gandzasar 0-0 Ararat-A  
[Oct 28]
Lori      1-3 Banants   
Pyunik    1-1 Shirak    
Alashkert bye

Round 14 [Oct 31]
Artsakh   0-0 Pyunik    
Ararat    0-1 Banants   
Shirak    2-0 Gandzasar 
Ararat-A  0-1 Alashkert 
Lori      bye

Round 15
[Nov 3]
Alashkert 1-0 Shirak    
Gandzasar 0-2 Artsakh   
[Nov 4]
Pyunik    2-0 Banants   
Ararat    2-2 Lori      
Ararat-A  bye

Round 16 [Nov 11]
Artsakh   0-0 Alashkert 
Shirak    1-0 Ararat-A  
Lori      0-1 Pyunik    
Gandzasar 3-0 Banants   
Ararat    bye

Round 17
[Nov 24]
Alashkert 1-0 Banants   
Ararat-A  3-1 Artsakh   
[Nov 25]
Gandzasar 2-0 Lori      
Pyunik    0-1 Ararat    
Shirak    bye

Round 18 [Nov 28]
Artsakh   0-1 Shirak    
Ararat    0-2 Gandzasar 
Banants   0-3 Ararat-A  
Lori      1-1 Alashkert 
Pyunik    bye

Halfway Table:

 1.Alashkert (Yerevan)        16  10  3  3  20- 9  33  [C]
 2.Pyunik (Yerevan)           16   8  3  5  20-16  27
 3.Banants (Yerevan)          16   8  2  6  20-20  26
 4.Lori (Vanadzor)            16   7  4  5  25-20  25  [P]
 5.Ararat-Armenia (Yerevan)   16   6  5  5  19-14  23  [P]  [*]
 6.Shirak (Giumri)            16   5  7  4  14-12  22
 7.Gandzasar (Kapan)          16   5  4  7  16-15  19
 8.Artsakh (Yerevan)          16   2  6  8  13-27  12  [P]
 9.Ararat (Yerevan)           16   2  4 10  10-24  10

[*] Ararat-Moskva were renamed Ararat-Armenia before the start of the season

Round 19
[Dec 1]
Banants   4-0 Shirak    
Lori      0-1 Ararat-A  
[Dec 2]
Ararat    1-0 Alashkert 
Pyunik    1-3 Gandzasar 
Artsakh   bye

Round 20
[Mar 2]
Alashkert 1-2 Pyunik    
Ararat-A  4-1 Ararat    
[Mar 3]
Artsakh   1-1 Banants   
Shirak    0-0 Lori      
Gandzasar bye

Round 21 [Mar 6]
Pyunik    0-3 Ararat-A  
Gandzasar 2-4 Alashkert 
Ararat    0-2 Shirak    
Lori      2-0 Artsakh   
Banants   bye

Round 22
[Mar 9]
Ararat-A  2-0 Gandzasar 
[Mar 10]
Artsakh   0-0 Ararat    
Shirak    0-2 Pyunik    
[Mar 11]
Banants   0-0 Lori      
Alashkert bye

Round 23
[Mar 15]
Gandzasar 0-0 Shirak    
[Mar 16]
Pyunik    1-0 Artsakh   
[Mar 17]
Alashkert 0-1 Ararat-A  
Banants   3-1 Ararat    
Lori      bye

Round 24
[Mar 30]
Shirak    1-1 Alashkert 
[Mar 31]
Banants   1-1 Pyunik    
Lori      2-2 Ararat    
[Apr 1]
Artsakh   2-0 Gandzasar 
Ararat-A  bye

Round 25
[Apr 6]
Gandzasar 1-2 Banants   
[Apr 7]
Alashkert 1-0 Artsakh   
Pyunik    1-2 Lori      
[Apr 8]
Ararat-A  2-2 Shirak    
Ararat    bye

Round 26
[Apr 10]
Banants   2-0 Alashkert 
Lori      0-0 Gandzasar 
[Apr 11]
Artsakh   1-3 Ararat-A  
Ararat    1-2 Pyunik    
Shirak    bye

Round 27
[Apr 14]
Alashkert 0-1 Lori      
Gandzasar 1-0 Ararat    
[Apr 15]
Ararat-A  1-1 Banants   
Shirak    0-0 Artsakh   
Pyunik    bye

Round 28
[Apr 19]
Alashkert 2-0 Ararat    
Ararat-A  3-0 Lori      
Shirak    0-0 Banants   
[Apr 20]
Gandzasar 0-1 Pyunik    
Artsakh   bye

Round 29
[Apr 26]
Ararat    2-6 Ararat-A  
[Apr 27]
Pyunik    1-0 Alashkert 
Banants   3-0 Artsakh   
[Apr 28]
Lori      2-2 Shirak    
Gandzasar bye

Round 30
[May 1]
Alashkert 2-0 Gandzasar 
Ararat-A  1-4 Pyunik    
Artsakh   2-1 Lori      
[May 2]
Shirak    3-0 Ararat    
Banants   bye

Round 31
[May 4]
Gandzasar 2-1 Ararat-A  
Lori      1-3 Banants   
[May 5]
Pyunik    2-0 Shirak    
[May 6]
Ararat    2-1 Artsakh   
Alashkert bye

Round 32
[May 10]
Artsakh   0-3 Pyunik    
Banants   1-1 Ararat    
[May 11]
Shirak    0-0 Gandzasar 
[May 12]
Ararat-A  2-1 Alashkert 
Lori      bye

Round 33
[May 14]
Ararat    1-0 Lori      
Gandzasar 0-1 Artsakh   
[May 15]
Alashkert 1-0 Shirak    
Pyunik    1-1 Banants   
Ararat-A  bye

Round 34
[May 18]
Banants   0-5 Gandzasar 
[May 19]
Shirak    0-1 Ararat-A  
Artsakh   1-1 Alashkert 
[May 20]
Lori      2-2 Pyunik    
Ararat    bye

Round 35
[May 24]
Alashkert 1-1 Banants   
Ararat-A  2-0 Artsakh   
[May 25]
Gandzasar 1-1 Lori      
[May 26]
Pyunik    2-1 Ararat    
Shirak    bye

Round 36 [May 30]
Artsakh   3-2 Shirak    
Ararat    1-7 Gandzasar 
Banants   0-1 Ararat-A  
Lori      3-2 Alashkert 
Pyunik    bye

Final Table:

 1.Ararat-Armenia (Yerevan)   32  18  7  7  53-28  61  [P]  [*]  Champions
 2.Pyunik (Yerevan)           32  18  6  8  46-32  60
 3.Banants (Yerevan)          32  14 10  8  43-35  52
 4.Alashkert (Yerevan)        32  15  6 11  37-27  51  [C]
 5.Lori (Vanadzor)            32  11 11 10  42-40  44  [P]
 6.Gandzasar (Kapan)          32  10  8 14  38-33  38
 7.Shirak (Giumri)            32   7 15 10  26-30  36
 8.Artsakh (Yerevan)          32   6 10 16  25-49  28  [P]
-----------------------------------------------------
 9.Ararat (Yerevan)           32   5  7 20  24-60  22            Relegated

[*] Ararat-Moskva were renamed Ararat-Armenia before the start of the season

Cup 2018/19

Round 1

First Legs
[Sep 19]
Lokomotiv 1-1 Ararat    
[Sep 20]
Artsakh   0-0 Shirak    
Yerevan   1-4 Ararat-A  
Junior S  2-3 Lori      

Second Legs
[Oct 3]
Ararat    3-1 Lokomotiv 
Ararat-A  5-0 Yerevan   
[Oct 4]
Shirak    1-3 Artsakh   
Lori      2-2 Junior S  

Quarterfinals

First Legs
[Oct 24]
Artsakh   1-2 Alashkert 
Banants   3-1 Ararat    
Ararat-A  1-1 Gandzasar 
[Oct 25]
Pyunik    0-2 Lori      

Second Legs
[Nov 7]
Alashkert 1-0 Artsakh   
Gandzasar 0-1 Ararat-A  
[Nov 8]
Lori      1-1 Pyunik    
Ararat    0-1 Banants   

Semifinals

First Legs [Apr 3]
Banants   0-0 Lori      
Ararat-A  2-2 Alashkert 

Second Legs [Apr 22]
Lori      3-0 Banants   
Alashkert 0-0 Ararat-A  

Final [May 8]
Alashkert 1-0 Lori      

First League

Final Table:

 1.Junior Sevan               33  25  6  2  90-26  81  [N]       Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Yerevan                    33  22  4  7 112-46  70  [N]
 3.Banants-2 (Yerevan)        33  21  7  5  65-31  70
 4.Ararat-Armenia-2 (Yerevan) 33  18  7  8  70-40  61  [N]
 5.Alashkert-2 (Yerevan)      33  15 10  8  63-39  55
 6.Lokomotiv (Yerevan)        33  16  7 10  61-37  55  [N]
 7.Pyunik-2 (Yerevan)         33  11  7 15  47-56  40
 8.Shirak-2 (Giumri)          33  11  4 18  38-56  37
 9.Banants-3 (Yerevan)        33   9  6 18  38-57  33  [N]
10.Gandzasar-2 (Kapan)        33   7  6 20  43-94  27
11.Ararat-2 (Yerevan)         33   6  7 20  40-94  25
12.Erebuni (Yerevan)          33   1  1 31  12-103  4


2017/18.

list of champions.

all-time table.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Jul 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.