Georgia 2015/16


Premier League (Umaglesi Liga)
First League (Pirveli Liga)

Premier League (Umaglesi Liga)

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           30  25  1  4  74-29  76  Champions
 2.Samtredia                  30  20  3  7  66-32  63
 3.Dila (Gori)                30  19  5  6  51-25  62  [C]
 4.Chikhura (Sachkere)        30  17  6  7  53-26  57
 5.Sioni (Bolnisi)            30  14  8  8  50-34  50
 6.Torpedo (Kutaisi)          30  14  6 10  50-42  48
 7.Tskhinvali (Tskhinvali)    30  12 10  8  51-36  46  [*]
 8.Dinamo (Batumi)            30  12  8 10  41-32  44
 9.Saburtalo (Tbilisi)        30  11  6 13  47-61  39  [P]
10.Shukura (Kobuleti)         30   9  8 13  28-39  35
11.Guria (Lanchkuti)          30   6  9 15  28-49  27  [2 1 1 0 2-1 4]
12.Kolkheti (Poti)            30   7  6 17  21-41  27  [2 0 1 1 1-2 1]
13.Lokomotivi (Tbilisi)       30   5 10 15  26-37  25  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Zugdidi (Zugdidi)          30   5  8 17  30-60  23  [2 1 1 0 3-0 4]  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
15.Merani (Martvili)          30   5  8 17  28-62  23  [2 0 1 1 0-3 1]  Relegated
16.Sapovnela (Terdzhola)      30   5  6 19  24-63  21  [P]  Relegated

[*] Spartaki (Tskhinvali) were renamed FC Tskhinvali

Round 1
[Aug 13]
Chikhura      1-0 Lokomotivi    
Tskhinvali    1-2 Saburtalo     
[Aug 14]
Dila          2-0 Kolkheti P    
Dinamo Bt     5-0 Zugdidi       
Samtredia     2-0 Shukura       
Guria         1-1 Sioni         
Torpedo       4-0 Merani Mv     
Dinamo Tb     4-0 Sapovnela     

Round 2
[Aug 21]
Dila          1-1 Dinamo Bt     
Lokomotivi    1-4 Dinamo Tb     
[Aug 22]
Merani Mv     2-3 Tskhinvali    
Saburtalo     1-0 Chikhura      
Zugdidi       1-1 Torpedo       
Kolkheti P    0-1 Sioni         
Sapovnela     2-3 Samtredia     
Shukura       2-1 Guria         

Round 3
[Aug 29]
Dinamo Tb     4-0 Saburtalo     
[Aug 30]
Chikhura      3-0 Merani Mv     
Dinamo Bt     2-0 Kolkheti P    
Samtredia     3-2 Lokomotivi    
Guria         3-0 Sapovnela     
Sioni         2-0 Shukura       
Tskhinvali    5-1 Zugdidi       
Torpedo       0-2 Dila          

Round 4
[Sep 11]
Merani Mv     1-4 Dinamo Tb     
Lokomotivi    3-0 Guria         
[Sep 12]
Dila          3-0 Tskhinvali    
Dinamo Bt     1-1 Torpedo       
Saburtalo     3-2 Samtredia     
Zugdidi       1-4 Chikhura      
Kolkheti P    1-0 Shukura       
Sapovnela     0-0 Sioni         

Round 5 [Sep 20]
Chikhura      0-1 Dila          
Samtredia     4-0 Merani Mv     
Guria         0-0 Saburtalo     
Shukura       4-0 Sapovnela     
Sioni         1-0 Lokomotivi    
Tskhinvali    3-2 Dinamo Bt     
Dinamo Tb     3-1 Zugdidi       
Torpedo       1-0 Kolkheti P    

Round 6
[Sep 25]
Saburtalo     2-3 Sioni         
Lokomotivi    0-0 Shukura       
[Sep 26]
Dila          2-0 Dinamo Tb     
Dinamo Bt     1-1 Chikhura      
Merani Mv     2-0 Guria         
Zugdidi       3-3 Samtredia     
Kolkheti P    0-0 Sapovnela     
Torpedo       1-3 Tskhinvali    

Round 7
[Oct 3]
Samtredia     5-0 Dila          
Sapovnela     2-1 Lokomotivi    
Tskhinvali    5-1 Kolkheti P    
Dinamo Tb     1-0 Dinamo Bt     
[Oct 4]
Chikhura      3-0 Torpedo       
Shukura       1-0 Saburtalo     
Sioni         3-0 Merani Mv     
[Oct 10]
Guria         2-0 Zugdidi       

Round 8
[Oct 16]
Saburtalo     2-1 Sapovnela     
[Oct 17]
Dinamo Bt     2-0 Samtredia     
Merani Mv     1-2 Shukura       
Kolkheti P    4-0 Lokomotivi    
Torpedo       1-1 Dinamo Tb     
[Oct 18]
Dila          5-0 Guria         
Tskhinvali    1-1 Chikhura      
[Nov 14]
Zugdidi       1-3 Sioni         

Round 9
[Oct 23]
Chikhura      0-1 Kolkheti P    
Samtredia     3-1 Torpedo       
Guria         1-1 Dinamo Bt     
Shukura       2-1 Zugdidi       
Sioni         0-1 Dila          
Dinamo Tb     2-1 Tskhinvali    
[Oct 24]
Sapovnela     2-1 Merani Mv     
[Oct 25]
Lokomotivi    3-2 Saburtalo     

Round 10
[Oct 31]
Kolkheti P    1-0 Saburtalo     
[Nov 1]
Dila          1-3 Shukura       
Dinamo Bt     3-5 Sioni         
Merani Mv     0-3 Lokomotivi    
Zugdidi       2-1 Sapovnela     
Tskhinvali    1-0 Samtredia     
Dinamo Tb     2-0 Chikhura      
Torpedo       2-1 Guria         

Round 11
[Nov 6]
Lokomotivi    3-0 Zugdidi       
[Nov 7]
Saburtalo     4-2 Merani Mv     
Sapovnela     1-5 Dila          
Shukura       0-1 Dinamo Bt     
[Nov 8]
Samtredia     0-1 Chikhura      
Guria         1-2 Tskhinvali    
Sioni         6-2 Torpedo       
Dinamo Tb     5-2 Kolkheti P    

Round 12
[Nov 21]
Chikhura      5-0 Guria         
Dila          1-0 Lokomotivi    
Dinamo Bt     1-0 Sapovnela     
Kolkheti P    2-1 Merani Mv     
Dinamo Tb     3-1 Samtredia     
Torpedo       0-0 Shukura       
[Nov 22]
Saburtalo     1-0 Zugdidi       
Tskhinvali    2-0 Sioni         

Round 13
[Nov 27]
Lokomotivi    1-1 Dinamo Bt     
[Nov 28]
Merani Mv     0-0 Zugdidi       
Samtredia     1-0 Kolkheti P    
Guria         0-2 Dinamo Tb     
Sapovnela     1-5 Torpedo       
Shukura       2-2 Tskhinvali    
Sioni         4-0 Chikhura      
[Nov 29]
Saburtalo     1-3 Dila          

Round 14
[Dec 6]
Chikhura      1-0 Shukura       
Dinamo Bt     2-1 Saburtalo     
Samtredia     3-1 Guria         
Kolkheti P    0-0 Zugdidi       
Tskhinvali    3-0 Sapovnela     
Torpedo       2-0 Lokomotivi    
Dinamo Tb     5-2 Sioni         
[Dec 7]
Dila          2-0 Merani Mv     

Round 15
[Dec 11]
Guria         1-1 Kolkheti P    
Lokomotivi    0-1 Tskhinvali    
[Dec 12]
Merani Mv     0-4 Dinamo Bt     
Saburtalo     4-4 Torpedo       
Zugdidi       1-1 Dila          
Sapovnela     0-2 Chikhura      
Shukura       1-3 Dinamo Tb     
Sioni         0-2 Samtredia     

Halfway Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           15  13  1  1  43-13  40
 2.Dila (Gori)                15  11  2  2  30-12  35  [C]
 3.Tskhinvali (Tskhinvali)    15  10  2  3  33-18  32  [*]
 4.Sioni (Bolnisi)            15   9  2  4  31-19  29
 5.Samtredia                  15   9  1  5  32-19  28
 6.Chikhura (Sachkere)        15   8  2  5  22-12  26
 7.Dinamo (Batumi)            15   7  5  3  27-15  26
 8.Shukura (Kobuleti)         15   6  3  6  17-16  21
 9.Saburtalo (Tbilisi)        15   6  2  7  23-27  20  [P]
10.Torpedo (Kutaisi)          15   5  5  5  25-26  20
11.Kolkheti (Poti)            15   5  3  7  13-19  18
12.Lokomotivi (Tbilisi)       15   4  2  9  17-22  14  [P]
13.Guria (Lanchkuti)          15   2  4  9  12-29  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Sapovnela (Terdzhola)      15   2  2 11  10-36   8  [P]
-----------------------------------------------------
15.Zugdidi (Zugdidi)          15   1  5  9  12-34   8
16.Merani (Martvili)          15   1  1 13  10-40   4

[*] Spartaki (Tskhinvali) were renamed FC Tskhinvali

Round 16 [Feb 19]
Merani Mv     2-1 Torpedo       
Saburtalo     2-2 Tskhinvali    
Zugdidi       0-1 Dinamo Bt     
Kolkheti P    0-1 Dila          
Sapovnela     1-2 Dinamo Tb     
Shukura       1-1 Samtredia     
Sioni         1-1 Guria         
Lokomotivi    2-2 Chikhura      

Round 17 [Feb 23]
Chikhura      5-0 Saburtalo     
Dinamo Bt     2-2 Dila          
Samtredia     3-0 Sapovnela     
Guria         0-0 Shukura       
Sioni         3-1 Kolkheti P    
Tskhinvali    1-1 Merani Mv     
Torpedo       2-0 Zugdidi       
Dinamo Tb     2-1 Lokomotivi    

Round 18 [Feb 27]
Saburtalo     0-4 Dinamo Tb     
Dila          0-1 Torpedo       
Merani Mv     3-2 Chikhura      
Zugdidi       1-1 Tskhinvali    
Kolkheti P    0-1 Dinamo Bt     
Sapovnela     0-2 Guria         
Shukura       0-0 Sioni         
Lokomotivi    0-1 Samtredia     

Round 19
[Mar 6]
Chikhura      4-0 Zugdidi       
Guria         0-0 Lokomotivi    
Shukura       1-0 Kolkheti P    
Sioni         4-1 Sapovnela     
Tskhinvali    0-0 Dila          
Torpedo       1-0 Dinamo Bt     
Dinamo Tb     2-0 Merani Mv     
[Mar 7]
Samtredia     8-2 Saburtalo     

Round 20
[Mar 11]
Lokomotivi    0-0 Sioni         
[Mar 12]
Dila          1-1 Chikhura      
Zugdidi       2-3 Dinamo Tb     
[Mar 13]
Dinamo Bt     2-0 Tskhinvali    
Merani Mv     2-3 Samtredia     
Saburtalo     4-2 Guria         
Kolkheti P    2-0 Torpedo       
Sapovnela     2-0 Shukura       

Round 21
[Mar 17]
Dinamo Tb     0-1 Dila          
[Mar 18]
Chikhura      2-0 Dinamo Bt     
Samtredia     2-0 Zugdidi       
Shukura       2-1 Lokomotivi    
Sioni         0-0 Saburtalo     
Tskhinvali    0-0 Torpedo       
[Mar 19]
Guria         0-0 Merani Mv     
Sapovnela     0-0 Kolkheti P    

Round 22 [Apr 2]
Dila          1-2 Samtredia     
Dinamo Bt     1-2 Dinamo Tb     
Merani Mv     1-1 Sioni         
Saburtalo     3-2 Shukura       
Zugdidi       3-2 Guria         
Kolkheti P    0-0 Tskhinvali    
Lokomotivi    0-0 Sapovnela     
Torpedo       0-2 Chikhura      

Round 23 [Apr 6]
Chikhura      2-1 Tskhinvali    
Samtredia     2-0 Dinamo Bt     
Guria         0-1 Dila          
Sapovnela     0-0 Saburtalo     
Shukura       0-0 Merani Mv     
Sioni         3-1 Zugdidi       
Dinamo Tb     2-1 Torpedo       
Lokomotivi    1-0 Kolkheti P    

Round 24
[Apr 10]
Dila          2-1 Sioni         
Dinamo Bt     1-2 Guria         
Merani Mv     2-0 Sapovnela     
Zugdidi       3-0 Shukura       
Tskhinvali    2-4 Dinamo Tb     
Torpedo       2-1 Samtredia     
[Apr 11]
Saburtalo     0-0 Lokomotivi    
Kolkheti P    2-0 Chikhura      

Round 25
[Apr 15]
Lokomotivi    1-1 Merani Mv     
[Apr 16]
Chikhura      1-0 Dinamo Tb     
Sioni         1-0 Dinamo Bt     
[Apr 17]
Saburtalo     5-0 Kolkheti P    
Samtredia     2-1 Tskhinvali    
Guria         3-2 Torpedo       
Sapovnela     2-2 Zugdidi       
Shukura       1-0 Dila          

Round 26
[Apr 23]
Dila          3-1 Sapovnela     
Dinamo Bt     2-2 Shukura       
Merani Mv     2-5 Saburtalo     
Zugdidi       1-1 Lokomotivi    
Tskhinvali    0-0 Guria         
[Apr 24]
Chikhura      1-1 Samtredia     
Kolkheti P    1-3 Dinamo Tb     
Torpedo       1-0 Sioni         

Round 27 [Apr 30]
Merani Mv     1-1 Kolkheti P    
Samtredia     2-1 Dinamo Tb     
Zugdidi       0-1 Saburtalo     
Guria         1-3 Chikhura      
Sapovnela     2-1 Dinamo Bt     
Shukura       2-3 Torpedo       
Sioni         1-3 Tskhinvali    
Lokomotivi    0-2 Dila          

Round 28
[May 8]
Dila          2-1 Saburtalo     
Dinamo Bt     1-0 Lokomotivi    
Zugdidi       3-0 Merani Mv     
Kolkheti P    0-3 Samtredia     
Tskhinvali    5-0 Shukura       
Torpedo       4-1 Sapovnela     
[May 9]
Chikhura      1-1 Sioni         
Dinamo Tb     3-2 Guria         

Round 29
[May 13]
Lokomotivi    1-2 Torpedo       
[May 14]
Merani Mv     3-2 Dila          
Saburtalo     1-2 Dinamo Bt     
Zugdidi       2-1 Kolkheti P    
Guria         0-2 Samtredia     
Sapovnela     2-1 Tskhinvali    
Shukura       0-2 Chikhura      
Sioni         1-2 Dinamo Tb     

Round 30 [May 22]
Chikhura      3-2 Sapovnela     
Dila          3-0 Zugdidi       
Dinamo Bt     0-0 Merani Mv     
Dinamo Tb     1-0 Shukura       
Samtredia     1-2 Sioni         
Kolkheti P    0-1 Guria         
Tskhinvali    1-1 Lokomotivi    
Torpedo       5-0 Saburtalo     

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           30  25  1  4  74-29  76  Champions
 2.Samtredia                  30  20  3  7  66-32  63
 3.Dila (Gori)                30  19  5  6  51-25  62  [C]
 4.Chikhura (Sachkere)        30  17  6  7  53-26  57
 5.Sioni (Bolnisi)            30  14  8  8  50-34  50
 6.Torpedo (Kutaisi)          30  14  6 10  50-42  48
 7.Tskhinvali (Tskhinvali)    30  12 10  8  51-36  46  [*]
 8.Dinamo (Batumi)            30  12  8 10  41-32  44
 9.Saburtalo (Tbilisi)        30  11  6 13  47-61  39  [P]
10.Shukura (Kobuleti)         30   9  8 13  28-39  35
11.Guria (Lanchkuti)          30   6  9 15  28-49  27  [2 1 1 0 2-1 4]
12.Kolkheti (Poti)            30   7  6 17  21-41  27  [2 0 1 1 1-2 1]
13.Lokomotivi (Tbilisi)       30   5 10 15  26-37  25  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Zugdidi (Zugdidi)          30   5  8 17  30-60  23  [2 1 1 0 3-0 4]  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
15.Merani (Martvili)          30   5  8 17  28-62  23  [2 0 1 1 0-3 1]  Relegated
16.Sapovnela (Terdzhola)      30   5  6 19  24-63  21  [P]  Relegated

[*] Spartaki (Tskhinvali) were renamed FC Tskhinvali

Promotion/Relegation Playoff

[May 29, Poti]
Zugdidi       2-1 Kolkheti Kh   

NB: both remain at former level

First League (Pirveli Liga)

Final Table:

 1.Liakhvi (Tskhinvali)       34  20  9  5  82-36  69  [P]
 2.WIT Georgia (Tbilisi)      34  18 10  6  61-26  64  [R]
-----------------------------------------------------
 3.Kolkheti (Khobi)           34  18 10  6  60-29  64  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Borjomi                    34  17 10  7  45-32  61
 5.FC Gagra                   34  16  4 14  54-38  52
 6.Samgurali (Tskhaltubo)     34  16  3 15  60-46  51
 7.Odishi 1919 (Zugdidi)      34  14  6 14  52-58  48  [*2]
 8.Chkhirimela (Kharagauli)   34  12  7 15  39-50  43
 9.Rustavi                    34  10 13 11  33-33  43  [*1]  [R]
10.Skuri (Tsalendjikha)       34  11 10 13  32-33  43
11.Meshakhte (Tqibuli)        34  10 12 12  28-31  42
12.Chiatura                   34   9 15 10  41-48  42
13.Imereti (Khoni)            34  10 11 13  34-53  41  [P]
-----------------------------------------------------
14.Betlemi (Keda)             34  12  4 18  41-65  40  Relegated
15.Samegrelo (Chkhorotsku)    34  10  8 16  32-50  38  [P]  Relegated
16.Matchakhela (Khelvachauri) 34   8 13 13  30-43  37  Relegated
17.Algeti (Marneuli)          34   9  7 18  34-52  34  Relegated
18.Mertskhali (Ozurgeti)      34   6  8 20  42-77  26  Relegated

[*1] Metalurgi changed name to Rustavi
[*2] Lazika changed name to Odishi 1919 (their original name)

NB: eventually no clubs were promoted as the Georgian FA decided to include a transitional
    season, reverting to a calendar year season for 2017.


2014/15

2016

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 25 Aug 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.